reklama

spodní řízení

premyslim jestli je lepsi spodni rizeni, kvuli poruchovosti, popripade odolnosti, jakym je zpusobem reseno

[ Zpět ]
Datum: 21.07.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Crass)
  • Re: spodní řízení

         

    A jaký kolo myslíš? Azub?
    Spodní řízení je asi náchylnější na poškození, protože je to často to první, co dopadne na zem. Ale nový Azuby mají takový spešl přestavec, v němž se to při přílišné síle nárazu pootočí kolem podélné osy kola. Něco jako když se ti pootočí na klasice řídítka vůči přednímu kolu. Narovnáš to a jedeš dál, nemusíš vypláznout 800 za nový žídítka (ten hliník se obvykle nechce nechat narovnat).

    [ Zpět ]
    Datum: 21.07.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      Jo dík ještě jak fungujou, jsou tam nějaký táhla?

      [ Zpět ]
      Datum: 21.07.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Crass)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: spodní řízení

         

    Azub 4 to má řešený asi úplně neprůstřelně, Azub Max obsahuje nějaké chyby v koncepci řízení, kvůli kterým není tak odolné, jak by mohlo být (ten plech se ohýbá nahoru-dolů).

    [ Zpět ]
    Datum: 21.07.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      S horním řízením jsem se svezl asi dvakrát a bylo jasný, že půjdu do spodního řízení. Je to strašně příjemný a pohodlný. Ovšem náchylnější je to zcela jistě. Musím zaklepat, ale zatím jsem s tím nespadl. Ovšem až se to stane, budou řidítka to první, co se dotkne země a bude na nich ležet celá váha. CO se stane pak nevím. Na dovolené mi odešel stojánek ¨, když jsem na něm měl postavené kolo s naloženou bagáží (cca 40-50kg) a řidítka se ohly. Tedy konkrétně ta osa, co je kolmá k zemi. Narovnal jsem to a dalo se jet dál, jen se to tím dvojím ohýbáním povolilo a musel jsem to dotáhnout. Což tedy byl v lese problém, jelikož jsem s sebou měl jen základní sadu klíčů a 30nebo 32mm nebo kolik to vlastně je, jsem si tedy nebral:o) Když jsem to pak v civilizaci dotáhl, tak to od té doby funguje bez větších problémů a já si dávám pozor jak a kam to kolo stavím. CO to udělá, když to položíš, by ti asi mohl říct nejlíp Jirka. Možná je horní míň náchylnější k poškození při bouračce, ale rozhodně bych ho nechtěl. Koneckonců myslím, že většina z nás častěji jezdí než bourá :o))) a pak je spodní řízení nejpohodlnější a nejpříjemnější varianta.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.07.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka As)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: spodní řízení

             

        Co to udělá záleží na pádu a na rychlosti. Kdyš spadneš v lese protožes zkusi přejet deset čísel vysoký kořen v jízdě do kopce na nejlahčí převod a nějak ti to nevyšlo, tak to padá pomalu a včas víš, že pujdeš k zemi. Pustíš řídídka a dopadně tak, že v momentě kontaktu řídítek se zemí už tvoje váha není nasedle a navíc už těsně pře tím ses opřel rukou o zem. Pak se řídítkům nestane nic, leda škrábanec pokud trafí šutr. Tohle jsem vyzkoušel hned jak jsem to měl nové, v Beskydech jsem zjišťoval jak je to s tím lehokolo versus terén. Pokud dopadne kolo větší vahou, může se ohnout ta svislá hlavová trubka jak se ti stalo. Tohle udělal otec několikrát i s prázdným kolem, když to s ním ještě neuměl a při pádu se držel na sedle do poslední chvíle.
        Když lehneš v zatáčce při vyšší rychlosti, tak hrozí jednak ohnutí té hlavové truby, ale míň. Může se taky ohnout samotná trubka řídítek, nejšastěji v tom koleně kde je ohýbaná při výrobě. Často se taky řídítka zkroutí mírně do vrtule - dopadnuvší rukojeť se pohne dozadu a pootočí předkem nahoru oproti té druhé. Nejmarkantnější poškození je ale na řadících pákách. Plastový kryt se odře o asfalt, někdy rozlomí. Velmi často to odnesou bowdeny nebo dokonce závit toho štelování přehazek v místě, kde bowdeny vstupují do pák, to je asi nejblbější.
        No nazdar, teď to vypadá, že s tím pořád jenom mlátím o zem:-).

        [ Zpět ]
        Datum: 22.07.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      Ještě abych upřesnil -- mě se ten plech mírně ohýbá i když nepadám, a to prý mám jakýsi tlustší, než se dělá normálně. Problém je v tom, že síla působí v jiné rovině, než je rovina otáčení. Řešení existuje, ale znamená to dělat trošku jinak rámy (zkusím to někdy Alešovi poslat).

      [ Zpět ]
      Datum: 23.07.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: spodní řízení

         

    Jirka má naprostou pravdu. Navíc přidám zkušenost, že kdy padáš v malé rychlosti, je nejlepší se po zádech odkutálet dírou mezi řidítkama a sedlem. Pokud tak uděláš, Tělo si samo udělá prostor tím že zatočíš řidítkama na druhou stranu pádu (tím se sice pošleš definitivně k zemi, ale..) a jediné co se dostane do kontaktu se zemí je zadní žást řidítek, čili pouze přečnívající trubka... Potvrzeno Praxí :-)))

    [ Zpět ]
    Datum: 22.07.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Melkor ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      Přesně tak, jak padám doprava a už to nejde zvládnout, tak dávám na zem pravou nohu a ruku a sklouzávám ze sedadla, levou podržím řídítka dýl a tím se otočí úplně doleva a nic se jim nestane.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.07.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: spodní řízení

             

        Dokážete jet bez držení při spodním řízení?

        [ Zpět ]
        Datum: 22.07.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Crass)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: spodní řízení

               

          Nikdy jsem to nezkusil na víc jak pár desítek metrů, ale McTorpedo tvrdí, že to jde.
          Princip držení rovnováhy je na lehokole stejný jako u vleké motorky - bez pohybu tělem vůči stroji se balanc drží zatáčením na tu stranu, kam je právě třeba, aby spojnice bodů dotyku kol se zemí byla pod těžištěm. Proto to funguje jen za jízdy a musí se to řídit rukama.
          McTorpedo se údajně naučil nadzvednout zády z opěradla a jet bez držení stejně jako se to dělá na klasickém kole, aspoň myslím, že to jednou někde psal.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.07.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: spodní řízení

                 

            Ne nadzvednout zády, nýbrž řídit spíš kolenama. Neumím to, ale jde to. Když je vhodný terén a mám správně vycentrovaná a nahuštěná kola a hlavně žádnou vůli v mechanismu řízení (kterou tam teď mám pořád, protože to mám trochu nabouraný a jinak to nejde seřídit), umím takto jet bez omezení jakkoliv dlouho a třeba i zatáčet (mírně). Příhodné podmínky jsou ale málokdy.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.07.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: spodní řízení

                   

              Nebudete mi verit, ale ja mam maxe 14 dni a uz sem jel asi 120m bez drzeni se spodnim rizenim !!! Jenomze to bylo z Jestedu pri rychlosti kolem 40km/h Zatacet se da stejne jako na klasice...proste naklonama, ale naklanim kolena, pac telem se mi hejbe blbe. Ruce sem mel celou dobu pripraveny chytit riditka, kdyby neco, ale jel sem vic nez 100 m bez...takze potvrzju ze to de.Chce to rychost a nervy se nechytit hned pri prvnim zatoceni :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 24.07.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (melkor ([email protected]))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: spodní řízení

                     

                no, pokud kolo nezačne vibrovat (což je nejpravdepodobnejsi pri nizke rychlosti a nesouvisi to s lehocipedovostí), tak je to v pohode.

                [ Zpět ]
                Datum: 24.07.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: spodní řízení

                     

                Gratuluju. Já myslím, po spoustě pokusů, že mě to stěžuje 20" přední kolo. Mám mnohem menší moment hybnosti takže se snadněji a rychleji vychyluje ze směru.

                [ Zpět ]
                Datum: 25.07.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: spodní řízení

                       

                  Jo tak to je dost možný.přecejenom 26 je na tohle jak dělaná :-) Viva la MAX

                  [ Zpět ]
                  Datum: 25.07.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (melkor ([email protected]))
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: spodní řízení

         

    A co treba jizda v zime po ledu, kdyz jedu na kole tak kazdou chvili musim seskocit protoze mi cele kolo ustreli do boku a ja ho musim drzet aby nebouchlo o zem, je to extrem, ale parkrat za zimu se mi obvykle stava ze musim zdolavat i nekolikset metru ciste ledovatky na lesni ceste co pres den roztala a pak zmrzla, nebo po zmrzlem desti na asfaltu

    [ Zpět ]
    Datum: 18.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Morcak)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      Tak na lehokole asi lehneš:-). Pokud to ustřelí na ledu kvalitně, tak už se dá jen spadnout nešikovně nebo spadnout šikovně. Ve druhém případě se ani nepraštíš a hned jedeš dál, ale nespadnout se asi nedá. Jak dáš nohu na zem, tak ji máš mírně před sebou, protože sedíš na sedle, takže ta noha na zemi (vlastně na ledu) ten pád jen oddálí a zmírní.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: spodní řízení

             

        to ze nejak spadnu bych asi na lehokole přežil bez rpblémů, ale co to řízení, nezničím ho při tom ?

        v zimě když jezdím tak kolo podklouzne klidně 1x - 2x denně, to občasné padnutí by řízení asi moc neprospívalo

        [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Morcak)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: spodní řízení

               

          Už nějakou dobu se na Azuby jako standard nedává představec z klasiky (MTB) nasazený na svislou hlavovou trubku. Ta trubka má teď dole objímku, v níž drží další trubku, přibližně rovnoběžnou s osou kola (když je přední kolo rovně). Na té je pak objímka, která drží samotná řídítka. Tu první objímku dotáhneš jen tolik, aby se ti řídítka kolem téhle osy neotočila za jízdy nechtěně. Když pak spadneš, řídítka se při nárazu otočí v té objímce a neohnou se. Vstaneš, zvedneš kolo, narovnáš řídítka (bez nářadí, prostě jima škubneš spátky do vodorovné polohy) a jedeš dál. Pořád ještě je šance je nějak poškodit, ale to už musí být hodně blbá náhoda. Momentálně mě nanapadá, jak by to muselo na té zemi přistát, aby to ten systém nezvládl ztlumit bez poškození.

          [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      Jde o to, jestli je to z kopce nebo po rovině nebo do kopce. Z kopce po ledě není problém, vzpřímíš se, dáš obě nohy na zem a jedeš, nemůžeš spadnout. Pokud je to po rovině nebo do kopce, kde musíš šlapat, je to horší, to už musíš umět číst terén a jakmile vidíš, že tudy neprojedeš, dávat nohy na zem. Ve sněhu (nezledovatělým) se ale jezdí normálně.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: spodní řízení

           

      V zimě po ledu jedině na gumách s ocelovýma hřebama. Gumy se dají koupit, ale jsou drahé a jen v některých rozměrech. Druhá možnost je domácí výroba, ale ta přichází v úvahu jen u hodně hrubých vzorků na gumách. Do každého "špuntu" na gumě se zevnitř zavrtá samořezný šroub tak dlouhý, aby špička cca 2 mm vylezla z pláště. Zevnitř podlepit 3-4 vrstvami kobercové pásky. Mám to na horském kole a po ledě jedu jak po asfaltu - vyzkoušeno třeba na rybníku (samozřejmě zamrzlém).

      [ Zpět ]
      Datum: 17.04.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka Ostravák)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

343 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024