reklama

Jak na další sezónu?

Je to sice v sekci lehokola, ale otázka je to obecná. Jak začínáte najíždět novou sezónu na kole, tak abyste byli co nejdříve v kondici? Ptám se lidí, co při první zimní plískanici kolo zazimují a vytáhnou ho až přestane mrznout. Takže nejezdí v zimě a netrápí doma válce či trenažer. Vím že by se mělo začínat zvolna a nedrásat hned kopce, ale kolik km tak v tomto režimu najíždíte, jak často a jak dlouho vám trvá než se rozjezdíte tak, abyste do kopců nechcípali?

[ Zpět ]
Datum: 28.02.2011
Autor: Zden42
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Patrim sem, kdyz v zime odkladam kolo a sedlam zabradli? 8-)
    Do kopcu chcipam porad, takze nejspis ano... 8-(
    Premaham to silou vule a vhodnou motivaci.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak na další sezónu?

           

      Nepatříš. Tohle je určeno pro normální lidi.
      Nicméně, pokud máš zkušenosti, sem s nimi.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2011
      Autor: Zden42
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak na další sezónu?

             

        Jezdim natolik narazove, ze na nejaky postupny trenink neni kdy. Snazim se jezdit tak, abych byl vecer schopen kolo vynest domu do tretiho patra bez vytahu. Proste nepretahnout slachy, neodepsat kotniky a kolena.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2011
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak na další sezónu?

               

          Jasně, takhle jezdím taky. Zjišťuju ale že čím dál déle mi trvá, než z ježdění mám opravdu radost a netrápím se. Začátky sezóny jsou vždy trpké a rád bych toto trápení zkrátil.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2011
          Autor: Zden42
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak na další sezónu?

                 

            Jestli mas dost casu na pravidelne kilometry...
            Ale mne by to pak uz prestalo bavit. Moc by to svou pravidelnosti pripominalo praci. 8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2011
            Autor: Murphy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak na další sezónu?

                   

              Samozřejmě, že času mám pořád stejně. Když jsem si ale postavil ležáka a zjistil co ježdění na něm - zvláště do kopců obnáší, ptal jsem se zkušených na jejich zkušenosti. Bylo mi řečeno, že zhruba od 500 km se to bude zlepšovat. No, já jsem zlepšení pocítil tak po 1000 km. Ale nejezdil jsem pravidelně a tak to možná bylo tím. Tak se jen orientačně ptám, jak to mají ostatní. Kolik a jak dlouho musí jezdit, aby se z dřiny stala zábava.
              Jinak chci více jezdit do práce na kole, což mi denně dělá asi 30 km. Takže výsledek by se mohl dostavit rychleji.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2011
              Autor: Zden42
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jak na další sezónu?

                     

                Ja vyrazne zlepsovani citil tak do 300 km, dal uz jen velmi zvolna. Denne 30? To Ti zavidim.

                [ Zpět ]
                Datum: 28.02.2011
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jak na další sezónu?

                       

                  V době mého ježdění na klasice jsem také "záviděl" kamarádovi, že "musí" jezdit do práce - měl to i s cestou zpět 35km. Ale když padaly trakaře, byl jsem rád, že já to mám kousek za barákem. V letech, kdy jsem jezdil občas hobby akce, jsem si mohl dát cestu oklikou a v měsících s brzkým východem slunce stihl po ránu třeba i šedesát. Jen to chce trochu vůli, když člověk nemusí :-), ale chce-li vydržet s balíkem alespoň přes první kopec, jinak to nejde.
                  Trochu formu, jsem začínal cítit nejdříve po 1500km.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.02.2011
                  Autor: drak
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Jak na další sezónu?

                         

                    No tak to zkus rano z centra Prahy. To uz tak lakave neni. A krom toho autem musim, i kdyz bych nekdy radsi vzal jen kolobezku. 8-(

                    [ Zpět ]
                    Datum: 28.02.2011
                    Autor: Murphy
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Jak na další sezónu?

                           

                      To asi ne, mám to štěstí, že bydlím i dělám na okraji, dají se tady i dnes najít cesty, kde toho moc nejezdí. Do centra jedu, jen když musím.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 01.03.2011
                      Autor: drak
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Tak ja kondici neresim, celou zimu me stve, ze musim do prace vlakem/autobusem, takze pri prvni prilezitosti, kdyz mam pocit, ze uz bych do prace mohl dojet (teplota nad nulou a silnice bez snehu) vyrazim.
    Ono je to 2 x 26km a neni to uplne rovina, takze prvnich par dnu jsem rad, ze vubec dojedu domu a pak se to srovna. :)

    Tentokrat to snad bude trochu lepsi, protoze lehokolo nespalo celou zimu, ale pocasi dovololilo nekolik projizdek v prosinci, lednu i unoru.

    Pulsmetr nemam, teorii jak jezdit prilis neresim, o valcich jsem slysel jen vypravet a aktivity jako spinning me netahnou...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Já začínám tak v půli dubna na 10 - 15 km po rovinkách lážo plážo. Tak 2 týdny - 4 týdny furt stejně a postupně přidávám po 5km co dva týdny a ve vrcholu sezony se dostanu tak na 30 km max. 40 km za den a to už toho mám plný brejle.;-)))))... Takže rozdíl sotva dvojnásobnej - na konci a na začátku. A polovinu toho ještě kolikrát do kopců odtlačím, takže to mám i s leho-kolo-walking.;-)))) Nutno ale na mou obranu říci, že v současné době stále ještě 4.rokem tahám v 90%všude s sebou vozík s dětmi = cca. 50 kg min., takže bych si dovolil za tento náklad přičíst 20 km denně.;-) Takže celkem se možná dostávám na těch 50 km.;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: Martis
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Pravidlo je jednoduché:
    Co nejdéle a co nejvíce najet v základní vytrvalosti. A postupně zvyšovat délky tras a jezdit i více dní po sobě (samozřejmě stylem, aby to tělo zvládlo, takže ne se první den odrovnat příliš dlouhou trasou).

    Když to není závodní příprava, tak není nutné žádné stritní hlídání tepů do AP (aerobní práh), stačí aby se AP příliš často nepřekračovalo a zejména se vyhnout překračování ANP (anaerobní práh).

    Konkrétní číslo nájezdu v základní vytrvalosti není podstatné, protože to stejně nevydrží tak dlouho, jak by to bylo ideální (pro ty, co nemají najeto více let hodně tisíc kilometrů, tak by bylo pro zlepšování výkonnosti nejlepší najet klidně 80-90% ročních kilometrů v základní vytrvalosti a to v praxi moc nehrozí, aby se hobík tak striktně hlídal).

    Bohužel tím jak není výkonnost, tak držet ze začátku v kopcích základní vytrvalost je obtížné a dost lidí to nevydrží. Znamená to se do kopců někdy opravdu plazit.

    Pokud jsou dostatečně lehké převody na kole, tak kopců jako takových bych se nebál, jen je třeba je jezdit pomalu a tak nejlépe se držet v základní vytravalosti.
    Samozřejmě prudší kopce v náročnějším terénu jsou problém, protože tam není žádná šance se udržet v nižší intenzitě (natož v základní vytrvalosti).

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak na další sezónu?

           

      A pokud se na intenzitu prdí a hned od počátku se jezdí i častěji vyšší intenzita, tak to vede k rychlé stagnaci. Zlepšení nějaké se dostaví vždy (když se pár měsíců nedělalo nic), takže to dost lidí zmate (je pořád dost lidí, co si mylně domnívájí, že čím to více napálí, tím více potrénují). S tou častou vysokou intenzitou je to zlepšení ale mnohem menší a stagnace přijde velmi rychle.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2011
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak na další sezónu?

           

      Jak bys pro laika, který ví jen to, že tepák není sprosté slovo, popsal základní vytrvalost? Svými slovy?

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2011
      Autor: Zden42
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak na další sezónu?

             

        Sory, už jsi to vysvětlil.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2011
        Autor: Zden42
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak na další sezónu?

             

        Je na to poměrně jednoduchý i když ne zcela přesný test.
        Základní vytrvalost je pásmo +- ve rozmezí 20 tepů pod AP až k prahu AP.

        A ten test je na stanovení AP. Dokud jedeš tepy pod AP, tak musíš být schopný plynule mluvit bez jakéhokoliv zadrhávání. Nebo můžeš zkoušet i zpívat (tedy pokud nikdo nebude v dohledu :-) ) a to musí jít ještě taky.
        Pak se ještě dá testovat pomocí udýchání nosem. Do AP bys to měl udýchat nosem zcela bez problémů. Někdo udýchá tepy i něco nad AP.
        Ale to není pravidlem vždy, třeba někdo mívá ucpaný nos a neudých s ním nic.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak na další sezónu?

               

          Zdenda může zpívat i mezi lidma, docela mu to jde!

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2011
          Autor: HonzaK
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak na další sezónu?

                 

            Děkuji náčelníku!

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2011
            Autor: Zden42
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak na další sezónu?

               

          Akorát je trošku problém se při tom zpěvu na kole doprovázet ještě na nějaký hudební nástroj (kytara, klavír, akordeon...)

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2011
          Autor: hekynen
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak na další sezónu?

                 

            Copak klavír, zkus se ale při zpěvu doprovázet na tubu či lesní roh!

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2011
            Autor: petrp
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak na další sezónu?

                   

              Proč? Pokud to ufoukáš, tak jedeš správně, tj pod AP prahem. ;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2011
              Autor: hekynen
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak na další sezónu?

                   

              To snad nemyslíš vážně, vláčet sebou takovou tíhu! Zvolil bych nějaký lehoučký didgeridoo, nebo, kdyby nainstaloval automatický řízení, bonga.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2011
              Autor: abernathy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak na další sezónu?

                 

            flevo a kytara, mandolína nebo jiný příruční nástroj jdou celkem dohromady...

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2011
            Autor: PavelŠ
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak na další sezónu?

                   

              Nebyla by lepsi trikolka? Aby vyrovnavani rovnovahy nezanechavalo stopy na rytmu...

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2011
              Autor: Murphy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak na další sezónu?

               

          Ještě doplním jednu věc, kdyby třeba někdo vozil tepák. A to, že prahy se mení i krátkodobě s aktuálním stavem organismu.
          A u někoho i dost výrazně.
          Tedy i kdyby měl někdo změřený přesněji AP (laktátový test), tak to stejně nelze brát jako dogmatickou pevnou hodnotu a je třeba přihlédnout k aktuálním stavu organismu.

          Kdo tepák delší dobu vozí, tak už většinou svoje tělo velmi dobře zná a pár minut po vyjetí okmažitě pozná, jak na tom daný den je a případně jestli má nebo nemá výrazněji posunuté prahy.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak na další sezónu?

                 

            no, vyšinutý někdy bývám docela dost výrazně... Vyšinutý jako z AP prahů! :)

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2011
            Autor: hekynen
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Přes zimu na kolo nelezu, takže skoro každé jaro se učím znova jezdit na kole :-)
    Ale není to zas taková hrůza. Obyčejně mi stačí prvních 100-150km (dávkovaných spíše nepravidelně po 20-25km) "kolem baráku" v pohodovém tempu bez nějakých velkých kopců na to, abych si potom už mohl troufnout i na delší, případně více zvlněné výjezdy. Samozřejmě si dávám pozor abych to nepřehnal, takže v drtivé většině případů přijíždím domů v celkové pohodě bez jakýchkoli následků způsobených únavou nebo přehnanou námahou.
    Na celodenní výlety v řádu 100km+ se ale vydávám až o hodně později. Po kolika předchozích najezděných km ale nejsem schopen napsat, ono je to každý rok trochu jinak, každý rok mám úplně jiné nájezdy, a tohle jsem nikdy nesledoval...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    To máš jednoduché, jezdit, jezdit a zase jezdit. Co nejvíce pravidelně a zpočátku se vyhýbat velkým kopcům a jezdit na pohodu a postupně prodlužovat a přidávat kopce.

    Kolik, je velmi individuální a záleží na každém jednotlivci. Nyní jsem byl o víkendu dvakrát na Karkuli a dalo to vždy pohodové kilečko a přišlo mi to tak akorát, kdy jsem se cítil unaven, ale nikoli znaven. Žádný program na trénink nemám a jedu, když mohu. Po každé vyjížďce posoudím jak na tom jsem a jak jsem se cítil a podle toho naplánuji další s tím, že přidávám vzdálenost, nebo náročnost podle toho jak jsem se cítil po minulé vyjížďce.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: pro_pa
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Já si teda myslím, že celou zimu hákovat je blbost. Každé jaro pak člověk začíná, de facto, od nuly. Není nutné jezdit nějaké štreky.Účel splní i svižnější vycházka, kousek se dá i běžet, prostě jakýkoliv pohyb v zimě je pro mně přijatelnější než se na jaře dostávat znovu do kondice.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak na další sezónu?

           

      Každý pohyb je v zimě dobrý, to souhlas. Ale někdy i když se sportuje poměrně dost a je to intenzivní druh sportu, tak to moc nepůmže.

      Já to tak mám u squashe. Trénink základní vytrvalosti mi to spíše narušeje a zhoršuje.
      Je to samozřejmě lepší než nedělat nic. Ale po zimní sezóně squashe vždy dopadnu následovně:
      - superkrátká vyjížďka třeba kolem hodiny je paráda a opravdu to jede
      - vytrvalost v háji a jakmile to má být delší vyjížďka (dejme tomu 2,5h+), tak začínám stejně v podstatě od začátku

      Letos snážím o něco lépe zimu než dříve (zdravotní problémy), tak to kombibnuji. Squash jen jednou, sem tam 2x týdně. A k tomu jezdím když to jde běžky a když zase není moc sníh a je třeba nad nulou, tak se vyhrabu i ne úplně krátké kolo (2,5h+ čistého času jízdy).
      Na druhou stranu kolo mi zase narušuje postřeh a výbušnost ve squashi (hraju squash na poměrně slušné úrovni, takže je to pak hodně znát). Je to úplně jiný pohyb a úplně jiná adaptace svalů i nervů.

      A hned je to mnohem lepší než když jsem chodil jen na squash (i když 3-4x týdně).

      Chození je taky dobrá zimní příprava, ale musí to být dlouhé vycházky typu 3h+ (a aspoň 2h, jinak to nemá téměř žádný efekt).

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2011
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak na další sezónu?

             

        Nejlepší by byla přes zimu pouze jen vytrvalostní příprava a nemusí to být kolo.
        Tedy např. kombinace typu běžky a pěšky více hodin týdně.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Nejvhodnější je jezdit pořád, když to jen trochu jde, stačí třeba i jen 1 až 2 x týdně 30 km, když to nejde, tak si jít občas zacvičit, někdo chodí i plavat.
    Jednou jsem z kola slezl někdy v listopadu a nasedl až v březnu, přibral jsem moooc kil a když jsem vyjel na první vyjížďku, tak jsem myslel, že po 40 km umřu, s každou další vyjížďkou se to zlepšovalo. Byla to hrozná zkušenost.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2011
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak na další sezónu?

           

      přesně tak..po několika zkušenostech s "opětovným" začínáním jezdění na jaře, jsem se raději přispůsobil zimě a jezdím i v zimě. Takhle mě stačí jen cesta do práce-cca 22 km denně a jak se oteplí, tak o víkendu i víc. No a na jaře hned můžu valit i delší štreky. Člověk je stále v kondici a takto mě to zcela vyhovuje:) A nějaké keci, že v zimě něco riskuju, jsou zcela mimo mísu. To byste pak nemohly ani na lyže, běžky, atd atd. Jen při sněhu pouze větší opatrnost a taky hodně reflexních věcí a nejlépe hodně viditelné barvičky na oblečení.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.03.2011
      Autor: dalinv
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak na další sezónu?

         

    Přemýšlal sem, jestli to tu napsat, ale mě nejvíc pomáhá chůze do schodů, bolí mě po tom přesně ty svaly jako na mém ECU. S mýma 110kg jde opravdu jen o chůzi :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2011
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

290 cyklistů (5 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024