reklama

Jaké GPS na kolo?

Prosím o radu, jaký přístroj GPS koupit na kolo. Budu ráda za vaše zkušenosti a postřehy. Jaký typ a výrobce byste doporučili? Význam má i citlivost, výdrž baterií, čitelnost displeje a jednoduchá spolupráce s PC.

[ Zpět ]
Datum: 09.08.2006
Autor: Burajda
  • Re: Jaké GPS na kolo?

         

    Ja mam obycejne PDA (Yakumo DeltaX) se zbudovanou GPS, co pouzivam i do auta a pesky.

    Pro cyklisty ma nevyhody:

    1) Pokud prsi, tak rychle zabalit do igelitu ;-)

    2) Je "zranitelne" a trochu se tedy bojim slunicka a drncani, ci dokonce padu, ale zatim asi 1/2 roku bez problemu

    3) Vydrz baterky asi 4 hodiny, ale vozim zdroj z 8-mi tuzkovek, na ktery kdyz to pripojim, tak je vydrz asi 22 hodin


    Vyhody:

    1) Muzu pouzivat volitelne navigacni programy, jako treba TomTom pro auto, ktery je ale dobre pouzitelny i pro kolo (samozrejme jen na silnicich) a na ceste hezky vidim, kolik cesty mi jeste zbyva, takze se pri jejim planovani alespon neprecenim a i docela presne to odhaduje cas prijezdu

    2) S TomTomem mi muze bezet zaroven i pogram s turistickou mapou, muzu se mezi nimi prepinat, hezky videt ruzne zajimavosti a vrstevnice v turisticke mape (SmartMaps nebo OziExlorer i s naskenovanymi vlastnimi mapami), graf jestli prave stoupam, anebo klesam

    3) Pokud si predem vyznacim trasu v OziExploreru, vidim predem vyskovy profil, za jizdy si muzu trasu zaznamenavat a pak si prohlednout vyskovy profil zpetne, za jizdy vidim i nadmorskou vysku atd.

    4) Udelal jsem si i "plasticke mapy", na kterych vidim hezky ty kopecky at uz na trase pripravene, anebo zaznamenane


    Mno neni to urcene na kolo, tak to ma nevyhody (zranitelnost a vydrz baterky bez nahradniho zdroje), ale na druhou stranu mi vyhovuje, ze s tim muzu pouzivat ruzne programy a mapy a delat takovehle "psi kusy" prave ve spolupraci s PC ...


    Jinak na kolo jsou asi samozrejme vhodnejsi nejake specialni "Outdory", ale jak jsem tak videl treba "GPS zdarma" od Mountfieldu, i kdyz tedy ne na vlastni oci a v provozu, ale jen jsem o ni cetl (tusim k ni neni nejaky drahy kabel prave pro dulezite pripojeni PC, ci co), tak tu bych tedy asi za sve PDA i pres jiste nevyhody na kole (vlastne u mne jen ta zranitelnost) urcite nevymenil ;-) ...

    [ Zpět ]
    Datum: 10.08.2006
    Autor: VladaS
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké GPS na kolo?

           

      Koupil jsem si kolo od Mountfielda s GPS Garmin e-Trex Legend před třemi týdny. Jsem s tím velmi spokojen, i když monochromatický dispej není pro zobrazení mapy asi právě nejlepší. V nějaké recenzi na internetu jsem ale četl, že Legend C (barevný displej) zobrazuje poněkud hůře - za určitých podmínek je hůře čitelný než displej u Legend.
      Plánování tras a prohlížení tras projetých je u tak malého přístroje velmi nepohodlné a tak jsem si pořídil za nějakých 1.400,-Kč u Mountfielda i mapu TOPO 50 s aplikací MapSource a s kabelem. Samotný kabel se prodává za cca 1.000 Kč.
      Ve spojení s počítačem je to už o něčem jiném. Jezdím po naplánovaných trasách podle navigační šipky a mapu (v GPS) používám jen zřídka.
      Kabel Garmin je ale určený jen pro připojení k rozhraní RS232 (port COM). Pokud ho chcete připojit k USB (např. k notebooku, který obvykle má již jen USB) je nutné si koupit ještě kabel s adapretem USB/RS232. Stojí 400,- Kč. Mě to ale nefungovalo s dodaným ovladačem a musel jsem si stáhnout (na doporučení prodejce) nový ovladač.
      Projeté trasy si prohlížím včetně výškového profilu v MapSource a také používám GPS Utility, kde mohu trasy promítnout do map stažených z internetu a zkalibrovaných s trasami. Také jsem začal používat DG Terrain Viewer http://www.dgadv.com/dgtv/ - v tom je možné promítnout trasy do výškových map (plastických 3D snímků zemského povrchu) získaných z raketoplánu.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.08.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Karel M)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké GPS na kolo?

           

      Ahoj, používám taky PDA s GPS, konkrétně Acer n35, taktéž používám Ozi a Smartmaps, jen by mě zajímalo, mohl by si se trošku rozepsat o funkcíchkdy vidíš váškový profil, zda stoupeš či klesáš či něco o \"plastických mapách\"? S Ozim trošku bojuju a asi nedokážu zatím využít všechny jeho funkce. díky Eda

      [ Zpět ]
      Datum: 10.08.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Edan ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jaké GPS na kolo?

             

        Do Oziho jsem mel jen takovou nesikovnou turistickou mapu Severnich Cech, tak se priznam, ze jsem si stahnul a "poslepoval" o neco lepsi - skoda, ze nejdou vyexportovat ty ze SmartMaps a co bych za to dal, protoze kupovat je je opravdu drahe - nejradeji bych vsechny a jen v mem okoli potrebuju nejmene 3 :-(.
        Pak jsem vzal ciste "bily obrazek" o velikosti te zkalibrovane mapy a v Ozi3D vygeneroval tu "plastickou mapu" podle vyskovych dat (tusim STRM z FTP Nasa, nebo jak se tem souborum rika).

        To jestli stoupam nebo klesam vidim i v Ozim, nebo SmartMaps (i kdyz bohuzel jen jako cislo), ale treba takovy GPS Dash umi delat i grafy nadmorske vysky, nebo rychlosti za posledni (volitelny) casovy interval, takze tam je to videt hezky prehledne.

        [ Zpět ]
        Datum: 11.08.2006
        Autor: VladaS
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké GPS na kolo?

         

    Používám taky PDA, výdrž řeším 12V akumulátorem. Důležitá je čitelnost displeje za jízdy. Můj výhled na displej je vidět tady:
    http://dvur-kralove-nad-labem.cz/leho/original...

    [ Zpět ]
    Datum: 11.08.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké GPS na kolo?

           

      Ja spojil do male krabicky 8 tuzkovych baterii 2700 mAh (4+4 paralelne), coz zas tolik nevazi, ani kdyz jdu pesky a tak jsem si udelal takovy maly "Czernobyl" ;-), ktery mi po USB kabliku asi 4.5x dobije tu hlavni baterku i bez jejiho vyndavani.
      Kablik mi nikde neprekazi, na kole mam malou krabicku s baterkami v "trojuhelnikovite brasne pod ramem" a pokud to rovnou zapojim, tak mam jistotu, ze se asi 22hodin nemusim o baterku vubec starat...

      Ta citelnost je ale opravdu horsi a vadi mi i treba v aute, ze mi to vychazi tak nesikovne natocene, ze abych nevidel v PDA okna auta (to je pak videt jeste hur), tak pak vadi, kdyz mam na sobe neco svetleho anebo kratke rukavy, ze v lesku vidim svou ruku a je to spatne citelne :-(.
      Na kole kde to "skoro znam" alespon vypnu display (pokud jedu bliz a nechce se mi vozit nahradni baterka, ale pak mne mrzi ze tak nekdy prijdu o zajimave detaily z mapy za jizdy, ktere ale bohuzel i tak byvaji ve slunicku spatne videt),
      ale kdyz sviti slunicko a chci setrit baterku (mozna i display, nebo spis mam obavy, aby na velkem slunci neodeslo jeho podsviceni), tak vypinam podsviceni a ono je to videt skoro stejne, jako kdyz to je podsvicene.
      Na display by bylo videt hezky, ale na slunicku je tedy velkym problemem jeho lesk, at uz je zrovna podsviceny anebo neni :-( ...

      [ Zpět ]
      Datum: 11.08.2006
      Autor: VladaS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké GPS na kolo?

         

    Pánové, děkuji za hodnotné příspěvky. Pokud má ještě někdo nějaké poznatky, prosím o zveřejnění. Předem děkuji.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.08.2006
    Autor: Burajda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

354 cyklistů (21 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024