reklama

VEGETARIANSTVI na cestách

Ahoj lidi. Uvažuji že opustím masitou stravu, protože myslím, že trávení toho není upně ideální. A chci se zeptat, kdo z vás je vegetarián a jezdíte na kole ? Jak to zvládáte ? Máte dost sil ? Nejste unavení brzy ? A speciální dotaz na ty z vás kdo na kole podnikáte velké cesty - jak vám ta strava sedí ? Vím že nejekonomičtější je dát si paštiku a chleba a docela to dá energii a moc to nestojí. Jak se stravujete při takových cestách vy ???
Velmi mne toto téma zajímá. Znám pár vegetariánů, ale ti vykazují minimální tělesnou aktivitu, s těmi se o tom neporadím.

[ Zpět ]
Datum: 21.12.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr.Thompson)
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Tuhle o tom byl někde odborný článek. Možná ve Velu nebo v BIKE nebo v obou. Já teda jím z masitých věcí jen občas kuře a ryby, krevety a tak . Na mých cestách normálka zeleninu koupím všude, ryby leckde, někdy holt to chicken nebo "pollo". Těstoviny, sýry normálka nikdy jsem s tím neměl vůbec žádný problém. Občas na mě někdy přijde na cestách abnormální hlad a to se pak snažím najít čínskou restauraci (svět je jima pokrytej) a tam jim to předvedu, zeleninu po budhisticku nebo krevety mají všude.
    když vařím na ohni tak bramborovou kaši a tuňákovou konzervičku.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Jurimír tě poučí--on trampuje a jezdí na kole--a maso nejí... Já toho masa taky moc nezkonzumuju. Sýry jsou k mání určitě všude. Ale já se moc nestravuju v restauracích--vozím si jídlo převážně s sebou.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: MM
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      jo to ja se tesim, ale zatim jeste nezareagoval. Ale vam dvema diky. tesim se na treti reakci nebot 3 body urcuji rovinu.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr.Thompson)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Ja nejim maso uz par let a zadny ubytek energie nepozoruju. Mozna spis naopak, maso v zaludku \'lezi\' a tizi docela dlouho, bezmasa strava je lehci. Kazdy to urcite zna, po dvou rizcich k obedu se hned zase na trasu vyrazit neda... ze je v masu hodne energie je asi pravda, ale jinych zdroju je taky dost. Obecne nemam na cyklovypravach problem davat 100-150 km denne (vic stejne neni mozne, kdyz chces jeste cestou prohlizet pamatky atd.) nekolik dni za sebou... / problem s jidlem byva jen v hospodach, jist v jednom kuse smazak je otrava a malokde maji vic fantazie... ale vzdycky se najde nejaka polivka a salat, a \'dorazit\' se pak muzes z vlastnich zdroju. Kdyz sezenes obchod, sezenes i dost ruznych bezmasych pochutin. / Stravu na vyprave nejak moc vedecky neresim, cpu se vicemene tim, cim obvykle, a hlavne tim, co je pohodlne na pripravu. Takze ruzny fazole z konzervy, polivky, syry, ovoce zelenina, testoviny, ryze... vyborna vec je kuskus (cous-cous) - pokud jsi nezkousel, urcite tak udelej - da se pripravit na milion zpusobu, co ti zbylo v brasne se da prakticky vsechno pouzit k priprave varianty jidla \'a\'la dneska\' ... na sladko, na slano... a hlavne staci zalit horkou vodou, nemusi se varit, coz je vyborny, kdyz varis na malym varici... / kdyz to reknu zjednodusene, bezmasou stravu nevnimam jako nejaky omezeni na cestach - proste jen misto salamu ci pastiky k tomu chlebu na vylete prikusuju syr... jednoduchy a levny je to tak stejne.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      .. jen ještě k té energii v mase. Ta představa možná vyplývá z toho, že maso je zpravidla hodně tučné (i když tak nevypadá). Bílkoviny pak mají stejnou energetickou hodnotu jako sacharidy. Žádná zvláštní "energie v mase" není. Nedá se ale vyloučit, že při pravidelné hojné masité stravě si tělo některé látky odvykne samo v dostatečném množství vyrábět (třeba cholesterol, karnitin). V takovém případě by náhlé vysazení masa před dlouhou cestou s sebou nějaké nepříjemné průvodní jevy nést mohlo. Ale to mě jen tak napadlo.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Podle toho, co jsem čet, bych se energetickýho deficitu nebál. Linda Mc Cartney dokonce před lety založila cyklistickou profi stáj, kde zaměstnávala jezdce pod podmínkou konzumace výlučně vegetariánské stravy. Stáj to zabalila ale z docela jiných důvodů. Podrobněji ve Velu '03 nebo '04, nechce se mi to teď hledat.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Také bych se nebála. stačí se podívat na koně.:)))

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Navara
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Tak aspoň tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vegetari%C3%A1nstv...

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        tak jsem se dozvedel z encyklopedie ze jem taky freegan, protoze vyrazene merunky z trziste, ztracene mysli tycinky turisty, ci kupa cokolad s projitou lhůtou mi celkem bodla.

        [ Zpět ]
        Datum: 21.12.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Robinson)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Z toho žil Vlasák celou dobu při výpravě do Skandinávie.:-) A ještě si u pump plnil vařič zbytky benzínu z hadic. Teď už to asi nedělá.

          [ Zpět ]
          Datum: 21.12.2006
          Autor: abernathy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            :) A co teprve Pavel Knebl z Tiché - viz kniha: Putování pro nic - za nic. Tuhle knihu jsem si kupoval osobne od autora, potkal jsem ho v Brne na Orli. Cas mezi prodavanim knizek si kratim uzdibovanim jakychsi krizal, nam nabidl taky. Par mu jich z misky spadlo, tak se optal, jestli si je dame, a kdyz my ze ne, tak je snedl sam. Ja teda nejsem zadny citlivka, kdyz mi spadne jidlo na zem nekde v lese nebo na poli, seberu to, pofoukam a sup s nim do bricha, vsak zaludecni kyselina si s tim poradi. Ale v Brne na Orli, v Praze na Vaclavaku... a na podobnych mistech, to uz je na mne prece jen moc. Nicmene pan Pavel vypadal naramne zdrave (ostatne to komentoval tak, ze si musi udrzovat imunitu) a asi i diky tomu projel tam a zpatky pres celou Asii na hodne nizkem rozpoctu. :]]]

            [ Zpět ]
            Datum: 21.12.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Nazdar Thompsne!
    Nejím žádný maso . Teď si nejsem jistej jak dlouho, ale myslím, že šest let. Nemám žádný negativní příznaky a zkušenosti. Jsem pravidelnej dárce krve a moje tělo je naprosto v pořádku. Jsem zdravější než kdy předtím. Úprava stravy vyřešila naprostou většinu mých zdravotních potíží. Jako vedlejší efekt jsem se bez námahy dostal ze 115kg na dnešních cca 76kg, který mám +- už léta. Jezdím na kole, ale spíš rekreačně. Pokud to jde tak dvakrát třikrát týdně do práce a pak o víkendech, ale času je málo a koníčků hodně. Nenám problém s tím jet na kole celej den. Nepociťuju, že by mi chyběla energie proti dřívějšku, spíš naopak. Akorát když dlouho nejezdím bolí mne nohy, ale to je u každýho ne, :o)). Jezdím na pěší vandry a nedělá mi problém celej den jít s težkým báglem na zádech. Letos jsem šel od nás (mukařov) do Budějovic. Takže dost sil mít budeš. Záleží na tom, co budeš jíst. Pokud budeš jíst jako jsem jedl kdysi já a jen vynecháš maso, síly mít nebudeš. Z knedlíků a bílejch těstovin a rohlíků dostaneš prd. Pokud vynecháš maso, a začneš poslouchat tělo, tak si začne říkat o to co potřebuje. Ale není to hned! Postupně ale začneš dostávat chuť na spoustu zeleniny a ovoce a tak dál.
    CO se stravy na cestách týče. Já to mám blbý, ale já k tomu nejím ještě spoustu jiných věcí (bílou mouku, cukr, žádné návykové látky, droždí atd. ) Pokud budeš chtít vysvětlím ti co a proč. Pokud jen vynecháš maso nebudeš mít problém Zelenina a ovoce se dá koupit všude. Pokud budeš jíst bílou mouku tak chleba taky. V hospodách je to těžké. I ten blbej smažák ti v klidu udělají na sádle. V lepších restauracích si vybereš v pohodě, ale hospody těžko. Mě je to fuk, protože do hospod nechodím, neb jsou to oázy pouze pro kuřáky a já nekouřím, takže tam nelezu. Jídlo na cesty jsem před lety zredukoval na nejlepší možnou variantu co se týče váhy a příjmu energie. Tedy alespoň pro mne. Nenosím vařič ani nic podobného neb je to těžké a objemné. Táhnu chleba hroudu másla v krabičce zabalenou do oblečení, aby se neroztekla a sušený ovoce. Čímž máš dost vlákniny, sychyridů, tuků i vitamínů. Zatím jsem nepřišel na nic lepšího pro nejvýhodnější poměr váha-energie. Po cestě sbírám ovoce ořechy a cokoli co roste a kupuju spíš jen zeleninu, když to jde. Na kole to asi bude bez problémů u pěších vandrů se často několik dní nedostanu do vesnice, takže jím už výše zmíněnou trojkombinaci + lesní plody.
    No myslím, že by to na úvod víc než stačilo. Kdykoli ti jsem ochotnej odpovědět na jakoukoli otázku, ale radši piš na mail, ať tady nezasíráme vlákno něčím, co kromě nás asi už nikoho nezajímá.
    Jo takže pokud bych to shrnul: Pokud chceš ze zdravotní, etických či jakýhkoli jiných důvodů nejíst maso, tak se rozhodně nemusíš bát, že ti to přinese jakékoli fyzické omezení pokud budeš jíst trochu pestrou stravu. Stačí?

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Moment moment. Me to zajima taky :] Navic, zasirat vlakno s nazvem Vegetarianstvi na cestach... to asi nikomu nemuze vadit, ne? Koho to nezajima, vubec si ho neotevre (nemusi). :]

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Tak s tím také nesouhlasím jen nás pouč, téma je jasné tak proč utíkat z diskuze.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Navara
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Dle meho je clovek vsezravec....takze by se to nemelo prehanet. Je rozdil, zda si das bucek nebo rybu. Ja se mezi vegetariany a uz vubec ne mezi vegany nepasuju, ale jim zdrave. Ne kvuli presvedceni, ale kvuli tomu, ze mi to chutna. Nejsem clovek, co by si dal bucek, co by se cpal veprovym, ale zas nejsem clovek, co se chodi past na zahradku. Mel jsem urcite zdravotni potize, ktere me take k tomuto druhu stravovani donutilo....ale nic to nezachranilo. Zdravotni stav se zlepsil, az kdyz jsem zcela zmenil zivotni styl.
    Dle meho je nejzdravejsi pestra strava. Vzdyt i klasicke vegetarianstvi neni o tom, jist jen zeleninu (to je pak uz veganstvi). Vegetarianska strava je velice pestra a kdyz se to umi, tak i dobra. Nastesti je na trhu tolik veci, jenz jsou zdrave a chutne.
    Jinak v posledni dobe se objevuji teorie, ze veganstvi je zdravotne skodlive. Uz jen kvuli tomu, ze nase tela jsou po staleti zvykla jist vse.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Potíž je v tom, že jako nejchutnější se mi jeví ty nejnezdravější.:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Jako vzdy:-))) Ja se ted taky cpu cabajkou a ve skotsku jsem se naucil jist tatarku...teda spis pit:-))) Ale proc telu branit, kdyz na to ma chut. Na druhou stranu s Kamcou ulitavame na italske kuchyni, cinske,...mame radi salaty, ryby, tofu, kure....Proste bezne nejime bucek, parky, spek..nejchutnejsi ale nejmene zdravejsi. Ale je fakt, ze ja obcas ulitnu:-) Takovej smazak...nebo ta cabajka na tom taliri ted predemnou...:-) Ja nevim. Vegetarianstvi mi prijde jako hloupost. Hele...takovej losos na bylinkach...mnamka. Je to maso, zdrave maso a faaakt dobre. Kureci cina....zdrava vec a mnamka. Proc se zbavovat takovejhle dobrot a jist jen mrkev?
        Ale taky zalezi na cloveku. Jsou lidi, jenz si bez bucku zivot predstavit neumi...proc jim to taky zakazovat???

        [ Zpět ]
        Datum: 21.12.2006
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Nechci ti do toho kecat, ale jistě se najde spousta studií, které dokazují, že veganství je škodlivé. Záleží na tom, co se snaží zadavatel studie dokázat. Je to bohužel často jako s výzkumem o škodlivosti mobilů. Všude si přečteš, že podle poslední studie jsou absolutně neškodný a pak zjistíš, že zadavatel studie je Nokia. Co tak asi mohlo z toho výzkumu vyjít jinýho, že jo :o))
      Podle americké lékařské asociace, která narozdíl od evropských dělá dlouhodobé studie vegetariánství a veganství od druhé války a zkoumá vliv stravy na nemocnost, pohyblivost a mentální "čipernost" :o) ve stáří, je poslední doporučení pro stravování ve školních jídelnách strava vegetariánská. Tak nevím.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Kazda jednostranna strava je dle meho spatna...at je to masita nebo vegetarianska. Vrchol je dle meho veganstvi. Myslim, ze je to spis v posledni dobe moderni zalezitost. Lide spechaji, ziji ve stresu...to odstranit nechteji a mozna to ani nejde...tak si reknou, ze budou alespon vegetariani. Na druhe strane jsou tu lide, jenz nesnasi zabijeni zvirat...budis, to jim brat nemuzem.
        Jinak vegetarianstvi neni jen o zelenine!!! Vegetarian maso muze...kureci, rybi, plody more, mleko, vajicka....

        [ Zpět ]
        Datum: 21.12.2006
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          vegetarian maso nejí Michale. To co popisuješ je takzvaný semivegetarian.
          Jakákoli jednostranná strava samozřejmě dlouhodobě špatná je. Ale vegetariánství není jednostranná strava. Vegetariáni se ani nevyhýbají živočišným výrobkům tedy třeba mléku či sýrům nebo medu atd. Vegetariáni jen nejedí svalovinu mrtvých zvířat. Jsou přesvědčeni, že člověk není mrchožrout. Většina vegetariánů má naopak velmi pestrou stravu. Když totiž někdo dospěje k vegetariánství, zpravidla se o své zdraví zajímá a ví, že pro zdraví je pestrost stravy a dostatek všech různých živin velmi důležitý. V tom s tebou jednoznačně souhlasím. Módní záležitost to možná začíná být, ale lidi, co dělají cokoli jen kvůli módě či touze být IN vždycky brzo odpadnou. To jsou nevyzrálá stvoření s nehotovým žebříčkem hodnot a troufám si říct, že ačkoli jsme tady různých profesí, zájmů i věkových kategorií, tak takoví se tady nevyskytují. No jasně až na Janka samozřejmě :o))

          [ Zpět ]
          Datum: 21.12.2006
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            ==="Vegetariáni jen nejedí svalovinu mrtvých zvířat. Jsou přesvědčeni, že člověk není mrchožrout."=== ..... s tím nemohu než souhlasit. Ale protože nechci jít s proudem, vzal jsem to naopak. Zatím trénuji na tataráku, ale již brzy budu zvěř na kole nahánět a okusovat z nich svalovinu živou, protože přeci nejsem mrchožrout ;o)))

            ... sorry za off-topic, ale nedalo mi to ... jsem pravý opak čehokoliv, co se označuje jako "vege...." a mám úplně opačné příznaky. Dokud dlabu maso, jsem ok, samotná zelenina mi způsobuje pocit hladu, nadýmání a v delším časovém úseku silnou ztrátu energie (podruhé už to zkoušet nebudu).

            A co se výzkumů týče, platí tam de facto jen jedno pravidlo. Lidský organismus je od svého zárodku po statisíce let vyvinut jako všežravý. Maso rozhodně neškodí. To co škodí, je případná nerovnováha látek ve stravě obsažených. Jak se říká, čeho je moc, toho je příliš a naopak. Jinak řečeno, jednou k obědu třeba 300g zeleniny, podruhé 50-100g červeného masa s rýží a je to v klidu. Potíž je v tom, že spousta lidí konzumuje maso po kilech a tím si organizmus zatěžuje a zanáší škodlivinami, protože takové množství nestačí efektivně spálit. Maso je náročnější na trávení, ale obsahuje koktejl "surovin", které se jinak jen těžko nahrazují. Ano, jde to, ale zdaleka to tak dobře nechutná, je to dražší atd.
            Zkrátka, dobře a jednoduše. Všeho s mírou. A když už se člověk skutečně rozhodne být vegetariánem, tak by si měl napřed VELMI pečlivě nastudovat, jakými alternativami lze maso plnohodnotně nahradit a zároveň se připravit na větší výdej času a financí, aby tento balanc dodržel.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Dělej co uznáš tza vhodné.
              DOvolím si nesouhlasit s některými tvrzeními.
              1."Lidský organismus je od svého zárodku po statisíce let vyvinut jako všežravý."
              to nikdo neví. nikdo z nás v té době nežil a véme prd. Vedci na masožravost či býložravost u nalezených koster čehokoli usuzují pouze z chrupu. my máme ploché stoličky k rozmělňování býložravé potravy. Nemáme řezáky k trhání masa a jeho následnému polykání po velkých kusech. Masožravci mají navíc mnohem kratší střeva pro jiný způsob trávení. Naše střeva jsou uzpůsobena pro něco jiného. Na trávení masa je máme moc dlouhá a proto v nás maso dlouho zůstává, dlouho se tráví a při tomto procesu už nastartuje hnilobný proces, který naše tělo otravuje.
              2."obsahuje koktejl "surovin", které se jinak jen těžko nahrazují"
              to je dávno překonaný omyl. Všechno co potřebuješ k životu, všechny bílkoviny, nenasycené kyselin, vitaminy, atd. atd. které lidské tělo potřebuje se dají získat z rostlinné stravy. V mase není nic, co by se nedalo získat i jinde.
              3."je to dražší atd" není. Drahé jsou BIO potraviny. Ale to může být i maso. Vegetariánská strava je většinou levnější. Tedy alespoň podle mých osobních zkušeností.
              4."se připravit na větší výdej času a financí"
              podle mne ne. nejím o nic déle než kdysi a nevím jak sjsi na to přišel?!?
              5."aby tento balanc dodržel."
              ten balanc a tedy pestrost stravy, musí dodržet masožravec i vegetarián, pokud chce být zdravý. Jenže to my už nevíme co je. Dnes má skorokaždý nějakou alergi, něco na srdci nebo jinde. Neznám žádného zdravého padesátníka, kromě několika vegetariánů a lidí, co se zajímají o své zdraví a jedí pestrou stravu.

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                1 ... souhlas, nejsme masožravci, ale všežravci. Proto nemáme trávící ústrojí uzpůsobeno pro maso, ale pro veškeré druhy potravy. Ale na čistě rostlinnou stravu nám také ještě 3 žaludky chybí :o) Jestli nás to vyloženě otravuje, nebo jen zatěžuje trávící systém, to netuším.

                2 .... ne, to není dávno překonaný omyl. V mase samozřejmě není nic, co by se nedalo získat jinak, to máš naprostou pravdu. Jen říkám, že zatímco v mase to máš "vše v jednom", pro vegana je to hotová alchymie něco takového namíchat. Vegetarián je na tom o mnoho lépe, ale i tak musí mít jeho strava mnohem více složek, aby to nahradila. A právě v tomhle většina takzvaných "vegetariánů" dělá zásadní chybu.

                3 .... BIO potraviny jsou drahé, ano. Ale i když si vezmeš jen poměr rostlinných potravin vs. maso, tak aby to dalo stejnou porci potřebných surovin a energie, tak zelenina/ovoce vyjde podstatně dráž. Nebývalo to tak vždy, ale před pár lety začaly ceny masa padat a dnes to tak je. Na druhou stranu existuje spousta produktů, které jsou maximálně výživné a přitom kupodivu levné, jako různé obilné klíčky nebo jiné druhy semen. To by to mohlo trochu srovnat.


                4. Jde spíš o čas potřebný k sehnání správných potravin. Maso a pečivo dnes seženeš všude, ale kvalitní vegetariánskou stravu musí člověk hledat, v menších městěch je to vcelku problém díky sortimentu obchodů.

                5. Naprostý souhlas, k tomu není co dodat.

                ... závěrem snad jen to, že rozhodně nejsem nějaký obhájce masové stravy. Podle mě je na každém, jak si huntuje nebo huntuje zdraví (a že já patřím do té první skupiny ;o))) .... těm co to zvládnou gratuluji a věřím že výkonově třeba pro cyklistiku se to z dlouhodobého hlediska musí projevit pozitivně, ale já osobně si prostě nedokážu život bez občasného tataráčku nebo dobře propečeného steaku z brazilské svíčkové představit :o)))))

                [ Zpět ]
                Datum: 22.12.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  oprava. v poslední větě mělo být "huntuje nebo NEhuntuje" :o)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.12.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Jaktoze to nikdo nevi....clovek si drive nemohl vybirat, co bude jist. Jedl vse, co mel kolem sebe...zelene, bobule, ale samozrejme i ruznej hmyz... Zkus dat opici nejakej hmyz...sezere ho!
                Nejsem vedec, ale tohle mi prijde logicke. Driv neslo o to, ze budu vegetarian. Lidoop se potreboval nazrat aby prezil a tak zral vse.

                [ Zpět ]
                Datum: 22.12.2006
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Jasne ze se to vi. Dovolim si fundovane (mam VS biologicke vzdelani) konstatovat, ze z fyziologickeho hlediska je clovek vsezravec. Streva nemame ani kratky jako selmy, ani dlouhy jako bylozravci, ale tak nekde mezi. Zuby mame ukazkove univerzalni - stolicky na drceni zeleniny a seminek, polospicate trenove zuby na ukusovanii masa (zkuste urvat kus masa z kyty prednima zubama, neni to ono...), spicaky jake cisty bylozravec rozhodne nema, vyrazne predni rezaky treba na olupovani vetvi nebo ukusovani jabka :] - ty zas maji selmy nevyrazne a nektere je nemaji vubec... Neni moc co resit, fyziologicky, z hlediska vyvoje jsme vsezravci, o neco bliz ale k rostlinne strave a nejakym tem hmyzum, cervikum, snekum... tedy zivocichum, kteri se daji spis nekde sebrat, vystourat, nez ulovit. Nase spicaky davno nejsou zadna poradna zbran. // Ale o tohle snad nejde. Chceme-li tvrdit, ze jsme dal nez zvirata, je absurdni porad se ohanet 'zvirecimi' argumenty - tedy tim, co jsme jedli tradicne pred stem nebo deseti tisici lety... pripadne tim, ze 'v prirode se zvirata taky navzajem poziraji'. Neco jineho je taky lovit zvirata, ktera si volne behaji, ziji podle sve prirozenosti, pak je chvili vystresujeme lovem a zabijem (jak to mohli delat nasi davni predkove), - nebo jsou aspon chovana v prostredi prijatelne podobnem tomu prirozenemu (slepice na venkovskem dvorku si muzou aspon chodit sem a tam a hrabat v hline, tak jak by to delaly na svobode) - takhle to delali nasi nedavni predkove. A neco jineho je pripravovat zviratum zku***ny (pardon)zivot ve velkokapacitnich koncentracich a plytvat prirodnimi zdroji. (Vypestovat kilo veproveho masa stoji mnohem vic pudy, vody atd k vypestovani krmiva pro to prase, nez kdybychom to krmivo jedli rovnou my). // Jestli chceme byt 'pany tvorstva', uslechtilejsimi bytostmi nez zvirata, meli bychom vyuzit tu velkou vyhodu, kterou proti vetsine zvirat mame - umime sve prostredi nejen vyuzivat, ale take prizpusobovat svym potrebam, organismus mame tak pekne na pul cesty, schopny zpracovat temer cokoliv -- tedy MUZEME SI VYBRAT. A meli bychom si vybrat moudre. /// NA zaver se omlouvam za off-topic, s vyzivu na cyklovyprave tohle nema nic spolecneho, vim. A sam jsem to kritizoval. Ale jsem jen slaby clovek a nejak jsem si to nedokazal odpustit, kdyz se tady o tom porad mluvi... snad me pochopite a omluvite. :]

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.12.2006
                  Autor: Andrej
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Souhlas...naprosty.

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Ahoj, nejsem zasadni vegetarian a jim co je. Maso nekupuju a tak ho jen nekde na navsteve coz neni vic nez 5x rocne.
    Nejsem zadny vykonny sportovec.
    mesicni kolisticky vandr z Ostravy do nizkych taur (Rakouske alpy), tyden na kole tam, dvoutydeni pesi vandrovani v horach, na kole zpatky, jsme absolvovali bez masa.
    Hlavni strava : ovesne vlocky - levne vsude, cukr, olej, rozinky, sojove mleko v prasku (asi pul kila na celou dobu), orisky - na snidane
    ryze, pohanka, barmborova kase, testoviny, brambory ze sklizenych poli (jizni morava)+ cesnek, cibule, olej, obcas syr. Kdyz je cas da se namocit i cocka a s ryzi je to super - vecere
    Sem tam chleba (ten je v evrope drahy), mysli, ovoce podel cyklotrasy, cokolada, myslitycinka, sojovy suky, chlebove placky z mouky pecene na ohni.
    dva obedy v restaraci - smazeny syr (j. morava, sumava)
    Pritelkyne uz potom sice ty ovesne kase na snidani mesic v kuse moc nejely, ale je to celkem levne, zdrave, a celkem i vyzivne.

    Podobne jsme se stravovali na spoparskem a horskem 3 tydenim vandru Chorvatsko, Bosna, cerna hora (Durmitor), nebo 14 dní v rumusku. Ci 14 dní na podkarpatske rusi.
    Jeden den vandru nas prisel vetsinou kolem 1 eura, + -
    vim ze se tak stravuje na cestach hodne lidi.

    Stoparsky vandr v pobalti jsem travil na chlebu, a to uz jsem citil ze je malo. Ale vic penez jsem tam nemel.

    Moji rodice tez moc masu neholduji a tak se tydenni cyklovandry po cesku vetsinou odehrávají ve znamení jogurt, pečivo, ovoce.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Robinson)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Hm, tak dobře, když vás to zajímá, tak já se budu vykecávat než se mi dodělá večeře :o)
    Jen na úvod: Vegetariány bylo spousta lidí, co znáte ze školních učebnic, jen se to tam o nich nepíše. Třeba Tesla, Edison, da Vinci, Newton atd. Viz třeba : http://vegetarian.blog.cz/0604/slavni-vegetariani
    Ale co je pro vás asi důležitější, tak třeba pokud vím taky Carl Lewis. Pro ty později narozené to byl jeden z nejvšestranějších atletů, co byl na čtyřech nebo dokonce pěti olympiádách a běhal 100,200,400m s překážkami i bez, štafetu, skákal do dálky atd. atd. Byl jeden z nejlepších. Takže vegetariánství ti sílu určitě nesebere:o))

    Já se k tomu dostal trochu oklikou. Maso jsem jedl, protože mě to naučili a v dětství k tomu donutili. Mamka vyprávěla, že se snažila několik měsíců a cpala to do různých jídel a já to furt plival ven. Dnes mi říkala, že kdyby tenkrát věděla, co ví dneska, tak mi to přes moc nikdy nenutila, ale tehdy si myslela, že jinak umřu. Což je rozšířená kravina. I u nás žije spousta lidí, co nikdy neokusila maso. Ba i v několikáté generaci. Kromě toho, že jsou výrazně zdravější než je průměr se od ostatní populace neliší. Takže maso jsem jedl. Hodně jsem pil, hodně kouřil a trávil spoustu času v hospodě a na různých kalbách. Vlastně většinu svého bdělého času, kdy jsem nebyl v práci. Jednou se ke mě dostala informace o hladovění a já se rozhodl to prubnout. CHtěl jsem nejíst 40 dní jako Ježíš v Negevské poušti. (hm, tak jsem právě spálil večeři) CHtěl jsem to pro to, že jsem chtěl "zfetovat mozek" Zjistil jsem totiž, že při delším hladovění se snižuje mozková frekvence v bdělém stavu a mozek začíná fungovat jinak. Tedy někde v alfě až občas thetě stejně jako když člověk spí a zná se mu sen, když medituje nebo je sjetej. Narozníl od zfetování je to ale čísté, bez bludů a nesmyslných představ, tedy bez vedlejších účinků drog. Nejedl jsem tři týdny a byl to jeden z nejůžasnějších zážitků jaké mám. Nikdy potom jsem si neužil výstavy obrazů tak jako tehdy. Vnímal jsem svět opravdu jinak. Nepřišla sice odpověď shůry na otázku o smyslu života, ale vyčistilo se tělo a částečně i mysl. Tělo vyházelo za léta nashromážděné toxiny ven a mě bylo tělesně úplně nádherně. Už nikdy potom jsem nekouřil a nepil alkohol. Naprosto se mi změnily chutě a já si začal hledat nový jídelníček. Maso jsem ještě cca 3/4 roku jedl. Tak jednou za měsíc jsem se přinutil. Vždycky mi sice vadilo zabíjení, ale pořád jsem nevěděl, jestli je možné bez něj žít a být zdravý. CHyběly mi informace. Tělo si ale odvyklo a začalo odmítat takové věci. Bylo mi vždy šíleně těžko a třeba dvě nebo tři hodiny jsem se nemohl zvednout s pocitem naprostého nacpání a těžkého žaludku. PAk jsem se přestal nutit. Od té doby to nejím. Neparazituju na průmyslovém vraždění a mučení zvířat a je to pro mne psychicky očistný pocit.
    Odmítám jakékoli návykové látky rozšiřující vědomí apod. a označuju je pojmem drogy. V to počítaje i ty tak běžné jako alkohol, nikotin, tein, kofein, cukr apod. Rozhodl jsem se nezasírat si tělo jedy, takže to nekonzumuju. Ze stejného důvodu nejím ani nic s Ečky. Tedy žádné konzervanty ani látky "zlepšující" chuť. Jím potraviny, které se PĚSTUJÍ, ne polotovary, co se VYRÁBĚJÍ. Nejím bílou mouku, protože vymíláním a bělením se ze zrna všechny nejdůležitější látky dostávají pryč. Nejvíce minerálů, vitamínů apod je totiž ve slupce a těsně pod ní. A je jedno jestli jde o jablko, bramboru, zrno rýže či pšenice. Takže když mouku tak celozrnnou. Rýži či těstoviny jakbysmet. Nejím nic pečeného a smaženého. Vytváří to na potravinách "kůru", která je prý pro tělo stravitelná asi stejně jako igelit. Tělo se ale snaží a snaží a co v tu chvíli udělá se zbytkem? Uloží co může do tuku s tím, že to stráví později, protože tohle je nejjednodušší a nejrychlejší a zbytek bez užitku vyloučí. Proto když se mě lidi ptají jak zhubnout, ale chtějí jíst maso, tak jim říkám že to samozřejmě jde, ale libovýna ne bůček a ne řízek, ale uvařit. Nejím nic uzeného protože při spalování čehokoli vzniký X karcinogenních látek a jíst či dýchat to tělu rozhiodně neprospívá. Nějak mě už nic nenapadá, takže to asi bude z mých omezení oproti tomu, co je běžné, všechno. Tedy myslím:o)) Tak co, zajímá Vás ještě něco?

    [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2006
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Nic ve zlem, ale zajimalo by me, co teda vlastne jis. Protoze mam pocit, ze vyhybat se striktne vsem Eckum a podobnym vecem prakticky znamena nekoupit si nic v normalnim obchode. Nejakej ten konzervant nebo stabilizator je prakticky vsude. To zijes nekde na farme a jis vsechno primo ze zahonku? ... neber to jako nejakou konfrontaci, uprimne me zajima, jak to resis. Sam jsem na Ecka a podobne veci vicemene rezignoval, neumim si moc predstavit, jak se jim dusledne vyhybat v ramci 'normalniho' zivota...

      [ Zpět ]
      Datum: 21.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Na farmě teda nežiju :o)) Bohužel:o(( Máš pravdu, že většina toho, co se dá koupit běžně v obchodech v sobě Ečka má. Některý věci ovšem třeba patnáct a některý jedno. Přesto se dá najít spousta sýrů či máslo bez Eček, tavicích solí apod. U zeleniny bohužel nepoznáš, kolik sraček na ní nastříkali, takže se snažím kupovat tu z Čech a když to jde tak Bio. Jinak skoro v každým městě je dneska nějakej krámek "zdravá výživa" kde si můžu koupit ty výborný "paštičky" (luštěninový) a většinu dalších věcí, který potřebuju. Fakt je to už dneska všude a rozmáhí se to hrozně rychle. Na vandrech vždycky nějakej potkám. DOma je to jednoduché. Jednou za týden až dva jezdím do Prahy, kde mám dva oblíbený a z práce ať na kole nebo autem, jedu přes Říčany, kde je taky. Zeleninu a ovoce kupuju u zelináře v naší vesnici. Má to dobrý, slušný ceny, lidský jednání a sezónní věci vykupuje od přilehlých zemědělců, takže vím, že to nezrálo týdny v kamionu, ale na poli či sadě.
        Jinak ve spoustě řetězců už je regál Bio. Pokud vím tak určitě v Hypernově a Bille, ale já v podobných krámech moc nenakupuju. Jen v případě nouze.
        Takže se jim jde důsledně vyhýbat i v rámci normálního života. Jistě je to těžší, ale ne o moc. Místo aby ses ptal někde, kde to neznáš na koloniál, ptáš se na prodejnu zdravý výživy. Pokud jsi ve městě, tak tam je. Na vesnicích není, ale i tam se dá vždycky nakoupit nějaké jídlo. Zas to má výhodu, že si můžeš většinou koupit spoustu věcí přímo od výrobce, takže mě to sice přináší nějaká omezení, ale nejsou nijak velká a stojí mi za to, co mi to přináší Andreji.

        [ Zpět ]
        Datum: 22.12.2006
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Neblázněte bez masa to nebude nikdy vono!!!Máte to v genech,ale dělejte jak myslíte.Já bych bez masa pošel.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.12.2006
          Autor: Hnuso
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Nepošel a v genech to nemáš.Je to jen o chuti. Tu vrozenou ale taky nemáš, jen jsi na ní zvyklý. To je všechno.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Bezte do haje! Pokud vim, autora uplne prvniho prispevku zajimalo, jak se coby cyklista vegos pripadne muze uzivit. Nevidel jsem nikde zadnou otazku na to, jestli je vegetarianstvi smysl nebo nesmysl. A vecne argumenty masozravcu me tezce nebavi, slysel jsem je v x-obmenach stokrat. Tohle vlakno nemelo byt propagandisticke ve smeru 'nejezte maso', tak ho laskave necpete propagandou ani ve smeru opacnem a nechte tady ty, ktere to zajima, v klidu mluvit o tom, co je zajima. Diky.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              ono to nebylo tak uplne od veci ... jen jsi nepochopil, ze nekdo proste ma ten nazor, ze se "pripadne jako vegos na cestach uzivit nemuze", jen ho podal nevhodnym zpusobem a nekonstruktivne, tak se hned necerti ;O)))

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Dobre dobre, ale ja se necertim na toho jednoho, podobne vicemene offtopic vylevy se tu objevily nekolikrat. Na to jsem se certil. :] Znate to jiste vsichni take, nekdy se to pomalu sbira, pak prijde ta posledni kapka a clovek vyleti - pak to vypada neprimerene, jakoze vyletel kvuli te malinke posledni kapce...

                [ Zpět ]
                Datum: 22.12.2006
                Autor: Andrej
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Naprosto chápu. Tvé rozhořčení bylo v podstatě oprávněné, sice se mi povedlo tě uchlácholit :o)), ale jinak jsi měl naprostou pravdu. Jen je potřeba brát v potaz okolnosti. Kdybys byl sám zavilým masožroutem, tak by tvoje reakce byla brána úplně jinak, než kdybys byl zarytým veganem, jestli chápeš co chci říci.
                  A navíc, proč se rozčilovat takhle před Vánoci ? Chce to prostě klid a nohy v teple, nebo si jít praštit do boxovacího pytle (neplést si se slabším kolegou z kanceláře :o))), protože ten ti to nevrátí.
                  Ale jinak v pohodě, máš pravdu, taky už tady přestanu krafat, když jsem masožrout a vlastně k hlavnímu tématu nemám co říct. Tak zatím čauves, jdu hodit off-topic zase někam jinam :o)))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.12.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Jo je to pravda, zajima me jestli se da uzivit na vandrech vegetariansky. To jak je maso uzasne slysim furt. Myslim ze pro urcite sporty je i nepostradatelne - treba kulturista ci vzperac by asi bez masa nepodal takovy vykon a nemel na sobe tolik hmoty. ale verim ze na kole to bez masa jde - preci jen je to aerobni aktivita a mit na sobe vic svaloviny a vazit vic nez musis je na skodu. A ja hledam cestu po ktere muzu jit bez masa a chci vedet jaka je, proto se ptam lidi co po ni jdou.

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Tompson)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Netuším jak by vypadal kulturista vegetarián. Nevím o tom, že by nějaký takový byl (což neznamená, že není) ale někde výš mnou zmiňovaný a od dětství obdivovaný Carl Lewis, měl víc síly, rychlosti a výbušnosti než kdokoli jiný na téhle planetě v jeho době. A když se mrkneš na jeho postavu, tak to je pro mne naprostý ideál. Svalnatý, ale i ohebný a mrštný. Ne hrouda svalů jako kulturista, který se nedokáže podrbat na zádech a mrštnost a výbušnost od něj fakt čekat nemůžeš :o))

                [ Zpět ]
                Datum: 23.12.2006
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Chudý kulturista vegetarián by se živil odtučněným tvarohem, bohatší pak koncentrátem ze syrovátkových bílkovin nebo ze sušených bílků. Oni mají podíl bílkovin ve stravě hodně vysoký, proto by jim běžná rostlinná strava nestačila.

                  Možná bysme se divili, kolik je kulturistů vegetariánů. (Asi je z řad vegetariánů ale vylučuje vysoká konzumace anabolických steroidů. Ty v rostlinách nejsou. :')

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.12.2006
                  Autor: žofka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Bezte do haje! Pokud vim, autora uplne prvniho prispevku zajimalo, jak se coby cyklista vegos pripadne muze uzivit. Nevidel jsem nikde zadnou otazku na to, jestli je vegetarianstvi smysl nebo nesmysl. A vecne argumenty masozravcu me tezce nebavi, slysel jsem je v x-obmenach stokrat. Tohle vlakno nemelo byt propagandisticke ve smeru 'nejezte maso', tak ho laskave necpete propagandou ani ve smeru opacnem a nechte tady ty, ktere to zajima, v klidu mluvit o tom, co je zajima. Diky.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Andrej)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Tady bych si dovolil vsunout svou zkušenost s éčkama. Když byla žena v jinym stavu, usoudili jsme, že by bylo fakt dobrý ty různý jedy omezit. Teda jedy, dočetl jsem se, že i různé neškodné látky, (jako třeba barvivo betakaroten) jsou označeny jako "E", ale ty nemám na mysli, myslim ty sotvasrozumitelný chemikálie. Nojo, jenže jaké bylo překvapení, když potraviny bez konzervantů a bez éček aby člověk pohledal. To je totiž prakticky úplně ve všem. Tak jsme alespoň volili cestu nejmenšího zla a kupovali věci kde toho bylo nejmíň. Třeba u nás v prodejně měli dva druhy tatarský omáčky, v jedný těch éček bylo šest (nazval jsem jí étaka) a v druhý jenom dvě. Takže ta cesta jak jíst zdravě fakt neni jednoduchá.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.12.2006
          Autor: Zakarr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Nekde jsem videl tabulku, kde bylo napsano, ktera ecka jsou "neskodna" a ktera skodi zdravi. Ale nemuzu se toho dohledat.
            Vesmes jsou to nejake konzervaty (strkaj to do vseho trvanliveho). Takze kdyz bez ecek, tak asi jen cerstve a malo trvanlive potraviny.
            Ale bio obchody se rozrustaji a fakt jsou tam veci, jenz chutnaji. Klasickej ceskej masozrout nad tim ohrnuje nos, ale kdyz to nekomu chutna (i me), tak proc by to nemel jist:-)
            S Kamilou jsme pred lety objevili Tofu. Doma nad tim kazdej ohrnoval nos a delal si z nas srandu, co ze to zerem za blivajz. Jenze pak vetsinou usoudili, ze je to po dobre uprave jedle a i chutne. Drive se to spatne shanelo, ale ted se to da koupit v kazdem lepsim krame (i Globus) a hlavne uz je nekolik druhu.

            Dle meho jsme lidi tolerantni a kdyz nekdo usoudi, ze bezmasa strava je dobra, tak at ji ji. Stejne pokavad nekdo usoudi, ze je pro nej dobrej bucek a ovar, tak at to ji. Vegetarianstvi mi nevadi. Veganstvi taky ne, ale prijde mi to divne. Ja prosazuji zdravou, vyvazenou stravu...

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Jsem přesně stejnýho názoru jako ty. Jak se řiká všeho s mírou. Taky se snažíme jíst vyváženě, nedělám mi problém si jeden den dát k večeři zaleninovej salát a druhej voňavou kobásku :-)))
              Mně ale vaděj Vegetariáni který maj takovej ten misionářskej komplex hučet do tebe půl dne a snažit se tě za každou cenu obrátit na svou víru. Těm pak odpovídám že žeru i psy a kočky čimž je znechutim.:-) To ale naštěstí neni případ tady Jirky, jehož pojednání, musim přiznat, jsem si docela se zájmem přečet.

              Jo a teď sem si vzpoměl na větu z Knoflíkářů "nežereš maso nerozumíš vtipu" :-))))))

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Autor: Zakarr
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Tak tak.
                Taky vegetariany neodsuzuju a uz vubec ne Jirku. Kdyz jim to vyhovuje, tak proc ne. Ja bych treba bez kurete a dobre udelane ryby asi nemohl zit:-) A vcera ta cabajka...to jsem nemohl odolat:-)
                Ale taky nemam rad vegetarianske misionare:-) Zive zvire nesni, protoze by ho museli zavrazdit. No a pak jdou na paloucek se kochat krasou okoli a pritom zabijou stovky mravencu, jak dupou do toho travniku:-) U nich mi to prave prijde jako modni zalezitos, nutnost napodobovat vychodni kulturu a viru.

                [ Zpět ]
                Datum: 22.12.2006
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Jo to mas naprostou pravdu. Loni jsem skousel nekolik mesicu nejist maso - u nas v menze maji vegetariansky jidla (3 na vyber) a fakt to umi upravit a je tu vyborny. Ja jsem maso nejedl po serii reportazi z Hypernovy. No a v pohode jsem zil a chodil do posilovny a sily mi neubylo, ani nepribylo. ale usetril jsem. Me treba nikdy nenapadlo ze bych nejedl maso kvuli zviratkum. Oni jsou chovane, narodili se protoze jsme to tak chteli a chteli jsme aby se narodili abysme je mohli snist. Ale treba velrybu nebo zraloka, to bych do huby nevzal, protoze nebudu podporovat drancovani, ale kdyby se ty velryby a zraloci nekde chovaly tak bych si klidne dal. Chci zmenit stravu kvuli zdravi. Loni mi 3 mesice udelali dobre, a poprve jsem za celou zimu ani nezakaslal. Jestli to je tou stravou nebo ne to nevim, ale tak to proste je. Muj otec 5 let vegetariancil a dost zhubl, ale prsla ho chronicka angina, problemy s travenim, celkove prestal marodit a zmenil se i mentalne. Ovsem pak zacal jist ryby a sem tam kure.....uz neni tolik hubeny, ale furt je zdravej.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.12.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Tompson)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                D9ky, že mě nezahrnuješ mezi "misionáře" Sám jsem na "misionáře" čehokoli alergickej, takže si dávám majzla, abych tak nepůsobil. Taky mi vadí, když mi někdo vnucuje informace a přesvědčení, o které nestojím, takže vegetariánství nikomunevnucuju a moc se o něm nerozpovídám ani nerozeoíšu, pokud se mě na to někdo vyloženě nezeptá jako třeba tady Thompson. Pak samozřejmě předám všechno, co vím, jako u jakýhokoli jinýho tématu. Akorát tedy zrovna o tomhle vím víc než dost na rozdíl od jiných témat :o))
                Hm tedy vlastně s jedinou vyjímkou. Jsem alergický na výlevy typu: " No tak to já bych to nemohl zabít , to u nás zabíjí kapra ....... Já pohled na krev nesnáším a zabít, no tak to bych nemohl." Pokud mi něco podobného začne vysvětlovat nějaký masožrout či osoba v kožichu apod, tak vařím. Schizofrenie a pokrytectví tohoto typu je mi narosto odporné a děsivě mě vytáčí.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.12.2006
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Jíří,je pravda že fůra lidí co jí maso by zvíře nezabila, ale je i dost vegetarianů kterým smrdí hnůj kterým se hnojí a v hlíně a hnoji by se nehrabyli a přesto rostlinou stravu jedí, je mnoho řidičů, kterým benzín smrdí a přesto autem jezdí, je mnoho cyklistů kteří si kolo opravit neumí a přesto jezdí. Myslím si, že je to naprosto normální.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.12.2006
                  Autor: Navara
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                         

                    Tvoje příklady jsou o něčem jiném. Tedy alespoň jak já to chápu. Cyklista, který si neumí opravit kolo a přesto na něm jezdí, se nedělá lepším, citlivějším, mírumilovnějším a morálnějším než ten, který to umí. Totéž řidič, kterému smrdí benzín. Také si neumím opravit auto a jezdím v něm často a benzín mi zrovna nevoní. Nepovažuju se tím, ale za lepšího či morálnějšího. Ale mnoho masožravců afektovaně dává najevo, že oni by nedokázali zabíjet a mučit, že jim to vadí a oni výlupci cnosti a morálky, by něco tak zlého nedokázali, ale v klidu si na to někoho zaplatí. Pro mne se ale ten kdo zabíjí a ten kdo zabití platí, dopouští téhož (v případě člověka se mnou dokoce v tomto zákon souhlasí). Mě tedy vadí ta disproporce chování. Člověk který zabíjí a živí se tím je mi přijatelnější z toho důvodu, že nelže ani sobě ani ostatním.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 24.12.2006
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                           

                      No, na toto téma by jsme mohli diskutovat asi dlouho, ale vem v úvahu, že je dost lidí kterým vadí pohled na svou vlastní krev a když je zapotřebí tak jsou schopni darovat i vlastní orgán. Tak že něco nemohu zabít může mít i tyto důvody- pohled na křev jako takovou.
                      Ale jinak ti přejí krásné, klidné vánoce a ať máš kolem sebe nejen dnes lidi s kterými ti bude dobře. Ahoj.:)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 24.12.2006
                      Autor: Navara
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Jo a tady ten seznam éček
              http://ecka.zbynekmlcoch.cz/najdetesisveecko.htm

              [ Zpět ]
              Datum: 22.12.2006
              Autor: Zakarr
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Docela dobře si pamatuju doby, kdy bylo zdravý vepřový sádlo, který ovšem další rok těžce zkritizováno a protežováno máslo. Nad oběma produkty díky reklamně zvítězila Sana, prohlášená za vlastní sestru másla.:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 22.12.2006
            Autor: abernathy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    kto nemá šajnu čo je to KUS-KUS, ako píše Andrej, nech sa pozrie na
    http://www.podhajska-rk.szm.sk/
    do časti národné kuchyne - afrika

    [ Zpět ]
    Datum: 22.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (joci)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      kdo nezkusil, neveri, ze je to fakt dobre:-) Zaleje se vodou a je hotovo....

      [ Zpět ]
      Datum: 22.12.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    "Ještě před druhou světovou válkou měli maso více než jeden až dvakrát týdně jen velmi zámožní lidé. Běžná (tedy do 19. století převážně zemědělská) populace měla maso prakticky výhradně jen v zimě, ze zabíjaček. Vyšší obsah tuku moc ke škodě nebyl, protože jednak dosti těžce fyzicky pracovali, ale hlavně, a to si dnes již nikdo neuvědomuje, polovinu roku stále mrzli." http://www.kpo.cz/fyziologie/nadvaha.htm

    Ale měl by sis toho Vojtěchovskýho prostudovat raději celýho: http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm

    Ještě pár mých neodborných poznámek: Mě se zdá, že dělení na maso a nemaso není z hledista stravování tak důležité, jak se má za to. Maso je koncentrát bílkovin a zejměna tuků. Někde nutnej, třeba u pastevců, eskymáků a podobně. Ale neslučujme maso a bílkoviny (už jsem se v nejmenované knize dokonce setkal s absurdním doporučením "vybírejte si netučné bílkoviny"). Všechny aminokyseliny mají původ v rostlinách, žádnej živočich z ledku, vody a vzduchu aminokyselinu nevyrobí. A domnívám se (ale nejsem schopen to opřít o nějaký seriózní odkaz), že v rostlinné stravě je daleko víc stopových látek, které dost možná potřebujeme. Pozor, v "rostlinné" stravě - a to není bílá mouka nebo mnohá skleníková zelenina. Zhruba se dá říct, že v rostlinné stravě je tak 10% bílkovin, není to jen škrob. Pravda, některé bílkoviny mají pro člověka vhodnější obsah jednotlivých aminokyselin, má se za to, že jsou to spíš ty živočišné. Jenže jediný případ, kde se má chudoba rostlinných bílkovin za prokázanou, je strava složená takřka výhradně z kukuřice.

    Takže jde o to, jak si člověk suroviny namixuje s ohledem na svůj výdej energie. Kdo vydává minimum energie, musí být při výběru surovin obzvlášť pečlivý. Dost možná rostlinnou stravu (celozrnné výrobky, kvalitní zelenina) doplní kouskem kuřete či ryby (už proto, aby měl taky nějaké potěšení), na sladkosti moc prostoru nezbyde. Polárník (není-li vegetarián) sáhne s velkou chutí po vepřovém sádle. A cyklista na cestách je v pohodě. Stejně musí jíst hodně (na vodu se zatím nejezdí), tak bude mít dost i těch bíklovin a podobných nutností. Pokud jezdí v mírnější intenzitě, může se mu kupodivu začít nedostávat tuků. Ale to bys poznal, na co máš chuť. Takže já myslím, abys spíš hledal vhodné zdroje sacharidů (třeba ty zde zmíněné ovesné vločky), ty pak můžeš klidně doplnit i sladkostmi. Trocha ovoce či zeleniny, a v případě potřeby hledat nějaký zdroj tuků. Třeba čokoládu, kvalitní margarín nebo "játrovou" paštiku nebo "libový" párek (to říkám schválně, řada potravin nemá s masem nic společného, je to jen zdroj nekvalitích tuků). Já v takovém případě dávám přednost lehce uzenému bůčku. Nebudou-li tuky, ono si je tělo ze sacharidů (pracně) vyrobí. Opačně to nejde.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.12.2006
    Autor: žofka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      To je docela zajimavy nazor. Ze si telo dokaze sachariy ulozit jako tuky, to vim, staci kdyz se kouknu do zrcadla. No ale telo umi stepit i ty tuky a delat z nich energii. Nekde jsem cetl ze jeden dram tuku ma 16kJ, zatimco gram bilkovin i sachariku ma po 4kJ/g. Ale nevim proc by mel polarnik sahat po veprovem sadle. Ne ze by bylo spatne (ja to miluju chutove). Nemohl by treba sahnout po olivovem nebo jinem oleji. pripadne stuzenem oleji aby se mu to dobre jedlo?

      Jeste k tomu ze jeste pred 100lety maso bylo zridkakdy. Jo s tim souhlasim, trochu jsem se o to zajimal - zdrojem mi bylo vypraveni prarodicu - hlavne to jak zili zase jejich prarodice. takze udalosti z let tak 1870 - 1920. A je to pravda. jedly se obilniny, brambory, kde kdo mel kravu nebo kozu, takze o mleko, tvaroh, pripadne syry nebyla az takova nouze. Mleko ma 16g bilkovin na litru, tvaroh na kile jeste o dost vic. treba tvaruzky maji 32% bilkovin podle toho co je na nich napsany. Muzu rict ze kdyz jsem jeste pred 2ma lety boxoval, tak jsem za den snedl nekolik vajicek, vypil tak 3 litry mlika a vetsinou snedl jeste nejaky ten syr a snad pul roku prakticky nejedl maso(byl jsem linej ho upravovat a prislo mi drahy), tak jsem si rozhodne nevsiml nedostatku energie. Takze ja tvrdim ze bez masa to jde a dokonce to jde velmi dobre, jen to poradne prozkoumat jak. A i kdyz nekdo bude zuby nehty branit svuj nazor ze bez masa to nejde a ze je pro telo dobry - mohu souhlasit ze neni na zavadu, ale kdo z vas ma pristup ke kvalitnimu masu ??? Maso je dnes nasakle hormony a antibiotiky, zvirata jsou chovana ve znacnem stresu a to se projevuje negativne na obsahu latek ktere nejsou zrovna prospesne. Ale treba proti masu ze zveriny nenamitam nic. Zilo to prirozene a zemrelo to v jedine vterine. To je podle me jedine maso na ktere se neda nic rict. Jurimir o tom asi dost vi a jsem rad ze se zapojil do tohoto tematu. A budu rad kdyz jeste neco prida. Me by treba Jurimire zajimalo jaka prace te zivi, a jak vypada tvuj bezny den. Jak se ti dari spojit tento mirne alternativni zpusob stravovani a mozna i zivota s tvou praci. A jak vypada tvuj jidelnicek na cestach ??? Ja jsem cetl knihy od Vlasaka a prislo mi to ze on tomu jezeni moc neda. Ji jabka a co kde utrhne a tak. Jedine z cim si v pripade vegestravy na cestach lamu hlavu je zdroj bilkovin. Vozit sebou karton vajec, ci mekky tvaroh ??? Doma v pohode, ale v brasnach ??
      To jsem se ale rozepsal - predavam slovo.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Thompson)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Tvrde syry. Existuje spousta druhu, ktere i bez lednicky vydrzi v baglu bez problemu mnoho dni az tydny. Vejce maji vsude, at uz smazena vajicka v hospode nebo nekde na venkove od panimamy - a treba kilometr dva nekde na mez, kde si je uvaris, se uhlidat daji. Ani s tvarohem nemusi byt problem, staci mit na nej dobrou krabicku - treba takove ty Lock&Lock jsou naprosto spolehlive, muze se v nich roztect a rozblemtat jak chce, do brasen neunikne nic. Samozrejme nebudes vozit tvaroh ssebou tyden, ale do extra divociny, kde nevidis cloveka (obchod, usedlost) dva tydny ci vic prece jen zase tak casto nejezdis, nebo ano? ;] // Krome vajec a mlecnych vyrobku nezapominej treba na ty fazole a jine lusteniny - bilkovin maji taky dost a s trvanlivosti problem neni...

        [ Zpět ]
        Datum: 24.12.2006
        Autor: Andrej
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Polárník samozřejmě není odkázán jen na živočišné tuky. Chtěl jsem tím říct, že u něj má to tučný maso smysl (kromě tepla vznikajícího při svalové práci umí tělo v játrech rozkládat tuky jen pro získání tepla, v játrech pak může bejt až 40°C). Jeden gram sacharidů či bílkovin má energetickou hodnotu 17kJ, tuky asi 38kJ (nebo 4 a 9 kcal/g). Některý polárníci prý ale raději před výpravou hodně ztloustnou, takže nakonec spotřebovávaj taky živočišný tuk . :')

        Bílkoviny jsou přece ve všech rostlinách! Třeba v pšenici 12%. Jinde je to podobný, kolem těch 10%, musíš ale procenta počítat po odečtení obsažené vody. Obiloviny, bramboroviny, květákoviny, mrkvoviny, luštěniny (tam je bílkovin jak známo víc), jabkoviny. A něco vajec a výrobků z mléka (u "lepších" sýrů pozor, v těch už nekdy moc bílovin není, jen voda a tuk). Takhle jsme to s naším blahobytem dopracovali. Místo kdysi kompletní vyvážené stravy (několikrát do roka doplněné zabijačkou) máme nekonečně variací na stejné téma. Bílá mouka, cukr, podřadný tuk, koření, sůl. Z toho namixuješ většinu toho, co zaplňuje regály. Dobře se to skladuje a lidem to chutná.

        Vegetarián nejsem. Ale lhostejná mi tahle otázka není, rodiče mých vnuků vegetariáni jsou. A přesto se o zdraví vnoučat nebojím (babičky to navíc občas doplní nějakým kouskem kuřete). Jistě se stravují daleko lépe, než kdyby žily jen na bílé mouce, limonádě, sladkostech a vepřovym. A ještě něco. Snaše její vegetariánství vůbec nebrání v dlouhém kojení, to taky něco o stravě říká.

        [ Zpět ]
        Datum: 24.12.2006
        Autor: žofka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Jeste bych dodal neco k te nezavadnosti potravin. O kousek vis byla taky diskuze k Eckum.
          Dnes si muze vyrobce pri trose sikovnosti napsat na obal skoro cokoliv. Kazda surovina ma nahrazku a kazda nahrazka ma taky svou nahrazku. Jakakoliiv zelenina muze byt pestovana na chlevskem hnoji, casti pole muzou byt prehnojeny mockou zrovna jako dusikatymi hnojivy. Kravy a kurata mohou byt precpana antibiotiky a rustovymi hormony. To vse se da tezko uhlidat. Jedine, co je mozne a taky asi nejzdravejsi je jist malo z bohateho stolu. Proste mit co nejbohatsi stravu. Pak, pokud clovek sni neco kontaminovaneho, tak je ten jed rozreden s ostatnimi potravinami a nemusi mit fatalni nasledky. Kdysi davno se me chlubil kamarad co se dal se zenou a detmi na makrobiotickou stravu, ze dostal od jezedaku metrak obili a ze si to melou v kafemlejnku a delaji si kasicky. Kdyz jsem se ho zeptal, jestli to neni nahodou osivo tak koukal jako ze nevi o co jde. Obili urcene k seti se penetruje nejakou chemii, ktera by mela zabranit plisnim a je taky ucinna proti breberkam, co to obili napadaji. Kdyby takovy obili jedli jako jednostranou stravu, tak se spolehlive otravi. Proto si myslim, ze cim sirsi jidelnicek clovek ma, tim je mensi pravdepodobnost, ze pokud pronikne v nejake surovine v jeho jidelnicku nejaky jed, ze prekroci limitni davku a bude mit nejake nasledky. To plati zvlaste pro kumulativni jedy usazujici se v tucich.

          [ Zpět ]
          Datum: 24.12.2006
          Autor: LOBO
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Takze telo ma v jatrech jakesi nezavisle topeni na tuky ??? To jsem vubec nevedel. Jinak kolik energie ma tuk, sacharid a bilkovina. Tim si fakt nejsem jistej. Mam dojem ze ty moje cisla jsem opsal ze stranek nejakeho sportovniho lekare. nejaka stranka o cyklotreningu nebo tak neco. neceho bylo 4 a 4 a tuku bylo 16, ale nevim jestli kcal nebo kJ. Vim ze tam zduraznovali ze do kila tuku se vejde 4x vic energie nez do tech ostatnich. Ja mam spis pocit ze neni problem v tech principech vegetarianstvi, ale v tom spravne nakombinovat ty potraviny aby se to co nejvice blizilo idealu. Taky me napada ze obcas nekde ctu ze vegetariani typicky trpi nedostatky vitaminu B (vice skupin)..... Ja na to rikam ze to je mozne, ale jakymi nedostatky trpi lide co ji bile pecivo, bilou ryzi, gothajsky salam a nebo i trvanlive salamy a podobne. Prijde mi to jakoby se studovali plusy a minusy vegetarianstvi a kdyz se nasel konecne minus v podobe drobnejsich nedostatku tak se toho v clancich nekteri pisalkove chytaji. Ale to ze prumerny cech (mozna i evropan) ma nedostatek celeho spektra vitaminu, vysokej cholesteron, zaneseny streva z nedostatku vlakniny, trpi nadvahou a podobne......Tak si rikam - ktera z tech dvou skupin nahore je lepsi ?? :-D

          S tou kvalitou potravin - absolutni souhlas. Jsem byl se kouknout na zabijacce kdysi a videl jsem jak se co dela a od te doby jim maximalne tlacenku a vybrane domaci klobasy. Ale jitrnice a jelita.....to se mi zvedl zaludek. No a neodvazuju se typovat z ceho se delaji uzeniny co jsou v obchodech kdyz kilo masa stoji tak 130kc aspon a ty "lepsi" salamy jsou taky tak podobne a trochu vice. Co to asi muze byt.

          Jeste k te strave - co me ale opravdu mrzi je, ze i kdyz se clovek rozhodne stravovat se alternativne a treba si i delat doma chleba a hlavne mlit mouku. Tak je to problem protoze sehnat psenici, zito - hroznej problem. Pritom je to tak elementarni vec a v ruznych zdravoprodejnach to prodavaji za nekrestanskych 40kc/kilo. Pritom si myslim ze zemedelec to prodava tak maximalne za 5 kc. Ale kdyby to clovek chtel - kde to sezene ? hlavne ve meste teda. A pritom je to dalo by se rict pomerne uzasna surovina a kdyz by si ji clovek namlel doma tak by mohl verit ze ji celozrnou mouku. Ta co je z obchodu se sice celozrna jmenuje, ale podle vzhledu si nejsem jisty jestli jsou to opravdu uplne cela zrna........

          [ Zpět ]
          Datum: 24.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Thompson)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Tělo nejvíc "topí" ve střevech. Jsou to takový tvoje tělesný kamínka. Když člověk drží hladovku, tak se mu právě z toho důvodu, že mu nejde "topení" :o)) zvýší pocit chladu. Je ti větší zima a člověk se musí víc oblíkat. Hlavně jakmile se přestane pohybovat. Takže jsem při hladovce v létě byl sice celej den třebas jen v šortkách na bruslích, ale po návratu domů jsem u televize seděl v teplech vlněnejch ponožkách, teplákách tričku a mikině :o)))

            Pokud koupíš v obchodě celozrnnou mouku měla by být opravdu celozrnná. Já kupuju nejčastěji na kameném mlýně mletou mouku od krišnovců (lepší a méně hnojené zrno asi neseženeš) a když není tak od sdružení probio.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

             

        Nazdař Thompsone!
        Dělal jsem už lecos. Od skladníka, prodavače přes obchodního zástupce po správce programu atd. atd. Momentálně dělám vedoucího skladu. Tedy asi většinu dne nebo minimálně polovinu sedím na zadku před počítačem, ale pořád ještě je tam nějaká fyzická práce takže tělo tolik nezakrňuje.Typickej den je těžko říct člověče. V prosinci vypadal typickej den tak, že jsem ve čtyři ráno vstal nasnídal se a jel do práce a tak v osm večer to zapíchl a jel domů, kde jsem řekl Magdě ahoj a hodinu dvě tupě zíral na bednu nebo na monitor a šel spát. Když to vezmu někdy v léťe tak vstávám cca ve 4:30 až 5:00. Tak polovinu týdne si ráno vařím (večer není čas) takže mívám teplou snídani a zbytek k obědu. Jídlo je různý, podle toho na co mám chuť. Těstoviny a luštěniny jsou asi nejčastější. Pak sednu na kolo nebo do auta (tak asi na půl) a přesunu se do práce, kde makám. Většinu pracovní doby "duševně" a a něco fyzicky. Ale máme velkej areál a nachodím toho mezi odděleníma tolik, že jsem uvažoval o kolobrndě. No a pak jedu domů. DOma na mě čeká pes se kterým se buď honím pl hodiny po zahradě do stavu, kdy mi už chybí dech a anergie (by mě zajímalo, kde jí bere ona! ještě nikdy jsme neskončili proto, že už nemůže Týna :o) ) nebo jdu s ní na procházku. Většinou ale blbnem a rvem se o nějakou provazovou hračku. No a pak jdu domů, dám si večeři a buď jdu makat na baráku nebo si číst nebo sednu k počítači nebo jdu plíst košíky atd. atd. Tak jednou týdně jezdím nakupovat do Prahy a občas si tam zabruslit. Kdysi to bylo několikrát týdně, dnes tak max jednou za týden a loni ještě méně.
        Ke stravě na cestách jsem něco říkal už výš, ale shrnu to a zopakuju. Já na cesty většinou vyrážím pěšky. Kolo mám spíš jako dopravní prostředek. Na kochání se přírodou je pro mne moc rychlý a hlavně se s ním nedá dostat všude. Na vandry delší než víkend jezdím několikrát do roka. Nejméně dvakrát do roka jedu na delší vandr než týden. Prostě aspoň jednou v zimě a jednou v "létě" Kdysi jsem jezdil s vařičem ešusem a vařil si a tak. Dneska to nedělám je to těžký a nechci se s tím tahat na zádech. Vyžaduje to hodně vody a to je nejtěžší část mého batohu a bvzhledem k tmu, že pitelných pramenů je v evropě už málo, špatně se doplňuje. Vozím tedy chleba, máslo a sušené ovoce. Většinou s sebou taky beru pár tyčinek z oříšků a vloček slazených medem, co prodávají ve zdravé výživě. Chleba jím jedině celozrnný, bílý pěčivo ti kromě tuku nic nedá. Buď kupovaný, nejraději mám ten od Krišnovců a na vandry se mi nejlíp osvědčil grahamový, nebo ten co si sám upeču. Naházím do batohu pádr bochníků podle toho na jak dlouho jedu. počítám cca tak jeden Krišnovecký grahamový chleba na dva dny. Ktmu do takové té uzavíratelné a utěsnitelné krabičky máslo. Jedno, dvě nebo tři podle toho na jak dlouho a kam jedu. Vždycky ho dávám mez oblečení cca doprostřed batohu. V létě to i při teplotáCH nad třicet zuabrání tomu, aby se rozteklo nebo zkazilo a v zimě zase při teplotách hodně pod nulou , aby zmrzlo úplně na kost. No a sušený ovoce tak v množství 100g na den. Podle roční doby a místa vandru pak sbírám cokoli co po cestě najdu. Takže někdy mám chleba s máslem a s borůvkama nebo jahůdkama, malinama, hříbkama, šťovíkem atd. atd. Po cestě pak jde najít spousta zelenýho, ze kterýho mám další vitamíny. Kopřivy, listí z břízy některý trávy, lýko, kůra z vrby, borůvčí atd. atd. Tahle strava obsahuje všechny základní věci, který tělo potřebuje a jsem schopen naní fungovat řadu týdnů bez nějakých problémů a váhově je to lepší než se tahat s nádobím a vodou a příprava jídla netrvá dlouho. Nějak se mi to ustálilo po létech na tomhle jídelníčku. Takže se ráno probudím a po vyprázdnění se najím a pak tak hodinu trávím, zevluju a pozoruju přírodu. Pak vyrazím a něškdy uprostřed dne, když je dobré místo na zastávku si dám to sušený ovoce a večer když rozbiju bivak si dám zase chkleba s máslem jako ráno a zase pak pozoruju okolí a pak jdu spát.
        Na kole je to v podstatě totéž, až na to, že není problém se za den dostat do nějaké vesnice. Pěší vandry si vybírám takovými místy, abych se civilizaci co nejvíce vyhnul, takže nepotkám vesnici řadu dní a někdy za celý vandr. Na kole to broblém není, takže k výše zmíněné stravě přidávám haldy ovoce, které kupuju cestou, když mám chuť.
        Jinak Vlasáka neznám, ale můžeš v klidu cestovat a téměř nebo vůbec nejíst. Taky to občas dělám. Poslouchám svý tělo a když nechce, nic mu nenutím. Když nechce jíst tak třeba pár dnů nejím nebo jen minumum ovoce. Nemusíš se bát, že si ublížíš nebo umřeš hlady. To ti hrozí za řadu týdnů či spíš měsíců, pokud u toho nemáš výkony vrcholového sportovce.

        Jo ještě něco k tomu oleji. V zimě je to fajn. Dokonce horolezci zkoušeli v Himalájích olej pít a mělo to velmi dobré účinky bez vedlejších následků. Pokud to ale zkoušeli za normálních okolností doma, tak to žaludek se snažil vrátit a trpěli průjmy. Ale když se tím živili v himaláji, fungovalo to bez problémů . Neví se jestli za to může mráz nebo nadmořská výška nebo obojí. Každopádně to na vandrech po republice nezkoušej.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.12.2006
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          .. já jen upřesním, jak jsem to myslel s tím možným nedostatkem tuků, aby nepovstaly zmatky: Díky jejich vyšší spotřebě na cestě může na ně člověk dostat chuť. Což se může projevit třeba chutí na paštiku, uzeninu nebo vepřovou konzervu. Ale v pozadí není potřeba masa, ale potřeba nějakého tuku (a možná i soli, uzeniny jsou hodně slané). Rozhodně nepovažuji v podmínkách běžného cestování tuky za nějakou nezbytnou část stravy (na rozdíl od sacharidů), zásoby tuků máme sami většinou dostatečné. Někdy je ale náš zhýčkaný metabolizmus neumí uvolnit a zpracovat, nikdy to nepotřeboval.

          [ Zpět ]
          Datum: 25.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Teda já na ten chleba s máslem úplně dostala chuť :o)))

          [ Zpět ]
          Datum: 25.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          K tomu piti oleje...Jsem si jen na neco vzpomel:-) Nas pes sezral cele maslo i s obalem....a prej v pohode:-))) Jen se mu leskla hovinka

          [ Zpět ]
          Datum: 25.12.2006
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            ty máš věci :o)))
            Já mám doma taky chodící žaludek a sežere všecko.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Fakt zajímavé. Kde jsi přišel na to, co všechno je jedlé..??

          [ Zpět ]
          Datum: 25.12.2006
          Autor: MM
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            No normálně. Doma mi řekli, že brambory jsou jedlý a rejže taky apod. Nějak nechápu?!?

            [ Zpět ]
            Datum: 26.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            Hm, už asi vím na co ses ptala. Ty myslíš ty rostliny v lese a na loukách, že?
            To je různý. něco mi řekli rodiče něco babička, něco spolužáci, něco ve škole, na něco jsem přišel sám, něco z knížek atd. Prostě normální vstřebávání informací, který okolo tebe jsou. Od mala jsme si hráli na indiány a okusovali všechno okolo sebe. Hm, teď jsem si vzpomněl na jednu dobrou knížku. Jmenovala se myslím "Jezte plevel" tam bylo dost informací. Ale aby nedošlo k omylu, tak já toho v tomto směru zas až tak moc nevím. I když to záleží na tom s kám mě budeš porovnávat :o))

            [ Zpět ]
            Datum: 26.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              :o)) Díky-to je ono. Já znám z dětství tak akorát šťovík a šťavel, akátové květy. Kopřivy jím taky, ale uvařené. :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 26.12.2006
              Autor: MM
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

               

          Ahoj Jurimire. To me taky maximalne zaujalo. Chci se zeptat jestli by si nam (nebo jen me na mail, jak chces) mohl poradit co se v prirode da jist a co te treba chutna. Protoze kdyz to clovek zna tak myslim ze nemusis kupovat zdaleka tolik zeleniny, ktera je samozrejme tezka :-) Pripadne jak to upravujes ? Napriklad to brezove listi, to jis jen tak a nebo to nejak varis ? Nebo kura z vrby.... Povidej, ja myslim ze to by ledaskoho zaujalo. Uz ted v teto diskuzi padlo spoustu dost zajimavych a cennych informaci - notno rict ze z velke (mozna ze skoro cele) casti prave od tebe. Tak se nezdrahej a jeste prihod !

          [ Zpět ]
          Datum: 26.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Thompson)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            hele ale já toho ale vopravdu moc nevim. V kopřivách je dost vitamínů a tak a rostou skoro všude ve škarpě, takže když jdu, tak prostě utrhnu list a sním ho a za pár metrů další. Březový listí jsme sbírali jako malí spolu s hluchavkou kontryhelem apod. ale je hořký. Vlastně ani nevím, co je v něm dobrýho, ale mě chutná. Když nejsou borůvky tak borůvčí je zelený skoro vždycky, takže ty lístky jím buď jen tak nebo si je naplácám na ten chleba s máslem. Houby rostou různý a ty co poznám tak to je jen tak tři čtyři měsíce. Na vandrech nevařím a jím všechno syrový, protože tahat s sebou věci na vaření se mi nechce, takže jím syrový i houby. Většině lidí to připadá divný, ale mě chutnaj. Navíc houby jsou jedna z mála potravin, kterým vaření ve stravitelnosti nepomůže. Proto jsou těžký do žaludku, jak ti určitě taky doma říkali. Lépe stravitelné je učiní jedině mechanické rozmělnění, takže dlouho žvejkat. Lesní jahůdky, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky apod znáš asi taky ne? Na loukách na pasekách nebo škarpách se dá zjara a v létě najít lecos. Jetel má dobrý květy i listy. Hluchavka je taky dobrá. Sedmikrásky mám taky rád. Jitrocel se taky často najde. Kromě toho mi prostě chutná i taková ta obyčejná tráva. Snad je to ostřice, já nevím:o(( Zatáhneš za ní a on ti kus zústane v ruce a na konci je to takový světlejší a dužnatější, tak to jím skoro pořád :o) Listy pampelišky. Někdy i květy, ale je to hořký! Takže ze začátku raději jen mladý lístky ty jsou navíc fajn i doma do salátů. Vrbová kůra má spoustu vitamínů, ale hlavně jí žvejkám jako prevenci pro přírodní acylpirin, když jezdím v takovejch těch blbejch obdobích kdy je vlhko a teploty kolem nuly a hrozí nejvíc nastydnutí nebo když mi třeba tejden na vandru prší a je zvýšená možnost nachlazení. Takový to mladý světle zelený jehličí na koncích větví je taky dobrý. Když jsem ještě vozil vaření, tak jsem to přidával do polívky místo tuku. Ono to pustí takovou jakoby mastnotu. Já už nevím co bych psal. Teď už si asi na nic nevzpomenu a napadne mě toho spousta za chvíli. Kup si tu knížku jezte plevel, ta je dost zajímavá. Já cpu do pusy všechno od dětství :o)) Takže když to není jedovatý a chutná mi to tak to jím. Jím skoro všechno co roste na zahradě. Vždycky se vztekám, když Majda poseká trávník. Když si dělám polívku, tak je v ní vždycky spousta zelenýho a plavou tak kvítka sedmikrásek pamprdlic růží avůbec všeho, co se dá u nás najít. Moc o tom nepřemejšlím a jím to co mi chutná a nejím to co ne :o))

            Jo jinak jak ti mám napsat na mail, když jsi ho nezveřejnil človíčku :o)))))))

            [ Zpět ]
            Datum: 26.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Žádný tajnosti na mailech--mě to taky zajímá a snad nejsme jen dva, možná nás bude víc... :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 26.12.2006
              Autor: MM
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Navíc houby jsou jedna z mála potravin, kterým vaření ve stravitelnosti nepomůže.

              Tim bych si nebyl tak jistej. Mnohe houby jsou jedle jen po uvareni, jinak jsou nejedle az lehce jedovate... ale je pravda, ze pokud sbiras tri ctyri zakladni druhy, tak asi neni moc co resit. Hribky se syrovy jist daji, a treba bedly jsou nasyrovo vyborny, taky je obvykle domu prinesu uz okousany :].

              často najde. Kromě toho mi prostě chutná i taková ta obyčejná tráva. Snad je to ostřice, já nevím:o(( Zatáhneš za ní a

              ostrice to myslim nebude, ta se nejmenuje ostrice jen tak nahodou. je tvrda a ani moz zvirat ji nezere, a kdyz za ni zatahnes, porezes si ruku do krve ... :] takze asi jis nejakou jinou. hodne bezny jsou lipnice, ale nevim... na seno pro zvirata je prej nejlepsi srha riznacka, ta je hodne bezna a jist by se asi fakt dala...

              pampeliskovy listy na salat potvrzuju, jsou vyborny a vsecka bozi hovadka se po nich muzou utlouct. treba andulky, kralici...

              mlady svetle zeleny jehlici jsme si v mladi zblbli dobrodruznymi romany hazeli do caje, dalo mu to takovou zvlastni chut... ale pak me to nejak preslo...

              no, nic moc novyho jsem nerekl, ale snad to zas tak nevadi. jen takovych par malych poznamek. :]

              [ Zpět ]
              Datum: 28.12.2006
              Autor: Andrej
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              tráva. Snad je to ostřice, já nevím:o(( Zatáhneš za ní a on ti kus zústane v ruce a na konci je to takový světlejší a dužnatější, tak to jím skoro pořád :o) Listy

              ted me to napadlo, to tahas za ten klas, ne? a nezeres listi, ale seminka? tak to jooo, to pak bude ta srha.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.12.2006
              Autor: Andrej
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              Výborná je pupava, chutná jako kedlubna.
              Seznam jedlých rostlin je tady:
              http://botanika.wendys.cz/jidlo.php

              [ Zpět ]
              Datum: 28.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Yo tak to teda můžu potvrdit - čerstvě vydloubnutá a očistěná pupava, to je teda pošušňáníčko :o)))
                A já pak taky strašně ráda žvýkám takový to... říkám tomu "zaječí zelí" - jsou to takový "falešný jetelíčky" co rostou v lese a chutnají moc dobře kysele :o)))

                [ Zpět ]
                Datum: 28.12.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Šťavel--jestli se nemýlím--botanika je jedna z mých mnoha slabých stránek.. :o( :o))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.12.2006
                  Autor: MM
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                         

                    Z mých taky a nechce s emi otravovat dceru - je z mých dotazů vždycky nějak mimo :o)))
                    Takže souhlasím :o)))

                    [ Zpět ]
                    Datum: 28.12.2006
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Ono to tady skonci hromadnou pastvou...no tedaaaa:-)))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.12.2006
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                 

            No tak to tedy klobouk dolu. Vás je snad lepší živit než šatit, to se nevidí. Já bych se sám v přírodě bez prostředků musel živit jako barbar lovem.

            [ Zpět ]
            Datum: 28.12.2006
            Autor: Petrun
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                   

              :'))) To bys myslím pošel hlady stejně jako ti, kteři si myslí, že se dá uživit lístečkama a houbama. V tom nic, co by člověku dodalo potřebné živiny není. Tak deset kilo borůvek denně (skoro samá voda) a k tomu nějaká ta ponrava, v neděli slimák s půpavou. Ale z toho si žádnejch třicet kilo zásob sádla na zimu neuděláš.
              Ona to neni žádná pr---, přežít.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.12.2006
              Autor: žofka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                     

                Taková divočina je docela výživná. Jedl jsi už kančí guláš, nebo snčí na víně, nebo zajíce na smetaně? Když se to pořádně zapije plzeňským nebo červeným vínem, nemá to chybu. Je pravda že v přírodě je jediný způsob úpravy oheň a to zvyšuje šance na dopadení.

                [ Zpět ]
                Datum: 28.12.2006
                Autor: Petrun
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                       

                  Tak já se na ten "lov" přijdu podívat..
                  Aha, mě nenapadlo, že bys s sebou měl střelné zbraně. To se nepočítá, já chci pořádnej lov. Nejdřív bys musel toho kance najít, pokud by na tebe měl náladu. A pak ho asi začít přemlouvat, nebo co. Nebo mu klackem vyhrabeš někde jamku a on se do ní "chytí"? Střílel jsi někdy z luku? Fakt si myslím, že bysme dlouho nevydrželi.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.12.2006
                  Autor: žofka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                         

                    To byla nadsázka. I když na vojně ve výcvikovém prostoru jsme chytali zajíce do obyčejných ok. A to pak bylo žrádlo.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 28.12.2006
                    Autor: Petrun
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                           

                      Nadsázka, ale aspoň si uvědomíme, jak na tom dneska jsme. Mě by kanec akorát tak naučil šplhat, kdyby chtěl. Akorát jednou mě v noci budil, když si se stromů setřásal bukvice, potvora. To teda byly rány.

                      Víš co? Možná bysme aspoň mohli okrádat pocestné. :')

                      [ Zpět ]
                      Datum: 28.12.2006
                      Autor: žofka
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                             

                        To by šlo. Vždyť i Žiška byl vlastně původně lapka a kam to dotáhl.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 28.12.2006
                        Autor: Petrun
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                         

                    Jsem vandrák a v lese jsem strávil půlku dětství. Nebyl jsem vegetarián vždycky. Na vandrech jsme jedli lecos. Prak patřil k nedmyslitelné výbavě mého dětství. Nestřílel jsem z něj víc jak deset let, ale kdysi fakt nebyl problém ulovit zajíce nebo nějaké ptactvo.Navíc třeba doběhnout ježka by měl zvládnout kdokoli ne? Na chcení myši, rejska, apod. taky nepotřebuješ nic než kousek provázku nebo drátu. Ryby jsem chytal do ruky, na vlasec i na pytlácký oko. Chytit zajíce do oka taky není až takovej problém. Je jen o tom, kam ho dáš, do jaké výšky a o trpělivosti, protože to bude trvat zpravidla pár dnů než se tam něco chytne, takže přežít na způsob lovce si myslím není nijak zvlášť těžké. A nouze by tě naučila neboj. Hodně rychle by sis vzpomněl na lovce mamutů apod. Přežít v lese jen na rostlinách by bylo mnohem těžší. Dnešní lesy totiž vypadají jinak. Plodožravec jako je člověk by to měl ve vyčištěných a upravených monokulturách kde rostou nanejvýš borůvky poněkud nesnadné :o( Myslím ale, že minimálně pár měsíců bych se uživil i tak. Musel bych ale občas vykrást nějakou zahradu a nahradit tím to, co už v lese neroste a navíc kde u nás najít ovoce či zeleninu, aniž by nerostla na něčím pozemku a člověk nepáchal hřích vstupu na cizí pozemek a sběrem plodin pak ještě větší hřích krádeže? Nikde. Všechno už někomu patří. Pokud bych vlastnil kousek pole nebylo by to složité. Bylo by to hodně pracné a samozřejmě velmi náročné na fyzičku, ale nebylo by to těžké.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 29.12.2006
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                           

                      Na vojně nás učili jak přežít mimo civilizaci bez prostředků a být při tom neviditelný. Není to nejpohodlnější ale dá se.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 29.12.2006
                      Autor: Petrun
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                           

                      Proč se honit za ježkama? Stačí vyběhnout z lesa na silnici a pár si jich posbírat.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 29.12.2006
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

                             

                        Už jsou i naklepané ;-) No, spíš dost rozklepané ;-)))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 29.12.2006
                        Autor: Jarda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    No nic...jdu pripravit stedrovecerni veeecu:-) Losos na bylinkach (kapra u nas moc neji) a poradnej, vyzivnej bramborovej salat....ten budu travit jeste na bowligu:-)

    Preji vsem dobrou chut at uz to bude ryba nebo neco jineho!!! Kazdy dle sve chuti!!!

    A bacha na kosti!

    [ Zpět ]
    Datum: 24.12.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

           

      Kosti zakopávám ke kořenům stromů, ale oni je vůbec nežerou.:-((

      [ Zpět ]
      Datum: 24.12.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: VEGETARIANSTVI na cestách

         

    Něco pro vegetariány :
    http://ekonomika.idnes.cz/vladce-sjezdovek-chce...
    Má to fungovat i přes léto.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.12.2006
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

333 cyklistů (4 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024