reklama

17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

Vazeni byvali, soucasni i prip. budouci clenove CeMBy,

na zaklade faktu, ze VV CeMBy neresi kauzu vzniku firmy Tomase Kvasnicky Singltrek s.r.o., kauzu zadosti Tomase Kvasnicky o ochrannou znamku Singltrek a s prihlednutim k nebezpeci, ktere pro legalnost jizdy bikeru po stavajicich povolenych cestickach znamena dohoda CeMBy (zastoupena Tomasem Kvasnickou) a AOPK, rozhodla se skupina ve slozeni Zdenek Bartos, Juli, Jecnak a Sobi, usporadat pro kriticky vystupujici bikery vikendovou bejkovacku u Juliho na chalupe/chate (pobliz Jihlavy), ktera bude spojena s diskusi na tema "Jak dal s CeMBou".

Termin: Pa 17.- Ne 19.9. 2010

Program: jezdeni, jednani, zabava (bude upresneno, podle vasich odpovedi)

Rezervace ubytovani, misto srazu, prip. domluva na stravovani (pokud bude vynikajici sefkuchar Juli ochoten ho opet zajistit, jako na cembavikendu v Brtnici): pokud mi potvrdite ucast, posleme vam blizsi informace

Abychom vedeli, kolik lidi do Jihlavy vubec prijede a co si o tomto pozvani vubec myslite, napiste mi prosim na [email protected]:

1, zda na poradu prijedete a od kdy do kdy tam budete

2, zda mate vubec zajem situaci resit a prijeli byste alespon na letosni clenskou schuzi (kdyz na porade u Juliho, ci pozdeji, dohodneme pro vas prijatelne zavery).

BTW1 Bohuzel nove stanovy CeMBy neumoznuji hlasovani pomoci plne moci, takze pokud chcete neco v CeMBe zmenit, budete muset prijet osobne (ci v zastoupeni jinou osobou).

BTW2 Nezapomente, ze je treba byt clenem nejmene 7 dni pred konanim clenske schuze ! Sledujte proto pozorne web CeMBy ! Clenska schuze by mela byt v cca 11/2010, ale mam takovy neprijemny pocit, ze letos bude o hodne drive......

P.S. Jakmile bude dosaženo ubytovací kapacity chalupy, kde by se mělo bydlet, budeme bohužel muset případné zájemce odmítat......


Vice informaci o soucasnem problemu najdete napr. na:

http://www.cemba.cz/clanek.shtml?x=6085

http://www.cemba.cz/clanek.shtml?x=6081

http://forum.cemba.cz/index.php/topic,825.0.html

http://forum.cemba.cz/index.php/topic,832.0.html

http://forum.cemba.cz/index.php/topic,835.0.html

http://mtbs.cz/clanek/dohoda-o-partnerstvi...

http://www.cemba.cz/clanek.shtml?x=5991 (zejmena upozornuji na presny text dohody s AOPK na http://www.cemba.info/upload/uredni/100415... ). Svuj nazor na tuto smlouvu jsem vyjadril m.j. tady: http://www.bike-forum.cz/forum/cemba-uzavrela...

Na Facebookove strance CeMBy http://www.facebook.com/?ref=home#!/cemba.cz?v... v cca 50 komentarich k vysvetleni Tomase Kvasnicky z 23 květen v 19:30

P.S. Na cembim foru se objevilo info od Alese Gaby, ktery jim zpochybnil tvrzeni Mirka Kolomba, ze CeMBA nema zivnost na totez co Singltrek sro. Kouknete na to: http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ares/darv_rzp... .

Mejte se krasne.

Zdravi

Zdenek Bartos.

[ Zpět ]
Datum: 05.09.2010
Autor: zbartos
  • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

         

    O problému založení s.r.o. jsem přečetl názory obou stran, ale není mi jasné, proč holý fakt existence nějakého "eseróčka" způsobuje takový povyk. Tedy hlavní argumenty proti jsou, že to vedení Čemby udělalo z důvodu založení soukromého byznysu, osobního obohacení a vůbec vyšachování nebohých důvěřivých bajkerů a založení monopolu na stavbu singletracků. Zatím pokud vím je kritika z oblasti "co by kdyby" a kritika je tedy jen v principu, nikoliv souzení někoho za konkrétní věc (obohacení, zpronevěra, konflikt zájmů...).

    Z pohledu zvenčí (i když jako člen Čemby, téměr neaktivní) to vidím jako nezbytnost - zkuste s nějakou neznámou neziskovkou dělat byznys za miliony... u s.r.o. je ta důvěryhodnost přeci jen o něco vyšší. To je myslím nezbytné, pokud Čemba nemá zůstat jen nějakým fanclubem, ale vyvíjet nějakou produktivní činnost.


    Na dohodě o partnerství nevidím nic závadného. Pokud tam něco takového je, rád bych věděl konkrétně co.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2010
    Autor: Šlojíř
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Nojo, pár bývalých a (zatím) současných členů, kteří se zřejmě cítí nedocenění teď všude možně napadá cokoliv, co Čenda a její předseda udělá, podle hesla "kdo chce psa bít....".
      Tomáš prostě odmítl jejich geniální návrhy, má holt svou vlastní vizi a své "poradce", kterým důvěřuje. Že je svérázný a méně komunikativní ale vůbec nesnižuje jeho zásluhy. Nikdo jiný do boje za neasfaltovou (nebo jak to nazvat) cyklistiku neinvestoval tolik úsilí, času i vlastních financí. Změnu přístupu (postupnou) orgánů ochrany přírody k cyklistům na lesních cestách, nově povolené trasy v Národních parcích, nám rozhodně nevyjednalo CDV, KČT, ČSS, Zdeněk Bartoš ani Luboš Sobíšek......

      A když potkávám na singlech pod Smrkem spokojené návštěvníky (všech možných kategorií - od dětí a starších turistů na krosech, po závodnicky vyhlížející bikery), vždycky si říkám, kdo by tohle před pár lety na zapadlém a chudém Frýdlantsku čekal.
      PS.Před 14-ti dny jsem si pěšky procházel pár připravovaných dalších úseků u Svěžího a Ztraceného potoka - pěkně náročný, divoký terén, některá místa jsem ani neznal. Příště se chci podívat kam to vytrasovali do Polska.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2010
      Autor: PepikW
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

         

    Na http://cembaplus.cz/ najdete text otevreneho dopisu smerovaneho vedeni CeMBy. Pokud s jeho obsahem vetsinou souhlasite, podporte jej prosim svym podpisem.

    Zdravi Zdenek Bartos.

    [ Zpět ]
    Datum: 26.09.2010
    Autor: zbartos
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Brečíš jak ´stará žena´. Kdo vám toho Kvasničku vnutil jako předsedu? Nezvolili ´ste si ho náhodou sami? Sjezd, slet, valná hromada či jak tomu říkáte by ho jistě mohla odvolat, ale asi neodvolá - z toho máš bobky.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.09.2010
      Autor: AV
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Vždyť to bylo jasné od začátku, kam celá ta manipulace s lidmi směřuje. Problém není ani tak v Tomášovi jako v tom, že většina lidí jsou ovce. Zdraví Fénix, co si Tě dodnes váží za to, že ses projevil jako slušný člověk :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.09.2010
      Autor: heras
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Zapátrám - li v paměti, mám ten dojem, že se zde rozpoutal asi před dvěma léty boj (vůbec jsem nevěděl, oč se jedná) a v něm byl na jedné straně Fénix (zdravím, Herasi), který na podivné praktiky ČEMBY poukazoval. Dost do něj (Fénixe) bylo tepáno - nějak jste na jeho argumenty neslyšely...

      [ Zpět ]
      Datum: 26.09.2010
      Autor: jinec
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

             

        Zbartose se musím zastat, tenkrát se mi omluvil za špiclovské chování některých příznivců a členů vedení čemby, přestože se na něm nepodílel. Té diskuze se (kromě zmíněné omluvy) vůbec nezúčastnil.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.09.2010
        Autor: heras
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Mě to přijde jak další spiklenecká teorie. Tahle o tom, jak zlý podnikatel Kvasnička, za pomoci ochránců, vyhání bikery z lesních cest na své placené singltreky.
      Zařazuji hned vedle Chemtrails.....

      [ Zpět ]
      Datum: 27.09.2010
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

             

        Předseda neziskové organizace začíná soukromě podnikat ve stejném oboru, na němž je založena činnost neziskové organizace, jejíž je předsedou. To není spiklenecká teorie, ale hodně ošklivá realita.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.09.2010
        Autor: heras
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

               

          Tebe na tom něco překvapuje? Přece by sis nemyslel, že za myšlenkou silngletracků jsou jen a pouze nadšenci a cykloturisté.

          Myšlenka vznikne spolu s finanční motivací. Hlásá ji jeden chytrej, kterej na tom vydělá, a s ním tisíce užitečných idiotů, no a zaplatíme to my:-(

          To není nic nového, jinec to už jinde psal, tady vidíš praktickou aplikaci.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.09.2010
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                 

            No nepřekvapuje. Přesně z tohoto důvodu se začínám cítit jako užitečnej idiot i na tomto webu.

            [ Zpět ]
            Datum: 27.09.2010
            Autor: heras
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

               

          Zajímalo by mě toto: v textu je uvedeno " ....v jehož výsostném zájmu (Singtrek s.r.o.) je, aby byla legislativně omezena terénní cyklistika" a dále ".....jak o tom mimo jiné vypovídá T. Kvasničkou uzavřená dohoda mezi Čembou a ochranou přírody (AOPK)".

          Chtěl bych jasnou odpověď: v kterém konkrétním bodu/bodech smlouvy mezi Čembou a AOPK je uveden záměr legislativně omezit terénní cyklistiku?

          Pokud nejste schopni na tuto otázku odpovědět, lze považovat vaši iniciativu za pouhou "truc" akci.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.09.2010
          Autor: Šlojíř
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                 

            Už jsem to asi 1000x vysvětloval...

            Jedná se o užívání pojmu "dobrá praxe" ve smlouvě, která zavazuje AOPK používat "dobrou praxi" kterou přináší čenda, a ten má jednu jedinou alternativu v metodice a to singltrek...

            Výraz "dobrá praxe" je právněsmluvní paramtr, kterým se určuje určitý závazný postup, nebo metoda, která není normalizováná, nebo uzákoněna. Takže singltrek nemá příslušnou normu ČSN, tak se ustanoví "dobrá praxe", ovšem v této smlouvě, je to jediná možnost přírodních cest, o jiných alternativách tam není ani slovo.

            Tak a teď k meritu věci, pokud se budou budovat pouze "ty jediné správné cesty" jak vyplívá ze smlouvy, tak je jasné že ostatní jsou nevyhovující a bikeři přeci chtějí jezdit po singlech, tak je tam můžeme vyhnat a bude klid. A pak firma singltrek s.r.o. bude mít zakázky, protože to bude jednou jediná možnost správného bikování.

            Připadá ti snad normální aby předseda o.s. která s snaží mluvit za veškeré bikery, propagoval pouze jedinou alternativu, a zrovna tu která je předmětem jeho soukromého podnikání?

            Mne tedy rozhodně ne, a poněvadž máme v čechách unikátní systém bikování, tak nechci být vytlečen na kvasničkovo sterilní singly. Chci si užívat přírody a svobodného bikingu takovým jakým je. A ne jezdit do kola jak tupoň na jediné správné stezce!

            Proto tak...

            [ Zpět ]
            Datum: 28.09.2010
            Autor: Sobi
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                   

              Pokud se tohle řešilo již na jiných fórech, tak jsem je nejspíš nečetl.. jinak souhlas s tím, že v ČR je unikátní systém bikování, spousta značených cest. Jejich značení udržuje KČT nebo jiné subjekty (dalo by se diskutovat o tom, proč Čemba s KČT nespolupracuje...)

              Pokud vím, tak singletracky vznikají v místech, kde se dříve nebikovalo nebo velmi omezeně (cesty nebyly propojeny do jednoho celku), tedy dosavadní bikování nijak nesterilizují. Je to jen další směr bikování a není důvod se domnívat, že se jedná o omezení toho stávajícího.

              Pojem "dobrá praxe" (neboli převzatý z en "best practice") není právně závazný. Jak ve smlouvě Čemby, tak jiných materiálech (třeba na anglické Wikipedii) se uvádí, že dobrá praxe se aplikuje jen za určitých podmínek a okolností. Je to tedy takové doporučení na základě zkušeností, ať už vlastních nebo někoho jiného.

              Navíc je nesmysl se domnívat, že by z této smlouvy vyplývaly nějaké plošné zákazy. Nejsem odborník na ŽP, ale pro plošný zákaz bikování v lesích by musela proběhnout změna v zákoně.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.09.2010
              Autor: Šlojíř
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                     

                Díky za korektní reakci.

                Jen bych doplnil, že proti singlu jako takovýmu nic nemám. Pokud se bude vytvářet tam kde se jezdit nemohlo např. v CHKO a zpřístupní se tím krajina, tak souhlas s ním.

                Jen nechápu proč třeba ty Jizerky, je tam toliko cestiček kde se dá jezdit. Vadí mi, že je to prezentováno "předsedou bikerů" jako jediná správná, trvale udržitelná možnost bikování. V tom vidím onen nesmysl singlu.

                V naší veřejné správě, se "dobrá praxe" pak aplikuje na rozhodování na nižším stupni. To že by se připravoval plošný zákaz je blbost. Tímhle jen dáváš orgánům argument, že ostatní cesty jsou trvale neudržitelné a když i bikeři (prostřednictvým čendy) tvrdí, že jediná správná volba je jejich pojetí stezek, tak ať si jezdí po těch svých vybudovaných a na ostatní, když jsou tak špatný nelezou.

                Je to obchod, potřebuje prosadit svůj soukromý byznys, tak vytváří umělou poptávku...

                [ Zpět ]
                Datum: 28.09.2010
                Autor: Sobi
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                       

                  Vždyť si sám odporuješ. Právě na těch severních svazích Jizerek (Smrku), kde se teď dělají singly, je CHKO, jezdit tam moc kde nebylo. Doposud se tam dalo jen po pár asfaltkách vyjet na hřebeny, nebo jezdit po silnicích pod horami. Samozřejmě bylo i pár lesáckých cest (nejčastěji po spádnici), ale většina z nich nejen nesjízdná, ale často i neschůdná.

                  Na rozdíl od tebe to tam dobře znám, tak vím o čem píšu (navíc tchán je místní "horský vůdce", zná na Smrku každý kámen). Že jsou singly náhradou za plánovaný mega lyžařský areál, určitě taky víš. Jestli´s tam byl, víš i kolik jezdí spokojených uživatelů - zadarmo a bez omezení, že by jinam nesměli.

                  Tohle jsem ti psal na b-f mnohokrát (kdysi, teď už mě ty vaše nenávistný příspěvky nezajímaj), stejně jako to, že díky Tomášovi a Hance se u nás hnuly ledy v Nár. parku (lesní cesty, ani náhodou singly).

                  Tohle ale tebe nezajímá, vedeš si svojí "svatou válku" za použití zkreslování, pomlouvání...... Smrdíš mi "medvědinou" :o(

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.09.2010
                  Autor: PepikW
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

                       

                  Jako ideální by bylo zachovat status quo - tedy bikeři si můžou bikovat kde chtějí a jak chtějí a žádná organizace není třeba, natož aby si prosazovala nějakou koncepci (singletrack). Ale obávám se, že dřív nebo později zeleným dojde trpělivost a je třeba někoho, aby vzniklý požár hasil.

                  Proč to zmiňuji - čím dál tím více lidí bikuje, kola se zlevňují... a lesy a cesty jsou furt stejný. Takže je třeba ochranářům nabídnout nějakou koncepci, jak ztohoven. Alespoň tak to chápu já. Prostě svést bikery z nezpěvněných cest (kde je sice bikování povoleno, ale s diskutabilní udržitelností - eroze apod.) na singletracky. Nebo alespoň to takto navenek dobře prezentovat. Tedy ne vyhánět z těch stávajících, ale nabídnout vhodnou alternativu.

                  Ono jak je to prezentováno, je jedna věc. Co se děje ve skutečnosti, je věc druhá. Bikeři nejsou jediní "outdórmeni", ostatní sportovci v přírodě by také mohli vyprávět, jak je to s pohybem v chko apod.... vždy je to o tom udělat nějaký ústupek - v případě bikerů singletrack. A samozřejmě musí mít státní orgány s kým jednat - a bohužel tu není nikdo jiný než ten, který nyní zastupuje kolem 500 bikerů...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.09.2010
                  Autor: Šlojíř
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

               

          Měj mě třeba za ovci, nebo raději berana :o), ale mě to jako členovi nevadí. Nečlenům to snad může úplně šuma-fuk. Výsledky vidim, to je pro mě důležité. A Tomáše trochu znám a vim co všechno pro realizaci svých vizí obětoval. Nevidim nic nemorálního, kdyby z toho měl mít teď i nějaký ten zisk (a kdoví jestli...).

          Zato třeba Zbartoš se ohání hodně nepřesnými "fakty". Zmiňují tam Křivoklátsko a přitom organizátor iniciativy KolaNakřivo Vašek Volráb je s podporou čemby spokojený. A takhle to bude zkreslené všechno :o(

          [ Zpět ]
          Datum: 27.09.2010
          Autor: PepikW
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

           

      Jinak k tomu lamentováním nad morálkou a konfliktech zájmů.... zas tak závažný problém v tom nevidím, ve sportovních organizacích je běžné, že např. člen VV horolezeckého svazu se zároveň živí jako horský vůdce. Co je zdrojem nezájmu o Čembu, o tom by se dalo diskutovat. Faktem je, že Čemba vznikla dlouho po té, co se bikování v naší kotlině etablovalo, a je tedy těžší přimět ke sdružování (narozdíl od sportů, které se rozvíjejí, kde je organizace záchytným bodem/hlavním zdrojem informací apod.)

      [ Zpět ]
      Datum: 27.09.2010
      Autor: Šlojíř
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: 17.-.19.9.10 - porada kritickych clenu a neclenu CeMBy

             

        On taky né každej bydlí a jezdí v oblasti přísně chráněné přírody, takže se cyklisti necítí omezováni (anebo se prostě omezeními nezabývají - kašlou na ně).
        Já: 3xCHKO, NPČŠ, velké NPR a PR, prostě tady ten tlak na diskriminaci cyklistů cítim silně. Překonalo to i můj odpor ke sdružování :o)

        [ Zpět ]
        Datum: 27.09.2010
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

330 cyklistů (3 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024