reklama

Výměna řetězu - to nepochopím :-)

Dovolím si vás seznámit s něčím, co mi absolutně neleze do hlavy: teď v sobotu večer jsem dával nový řetěz na meridu, kerou používám jako zimáka do sněhu a solí. Věděl jsem, že je zřejmě dost protažený, měl najeto cca 2,4 tisíce, ale vzhledem k tomu, že už při minulé výměně byly chycené 3 nejmenší pastorky na kazetě a střední + velký převodník občas blbě pouštěly řetěz, tak jsem si řek kašlu na to, prostě to přejedu přes zimu a pak dám rovnou i kazetu + převodníky. Konečně - takhle mi to vychází prakticky vždycky - kazeta na dva řetězy, převodníky na cca tři řetězy.
Řetěz byl HG 53, délka 110 článků. Nový řetěz má 116 článků, tak jsem jich 6 odstřihnul, oba řetězy položil vedle sebe - na těch 110 článkách bylo protažení toho starého přesně o 1 článek (plus mínus desetiny milimetru). Nejdřív jsem si řek, že jsem omylem oddělal o 1 článek víc, tak jsem to přepočítal - vše ok. Prostě protažení starého řetězu činilo 1 článek. Tak jsem ten nový nasadil, smontoval a jen tak z hecu to vzal před barák trochu projet, jak to bude střílet. A teď přišla ta pecka - převodníky naprosto ok a trochu to střílelo jen vzadu na druhém nejmenším pastorku. Absolutně to nechápu - při tak velkém protažení... Pro jistotu jsem ještě vzal novou kazetu + převodníky a podíval se na zuby - u kazety jsou trochu ojeté, ale zdůrazňuji opravdu jen trochu. A převodníky vůbec nemají nějaké háčky.
Dneska zkusím, jestli si to třeba neposedá, že bych nemusel dávat novou kazetu.
Jak říkám, nechápu to - při výměně prvního řetězu to skákalo jak divý a teď ...

[ Zpět ]
Datum: 06.04.2010
Autor: Airline
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Teda tvoje starosti bych chtěla mít... :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2010
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

           

      Mý momentální starosti spočívaj v tom, že jsem se právě přejed velikonoční nádivky, co donesly holky, a je mi dost těžko :-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2010
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Tak buď rád, ne? I když je to záhada na několik dýmek, Watsone. A nepořádek, odporuje to zvyklostem. Ani já jsem zatím na nic nepřišel.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2010
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Neřeš. Prostě tě má kolečko rádo a snaží se seč může ustát ježdění i opravářské operace. Pohlaď meridku, ať ví že ji máš rád a važ si jí. I nový věci se můžou srát od začátku navzdory snaze a všemu anebo starý věrně složit. Tak co píšeš se má chovat věrný kolo. Závidím ti ho. Tak to vidím já (zkušený technik básník) :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2010
    Autor: básník
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Strojaři jsou blbci, i na řetězový převod fungují měkké manažerské metody.
    Na 110 článcích jeden článek? To je míň jak 1%, na centimetrovým zubu desetina mm. Zub je kulatý, článek řetězu je kulatý, tak si to tam nějak ne ideálně, ale poskládá. Soft skills woe:=)))

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2010
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

           

      Ted uz jde jen o to, jestli je vic soft ten novy retez, nebo stary prevodnik a kazeta.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2010
      Autor: Murphy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Vysvětlení je celkem jednoduché:
    1/ Vzadu asi používáš jednotlivé pastorky víceméně stejně často, tudíž i když je řetěz hodně vytahaný, tak vlastně na jednotlivé pastorky působí jen 1/9 celkového času záběru a pastorky se až tak neojedou (hlavně pokud je kazeta kvalitnější). Pokud už řetěz střílí (většinou na 2 nejmenších pastorcích), tak je to proto, že malé pastorky mají menší počet zubů na které se rozloží síla záběru a tudíž na každý zub je vyvíjen vyšší tlak a tedy se spíše "ojedou". Pokud řetěz střílí jen na jednom pastorku a ne moc, tak si to možná po pár kilometrech "sedne".
    2/ U převodníků je počet zubů vyšší než u pastorků, tudíž síla záběru se rozloží na větší počet zubů a tím pádem je na jeden zub menší tlak - proto se převodníky hned tak "neojedou". Rovněž záleží na kvalitě materiálu.
    3/ Záleží dost i na způsobů jízdy - někdo to rve i do kopců na těžký převod a tím pádem mu převody odcházejí rychleji než tomu, kdo jezdí frekvenčně - tedy lehčí převody (vyšší otáčky). Asi teď jezdíš více frekvenčně (a nebo ti časem slábnou nohy a už to tak nerveš).

    [ Zpět ]
    Datum: 13.05.2010
    Autor: Jihra
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

         

    Hm, hele to bude asi chyba v počtu článků řetězu. Totiž: Protažení řetězu nevzniká jeho faktickým natažením (zvýšením délky), ale opotřebením středových kroužků (tedy zvětší se mezery - ubude materiálu), takže ten řetěz měl asi jen 155 článků, bo tak něco.
    Jak bylo řečeno, 1% se někde ztratí.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.07.2010
    Autor: rocky
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

           

      Tohle co si napsal je asi blbost.Mně se taky vždycky řetěz natáhne.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.07.2010
      Autor: rambousek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

             

        To není blbost, co napsal, ale přesně tak to je. Samotné články se vůbec nevytahují, jen se opotřebovávají čepy a tím jak mají pak menší průměr, tak je pak řetěz delší i když se vůbec nevytahuje (ono se to ale nesčítá, když každý čep dá třeba jen desetinku milimetru opotřebení).

        [ Zpět ]
        Datum: 18.07.2010
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

               

          Když ale pověsím vedle sebe starý-vytažený(na vyhození) a nový řetěz,tak ten starý je vždy delší cca o článek.Myslím že je to vytažením článků,protože kdyby byli volné čepy tak by asi vypadaly.Drží v článcích jen nalisováním.Samozřejmě jsou i vymačkané válečky na těchto čepech.

          [ Zpět ]
          Datum: 18.07.2010
          Autor: rambousek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                 

            Čepy jsou nalisovaný jenom v postranních páscích řetězu, otvorem válečku vnitřního článku procházejí s nepatrnou vůlí, která se vzájemným pohybem (křížení řetězu, ohyb v pastorcích a převodnících) zvětšuje (čep i otvor se obrušujou). Součet vůlí ti dá prodloužení proti novýmu řetězu. Kdyby byly čepy zalisovaný i ve válečcích, řetěz by se ohýbal dost ztuha. ;-)

            [ Zpět ]
            Datum: 19.07.2010
            Autor: abernathy
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                   

              Přesně tak. A navíc, kdyby náhodou tomu někdo nevěřil, tak už to bylo i měřeno a samotný článek se skutečně nevytáhne vůbec.

              [ Zpět ]
              Datum: 19.07.2010
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                   

              Teď jak si to napsal je mi to jasný a musím ti dát za pravdu.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.07.2010
              Autor: rambousek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                     

                To nic, taky si musím kolikrát poposednout. :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 21.07.2010
                Autor: abernathy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                 

            Takhle vypadá fungl nový a vedle již nevyhovující (podle měrky) řetěz Sram PC 971. Počet článků je samozřejmě stejný.

            [ Zpět ]
            Datum: 19.07.2010
            Autor: Kominík
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

                   

              Jo, taky mi to dělalo zhruba půl článku na 108 (?).

              [ Zpět ]
              Datum: 19.07.2010
              Autor: abernathy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výměna řetězu - to nepochopím :-)

           

      1 článek na celém řetězu je jen trochu pozdě vyměněný řetěz, to určitě spočítal správně a žádný článek mu tam nechyběl.

      Nový řetěz 132,2mm (neplatí vždy, občas i nový je o chlup delší, naopak C9tka je nová výrazně kratší). Při jednom procentu prodloužení (což je ten jeho jeden článek) to je vytažení na 133,5mm.
      To už je sice na výměnu pozdě, ale aby to odrovnalo převodníky, to bych rozhodně nečekal a u kazety bych to viděl jako na hraně, tedy někdy by to mohlo projít (po chvíli si sedne) a někdy ne (už si na některých pastorkách nov řetěz nesedne).

      [ Zpět ]
      Datum: 18.07.2010
      Autor: Mlok
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

331 cyklistů (10 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024