reklama

Oversize osa?

Ahoj.
Pozná člověk něco při jízdě s oversize středovou osou?Jede to líp nebo co je na tom lepšího krom toho,že jde kolo "prohlídnout"?
Vyčetl jsem pouze: "Osa je nalisována na pravou kliku a ložiska jsou uloženy v oversize miskách vně rámu."

Děkuji.

[ Zpět ]
Datum: 03.10.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (VasekM)
  • Re: Oversize osa?

         

    Podle mě to jede líp v bočním větru, protože část vzduchu pronikne dutou osou.;-) A pokud to poznáš, zvyšuje tohle složení tuhost šlapacího středu. Tvrdí to pět ze čtyř cyklistů.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.10.2009
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Oversize osa?

         

    Tezko rict, protoze je integrovana osa s oversize lozisky vne ramu pouzivana myslim vyhradne jenom s dutymi klikami, u kterych tuhost poznas jeste vyrazneji. Navic podobnou vec poznaji az jezdci bud s vyssi vykonnosti nebo vyssi telesnou hmotnosti.
    Tenhle system ma i svoje negativa- klade o neco vyssi odpor pri otaceni a ma vyssi Q-faktor (slapes vic "do sirky) a tim neni nastava trosku problem s retezovou linkou.
    Kazdopadne zatim se asi nic lepsiho nevymyslelo a tenhle system se pouziva uz i od nizsich rad.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.10.2009
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Oversize osa?

           

      Aha.Četl jsem,že se kola s touhle tuhou osou (klikama) derou neuvěřitelně dopředu.Co je na tom pravdy nevím.Jezdec na 85kg tu tuhost už pozná nebo se bavíme o hmotnostech hrubě přesahujících metrák?Ty negativa jsou pro mě ještě větší novinka,to jsem netušil.Chápu to dobře,že jde pouze o provedení osy (potažmo klik) a s provedením rámu to nemá nic společného?

      http://www.dvbikeshop.cz/index.php?main_page...

      Např. kolo http://www.ghost-bikes.cz/detail/143/SE-4000 má shimano kliky bez oversize osy,kdežto kolo http://www.ghost-bikes.cz/detail/145/SE-6000 už těží z výhod oversize středu?Rámy jsou stejné,takže by měl být i stejný středový otvor.Když tedy později na 4000 SE dodám tyto např. kliky http://www.dvbikeshop.cz/index.php?main_page... tak tam bez problémů padnou a získám též lepší tuhost a přenos síly při mé váze 100kg?Kolo bude lépe akcelerovat - je to tak?

      [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (VasekM)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Oversize osa?

             

        To se neda rict, jestli to do 84 kg nepoznas a od 85 uz ano. Zkus a uvidis sam, marketingove kecy o neprekonatelnem dereni se kupredu apod. slouzi k vyssimu prodeji :o) Spousta kultovnich znacek porad odmita nejnovejsi systemy a nezda se, ze by to bylo na skodu.
        Pokud je na kolech neprilis tuhy vyplet, ram, co se v zaberu krouti (navic treba ve vetsi velikosti), mekka riditka apod., potom sebelepsi tuhou osu nebo kliky mozna ani nepoznas. Kazdopadne ale prinos pro lepsi zaber ma, tuhost v oblasti stredu a klik je pro zaber jednou z podminek.
        Ad moznost pouziti- daji se opravdu namontovat na jakykoli bezny ram, prumer a stoupani zavitu odpovida miskam klasickych stredovych slozeni, ISIS apod. .

        [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Oversize osa?

             

        Já osciluju mezi 80-85kg, holou na kole mám, a když sednu na kolo bez holé (hollowtech), a pořádně zadupu, tak to poznám.
        Pro mě jednoznačně dobrý pocit, asi bych nechtěl měnit zpátky, ale pořád jen pocit, rychlejc určitě nejezdím;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2009
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          a neni ten hlavni rozdil spis v ramu? ja bych rek, ze jo....
          Ocelovy ramy pruzi hodne, ten rozdil je viditelnej pouhym okem. U klik bude ten rozdil minimalni.

          [ Zpět ]
          Datum: 09.10.2009
          Autor: Hrabe-X
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Oversize osa?

           

      nevite nekdo, jak je to u silnicnich sad, vsim sem si, ze se pouziva jen jedna podlozka a to na prave strane.
      znamena to, ze je ta osa kratsi nez u MTB?
      Pak by me zajimalo, jak je to u silnicnich sad se 3 prevodnikama...nevite nekdo?

      [ Zpět ]
      Datum: 09.10.2009
      Autor: Hrabe-X
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Oversize osa?

             

        U silniček se nedává žádná podložka.
        U 3převodu se dává zkosená podložka za levou kliku. J.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2009
        Autor: JS
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          zkosena podlozka za levou kliku? to si nak neumim predstavit....spis za pravou misku, ne?
          prosim o upresneni.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2009
          Autor: Hrabe-X
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Oversize osa?

         

    Když to beru podle žiletky, pevnější osa znamená hlavně lepší přenos rázů a otřesů do nohou a kloubů než klasický čtyřhran. To ale opravdu citelně!

    [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2009
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Oversize osa?

           

      jednapanípovídala aneb zaslechnul jsem něco v odborných kruzích - údajně odcházejí kvapně ložiska, který ujo Šimano vyrábí z nějakýho fajnýho materiálu?? Já jsem hodně zpátečnický týpek a pořád mám nejradši klasický čtyřhran. Taky se mi hodně líbí, že novou středovou osu, u které se dá mluvit o nějaké životnosti, koupím cca za dvě kila.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2009
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Oversize osa?

             

        Jiste, proto taky Shimano neprodalo jeste takovou osu ani jednu :o)
        On je takovy folklor nadavat na vsechno, co je od tehle firmy. Tim vic, cim min veci od firmy dotycny na kole vozi.
        "Novou" integrovanou osu s OS lozisky vne ramu vyrabi uz nekolik let dnes snad vsichni vyrobci, krome Shimana Campagnolo, Truvativ, Sram, Suntour, Race Face atd. atd. atd., kdyby to byl krok zpet nebo nejaky smejd, zrejme by se to uz projevilo.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          Ono se to už taky projevilo.:-)

          [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2009
          Autor: barakuda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          životnost zapouzdřených čtyřhranných os se nikde neřeší, zatímco o nízké životnost orig. vnějších ložizek Shimano je toho na netu dost, i o tom, jak se kolegové snaží měnit originály za něco kvalitnějšího třeba od SKF. to není žádnej folklor, ale skutečnost

          [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2009
          Autor: vladaza
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Oversize osa?

                 

            I ta se resi, neustale cvakani, praskani, lupani apod., proto se od nich taky ustupuje. Tyhle starsi systemy maji jedinou vyhodu- nizkou cenu, proto je nikdo porad neresi. Stejne tak i proto, ze na nich jezdi malo lidi, resp. malo tech, co se ucastni internetovych diskuzi. Zrovna tak je potreba si pro objektivitu uvedomit, jaky "zahul" davaji kolum a jejich komponentum ti, co kupuji drazsi kola (nechytat prosim za slovo) na rozdil od kol jeste s klasickym ctyrhranem. Potom se taky vzdycky ozve ten, kdo ma nejaky problem a ne ta naprosta vetsina cyklistu, co problem nemaji, to je snad dost logicke. Ono taky na Shimanu jezdi podle meho odhadu drtiva vetsina cyklistu, tak je pocet nespokojencu nasnade :o)
            Konkretne zrovna u zmineneho Shimana jde spis o kolisavou kvalitu vyrobku nez o plosnou vyrobu z nekvalitniho materialu. Nejde mi o nejakou obhajobu Shimana (ani mi za to nic neplati :o) ), spis o to, ze je hloupost takhle pausalizovat.

            [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Oversize osa?

                   

              to neni pravda, ty loziska jsou opravdu spatne vyreseny. Jsou zapouzdreny jen z 1 strany a z ty druhy je tam jen takova pochybna prachovka, skrz kterou se tam dostava bordel. Neco takovyho u 4 hranu od kinexu nepripada v uvahu.
              Me odesly na jedny strane 2 loziska a na druhy jedno, nez jsem pouzil navod, na zamenu kvalitnimi lozisky, co tady nekdo zverejnil....
              Jezdis nekdy v blate?
              bordel se do tech lozisek dostane snadno a kdyz otocis klikou rukou, jde to hodne ztuha....

              [ Zpět ]
              Datum: 09.10.2009
              Autor: Hrabe-X
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Oversize osa?

                     

                :o) Ano, jezdim i v blate. Jde nejspis ne az tak o material, jako spis o system samotny, kde je lozisko vne ramu vic exponovane. Mne odesly loziska na XT az po cca 10 tkm, coz vzhledem k tem s.ackam, ve kterych jsem jezdil, osobne povazuju za zazrak. Jezdil jsem i zavody, dlouhe trate. Mozna neco udela pravidelny servis, ktery je pri jezdeni v narocnych podminkach potreba o to vic.

                [ Zpět ]
                Datum: 09.10.2009
                Autor: vasek
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Oversize osa?

                     

                Utěsnění je skutečně o něco horší (moc jsem nezkoumal, jestli se utěsnění nezlepšilo u těch novějších sérií). Ale hlavní problém byl podle mě v tom, že první série těch ložisek od Shimana stály opravdu za prd.
                Nejen, že diskuze jsou toho plné, ale i mám totožné zkušenosti. Na dvou kolech, co jsme doma měli HT II ložiska (oboje XT kliky) jako první (tedy ta nejstarší) odešla hrozně rychle (do 4tis. km) a to i přesto, že já ani manželka nejezdíme nijak moc v extrémních podmínkách typu tuny bahna, ani nevážíme moc, ani nejsme moc výkonní a vždy nám vše vydrží oproti ostatním hodně dlouho.
                Všechny novější XT kliky a i ta vyměněná ložiska na těch dvou kolech už v pohodě a už na dvou z nich kolem 7tis. km a bez problémů.

                Tahle ložiska a pak prostřední převodník pro starší XT kliky jsou jediná věc, která nám od Shimana odešla nechutně brzo. S těmi převodníky to bylo to samé, opět ty starší sérii nestály za nic. A opět ten vyměněný z novější série byl ok (a to myslím pořád XT prostřední z modelové řady XT 04-07, tedy ne ten novější, který už je přepracovaný z jiných materiálů).

                [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2009
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Oversize osa?

             

        Taky už se se mnou Shitmano pomalu loučí. Rozhodl jsem se zaplalatit kvalitu a asi jí nahradím touto:
        http://www.kupkolo.cz/produkty/Osy_56...+-campagnolo_773/Stredova-osa-Ceramic-Aerozine-BB-08,-barevna_5311.html
        Jinak Campagnolo tento problém nemá:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2009
        Autor: Petrun
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          nakole.cz tradičně zmršilo odkaz. Je to ta: Středová osa Ceramic Aerozine BB-08, barevná

          [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2009
          Autor: Petrun
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Oversize osa?

                 

            Kolik ti ty ložiska vydržely km? Budeš měnit že jsou už v pánu nebo preventivně v rámci údržby po sezoně?

            [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2009
            Autor: barakuda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Oversize osa?

                   

              Vydržely cca. 5000 km. Přidírají se a převodníky mají vakl. Prostě SHITMANO:-(

              [ Zpět ]
              Datum: 06.10.2009
              Autor: Petrun
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Oversize osa?

                   

              nejde ani o kilometry jako o prestredi, kde se jezdi

              [ Zpět ]
              Datum: 09.10.2009
              Autor: Hrabe-X
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Oversize osa?

                     

                To je pravda. Taky záleží na počasí a roční době.

                Pro pořádek: jezdím raději šotolinu a šutry než bláto, na druhou stranu ale jezdím celý rok takže jí důkladně popláchnou slané sračky a občas i pěkně vymrzne.

                [ Zpět ]
                Datum: 09.10.2009
                Autor: Petrun
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Oversize osa?

               

          Otázka je zda se to vyplatí, tohle je více než 2x tak drahé. A poslední série těch Shimano ložisek jsou už mnohem lepší.
          A co jsem zjišťoval ještě o Sting ose
          http://www.kupkolo.cz/produkty/Osy_56...+-campagnolo_773/Loziska-pro-kliky-Shimano-Hollowtech-II,-Sting-barevne_4271.html
          tak si majitelé také moc nepochvalují. Tohle ale aspoň není dražší než Shimano.

          [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2009
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Oversize osa?

         

    Myslim, ze normalni clovek rozdil nepozna. Daleko vetsi vliv maji slusna kola nebo celkova hmotnost stroje, to poznas urcite. A navic porad plati, ze na kole se slape nohama :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2009
    Autor: m
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

291 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024