reklama

Lékaři varují: Epidemie chřipky míří do Česka

Podle varování lékařů se máme v nejbližších dnech obávat nejenom chřipky. S dlouhou zimou přibývá případů nachlazení, rýmy, kašle a bolestí v krku. Pravidelná jízda na kole do práce je ideální prevencí. Zabijete tak hned několik much jednou ranou.

Foto: redakce NaKole.cz

Dlouhodobé statistiky hovoří jednoznačně – každý rok onemocní chřipkou třetina Čechů. Nějaká forma nemoci, které se souhrnně označují jako „nachlazení“, postihne s železnou pravidelností většinu z nás.

Proč se nachladíme

O nachlazení

* Nachlazení je soubor příznaků, za které mohou viry. Typické je kýchání, bolesti žaludku, rýma, ucpání nosu, škrábání v krku, zahlenění hrdla, bolesti hlavy a únava.

* Chřipka je o něco vážnější, přidává se horečka, zimnice a bolestí svalů a kloubů.

* V současné době se k nám přesunuje vlna chřipky ze západu. Epidemii hlásí 15 evropských států, mezi jinými Dánsko, Itálie, Španělsko, Norsko nebo Francie.

* V České republice přesáhl výskyt chřipky hranici epidemie už v pěti krajích.

* Na chřipku a nachlazení nezabírají antibiotika. Ta působí na bakteriální infekce, například tedy na angínu.

* Chřipka má krátkou inkubační dobu. Že jste byli nakaženi, poznáte s jistotou už po 1–2 dnech.

* Podle oblíbené lidové pranostiky „léčená chřipka trvá týden a neléčená sedm dní“. Dobrá zpráva je, že po absolvování chřipky jste několik týdnů vůči viru imunní.

Nachlazení není přesný název. Nikdo neonemocní jenom proto, že je mu chladno. Nemoc způsobí teprve vir nebo bakterie. Ale tím, že je člověku zima, mají viry snazší „práci“. V chladu se totiž stahují cévy, a méně se tak prokrví sliznice například v nose nebo v krku. Pak je tam méně obranných látek, které proti virům a bakteriím bojují.

Viry se množí všude tam, kde k tomu mají podmínky – přednostně na místech, kde se tělo špatně prokrvuje. Nejčastější vstupní branou je nos a krk. Viry číhají hlavně na místech s množstvím lidí – typickým příkladem je přeplněná tramvaj nebo supermarket. Stačí se chytit držadla, převzít peníze od pokladní v obchodě, poškrábat se pod nosem a virus má otevřenou cestu do našeho těla.

Jak se bránit

Nejlepší způsob, jak se bránit útoku virů, je posilovat imunitu. Jednoduchý návod na posílení imunity bohužel neexistuje. Názory lékařů se liší a ten váš vám může doporučit něco úplně jiného než jeho kolega ve vedlejší ordinaci. Proto si každý musí vybrat, co mu sedí nejvíc. Co tedy dělat, abychom virové útoky přežili ve zdraví?

Jezděte na kole

Lékaři se shodují: pro imunitu je klíčový pravidelný pohyb venku na čerstvém vzduchu. Lidské tělo si při něm zvyká na změny teplot, a prospívá nejen fyzicky ale také psychicky. Jízdou na kole do práce se zároveň vyhnete prostředí, které je živnou půdou infekce – autobusům, tramvajím nebo vlakům, plným kýchajících a smrkajících lidí. Chladné počasí samo o sobě nevadí, pozor pouze na jízdu za inverze. I když zamračené počasí právě k jízdě na kole nevybízí, pocit z překonání sama sebe stojí za to.

Správné oblečení pomůže

Na sportovní aktivity je důležité se správně obléci. Při sportu se tělo zahřívá – z toho logicky plyne že při odchodu z domu ven by vám nemělo být teplo, spíše byste měli pociťovat lehký chlad. Ideální je vrstvená kombinace – vespod funkční (termo)prádlo, které odvádí vlhkost od těla, teplá střední vrstva a svrchní bundička proti větru a dešti. Při nižších teplotách cyklisté určitě ocení návleky na tretry a čepičky pod přilbu.

Jídlo a spánek jsou nad všechny léky

Ze 70 % zodpovídá za imunitu střevo, jeho správná funkce je zásadní záležitostí. Obecná rada zní: jíst nejlépe potraviny, které nejsou průmyslově vyráběné (tedy vařit doma z čerstvých surovin) a co nejvíce se vyhýbat v jídle éčkům, barvivům, dalším chemikáliím. Tělo, které se zbytečně zatěžuje zpracováváním chemikálií, nemá už dost sil na to, aby se účinně bránilo třeba bakteriím a virům.

Dobrou funkci střeva pomáhají udržet probiotika. K udržování zdravé střevní mikroflóry postačí podle lékařů sníst denně minimálně jednu, ale raději dvě porce jogurtu, kysaného nápoje, kefíru, biokysu nebo podmáslí. Ve formě výživových doplňků stojí od sto korun výše.

Vitamíny a potravinové doplňky

Někteří lékaři nevěří na preventivní užívání vitaminů. Tyto látky mají podle něj efekt právě tehdy, když už tělo s něčím bojuje. Jednoznačně ale doporučují užívání vitamínů přírodní cestou, především vitamínu C. V našich podmínkách je nejlepší ve formě kysaného zelí, šípkového čaje (pozor, po převaření se vitamín C v šípcích zničí) nebo třeba papriky. Na imunitu fungují také grepové kapky, čaj Lapacho, Echinacea (třapatka nachová) a také výtažky z cibule nebo česneku.


Výskyt chřipky v Evropě k 31. 1. 2011, zdroj: SZÚ
Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Přečtěte si také:

Jitka Vrtalová, NaKole.cz, 05.02.2011
Blogy

Z Linze do Budapešti přes Alpy

 ()
Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska, bylo potřeba se podívat po další výzvě. Koukám do mapy, vzpomínám, jaké že to mám cyklo sny, až mě z toho vytrhne Peťa s dotazem, jestli jsme vůbec byli v Budapešti s kolama?No vida, na kole…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

 ()
Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras vyhlášených Evropskou asociací pro pěší turistiku. Její celková délka je přibližně 7 100 km. Začíná v Norsku na Severním mysu /Nordkapp/, vede Skandinávií k jihu a trajektem překračuje Kattegat…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

 ()
Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po nezbytných vyšetřeních se ukázalo, že celý problém není tak závažný, jak se zdálo. Jen nám s Líbou pro zbytek roku musely na výlety stačit domácí lesy, luhy a háje. Ne, že by to vadilo???? Pro mě…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

 ()
Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v roce 2007 jsem si těsně před odjezdem zlomila žebra, když jsem přepadla přes řídítka. Tou ulicí, kde jsem tenkrát spadla, jsem už nikdy nejela. V Aši a v okolních lesích se nám s Lenkou moc…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

 ()
„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023, okolo desáté hodiny. Stál jsem před nádražím ve Znojmě a byl jsem spokojen. Pak jsem si zašel do stánku na kávu, přesně jako před dvěma měsíci, kdy jsem na tomhle nádraží spolu s manželkou…
Stanley58 | 02.01.2024

O čem se mluví:

NEcyklo Ukrajina 42 před 16 minutami
Elektrokola Elektro fatbike na dlouhé trasy dnes v 15:05
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 192 dnes v 09:03
Elektrokola E Fatbike, výdrž baterky dnes v 07:48
NEcyklo Co právě posloucháte? dnes v 03:54
Technické rady Springer vidlice na fatbika včera v 23:08
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

275 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024