Pro rodiče, kteří své ratolesti vozí v přívěsném vozíku, máme další tip na pohodový jednodenní výlet. Tentokrát se vypravíme podél Labské stezky v srdci Českosaského Švýcarska.
Dopravíme se do železniční stanice Dolní Žleb, který leží téměř na česko-německé hranici. Dojet sem můžeme i autem, ale všem bychom doporučili spíše vlak. V obci je jen několik parkovacích míst u přívozu, která bývají obvykle zaplněná. Navíc příjezdová silnice je úzká a při vyhýbání už několik automobilů skončilo až v Labi.
Čeká nás trasa dlouhá 45 km. Zdatnější cyklisté mohou vyjet z Děčína, v tom případě se cesta prodlouží o 20 km. Ze severního okraje Děčína je už dva roky postavena nová cyklostezka, která vede s malým přerušením až na hranice s Německem. V Děčíně je nejlépe zaparkovat v Horním Žlebu pod železničním mostem na začátku stezky, případně o 350 m dále po stezce před zákazem vjezdu na malém parkovišti pod nádražím Prostřední Žleb.
Vyrážíte-li z Děčína, před Dolním Žlebem budete míjet sochu sv. Vojtěcha, patrona plavců (nebo jak říkají místní „šífáků“). Těsně před Dolním Žlebem na vás budou shlížet dvě skalní věže – zkamenělý Mnich a Jeptiška. Každá je na jiném břehu Labe a fantazie k nim přikreslila mnohé pověsti.
Za chvíli potom mineme bývalou celnici na druhém břehu v Hřensku. Připomíná doby, kdy se z východního Německa tajně převáželo oblečení a boty a každé auto prošlo důkladnou kontrolou. Na levém břehu si na hraniční kameny počkáme ještě zhruba 3 km. Cestu nám zpestří „Asfalt kino". Symbolem přeshraniční spolupráce se tu stal pás obrazců, který se táhne po stezce několik set metrů na obě strany od státních hranic. Při jízdě po stezce se obrázky rozpohybují a výsledkem je trochu psychedelický pocit, každopádně ale úplně nový pocit.
Přesně na hranici narazíte také na potok Klopot/Gelobtbach. Pokud se vydáte pěšky proti jeho proudu, po chvilce dorazíte k romantickému jezírku s vodopádem.
Po chvilce dojedeme k dětskému hřišti v obci Krippen, na druhé straně řeky začíná lázeňské město Bad Schandau. Přímo u stezky také potkáte sluneční hodiny. Sbírka slunečních hodin patří k místním zajímavostem a všechny exponáty přitom spojuje vycházková trasa. Doporučujeme v tomto místě přejet přes most na druhý břeh řeky Labe. Na levém břehu sice cesta pokračuje, ale jen jako frekventovaná silnice. S vozíkem je proto lepší držet se klidných cest. V Německu jsou sice řidiči vůči cyklistům ohleduplní, nikdy ale nevíme co se může stát. V Bad Schandau bude příjemné udělat si zastávku, užít si atmosféry lázeňského městečka s malebným náměstím a historickou tramvají Kirnitzschtalbahn. Vyhlášený je místní aquapark a termální park Toscana, do kterého se sjíždějí návštěvníci z širokého okolí.
Po vykoupání můžeme pokračovat dále po pravé straně řeky směrem na Drážďany. U městečka Königstein se necháme převést přívozem na levý břeh a okolo trati po cyklostezce dojedeme do městečka Kurort Rathen. Na této straně řeky je možnost návštěvy největšího modelu železnice. Hned naproti láká pozornost dětí hřiště a o kousek dál narazíme na „terasu zvuku“. Každou půlhodinu tu je možné vyslechnout zvukovou produkci u starého námořníka.
Pokud budete mít čas a chuť, v Kurort Rathen určitě využijte přívozu na pravou stranu řeky. Zde se nad městečkem skrývá most Bastei. Ovšem pozor, s koly a vozíkem se sem nedostaneme, čeká vás tu překonání několika desítek schodů. Pokud se chcete trochu rozhlédnout, nezbývá než vozík zaparkovat a vystoupat nahoru pěšky.
A jsme v nejsevernějším místě našeho výletu. Nyní už jen zbývá otočit řídítka kol zpátky k jihu a vrátit se po stejné trase nazpět. Celá cesta vede prakticky po rovině, je nenáročná a kdykoliv v případě zhoršeného počasí nebo jiných nenadálých potížích můžeme využít linku S-Bahnu, která kopíruje celou trasu.
Z Bad Schandau vede po pravém břehu až do Hřenska samostatná cyklostezka. Odtud jezdí pravidelný přívoz do obce Schöna, kde se napojíme na známou trasu do Děčína.