Cyklotrasa EuroVelo 13, též nazývaná Stezka železné opony, je součástí vznikající celoevropské sítě dálkových cyklotras EuroVelo. Po svém dokončení bude tato trasa kopírovat linii bývalé železné opony. Linii, jež dlouhá léta rozdělovala státy a hlavně lidské osudy, do kterých můžete právě i díky tomuto unikátnímu projektu mapujícímu smutné svědectví 20. století, nahlédnout.
Samotný termín železná opona proslavil bývalý britský premiér Winston Churchill, když jej v roce 1946 prvně použil ve spojení s ideologicky rozdělenou Evropou po 2. světové válce. Toto slovní spojení se krátce nato stalo i synonymem pro fyzickou, vojensky střeženou bariéru, kterou státy východního bloku vybudovaly podél své západní hranice. Její kostru většinou tvořily zátarasy v podobě plotů s ostnatými dráty. Stezka železné opony v celé své délce 9 500 km vede od Barentsova moře na norsko-ruských hranicích po Černé moře na hranicích bulharsko-tureckých a prochází celkem 20 státy. Českem trasa prochází v délce 491 km a propojuje příhraniční oblasti ČR a Bavorska a ČR a Horního a Dolního Rakouska.
Památník železné opony v Čížově
Na našem území stezka začíná v Karlovarském kraji a vede přes historický Cheb, kde se nachází památník obětem železné opony Svatý kříž. Dalším zajímavým historicky poučným místem je památník přestřižení železné opony 1989 u Nových Domků a Muzeum železné opony u hraničního přechodu v Rozvadově. Poté nás trasa zavede na území Českého lesa a Národního parku Šumava, kde můžete vidět venkovní expozici železné opony. Po přejetí Šumavy vás čeká průjezd podél schwarzenberského plavebního kanálu následovaný sjezdem do Vyššího Brodu. Následně se ocitnete v České Kanadě a v blízkosti krásného historického města Slavonice najdete areál pevnostního opevnění předválečného Československa.
Na signálce u bunkru v Jevišovce
Za Slavonicemi se dostáváte na území jižní Moravy, jimž prochází celkem 105 km trasy EuroVelo 13. V porovnání se zbytkem trasy EuroVelo 13 se jedná o poměrně nenáročné úseky, které zvládnou i méně trénovaní cyklisté. Při vjezdu do Národního parku Podyjí přijedete až k parku v Čížově, kde si můžete prohlédnout 350 m zachovalé železné opony včetně strážní věže. Z Podyjí vás cesta dovede do pamětihodnostmi protkaného Znojma. Po celé délce trasy jsou rozmístěny desítky bunkrů a pevností budovaných před druhou světovou válkou. V malebném pohoří Pálavy a její dominantě, vinařském Mikulově, stojí za to si prohlédnout novou Stezku svobody představující svědectví lidí, kteří se, někdy i za cenu života, pokusili o překročení železné opony, ať už vzduchem, po zemi nebo pod ní. Za Mikulovem stezka vstupuje do pohádkového Lednicko-valtického areálu. V blízkých Valticích historii železné opony dokumentuje místní muzeum, zřízené v budově bývalé celnice. Českou republiku opouští Stezka železné opony nedaleko soutoku Moravy a Dyje u Břeclavi a následně se stezka protíná s trasami na území Rakouska a Slovenska.
Areál československého opevnění v Šatově
Na jižní Moravě jsme vybrali zajímavý tip na úsek, který vás zavede i k našim rakouským sousedům. Jedná se o čtyřicetikilometrovou trasu Drosendorfu – Vratěnín – Uherčice – Hardegg. Ze západu vstupuje trasa EuroVelo 13 na jižní Moravu hraničním přechodem u obce Vratěnín ze směru od středověkého městečka Drosendorf. Těsně za hranicemi, u Vratěnínského rybníka, je příjemné místo k posezení a relaxaci. Cestou na Uherčice si všimnete bunkrů v polích, které zde byly vystavěny v letech 1936–38 jako součást československého opevnění před 2. světovou válkou. Za Uherčicemi vás čeká klesání lesem do údolí řeky Dyje a následné stoupání do malebné vesničky Stálky. Až do rakouské obce Felling pak pojedete mírně zvlněnou krajinou mezi poli. U obce Šafov jsou malebné rybníky a po přejetí hranic do Rakouska se u lomového jezera Bergwerkssee nabízí skvělá příležitost ke koupání. Za Fellingem se vám otevřou brány národního parku Thayatal a začnete prudce klesat na dno dyjského údolí do městečka Hardegg s nádherným hradem.
Hardeggská vyhlídka v Národním parku Podyjí
Více informací o Stezce železné opony najdete na www.greenways.cz/…
a o síti stezek EuroVelo na www.eurovelo.cz.
Partnerem seriálu „Greenways v ČR“ je značka Cyklisté vítání – certifikace kvality služeb ubytovacích a stravovacích zařízení, kempů a turistických cílů, která poskytují perfektní zázemí pro vás i vaše kola.
Podívejte se na dostupnost certifikovaných služeb na Stezce železné opony.