reklama

Cyklotrasa po čtyřech významných H na Vysočině

Prvním H je Humpolec, dalším samozřejmě Hliník a Hujer, posledním pak Jaroslav Hašek. Všech těchto míst a legendárních postav si užijete na následujícím výletě po Českomoravské vrchovině či Vysočině. Začátek i konec je ve městě Humpolec, a jak název kraje napovídá, pojede se do kopce i z kopce, rovinky žádné.

Památník Hlava XXII
Památník Hlava XXII
Foto: Jiří Juřík

Popis trasy

Humpolec spadá do kraje Vysočina, okresu Pelhřimov a pohodlně se do něj dopravíte autem po dálnici D1, exit 90. Přímo v centru, tedy na Horním náměstí je bezplatné parkoviště, ale také rozcestník turistických tras. Humpolec s okolím rovněž spojuje železniční trať.

První kilometry vedou po červené značce přes humpolecký park Stromovka, kde je pamětní deska Hliníkovi, nejslavnějšímu zdejšímu přistěhovalci, kterého nikdo nikdy neviděl. Hned vedle pak roste švestka ze zahrádky stejně populárního Hujera.

Hliníkova pamětní deska
Hliníkova pamětní deska z hliníku

Červená vás vyvede z Humpolce do Světlického Dvora, za kterým budete stoupat po lesních cestách do Proseč. Zde stojí torzo gotické tvrze, s pěkně upraveným okolím, které láká k malému odpočinku.

Stále po červené vystoupáte k samotě a turistickému rozcestí Rohule. Následuje terénní sjezd, tentokrát však po zelené značce, k Drábovně a přes Loukov s pěkným historickým kostelíčkem do Dolního Města.

Terénní cesta
Cesta je mnohdy terénní a do kopce.

Před vámi je asi největší stoupání na trase, které můžete zdolat po silnici, ale příjemnější je sledování zelené značky lesem a pastvinami. Cestou na vás čeká ještě několik takřka povinných odboček. První není odbočkou, objekt se nachází přímo na trase, je to socha Hlava XXII., která stojí nad křižovatkou za Dolním Městem. Další tři skulptury naleznete rozeseté na sever od Lipnice. Nejlépe dostupné jsou Zlaté oči, ke kterým vede nedlouhá terénní odbočka od zelené značky. Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy již vyžadují hledání.

Zlaté oči
Zrcadlící se Zlaté oči.

Hrad Lipnice a památník Jaroslava Haška jasně zastupují další „H“ na vaší cestě. Na zdejším hřbitově je spisovatel pochován, navíc má v podhradí své malé muzeum.

A jede se dále, tentokrát po modré dolů z Lipnice nad Sázavou. Před výjezdem ze zástavby vás určitě zaujme zachovaná, ale zcela opuštěná benzínová stanice, za kterou by se nemuseli stydět na české podobě Route 66.

Orlík
Vnitřek hradu Orlík

Když jste již na té modré značce, držte se jí až do konce výletu, dost dlouhou dobu ji sleduje cyklotrasa číslo 4155. Dlouho pojedete po širší lesní cestě, těsně před Humpolcem pak můžete udělat odbočku ke zřícenině Orlík, která je přeměněna na hradní rozhlednu.

Před vámi je již jen sjezd zpět do Hupmolce k Hliníkovi s Hujerem.

mapa trasy

Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.

výškový profil trasy

Délka a náročnost

Jak již bylo v úvodu naznačeno, budete se projíždět po vrchovině či pahorkatině, takže do kopce z kopce, navíc povětšinou po nezpevněném povrchu lesních cest a pěšinek, asfaltu minimum. Délka okolo 35 km.

Praktické na cestu

Vhodné kolo pro tento výlet je MTB. Občerstvení je pouze ve větších místech, dlouhý úsek po modré mezi Lipnicí nad Sázavou a Humpolcem je jen příroda.

Zajímavosti na trase

Humpolec

Město vzniklo nejprve jako strážní místo uprostřed lesů, chránící obchodní stezku mezi Prahou a Moravou. První písemná zmínka je z roku 1178 ještě jako o vsi. Status města získal Humpolec v roce 1807, v současnosti zde žije 10 800 obyvatel.

HLINÍKárium

Recesistické muzeum v budově kina a informačního centra na Havlíčkově náměstí. Expozice se skládá ze tří částí, věnovaných filmu „Marečku, podejte mi pero!“ a osobě Hliníka a ohlasům na něho.

Tvrz Proseč

O vzniku, staviteli a majiteli tvrze nejsou známé žádné přímé zmínky. Zřejmě vznikla koncem 14. století u bývalého poplužního dvora.

Hrad Lipnice

Hrad byl založen začátkem 14. století, kdy byl založen pány z Lichtenburka. Dlouhou dobu byl dobře zachován ve své původní, gotické podobě. V roce 1869 vyhořel, ale díky Klubu českých turistů byl zachráněn. Koncem 20. století prodělal hrad velkou rekonstrukci. V současnosti je hrad pro návštěvníky přístupný.

Hrad Orlík

Zřícenina hradu s částečně dochovanou věží, do které byla v roce 2014 vestavěna 22 metrů vysoká ocelová rozhledna. Do hradu a na rozhlednu je vstup zpoplatněn. Výhled kruhový a daleký.

 

AUTHOR Bicycles

Partnerem rubriky „Tipy na výlety“ je AUTHOR – česká značka pro horská kola, silniční kola, krosová kolaelektrokola s tradicí od roku 1993.

 

Tipy na výlety na Vysočině

Fotogalerie

Památník Hlava XXII Horní náměstí v Humpolci Hliníkova pamětní deska z hliníku Zde rostou švestičky od Hujera. Tvrz v Proseči Cesta je mnohdy terénní a do kopce. Zrcadlící se Zlaté oči. Je libo posedět mezi Švejkem a Haškem? Poměrně zachovaný je hrad Lipnice V Lipnici již nenatankujete. Vnitřek hradu Orlík
redakce NaKole.cz, 20.09.2017
Do vaší knihovny
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

 ()
4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme peníze na obživu, tak se nedivte, že se nám po jídle nechtělo „civilizaci" hned zase opouštět. Ještě jsme si chtěli někam zajít na kafe (tedy na čaj) a trochu otdychať. Moc možností tu…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

 ()
3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti alespoň malou satisfakci - byl tu jediný McDonald za celou cestu. Tedy - v Almatě jsou celkem asi čtyři a nám stačil jenom jeden, zas takoví fanoušci nejsme :-) ale mám na mysli, že pak nikde…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

 ()
2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu v Biškeku, konzumovali večeři, první jídlo v Kyrgyzstánu, a rozhlíželi se u toho kolem sebe. Ne že bychom se v těch asijských obličejích vyznali, ale že se všude pohybovala jenom mládež, a…
Peggy | 28.04.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

 ()
Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly letadlem. Jiní cykloturisté se takto přepravují dávno a běžně, já ale měla z létání strach. Nemám celoživotně ráda výšky a otevřené prostory, ale jednoho dne jsem si řekla: nemládneme, síly a…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

 ()
Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska, bylo potřeba se podívat po další výzvě. Koukám do mapy, vzpomínám, jaké že to mám cyklo sny, až mě z toho vytrhne Peťa s dotazem, jestli jsme vůbec byli v Budapešti s kolama?No vida, na kole…
Monolema | 16.04.2024

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo 146. před 17 minutami
Komentáře k blogu Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část před 17 minutami
Trénink a zdraví Co vás zaujalo 278 dnes v 20:55
NEcyklo Ukrajina 43 dnes v 20:27
Technické rady Výběr radaru na kolo, značka, mobilní app dnes v 19:06
Ve městě na kole Pujčení kola v Paříži dnes v 15:27
Vyjížďky, srazy, akce Návrhy na jarní sraz 2024 dnes v 14:56
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 192 dnes v 06:59
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

186 cyklistů (16 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024