reklama
Město: Minneapolis

Pár postřehů

Byl jsem tam pár měsíců, takže jsem si i vypůjčil kolo a trochu pojezdil (pokud by byl zájem, najdu doma mapu a nadhodím nějakou tu trasu). Takže pár postřehů, jak to ve městě může též fungovat...

Malá charakteristika: Minneapolis leží prakticky na rovině, každá památka je (pro nás evropany) strašně mladá, městem protéká Mississippi (asi tak velká jako Vltava v Praze), pak je přímo ve městě plno nádherných jezer, jo a ještě nesmím zapomenout na jednu z největších univerzit v US (proto taky potkáváte plno mladých a hlavně netlustých lidí).

Cyklistické stezky by se daly rozdělit do tří kategoriíí:
1. Vyhrazený pruh na silnici - ten je prakticky všude (holt tam ty silnice mají širší), občas třeba i v protisměru, takhle se dostanete kamkoliv
2. Cyklistické chodníky - často společné pro chodce, vedou například kolem řeky, údolím potoků, podél cest mimo centrum, skrze univerzitní kampus; max rychlost mylím byla na nich 15mph (mílí za hodinu), člověk se často setkává i s policistou na kole, takže radši rychlost nepřehánět.
Zvláštní odrůdou jsou okružní chodníky kolem jezer, jezdí se tam jen jednosměrně (například po směru hodinových ručuček), hojně cyklistů, bruslařů, rychlých běžců (ti pomalí a chodci mají zvláštní chodník).
3. Cyklistické výpadovky - silnice pro cyklisty spojující vzdálenější cíle, většinou rovné, velmi rychlé, zas moc jich není, ale staví se pořád další (například rušili starou železniční trať a místo toho tam staví tuhle cyklistickou highway)

Co jsem zahlédl (hlavně v kampusu), všude jsou odstavné držáky na kola, někde i autohustilky (jako u nás u benzinek pro auta, tak tam pro kola). Hodně městských autobusů má vpředu držák na 1-2 kola (přeprava myslím zadarmo), plánuje se rozšíření na všechny autobusy. Samozřejmostí jsou hladké sjezdy z chodníků na silnici.

Američané jezdí na kolech pomaleji, opatrněji (a myslím že i technicky hůř) než našinci, na druhou stranu třeba před předjížděním volají, že vás předjedou zleva; hodně je tam vidět vozíků pro děti zapojených za kola (a třebas i dav za sebou). Kola na autech se převážejí povetšinou upevněné na stojato za autem (prej je to upevněné tak, že i kufr se dá otevřít).

Takže teď mi řekněte, co jsem měl odpovědět američance, když se ptala, jaká je situace s cyklostezkama u nás (rozuměj v Praze)...

[ Zpět ]
Datum: 19.03.2004
Autor: Neregistrovaný uživatel (Luděk)
  • Re: Pár postřehů

         

    Tak tuhle situaci Ti vůbec nezávidím. Lhát se nemá a pravda vypadá strašně blbě...

    [ Zpět ]
    Datum: 19.03.2004
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Petr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

364 cyklistů (3 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024