reklama

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1
Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras vyhlášených Evropskou asociací pro pěší turistiku. Její celková délka je přibližně 7 100 km. Začíná v Norsku na Severním mysu /Nordkapp/, vede Skandinávií k jihu a trajektem překračuje Kattegat…

[ Celý text ] [ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 14.04.2024
Autor: šíp
  • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

         

    Dočetl jsem celý cestopis, poutavé čtení.

    K závěrečnému odstavci: jo, Faerské ostrovy doporučuju. Akorát tam teda prší a fouká ještě víc než v Norsku, a na trek natěžko to není, všechno snad až na pozemky pod silnicema je tam soukromé. Spali jsme v kempech ve stanu, a v půlce pobytu jsme museli jet do Tórshavnu koupit nový stan, protože ten původní nám roztrhal a rozlámal vítr.

    Cestopis nemám, jen trochu komentované fotky.
    https://www.fi.muni.cz/~kas/fotky/foroyar2023...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.04.2024
    Autor: Akito
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

           

      Díky za odkaz na fotky, velmi ráda si album projdu.
      Ty Faery máme v plánu nalehko, to jsem asi v cestopise nezmínila. Ostatně to vypadá, že budeme muset s těmi našimi "extrémními" výpravami skončit, bohužel.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.04.2024
      Autor: šíp
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

             

        Nestraš. Vždyť to, co plánujete, nebude zase tak odlišné.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 24.04.2024
        Autor: Peggy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

         

    Nakonec čtu taky na webu, už jsem den 8, takže asi papírovou verzi potřebovat nebudu (šetřme naše lesy a Českou poštu :-) )
    Je to super, miluju tvůj smysl pro humor.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.04.2024
    Autor: Peggy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

           

      Odpovídám rovnou na oba Tvé příspěvky.
      To, co plánujeme na letošek, zase tak odlišné není, až na nepatrný detail - trek bude možné jednou za 1-3 dny ukončit. Dosud jsme vždy dělali výpravy, kde to možné nebylo, buď to dojít, nebo se vrátit.
      Jsem ráda, že nakonec to posílat nemusím, Českou poštu zrovna nemiluji, a vyhýbám se jí, co to jen jde.
      Můj smysl pro černý humor bylo asi to jediné, co mě drželo, fakt jsme si oba sáhli na dno svých sil.
      A teď jdu číst Tvuj blog.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 24.04.2024
      Autor: šíp
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

             

        Já nevím, třeba jste jen zkrátka vybrali špatnou lokalitu (plus ty zdravotní problémy, ale ty se mohou stát kdekoliv, myslím napití špatné vody - to máme taky za sebou)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 26.04.2024
        Autor: Peggy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

               

          Ty zdravotní problémy byla jen část v mozaice našeho rozhodnutí tento způsob treku již ukončit. Na druhou stranu je dobře, že jsme na to přišli oba na stejné dovolené, kdyby se to týkalo jen jednoho z nás, asi by se ten druhý cítil naštvaně. Ale jak jsem již psala jak v cestopise, tak zde ve vlákně, vyrážet za polární kruh hodláme nadále, navíc jsme si nedávno pořídili nové spacáky, tak je přece nenecháme zahálet ve skříni, ne?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 26.04.2024
          Autor: šíp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                 

            Držim palce v dalšim putování. Cestopis byl super.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 26.04.2024
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                   

              Já také držím palce a největší záhadou mi je, jak se sobí duo dokáže dohodnout jednomyslně o tom samém, že v ten samý okamžik dojdou oba dva shodně k úplně stejnému zjištění.
              Vzácně se shodnou, že nebudou jezdit na dovolené na kole, ale lodí. Pak zase lodí ne, ale půjdou pěšky. Pak zase že pěšky ano, aletrochu jinak než dosud. To nemůže být náhoda! :-))))
              Vidím, že se mám ještě hodně co učit, od profesionálky ;-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 27.04.2024
              Autor: Peggy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                     

                To je roky propracovaná praxe, aby Luboš nejenom chtěl to stejné, co já, ale navíc si i myslel, že to je jeho nápad:-)))
                Nyní vážně. Poslední vandr jsme si neužívali ani jeden, oba jsme měli krizi, já psychickou kvůli absenci značení v bažinách, Luboš fyzickou kvůli brutální trávicí infekci, takže jsme se oba vzácně shodli, že tohle už ne. Být tam tehdy možnost trek ukončit, udělali bychom to.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 27.04.2024
                Autor: šíp
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                       

                  Právě proto jsem psala, jestli nešlo spíš o špatný výběr lokality, ne vlastní vinou samozřejmě - to mizerné (žádné) značení člověk nemohl vědět dopředu. Takže otázka, jestli byste k tomu rozhodnutí dospěli tak jako tak i jinde, nebo ne (pokud byste šli nějakou větší pohodu).

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: včera v 13:39
                  Autor: Peggy
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                         

                    Jo tak, teď už otázce rozumím.
                    Špatný výběr možná, ale ne ve smyslu lokality, je to dálková E1 a předpokládám, že se to aspoň občas chodí.
                    Spíše si myslím že jsme měli smůlu na počasí. Přikládám to bouři Hans, která se přehnala Evropou, a i když Skandinávii jen trochu lízla, přeci jen to mohlo mít vliv na mokřady. Vycházím z toho, že v hodně podmáčeném terénu není patrná pěšina, a tedy více vadí absence značení.
                    Ještě k tomu počasí a podmínkám. V roce 2019 jsme šli trek v Grónsku a bylo dost sucho, a brod, který byl roky předtím strašák, nám sahal do poloviny lýtek. Loni, tedy 2023, se řeka natolik zesílila masou vody, že strhla o několik kilometrů dále nouzový most a brodit se nedala vůbec.
                    Takže záleží na více faktorech.
                    No a k tvé otázce. To, že naše dálkové pochody v tom smyslu, jak je konáme, budeme muset pověsit na hřebík, tušíme už nějakou dobu. Stručně se to dá vyjádřit "Místo ženy, víno, zpěv se změnilo na diabetologie, onkologie, alergologie. "

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: včera v 13:58
                    Autor: šíp
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                           

                      Bouři Hans jsem loni v létě taky prožila na Severu. Za polárním kruhem jsme si o ni jen četli na netu. Co napáchala, jsem spíše viděla až při návratu z letadla kolem Osla.
                      Obecně na Severu platí, že když hodně zaprší, budou řeky a brody a mokřady plné vody. Stezky neprůchodné. Je potřeba nespěchat a počkat než voda odteče. Trvá to den nebo dva. Místní to znají.
                      Letos se chystáme, dědeček s babičkou na Sever s vnoučaty (10 a 8 let). A taky to beru jako předávání žezla. Zatím (pokud se nic nepokazí) jsme na tom fyzicky stejně, orientaci v terénu, chytání ryb k obživě a "bytí" v terénu snad ještě dokážeme předat další generaci.
                      Uvidíme, jak to půjde:-))

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: včera v 22:22
                      Autor: Lanna
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

                             

                        Kdybych měla čekat, až stezka bude průchodná, asi bych se dočkala až by napadl sníh, a tolik jídla jsme neměli, byli jsme vybaveni na 13-14 dnů.
                        Jinak výlet s omladinou vřele doporučuji, jsem ráda, když se objeví další generace turistů a zejména těch, co milují Sever.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: dnes v 20:20
                        Autor: šíp
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

         

    Přečetl jsem plnohodnotný odkaz vašeho putování a smekám. Poprvé jsme přičichli ke Skandinávii v roce 2003 a to poměrně intenzivně - celých 30 dnů. Někde jsme se potkali s Čechy, kteří tam byli již po desáté, s tím že je to jejich srdcová záležitost. V tu dobu jsme to moc nechápali, ale jak čas běžel, tak již v tom máme jasno.
    Jinak ty přechody pustinou jsou opravdu výživné. Tak například náhorní plošina Hardangervidda je obzvláště v době nedostupnosti GPS signálu a elektronických map velkým dobrodružstvím. Obzvláště, že v této oblasti nejsou ani ty sobí stezky. A když jsme u těch sobích stezek, tak jedna perlička. Při treku podél řeky Lemmenjoki jsme byli doprovázení sobicí, která nepřipouštěla, že půjdeme první a ona vzadu. Vždy nás s cestičky vystrčila a šla ve předu. Trvalo to asi 5 km, pak se objevil statný samec a bylo vymalováno.
    A k těm kritickým situacím ? V roce 2007 jsme šli terk v NP Rago, kde je nutno překonávat několik vodních toků a jeden z nich bylo nutno brodit. Brod byl přes dokonale hladkou skálu pod kterou byl vodopád. Manželku nenapadlo nic lepšího, než sundat boty, pěkně je svázat tkaničkama a přehodit je na druhou stranu. Mě by se v danou chvíli krve nedořezal. Leč boty dopadly naštěstí půl metru za proud řeky. Jinak jsme měli na průser zaděláno.
    Letos jsme si dovezli po 40 dnech problém s kolenem (holt stáří neošulíš), ale to šimrání na něco dalšího je tady již znovu.
    Přeji ať se daří !

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2024
    Autor: kotek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

           

      Zdravím dalšího nadšence, který onemocněl chorobou, kterou nazývám "posedlost Severem".
      Co se týká orientace, bažin, mokřadů, a absence stezek, tak je to asi rok od roku jiné, my asi měli loni smůlu, že se tehdy Evropou přehnala bouře Hans, takže asi vše bylo více podmáčené, než jindy. Nevím, neporovnám, ale Hardangerviddu jsme přešli 2022 a i když se vyskytovaly nějaké ty bažiny, tak obecně jsme měli problém s vodou, našli jsme několik vodních zdrojů naprosto vyschlých.
      Historka s botami přehozenými na opačný břeh sklidila velký úspěch a plně jsme chápali jak motivaci, tak nebezpečí z toho vyplývající, kdyby spadly do vody.
      Jinak, snad to nevadí, tady je odkaz na všechny mé cestopisy.
      https://sileni-sobi.estranky.cz/clanky/moje...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.04.2024
      Autor: šíp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

228 cyklistů (16 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | včera

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024