reklama

Novela zákona o provozu ..

Zkusil jsem se kouknout, zda pro nás novela Zákona o provozu na pozemních komunikacích přináší něco nového (http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=4&CT... Nezdá se mi to nijak převratné. Vyjímám zde body, o kterých se domnívám, že se nás týkají. Bez záruky prosím, jen letmý pohled neodborníka:


16. V § 17 se na konci odstavce 2 doplňuje věta:
"Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy i při předjíždění chodce nebo cyklisty.".

25. V § 30 se doplňuje odstavec 5, který zní:
"(5) Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.".

34. V § 58 se za odstavec 4 vkládá nový odstavec 5, který zní:
"(5) Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu2) a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.".
Dosavadní odstavec 5 se označuje jako odstavec 6.

35. V § 60 se doplňuje odstavec 11, který zní:
"(11) Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.".

75. a následující
Zabránění v jízdě a zadržení řidičského průkazu a Bodový systém


Můj komentář:

16. Rozumím tomu tak, že musí dávat znamení i v případě, že nevybočuje ze směru jízdy. Patrně je to pro nás bezpečnější, snad si nás už nikdo nebude plést s patníkem. Ale pozor, platí to i pro nás, pokud předjíždíme. Cyklisti někdy předjížděj dost nepředpisově. (Zažil jsem i párek cyklistů, kteří na silnici předjížděli, jedouce vedle sebe.)

25. Dobře. Ale to snad bylo jasný. Nebo ne?

34. Můžeme uvítat, že tato povinnost se uvádí přímo v zákoně o provozu. Jinak myslím nic nového.

35. Moc mi to nepomůže, až mi zas pod kola pošlou jezevčíka, stejně uctivě zastavím. (Netuším proč, ale jezevčíci si mě vždycky chtěj prohlídnout za jízdy zepředu.) Ale i stezka pro chodce a cyklisty je pozemní komunikace, takže pobíhání je řešeno zákonem, a to zcela jednoznačně. Uvidíme.

75. a následující
Bodový systém musím nechat na bádání někomu zkušenějšímu. Na otázku, zda i vážné dopravní přestupky na kole se evidují v registru řidičům, si netroufám odpovědět.

[ Zpět ]
Datum: 10.10.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe ([email protected]))
  • Re: Novela zákona o provozu ..

         

    Pojedeme na Šternberk, Joe. Pojedeme lesama a na tohle všechno včetně jezevčíků se vybodnem.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Novela zákona o provozu ..

         

    Jeste ti tam vypadla zminka o povinnem noseni helmy. Myslela jsem, ze to bude pro vsechny bez rozdilu veku, ale zvedli to jenom z 15 na 18 let :(

    Jinak pokud se nepletu tak u 34 to je zatim tak, ze musis svitit porad a blikani neni povoleno (coz je hrozna blbost).

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Novela zákona o provozu ..

         

    Jsem to kus vola, taky jsem tam tu přilbu matně hledal. Čerpal jsem ale z vládního návrhu místo ze schváleného textu (http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=4&ct... Takže oprava:

    23. V § 17 se na konci odstavce 2 doplňuje věta: "Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.".

    35. V § 30 se doplňuje odstavec 5, který zní:
    "(5) Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.".

    49. V § 57 se doplňuje odstavec 8, který zní:
    "(8) Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.".

    50. V § 58 odst. 1 zní:
    "(1) Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.".

    51. V § 58 se za odstavec 4 vkládá nový odstavec 5, který zní:
    "(5) Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu2) a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.".
    Dosavadní odstavec 5 se označuje jako odstavec 6.

    52. V § 60 se doplňuje odstavec 11, který zní:
    "(11) Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.".


    Přibyla tedy na návrh hospodářského výboru přilba do 18 let a přejezd pro cyklisty. Přitom nevylučuju, že jsem ještě něco přehlédl.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Novela zákona o provozu ..

           

      Jo ty prechody... ty taky nechapu.. Prednost jsme na cykloprechodu nemeli ani predtim a ted po novu je zase nemame.. tak proc to tam davali? Kdyby aspon doplnili, ze cyklista muze prejizdet pres normalni prechod a mit treba i prednost :)

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Novela zákona o provozu ..

             

        Ještě jsem přejezd pro cyklisty neviděl. Ale bude-li na nějaké turistické trase, tak proč ne. Cyklista jedoucí po silnici do práce bude mít přednost před cyklistou přejíždějícím tuto silnici kolmo po cyklostezce. A s tím přechodem mě nestraš. On není "normální", on je pro chodce. Není to tedy přejezd pro kola, motorky ani traktory. Myslím, že by ses sama začala po Praze bát jezdit, kdyby ti hrozilo, že ti na každym přechodu může do cesty vrazit splašenej cyklista. Znáš je. :')

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Novela zákona o provozu ..

               

          Na Greenways z Vytone podel Botice jeden je a to hned kousek za Vytoni. Poznas ho podle kosticek po obou stranach prechodu (zadna zebra).
          Jinak prednost na tom "normalnim" chodniku by mi zlegalizovala podstatnou cast cesty do prace :)) A po Praze pesky uz jsem nebyla hezky dlouho.. vsude jen na kole (coz mi pripomina.. bude nekdy zase takovy mikrosraz jako byl tusim v srpnu? V sobotu jsem dala 108km... tak jestli byste treba nechteli nekam na maly vylet... :)) )

          [ Zpět ]
          Datum: 10.10.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Novela zákona o provozu ..

                 

            Já můžu celkem kdykoli. A taky jsem na tu Konu zvědavej. :')

            [ Zpět ]
            Datum: 10.10.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Novela zákona o provozu ..

                 

            Co třeba do Říčan? Airline by nám prej uvařil cukrovou vatu, ze svých tří údajně nepojízdných kol by sestavil kolotoč a sám by dělal koníka. V nejhorším se po takovém zážitku své rodiny zřekne. Aspoň bude mít pokoj. :')

            [ Zpět ]
            Datum: 10.10.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Novela zákona o provozu ..

                   

              Nebo rodina jeho :) Ricany jsou blizko.. proc ne
              V sobotu? Sice se stehuju, ale maly vylet predtim jeste zvladnu :)

              [ Zpět ]
              Datum: 10.10.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Novela zákona o provozu ..

                     

                V sobotu klidně, třeba už dopoledne. Doufám, že se ještě někdo přidá. A taky musíme zjistit, ve které budce Airline přebývá. Co když tam udělá kolotočů víc, aby nás zmátl. :')

                [ Zpět ]
                Datum: 10.10.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Novela zákona o provozu ..

                       

                  Jeste bych se presunula do Cyklistickych akci at tu nejsme OT a prislo vic lidi :)
                  Jinak navrhuji sraz v 10-12 opet na Vytoni, pripadne nekde v Modranech nebo na nejake nejblizsi stezce k cili.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 10.10.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Novela zákona o provozu ..

                         

                    A hele hele - o mě beze mě...
                    Před hodinou jsem dostal avízo z benešovské prodejny, že tuhle středu bych měl mít u nich ten plášť, což mi udělalo radost. Budu se tam snažit dostat ve čtvrtek, ale nevím, jestli se mi to povede, mám dost pracovních schůzek, tak až podle jejich výsledku. Pak bych se tam dostal až v sobotu dopoledne a to už nějakou sobotní cykloakci budu hůř zvládat.
                    A dále: proč se chcete "srážet" případně až v 10 - 12 na Výtoni? Mně se to zdá vzhledem ke stále se krátícím dnům dost pozdě. Jestli bychom něco podnikali (třeba ten Český Šternberk nebo něco jiného, to je jedno), tak bych to viděl, abyste vystoupili z vlaku tak v 9 - 10 hodin ve Světicích (vesnice vedle Říčan), líp v těch 9, mám rád před sebou celý den, nikdy nevím, kam to natáhnu. Já bych čekal na zastávce. Cukrovou vatu Vám bohužel nenabídnu, ale kafe ano. Napadá mě docela dobrá trasa, kombinace "normálního" terénu (+ 2 lehké brody) + silniček, zhruba po ose Mirošovice - podle Sázavy Chocerady - spadli bychom dolů do Č. Š. - nahoru serpentýnami - Rataje nad Sáz. - Sázava - Jevany - Světice (nebo Říčany), tu stovku by to dalo a pár stovek nastoupaných metrů taky. Ale nééé, že byste mě zlikvidovali, veverky bejvaj nadupaný zvířata, hlavně po ránu, když sou odpočatý...
                    Toho krosse vycentruju dneska, Joe, abys neříkal, a favorit jezdí, dyk na něm sem v práci.
                    Důležitá poznámka: podřídil bych to počasí, mně to v dešti špatně jezdí kvůli brýlím, to všechno vidím několikrát.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 10.10.2005
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Novela zákona o provozu ..

                           

                      Ne že bych jel s vámi, stále zápasím s chřipkou, ale zujaly mě ty brýle.
                      V dešti si dávám helmu hodně do čela a kšilt brání, aby mi brýle zmokly. Nezadrží všechno, ale dost to pomáhá. :-))

                      [ Zpět ]
                      Datum: 10.10.2005
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (bejbís)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Novela zákona o provozu ..

                             

                        Mně teda v dešti nepomůže nic.
                        Nicméně, myslel jsem to tak, že bych nevyjížděl do zamračeného dne, kdy by mělo každou chvíli začít pršet a byly by hlášené vytrvalé deště. Nevím předpověď, jestli to na sobotu vydrží.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 10.10.2005
                        Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Novela zákona o provozu ..

                           

                      Už je na to zvláštní téma v Akcích. Akorát měsíc jsem splet. Ty navrhuješ Velkej Výlet, no. Nevím, jestli umím jezdit vlakem, totiž. Ke konci týdne bysme počasí už vědět měli. Taky své aktuální zdravotní stavy. :')

                      [ Zpět ]
                      Datum: 10.10.2005
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Novela zákona o provozu ..

                     

                Kruci holka, ty máš ale ale náboj! Stěhovat se a ještě dát malý výlet, klobouk dolů. To já se stěhovala několik dnů - zabalit, převozit, vybalit - ještě za týden jsem hledala v krabicích oblečení na děti. Chlapci bacha, ta Vám z toho kolotoče nadělá třísky a když dala přes 100 km za 1 den, tak bejt Airlinem, tak jí koníka dělat rozhodně nebudu. Skončil by jak starý jezevčík s prolomeným hřbetem! :-))))

                [ Zpět ]
                Datum: 10.10.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Švestka)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Novela zákona o provozu ..

                       

                  Nezapomeň, Švestko, že sou lidi, který prostě jenom vemou kufr a jdou ...a jsou přestěhovaný. Já to takhle viděl v americkým filmu.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.10.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Novela zákona o provozu ..

                         

                    Jestli dokážeš realizova americké filmy, pak nechápu, proč ještě makáš nějde v práci. Už jsi dávno měl mít založenou stěhovací firmu, měl bys se svou teorií v praxi ("vezmu kufr a jdu") obrovský úspěch, jiného stěhováka než tebe bych už nikdy nechtěla potkat a všude bych tě doporučovala!!!

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.10.2005
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Švestka)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Novela zákona o provozu ..

                       

                  :))))) Bedny s drobnostma uz stehujeme par tydnu :)) Ted je na rade jen trosku nabytku a posledni zbytky.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.10.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Novela zákona o provozu ..

               

          tak prejezdu pro cyklisty u nas v Moste bude asi az moc :-)
          jenom trosku nelogicky.
          Predstavte si vyusteni chodniku na silnici - pres celou sirku tohohle vyusteni vede na druhou stranu klasickej chodnik - zebra. No a hned vedle z travy do travy vede prejezd pro cyklisty - jak je tu spravne popsano bily obdelniky. A aby toho nebylo malo, tak z obcejnyho codniku se razem diky znacce stezka pro pesi a pro cyklisty - zase na druhou stranu to ma i vyhodu - policajti vas z toho chodnikustezky nemuzou vyhodit :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 10.10.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (macikm ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

352 cyklistů (3 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024