reklama
Země: Česko Česko

Okrajové body ČR

Sever - Lobendava - 51 03 s.š.
Jih - Studánky u Vyšš.Brodu - 48 43 s.š.
Východ - Hrčava -18 51 v.d.
Západ - Krásná u Aše - 12 05 v.d.
Zajímalo by mne kde přesně se tyto body nacházejí,jestli jsou nějak označeny,a kudy se k nim dostat.Mám na mysli skutečně okrajový bod na samé hranici,nikoliv jen dojetí do Krásné u Aše (to byl příklad).
Určitě se najde někdo kdo po tom pátral stejně jako teď já a poradí mi.Přemýšlím totiž o objetí republiky na kole ,a rád bych se chtěl k těmto bodům dostat.
Dík předem.

[ Zpět ]
Datum: 15.07.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (Milann ([email protected]))
  • Re: Okrajové body ČR

         

    Něco vím o té Severní u Lobendavy, i když až na tom nejsevernějším místě jsem tedy nikdy nebyl. Z Lobendavy vede silnice přes obec Severní do německé vesnice se strašně dlouhým názvem Steinigtwolmsdorf (doufám, že si to nepletu s jiným místem). Na téhle cestě je hraniční přechod pro pěší a kola. Ten je tomu místu na silniční síti nejblíže. Odtud by se muselo asi 1 km terénem na severozápad. A hledat příslušný hraniční kámen podle číselného označení v mapě Klubu českých turistů. Rozhodně k tomu nevede cesta. Přes ten přechod v Severní jsem jel naposledy v roce 2004 tuším.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Oldřich Jirků ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      Je to úplně správně. Akorát obec se nejmenuje TA Severní, ale TO Severní. :)) Ještě bych doplnil, že se Sevrního na přechod je rozbitá a rozježděná polní cesta, ze Steinigwolmsdorfu je skora až na čáru asfaltka.
      Letos na jaře vedl k tomu nejsevernějšímu bodu turistický pochod, ale místo bylo opravud přístupné jen z pěších tras, kdyby se tam dalo rozumně dojet, tak by to pořadatelé vyznačili, na to je dost dlouho znám.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.07.2006
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Okrajové body ČR

             

        Na chyby v rodě, příp. pomnožnosti názvů obcí bývám upozorňován dost často. Taky mám problémy s Kytlicemi, Kaplicemi... Ten český název si ale někdo stejně vymyslel až po 2. světové válce, Šluknovský výběžek byl původně plný německých názvů vesnic, se kterými tyhle problémy nejsou. Hilgersdorf, Hainspach, Nixdorf, Herrenwalde, Fugau... Teda doufám, že jsem i v tomhle nezapomněl na nějaké to písmenko, už je to dost dlouho, co jsem se přehraboval v německé mapě svých oblíbených končin.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.07.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Oldřich Jirků ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Okrajové body ČR

               

          Těší mě, když někdo napíše o šluknovském výběžku "mé oblíbené končiny" :).
          Jinak k těm pojmenováním:
          No jednou jsme tu měli pana faráře, který zásadně o Severním mluvil jako o "Severnej dědině" a Lobendavu a Lipovou překřtil jako Lobendavo a Lipovo. S těmi německými názvy je to pravda, u nás ve Vilémově, dříve Wolmsdorfu žily před válkou prý jen 4 české rodiny.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.07.2006
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Okrajové body ČR

                 

            Tak ten nejsevernější už mám za sebou... Byli jsme tam letos také při objezdu ČR :-))) Kola s výbavou jsme museli nechat asi 1 km jižně od toho bodu a pak dost drsným terénem a asi přes tři elektrické ohradníky jsme se k němu dostali. Měli jsme s sebou GPSku tak jsme ho ani moc nemuseli hledat. Je to uprostřed hustého lesa bez jakéhokoliv označení :-(. Jinak doporučuji zastavit se v Lobendavě U Hraničáře na jídlo - spokojenost. Jo a jestli se chceš vykoupat tak nám místní doporučili "kaskády" jsou to ty tři rybníky za sebou napravo od severni tak v tom prvním. Jo a pozor na kapry v tom prvním - žužlaj.....

            [ Zpět ]
            Datum: 28.07.2006
            Autor: MHD
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Okrajové body ČR

                 

            On ten vlastní Šluknovský výběžek z hlediska přírodních krás zas tak zajímavý není. To spíš to sousední České Švýcarsko, co začíná hned za Brtníky, nebo potom Lužické hory, kde máme základnu (chalupu). Ale co se týče roztodivných patvarů na státní hranici, toho je tu docela dost. Nejradši mám Fukov u Šluknova, tam sem teda taky už 2 roky nebyl, ono tam nic není kromě vysoké trávy, ale to uspořádání 3 km zasunuté české území do Německa, šířka toho vstupu snad jen 200 m... Jo, a není tam legální hraniční přechod, i když přejet se dá, je tam most. A podobných tvarů na hranici je tam víc, tenhle je teda jediný i se silnicí (cestou).

            [ Zpět ]
            Datum: 04.08.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Oldřich Jirků ([email protected]))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Okrajové body ČR

                   

              On ten Fukov už průchozí je, viz http://www.mvcr.cz/doprava/prechody/nemeckts.html
              Konec konců teď snad mám pocit, že mi přechod chybí jen na jediné lesní cestě, abych byl plně spokojen.
              Drobná historická odbočka, občané Fukova měli minimálně 2x v historii možnost se připojit k Německu a vždy se rozhodli zůstat v Čechách. No a v padesátých letech tu vesnici komančové srovnali se zemí...
              Jinak je lépe šluknovský výběžek objíždět podle Sprévy, jsou tam dost často slušnější cesty i cyklotrasy.

              [ Zpět ]
              Datum: 04.08.2006
              Autor: petrp
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Okrajové body ČR

                     

                No opravdu je tam napsaný, to se tam musím do konce srpna zajet podívat. I když to bude asi jen zapíchlá cedule, nic víc. Cesta ze Šluknova pořád stejně mizerná. A po vstupu do EU už je stejně v podstatě jedno, kde přechod je a kde není. To před 1.5.2004 člověk v hraničních hvozdech narážel na nenápadně ukrytá auta policie na nejneuvěřitelnějších místech, číhající na různobarevné uprchlíky. Dvakrát nás dokonce naháněl vrtulník... Už sem to dlouho neviděl. Jak je to teď vnitřní hranice EU, je to už v pohodě.

                [ Zpět ]
                Datum: 04.08.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Oldřich Jirků ([email protected]))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      je fakt, že nejjižnější bod je lepší dobýt z Raouska. Z Česka to je taky v pohodě, ale asi 300 metrů od jižního polu je nutné vjet na rakouskou louku, čili ilegálně překročit hranice :-))) v Česku je pouze strdí a neprostupné křoviny (jde jen o posledních 300 metrů...). Nejsevernější bod z Česka na kole nic moc, lepší z Německa, protože se dá dojet až přími na místo činu (vyjma posledních 50 metrů)

      [ Zpět ]
      Datum: 08.08.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (romek ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Okrajové body ČR

             

        Doporučuji ještě nejniže položené místo v ČR - místo, kde se řeka Dyje vlévá do Moravy a tak nějak společně opouští Česko, jižní Moravu, na hranici s Rakouskem a Slovenskem. Nádherné lužní lesy a celkem dobré cyklostezky podél moravsko-rakouské hranice. Budete projíždět Mikulovem - doporučuji ubytování v jezdeckých stájích pana Hlavenky (www.jkmikulov.cz) - perfektní zázemí a hlavně skvělá cena. Přespat se dá za dvě stovky v penzionu a za pár kaček ve stanu.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.04.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (cyklo-víno)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Okrajové body ČR

               

          Ale to není nejníže položené místo, to je na Labi ve Hřensku. Ten soutok Moravy s Dyjí je o nějakých 30 m výš než místo, kde Labe opouští ČR.

          [ Zpět ]
          Datum: 18.04.2007
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Okrajové body ČR

               

          Tam, kde se Dyje vlévá do Moravy není Česko, ale Morava. Česko končí na Vysočině.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.04.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (JD)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Okrajové body ČR

                 

            Já teda myslím, že na Vysočině končí Čechy. Protože odjakživa? říkáme Čechy a Morava, nikoliv Česko a Morava.
            Jedině, že bychom používali Česko, Moravsko a Slezko.

            [ Zpět ]
            Datum: 26.04.2007
            Autor: petrp
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Okrajové body ČR

                   

              Svatá pravda, ale pokud Češi pro svoji zemi, tedy západní polovinu společného státu, vehementně
              prosazují název Česko, tak proč to nerespektovat.
              Moravanům je zhola jedno, bude-li se říkat Čechy a Morava nebo Česko a Morava.

              [ Zpět ]
              Datum: 12.05.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (JD)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Okrajové body ČR

                     

                Mě je to také úplně jedno, konec konců já každému tvrdím že bydlím v Horní Lužici, eventuelně v Sudetech :), ale chtěl jsem tím upozornit, na to že vývoj spěje k tomu Česko je název našeho státu, který se skládá z Čech, Moravy a Slezka. Tak nějak mě to vyplývá ze státního znaku.

                [ Zpět ]
                Datum: 12.05.2007
                Autor: petrp
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Okrajové body ČR

         

    Ten nejzápadnější bod přesně neznám, ale podle mě je zajímavější dojet až na samý "konec" toho Ašského výběžku, na trojmezí (bývalé) NDR, NSR a ČR (kde jak vtipně poznamenal kamarád, mohl případný emigrant udělat fatální chybu :-)
    K tomu bodu vede krásná asfaltka (částečně bývalá signálka), poté se to (myslím) změní na zpevněnou cestu, ale pořád OK. A na tom samotném trojmezí je pak luxusní místo na nocování, stromy, potůčky s vodou, kadibudka, rozcestník, kolik km to je do Hrčavy, nejvýchodnější obce ČR. A vůbec celý Ašský výběžek je úžasný kus země.
    My jsme tam byli, mrkni na fotky: http://www.epastorek.cz/vyprava.php?id_vyp=44
    A byli jsme i na tom nejvýchodnějším, ale tam nám stačilo být v té Hrčavě, o to konkrétní nejvýchodnější místo jsme se nezajímali.
    Na to severní se teprve někdy chystáme.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      Jo a dá se tam pohodlně dostat i z německé strany. A vůbec podél celé hranice vede signálka, takže pokud tě zajímá jeden konkrétní hraniční kámen, stačí jet podle mapy KČT, v příhodnou chvíli strčit kolo někam do lesa a na hranici doběhnout pěšky.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      Bydlím přímo v Aši a k tomu co písá Peggy (není vše úplnou pravdou-) chci přidat malinko detailů pro opravdové geografické nadšence.Studoval jsem Geografii a bydlím v Aši, takže se prosím nedivte této úchylce, která poslouží opravdovím nadšenců, kteří rádi dosahují opravdových geografických mylníků, né pouze těch tradovaných. .
      Pro všechny geograficky smýšlející lidi na počátek zmiňuji bolavý fakt: Trojmezí není nejzápadnějším místem ČR, které lze dosáhnout i kolmo.Toť malá poznámka, pro všechny, kteří tento mylný fakt, kdy vyslovili.
      Nejzápadnější místem ČR jsou západní svahy kopce Mlýnský vrch, kde ˇUjezdský potok přetéká státní hranici (který se nachází nějak blíže neoznačen) volně v krajině asi 8 km před Trojmezím-n. Dostaneš se tam po cykloztezce 2058 z Aše (pozor signálka tzn. bývalá hraniční cesta) někde v dost otřesném stavu-doporučují horáka, ale se vší opatrností se to dá projet i s crossem) nebo 2059 z Krásné přes Štítary (až na výše uvedenou signálku-vše výborně značeno), kde se musíš dát vlevo a cca 2 km se vrátit zpět. Nebo a to je asi nejlepší varianta-----znalci jí využívají nejčastěji--tzn. z Krásné po 2058 (stejné jako předešlé), v místě (nad kopcem za Štítary) mineš odbočku cyklostezky vpravo, ale pojedeš rovně -neznačeno-(asi 200 m-přičemž vlevo míjíš rozpadající se vojenský objekt-místní mu říkají Újezd). po té existují dvě varianty:1) varianta pro crossová kola: na křižovatce , kde končí asfalt se dáš vlevo na zpevněnou cestou podél oploceného objektu cca. 150 m a poté vpravo opět na asfalt . Následuje sjezd (500 m) až dojedeš na křížovatku. Při pohledu do leva uvidíš Štítarský kopec (doporučuji k vyjetí-- kde jakému sportovci se při jeho výjezdu dostane tep na 200 :-), sklon v horní pasáži přes 20%.Na těžko, dle mého názoru nejde vyjet-skončíš na zádech!!!!! pozn. autora-jenom domněnka, ještě jsem nezkoušel. Pokud se dáš na křižovatce vpravo, pojedeš mírně do kopce pak houpačkou a opět asi 800 m, až se dostaneš do zatáčky stáčející se vlevo. Před touto zatáčkou 200 m přejíždíš potůček. Zde končí jakákoliv cesta a dál se musí jít po svých (při pohledu vpravo pěšina přes pole zpět, tot výjezd z druhé varianty) .2 varianta 2) na křižovatce u objektu kasáren (kde skončí asfalt) rovně na zpevněnou cestu a přes pole (500 m) až dosáhneš signálky. V tomto místě teče --Štítarský potok, pokud se dáš po jeho toku ----POZOR, neznačená cesta, chybí pěšina, jdená se o chůzi volným terénem),(pozor promáčený terén) , dostaneš se na soutok s ˇUjezdským potokem, a zatočíš vpravo (tento potok v podstatě lemuje státní hranici na západních svazích Mlýnského kopce tzn. cca 1 km kolem potoka (s kolem dosti obtížné) po levicii lemuješ státní (značenou) hranici se SRN. V jednom se najednou hranice stáčí opět k severovýchodu a potok jde skrz značení----------Na TOMTO MÍSTĚ JSI NA GEOGRAFICKY NEJZáPADNĚJŠíM MÍSTĚ ČR. To znamená, že na zpěvněné místo, kam se můžeš dosatt kolmo, je nejzápadnějším místem ta zmíněná zatáčka, nikoli TROJMEZI (pro všechny, kdo si kdy mysleli, že někdy byly na nejzápadnějším místě ČR)
      Mezi místními je potom jako nejzápadnější místo(jde zároveň o nejsevernější místo Ašského výběžku-takže lze téímto sfouknout dva mylníky jednou ranou), tradované slepé zakončení (s pohledem na všechny strany do SRN (vyjma zpět), kde je pokračováním cyklostezky 2058. Na značené křížovatce -kde odpboička vlevo směr zmíněné TROJMEZÍ, vpravo směr hranice)musíš jet ještě cca 3 km rovně až do místa, kde asfalt již dále nepokračuje, myslím že to místo je zakončené závorou.Tot "tzv. druhé" nejzápadnější místo, avšak více poetičtější a lépae dosažitelné než předchozí.

      Tot obsáhlý výčet, pro lidi, kterým jde o opravdový geografický mylník. S Trojmezím, dnes skutečný geograf ani v takovéto diskusi neuspěje.Pravdou jest, že při dosažení výše zmíněných bodů, nikde nenaleznete cedulku: nejzápadnější místo ČR, s posezením. Nikdy si nebudete připadat jako na zmíněném Trojmezí, kde si člověk připadá opravdu tak, že ho právě dosáhl. Trojmezí neodsuzuji, je to určitě zajímavý historicky důležitý vztyčný bod avšak opravdové nadšence vybízím, aby se nedali mást, šláply do pedálu, ujeli cca. 3 km navíc a na nezajímavých a neznačených místech (které jsem výše zmínil) si užili, opravdový pocit z dosažení NEJZÁPADNĚJŠÍHO MÍSTA naší krásné zemičky.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.04.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (chozzé)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Okrajové body ČR

             

        A nebo víte co, vše beru zpěta jdu z pravdou ven. Nejzápadnějším místem, které lze dosáhnout kolmo je samozřejmě Trojmezí. Geografickou potenci tohoto míste jsem se na předchozím řádcích snažil zneuctít jen proto, že jsem byl v Trojmezí, prožil svůj první milostný akt a více se neohodlám s ostaními o to místo dělit, a proto celý život nedělám niic jiného než že takto mistifikuji. Pochopte mě títmo prosím, a výše zmíněné řádky obsáhlého příspěvku berte jako apríl. PS: popisek trasy na nejzápadnější místo je plně v kontextu z mím geografickým vzděláním, proto ho prosím berte vážně. Za vše se tímto omlovám. S pozdravem všem cestovatelům, kteří se kdy chystají navštívit tento krásný kout ČR.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.04.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (chozzé)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Okrajové body ČR

             

        Dosažení nejzápadnějšího bodu Čech je nejsnadější z německé strany. Jak pro cykloturisty, tak i pro pěší.

        PRO PĚŠÍí: Vlakem via Cheb - Schirnding - Hof, zde přestup na lokálku Hof - Selb, vystoupí se v Rehau. Značená cesta (vhodná i pro cykloturisty) vás zavede po cca 4 km prakticky stále V směrem na louku s dřevenou boudou (nějaká turistická základna), za kterou teče potok, který tvoří státní hranici. Nejzápadnější bod Čech je vlevo, čili po toku potoka, nedaleko za boudou. Cílové místo je však v bažině, která je za vlhka (možná ale vždycky?) prakticky neprůchodná. Nejzápadnější hraniční kámen jsem proto nenalezl, třeba ani není kvůli nestabilnímu podloží osazen(?) Toto místo lze určit jen podle polohy ostatních kamenů, z nichž je zřejmě, že hranice zde má bod obratu.

        Právě praktická nedostupnost zájmového místa je zřejmě důvodem, proč toto místo není (překvapivě!) nijak propagováno, nevede tam značená cesta, ba dokonce jej nezahrnuje ani mapa KČT Ašského výběžku (je odstřiženo).

        Návrat stejnou cestou, v místě není turistický hraniční přechod!

        Vlakové spojení je ideální, každé dvě hodiny, jízdenka EGRONET (síťová, takže umožňuje návrat i jiným směrem, čili přes Plavno) stojí na jeden den 100 K, platí všechny dny v týdnu, všechny vlaky berou i kola.

        PRO CYKLISTY: Buď cestovat i s kolem vlaky dle návodu výše uvedeného, nebo použít dobře sjízdnou cyklostezku na Trojmezí a pokračovat cca 10 km JZ směrem po německé cyklostezce, která neustále těsně lemuje hranici a podle ní má také jméno: Grenzstrasse. Je to rozhodně pohodlnějšíi než kotrmelcová trasa od Štítar po signálce a pak divočinou.

        Třetí možností je kombinace: vlakem i s kolem do Rehau a dále na kole přes nejzápadnější místo a Trojmezí do Čech.

        Pokud ovšem chcete mermomocí dobýt nejzápadnější místo Čech z vnitrozemí, tak "komu není rady, tomu není pomoci..."

        [ Zpět ]
        Datum: 23.04.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (JD)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Okrajové body ČR

         

    Jo Studanky u Vyssiho brodu. pamatuji. To jsem "onehda" pred nekolika roky odbocil z "Donau radweg dalnice" v Linci smer hranice CR. Asi hodinu jsem se trmacel navecer s cyklo kolegyni do toho nekonecneho kopce, az jsme konecne zdolali rozdil - prevyseni Sumavy od Dunaje. Ve Studenkach jsme konecne za soumraku prejeli statni hranici a ... musim se znacnym zpozdenim podekovat nezname to slecne, obsluze na benzince hned "za carou", ktera nam umoznila vysprchovat se a poradila neblizsi privat.
    Bohuzel z duvodu totalni tmy one noci jsme nedovideli ani na cisla jednotlivych staveni, a tak musel byt volen "nouzovy program".
    Rano jsme pozbirali tech nekolik desitek pravaku okolo a pod stanem, tepelne predpripravili, nalozili do Pet lahvi s uriznutymi hrdly ... a krome tim vznikleho mirneho zpozdeni na odjezdu, par dnu jedli cestou hriby na mnoho zpusobu.
    Timto zpusobem se v me mysli zapsaly Studanky u Vyssiho Brodu, kdyz jsem tam naposledy projizdel. Jestli prechod je na "metry" primo polozen v onom "nej" miste, to jsem v te dobe nezkoumal.
    Pamatuji si vsak jeste dnes, ze se zcela naplnilo varovani jiz zminene slecny - uz pred 4 hodinou ranni zacal cily provoz nakladnich aut s vleky, nalozenymi jihoceskym sterkem. Kdyz on ten Vltavsky z Ceska je i s dopravou o mnoho levnejsi, nez ten Dunajsky.
    Az vsak jednou dojde ten nas, tak nevim, za kolik budeme kupovat ten jejich.
    Vsude je pekne, i na Hrcave, jako trojmezi mezi CR, PR a SR. Kdyz jsem jel na podzim ze Svrcinovce na Skalite, Serafinov, tak jsem potkal "tlupu" cykloturistu, kteri tam smerovali. pochopil jsem z reci, nasledne i z odbocky z hlavni, ze nejmene komplikovane se tam da dojet znacenou cestou ze Slovenske strany. Az behem mesice pojedu z Trencina do Ostravy a zpet, tak to tam "vrznu". Stale mne totiz fascinuje udoli Visly "kousek od pramene" i krasna lesni magistrala nad Jablunkovem pri hranici s Polskem smer vychod.
    JAK STALE TVRDIM, VSUDE JE PEKNE.
    Podstatne je, abychom prezili vsechny nastrahy zivota a ... az bude opet trochu casu, zase kousek popojeli nekam dale.
    Nekdy staci ke stesti i malo. Momentalne pro mne treba "jen" to, ze jsem vcera v rekordnim vedru / 141- lety rekord na Slovensku / zvladl Bratislavu-Gabcikovo-Galantu-Piestany-Trencin jako zaver nekolikadenni cesty jizni Moravou, udolim reky Kamp a Dunajem dolu.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirom ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Okrajové body ČR

         

    nejjiznejsi bod z CR vcetne mapky: http://www.nejnejnej.cz/cyklo/jiznipol/index.htm
    nejzapadnejsi bod - pozor - neni identicky s trojmezim!!!! je to o pat kilometru jizneji. To jsem jeste nestihl dat na web, zajemcum poslu fotku - mapku - navod jak to najit. Na nejsevernejsi bod a nejvychodnejsi se teprve chystam. Kontrola je vždy číslo hranicbiho kamene dle mapy KČT. Ted mam i GPS, nebudu muset bloudit...

    [ Zpět ]
    Datum: 08.08.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (romek ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Okrajové body ČR

         

    Ještě (v)tip. Mohl bys to cestou vzít pokaždé přes geografický střed ČR ;-)) http://www.turistika.cz/lok/lokality_detail.php...

    [ Zpět ]
    Datum: 09.08.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      Ne, vážně, ten nápad s objetím těchto čtyř bodů je zajímavý nápad. Dej vědět, až je objedeš.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.08.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Okrajové body ČR

           

      Jenom jestli to s tím středem Čech nebude podobné jako se středem Evropy - vím minimálně o třech tzv. středech Evropy a jsou od sebe dost daleko :-))

      [ Zpět ]
      Datum: 10.08.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Okrajové body ČR

             

        Kdepak tři, těch je mnohem více! Viz http://www.integrace.cz/integrace/clanek.asp?id...

        Naštěstí suchozemské hranice ČR jsou přeci jenom exaktnější než hranice Evropy, takže pokud s nějakým sousedním státem nebudeme rovnat hranice a území nároky, nezmění se ani střed ČR.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.08.2006
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Okrajové body ČR

               

          Zdravim všechny, už jsem byl na všech 4 "nej-meznich" bodech. Nejprve na tom jihu: u Studánek a jako vetsina z vas pres Rakousko a byvale svedske sance (je tam takove male delo) jsem stanul u kamene a cedule "achtung grenze - bachmitte". Pak jsem zavítal na nejzápadnější a také myslím i nejhure dostupny bod. Nejlepe vlakem do Štítar a pak kolem nejzápadněji položeného obydlí, shodou okolností roztřískaného cikánského domu alá Chánov po silnici až k byvale rote a dále k "winglu" u bývalé osady Újezd. Pak kolem na západ loukou a lesem, opět loukou a lesoloukovou džunglí až do trojúhelníku, k de se stýkají dva potůčky a je tam starý patník snad ještě z dob Rak-Uh. s označením "9". to je on nejzápadnější bod ČR. Dále jsem navštívil nejsevernější bod, severně od osady Severní. Od výše i jinými zdroji zmiňovaného přechodu se SRN se dáte doleva po louce podél patníků a pak v lese podél potoka dojdete skoro až přímo k tomu bodu. Je to myslím jediný bod z těch 4 mezních (J,Z,S,V), patník, u kterého je přímo popisek se souřadnicemi, že to je skutečně on. No a před měsícem jsem byl cestou na Slovensko na nejvýchodnějším bodě u obce Bukovec. Je to na první pohled nejpohodlnější přístup, alespoň z mapy. Přes ČR/PL celnici kousek po cestě Polskem a po 500m do prava do lesa k potoku a přes něj (obtížně) a pak houštinou až k tomu bodu. No resp. tam je ta hranice vlastně skoro kolmá na rovnoběžky a může to být skoro cokoliv v rozsahu téměř 50m podél té čáry mezi potokem a pastvinou kus dál. Pak jsem šel nazpátek rovnou z té pastviny do Čech a zjistil jsem, že to je pohodlnější cesta než přes polskou celnici. Teď mi chybí už jen geogr. střed ČR (Číhošť) a sejít u celnice v Hřensku k Labi, aby byl i u nejnižšího bodu ČR. Naopak na Sněžce jsem už byl a na kole. Vyjel jsem až na vrchol cestou z Trutnova.

          [ Zpět ]
          Datum: 07.04.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Marek Košnář ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Okrajové body ČR

                 

            Něco neštymuje! Jak jste šel z nejvýchodnějšího bodu u Bukovce do Čech? To jako přes celé Těšínské Slezsko a Moravu?

            [ Zpět ]
            Datum: 25.04.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (JD)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Okrajové body ČR

                 

            Mimochodem, málo se to ví, ale nejvyšší bod ČR je vrcholek vysílače na Pradědu.:D

            [ Zpět ]
            Datum: 28.01.2008
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Ojin)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • už jsem tam byl

         

    Zdravim všechny, už jsem byl na všech 4 "nej-meznich" bodech. Nejprve na tom jihu: u Studánek a jako vetsina z vas pres Rakousko a byvale svedske sance (je tam takove male delo) jsem stanul u kamene a cedule "achtung grenze - bachmitte". Pak jsem zavítal na nejzápadnější a také myslím i nejhure dostupny bod. Nejlepe vlakem do Štítar a pak kolem nejzápadněji položeného obydlí, shodou okolností roztřískaného cikánského domu alá Chánov po silnici až k byvale rote a dále k "winglu" u bývalé osady Újezd. Pak kolem na západ loukou a lesem, opět loukou a lesoloukovou džunglí až do trojúhelníku, k de se stýkají dva potůčky a je tam starý patník snad ještě z dob Rak-Uh. s označením "9". to je on nejzápadnější bod ČR. Dále jsem navštívil nejsevernější bod, severně od osady Severní. Od výše i jinými zdroji zmiňovaného přechodu se SRN se dáte doleva po louce podél patníků a pak v lese podél potoka dojdete skoro až přímo k tomu bodu. Je to myslím jediný bod z těch 4 mezních (J,Z,S,V), patník, u kterého je přímo popisek se souřadnicemi, že to je skutečně on. No a před měsícem jsem byl cestou na Slovensko na nejvýchodnějším bodě u obce Bukovec. Je to na první pohled nejpohodlnější přístup, alespoň z mapy. Přes ČR/PL celnici kousek po cestě Polskem a po 500m do prava do lesa k potoku a přes něj (obtížně) a pak houštinou až k tomu bodu. No resp. tam je ta hranice vlastně skoro kolmá na rovnoběžky a může to být skoro cokoliv v rozsahu téměř 50m podél té čáry mezi potokem a pastvinou kus dál. Pak jsem šel nazpátek rovnou z té pastviny do Čech a zjistil jsem, že to je pohodlnější cesta než přes polskou celnici. Teď mi chybí už jen geogr. střed ČR (Číhošť) a sejít u celnice v Hřensku k Labi, aby byl i u nejnižšího bodu ČR. Naopak na Sněžce jsem už byl a na kole. Vyjel jsem až na vrchol cestou z Trutnova.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.04.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Marek Košnář ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: už jsem tam byl

           

      Bod nejvýchodnější je dostupný opravdu nejsnáze,protože jde vidět ze silnice pár metrů za přechodem Bukovec.
      Bod nejsevernější jsem dosáhnul z území německa lesem od hájovny Walhaus kde mne překvapila velká barevná cedule s nápisem Nordkap.
      Co se západu týče,tak jsem to zabalil u válečného pomníku na louce uprostřed polí za Újezdem,jelikož jsem nevěděl kama dál a nevěřil tomu že bych moh být úspěšný.Tahat naložené kolo přes nějaké louky mi přišlo již absurdní.
      Jih jsem dosáhnul také jen symbolicky,a to u hraničního kamene přímo před Rakouskou celnicí.
      Bod nejvyšší jsem dosáhnul na Sněžce děsnou kostkovanou cestou z Gornyho Karpacze.
      Co se týká bodu položeného nejníže,tak jsem se spokojil s Hřenskem jako takovým.Na místě se nebylo koho zeptat.Vietnamsky ani Německy nemluvím a nikoho jiného jsem tam nepotkal.
      To budiž asi vše o mé cestě okolo ČR a dosahování okrajových bodů kvůli kterým jsem tohle téma založil.
      Dík za příspěvky.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.04.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Milann)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: už jsem tam byl

             

        Měl jsi přeplout přívozem ze Hřenska do Schöny, to bys byl asi opravdu nejníž, přeci jen to nábřeží ve Hřensku je ještě o pár metrů výše.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.04.2007
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: už jsem tam byl

             

        no jo, u Bukovce je ta hranice víc na východě než trojmezí za Hrčavou..

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2008
        Autor: Howgh
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Okrajové body ČR

         

    Myslím že zajímavější body, než jsou ty tvoje okrajové, jsou body sousedících tří sousedících států, tzv trojmezí. Je možno najít taky 4, asi víš kde jsou. Já jsem byl osobně jenom na jednom, a to na soutoku Dyje a Moravy, ovšem objel(i) jsme to i po vnější straně přes tyto státy. A krásná podívaná stojí to za to!

    [ Zpět ]
    Datum: 16.04.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (pagas)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Šumava na kole

 (CK Frčíme)
17.05.2024, 3 dny
5 900 Kč
cyklistický Autobusem

Bikepackingová výzva Rakouskem až domů

 (CK Kudrna)
04.07.2024, 6 dní
7 800 Kč
cyklistický Autobusem

Šumava na kole

 (CK Frčíme)
12.07.2024, 3 dny
5 900 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Poskytujeme finanční služby

Hledám: Poskytujeme finanční služby
dnes
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete…

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

405 cyklistů (10 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024