reklama
Země: Bulharsko Bulharsko

kolo versus slaný vzduch = koroze?

Ahoj všem, chystám se v září s několika přáteli na kolech k Bulharskému pobřeží Černého moře. Setkal jsem se názorem, že po 14 dnech si odvezeme z Bulharska "zkorodované vraky". Zajímaly by mne Vaše zkušenosti a názory. Jaká je skutečně reakce kovových částí kol na slaný mořský vzduch? Zda pomůže každý večer omýt kolo sladkou vodou a řádně namazat? Předem děkuji za příspěvky a přeji pěkný den.

[ Zpět ]
Datum: 10.07.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

         

    Pravidelne takmer kazdy rok travim minimalne tyzden s bicyklom pri mori (vzdy Stredozemne more). Nemal som ziaden problem s hrdzavenim cohokolvek a to je toto more ovela slansie ako Cierne. A to som bicykle neumyval kazdy dena a ni nemazal (po dazdi som samozrejme mazal retaz) Pocitam s tym, ze nebudes macat bicykel vo vode (to som pocula to samozrejem zhrdzavenim bicykla skoncilo). Takze nemaj obavy a uzi si dovolenku.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.07.2006
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

         

    Skoro každý rok je jedním z cílů naší cyklocesty nějaké moře ... jediné, kdy jsem po návratu zaznamenala nějakou korozi bylo po návratu z Francouzsko-Italské riviéry, kdy jsme cca týden jeli ze St. Tropez až do Genovy a pak ještě Benátky. Mám pocit, že "slaný vzduch" způsobil lehkou korozi, ale nic tragickýho (mám pocit, že lehce orezl střed, náboje a hlavové složení).
    Ale 14 dní vyloženě u pobřeží moře jsem s kolem nikdy nebyla, maximálně pár dní a pak zase hurá pryč ...

    [ Zpět ]
    Datum: 10.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

         

    Blbost. U moře jsem s kolem byl několikrát a v pohodě. Souhlas s Peggy a Jardou.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.07.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

         

    ... že by černomořská sůl sublimovala ? No toto !
    Kolo nestav tam, kde by na něj mohly dopadat kapky (nebo tříšť) mořské vody-to by mohly ocelové (byť pochromované) díly lehce oreznout.
    A ještě : ta původní informace byla na základě vlastní zkušenosti, nebo "jedna paní povídala" ?

    [ Zpět ]
    Datum: 11.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (AF)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

           

      Ne ne, na základě vlastní zkušenosti to není, na kole sem u moře ještě nebyl. Tu informaci přinesl kamarád, kterému to poudal jeden servisák. Mně se to hned ňák nezdálo, no a vy jste mi to potvrdili. Ale kámoš se teď strachuje o svý "ne zrovna levný" kolečko a navrhuje ať jedem bez kol, což se mi vůbec nezamlouvá. No snáď ho přesvědčím. A to s omýváním kol jsem viděl na "vlastní bulvy" ve Španělsku, kde na to mají takový automaty s hadicí na mince. Díky všem za názory.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

             

        No, potvrdilli ... já jsem psala, že k nějaké lehčí korozi dojít může a že s ní mám osobní zkušenost.
        Z cesty trvající 5 týdnů (14 dní do ST. Tropez, pak týden po riviéře - tj. každý den podél moře), Benátky a pak 14 dní zpět do Čech ... a bylo pár dírů lehce orezlých.
        Omývání kol ti moc nepomůže, u moře je i slaný vzduch, protože voda se odpařuje a ten tomu hlavně vadí.

        Tak nejezděte k moři, Bulharsko není jenom moře, to jsou hlavně krásný hory a starobylý města a pobyt v Bulharsku se tak dá různě nakombinovat.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.07.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

               

          Jo jo, já jsem tvůj názor vzal v potaz a děkuji za něj, zvlášť když vychází z osobní zkušenosti. Tím "potvrdili" jsem myslel, že to s tou korozí nebude až tak akutní. Věřím, že k nějaké menší při pobytu u moře určitě dojde, ale ne k takové, že bychom svý kola odrovnali. Mám zkušenost, že mi nůž z kvalitní nerezové oceli po pár dnech u moře orezl, aniž by přišel do styku s mořskou vodou. Pomohlo mi právě, omýt ho sladkou vodu a naolejovat.
          Cestu po Bulharsku jsme na přesno ještě nanaplánovali, ale hory bychom do toho rádi zahrnuli. Brzy se slezem nad mapou a uvidíme.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.07.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

                 

            No vidíš - navíc asi nebudete celých 14 dnů u moře, tak bych byla v klidu. Ty "zkorodované vraky" to je hodně silný pojem.
            A pokud budeš něco chtít poradit něco k Bulharsku, tak jsme tam byli v 2004. Ale u moře ne, to jsme nestihli.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.07.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

                   

              Ahoj, takže rozhodnutí už padlo. Jedem na kolech! Chtěli bychom projet kompletně celé černomořské pobřeží, ale uvidíme až na místě (počasí a tak).
              Ohledně Bulharska jsem se chtěl optat na pár věcí :
              1) Dočetl jsem se, že pro turisty platí tzv.ohlašovací povinost. To jest nahlásit na hranicích kam jedu a na tom místě si to pak na policii nechat potvrdit. Vyžadují to na hranicích při návratu?
              2) Pravděpodobně budem občas využívat místních kempů na přenocování. V jakém stavu kempy v Bulharsku jsou a kolik cca.stojí?
              3) Případně nějaké doporučení na dobré kempy u černomořského pobřeží, nebo průvodce kde jsou kempy popsané.
              4) No a nakonec, to nejlepší. Copak vám v Bulharsku chutnalo. Jídlo, vínko apod.
              Předem díky a majte se.

              [ Zpět ]
              Datum: 24.07.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

                     

                Tak prima, že jste se rozhodli :-)
                Jinak co se Bulharska týče, pokusím se na něco odpovědět, ale nevím, zda tě to uspokojí
                ad 1) ohlašovací povinnost - pokud vím, tak tohle je povinné všude, nebo alespoň ve většině zemí, ale NIKDY jsem se nesetkala s tím, že by to někdo vyžadoval. Ono když někdo spí v hotelu (možná i kempu), tak tu povinnost splní, ale my spíme skoro vždycky nadivoko.
                Když jsme před pár lety byli v Petrohradě a bydleli tam v soukromí, tak jsme takto utratili zbytečně každej asi 30 dolarů, protože jsme se v agentuře registrovali (nevím proč jsme byli tam vyplašení, možná z toho, že by nás nechali na letišti při zpáteční cestě, nevím). Ale bylo to úplně naprd, registraci nikdo nevyžadoval. Podobně vyplašení jsme byli, když jsme vyjížděli z Běloruska a vše v pohodě i bez registrace. S registrací trošku laškoval celník na Makedonské-řeckém přechodu, ale spíš nás jenom provokoval, protože při pohledu na špinavá a naložená kola mu muselo být jasné, že v hotelu apod. nespíme.
                ad2) s kempama ti neporadím, ale předpokládala bych, že budou (zvláště u moře) v pohodě. Cen bych se nebála, Bulharsko je pro nás hodně levnou zemí.
                My jsme zrovna v Bulharsku spali jednu noc v hotýlku (pršelo tak, že bylo vše pod vodou), v Rodopech nedaleko Trigradské soutěsky a cena byla 4euro na osobu ve fakt pěkným pokoji.
                ad3) kempy na pobřeží ti neporadím, psala jsem, že jsme u moře nebyli, Bulharsko není jenom moře - ale my jsme informace čerpali z knihy "Bulharsko očima českého cestovatele", která je opravdu pěkně napsaná a spousta opravdu PRAKTICKÝCH informací pro obyčejné lidi v ní.
                Doporučuju !
                ad4) jídlo a pití - do restaurací jsme moc nechodili, byli jsme jen jednou, spíš jsme využívali různých "bufetů" ve vesnicích, kde každý vaří a prodává něco podle domácích receptů, vše je neuvěřitelně levné. My spíš než restaurace vyhledáváme různé obchůdky, kde si člověk pokcá s místníma atd.
                Bohužel ještě nemáme na webu cestopis, ale pokud by tě to zajímalo, můžu ti text poslat na mail.

                [ Zpět ]
                Datum: 24.07.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

                       

                  Díky za odpovědi. S tím ohlašováním ještě uvidíme, pravděpodobně se na to "vykvajznem". Jinak jsem rád, že jsou ještě lidičky jako my, co kempy nevyhledávají a raději přespí v přírodě. U nás spíme vždy na divoko (až na pár vyjímek), i v Bulharsku u moře do toho půjdem, ale můžou se vyskytnout problémy s pitnou vodou nebo úřady a potom je kemp přijatelná volba. Hojky.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 24.07.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

                         

                    To víš že je spousta lidiček, co jezdí a spí podobně .... u mě jde třeba o to, že já v kempu usnu až usne poslední ožrala a vzbudím se s prvním bouchnutím dveří od auta nebo s cinknutím lžíce o ešus odkudkoliv z kempu. Po 80-100 km na kole se to chce pořádně vyspat, takže raději šup někam do lesa nebo na louku, kde je klid.
                    U toho moře nevím, určitě by se našlo místečko, kam zalézt, ale dost možná nebude kde a člověk bude rád i za kemp. Navíc je Bulharsko pro nás stále ještě úžasně levná země (nevím ale jak na pobřeží, tam to bude asi dražší než v horách), takže si myslím, že finance problém nebudou.
                    Tak ať se Vám tam líbí a ať nemáte taková vedra, jako jsou tady teď.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 24.07.2006
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: kolo versus slaný vzduch = koroze?

         

    Na Kubě se mi po dvou týdnech na levném Olpranu zrezivěly některé díly - hlavně šroubky. Kamarádi s lepšími stroji tento jev myslím nezaregistrovali.

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ildi)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

435 cyklistů (13 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024