Na kole je ochrana před sluníčkem stejně důležitá, jako na mořské pláži. Mnoho lidí si myslí, že krémy s vysokým ochranným faktorem, zejména pokud nesou zvučnou kosmetickou značku, nejlépe ochrání před škodlivým slunečním zářením. Jak ukázal nedávný test opalovacích přípravků, mnohdy je tomu právě naopak.
Testování, do něhož bylo zařazeno 21 opalovacích přípravků, provedlo občanské sdružení TEST. Z testu pro Vás vybíráme nejzajímavější zjištění:
Označení „voděodolný prostředek“ u opalovacích krémů znamená, že prostředek vás dokáže chránit i během doby pobytu ve vodě. Doba, po kterou opalovací přípravek chrání ve vodě, je ovšem omezená a každý opalovací prostředek se časem smyje. Po každém pobytu ve vodě se vždy namažte znovu a na koupání používejte ty prostředky, které jsou deklarované jako voděodolné (tj. vydrží déle chránit při pobytu ve vodě). Pravidlo mazání každé dvě hodiny platí také na kole, kde má intenzivní pocení efekt často srovnatelný s pobytem ve vodě.
Pozor, opalovací přípravky mohou při styku s oblečením zanechávat skvrny. Hlavně u oblíbeného cyklistického dresu může být takový nevypratelný flíček nepříjemným překvapením.
* V testu byla hodnocena především úroveň ochrany proti záření UVA i UVB, dále celková kosmetická kvalita (mj. roztíratelnost, lepivost, rychlost vstřebávání nebo pocit po aplikaci) a doplňkovětaké pokyny k používání a uvedení základních údajů na obalu.Každý výrobek mohl dosáhnout hodnocení od 0 (nedostatečné) do 100 % (nejlepší).
Uvedené informace byly převzaty z výsledků testování občanského sdružení spotřebitelů TEST, který je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. Celý obsah testu včetně podrobného porovnání jednotlivých testovaných výrobků najdete na www.dtest.cz po zaplacení vstupního poplatku.