reklama

Kolo s torpédem nebo bez

Prosím poraďte. Chci koupit kolo synovi, jsou mu 4 a doteď jezdil na odrazedle first bike. Mám vyhlidnute Author record 16, protože je lehké, ale nemá torpédo. Je lepší první kolo kupovat s torpédem nebo se dítě naučí rychle na ruční brzdy? Kolo do 6,5kg s torpédem jsem neviděla a většinou jsou těžší, tak váhám mezi vahou a tím torpédem. Jaké kolo byste prosím doporučili?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 11.01.2022
Autor: Eva1199
  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

         

    Naše mrňata od malička jezdí na odrážedlech/kolech woom (velmi lehká kola). Odrážedla i kola mají jen ruční brzdy a děti to zvládly naprosto bez problémů.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Autor: radka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo s torpédem nebo bez

           

      Děkuji tak snad to zvládne i nás malý. Přece jen bez torpéda jsou ty kola lehčí

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.01.2022
      Autor: Eva1199
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo s torpédem nebo bez

             

        Na first bike měl přece taky ruční brzdu nebo ne?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.01.2022
        Autor: Ifča
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo s torpédem nebo bez

               

          Ano měl ruční brzdu, moc ji ale nepoužíval, spis brzdil nohama

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.01.2022
          Autor: Eva1199
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                 

            JJ, děti které prošly naší rodinou používaly ruční brzdy tak od 6 roku věku...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.01.2022
            Autor: Arnošt905
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

         

    S nebo bez asi jedno. Ovšem hlavně zkontrolovat či seřídit brzdy.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Autor: zanyn
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

         

    Moc nerozumím té posedlosti po co nejlehčím kole. My tohle u dětí nikdy neřešili, navíc to první kolo je fakt jen na rok... Tuším, že na prvním 16 palcovém kole měly děti brždění obojí, jak torpédo, tak i to ruční, ale bylo to nějaké laciné kolečko kolem 2 tisíc. Přesto na něm děcka zvládaly kopce i solidní vzdálenosti. O trošku těžší kolo fakt není problém, naopak, rychleji zesílí.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Autor: Peggy
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo s torpédem nebo bez

           

      Spartská výchova, stejně to řeším u vnoučat ...
      8-D

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.01.2022
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Kolo s torpédem nebo bez

             

        Ale to ani ne, jen mi připadá nesmysl kupovat dítěti kolo za sedmičku nebo osmičku, který mu vydrží rok, pak z něho vyroste...
        Ale lidi asi mají peněz dost a tak lehce skočí na marketing alá nejlehčí kolo na trhu...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.01.2022
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo s torpédem nebo bez

               

          Sedmička nebo osmička není drahé kolo, spíš to kolem této ceny už přestává být šrot. Drahé lehké dětské kolo je třeba tohle
          https://www.federleicht-bike.com/en/bikeshop/id...
          Slušné kolo se zase slušně prodá.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.01.2022
          Autor: xtonda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
          • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                 

            Tohle je lehčí https://www.cyklospeciality.cz/detska-kola...
            a navíc dostupné přímo za koruny tady.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.01.2022
            Autor: radka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                   

              U menšího kola a bez přehazovačky to až tak nepřekvapí, Woom 4 se stejně velkými koly a přehazovačkou už má 7,7 kg.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 11.01.2022
              Autor: xtonda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                     

                Pořád je to míň než jiná kola. Navíc to už je kolo pro dítě cca od 8 let - pokud měřím podle našich mrňat. A tam už to není problém - dítě umí s kolem zacházet.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 12.01.2022
                Autor: radka
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                       

                  Kolo s 20" koly od 8 let? To je pěkná blbost, v tomhle věku už jim je to dávno malý.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 12.01.2022
                  Autor: xtonda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                         

                    Mám taky kolo 2x20" a měřím odvodní výškou 193cm :-D Velikostí kol a věkem to nebude :-D

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 12.01.2022
                    Autor: Arnošt905
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                         

                    Jasně píšu, že měřím podle našich mrňat!!!

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 12.01.2022
                    Autor: radka
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                   

              Teda od začátku jsem se sama se sebou sázela, že příspěvek je jen úvodem k reklamě na tyto stránky.
              Ale že sem hodíš odkaz ty, to jsem nečekala!
              :-)))

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 12.01.2022
              Autor: Ifča
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
              • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                     

                Na jaké "tyto" stránky?!?
                A jak jistě vidíš, reagovala jsem svým odkazem hlavně na xtondu. A toho z reklamy určitě nepodezírám.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 12.01.2022
                Autor: radka
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
                • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                       

                  Já vím. Já nepodezírám ani tebe.
                  Ale to neúmyslné prolátnutí obchodu, který reklamu zde vždy začínal takto formulovaným příspěvkem, teď způsobilo, že už se nedovím, jestli jsem měla pravdu. Toho, kdo možná číhal za bukem, aby v pravou chvíli vpašoval odkaz, jsi už bohužel předběhla.
                  (Ale jak říkám - vim, že to není tvoje ani xtondova vina. :-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 12.01.2022
                  Autor: Ifča
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Kolo s torpédem nebo bez

               

          Dětská kola jsme dědili mezi dcerami příp. točili přez bazar, malé prodat/ větší koupit.
          Samozřejmě, koupené kolo muselo projít nějakou údržbou a nastavením.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.01.2022
          Autor: cibi
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo s torpédem nebo bez

               

          U nás každé kolo vydrželo min. 2 roky. Mrňata pak kola dědí po sobě.
          A když chceš lehčí kolo, tak si holt musíš připlatit.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.01.2022
          Autor: radka
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                 

            U nás by to kolo taky "vydrželo" déle, ale je vydržet a vydržet. Když chceš s dětma najíždět trochu víc kilometrů, a aby se jim jezdilo pohodlněji, byla snaha přejít na větší kolo, jakmile to jen trochu šlo. Tj. raději jsme po roce se 16 palcovým kolem přešli na dvacítku s převody a nízkým rámem, protože se na tom dětem jelo lépe, než ještě jezdit na šestnáctce pro mimina jenom proto, že to ještě jde... což si myslím že na kole za osmičku či desítku rodiče budou dělat, aby se koupě vyplatila.
            Šárce jsme dokonce kupovali dokonce jakýsi hybrid 18ku, protože byla (a je pořád) prcek, a na dvacítku tehdy nedosáhla. Ano, mohla jezdit ještě na šestnáctce, ale proč? Mělo to ještě torpédo, ale zároveň už několik převodů v náboji a ujela na tom bez problémů 60 (i 80 km) v těch cca šesti letech.
            Zpětně opravdu můžu říci, že šestnáctka kolo je dobrá akorát na to, aby se dítě naučilo dobře jezdit, a pak poslat pryč a hurá do větších. Netřeba to nějak zbytečně složitě řešit, protože kolik na tom asi tak najede kilometrů? Jak tady někdo níže psal - zajít do obchodu, vyzkoušet, jak se mu na to nasedá a jezdí a hotovo.

            Prostě se jenom snažím vysvětlit, jak uvažuje rodič, který s dětmi na tom kole jezdí.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.01.2022
            Autor: Peggy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kolo s torpédem nebo bez

                   

              Jistě, kdo pořizuje dětem kolo, tak se také určitě rozhoduje podle toho, zda na tom bude dítě jezdit jenom rekreačně nebo to bude jeho "dopravní prostředek".
              Vy jste ale přece jenom mimo všechny limity. Netroufám si odhadnout, kolik je u nás takových rodin, jako jste vy, co jezdí na kole tak aktivně.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 12.01.2022
              Autor: radka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo s torpédem nebo bez

           

      No... já tak trochu tuším. (A pokud se nepletu, tak se to za pár příspěvků dovíme... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.01.2022
      Autor: Ifča
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo s torpédem nebo bez

           

      Protože i to relativně lehké kolo co má 6,5 kg je pro čtyřletého skoro 40 % jeho hmotnosti, to je jako by kolo pro dospělého mělo někde ke 30 kg.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.01.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

         

    moje holky měly 16" s torpédem "bmx" a bylo to hrozný těžítko, nicméně tak 10 km s tím zvládly.
    Na rozdíl od Tvého synátora jim ale bylo 5 let, takže se na torpédo naučily rychle.


    Přechod na 20" s volnoběžkou a brzdama na ruce se udál v jednom dni bez problémů.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo s torpédem nebo bez

         

    Děcka s koly provádějí ledacos a hodí se mít aspoň jednu brzdu, která se nedá vyřadit urváním bowdenu, ulomením páky, nabalením listí a bláta pod botky nebo zkřivením ráfku. Torpédo je v tomhle ohledu spolehlivé a nezničitelné.

    Z hlediska toho, jestli to synek zvládne, je to jedno, zvládne oboje. Upgrade na přehazovačku asi v tomhle věku a velikosti ještě řešit nebudete, takže taky žádný rozdíl. Ohledně váhy - o kolik víc může vážit torpédo než obyčejný náboj + brzda + páka + metr bowdenu? Čtvrt kila? Půl? Zanedbatelné.

    Sečteno a podtrženo, je to asi jedno. Zašel bych do krámu a nechal synka, ať si vybere sám a pak si nestěžuje, že chtěl něco jiného :-).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Kolo s torpédem nebo bez

           

      Na druhou stranu v dnešní době už kola s 20" koly mívají přehazovačku, takže by se musel už za rok, dva přeučovat z torpéda zase zpátky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.01.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo s torpédem nebo bez

             

        Děti to v pohodě zvládnou.
        To my, "staré konzervy", bychom s tím měli problém ...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.01.2022
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo s torpédem nebo bez

             

        K čemu dětem přehazovačka, když mají pomocný motor = tatínek? Do krátkého kopce zatlačí na záda, do delšího tahá na špagátu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.01.2022
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Torpédo muss sein!

         

    Že se dětičko naučí zacházet s oběma ručními brzdami, to je jedna věc...
    Ale torpédo, brzdění pohybem pedálů dozadu, to patří k dětství. Už si nepamatujete na ty báječné dlouhé černé čáry na asfaltu s trochou písku? :-) Takže já to vnímám spíše tak, že bych nechtěl dítě o torpédo "ošidit".
    Nám vydrželo kolo 16´´ s torpédem lehce přes dva roky. Což v sobě zahrnovalo troje prázdniny.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.01.2022
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Torpédo muss sein!

           

      Torpédo patřilo k dětství Marie Terezie. Doba se, zaplať pánbůh, posunula jinam. Báječné dlouhé čáry na asfaltu se dají dělat moderní zadní brzdou stejně dobře nebo i lépe.
      Já jsem torpédo na svém Pionýru zažil a proto jsem o něj své děti velmi rád připravil. Nikdy si nestěžovaly a torpédo je pro ně stejně zajímavé jako auto na dřevoplyn.
      Je v tom pouze nostalgie staříků - v dětství bylo všechno lepší, lidé na sebe byli hodnější a tráva byla zelenější :-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.01.2022
      Autor: ckp13
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
      • Re: Torpédo muss sein!

             

        Všechna půjčovací městská kola mají torpédo. Dělá mi to docela problém, se tomu znovu přizpůsobit, když si to občas půjčím. Stále mám při rozjezdu šlapku dole a nemohu hned pořádně šlapat. Brzdím hlavně přední brzdou na páčku, která většinou moc nefunguje. Takže torpédo stále žije.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.01.2022
        Autor: Brahma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Torpédo muss sein!

               

          Jasně že torpédo stále žije. Ale máme-li možnost výběru, nikdy si ho nevybereme (pokud nejezdíme retro). Městská kola mají torpédo, aby se nemusela nastavovat zadní brzda (kterou většina kolařů stále nepochopitelně brzdí jako hlavní nebo i jedinou brzdou).

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 12.01.2022
          Autor: ckp13
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Torpédo muss sein!

                 

            Souhlas. Je to věcí jedince. A tak mám ještě z dětství v paměti, jak místní frajírci dupnutím přiváděli kolo do smyku. Jde to asi i s tou ruční, ovšem ten efekt to asi nemá....

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.01.2022
            Autor: zanyn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Torpédo muss sein!

           

      Nojo. Prostě torpedo nevyžaduje takovou údržbu jako dnešní brzdy. A nemusej se měnit špalky. Prostě vždycky je to něco za něco. A i je dobré, když dítko pozná obojí a naučí se vnímat rozdíly, jako ostatně u všeho....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.01.2022
      Autor: zanyn
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Torpédo muss sein!

             

        V tom přechodu z kola na kolo bude asi záležet na každém konkrétním dítěti. Jednomu to půjde hůře,jinému lépe. Je pravda,že více převodů je výhoda,ovšem představuje to komplikace ohledně seřízení a totéž se týká i brzd. Proto i městská kola,aby byla odolná,nemají přehazovačku a mají torpédo. Byly časy,kdy v kolech moc na výběr nebylo a když vzpomenu na svoji tehdejší Ukrajinu s torpédem,tak mi to ani žádné problémy nedělalo. Já byl důkladné dítě,v sedmé třídě jsem byl i odeslán školní lékařkou na měsíc do odtučňovacího tábora,neboť jsem tehdy vážil 93kg. S tím by asi nějaké křehčí kolo mělo problém. Jen si vzpomínám,že se mi podařilo v tom ruském středu tak oběhat dráhu pro ty zabírací válečky,až se mi protáčely pedály a já musel ten zadní střed celý vyměnit. Na kole bez torpéda jsem začal jezdit až později,někdy v 25 letech a také mi ty páčkové brzdy z počátku dělaly problém. Dnes,po dalších 25 letech,už s nimi pochopitelně problém nemám. Dokonce mohu napsat,že jsem i jeden z mála,který v 51 letech váží méně,než měl,když mu bylo 12.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.01.2022
        Autor: DAVID7001
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Torpédo muss sein!

               

          Zrovna sem šel kolem sdíleného kola Nextbike. 8 stupňová převodovka Nexus a vředu i vzadu brzdy Shimano roller brake.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 12.01.2022
          Autor: xtonda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Torpédo muss sein!

                 

            Hezké, to jsem si nevšiml. Rekolo má třístupňovou nábojovou převodovku s torpédem a vpředu bubnovou brzdu.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.01.2022
            Autor: Brahma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

229 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024