reklama

Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

Ahoj, nevim jaky je mezi tim rozdil v pripade hmotnosti a pevnosti (ve srovnani s oceli), v pripade ALU se jednalo o ALU 2007 nebo jen ALU bez privlastku. U ceny mi pripadalo ze rozdil snad v podstate neni. JInak jak se lisi ALU a dural ktery je vlastne z vice jak 90 procent hlinik (asi je obecnou nadmnozinou pro ruzna ALU jako to ALU 2007)

[ Zpět ]
Datum: 01.09.2009
Autor: kreketuse
  • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

         

    Nejsem ani chemik, ani fyzik, ale zkusim ti to vysvetlit jednoduse podle pouziti na vyrobu ramu u kol, kdyz uz se ptas na cykloserveru :o)
    Napred zakladni pojmy- Cro-Mo je v podstate ocel, legovana napr. chromem a molybdenem, dural je zase hlinik legovany medi, horcikem a manganem. Kdyby byly ramy vyrobeny z cisteho materialu jako Fe nebo Al, nesplnovaly by pevnostni a hmotnostni pozadavky, naroky na zivotnost apod. .
    Obecne je duralovy ram lehci nez ocelovy pri zachovani podobnych vlastnosti. Podle pomeru jednotlivych slozek se potom nazyva napr. 6060, 6066, 6xxx, ... Ktery material je pro ram lepsi se rict neda. Pouzivaji se slitiny velmi podobnych vlastnosti, ale s rozdilnym druhem zpracovani, tak zalezi predevsim na vyrobci, jak kvalitni ram dokaze vyrobit.
    Oproti tomu ocelovy ram byva mekci a tim pohodlnejsi, dnes se z nej vyrabi ramy bud levne a tech nejnizsich trid, nebo existuje naopak spis drazsi a kusova vyroba pro fajnsmekry, co preferuji osobitost a pohodli pred nevyhodami oceli.
    O tomhle se da psat cely den, tak pokud te zajima neco konkretnejsiho, klidne se ptej.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.09.2009
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

           

      mne kokretne zajima hlavne "Cro-Mo". Ve skupine podobnych kol totiz tvoril jednak nejlevnejsi a jednad nejdrazsi model, ostatni byly ALU a hnotnosti srovnatelne. Jelikoz mne zaujal ten nejlevnejsi, tak men zajimalo zda v tom materialu neni nejaka zrada treba v pevnosti kdyby ho vice zatezoval (treba je te nizke vahy dosazeno tenkymi a proto mene pevnymi stenami trubek).

      [ Zpět ]
      Datum: 02.09.2009
      Autor: kreketuse
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        Mene pevny nebo nejak nebezpecny ram nebude, ocelovy ram bude naopak o neco pohodlnejsi nez ten z duralu (otazkou je, nakolik to laik rozezna, protoze u kol z nejnizsi kategorie jsou pouzity skoro vsechny komponenty "z blata", takze na kole pruzi prakticky vsechno). S tim souvisi i to, ze pokud budes chtit kolo zatezovat nejakym extremnejsim zpusobem, porid radeji neco vyrazne kvalitnejsiho = i drazsiho.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.09.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          ok mel jsem na mysli ten nejlevnejsi z uvedene skupiny skladacich kol
          http://www.azub.cz/CZ/skladaci-kola/

          [ Zpět ]
          Datum: 09.09.2009
          Autor: kreketuse
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            Muzu se mylit, ale ram mi podle vzhledu i popisu prijde uplne stejny jak v pripade nejlevnejsiho, tak nejdrazsiho Cro-Mo. Rozdil v cene je podle me "jenom" v pouzitych komponentech. Pro uplnou jistotu, jestli se ramy obou variant vubec lisi a ev. cim napis vyrobci.

            [ Zpět ]
            Datum: 09.09.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

           

      Ok, když už se o tom mluví: Někde (kdybych věděl, kde...) jsem vyčetl, že duralový rám sice nereziví, ale za pár let "zkřehne" a je pak náchylnější ke zlomení, zatímco ocel, je-li ochráněna před korozí, své vlastnosti nijak výrazně nemění. Co vy na to, odborníci? Mně chemie nikdy nešla... :-(

      [ Zpět ]
      Datum: 09.09.2009
      Autor: k.vl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        Ano je to pravda.
        Jev se jmenuje "casova pevnost"
        Dle zastancu Alu ramu se nejedna o vadu ale vlastnost, s kterou se musi pocitat.
        Takze - pokud mas Alu konstruci , mas jistotu ze po nejake dobe zacne praskne.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (cibi_neprihl)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          O tomhle jsem taky neměl tušení. Kolik přibližně let mi tedy vydrží duralový rám, než mi při jízdě praskne a já budu mít problém?

          [ Zpět ]
          Datum: 10.09.2009
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            Neni to zdaleka tak jednoduche. Hovori se totiz o unavove krivce materialu, ktera je u duralu vyssi nez u zminene oceli nebo napr. karbonu ci titanu, kde je prakticky neznatelna. Nejde tedy o pocet let, kolik se na ramu jezdi, ale o zpusobu jezdeni samotneho. Napr. na zavodni pouzivani se tusim zaruka na ram nevztahuje snad nikdy, pri beznem turistickem jezdeni neni duvod, aby duralovy ram nevydrzel klidne pres 10 a urcite i mnohem vic let. Obecne se mluvi o zivotnosti minimalne 5 let, ale casto jde jen o marketing, aby se vic prodavalo. U extremniho pouzivani kola bych to ale i dodrzoval :o)
            Ram se ti navic nejak nerozpadne pri jizde, pravdepodobne si spis vsimnes urcite mekkosti ramu a potom uz i uvidis nejakou trhlinu. Nejcasteji praskne z duvodu vnitrniho pnuti v oblasti tesne okolo svaru, takze okolo patek zadni stavby, stredove mufny apod. .

            [ Zpět ]
            Datum: 10.09.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                   

              OK, dík oběma za odpovědi. U patek zadní stavby praskl před lety rám ségře. A to měla Cr-Mo, nejezdí na kole nijak divoce, běžná cykloturistka, občas lehký terén. To kolo nebylo ani moc staré, takže tipuji na vadu materiálu. Ale šlo to svařit a kolo jí sloužilo ještě dlouho. Dneska už má ale horáka s Alu rámem :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 14.09.2009
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            Jak píše Vašek výše, únava materiálu. Prostě se (velmi zhruba řečeno) sčítají všechny rány, kroucení, vibrace.
            Vezmi si obyčejný drát. Jak dlouho vydrží než se zlomí? Když ho necháš ležet na stole, tak věčně. Když ho jednou denně ohneš a narovnáš, tak třeba dva roky. Když ho chytneš do ruk a budeš neustále v jednom místě kroutit a rovnat, tak třeba půl hodiny. Když si pomůžeš, a uděláš do něj zářez kleštěma, pilkou na železo nebo nožem, tak zkrátíš potřebný čas na zlomek. A když bude mít nějakou vadu materiálu už z výroby nebo předchozího "zpracování", taky to půjde rychlejc.
            S rámem je to úplně stejné, taky je to jen kus opracovaného kovu;-)

            [ Zpět ]
            Datum: 10.09.2009
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          Aha, takže ty z nás, kteří mění kolo každých 15 let, to nemusí zajímat... :-)))

          [ Zpět ]
          Datum: 10.09.2009
          Autor: k.vl
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            Da se odhadovat z Lucky& Michala, kde jim praskl ram po 20 000 km. (doufam se je to spravne, nechce se mi hledat v knizce) Ovsem- byl to Michaluv ram a celou dobu byl "plne nalozen" Odhadujii bezne jezdeni -> dvounasobna zivotnost
            ale stejne je Cr-Mo lepsi.;-)... uz jen proto ze ho mam ;-)

            [ Zpět ]
            Datum: 12.09.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (cibi_neprihl)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                   

              Díky za všechny odpovědi. Už mám jasněji. :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 13.09.2009
              Autor: k.vl
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          omlouvam se za preklepy- resp formulaci.
          Jinak viz vasek nize..

          [ Zpět ]
          Datum: 12.09.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (cibi_neprihl)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

         

    Jen si dovolím doplnit pár mouder, co se povalují po webech, kdyžtak mě někdo znalejší snad opraví;-)

    Tuším nejlehčí, nejtužší (tedy nejefektivněji přenášející sílu šlapání - ta se použije na pohyb vpřed a né na deformaci rámu), ale také nejhůře tlumící nárazy a vibrace (tedy nejméně pohodlné) jsou duraly řady 70xx (např. 7005, 7010). Řady začínající 7 jsou slitiny Al+Mg+Zn)
    Pohodlná, hoževnatá, trvanlivá a také snadno opravitelná je ocel.
    Dural řad 60xx (6060, 6001) (Al+Mg+Si) jsou vlastnostmi někde mezi.
    Technologie tvarování kapalinou (Hydroforming, T6) díky vyšší přesnosti umožňuje udělat rám stejně odolný z tenkostěnnější trubky, tedy lehčí. Tato technologie je samozřejmě dražší.
    Stejně tak tzv zeslabované (butted) rámy by měly být lehčí při stejné pevnosti.
    -
    Pro nezávodní použití má většina cyklistů rezervy jinde, než v 1kg rozdílu mezi špičkově lehkým a tuctovým rámem, takže já na váhu prdím a sedlám ocel.
    -
    Pro použití na turistiku a MTBO je potřeba respektovat, že ocelový rám ovlivňuje funkci buzoly:o)

    [ Zpět ]
    Datum: 02.09.2009
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

           

      Kdyz uz tedy doplnujes, sedni si na kolo s ramem rady 6XXX a na ram 7XXX, rozdil v materialu nepoznas zadny. Zalezi opravdu mnohem vic na zpracovani nez na materialu samotnem, tedy na profilaci trubek, jejich zesileni/zeslabeni, tvarovani, hydroformingu, geometrii a velikosti ramu atd. atd., v neposledni rade potom na finalni tepelne uprave, kterou vyrobci casto u tech nejlevnejsich ramu vynechavaji uplne. Proto jak ty nejzakladnejsi, tak i spickove zavodni duralove ramy se vyrabeji vlastne ze vsech trid duralu.
      Hydroforming je metoda zmeny profilu z jednoho prurezu na jiny, nahrazuje vetsinou zesilene mufny nebo navarky v miste svaru tim, ze vetsi prumer profilu dovoli delsi svar- vetsi stycnou plochu a tim vyssi pevnost v miste spoje. Se zmenou sily steny profilu se primarne pracuje prave az pri zeslabovani, kdy se zevnitr odebira material v miste, kde nema na pevnost ramu vliv.
      Pojem T6 je podle me obchodni oznaceni nektere z trid duralu, ne nejake technologie tvarovani kapalinou, ale rad se poucim. Tenhle pojem jsem totiz nasel jak u rad materialu 7XXX, tak i 6XXX.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.09.2009
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        Souhlas s tím, co jsi psal. T6 je podle mě označení způsobu tepelného zpracování rámu, tedy ty rámy, co to v označení mají, těm právě nechybí to závěrečné tepelné zpracování (ovšem ne každý to v názvu uvádí, tedy když to tam není, tak to ještě neznamená, že tepelné zpracování musí chybět).

        [ Zpět ]
        Datum: 02.09.2009
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          Tak jsem zagoogloval a zjistil jsem, ze oznaceni T s cislici (4,5,6,9,64,66, ..) je oznaceni mechanickych vlastnosti konkretni slitiny duralu.
          napr. http://www.alupa.cz/index.php?cl=hlinik

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            To vlastně taky je, ale souvisí to právě s tepelným zpracováním, kterým se těch vlastností dosahuje. Třeba tady je to dobře popsané:
            http://www.teamairspeed.com/tech-for-dummies...
            Je to konkrétně právě popsaná T6.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.09.2009
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                   

              Diky, neni jednoduche podobne veci dohledat.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.09.2009
              Autor: vasek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          Já mám tohle označení na ráfcích Remerx RA 7310.Je tam HARD ALLOY 6082-T6.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: kyl
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

                 

            Ze by to bylo tim, ze jsou z duralu? :o)

            [ Zpět ]
            Datum: 02.09.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        Máš pravdu, ne každý výrobce uvádí hydroform a T6, a spousta dalších uvádí různé jiné divoké obchodní názvy pro obyčejné technologické postupy, prase aby se v tom vyznalo.
        Stejně, jediné smysluplné využití hliníku ve sportu vidím v desetníkovém mariáši:-P

        [ Zpět ]
        Datum: 02.09.2009
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          Naopak ! Jak pravil sám největší JdaC, budoucnost patří aluminiu... :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

         

    Když nabouráš ocel, můžeš to narovnat. Když nabouráš dural, můžeš to vyhodit.
    Tož todlenc je u mě asi ten nejzásadnější rozdíl ve vlastnostech propíraných materiálů.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.09.2009
    Autor: Smog
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

           

      A co takový karbon? Začíná se čím dál víc prosazovat jako materiál rámů a cena leze dolů. Ale jak je to s jeho pevností a jak se chová při tom nabourání?

      [ Zpět ]
      Datum: 14.09.2009
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        To muzes vyhodit rovnou taky.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.09.2009
        Autor: William
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

               

          Zaleti, jak nabouras :o) Mam karbonovy ram na fullu a ani po tech X havariich mu nic neni. Jsou razy, pri kterych by zrejme rupnul snaz nez treba duralovy ram a jsou zase razy, kdy daleko houzevnatejsi karbonovy kompozit vydrzi a dural by sel do srotu.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.09.2009
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

             

        Karbon s cenou sel sice malinko dolu, ale predevsim kvuli vysokemu podilu rucni prace pujde porad o jeden z nejdrazsich materialu vubec. Minimalne kvalitni komponenty a ramy stoji porad hodne, ruznych suntu bez specifickych vyhod karbonu a s vysokou hmotnosti se uz prodava hodne i za relativne malo penez, to je pravda.
        Karbon uz je na trhu pres 20 let, takze o zacatku nemuze byt vubec rec, svoje misto uz ma hodne roku. "Pevnost" (tuhost?) treba pri pouziti pro vyrobu ramu ma takovou, jakou ji dokaze dat konkretni vyrobce pro konkretni ram, a pri padech vydrzi nektere razy min, nektere vic, tohle neni problem materialu, jako spis otazka nestastne nahody. Jediny problem nastane pri koupi dalsiho ramu jako nahradu po tom rozbitem, protoze je rozdil, jestli platim 10 nebo 30 tisic.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.09.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cro-Mo vs ALU,jake sou rozdily?

         

    Na ramu z Cro-Mo ma vice vyhod , mas lepsi jizdu , taky ram je pevnejsi nez ALU a vydrzi dele. Co se tyce vahy se kvalitni ram z CRO-MO vyrovna ALU Ja osobne na ramy z Reynold tubing 520 double nebo tripple butted nedam dopustit. Kvalitni CRO-MO me provazi na cyclovandrech uz peknou radku let a bez problemu coz o ramu z ALU rict nemuzu a to mluvim o bicycles v cenovy kategorii nad US $ 1500 ........

    [ Zpět ]
    Datum: 15.09.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Trek 520)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

345 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024