reklama

Na kole i v zimě? Tak jistě, ale…

Pro milovníky cykloturistiky neexistuje kalendář. Své milované kolo mají po ruce po celý rok, a to bez ohledu na počasí. Pokud jste se rozhodli, že letos neodložíte bicykl stranou ani vy a přidáte se k otužilcům, pak nepřestávejte číst. Prozradíme vám pár základních tipů, díky kterým si výlety či každodenní jízdu po městě užijete na sto procent.

Foto: ergo.cz

Alfou a omegou je oblečení

Vyznavači extrémních podmínek mají jasno. Jejich šatník je nabitý funkčním oblečením, na kole mají široké pneumatiky, nevyjíždějí bez termosky s čajem a zpod helmy se jim rýsuje kukla. „Běžný" cykloturista, tedy člověk jízdou v chladnějším počasí nepolíbený, však může udělat osudovou chybu a vyrazit v nešťastně zvoleném outfitu. Vy se však ničeho takového nedopustíte, protože počasí nepodceníte.

Měli byste si uvědomit, že není dobré vybírat oblečení pouze na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Roli hrají i jiná kritéria, na která mají přímý vliv na tepelnou pohodu cyklisty. Vlastně je to logické – čím rychleji pojedete, tím více rozproudíte vzduchu kolem vás a budete se cítit chladněji. Chcete konkrétní čísla? Je-li venku 10°C a vy se rozjedete rychlostí kolem 20 km/h, budete mít pocit, jako by venkovní teplota klesla na cca –3°C. Proto se na kolo oblečte lépe než např. na jogging.

Zimní vyjížďka

Pokud jste se doposud bránili speciálnímu cyklistickému oblečení, protože ho považujete za zbytečný rozmar, možná byste měli přístup přehodnotit. Funkční cyklooblečení se vyrábí s ohledem na optimální odvod potu a perfektně se svým střihem přizpůsobuje pozici cyklisty. Jinými slovy – budete se v něm cítit mnohem lépe než v běžném oblečení.

Co byste si měli pořídit?

Nepsaná „povinná" zimní výbava cyklisty zahrnuje zateplený dres, cyklistickou vestu (je dobré ji mít v pohotovosti, kdyby se zhoršilo počasí), cyklistickou bundu (pro teploty pod cca 10°C), dlouhé cyklistické kalhoty, cyklistické návleky a funkční prádlo. Nohy vám spolehlivě ochrání zimní tretry a ruce zimní cyklo rukavice.

Dbejte zvýšené opatrnosti

Pamatujete, jak vám rodiče říkali, abyste si v zimě dávali mnohem větší pozor na to, kam šlapete? Vzpomeňte si na ně při šlapání na kole, protože během zimního období se jízda v mnohém liší. Někdo sice považuje zasněžená a zledovatělá místa za výzvu, ale hraní si s ohněm může skončit nepěkným úrazem. Proto nikdy nepřeceňujte své schopnosti, buďte pozorní a dbejte zvýšené opatrnosti. 

V zimě na kole

Do zahraničí bez pojištění NE!

Chystáte-li se na dovolenou do cizí země, nezapomeňte si sjednat pojištění do zahraničí. Na svou EHIC kartu se rozhodně nespoléhejte, protože rozsah jejího krytí je do značné míry omezen (nevztahuje se na soukromá zdravotnická zařízení) a nezahrnuje ani zásah horské služby či převoz vrtulníkem.

Podstatné je, aby pojistka pokryla všechny aktivity, které chcete v cizině provozovat. Například ERGO pojišťovna nabízí pojištění rekreačních sportů zdarma – zahrnuje cyklistiku, cyklokros, koloběh, kolovou a další sporty, ovšem pouze na rekreační úrovni. Budete-li se účastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, musíte si sjednat připojištění adrenalinových sportů.

Zimní cyklistický trénink

Pečujte o své kolo

Zdá se vám, že při jízdě v chladném počasí trpíte? Pak se raději ani neptejte, jak se cítí vaše kolo. Největším nepřítelem je agresivní posypová sůl, která snižuje životnost plášťů. Proto bicykl pravidelně kontrolujte a před jízdou se vždy přesvědčte, že je v odpovídajícím stavu. Jde o vaše zdraví!

Co dodat na závěr? S kolem si jistě užijete spoustu úžasných chvil i v zimě, ale musíte se na ni dobře připravit. A jezděte pomaleji než obvykle – do cíle sice dojedete pomaleji, ale v pořádku.

Fotogalerie

- inzerce -, 02.11.2017
Blogy

Průzkum cyklostezek východní Evropy - na kole s dětmi do Ruska (4.)

 ()
Do Ruska Dvacátý pátý den cesty jsme navečer přijeli na ruské hranice. Měli jsme za sebou přesně 2000 ujetých kilometrů, z toho přes Bělorusko jich bylo 900.Věděli jsme, že mezi Ruskem a Běloruskem by měly hranice být otevřené, což umožnila vzájemná dohoda, resp. konfederační rusko-běloruské…
Peggy | 15.02.2018

Bilance roku 2017

Nikdy jsem nepatřil k polykačům kilometrů, spíše než cyklista se prezentuji jako cykloturista, ale loňské kilometry, řekl bych, zavání skoro ostudou. Tak málo už jsem dlouho nenajel. A protože si vedu podrobnou knihu jízd v excelu, tak se s vámi mohu podělit o tu bídu. Ale prosím…
Stanley58 | 11.02.2018

Dunajská cyklostezka s dětmi nejen ve vozíku (2/2)

 ()
Den šestý: kemp - Linz 27 km (M 7,5 km) Ranní obloha pod mrakem, hurá! Roman kontroluje kola a zjišťuje hnutou brzdu na Májině kole. Jak dlouho asi takhle šlape, nevíme. Důležitý bod každého rána, doteď zanedbávaný a omezený na zjištění defektů - kontrola funkčnosti kol! U elektrárny před…
PetuVan | 23.01.2018

Dunajská cyklostezka s dětmi nejen ve vozíku (1/2)

 ()
Po krátké přestávce jsme se vrátili k dovolené s bicyklem. Muž se po letech vybabral z bolestí zad, chtěli jsme něco akčnějšího. Jenže Jáchym (2r) byl lenoch, chodit se mu nechtělo a na delší nošení byl celkem těžký. Z cest do školky jsme měli ověřenou jeho "snášenlivost" vozíku. Mája po 4.…
PetuVan | 23.01.2018

Průzkum cyklostezek východní Evropy - na kole s dětmi do Ruska (3.)

 ()
Bělorusko Měli jsme před sebou druhou zemi, Bělorusko. Již jsme v minulosti tento nepříliš známý a málo oblíbený stát na kolech navštívili. Psal se rok 2003 a my přes něj mířili do pobaltských republik. Již tenkrát se nám v Bělorusku líbilo. Zemi „sosen a berjoz" s lehce zvlněnou krajinou plnou…
Peggy | 18.01.2018

O čem se mluví:

Elektrokola baterie lion 36v kde koupit před 6 minutami
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska? 70 dnes v 06:07
Vyjížďky, srazy, akce Oslavanská 50 Memoriál Tondy Šaláta 2018 dnes v 01:45
NEcyklo Zaujalo 184. včera v 21:41
Nejlepší vtip XXXVIII včera v 21:09
Nevzdáváme, hubneme! včera v 20:36
Cestování na kole Polsko? včera v 20:33
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

151 cyklistů (6 přihlášených)

Průzkum cyklostezek východní Evropy - na kole s dětmi do Ruska (4.)

Do Ruska Dvacátý pátý den cesty jsme navečer přijeli na ruské hranice. Měli jsme za sebou přesně 2000 ujetých…
Peggy | 15.02.2018

Bilance roku 2017

Nikdy jsem nepatřil k polykačům kilometrů, spíše než cyklista se prezentuji jako cykloturista, …
Stanley58 | 11.02.2018

Dunajská cyklostezka s dětmi nejen ve vozíku (2/2)

Den šestý: kemp - Linz 27 km (M 7,5 km) Ranní obloha pod mrakem, hurá! Roman kontroluje kola a zjišťuje…
PetuVan | 23.01.2018