reklama

Od Alp až k Jadranu na kole

Termín: 13.09.2017 - 17.09.2017, 5 dní
Cena od: 6 300 Kč

cyklistický Autobusem
Foto: CK Rubikon

Z Julských Alp až do moře

Těšíte-li se na léto a koupání v moři je v rámci Vašich plánů ještě daleko, bude pro vás tento prodloužený víkend správnou volbou. Užijete si čarovného prostředí Julských Alp na trojmezí Rakouska, Slovinska a Itálie a také benátské historie a přímořské atmosféry. Dálková cyklotrasa Alpsko-jadranská neboli italsky Ciclovia Alpe Adria nabízí v celé své délce více jak 400 km pestrého cykloputování ze Salcburku až na pobřeží Jadranu. Její rakouská část pro nás není nic nového, věnujeme se jí v rámci Tauernské stezky (Salcburk, Bischofshofen) a také Drávy (Spittal, Villach). Proto si pro tento cyklovíkend vybíráme italskou část trasy. Oblast, která se svým charakterem od rakouských stezek odlišuje a představuje tak v rámci našich víkendových akcí poměrně exotický program. Projížděná část Vás zcela jistě okouzlí. Ať už hovoříme o úvodní části po železniční trati z Tarvisia, plné neuvěřitelných horských výhledů a tunelů na cestě či o historii a půvabu architektury kraje Friuli Venezia Guilia neboli Furlansko - Julského Benátska. A také o závěrečném relaxu na plážích u moře, který mezi našimi prodluženými cyklovíkendy nemá obdoby. V červencovém termínu by bylo hříchem nevyužít státní svátky, a tak si putování prodloužíme pobytem u pohádkového jezera Bled v Julských Alpách. Jde o velmi známý symbol Slovinska, což nic nemění na tom, že je pro náš pohodový den v sedle kol jako stvořený. Kostelík na ostrůvku, Bledský hrad, soutěska Vintgar či cyklostezky v půvabné a čisté krajině Julských Alp, to vše nás příjemně naladí na další dny putování po velmi povedené cyklostezce z Alp až k moři.

Program zájezdu

1. den: Večerní odjezd z ČR.

2. den: Jižní vápencové Alpy mají rozhodně co nabídnout turistům, cyklistům, horolezcům i milovníkům přírody. Ať již hovoříme o Alpách Julských (Slovinsko, Itálie) či Karnských (Rakousko, Itálie). Do obou dnes nahlédneme, a to na kouzelném trojmezí tří států. Putování zahájíme u skrytých jezerních klenotů - jezer Laghi di Fusine ve výšce lehce přes 900 m n.m. Výhledy nám bude zdobit monumentální vrchol Mangart, jež údolí dominuje. Krásným přírodním úsekem a cykostezkou se spustíme směrem na Tarvisio, najedeme na parádní cyklostezku na tělese staré železniční trati mezi Tarvisiem a Udine a budeme si užívat neuvěřitelného cyklistického terénu. Super povrch, dokonalé značení, nové mosty, drážní domky, staniční zastávky a průjezdy tunelů. Těch je skutečně mnoho, některé dosahují až 400 metrů délky, jedny jsou osvětlené, jiné pouze bíle vymalované. Vodopády, zelená průzračná voda ve vápencově světlém korytu řeky Fella. Typicky italská městečka Malborghetto, Pontebba, Maggio Udinese, Venzone. Zážitek z trasy a krajiny kolem bude dnes maximální! Potkáme i několik míst vhodných ke koupání. A díky startu ve výšce přes 900 m n.m. a cíli na úrovni 200 m n.m. nám bude dnešních cca 75 kilometrů více než dobře ubývat. Počtu km se nemusít děsit, máme ověřeno, že jsou zvládnutelné opravdu každým. I přesto, pokud by si někdo méně věřil, je asistence autobusu jako vždy samozřejmá.

3. den: Dnešní etapou vjíždíme do malebného kraje Fiurli, rovinatějšího, avšak špičaté kopce a skalnaté vápencové vrcholy pohoří Prealpi Giulie (Julské Předalpy) stále tvoří dramatickou a přitažlivou kulisu. Kraj plný kontrastů - nad hlavami zbytky sněhu v horách, kolem zelené fíkovníky, dotek Středomoří. Míjet budeme dvojjazyčné nápisy, kromě italštiny se zde hovoří i jazykem místním - furlanštinou. Skvostem je rovněž řeka Tagliamento, se svými meandry a zákrutami, ostrůvky plnými vegetace, smaragdovou vodou. Projíždět budeme levandulové a nesmírně půvabné Venzone, Osoppo s jeho historickou pevností, a také středověké Udine, univerzitní město s benátským centrem, renesančními a barokními paláci, městským opevněním vč. 4 vstupních bran. Velké překvapení, co za skvosty centrum skrývá, zcela neprávem Udine vždy jen objíždíme cestou na jih. Etapa cca 60 km.

4. den: Vítá nás Palmanova, jedno z nejzajímavějších měst na celé trase. Město z vojenských a obranných důvodů vystavěné ve tvaru devíticípé hvězdy. Do cíle zbývá 30 km, které nám rozhodně zpestří i UNESCO zastávka v městečku Aquileia s antickými vykopávkami a nádhernou bazilikou. Káva s výhledem na velkolepý chrám v přilehlém parku ve stínu cypřišů se s jistotou zařadí mezi nejlepší zážitky této cesty. Poté již jen pětikilometrová hráz přes lagunu přímo do historického Grada, ležícího na ostrově a zvaného Zlatý ostrov "The Sunny Island". Na první pohled naleznete podobu s Benátkami, místní obyvatelé však rádi připomínají, že Grado bylo slavným přístavem již za Gaia Julia Caesara, tedy v době, kdy Benátky ještě zdaleka neexistovaly. Očekávat můžete historické centrum, malebné uličky, kavárničky, dlouhé písčité pláže. Ty jsou zde různé - placené i neplacené. Na placených jsou k dispozici sprchy a toalety, také udržovaný a navážený písek. Při těch neplacených můžete nalézt na dně moře léčivé bahno (proto má Grado i statut lázní). Díky dnešní krátké kilometráži předpokládáme dojezd k moři krátce po poledni, čímž vzniká dostatek času na relax, večeři, nákup suvenýrů a podvečerní sklenku vína. V dohodnutém čase (cca 21-22 hod.) se vypravíme směrem na sever a domů, příjemně zrelaxovaným i unaveným zároveň nám cesta o to rychleji uteče.

5. den: Ranní/dopolední návrat domů.

Cena zahrnuje

Ubytování v hotelu se snídaní 2 noci (dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením), kompletní dopravu vč. přepravy kol, průvodce cyklistu, cyklomechanika profesionála, barevné mapové podklady pro cyklistiku. Zákonné pojištění CK proti insolvenci.

Cena nezahrnuje

Stravu kromě snídaní, event. fakultativní výdaje (vstupy do památek, apod...).

Cestovní pojištění - podmínka účasti, lze přiobjednat k zájezdu: dospělí 180 Kč, děti do 15 let 125 Kč, komplexní cestovní pojištění = 13 rizik = léčebné výlohy, storno zájezdu, odpovědnost, zavazadla, doklady, atd.

Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu: 600 Kč/2 noci

Nástupní místa

Praha, Jihlava, Brno, Bratislava

Rubikon
Cestovní kancelář:
Rubikon
Náročnost: Co to znamená?
nízká

Vhodné pro kolo: Co to znamená?
trekingové, horské

cyklistický Autobusem
Navštívené země:
Itálie Itálie
Slovinsko Slovinsko

Podobné zájezdy

Solná komora na kole

 (CK Rubikon)
24.05.2018, 4 dny
6 600 Kč
cyklistický Autobusem

Mezi jezery Solné komory na kole

 (CK Nomád)
31.05.2018, 4 dny
5 690 Kč
cyklistický Autobusem

Kolojachta na Jadranu

 (CK Bondo)
01.06.2018, 10 dní
16 800 Kč
plavba na lodi Autobusem
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

365 cyklistů (26 přihlášených)

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili…
Quatsch | 17.05.2018

Jak jsem doma vyřešil ukládání kol

Nejsem si jistý, zda sem tohle téma úplně patří, ale pro mě to v posledních týdnech bylo celkem aktuální, tak…
StanaPavlicek | 01.05.2018

Město na kole - co mě štve a z čeho mám radost

Pocházím z menšího města a většinu roku jezdím na kole do práce a z práce. Je to cca 13 kilometrů jedním…
StanaPavlicek | 23.03.2018