Podél Ohře, jezdí se dobře. Nutno však dodat: pokud víte kudy. A právě tyto informace se vám nyní pokusíme nabídnout. Samotná řeka Ohře je celkem dlouhá 316 km, z toho na našem území teče v délce přes 246 km a právě podél této řeky postupně vzniká pěkný cyklistický projekt v podobě cyklostezek a cyklotras.
Popisovat všechny cesty podél řeky Ohře opravdu nebudeme, zaměříme se na její dolní tok. Mimochodem horní část Ohře je pro cyklisty opravdu lákavým a hlavně příznivým prostředím, zkuste to třeba z Lokte do Karlových Varů nebo výše proti proudu okolo Sokolova. Stejně zajímavé a příjemné cesty pak vedou i v dolní části toku Ohře, třeba mezi Nechranickou přehradou a Žatcem. Zdejší úsek cyklotras má i příznačné pojmenování Chmelo velo, ostatně jak jinak, když jste v Žatci.
Cesta na kole z Žatce směrem na Nechranickou přehradu je opravdu bezproblémová, stačí jen jet po levém břehu a sledovat značení Chmelo velo. Zajímavý okamžik nastane pod hrází přehrady, kde je první větší stoupání podél přepadu hráze, který oceníte zvláště, pokud bude vyšší stav vody a poteče tudy voda. Jinak v přehradě se dá příjemně osvěžit, k čemuž poslouží i řada hospůdek v okolí.
Objíždět vlastní vodní plochu Nechranické vodní nádrže je poněkud ošemetné. Například v době, kdy vznikal tento text (červen 2013), bylo těsně po povodních a modrá značka a s ní i cyklotrasa po břehu byly zcela neprůjezdné. Nicméně kombinací turistických cest a místních silniček se dostanete do Kadaně, odkud již spolehlivě vede cyklostezka do Klášterce nad Ohří a sousedních půvabných lázní Evženie.
Na druhou stranu z Žatce, tedy po proudu Ohře láká město Louny, ale zde podél řeky cyklotrasa nevede, proto se jezdí po místních komunikacích.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Ze Žatce přes Kadaň do lázní Evženie ujedete asi 45 km, na kterých především u Kadaně dojde i na stoupání a sjezdy. Nejpohodlnější úsek ze Žatce k Nechranické přehradě je dlouhý asi 17 km a jediným stoupáním je výjezd na hráz přehrady. Další pohodový úsek z Kadaně do lázní Evženie je dlouhý pouhých 10 km.
Výlety podle Ohře je dobré si rozdělit na několik částí, případně si připravit vícedenní putování.
Město s řadou atrakcí, které potěší především milovníky zlatavého moku. Navštívit můžete například unikátní expozici o pivu, rozhlednu Pivní maják a samozřejmě i ochutnat místní piva.
Město Kadaň se může pochlubit pěkně zachovalým historickým jádrem, obehnaným dodnes částečně hradbami. Charakteristická pro město je pozoruhodná bílá věž radnice. K atrakcím Kadaně patří Katova ulička, která je nejužší uličkou v České republice. Zvláště malé návštěvníky jistě potěší nábřeží Maxipsa Fíka.
Starobylé město s řadou památek, hlavní je pak zámek se zámeckým parkem. V zámku je umístěna expozice věnovaná historii výroby porcelánu.
Malé lázně založené v roce 1881 mají pohnutou historii, protože v polovině 20. století jim hrozil zánik. Základ lázní tvoří prameny léčivé kyselky. Celkem zde vyvěrají tři prameny.
Partnerem seriálu „Tipy na výlety pro ženy“ je Author Sport Lady – kola pro ženy se smyslem pro detail.