reklama

Otazky na lehokolo

Ahojky,
Porad premyslim, jaky kolo si koupit jako nahradu favorita, ktery neprezil stret s autem, a zatim jsem z vyberu nevyloucil ani lehokolo, takze bych mel nejake otazky, ktery by mi k rozhodnuti mohly pomoct.

Zatim jsem tedy na zadnym lehokole nejel, takze nazor si tvorim z informaci posbiranych po internetu. Pokud bych se zacal klonit k variante spis ano, asi bych si udelal vylet do Azubu a pokud bych se dokazal na kole rozjet, tak to vidim na pujceni si kola aspon na tyden domu. Na webu maji, ze vetsinu sortimentu lze pujcit, v mailu uz psali jen, ze nektera lehokola pujcit lze a zalezi na terminu, tak je otazka, zda by mi vubec pujcili takove, o jehoz koupi bych uvazoval.

Poslednich deset let jsem jezdil na starem favoritu (postupnou udrzbou zbyl originalni jen ram, blatniky a predni kolo). Minuly rok jsem najezdil necelych 8.5 tis km, z toho vetsina byla cestou do prace, mam to asi 26 km, takze za pracovni den pres 50 km se stoupanim okolo 500m po asfaltce ruzne kvality. Cestu tam se mi podarilo
obcas stihnout za mene nez hodinu, zpatky to bylo vic do kopce a vetsinou proti vetru, takze cas byl uz horsi. Krome toho jeste nejake vylety po okoli, obcas za geokeskama lehkym terenem.

Takze prvni otazka je, zda by lehokolo zvladalo to, co muj favorit, respektive za jak dlouho bych se dostal aspon na stejnou prumernou rychlost?
Kdo lehokolo mate, muzete napsat, za jak dlouho jste se dostali na prumernou rychlost jako driv a kolik je ten prumer ted? Idealne zvlast pro kopcovity a rovinaty teren. Chapu, ze asi nejdulezitejsi je pohodli a mozny dojezd, ale pro me je dulezita i slusna rychlost a ze kopce jsou problem priznava na webu i azub.

Dalsi otazka je k udrzbe lehokola. U favoritu jsem aspon jednou za rok musel vymenit retez a petikolecko. Vzhledem k delce retezu na lehokole, by me docela zajimalo, kolik km asi tak vydrzi nez je nutne ho vymenit. Pripadne jestli by nekdo mohl shrnout, kolik ho asi tak udzba za rok stoji?
Jak je to s resenim poruch primo v terenu, co krome pichleho kola se lehokolu muze bezne prihodit? Na favoritu na vetsinu stacily 3 univerzalni klice, nahradni lanko a par sroubku... :)

Treti, mozna hloupa otazka, kdyz ma sedadlo lehokola mnohem vetsi plochu, nepoti se vam v lete cela zada? Na normalnim kole jsem nikdy nevozil batoh na zadech pokud jsem jel vic nez par km, jinak bych mel spocena zada.

Ctvrta otazka, na favoritu jsem bezne jezdil i v zime (parkrat i v -20C) i kdyz jen kousek okolo, az do prace ne. Jezdite nekdo na lehokole v zime? Da se zvladat snih a obcas led? Z diskuzi tady mam pocit, ze stabilita je na lehokole dost problem, ale treba se to da naucit, nevim.

Za pate, jak je to u lehokol s plasti? Na favoritu jsem mel 32-630, poslednich par mesicu 25-630. Je mozne pouzit podobne siroke plaste na lehokole nebo jsou duvody proc by to nebylo vhodne? Aspon podle obrazku to vypada, ze na lehokolech prevladaji sirsi plaste.
Jak moc potrebna je odpruzena predni vidlice. Je to jen o pohodli nebo by treba kamenita cesta bez ni byla problem? Na favoritu mi odpruzeni prilis nechybelo (no obcas bolely zapesti), ale u favoritu dost pruzil ram a u lehokola to asi bude jine.

Sesta, dava vyrobce (nejde-li o domaci vyrobek) nejaky doklad, ze lehokolo je zpusobile k provozu na silnicich v CR? Nestalo se treba, ze by nejaky prislusnik tvrdil, ze to neni kolo, kdyz to nevypada jako kolo? ;)

Podle obrazku se mi zatim nejvic libi Azub APUS. Na zacatku se mi teda vic libil Ibex kvuli stejne velkym kolum, ale mit slapani nize, mi pripada praktictejsi. Samozrejme je mozne, ze az bych se na kole svezl, nazor bych uplne prehodnotil. Skoda, ze Azub nesidli blize k Ceske Trebove... :)

Zatim tedy sanci, ze nakonec koupim lehokolo vidim tak na 30%. Nejvetsi problem pro me vidim cenu a pozornost kterou to lehokolo pritahuje. A taky se mi prilis nelibi ten nazev "lehokolo", protoze v lidech co to nevideli vyvolava absurdni predstavy... :D

[ Zpět ]
Datum: 22.08.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    ...chybí mi zde ale ta nejdůležitější otázka...Proč vlastně chceš jezdit na lehokole??? Co Tě k tomu vede???...když doted´ Ti stačil favorit, koupil byl lepší trekové kolo, pokud Tě tlačí peníze.
    Rozhodně bych Tě nechtěl od lehokola zrazovat, ale tohle mi připadá jako rozhodnout se jezdit místo na babetě na motrobiku od BMW..;-) Obvykle se z babety přesedlávalo na Jawa 350, pak nějaká ta Honda a nakonec přišel ten Harley nebo to BMW ...:-))))))))))

    Nic ve zlém, ale jízda na favoritu se nedá s lehem moc srovnávat.

    Pokud jezdíš hodně do práce a také v zimě , doporučoval bych snad spíše tříkolku.

    Krátce k Tvým otázkám z mého pohledu:
    Průměrnou rychlost neřeším, do kopce je leho opravdu pomalejší a lépe se i mně jezdí na kombinaci 20 menší kolo vpředu a 26 kolo vzadu. Keše na lehu odlovuji také ;-) Řetěz se mění v intrevalu cca stejně jako na klasice a je potřeba tak 2,5 běžné délky řetězu na klasiku. Poruchovost leha je obdobná s klasikou (pořád je to jen kolo) - stačí průběžná údržba a jinak nevidím žádný problém. Velikost a šíři pláštů a jejich kompatibilitu s ráfky Ti rádi zodpoví v Azubu. Pokud jezdíš terén kamenité cesty, přední odpruženou vidli mohu jen doporučit - ovšem nějakou kvalitnější.
    Zda je lehokolo u nás schválené k provozu na pozemních komunikacích Ti zodpoví v AZUBu - předpokládám, že je, protože by se to asi pak nesmělo vůbec prodávat. Policajti mě zastavili s lehem jednou - v půl čtvrté ráno - mysleli, že je to nějaký moped a hledali motor. Pak se ptali, kde jsem to ukrad.;-) Vše jsem jim objasnil a dali mi pokoj.;-) Záda v sedačce se mi skutečně potí (ne však nijak tragicky), ale pokud vím, Azub má nyní novou sedačku s otvory na modelu Eco - bylo by možná dobré optat se tam na její kompatibilnost s dalšími modely.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2009
    Autor: Martis
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Sám mám tříkolku a už bych nic jiného nechtěl. Ale cena tříkolky by byla pro zakladatele vlákna asi šokující, proto sem mu ji ani nedoporučoval. Takže asi by bylo nejlepší to ECO a časem, kdyby ho to chytlo, tak pořídit něco lepšího.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: Juras
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jak dlouho máš lehokolo a kolikrát si prosím tě už měnil řetěz ??

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: Holfi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Proč Tě právě tohle zajímá? ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2009
        Autor: Martis
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Protože tvrdíš, že interval výměny je stejný jako na klasice, tak mě to zajímá, kolikrát už si měnil řetěz za tu dobu co máš lehokolo.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.08.2009
          Autor: Holfi
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Lehokola jezdím 5 let. Na dvou z nich jsem měnil řetěz jednou ve chvíli, kdy byl prostě vytažený.... Možná by to bylo i vícekrát, ale je fakt, že poslední dva roky je to s tím mým ježděním na kole hodně slabé z důvodu čerstvé rodiny a dělání "druhé mámy, báby a dědka" při zaměstnání. Otce ani nepočítám...;-)
            Sice vozím děcka ve vozíku, ale jsou zatím tak malí, že z toho mají zatím spíše prdlačky než zážitek. od toho se rovněž odvíjí i množství takto najetých kilometrů. Sám jezdím taky ale obvykle tak pozdě večer a tak řídce, že je to fakt bída...
            Doufám, že přístí rok, až začnou ta děcka už brát trochu rozum, se to natolik zlepší, že budu moci měnit řetěz aspoň dvakrát za rok ;-)))))))

            [ Zpět ]
            Datum: 22.08.2009
            Autor: Martis
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Marija Kozin ujela na jednom retezu 17.000 km. Nemenila ani kazetu, ani kliky, ani hadice, proste nic...

            To jen tak pro zajimavost. Kazdy ma tu mez vytahanosti retezu nekde jinde a nekteri to neresi vubec, protoze to proste ani resit nelze, nebo neni treba :-)

            Pro ty co nevi http://www.marijakozin.com

            [ Zpět ]
            Datum: 25.08.2009
            Autor: honzagalla
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Po tich 17000 km pak měnila vše vzpomínané?
              Ani bych se nedivil ...

              [ Zpět ]
              Datum: 25.08.2009
              Autor: pavka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Jo, protoze proste dojela do cile. Ale dalkari jsou zvykli, ze se vsechno ojizdi tak, ze se na tom jede az do doby az uz to nejede. Myslim, ze kdyby bylo nutne, tak to jeste ze 5000 km vydrzi. Pak by se brousenim zvetsilo ozubeni na prevodnicich a jelo by se dal :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 25.08.2009
                Autor: honzagalla
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  ...což podobně se to dá praktikovat i na klasice.;-) Ovšem já nepatřím ani k expedičním jezdcům a ani k těm, co rádi rozmontovávají a mění půl hnacího ústrojí, aby na něm mohli najezdit 5 - 8mi násobek toho, co je běžně potřebné k vytahání řětězu. Radši vyměním ten řetěz (což je pro mne mnohem snažší), než bych čekal, až ho někde přetrhnu nebo se mi kousne. Ale chápu i ty, co to řeší prostě jinak ;-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 25.08.2009
                  Autor: Martis
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    tak já než bych měnil dvakrát ročně řetěz, tak radši jednou za pár let vyměním všechno. Koneckonců jsem to stejně měnil vždycky víc kvůli tomu, že jsem chtěl něco lepšího než kvůli vytahanosti řetězu :o)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 25.08.2009
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      Kdo má pořád ty plastické operace platit, vždyť tu všude pobíhá tolik krásných a mladých děvčat, že? :-))

                      [ Zpět ]
                      Datum: 25.08.2009
                      Autor: Juras
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Otazky na lehokolo

                             

                        no, to se zatím taky vždycky po čase změnilo, to je pravda :o)))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 26.08.2009
                        Autor: Jurimír
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Diky za reakci, byt trosku negativni. :)
      No ja ti nevim proc, asi protoze to tady chvali tolik lidi, ze to zrejme nejake vyhody oproti klasice ma. Mozna se mi libi poloha nohama napred z pohledu narazu, kdybych si to pamatoval, rekl bych, ze let pres riditka se mi nelibil. Kazdopadne potrebuju nove kolo, ktere doufam mi uz nikdo nesesrotuje a bude mi slouzit aspon stejne dlouho jako favorit. Snazim se vybrat dobre a lehokolo je jedna z moznosti, kterou zvazuju.

      Nemyslim si, ze bych si koupi treka pomohl, svezl jsem se na dvou trekingach a ve srovnani s favoritem mi prisly pomaly a nemotorny, nejak se mi nepovedlo nastavit spravny posed, s mou vyskou pres 190 bych asi musell mit vetsi ram a chybely mi berany. Takze kdyz uz, asi budu hledat neco silnicnejsiho, akoratze na tom budou blatniky jak pest na oko... :)

      Nicmene nevidim duvod pred lehokolem vyzkouset 5 dalsich kol, kdyby kazde vydrzelo jako favorit, tezko to do duchodu stihnu. Pochybuju, ze draha silnicka nebo horsky kolo ma k lehokolu bliz nez stary favorit, zasadni zmena by to byla urcite a tohle vyzniva, jako ze jsem do ted nejezdil na dostatecne nobl kole... :D

      Pokud se rozhodnu, ze lehokolo je presne to, co chci, tak na nej penize dohromady dam, jinak bych o tom ani neuvazoval (bedovat nad cenou jsem nechtel). Problem je, ze jestli to chapu dobre, tak ani pujceni na tyden, mi na tohle odpoved neda. ;(

      Ne, o trikolce fakt neuvazuju, i kdyz je to urcite zajimava vec. :)

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        ...víš, já si stále myslím, že leho se dá možná považovat za silničtější kolo, ale.....ty berany Ti tam budou každopádně chybět asi taky ;-)
        Skutečně jsem nechtěl, aby moje reakce vyzněla nějak negativisticky. To rozhodně ne. Já mám leho fakt rád a užívám si to, jak to jen jde a mohu ho fakt vřele doporučit, nicméně i mně k lehu prostě přivedly závažné důvody, které mi stály za tu investici.
        Pokud máš rád rychlost, tak kombinace kol 20 + 20 na Ecu by ti zrovna nemusela vyhovat, jak tu také bylo navrhováno. A obávám se, že na Apusu byt´ osazeném silničními plášti ti to bude možná pořad připadat slabší než na silničním kole. Ale pokud vím, Azub pracuje i na prototypu vyloženě silničního lehokola. Na druhou stranu píšeš, že rád terén, tak Ti nevím...
        Nechci vůbec hanět českou klasiku Favorit, ale opravdu je jízda na lehu někde zcela jinde ;-) Vždyt i já jsem leta jezdil na ocelové pánské Libertě s trojkolečkem vzadu a singltácem vpředu...., pak nejobyč. horskáč, pak treka, další horskáč, full, mezitím tandem, kolobrndu, a pak obyč. leho, lepší leho a ještě trochu lepší leho a tak si myslím, že mohu trošku srovnávat ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2009
        Autor: Martis
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Jo, zatim srovnavat nemam prilis co, o tom neni pochyb.
          Pred favoritem jsem mel zminenou libertu s trojkoleckem, pred ni myslim sobi 20 a predtim uz asi bylo jen nejake male zelene kolo s pomocnymi kolecky. :)
          To Eco se mi proste nejak nelibi, nemuzu si pomoct, aspon na obrazku vypada divne, jestli se nepletu, nejde u nej spodni rizeni, takze o tom urcite neuvazuju.

          Ja zatim zadny zavazny duvod nemam, k favoritu jsem mel citovy vztah, nebyt nehody, jezdim na nem dal a lehokola beru jako vec, na ktere by mozna bylo zajimave se svezt, ale koupi bych nezvazoval.

          No ja vim, ze nevim co chci. :) Ten favorit byl univerzalni, jezdil dobre po silnici a projel lehci teren (projel pomalu a vetsinou jsem jezdil po silnici) a navic pokud byl zamceny, nehrozilo prilis ukradeni.
          Varianta koupit zase stary favorit tu stale je, ale jelikoz bych na nem v zapeti spoustu dilu vymenil za nove (dvoutac, kliky, petikolecko, retez, sedlo...) aby se mi na nem jezdilo dobre, zda se rozumejsi koupit cele kolo nove, i kdyz to vyjde draz. A pokud by se mi jezdilo na lehokole jeste lepe, investice by smysl urcite mela, jen to vedet dopredu... :)

          [ Zpět ]
          Datum: 22.08.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            http://www.kolafavorit.cz

            [ Zpět ]
            Datum: 22.08.2009
            Autor: AV
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Diky, o tech strankach vim, ale pokud jsem to pochopil dobre, tak s puvodni znackou to ma spolecne uz jen ten nazev. Opravte me, jestli se pletu, ale ty kola se nevyrabi u nas, takze se nicim nelisi od ostatnich znacek.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.08.2009
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        No přesně to jsem si říkal, když jsem o lehokolech tehdy pročítal diskusi - když to chválí tolik lidí, tak na tom něco bejt asi musí. Teď to chválím taky :-) Je ale vidět, že ty k tomu přistupuješ maximálně zodpovědně - jak jsem už psal, já jsem si ho koupil bez jakýhokoliv předchozího vyzkoušení a tak nějak jsem si nepřipouštěl, že by mně to třeba nemuselo vyhovovat. Myslím, že bysis asi měl udělat výlet do Azubu a pár si jich tam na dvorečku vyzkoušet (mini, max, 5, spodní/horní řízení,...).

        Výsledkem toho by měl bejt jeden z následujících pocitů:

        1) ježiš to je hrůza, tak na tom bych jezdit nemohl => není dál co řešit

        2) tyjo to je super => pak třeba přistoupit k vícedennímu testování, abysis byl jistej (kopce, terén a tak)

        3) něco mezi 1) a 2) => :o))

        [ Zpět ]
        Datum: 23.08.2009
        Autor: RadekB
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      kontaktuj AZUB bike Uherský Brod, tam t poradí s výběrem lehokola do psledního detailu.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2009
      Autor: DoubleP
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Můžeš se přijet podívat v září na lehosraz, nemáš to daleko. Většina lidí ti lehokolo půjčí a tím si vyzkoušíš jaká varianta by ti nejvíc seděla. Co se týče delšího půjčení, nemá to cenu, za týden poznáš jenom samy nevýhody související z netrénovaností a jiným stylem jízdy. Než si tvoje svaly plně zvyknou na lehokolo, počítej tak 10 000 km a na tolik ti ho nikdo nepučí. :-) Lehokolo si prostě buď koupíš a protrpíš si tu změnu a pak si už budeš jenom užívat, nebo nekoupíš a budeš se trápit na klasice do smrti. 1.V podstatě na každém lehu projedeš to co jsi popsal. 2.Rovinatý terén 2 000 km, kopcovitý terén 6 000 km. 2/2. Údržba stejná jako u klasiky, cena individuální podle použitých komponent. Poruchy a nářadí stejné jako u klasiky. 3. Záda spocená mít budeš. 4. Po 10 000 km budeš jezdit i po sněhu a ledu v -30. 5. Pláště si můžeš dát jaké chceš. Odpružení je o komfortu. 6. Lehokolo nebo i lehotříkolka je bráno jako obyčejné kolo, žádný papír nepotřebuješ a blbcovi nebude ani papír stačit. A pokud se ti nelíbí název lehokolo, najdi si tu anglický překlad a hned budeš COOL. :-))

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2009
    Autor: Juras
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Diky za odpoved,
      No na jednu stranu pises, ze si kolo muzu pujcit na srazu (zadarmo se zrejme na chvili da pujcit i u Azubu), ale na druhou stranu podle tebe ani za tyden nepoznam jeho vyhody, coz je mrzute.
      Kdyz bych vedel, ze je lehokolo to prave, co chci, tak na to penize dam dohromady (nebude na jine veci), ale jit do toho na slepo, to uz hranici s nabozenstvim.
      Maximalne bych investoval do 14dni pujceni (to jsou cca 3 tisice), kdyz by me to ochranilo rizika, ze dam uspory do neceho, o cem za puj roku zjistim, ze na tom jezdit nechci... ale jestli by ani to nepomohlo?

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Já do toho šel tehdy bez jakékoli zkoušky předem zcela naslepo a vůbec nelituji. Je fakt, že mě k tomu dotlačily rapidně se zhoršující zdravotní problémy, ale šel jsem do toho s tím, že v nejhorším případě to zase dál prodám, kdyby mi to nesedlo....a????...nestalo se!;-) Leho jsem si zamiloval a dnes je shodou okolností opravdu záchranou mého cyklování ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2009
        Autor: Martis
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Já jsem do toho šel taky bez předchozího vyzkoušení. Samozřejmě jsem pročet tohle fórum, pak měl brácha cestu pobliž Brodu, tak jsem ho zaúkoloval. Ten po prvním projetí po azubáckym dvoře prohlásil, že si ho koupí taky (to byl první impulz). Jen že mu nesedlo spodní řízení, tak si koupil s horním. Já naopak vyloženě chtěl spodní, protože mně připadalo zajímavý a jeho výjimečnost mě na tom, nevím proč, přitahovala. Pak jsem v jeden den zjistil, že si leho koupil i jeden kolega z místních přispěvovatelů, se kterým jsem si o tom ještě tak půl roku před samotnou koupí dopisoval (to byl druhej impulz). Rozhodně toho ani v nejmenším nelituju, i když u ceny to chce zavřít oči a zatnout zuby :-) Na klasice jezdím na nádraží jen kvůli tomu, že bych se tam s lehem po prvním dni asi už nesetkal. Zrovna minulej tejden jsem cestou domů nadával, jak je nepohodlná (a to jsem jel jen asi 3km :-)). Na lehu naposled 70 km za den a absolutně v pohodě.

        Jinak leho mě zaujalo na první pohled, když jsem se o něm (asi z nějaký fotky na webu) poprvé dozvěděl. Dobu jsem měl na ploše azubáckou tapetu, to pro mě byl ve všech směrech technicky neobyčejně zajímavej stroj. Po shlédnutí nějakýho toho videa jsem ho začal opravdu chtít, i když jsem se kvůli ceně dlouhou dobu nemohl rozhoupat. A teď pohled z druhý strany - zkoušel si ho kamarád, kterýmu dělal rozjezd docela problémy, dost jsem za ním běhal a držel ho, nakonec se sám rozjel a pár desítek metrů i sám jel. Vždy ale přišel okamžik, jakoby ho v jízdě něco rozhodilo a skončil s prudkym brzdením mimo cestu. Poté prohlásil, že s tím kamarád asi nebude a zbytek našeho výletu odjezdil na svojí klasice...

        Tak a teď se v tom vyznej :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2009
        Autor: RadekB
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Pro základní učení na rovině (rozjezdy ...) je výhodnější větší (kros) nebo menší (MTB) převodník?
          Učící se děcko také nejdív jezdí rychle, aby, když to dostane "do ruky", je schopné jet pomalu ...
          8-/

          [ Zpět ]
          Datum: 23.08.2009
          Autor: AV
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Pro učení rozjezdu je nejdůležitější, aby ta rovina byla trochu z kopce, aby ses nemusel tolik věnovat šlapání ale více řízení a rovnováze. Na převodníku nezáleží, záleží na zařazeném převodu, ten musí být takový aby ses bez větší námahy, ale co nejrychleji rozjel. Příliš lehký převod je spíš na škodu.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.08.2009
            Autor: HonzaK
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Ono nastavení posezu a vzdálenost šlapacího středu je na takovém lehokole alchymie. Každému pasuje něco jiného a jasné poučky jako u klasiky nejsou, každý na to musí přijít sám. Takže i když si půjčíš lehokolo na srazu, nemusí ti sednout žádné, jde spíš o orientaci co by ti sednout mohlo. Kdyby ti nejlépe sedl některý z Azubů, pak by sis mohl ten typ půjčit na delší dobu a laborovat s posezem a jezdit a jezdit. Buď tě to vezme za srdce nebo ne. Já sem nic nezkoušel a dokonce sem na tříkolce nikdy před tím neseděl a přesto sem do toho šel na tvrdo a nemyslím že by to hraničilo s náboženstvím. Prostě sem asi rok brouzdal internetem a četl o lehokolech (lehotříkolkách) všechno co sem našel. Chtěl sem kolo hlavně na dálkovou cykloturistiku, z čehož mi po dlouhém vybírání vyšla nejlépe lehotříkolka Greenspeed GTO. Na ostatní ježdění mám treka, horáka i silničku a můžu ti říct že už na nich skoro vůbec nejezdím. Na všechno používám lehotříkolku která zvládá všechno co sem jezdil před tím na třech klasikách. Ta bezpečnost a pohodlí mě prostě v dobrém slova smyslu donutily používat lehotříkolku ne jenom na turistiku, ale i na dojíždění do práce 30 km tam i zpět a jezdění na nákupy 8 km tam i zpět (v bydlišti nemám obchod). Pokud vydržíš půl roku, tak zjistíš že už nic jiného nechceš, tak to prostě je a neznám nikoho u koho by to bylo jinak. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 24.08.2009
        Autor: Juras
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahoj no myslim že to co zvládne favorit to zvládne leho taky,co se týče kopců až tak tragicky bych to neviděl,sice sem pomalejší ale už sem se poměrně zlepšil.jinak sem předělaval tachometr z horaku na leho a musim ríct že se mi průměrná rychlost začla zvyšovat.

    u pocení zad to u mě funguje tak že pot se odvádí skrz podložku sedla takze kdyz oddělam tu dratěnku na které se valím tak vidim kapičky potu pod podložkou na povrchu sedla,sice mam spoceny záda ale ne tak ze bych zdimal tričko:-)

    údržba,to zatím nevím,nemám ho tak dlouho,zatim se mi jen zlomil stojanek,jinak běžně jen dotahuju a mažu.Nářadí používám pořád stejné jako sem měl na horáku a zatím mi připadá že to stačí.

    Plaště si tam dej jaké chceš to by snad neměl být problém.

    Ale jinak je pravda že vyzkoušeni leha ti toho moc neřekne,opravdu to chce dyl jezdit,z počátku je to opravdu horší ale až se do toho dostaneš tak pak si to teprve budeš pořádně užívat:-)Lidi na to budou divně čumět ještě asi dlouho,když se ti nelíbí nazev lehokolo,tak si ho můžeš nějak pojmenovat,ja tomu svýmu říkám Sobík,reakce jsou vesměs pozitivní a ty co nejsou pozitivní mě nevaděj protože já vím to co oni nevědí:-))

    Příští rok si bude pořizovat leho jeden muj kámoš,aniž bych ho jakkoliv ovlivnoval nebo přemlouval,prostě se mnou trochu jezdil viděl jak to funguje a jezdí taky zjistil že naprostá většina terénu kterym on jezdí leho projede taky v pohode,pak mu to začlo vrtat hlavou a už je to tady:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2009
    Autor: lassserman
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      A ještě ta cena,to je asi jediná věc která prostě je problem,ale jestli překonaš tenhle problém myslim že litovat nebudeš...

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: lassserman
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Nemohl bys tu rychlost prosim konkretizovat? Je mi jasne, ze je to individualni, ale stejne si chci udelat predstavu.
      Doted jsem na favoritu skoro vsechny cyklisty predjizdel (zrejme je to trasou, nejezdim nijak rychle, zavodnici asi jezdi jinde) a prave kopce byly mistem, kde jsem v pohode predjizdel netrenovane jedince na mnohem drazsich kolech.
      Asi by mi dost vadilo, kdyby se to ted otocilo, to bych si fakt pripadal jak invalida, coz nevim proc v lidech evokuje pohled na lehokolo.
      Kdyby to byla otazka 1000 km, ale cekat rok, jestli se naucim jezdit rychleji je moc. :(

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        ja mam najeto odhadem sest stovek a vidim zatim stale postupujici zlepsovani,rychlosti u mě vypadaj asi takhle,po rovine jedu okolo 25-30 celkem v pohode,dokonce i s dynamem son ta rychlost moc neklesne,z kopce to je bezkonkurencni,horak nema sanci,at je borec jakkoliv namakanej a nejakej namakanej silnicar by s tebou asi mohl drzet krok,kamos mi nechce verit ze sem na nem z kopce jel pres sedesat,ma to opravdu tezky prevody asi jako na silnicce,a do kopce to je holt uz horsi,pokud mas namakany nohy a neni to nejakej silenej stoupak tak jedes taky celkem rychle,ja jedu do nejakyho stoupani zhruba 10-15km/h a kdyz to je zabijackej kopec tak samo nejlehci a 5km/h,ale skutecne to co ti tady pisu ber spis jako tu spodni hranici letos se mi moc nedarilo jezdit a opravdu mam najeto jen tech asi 600.Jinak mam Ibexe,a myslim ze to je takovy silnictejsi leho,tlumice mam i ve predu,preci jenom kdyz uz sem si porizoval leho ktery je pohodlny tak sem ho nechtel znepohodlnit neodpruzenou vidli,navic ti to umozni vyjet i vetsi obrubaky aniz by sis u toho prekousl jazyk:-)a retardery pak prejizdis klidne v plny rychlosti...

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2009
        Autor: lassserman
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          A tech 600 km mas letos nebo uplne celkem? To verim, ze bych za 14 dnu najezdit mohl, coz je asi maximalni doba, na kterou bych byl ochotny zaplatit si pujceni, abych se mohl rozhodnout. Pokud bych za tu dobu videl, ze tu pujde, bylo by jasne, ze lehokolo koupim, kdyz ne, byla by to zkusenost za cca 3000.

          Jinak pres 60 verim, na favoritu jsem mel rekord s kopce 72 km/h, ale dnes uz bych to nehodnotil jako dobry napad. :)

          Na ibexu se mi moc libi velka kola, ale predstava jak vysoko bych mel nohy me spis smeruje k apusu. Nicmene nejdriv se musim rozhodnout jestli ma smysl si lehokolo pujcovat, potom jestli si ho chci koupit a teprve pak asi jake presne to bude. :)

          [ Zpět ]
          Datum: 22.08.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            to mam za letos,na jare sem si ho poridil najezdil sem asi stovku,jenze pak sem mel na nem takovou groteskni nehodu,uz sem to tu nekde psal,proste mi zapadlo kolo do tram koleji a ja sem chtel tomu padu zabranit coz se mi povedlo ale zlomil sem si u toho palec a vda mesice sem byl doma:-(takze ted to dohanim,Pokud za 14 dni najezdis tech 600 tak verim ze poznas celkem slusne vlasnosti leha aby jsi se mohl rozhodnout,hele kazdy to ma jinak nekdo se to nauci driv a jiny dyl,me se Ibex taky moc libi,myslim ze u tech slapek jde jen o zvyk,ted sem to ucil kamose a jde o ten rozjezd,a taky ten prvotni nezvyk kdy trochu jinak udrzujes balanc,jakmile zvladnes tyto dve veci pak uz to jde samo,z vlastni zkusenosti doporucuju zacinat na sirokem placku nejlepe parkovisti nebo hristi.At se ve finale rozhodnes jakkoliv minimalne to leho aspon zkus,je to zajimava zkusenost...

            [ Zpět ]
            Datum: 22.08.2009
            Autor: lassserman
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Já jsem začínal v hlubokých lesích na opuštěný cestě :-) přece jen jsem na tom seděl poprvé a netušil co se stane, až se pokusím rozjet. K mýmu překvapení to opravdu jelo, i když jsem prvních pár desítek metrů šněroval. Na cestě jsem se ale udržel a v tu chvíli jsem věděl, že to byla dobrá koupě :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 23.08.2009
              Autor: RadekB
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Jo a jeste takovy postrehy,ja osobne trochu lituju ze sem setril na brzdach,myslim ze kotoucovky by byli asi fakt lepsi,a mam teda horni rizeni pri kterym mas taky o trochu lepsi aerodynamiku nez se spodnim,tot zhruba vse co se tyce mych nazoru,ale jinak jsou tu lidi co maj leho podstatne dyl nez ja jejich nazory budou asi preci jenom o par trid vys nez ty moje....

            [ Zpět ]
            Datum: 23.08.2009
            Autor: lassserman
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Ja si vazim vsech nazoru a tak nejak si podle toho koriguju ten vlastni, takze cim vic nazoru se tu objevi tim lepe, snad mi to s rozhodovanim pomuze, vzdycky se snazim ziskat maximum informaci a pak se rozhodnout, ze to ani tak obcas nevyjde, je vec jina... ::)

              Zatim se mi urcite vic zamlouva spodni rizeni, ale predpokladam, ze to na zacatku bude slozitejsi a je mozne ze pri prvnim svezeni zmenim nazor. Nicmene predstava, ze mi pri narazu trubka riditek skonci v rozkroku se mi prilis nelibi... horni riditka by zase mely vyhodu, ze bych mel kam dat tachometr a mobil s navigaci jako jsem mel do ted, to bude jinak asi slozitejsi.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.08.2009
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                No z hlediska pohodlnosti si myslim ze je jedno jaky mas rizeni,pro me ma to horni vyhodu ze se mi lip prochazi dverma,lip se projizdi uzkejma pesinkama zarostlyma travou,kolega se spodnim me chvilema pripomina travni sekacku:-)),snad me nezabije,taky se to kolo lip tlaci,preci jenom nekdy a nekde musis tlacit,lip resis tachak a podobny veci,ale u spodniho taky neni problem tachak apod.jen je to reseny jinak.
                a co se uceni tyce,tak si nemyslim ze by spodni bylo horsi,je to jiny nez horni,ale ne horsi nez horni,pripada mi ze jiny je horni a normalni kolo taky.Zrovna pri poslednim vylete jsem si pujcil se spodnim a ze zacatku mi trvalo nez sem chytl ten balanc,to samy kolega kterej presedlal obracene,po par kilometrech kdyz sme si kola vratili tak sem si zas zvykal na to svoje,a i kolega lamentoval:-))
                Ale jinak uznavam ze celni prudky naraz s hornim ve me taky vzbuzuje smisene pocity,predstava je to desiva,ale i na spodnim pokud by ses vylozene nepostavil pri narazu na predni mas taky o co zadrhnout:-))ale urcite by to bylo lepsi nez ta trubka horniho...

                [ Zpět ]
                Datum: 23.08.2009
                Autor: lassserman
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  na tom spodním o tu trubku přesmykače nezadrhneš. nemám vysvětlení, ale praktický zkušenosti takový jsou :o) Už jsem z toho kola vylítl i při větších rychlostech (přes 50km/h) a nikdy se to nestalo. A vlastně se nikdy nesatlo ani nic mě...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.08.2009
                  Autor: Jurimír
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Já ti nevím, ale u spodního řízení mně připadá pro "ona místa" na těle při nárazu docela nebezpečnej horní čep osy zatáčení předního kola, ze kterýho normálně vede trubka horního řízení (kdyby tam bylo). To už je snad lepší "narazit" na trubku horního řízení, než si natrhnout .... o tohle :-) "Zadrhnout" o přesmykač mě ani nenapadlo, zato tohle, co píšu, mě docela děsí :o)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 23.08.2009
                    Autor: RadekB
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      Takže kromě helmy i suspenzor?
                      8-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.08.2009
                      Autor: AV
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      :-O vždyť to vyčnívá tak dva cm nad rám??? Ta trubka na pesmykač je sakra delší... přesto se o to netrefíš. Věř mi. Naposledy jsem z kola takhle vysoupil včera :o)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.08.2009
                      Autor: Jurimír
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Otazky na lehokolo

                             

                        Já ti věřím, ale kombinace "vhodný" rychlosti (čímž nemyslím, že by musela bejt zrovna nějak zvlášť vysoká), posunutí sedla a nevhodnýho nebo nevydařenýho opuštění stroje tady, myslím, to riziko přece jenom je :-)

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.08.2009
                        Autor: RadekB
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Otazky na lehokolo

                               

                          možná. Podle mě ne. Hle já na tom dost blbnu a zkouším svoje možnosti. Mám pocit, že jsem se vysekal už všemi možnými způsoby a ve všech možnejch rychlostech a nepraštil jsem se. O nic. :o)))

                          Jo jinak Jrr nelekej se, když na tom budeš jezdit normálně, tak padat nebudeš :o)))

                          [ Zpět ]
                          Datum: 23.08.2009
                          Autor: Jurimír
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Ja to nijak nepopiram,to je dobre ze to tak neni,aspon toho suspika muze nechat doma:-)me se jeste "nepostestilo"se na tom takhle vymaznout,ikdyz se mi uz parkrat stalo ze mi auto najelo z boku,ale zatim to vzdy dobre dopadlo....

                    [ Zpět ]
                    Datum: 23.08.2009
                    Autor: lassserman
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                I kolo se spodním řízením se dá patřičně upravit.
                http://piskotak.rajce.idnes.cz/Setkani_lehokol...
                http://piskotak.rajce.idnes.cz/Setkani_lehokol...

                [ Zpět ]
                Datum: 23.08.2009
                Autor: HonzaK
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Na klasice jsem jezdil tréninkově okruhy, dnes je jezdím i na lehu. Tam kde jsem dřív jel do kopce 10 km/ hod, dnes jezdím 8 km/hod. na klasice jsem při pohodový jízdě měl průměr 21 km/hod, na lehu 19,5. Z kopce jde jen o pud sebezáchovy. Jedinci, kteří ho nemají, jsou na lehu nedostižitelní ! Je to ale naprosto individuální. Martin Anderseck jel na poslední sraz do Hodonína po ose z Amsterodamu a měl myslím průměr na svém flevobiku kolem 29 km/hod. To jel na těžko ! O takovém průměru se mi ani nezdálo i v dobách mé největší formy na zábradlí ! Ono záleží kdo a na čem vlastně jede. Každé leho je jiné a na rozdíl od zábradlí jsou v tom značné rozdíly. To ale nemůžeš poznat sám během zkoušení, na to je potřeba delší doba. Je dobrá i každá rada od těch znalejších. Já si to opravdu začal užívat až tak po půl roce ježdění. Pokud bych měl dát na své pocity při zkoušení ( to jsem byl celý den v Brodě u Azubáků ), jezdím dnes dál na zábradlí a na leho jenom nadávám ! Dnes už jezdím jenom na lehu, zábradlí jsem pověsil ve sklepě na zeď a tam už taky zůstane !

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2009
        Autor: cyklo-mz
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Mám lehokolo tuším asi šestým rokem a najel jsem na něm asi 30.000 - 40.000 km. Nevím. Nepočítám to.... Zkusím ti tedy k tomu, co píšeš, něco říct....

    rozjet se a jet pravděpodobně dokážeš. Na mým kole seděly bez přehánění stovky lidí. Nedokázali na něm jet tak dva tři lidi ze sta.
    Já viděl lehokolo jednou projet okolo sebe a pak jsem si půjčil jedno v půjčovně na půl dne a měl jsem jasno. Začal jsem shánět peníze, protože jsem věděl, že to prostě strašně chci. Byť se mi jelo blbě do kopce a nebyl jsem nijak rychlej atd. Ale já předtím na kole neseděl snad patnáct let. Tohle mě nadchlo. Tím podohlím a tím, jak příjemný to bylo atd.

    1. lehokolo od Azubu zvládne to, co favorit, naprosto s přehledem. Azubáci dělají v podstatě tutistická kola. Jezdím po silnici, v lese, v bahně v lehčím terénu atd. atd.
    tady máš nějaký fotky něčeho trochu terénnějšího:
    http://jurimir.rajce.idnes.cz/15.3.2009_bahnem...
    tady nějaký video z lehkýho terénu:
    http://www.youtube.com/watch?v=7iENqp-wDuc
    když prolezeš můj účet na rajčeti a na trubce najdeš toho víc....
    Nedokážu ti odpovědět na to za jak dlouho protože jak jsem psal výše já před lehokolem na klasice už dlouho nejezdil. Odpovím ti tedy jinak. Asi tak po 300km mi přišlo, že už to mám dost v ruce a jezdí se mi fajn. Asi tak po 1000 km se mi fajn jezdilo a i po všech lesních cestách kde bylo míň kořenů. Po pár dalších tisících jsem zjistil, že se mi jezdí podstatně rychleji do kopců. Kopce tedy rád nemám a na názor, že jsou kořením cyklistiky odpovídám, že držím dietu při které se moc kořenit nesmí :o)) Nicméně letos jsem přejel Alpy. A opravdu přejel, nevedl. Na rajčeti taky najdeš fotky a nějaký povídání, budeš-li chtít. Jde to. Po návratu mi přišlo, že z mýho okolí všechny kopečky někdo odstarnil:o)) Takže nedokážu říct, za jak dlouho budeš jezdit stejně rychle jako na favoritu, ale klidně se vsadím, že po čase budeš jezdit o dost rychleji. těch tvých 25km do práce. Říkáš, že tam je to více z kopce. To by tak odpovídalo tomu, když jedu od nás do Prahy. Jedu to asi 45minut a průměr mám okolo třiceti. udržím ho i nad třicet, ale to musím moc dřít a to já zas nerad:o))) A nejsem opravdu mezi těmi rychlejšími n alehokole. Jezdím v pohodě, nesportoju, nezávodím.... Jezdím jen a pouze pro radost a najezdím cca 5-7.000 km ročně.

    2. Údržba. Nedělám v podstatě žádnou údržbu. Kolo jsem za tu dobu asi třikrát umyl. A občas namažu řetěz. když s eošoupu špalky, tak je vyměním, ale nedokážu říct jak často to dělám. jednou za čas taky vyměním lanka a bovdeny. jednou za rok nebo za dva. Asi. Za tu dobu jsem jednou měnil ráfky, protože jsem ho probrzdil. Na jeden řetěz jsem najel asi 20.000 km. Pak jsem zahodil tác, řetěz i kazetu.
    Vozím s sebou sadu imbusů a nějaký klíče a hlavně lepení (už jsem píchnul třikrát) ale je to potřeba jen občas....

    3. jo, záda s epotí, bo na nich ležíš. Ale zas ti na ně nefouká, takže mě osobně je to jedno a od tý doby, co jezdím v Devoldu je mi to už tuplem fuk Ale Azub má víc druhů potahů n akola a ten tvrdší více větrá. Až tak, že v chladnějším počasí je prý skoro zima na záda:o) Vyzkoušej to. Mě nevyhovuje, ale třeba Zoid z něj byl tuším nadšenej...

    4. Jezdím celej rok i v zimě. Nejezdím jen na náledí. Je to jen o volbě pláš´tů a samozřejmě cviku - na druhou vyjížďku bych do sněhu nejel... Stabilita není problém. Je to jiný než na klasice a když s eto naučíš, tak jsi na tom v podstatě stejně....

    5. dáš si tam co cheš. Nevím jak je to u té nové vidle, ale do té mé je limit na šířku 1,9" a jinak je to fuk.

    6. vidlice potřebná není, ale je to s ní pohodlnější. Ale zase je to těžší.... Důležitý je zadní tlumič, ale bez přední vidlice s eobejdeš. já bych tedy nerad, ale jde to. Pro moje použití je ta odpružená vidle důležitá, protože na neodpružený bych po kořenech lítat přes třicet km/h nemohl....

    6. Mě nedal, ale já ho ani nechtěl :o))) S policajtama nebyl nikdy ani jedinej problém a ani ve vlaku nikdo netvrdil, že by to nebylo kolo nebo tak něco.

    7. Já mám nějakýho předchůdce Azubu Apus. pro mě, je to nejlepší konfigurace, ale tohle je strašně moc individuální. Ty dvě velký kola mají lepší průchodnost terénem a taky máš větší výběr v odpruženejch vidlicích, ale pro mě je to posez, který mi nevyhovuje a jsem rád, že jsem si kdysi vybral konfiguraci 20" 26" Nicméně jsi tu nezmínil konfiguraci, kdy jsou obě kola 20" a doporučuju ti jí zvážit!
    Můžeš s ezkusit podívat na pokrytí a kontaktovat někoho, kdo je poblíž, jestli ti umožná svezení. Já za sebe problém nemám a už víckrát jsem takovou jakousi ukázkovou první jízdu s někým absolvoval, ale taky mě nemáš zrovna po ruce... :o)

    pozornost, kterou lehokolo přitahuje, mě na začátku strašně štvala. Ale dneska už je to v pohodě. Jednak už nás jezdí asi trojnásobek, co tehdy a taky to bylo v televizi, takže to skoro každej už viděl v bedně nebo ve skutečnosti a už neexistuje takový to, že zzastavíš u krámu a během minuty máš okolo sbe hrozen lidí. jen občas se někdo přijde zeptat a sem tam někdo kouká chvíli dý, což je v pohodě. Tedy až na děti. Ty ukazují a někd yi pokřikují atd. Ale jsou tak bezprostřední, že to snad nevadí nikomu:o))

    Cena je jaká je... Můžeš jí akceptovat, můžeš postavit kolo sám a nebo se na lehokolo můžeš vykašlat. Já osobně za celou tu dobu nelitoval opravdu ani jednou!!

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2009
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Diky za rozsahlejsi odpoved,
      Dival jsem se na video, nedokazu teda moc odhadnout rychlost, ale na favoritu bych asi jel pomalejc, byly tam mista, kde bych urcite mel problemy. Co se tyce fotek, to bych svemu kolu neudelal, blato nemam rad, takze nemam pochyb, ze kdyz se to umi, jezdi lehokolo dobre i mimo silnice.

      Co ty si myslis, pokud bych si nejake lehokolo na tyden nebo dva pujcil (idealne asi Apus, ale musim zjistit, zda je ho u Azubu pujcujou), mohlo by mi to stacit k zjisteni, jestli to je pro me to prave nebo by mi to fakt nepomohlo?
      Sice nevim, co by si ve fabrice povidali, az bych prijel na necem, co tam jeste nevideli, ale uz tak si o me vetsina mysli, ze jsem debil, kdyz jezdim na kole misto abych koupil auto... :D

      [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        tak já taky nevím, jakou rychlostí jsem jel. Podle mne bys to na favoritu rychlej nedal, ale i kdyby, tak já tohle samozřejmě jezdím i rychleji, ale když řídím jednou rukou, protože ve druhý mám foťák, ze kterýho natáčím, tak prostě jedu pomalejc než když můžu držet řidítka oběma rukama. Navíc mám Rohloff a řazení jen na pravé ruce a ten fo´ták taky držím v pravý ruce :o))

        Já si myslím, že ti to půjčení leha dá odpověď na to, jestli ho chceš nebo ho nechceš. nedá ti to odpověď na to, jak na tom budeš jezdit rychle a jak dobře nebo špatně na tom budeš jezdit v terénu.

        U nás v práci si nejspíš taky myslej svý, ale občas se choděj dívat jak se rozjíždím, když jedu domů... :o)))
        Na to kašli....

        [ Zpět ]
        Datum: 23.08.2009
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          jo ještě něco. Když jsem pročítal to, co jsi se ptal výše atd. Kola od Azubu nejsou silničky. Silniční zatím udělali prototyp na kterým jeli expedici Nordkapp - Gibraltar, ale pak se nějak zadrhli a v prodeji to nemají. Zatím. To, co vyrábí Azub je podle mě snad nezničitelný universál, kterému já říkám turistický kolo. Tedy kromě HardCore, to už je spíš lehovarianta blížící se hroskýmu kolu.
          Chci tím říct, že na asfalt existujou mnohem rychlejší kola a na těch by se lehčí (ale opravdu jenom lehčí) terén dal jezdit taky.
          Konec konců on se dá terén jet do určité míry na všem. Rozdíl je v tom , v jakém pohodlí a jak rychle.

          K debatě spodní versus horní: Není jedno lepší než druhý. Je jedno více vyhovující tomu a druhé tomu. Mám s horním pár stovek kilometrů a já ho na kole fakt nechci! Spodní je uplně někde jinde. A jak říkáš když z kola se spodním vylítneš, tak ti nic nepřekáží v cestě a nic se ti nestane. Naposledy prakticky ověřeno včera odpoledne při pokusu jezdit v blátě na silničních gumách :o)))

          [ Zpět ]
          Datum: 23.08.2009
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            No o tom, ze Azub vyviji/vyvijel i silnicni model jsem taky slysel, ale ja nakup noveho kola zase prilis dlouho odkladat nechci. Pokud se pro nejake kolo rozhodnu (lehokolo / klasicke), tak nic dalsiho pristich par let kupovat nehodlam...

            To ze jsi jizdu natacel fotakem v ruce, me vubec nenapadlo, ja tipoval nejakou kamerku na prilbe nebo tak neco. Na favoritu jsem neco zkousel fotit za jizdy jednou nebo dvakrat, mimo silnici bych urcite drzel riditka obema rukama. :D

            [ Zpět ]
            Datum: 23.08.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              na lehu se o řidítka neopíráš a když ho dostaneš do krve, tak to stačí na dobrým povrchu ovládat dvěm aprstama jednů ruky.... Takže je to mnohem jednodušíí než na klasice.

              Jo, rozumím. Taky, když se rozhodnu, chci to hned:o) Ale i na Azub lehokole podle mne budeš za čas rychlejší než předtím na favoritu.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.08.2009
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Vyloženě silniční speciál sice ještě nemaj v prodeji, ale myslím, že takový Ibex bude už velmi rychlý na silnici (s příslušnými plášti).

            [ Zpět ]
            Datum: 23.08.2009
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              já taky neříkám, že ne. To moje by taky asi bylo, kdybych na něj nenavěsil tolik věcí :o)))

              [ Zpět ]
              Datum: 23.08.2009
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahoj.
    Myslím, že každopádně by ses měl přijet podívat na letošní lehosraz do Svaté Kateřiny. Sejde se tam spousta různých konstrukcí lehokol ať už firemních nebo domácí výroby. Vyzkoušíš si různé typy, myslím, že většina lidí tě nechá bez problémů svézt. Tam se můžeš rozhodnout, jaký typ - konfiguraci lehokola si pořídíš.
    No a na lehosrazu se "nakazíš" a bacil tě už nepustí.
    Já osbně jsem lehokolo objevil na internetu. Jelikož jsem kutil domácí, tak jsem si lehokolo postavil. První dojmy byly - jak na tom některý idiot může jezdit. No vydržel jsem a nelituju. Mám doma silničku, treka i horáka a už na ně pár let sedá prach.
    Ono asi záleží i na tom, na jaké lehokolo člověk poprvé sedne. Zkoušel jsem přesvědčit svoji ženu, ať se na lehokole taky naučí jezdit. Zkoušela to na mém, ale mám šlapání dost vysoko (= drží se hůře rovnováha) a vůbec se jí to nelíbilo. Řekla mi, že na to už nikdy nesedne, že si nechce rozbít hubu. Tak jsem ji nakonec postavil tzv. LWB, kde je šlapání stejně vysoko jako na klasickém kole - a ejhle, na klasickém "zábradlí" už odmítá jezdit a dokonce si vyrazí na lehokole i sama - což předtím na klasickém kole absolutně neexistovalo. Teď jí na jejím LWB předělávám sedadlo, trošku se to táhne (nějak není čas) a mám to denně na talíři, ať s tím pohnu, že nemůže jezdit. A to prosím je moje žena opravdu, ale opravdu nesportovní typ.
    Jo a pokud by sis chtěl na lehosraz do Svaté Kateřiny jenom odskočit, tak doporučuji páteční a sobotní podvečer a večer, přes den je výjezd a v kempu nikdo nebude.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2009
    Autor: Jihra
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      taky jsem jezdil na favoritu, a i když se mě zdálo, že jezdím pomaleji, průměrná rychlost se zvýšila. Měl jsem stejné otázky jako ty, ale stačí jedno projetí, a otázky jsou ...

      [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2009
      Autor: romantic
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Tohle jsi už četl?
    http://lehokolo.com/download/lehoskolicka.pdf

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2009
    Autor: HonzaK
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      ... hlavně si přečti fáze I. - III. Já mám leho možná už půl roku, a i když jsem běžný kopce, co jsem vyjížděl na klasice, taky už vyjel v leže, tak jsem pořád ve fázi I. Možná to je tím, že jsem se ani na klasice nesnažil vyjet kopec co nejrychleji, takže teďka mně hlemýždí tempo na lehu nijak nevadí. Doufám, že do dalších fází se ani nedostanu :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2009
      Autor: RadekB
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Nebudu opakovat to, co tu psali jiní, zejména to co napsal Jurimír se zcela shoduje s mojí zkušeností. Takže jen na doplnění:
    1. Myslím, že pokud jezdíš denně, tak se na rychlost favorita dostaneš velmi rychle, za pár týdnů max. Kopce jsou problém hlavně zezačátku a hodně to souvisí s tím, že začátečník neumí řídit kolo v pomalých rychlostech dostatečně jistě, takže nedrží správnou stopu a psychicky i fyzicky se vysiluje škubáním za řídítka - co se časem spraví.
    2. Dle mojí zkušenosti vydrží delší řetěz déle úměrně délce (i teoreticky by to odpovídalo, dalo by se vycházet z předpokladu, že řetěz se opotřebovává spíše obrušováním, tedy jen v místech, kde se hýbe, ne tam, kde je rovně, byť v tahu). Devítkový řetěz na lehokole mi vydržel rozhodně déle, než sedmičkový na MTB.
    3. pocení zad: pořídil jsem si ventisit (v čr distribuuje azub) a je to fakt rozdíl oproti standardní azubácké pěně (a nejen cenový:-) ). Prostě to fakt větrá.
    4. Ve sněhu je to na lehokole tak stejný jako na klasice, na úplně čiském hladkém ledě (na cestách se prakticky nevyskytuje, vždycky je poprášen sněhem nebo nějakým prachem) horší.
    5. Pláště jakékoliv, co se vejdou do rámu. Je to věc pohodlí. A samozřejmě do terénu širší často líp drží. Přední vidli radši odpruženou, klidně i nějakou obyčejnou bez tlumení radši než pevnou. Pokud teda chceš jezdit i mimo asfalt rychle. Lepší (= rychlejší) je kombinace úzký plášť + odpružení než pevná vidle + široký měkký plášť. Na kamenitou cestu klidně úzké (s odpružením). Problém s úzkými nastane hlavně v bahně.
    6. V zákoně je výslovně stanoveno, že jako jízdní kolo se rozumí prakticky jakýkoliv vehikl na lidský pohon (tří- a více-kolky, koloběžky, tandemy a vícemístná kola a další). Neměl by s tím být problém. Pro způsobilost k provozu se úředně schvalují pouze motorová vozidla. Samozřejmě je vhodné lehokolo vybavit veškerou povinnou výbavou (světla, odrazky atd.), což bys pro tvoje použití stejně udělal.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2009
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Jurimír a PavelŠ už to tu pěkně rozebrali, přidat jen něco co nepokryli. Na lehokolo jsem přesedl dávno, taky to bude asi šest let, momentálně mám Azub Apus, neodpružený midracer a veslovací lehokolo.
    Rychlost a s ní související adaptace: Podle mých zkušeností potřebuje nováček na lehokole jezdit aspoň měsíc a najezdit aspoň 300km na takovou počáteční adaptaci svalů a mozku. Na naučení se rozjezdu stačí pár minut a na naučení jízdy pár kilometrů, ale pak přijdou ke slovu ty nenavyklé části svalů na nohou. Stehna nad koleny podivně bolí (bolí jako velmi unavený sval) a podobně. Právě ty první týdny jsou v tomhle trochu slabší, ale trvale ti roste průměrná rychlost. Po tom prvním měsíci by měla překročit tu cos jezdil dřív, i v tom terénu co popisuješ na cestu do práce. Lehokolo má jiný rychlostní profil. Do kopce tě brzdí nemožnost změnit styl šlapání a trochu i větší váha kola. Z kopce se naopak projeví lepší aerodynamika (a vrátí se ta váha). Na rovině je aerodynamika taky nezanedbatelný faktor. Výsledkem je, že do kopce máš slušnou pravděpodobnost, že budeš pomalejší než jsi teď a mizivou pravděpodobnost, že bys mohl být rychlejší. Po rovině budeš téměř jistě rychlejší a z kopce dolů budeš o kus rychlejší i kdybys nechtěl. Ve výsledku pak jediný typ trasy, kde bys mohl být teorecky i pomalejší by bylo něco s příšernými stoupáky následovanými klesáním tak klikatým (hrbolatý, dopravně zacpaným nebo nevím jakým ještě), že by ta vyšší rychlost z kopce nepřišla ke slovu.
    Stejně jako ostatní doporučuju odpruženou vidlici v kombinaci s úzkým vysokotlakým pláštěm jako mnohem lepší než široký plášť a pevnou (pro Azub).
    S neodpruženým lehokolem jsem už jel i docela hrbolaté cesty docela rychle, výpravou lidí z téhle diskuse jsem držel krok ať jeli kudy chtěli. S Apusem je to pak už naprosto bez potíží. V zimě jezdím do práce na Apusu a problém mi to nedělá.
    Rychlost před a po je těžké srovnávat. Jsem o hodně velký kus rychlejší na lehokole, ale nakolik je to tím, že jezdím 3x až 4x víc km za rok? Dneska jsem dal do práce průměr přes Brno s polední dopravou a proti větru 26,5km/h. Už jsem udělal i přes 30, navzdory semaforům. Po rovině jsem za hodinu s pevným startem dal nějakých 36,5km. Nedávno při dvanáctihodinovce 290km, díky pauzám a lenosti zahajovat poslední kolo nedokončitelné včas tachometr naměřil průměr 29,1km/h. Trať byla z poloviny na mizerném asfaltu a nějaké metry se tam taky nastoupaly.
    Pro srovnání před přesednutím na lehokolo jsem dokázal udělat průměrnou rychlost 30km/h jedině za dokonalých podmínek na 10km po rovině, jinak ani omylem. Rekord v kilometrech na jeden den byl asi 86. Těchto výkonů jsem s Azubem model 2002 dosáhl už po asi dvou nebo třech týdnech ježdění a ještě se trochu vylepšil po tom. Před tím jsem jezdil na takovém trekocrossu (posaz skloněný jako na crossu, pláště skoro silniční, prostě hybrid hybridů) co byl podle mě rychlostně srovnatelný s favoritem.
    Pokud si koupíš Azub, očekávej těch pár set km (respektive pár týdnů) nezbytné adaptace a pak mírné polepšení výkonů. Podle toho cos napsal o trase by se mohlo stát, že do práce z kopce budeš od začátku rychlejší, později o kus, zatímco domů to teprv postupně vytáhneš na původní rychlost, ale to se těžko odhaduje aniž bych tu trasu někdy sám jel.
    Jestliže měříš 190cm, tak zejména pokud máš dlouhé nohy, podívej se i po tom Ibexu. Já se svými 178cm na něm můžu jezdit, ale do města, kde se často zastavuje, volím radši Apus. Pro tebe ale tak extra vysoký nebude a pokud by ti nakonec ten nárůst výšky šlapání nevadil, tak výměnou získáš pár výhod: více standardních dílů (dostupnější pláště, duše, výběr vidlic...), menší valivý odpor hlavně na špatném a neasfaltovém povrchu a "překvapivě" i lepší aerodynamiku - nohy jsou víc v zákrytu s tělem. Pokud jsi velké postavy, mohl by sis nad malým předním kolem Apusu připadat divně až nepatřičně, ale je to dost osobní, chce to zkusit.
    Ohledně zkoušení doporučuju tak půldenní nebo jednodenní výlet. To je víc než dost času na to, aby ses s kolem sžil, mohl se přestat soustředit na řízení samotné a užil si jízdu. Naopak to zas není tak dlouho, aby ses začal zaobírat "problémy" jako jsou výše zmíněné svalové adaptace a další věci, které v prvních dnech mohou člověku kazit radost, ale časem se samy spraví.

    [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2009
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jirko, nerad ti odporuju vědom si toho že si tu jeden z těch nejzkušenějších, ale jak si tu už kdysi psal, na klasice si toho před přesedláním na lehokolo moc nenajezdil. Možná i proto se ti zdá přesedlání z klasiky na lehokolo tak jednoduché. Moje zkušenost je úplně jiná a myslím že u lidí kteří na klasice jezdili opravdu hodně (zhruba 10 000 ročně) je zkušenost stejná. Za 20 let jezdění si člověk natrénuje tu část svalů které potřebuje na klasice a když najednou přesedlá na lehokolo je to šok ne jen pro svaly ale i pro psychiku. Průměrná rychlost jde na polovinu a nebudeme se bavit o tom kolik je z kopce nebo do kopce, prostě to tak je. Čím je člověk na klasice trénovanější, tím je skok dolů větší. Připadá mi jako by svaly natrénované z klasiky potlačovaly ty které potřebuju na lehokole a dobu než se to vyrovná odhaduju na počet kilometrů který sem ročně ujel na klasice, tedy těch 10 000 km. Tazatel se pohybuje na podobné sumě a proto to bude mít hodně těžké a nevyvolával bych v něm plané naděje že to půjde tak rychle jak jsi napsal. Prostě se musí připravit na to, že 2 000 km tréninku je asi tak potřeba na ujetí babce s nákupem(u nás jsou obzvlášť trénované). :-) Pokud udrží psychiku na uzdě a bude mu stačit pomalé ale jisté zvyšování rychlostního průměru, pak má vyhráno a za těch 10 000 km bude stejně rychlý jako na klasice, možná i rychlejší. Sám mám jen nějakých 3 000 km, takže si tím čerstvě procházím a můžu říct že krizi sem překonal teprve nedávno. Už sem prostě to pomalé zrychlování přijal jako fakt, nejde přeci za půl roku zvládnout to, na co sem před tím trénoval 20 let, no né?

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2009
      Autor: Juras
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Já jsem napsal, asi ne moc jasně, že nejde srovnávat současný výkon na lehokole s tím, co jsem kdysi jezdil na klasice, protože roční nájezd mám teď troj až čtyřnásobný. Nicméně i tehdy při přesedání bych se označil za nadprůměr (i když ne o moc) a ten "šok" z přesednutí na lehokolo nebyl velký. V rámci brigády na splacení lehokola jsem jezdil ráno 10km po rovině do práce a večer zpět, s jedním velkým kopcem na konci. A opravdu jsem se na původní rychlost dostal za tři týdny, během kterých jsem nenejel skoro o nic víc než za ty předchozí tři na klasickém kole.
        Nejsem si jistý, jak moc je velká trénovanost přitěžující faktor, ale napadl mě jiný: věk. Mě bylo 21.
        Pak jsou tu věci jako jak rychle se ti povede trefit do dobrého nastavení vzdálenosti pedálů a podobných věcí, které jsou z části štěstí. Znal jsem lidi, co ze začátku na Azubu se spodním řízení hrozně šponovali ramena a unavoval se jim krk, trvalo týdny než na to přišli, naučili se ramena uvolnit a bylo po problému. Tohle všechno ti může dost zpomalit uvykací fázi.
        S tím rozdílem z kopce a do kopce je to jak jsem napsal. Možná to na Greenspeedu GTO není tolik poznat, přece jen jeho aerodynamika není zas tak úžasná a valivý odpor je o chlup větší. Nicméně takový Ibex na rychlých pláštích každopádně pojede z kopce dolů rychleji než favorit, z prudšího kopce o hodně.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2009
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Věk bude hrát určitě roli, hlavně v psychice, znáš to pořekadlo "starého psa novým kouskům nenaučíš". :-) Co se týče seřízení sedačky nebo seřízení šlapaciho středu nebo řízení, určitě to vliv má. Sám sem měl problém s brněním nohou a po tvé radě vysunout dál šlapací střed, bylo rázem po problému. S kopce jezdím rychleji než na silničce, odpor typuji stejný, jenom mám na GS mnohem těžší převody(i lehčí) takže si můžu přišlápnout. Po rovině sem stejně rychlý ne-li rychlejší jak na horáku a když se nervnu, tak i trekinga předjedu. :-) Kopce sem vzdal, na lehotříkolce nemusím řešit rovnováhu a tak zařadím lehoučký převod a krokem bez zadýchání jedu střechu. Na klasice sem to rval silou ve stoje abych ulevil prdeli a byl co nejdřív na hoře. No a v tom vidím hlavní důvod proč je klasika do kopce rychlejší, nemá jinou možnost, kdežto na lehu ano, stačí říct pohodlí a větší rozsah převodů. Člověk tak nějak zleniví nebo co a pak se diví že má slabé průměry. :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2009
          Autor: Juras
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      jak vlastně dopadla tebou zmíněná dvanáctihodinovka? docala by mě zajímalo, jak si vedli lehokolisté v konkurenci s klasickými cyklisty, předpokládám, že se mohly zůčastnit všechny typy kol a jely na stejné trati?

      [ Zpět ]
      Datum: 27.08.2009
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        http://www.favoritbrno.cz/detail-novinky...
        Škoda, že jsem to tak pros...pal na lavičce. Holt příště nepodcenit odpočinek a né dát si den před tím to samý a ještě přes kopce :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 27.08.2009
        Autor: Radek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        http://www.lehokolo.cz/dvanactihidinovy-zavod-...

        [ Zpět ]
        Datum: 27.08.2009
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          děkuji, i Honzovi za vtipné zhodnocení. podle jeho popisu, fotek, propozic - startovné pouhých 50! /v oblastiky cyklistiky u nás nevídané/ mi to připadne jako velmi sympatická akce, s pohodovou atmosférou. z výsledků je vidět, že se lehokola rozhodně neztratila a povolený pivní doping opět slavil úspěch :-))

          [ Zpět ]
          Datum: 28.08.2009
          Autor: vladaza
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            já sem neměl ani jedno!

            [ Zpět ]
            Datum: 28.08.2009
            Autor: romantic
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              jasně, vycházel jsem z komentáře Honzy, jehož pojetí akce a evidentní záliba v dobrém pivku jsou mé životní filozofii velmi blízké

              [ Zpět ]
              Datum: 29.08.2009
              Autor: vladaza
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Jasně, já si to nahradil po závodě. Radek a Jirka nepijů!

                [ Zpět ]
                Datum: 29.08.2009
                Autor: romantic
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  dehydrovaný organizmus ovšem optimální výkon nepodá, v tomto bodě mají kucí šikovný možnost radikálního zlepšení. na příští ročník uvažuji, že se do této akcičky zapojím, stěžejní otázkou je, který z pivovarů mě bude ochoten sponzorovat neb již ověřený postup Honzy hodlám zdokonalit. uvažuji o schématu - "co kolo, to jedno" : - ))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 30.08.2009
                  Autor: vladaza
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    To jsem měl původně v úmyslu taky, ale startuje se moc brzo, hospody jsou zavřený a lahváče nemusím.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 30.08.2009
                    Autor: HonzaK
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      já být odkázaný vždycky jenom na točený, tak je ze mě nejspíš abstinent. úroveň podání je na olomoucku celkem podprůměrná, výběr nedostatečný, kam já až musím za dobrým pivem šlápnout... na dvanáctihodinovku bych si rozhodně připravil chladící box s vybranou skladbou sortimentu, ponechávat tak důležitou věc jako je občerstvení neprověřené hospodě bych prostě nemohl a pak já některý takypiva /model Géčko apod./nepiju - holt aspoň v něčem mám svoje zásady : -)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.09.2009
                      Autor: vladaza
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Osm litrů ionťáku mi nepřipadá jako dehydratace...
                    Naopak pivem prosycený motající se organismus se občas zařadí po bok přejetých veverek, koček, ježků a další havěti co pak ještě celé dny smrdí na rozpálené silnici...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 31.08.2009
                    Autor: Jirka
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      reálně uvažuji, poměřujíc svoje možnosti s výkonem Honzy K., s maximálně deseti odjetými koly /bude-li okruh stejný jako letos/. pivo pro průjezdu cílem už nemohu počítat, poněvadž pak už přece z kola slezu. prostým výpočtem se dotávám k devíti kousků, tedy 4,5 l pivátka. no a pokud sáhnu skromně po nějaké desítce, tak nemůže být o nějakém motání se po silnici ani řeč, ostatně než objedu jedno kolo, tak je alkohol z jednoho piva prakticky odbourán, vyloučeným potem ovšem smrdět budu, vo tom žádná :- ))

                      [ Zpět ]
                      Datum: 01.09.2009
                      Autor: vladaza
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Přesto že jsem lehokolový začátečník (mám najeto zhruba 1100km), dovolím si přidat pár svých postřehů. Pro mě jsou největším problémem prudké kopce. Tam buď šlapu motaje se po silnici a nebo tlačím. Kopcovitý terén tlačím vždy. Zatím na to prostě nemám. Jezdím ale v Beskydech a tam je kopců a terénu docela dost. Do práce jezdím 15 km a jedu to stejnou dobu jako před tím na horáku. Před tím jsem jezdil na MTB a hlavně natěžko a vyjel jsem skoro vše. Pomalu, ale vyjel. Na ležáku vyjedu tak 60% toho co na lehu. Pláště nám dosud nevhodné, protože jsem bral ty, které mám na horáku. Časem je vyměním za vhodnější. V zimě nejezdím, protože mě to nebaví a nemám rád zimu. Údržba je naprosto stejná s jinými koly.
    Když to shrnu suma somárum tak na horáku jsem vyjel více a rychleji ale na ležáku vyjedu a vytlačím totéž, sice pomaleji ale zato s nesrovnatelnou pohodou a když jedu tak i s pohodlím.
    Ležák tě prostě buď chytí a nebo ne. A pak jdou všechny nevýhody do kytek a ty si tu jízdu prostě užíváš. A je ti šumafuk, že občas tlačíš a předjíždějí tě namakaní kanci. A to že vzbuzuješ pozornost? To je přeci paráda. Jedeš si v pohodě, propaguješ ležáka a ještě si tě lidi všimnou. Nejsem exhibicionista, ale zájem a zvědavé pohledy mi nevadí. Rád se s lidmi podělím o své zkušenosti a když se mi někdo posmívá, tak nemám problém poslat ho do prdele.
    Prostě to zkus a když tě to chytí a překonáš počáteční obtíže o kterých psali jiní, tak zjistíš, že na klasiku už nesedneš :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2009
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      ...mám najeto na ležáku násobky toho co Ty a kolikrát si taky s chutí rád vytlačím kolo do kopce :-). Potahám přítom z falšky nějaký ten "cuc" a přerovnám v klidu bez pumpování krve až v hlavě své momentální myšlenky.;-) Jak by asi řekl ten politruk v Andělovi na horách: Tlačit umím a tlačím rád!;-). Plně se k Tvému příspěvku připojuji a dávám bod! ;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2009
      Autor: Martis
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Mě se taky hrozně libí že díky lehokolu se člověk seznámí a pozná se spoustou nových a zajímavých lidí se kterýma by se normálně vůbec nebavil...

        [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2009
        Autor: lassserman
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Své zkušenosti a pocity jsem stručně shrnul tady:http://www.papji.wbs.cz/Jak_jsem_se_dostal_k...
    A odpovědi:
    1) lehokolo zvládne vše co favorit. Za jak dlouho se dostaneš na průměrnou rychlost favorita nelze říct, neb je to opravdu individuální ( podle mě hodně záleží na tom, jestli jsi zvyklý jezdit frekvenčně, nebo silově, pokud frekvenčně tím líp)
    2) údržba je stejná jako na jiném kole ( já jezdil na MTB silově a řetěz mi vydržel v průměru 1000 km na lehokole to nebylo o moc víc, ale nyní jezdím více frekvenčně, na řetězu mám cca 3500 a ještě něco vydrží)
    3) potí, ale odvod vlhkosti vyřeší prádlo a potah sedadla.
    4) jezdím na lehokole po celý rok, jen na zimu si vkládám pod potah opěradla a sedadla karimatku a před sebe plastový štít ( hodně nevzhledný, ale účinný) Jinak jde jen o zvyk, časem a zkušenostma jsem zjistil, že pokud mi uklouzne zadní kolo, dá se to ještě vybrat a nespadnout, u předního to uležím ( ustojím) jen vyjímečně
    5) pláště si dáš dle potřeby, řekl bych, že širší pláště u neodpružených lehokol značně eliminují nárazy, ale pochopitelně záleží na tlaku v pneu. na celoodpruženém by se snad daly použít i ,,žiletky"
    6) dle platných zákonů nepodléhá jakékoli kolo, tudíž ani lehokolo schválení způsobilosti pro provoz na poz. komunikacích, vtíravého příslušníka snadno odpálkuješ, neb nezná zákon.
    Jinak ti taky vřele doporučuji setkání lehokol.
    Já osobně jsem na jiném kole nesděl už 2 roky a nevěřím, že bych si ještě pořídil nějaké ,,zábradlí", když se můžu válet na lehokole.:-))

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2009
    Autor: Papji
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Tak zatim diky vsem za komentare, vsechno jsem si procetl.

    Pokud je pro adaptaci na lehokolo podstatnym parametrem vek, tak doplnim, ze je mi 27 (a BMI mam na hranici podvahy), mozna by to byvala byla i zajimava otazka, zjistit tady vekovou strukturu lehokolistu. :)

    Kdyz to dobre dopadne, tak si v sobotu udelam vylet do Azubu, zkusim se svezt a pak se uvidi.
    Nevim, zda nakonec leho dopadne nebo ne, ale tahle diskuse me presvedcila, ze by rozhodne byla skoda vubec to nezkusit, kdyz me to bude stat jen cestu vlakem a zabity den.

    Kdyz se mi svezeni bude libit, rad bych si domu pujcil takovy typ, o jehoz koupi bych uvazoval, ale tak jednoduche to nebude.
    Kolo si muzu pujcit max na tyden (pak musi na nejakou akci) a i kdyz na webu pisou, ze vetsinu sortimentu lze zapujcit, prakticky maji ted k pujceni lehokola 3 - Max spodni rizeni, Apus s hornim rizenim a Mini kde rizeni nevi.
    Tak nevim, ktere bych si pujcil, kdyz se mi nejvic libil Apus se spodnim rizenim. Docela se divim, ze nemaji kol na pujceni vic...

    No uvidime, jak to dopadne, v nejhorsim budu prvni, kdo po vyzkouseni lehokola pujde koupit zase klasiku. :)

    [ Zpět ]
    Datum: 26.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      z toho si vybereš. Máš na vyzkoušení všechny tři konfigurace. to je podstatnáý a nejhorší rozhodování. Jestli horní nebo spodní jsem věděl po deseti minutách zkoušení obého.
      Hodně dlouho jsem váhal mezi konfigurací 20" 26" a 26" 26" Naštěstí jsem vybral dobře. pro sebe dobře. U jinýho by to byl jinak :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2009
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Být tebou, zkusil bych ten Max se spodním. Jsi vysoký člověk, tak by to neměl být problém se povozit. Když během toho povožení zjistíš, že je to dobrý, ale chtělo by to nižší čumák, budeš mít jistotu, že Apus se spodním je to pravé.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.08.2009
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Jeste jednu drobnost bych potreboval vedet, pokud bych si tam kolo pujcil, nebude problem s transportem lehokola vlakem?

    Nektery vlaky nemaji zavazadlovy vagon, jde takovym vlakem odvezt kolo (predpokladam jen uplne vpredu a vzadu vlaku)? A da se vubec do normalniho vagonu lehokolo nalozit (projde dvermi)?

    Pokud to pujde, uprednostnil bych vlak, ktery ma vagon s uschovou behem prepravy. Nicmene vzhledem k cene kola a vysi zalohy na pujceni, ruci Ceske drahy za to, ze se kolu opravdu nic nestane? Bylo by smutny, kdyby mi Azub seskrtal zalohu, protoze to ve vlaku odreli...

    [ Zpět ]
    Datum: 27.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      co se vlaku týče, je to stejný jako s klasikou. Není v tom rozdíl. A víc bych se k tomu nevyjadřoval. Všechny problémy, který ČD nám kolistům obecně dělá se tady probrali mnohokrát a všichni je beztak známe....

      [ Zpět ]
      Datum: 28.08.2009
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Ok, diky. :)

        [ Zpět ]
        Datum: 28.08.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      je už sem tak jel z maxem

      [ Zpět ]
      Datum: 29.08.2009
      Autor: Bidlo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Vozil jsem vlakem (běžnou lokálkou) normální Céčko s horním řízením opravdu často a naprosto bez problémů. Jenomže Céčko bylo lehonký jako facka - zvednout ho tedy do schodů složit do prostoru pro kočárky bylo naprosto jednoduchý. Azub 4 nebo Maxe mám se spodním řízením a vlakem jsem to zatím nevezl. Myslím, že pokud bych to tam chtěl poskládat, tak bych to otočil zadním kolem napřed a strčil úhlopříčně směrem od kouta u okna se sedačkou k výdejnímu atomatu na jízdenky - tak si myslím by kolo nejméně překáželo ostatním cestujícím a tudíž by se eliminovaly i případné šrámy. Jinak, pokud myslíš ve druhé variantě ten přípojný vagon s nákladovým prostorem, tak ten se vidí tedy sakra zřídka.:-(

      [ Zpět ]
      Datum: 29.08.2009
      Autor: Martis
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jel jsem asi 10x vlakem.Vem si gumicuk(raději dva) a připoutej kolo k něčemu.Pokud použiješ úschovu během přepravy,tak se nabídni,že si kolo připoutáš sám a připni ho k mříži okna naproti hákům.Průvodčí jsou celkem bezradní a rádi Ti vyhoví i pomůžou.Letos jsem měl jen dobré zkušenosti s průvodčími.Nesmírně vstřícní a ochotní.Vloni tomu tak nebylo.Také jsem si v Azubu předloni půjčoval 4 lehokola.Dokonce i tříkolku.Pak mi půčili A4 na 3 týdny.I když jsem u nich kolo nekoupil tak se ke mě dodnes chovají mile.Tak už neváhej a půjč si vše,co Ti nabídnou.Aspoň poznáš které lehokolo Ti bude nejvíc vyhovovat

      [ Zpět ]
      Datum: 29.08.2009
      Autor: Don-Pedro
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        tak, směle vpřed, suchopárné teorie ponech akademikům a vybraným nakolákům : - )

        [ Zpět ]
        Datum: 30.08.2009
        Autor: vladaza
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahojky, tak hlasim, ze jsem se vcera svezl na lehokole! :)
    Podcenil jsem pocasi, doufal jsem ze se jen ochladi, maximalne nejaka prehanka, realita byla horsi, prselo cele dopoledne, ale kdyz uz jsem byl tam, tak jsem se svezt proste musel...

    Prvni jsem mel pujceny apus s hornim rizenim, naucit se na tom rozjet, drzet rovnovahu a jeste nejak jet kam chci, trvalo asi deset minut. Ze zacatku byl nejvetsi problem, ze jsem chtel vic zatocit, pri slapani jsem zavadil patou o predni kolo a nasledne jsem z kola radsi seskocil.
    Pak jsem na tom kole asi hodinu jezdil po okoli (byl jsem odeslan na blizkou cyklostezku), kolo jelo docela pekne, akorat riditka byly nezvykle citliva, kazdy vyraznejsi pohyb me docela rozkymacel.
    Kdyz se mi konecne podarilo prestat drzet riditka krecovite (aspon vetsinu casu, reflexy fungovaly dal), zjistil jsem, ze ruce vlastne na riditkach jen visi, takze spodni rizeni bude pro me urcite lepsi.

    Behem prvni projizdky jsem solidne promohl, nic na prevleceni jsem samozrejme nemel. Docela me prekvapil pan Zemanek, dostal jsem nejaky reklamni tricko a dalsi jizdu jsem absolvoval v tricku a pujceny mikine (nastesti uz pomalu prestavalo prset). Vubec jsem necekal az takovou vstricnost, s takovym pristupem k zakaznikovi jsem se jeste nesetkal, fakt nemuzu nic vytknout (a ja si jinak vzdycky neco najdu). Uz jenom to, ze se mi celou dobu venoval, u pujcenych kola prodluzoval retez, aby pedaly vysly na mou postavu, na kole jsem si mohl jezdit jak dlouho jsem chtel a pritom ani nechtel videt zadny doklad, to vsechno v sobotu, zadarmo, akorat s nadeji, ze si mozna kolo casem koupim. Kez by bylo vic takovych obchodu...

    Druhym kolem, ktere jsem vyzkousel byl Max. Opet to chvili trvalo nez jsem na tom nejak udrzel rovnovahu, rozjezd byl tezsi nez na apusu, ale spodni rizeni se mi od pocatku zamlouvalo vic. Trochu mi ale vadil maly rejd kola, zda se, ze jediny zpusob, jak se na cyklostezce otocit, je sesednout, nadzvednout predek a otocit. Pri normalni jizde to samozrejme nevadi.
    Po dvou projizdkach mezi nimiz jsem si nechal posunout pedaly vic dopredu, jsem dosel k zaveru, ze Maxe chci pujcit domu (moznosti byly jen dve a ja chtel spodni riditka). Sice to nebude ani na cely tyden, ale i tak jsem rad, ze jsme se domluvili, jinak bych si musel pockat.

    Predpokladal jsem, ze lidi v okoli Azubu musi byt na lehokola zvykli, kdyz ho tam pravidelne zajemci zkousi, ale dost lidi stejne vypadalo prekvapene. Kdyz jsem do kopce predjizdel starsi pani na kole, tak spadla na chodnik. Rikala, ze ji nic neni (bylo to spis nezdarene sesednuti nez pad) a jeste bedovala, ze ona spadne a ja nespadnu...

    Nalozeni do vlaku bylo celkem zajimave (pouzita uschova behem prepravy), pruvodci (mozna vlakvedouci, nevim) mel hned v uvodu otazku, za co to ma chytit (s cimz jsem sam mel potize) a nasledne at si to zaparkuju sam, ze on s tim neumi, ale zdarilo se a odjeli jsme vcas. :)

    Co se mi fakt libilo (tam i tady), ze auta me predjizdeli bezpecne, opravdu velkym obloukem. Proc to sakra nejde u normalniho kola?!?

    Tak ted mam 5 dnu, behem kterych zkusim najezdit co nejvic kilometru, abych zjistil vyhody a nevyhody.
    Prvni zjistena nevyhoda je, ze me boli zada v oblasti pasu (presne v miste kde by se krizil pasek kalhot s pateri), podobny pocit jsem mel pred par lety po nekolika jizdach na motokare, ale ta nemela polstrovane sedadlo. Tak nevim zda to prejde nebo je potreba nejak jinak seridit sedlo?

    [ Zpět ]
    Datum: 30.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Tak tebou první zjištěná nevýhoda, tedy bolest zad, určitě souvisí se špatně nastavenou sedačkou. Je tu dost lidí kteří si lehokolo koupili právě proto aby je záda nebolela. Řidiči na lehokola nejsou zvyklí a když ho vidí tak většinou zpomalí a velkým obloukem se mu vyhnou, pokud šněruješ tak tím větší oblouk je. :-) Klasický cyklista je pro ně zdržující socka a tak to dávají najevo. Mě tak vytlačili ze silnic 2 třídy kde podle nich nemá cyklista co dělat a v loni už tyto manýry zkoušeli i na trojkách. I proto sem si koupil lehotříkolku kde je bezpečnost mnohem vyšší. Ještě se mi nestalo že by mě někdo zprasil, no a i kdyby, mám tři kola a tím stabilitu, takže mě nijak nerozhodí. Na klasice sem třikrát letěl do příkopu po hlavě a parchanti ani nepřibrzdili. Nejhorší na tom je, že tento postup ostatní šoféři schvalují a i někteří mí známí kteří se bez auta neobejdou na cestu 100m do hospody říkají, my ty cyklozmrdy z těch silnic dostanem. Takže se nejedná o náhody, oni klasiky lízají zrcátkem naschvál s tím že je vyženou ze silnic do lesa. Jaksi nemůžou pochopit že někdo může kolo používat jako dopravní prostředek. Fuj, to sem se rozepsal, omlouvám se, to tady nepatří. :-(

      [ Zpět ]
      Datum: 30.08.2009
      Autor: Juras
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Chovani ridicu aut asi moc komentovat nebudu nebo se diskuze stoci uplne jinak, u me to donedavna dopadalo dobre, ale casto jen tesne...

        No uz v Azubu jsem se dozvedel, ze sedadla maji rozdeleny podle velikosti a ja bych vzhledem k vysce potreboval vetsi, ale s tim u pujceneho kola nic nenadelam, takze nejaky napad, jak lepe sedadlo nastavit? Ono to taky muze souviset s tim, ze mam skoliozu (nevim jak se to pise, proste krivy zada), takze moje pater mozna neni uplne kompatibilni s jejich tvarem sedadla. Kazdopadne na favoritu me zada bezne nebolely.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.08.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Zkusil bych pridat vic odpruzeni (karimatku, kus molitanu nebo tak neco)....

          [ Zpět ]
          Datum: 30.08.2009
          Autor: E-Ryc
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          na menším sedle než potřebuju jsem seděl na lehokole bývylé ženy. Strašný! Po pár kilometrech, jsem to vzdal. Bolest děsná. Ale na mým, správně velkým, sedale mě záda rozhodně nebolí!!!!

          [ Zpět ]
          Datum: 30.08.2009
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Tak ja nevim, treba jen na tom spatne sedim nebo tak neco. Pricina nejspis bude, ze kdyz se vic opru do pedalu (treba do kopce), tak prave tohle misto zrejme pusobi nejvetsi silou proti sedadlu a navic je zde sedadlo prohnute smerem k zadum.
            Zkousel jsem se vic opirat rameny a prenaset silu tam, ale to neni pohodlne reseni ani nemam pocit, ze by to prilis pomohlo.
            Ma sanci pomoct nejake nastaveni sedadla (nahoru/dolu, vice/mene sklopit)?
            Bylo by hloupe, kdyby lehokolo melo stejny efekt jako kdysi sedatko motokary, kdy jsem mel tyden na zadech modrinu. Mozna je to jiny princip, ale pocit skoro stejny.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.08.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              A nemas nahodou nejakou kapsu na zadech a s vecma?:-)Nevim ale jestli mas malou sedacku tak s tim toho moc podle me nejde delat,asi proste nepasuje na zada,jedine bych zkusil ji co nejvic zvednout do sedu aby se zmirnil tlak na zada,jinak nevim,ja sem velky a mam tu nejvetsi a nemam stim problem,jen jednou kdyz sem mel na zadech v kapse kapesnik:-)

              [ Zpět ]
              Datum: 30.08.2009
              Autor: lassserman
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Ne, kapsu na zadech nemam. Vcera jsem mel normalni riflovy kratasy s paskem a pres to bundu, takze to by pricinou byt mohlo, ale dneska elastaky a obycejny tricko, takze zmuchlat se prilis co nemelo, guma v kratasech tolik skody snad nenadela.

                [ Zpět ]
                Datum: 30.08.2009
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              A nebo jestli se ti nezmuchla obleceni kdyz si sedas...

              [ Zpět ]
              Datum: 30.08.2009
              Autor: lassserman
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Pokud máš sedlo moc malý na svou postavu, bude to zodpovědné za ten problém. U většího sedla než potřebuješ to nebývá tak hrozné, ale taky to není ono. Sám mám M, takže na menším jsem nikdy déle nejel. Zkus si při sezení uvědomit, jestli někde není jakoby mezera mezi tebou a sedlem, třeba v některé části zad. Pokud ano, můžeš tam zkusit něco dát, třeba mezi pěnu a laminát. Složený ručník, utěrku, nebo tak něco, co přidá tak 5-10mm v dané oblasti a jde to poskládat tak, že na krajích není schod naráz na celou tu výšku. Pokud je ti sedlo malé, tak bych měl podezření, že vpasování se mezi jeho horní a dolní oblouk ti nutí záda jakoby ke zkrácení, což by mohlo vést k namáhání té části co popisuješ. Zkusil bych možná něco dát do těch oblouků tak, aby se jakoby napřímily, zvětšily poloměr. To by mohlo trochu pomoct. Sedlo víc naležato taky obecně méně namáhá páteř - hmotnost těla se víc rozloží po jeho ploše a tlak mezi obratly je menší.
          Každopádně pokud je to malým sedlem, tak věř tomu, že se sedlem přesně na tvou postavu (a takové určitě existuje) problém zmizí.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.08.2009
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Mne obcas boli zada, kdyz mam sedlo "moc do seda", tzn. v poloze kdy spis sedim, nez lezim. Stejne tak, kdyz mam sedlo moc vzadu a nedostatecnou delku nohou koriguju tim, ze "sjedu" po sedle dolu. Chvili pak trva najit optimalni polohu posunovanim/naklanenim sedla. Kazdopadne to ale asi bude hodne individualni a Tvuj problem muze byt jinde...

          [ Zpět ]
          Datum: 08.09.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (pafal)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jsem přesvědčen, že když si najdeš ten správný posez, tak Tě lehokolo chytne a už Tě nepustí. Gratuluji k prvním zážitkům z jízdy a přeji štastnou ruku ve výběru typu a osazení kola, pokud na to dojde ;-) a já věřím, ba co víc!!!...jsem přesvědčen, že ano!!!;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 30.08.2009
      Autor: Martis
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahojky
    Sice to mozna bude vypadat jako Mily denicku, ale treba moje dojmy muzou nekomu pomoct, pokud bude hledat informace jako pred casem ja. :)

    Vcera jsem na pujcenym Maxu najel za odpoledne asi 70 km, zkusil jsem projet okolni cyklostezky, malo frekventovane silnice a par mensich kopecku, abych zjistil, co muzu od Maxika cekat. Precijen z diskuzi jsem cekal, ze to pojede pomaleji nez favorit, ale nebylo to spatne. Na cyklostezce (asi 20 km) me predjeli 2 cyklisti, ja jich predjel aspon 30 (coz neni ukazatel rychlosti, ale kdyby to bylo opacne, dost by mi to vadilo), takze ti uz si snad lehokolo s pomalou jizdou spojovat nebudou. :)
    Pak jsem jezdil po mistnich silnicich, kde se obcas objevi i auto (hustci doprave se zatim vyhybam), ale nemusel jsem klickovat mezi rodinkama na vylete.

    Do mirneho stoupani kolo jeste docela jelo, ze zacatku mi stacilo jen pouzit vic sily pri slapani (dokonce jsem do kopce predjel nejakeho cyklistu a on me pak paradoxne s kopce), ale jakmile bylo stoupani trochu delsi, nezbylo mi nez radit na lehke prevody. Od urciteho sklonu nastal problem, ze lehci prevody by jeste byly, ale ja jsem pri rychlosti okolo 10 km/h mel problemy s rovnovahou, takze jsem se snazil tuhle rychlost udrzet, abych nemusel zastavit, protoze do kopce bych se uz nerozjel. Zatim jsem vsechny testovane kopce nejak vyjel, i kdyz nahore jsem nemohl popadnout dech. Neporadil jsem si akorat s prejezdy na cyklostezce, kdy po zatacce nasledovalo prudke stoupani k prejezdu. Ta jsem nestihl podradit ani se znovu rozjet, tak jsem musel kousek kolo tlacit.

    Za vcerejsek jsem zaslechl hlasky "To je husty...", "To je vostry..", "Co to je?", "Jezisi kriste", "Hele lehokolo" a pak "Ja si chci taky lehnout". Ta pozornost okoli neni prijemna (snad s vyjimkou opatrneho predjizdeni aut), ale mel jsem strach, ze to bude horsi, vylozene negativni reakci jsem neregistroval.

    Dneska jsem jel na maxoj do prace, zvolil jsem jinou trasu s cilem vyhnout se vyraznym kopcum za cenu prodlouzeni cesty o cca 10 km. No poprve za cca rok jsem prijel do prace pozde, ale kolo je v tom nevinne, nenapadlo me, ze 15 minut stravim cekanim na prejezdech trati.
    V praci si meli cely den o cem povidat, nekolik lidi se prislo zeptat, co je to, k cemu je to, kdo to prodava, kdo vi, treba z nekoho jeste bude zakaznik Azubu. Nekolik lidi si pockalo, az budu odjizdet, cekali asi nejakou podivanou, rozjel jsem se v pohode a svizne odjel, tak asi byli zklamani... :)

    Nicmene s rozjezdem mam zatim porad problemy, do prudciho kopce se rozjet nedokazu a ani na rovine to neni idealni, protoze obcas prvni dva metry mam co delat s rovnovahou a nejedu smerem kam bych chtel, takze v provozu nic moc a krizovatky vidim asi tak rad jako kdysi v autoskole. Nastesti vsichni koukaji na kolo a nikdo netroubi kdyz se nerozjedu tak rychle, jak by bylo potreba.
    Urcite se da rozjezd nacvicit, ale prijde mi, ze klasicke kolo je v provozu sikovnejsi, mimo jine protoze je do krizovatky lepe videt.

    Taky by se mi hodne hodilo zrcatko, mel jsem ho na favoritu a tam ani nebyl problem se ohlednout, to mi na lehokole moc nejde, kdyz jen otocim hlavu, tak za sebe skoro vubec nevidim, otacet cely trup mam strach kvuli rovnovaze. Pokud bych si lehokolo koupil, urcite bych premyslel, jak nejake zrcatko na riditka pridelat.

    Co se tyce bolavych zad, zaznely tu dva opacne navrhy, vic sklopit a vic narovnat, tak jsem dneska zkusil vic narovnat, prislo mi to stejne, ale ted vecer zacaly navic bolet i ramena, takze to asi neni resenim.
    Zitra zkusim sedadlo trochu vic polozit a nejak vypodlozit a uvidim. Je to zvlastni, ze na favoritu jsem se zady problemy nemel i kdyz jsem na nem za odpoledne ujel treba 100 km.
    Zkusil jsem zavolat do Azubu, ale mohl jsem usetrit za telefon, protoze tuhle diskuzi zrejme sleduji a mozne rady uz tu zaznely.

    Tak uvidim, zda se mi podari sedlo nejak nastelovat...

    [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Rozjezdy jsou fakt jen otázka cviku. Křižovatky mám radši na lehu ve většině případů právě kvůli rozjezdu - když ho jednou umíš, tak jen šlápneš jednou nohou, plynule přidáš druhou aniž bys šlapání přerušil a tak můžeš zrychlovat z nuly plynule bez přerušení a z křižovatky vypadnout dřív. Do kopce podobně, jakmile jednou chytneš do krve ten balanc, rozjezdy přestanou být problém.
      Nevím přesně, jak vypadá ta zatáčka s kopečkem a přejezdem, ale když to na lehu jednou umíž, tak totéž nízké těžiště, které ti teď způsobuje potíže s rovnováhou v malých rychlostech, ti pak umožní vzít ostré zatáčky rychleji - naklonění i narovnání trvá kratší dobu. Takže něco, co má prudkou zatáčku a za ní kopeček by mohlo být na lehu snadné, ale podmínkou je opět ten návyk.
      Výhled do křižovatky je jeden z mála bodů, kdy jízda vysoko nad zemí hlavou napřed má plus. Nicméně i z lehokola je to pořád lepší než z auta (délka čumáku atd.), takže po troše návyku mě to nikdy nijak nevadilo. Naopak mi přijde, že vysocí cyklisti se někdy vrhají do křižovatky pro řidiče aut nepříjemně, protože z jejich perspektivy to vypadá v pohodě, ale nízko sedící řidič je do poslední chvíle neviděl. Pohled z roviny řidičů aut někdy není na škodu.
      Zajímavý je ten kopec, mám dojem, že jsem taky na začátku měla jakousi hranici sklonu kopce, a když ji kopec překročil, drasticky mě to zpomalilo. Ale teď ji nemám, asi seto časem poddá. Totéž platí pro rovnováhu, na lehokole se dá jet i opravdu hodně pomaličku, jakmile to jednou umíš. Na Youtubu se najdou videa z našich srazových závodů v pomalé jízdě, kde vítězům trvá půl minuty ujet pár metrů. Čili zas jen otázka zvyku.
      K té bolesti ramen: připomíná mi to "problém", který už se stal více lidem když začli na lehokole. Když zrovna nemáš křižovatku ani nic jiného, zkus se soustředit na pohodlné uvelebení vrchu zad a uvolnění všech svalů na ramenou. Je možné, že je nevědomky udržuješ trochu napnuté nebo něco.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2009
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Nevim, jestli to tak nevyznelo, ale urcite jsem nechtel psat, co na lehokole jde nebo nejde. Zamer byl spise popsat, jak se citi clovek dva dny od uplne prvni jizdy na lehokole a kde vidi problemy. Proste subjektivni pohled. :)

        Rychlost, pri ktere se dokazu jet do kopce se dokonce i u me pomalu posouva, uz jsem chvili jel 8-9 km/h (pri kadenci, kterou bych na favoritu dobrovolne nevyvinul), predtim se zdala byt hranice na 10-11 km/h, takze mozna dokazu zaradit nejlehci prevod driv nez kolo vratim... :)

        Co se svalu tyce, je to docela dobre mozne, ja bojuju i s tim, abych drzel riditka volne, jakmile zacne stoupani, drzim se jich vsi silou, i kdyz vim, ze mi to vubec nepomaha, takze co delaji ostatni svaly jiste nevim...

        [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Jo, chápu, můj úmysl byl napsat k tomu něco o tom, co ti zůstane z části i když budeš jezdit dlouho (jako výhled do křižovatek) a co naopak zcela zmizí, to je všechno.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jojo, zrcatko se kazdopadne hodi (i kdyz jak se blizim tisicovce, tak se zvladam i trosku ohlednout :)

      Ten blby pocit na krizovatce mam taky, ale Jirka ma pravdu, auto vycuhuje o dost vic

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2009
      Autor: E-Ryc
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Podle mě vyčuhuje vlastně spíš nastejno, když o tom přemýšlím. Bude záležet na konktrétní situaci, ale poku překážka bránící výhledu je na pravé straně blízko silnice (typicky auto nerespektující zákaz parkování 5m před hranicí křižovatky), tak na lehokole mám sice kratší čumák, ale zase jsem blíž překážce, protože v autě bych seděl vlevo. Tohle je drastická nevýhoda lowracerů, kde nevidíš ani přes kapotu aut, nejen přes střechu. Na běžných lehokolech ale nijak předek vystrkovat nemusíš, pokud tam není dodávka se zaplechovanými okny.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2009
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          jo to bývá hodně nepříjemné, sám volím každodenní cestu do práce tak, abych se této situaci vyhnul.

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2009
          Autor: Billicek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Postřehy z Tvého příspěvku versus moje vlastní zkušenosti:

      1/ Tvé postřehy jsou velmi věcné a výstižné – nedovedl bych popsat začátky na lehokole lépe ani kdybych se o to moc usiloval.;-)
      2/ „do kopce bych se uz nerozjel..............kopce nejak vyjel, i kdyz nahore jsem nemohl popadnout dech.“
      Rozjet se v kopci na Maxovi má problém každý – i zkušený lehocyklista. Kdo tvrdí, že aspoň někdy nemá – kecá!:-)
      Nohy jsou dost vysoko a to již samo o sobě dělá nahození na pedály výrazně těžší než třeba na nižším Apusu či Azub5.
      3/“ Dneska jsem jel na maxovi do prace, ...................
      V praci si meli cely den o cem povidat, ................ Nekolik lidi si pockalo, az budu odjizdet, cekali asi nejakou podivanou, rozjel jsem se v pohode a svizne odjel, tak asi byli zklamani... :)“
      Já na lehokole jel do práce než jednou, a už bych to radši nedělal. Všichni přestali dělat, šli se podívat a chtěli se jen vozit !;-) Povídají si o tom dodnes...:-)))))
      Už jsem tu někde psal, co na mě pokřikovali malí kluci, jak se běželi podívat, až sletím dolů s kola. Tu radost jsem jim ale neudělal.. asi byli taky zklamaní.:-)
      4/ „prijde mi, ze klasicke kolo je v provozu sikovnejsi, mimo jine protoze je do krizovatky lepe videt.“ - tak tohle je fakt zajímavá myšlenka, která mě nikdy vůbec nanapadla ani omylem – velmi zajímavý postřeh....ale asi jsem to nepostřehl nikdy proto, že jsem ten problém nějak výrazněji nepociťoval...
      5/ „Taky by se mi hodne hodilo zrcatko,... „– souhlas a velmi doporučuji – obzvláště to na brýle je fakt super!
      6/ „Co se tyce bolavych zad, .....Zitra zkusim sedadlo trochu vic polozit“ – nevím, ale myslím, že mi i další potvrdí, že více do lehu znamená naopak větší zapojení zádových svalů a tudíž s těmi bolestmi zad by to asi nemuselo pomoci. Sám jsem na záda skoro úplně trop a více mi vyhovuje posez kolmější.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2009
      Autor: Martis
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Ty máš Maxe ?? Je mi to teda celkem fuk, ale že tak fundovaně o Maxovi vyprávíš . Já ho nemám, mám ale VeloGauč 26x26 a dneska mi nečiní žádný problém rozjezd do kopce, samozřejmě v začátcích to bylo jiné a hlavně, mám nášlapy.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2009
        Autor: Holfi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Mě se na maxovi blbě rozjíždí do prudkého kopce, když mám zařazeného srabáka. Ale pokud mi kolo neprokluzuje tak se většinou rozjedu. Ale to asi každému. A ted si říkám, jetli tenhle muj příspěvek nemám radši pro zbytečnost smazat.No ale když už jsem to napsal...

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2009
          Autor: Noch
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Mám Azuba kombinaci 20/26 a dalšího 26 + 26. Takže fakt mohu tyto dvě kombinace srovnávat. Ono jenom vylézt na 26/26 je obtížnější než 20/26. Zůstat tak stát v prudkém kopci nebo v něm muset slézat s 26/26 je - podle mých zjištění - opravdu dost obtížnější než třeba z 20/26. To samé platí o rozjíždění - aspoň dle mých zkušeností. Samozřejmě dost záleží na výšce člověka. Mám 183 cm a házet nohu přes předek nebo zpět dolů z Maxe je docela fuška na šlachy i na rovině - natož v kopci....;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2009
          Autor: Martis
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            nesouvisí to víc s dýlkou nohou? Já mám třeba na to, že měřím 182 docela krátký nohy... Max je na moc velkej. Není mi to příjemný. ALe jestli má 190 a dlouhý nohy, tak na tom bude jako já na Azubu 20" 26" nebo s epletu?

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2009
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              No, tedy, pokud vím, delší nohy mívají většinou ženský (myslím oproti zbytku těla....;-) ). Já si myslím, že mám nohy tak akorát - usuzuji tak z toho, že když si jdu koupit běžně šité kalhoty na mou výšku, tak nohavice si nemusím zakládat ...asi tedy odpovídám běžnému člověku....;-)))))))))))))))

              [ Zpět ]
              Datum: 01.09.2009
              Autor: Martis
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                tak třeba můj tatík je o centimetr menší než já, ale když si po něm sednu do auta, mám problém dosáhnout na pedály, ale dřu hlavou strop..... :o)

                [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2009
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Já mám 180, jezdím na Maxovi a problémy s rozjezdem jsem měl jen zezačátku. Dnes už se rozjedu do každého kopce.Problém není rozjezd, ale spíš samotný výjezd.
              Myslím, že jsem asi jediný z republiky, kdo jezdí na lehu s klipsnama. Naprosto mi to vyhovuje a za PDS bych neměnil. Výsledek je skoro stejný. Já při tom pořídím boty do klipsen u Vietnamců, ty co v nich jezdím teď stály 210 Kč a myslím, že mi ještě něco vydrží. V těch posledních jsem jezdil tři roky. Né že by se potom rozpadly ! Vloni v kempu na Lipně jsem je trochu namočil a dal je sušit pod auto. Bohužel jsem odjel dřív, než stačily uschnout !  Letos už tam nebyly….. !  Když tam nechám takový boty, jdu a koupím jiné a nijak se s tím nezabývám. To s SPDčkama by to bolelo trochu víc !

              [ Zpět ]
              Datum: 05.09.2009
              Autor: cyklo-mz
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            určitě by se našli borci, kterým by se zaručeně nasedalo nejlíp na kombinaci 28"/28" a dokázali nás o tom fundovaně přesvědčit hladce akcelerujíc po rozjezdu do 30% svahu :-))

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2009
            Autor: vladaza
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          A v čem pomohou nášlapy při rozjíždění do kopce? Mám ten pocit, že člověk musí ještě navíc - krom rychlého zvedání nohou nahoru k pedálům - ještě honit zámek - příp. správnou stranu pedálu na kombi pedálech, jako mám já...

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2009
          Autor: Martis
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Hmm, v tom případě nechápu že si troufáš v něčem radit. Tak tedy, pomůže ti v tom, že zacvaknutou nohou můžeš táhnout a tím pádem se snadněji rozjet. Vyzkoušej si to, fakt to pomáhá ;o)))

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2009
            Autor: Holfi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              ..."hm, tedy radit to já fakt umím...ale hrát???, hrát to nehraju, vid´???Vyhlídko!;-)))))))"
              Ne, vážně, s SPD mi to připadá takové nějaké celé zpomalené, komplikovanější a namáhavější - myslím to nahazování nohou. Navíc se mi v tom blbě chodí, když tlačím ( a já tlačím často a rád..:-)))) ) nebo chodím po lese a hledám kešky.;-) ...a děsím se vždy okamžiku, kdy tu nohu nenahodím včas nebo nevyhodím a skončím na bok v pangejtě :-()...ale tohle vše souvisí s tím, že v tom nemám prostě tolik cviku a praxe jako ostatní. Jistě, pokud to máš zažitý a v krvi jako plavání či držení balancu, tak to nemusí být brzda a může to i pomoci, jak píšeš.;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 01.09.2009
              Autor: Martis
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                na začátku to tak rozhodně nebylo, ale dneska souhlasím s Holfim.

                Kup si jiný boty. v tomhle se chdí celkem fajn:
                http://www.super-nakup.cz/jizdni-kola...

                [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2009
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  ...díky za tip, ale v tomhle do lesa? :-() V sandálech je to pohodička... ale tak po městě. Na kole mám radši plnou obuv a to za každého počasí.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 01.09.2009
                  Autor: Martis
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    To není normální sandál, to je obrněná bota! Je sice těžší, ale dobře větrá, a díky přednímu zaoblení podrážky se v ní dobře chodí. Nelze přechválit :-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 01.09.2009
                    Autor: henry
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    hele já jiný boty na kolo nemám a nepoužívám. Jezdím v tom i v zimě a v lese samozřejmě taky....

                    [ Zpět ]
                    Datum: 02.09.2009
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  škoda, že už maj jen ty malý velikosti, taky se mi libily.... nakonec sem koupil http://www.cyklo-obleceni.cz/Sandaly-SS502... - malinkou výhodou na nich je třetí zip na patě-ty s pevnou patou musej sednout!

                  [ Zpět ]
                  Datum: 02.09.2009
                  Autor: brum
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Větší nemaj´? Vždyť 46 je pro panenky ...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 02.09.2009
                    Autor: pavka
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      to že to tam píšou,u tohodle šopu neznamená, že sou...ten krám je v blízkém Trutnově...

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.09.2009
                      Autor: brum
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Otazky na lehokolo

                             

                        já jezdím do blízké Prahy a tam mají. A když nemají, tak objednají... Ty, co sis vypral ty, jsou na mě příliš zavřené.... :o(

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.09.2009
                        Autor: Jurimír
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Otazky na lehokolo

                               

                          pražákům, těm je tu_hej ((-: nevím jestli ještě někde ze skladu objednaj, na svým webu už je nenabízej, takže asi poslední kousky u nás; pak už jen uzavřenější nabo vzdušnější http://www.lakecycling.com/flipflop-p-2256.html (-:

                          [ Zpět ]
                          Datum: 02.09.2009
                          Autor: brum
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Otazky na lehokolo

                                 

                            počkej, myslíš jako, že je přestali vyrábět? :-O :-O

                            [ Zpět ]
                            Datum: 02.09.2009
                            Autor: Jurimír
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Otazky na lehokolo

                                   

                              no to sem chtěl naznačit, že už to budou jen zásoby po skladech...ten exustar dělal taky ty dvoupáskový, ale byl to loňskej model...proto asi ty drastický slevy na obměnu nabídky

                              [ Zpět ]
                              Datum: 03.09.2009
                              Autor: brum
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Otazky na lehokolo

                                     

                                a sakra, tak to si musím urychleně koupit alespoň jedny do zásoby, protože jinak bych snad musel přestat jezdit na kole :o(

                                [ Zpět ]
                                Datum: 03.09.2009
                                Autor: Jurimír
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Otazky na lehokolo

                             

                        ale máš pravdu, jinde je maj za 1000,- http://www.cyklo-labus.cz/produkt.aspx?i=lake... jen bez vyzkoušení se to dvojčíslo blbě trefuje )-:

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.09.2009
                        Autor: brum
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Na lehaci se mi jeste nestalo, ze bych nevycvaknul (ale je pravda, ze je mam hodne nameko). Myslel jsem, ze na zacatku budu dyl jezdit v "civilnich" botach, ale komfort toho, ze pri jizde bez slapani nemusim tlacit nohy do pedalu to trumfnul uz asi treti jizdu

                [ Zpět ]
                Datum: 02.09.2009
                Autor: E-Ryc
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Kdyz ne SPD, tohle by mohlo byt reseni
                http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108052...
                na strance dole - bota a pedal drzi magnetem. Takze by nebyl problem s vytazenim ,ale noha by mohla pri sjezdu viset...

                [ Zpět ]
                Datum: 02.09.2009
                Autor: E-Ryc
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  Na klasice by se s tím daly sbírat ze silnice hřebíky.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 02.09.2009
                  Autor: HonzaK
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Bingo, dve, tri projizdky a muzes otevrit zelezarstvi ;)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 02.09.2009
                    Autor: E-Ryc
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Jenom k te praci, ja potrebuju kolo hlavne na jezdeni do prace (nejen, ale urcite najezdim nejvic km tam), takze nemam na vyber. Mame tam zamykaci kolarnu, snad je i v zaberu kamery, takze kdyby se kolu neco stalo, mel by ho zamestnavatel zaplatit.
        Vozit se zatim ani nikdo nechtel a mel bych strach to tam nekomu pujcit, kdyz kolo neni moje. Navic pripadny uraz v pracovni dobe by se tezko vysvetloval... :)

        [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          taky "hlavně"jezdím do práce, za nějaký rok si spolupracovníci zvyknou, a dají pokoj

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2009
          Autor: romantic
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            ...za nějaký ten pěti- až desetirok.;-) Já tu jezdím na lehu (když nepočítám mou ženu) sám pátým rokem a dodnes jsem furt nápadnej jak cirkus na kolečkách.;-)
            Vlastně ...před časem jsem při vycházce s dětmi v parku potkal človíčka žijícího kousek od nás - z Horaždovic - s oranžovým Maxem - říkal, že na něm jezdí až do Budějc ..taky do práce. Jinak jsem tu viděl akorát jednoho Holand´ana na tříkolce (myslím, že to byl Greenspeed) - ale ty se nepočítaj - jsou přespolní :-))))))))
            Ale je tedy fakt, že po nějakým čase si spolupracovníci zvyknou...., že jseš takovej nějakej "jinej a divnej" Např. já jezdím na kolobrdně celou sezonu do práce denně a ještě i jinak po městě - dle potřeby - a to už bude hádám čtvrtým rokem - a stále si ne a ne zvyknout...tuhle mě jedna starší paní - dlouholetá rodinná známá - zastavila a říkala" Ty, taky bys měl přesta už blbnout a kup si radši kolečkový brusle jako každej než todletó, to by bylo lepší, nemyslíš???...:-)))))))))))... a já na to: .." když to pro mě není...to se musí zouvat a to já nerad...:-))))"
            Dále mi pak můj další známý celý leta říkal:
            "Měl by sis už pořídit děti, abys už konečně dospěl a ty kraviny Tě pustily..." a dnes mám děti a za lehem tahám ještě vozík s dětma = cirkus na druhou!:-) ,...a malá i s malým se nejraději vozí na kolobrndě (samozřejmě ještě stále za mé asistence), když jdu z práce a ještě se o ni perou...:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2009
            Autor: Martis
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Jinak mozna jeste dodam, ze mam pujcenyho Maxe s pevnou predni vidlici. Jak jsem pochopil, tak odpruzena vidlice by vysku slapani jeste vyrazne posunula nahoru, takze pak by asi rozjezd byl jeste tezsi.
        Ta vyska, kde jsou pedaly ted, mi pripada tak na hranici, takze pokud se rozhodnu, ze lehokolo ano, mozna budu resit dilema, zda Ibex s pevnou predni vidlici nebo Apus s odpruzenou.

        Jestli mam dlouhe nohy jsem nikdy neuvazoval. Ani nevim, zda sem takove imtimni veci psat :) jeden prudce inteligentni kolega vcera tuhle diskuzi objevil, porad tvrdil, ze lehokolo je nebezpecne, kdyz jsem mu neveril, hledal dukaz na internetu a mizera Google mu na jeho klicova slova vyhodil odkaz primo sem. Uz to vypadalo, ze bude moje prispevky predcitat cele kancelari, ale odradila ho delka textu... a pak ze je internet anonymni...
        Nevim, jak by se delka nohou mela merit, takze delka me nohy po vnitrni strane je asi 97 cm, nevim jestli je to hodne nebo malo, ale u obleceni mam casto problem, ze bud jsou kalhoty kratke nebo bych musel hodne stloustnout, kratasy jsou lepsi, tam delka neni tak klicova. :)

        Zrcatko na bryle by bylo super, pokud bych nosil bryle. Je sice fakt, ze dolovat mouchy z oci obcas neni prijemne, ale v tom jsem zatim nepoucitelny stejne jako s prilbou... ne, nechci diskutovat o tom jak je prospesna... i kdyz bryle jsou spis o lenosti nejake koupit, treba bych si zvykl.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Resapektuji nediskutování o prospěšnosti přilby, u brýlí ta poznámka není :-). Mám jen jednu dioptrii na dálku, nemusel bych je nosit, přesto si jízdu bez nich nedovedu představit. Nejde jen o malé mušky, ale někdy dostanu od hmyzu, který ani nezahlédnu, do helmy takovou pecku, že představa, jak takový úder dostane oko, a ne brýle, mi nedovolí jet bez nich. Možná jsem ale jen zhejčkanej :-).

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: drak
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Jj, až dostaneš pořádným hmyzákem do oka a přežiješ to bez újmy na zdraví, poletíš do nejbližšího obchodu a koupíš první brýle třeba za dvacku. To samé je s přilbou, člověk je totiž zvláštní tvor, dokud na vlastní kůži nepocítí že něco dělá špatně, tak se ho to netýká. Existují jedinci kteří najezdí desítky tisíc km a nic, v člověku pak roste přesvědčení že se mi nic nemůže stát a pak bum! Byl sem taky takový, brýle sem koupil po nárazu čmeláka, naštěstí neletěl moc rychle. :-) Přilbu potom co mě zavřela avie na hrubou betonovou zeď podjezdu a málem sem přišel o zbytek vlasů jak sem hlavou dřel o ten beton. Ale je pravda že na tříkolce už přilbu sundávám čím dál častěji, přeci jen na ní nehrozí takové nebezpečí jako na klasice.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: Juras
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Udelam opozici, me naopak zrcatko na bryle silne nevyhovuje (pokud nekdo chcete, za nejakou symbolickou cenu prenecham). Pouivam nekaky zafal na spodni rizeni (jako to, co posilal Jurimir na fotkach) a parada...

          [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2009
          Autor: E-Ryc
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Pokud máš to azubácký na brýle, pošli mi tady obálku za kolik a určitě se dohodnem. Druhé by se mi moc hodilo;-)

            [ Zpět ]
            Datum: 02.09.2009
            Autor: Martis
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              jako že bys měl obě na jedněch brýlích? To budeš vypadat jako brouk s tykadlama :o))))

              [ Zpět ]
              Datum: 02.09.2009
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                ..ale nééé... to jako že bych měl na ty druhé brýle ještě jedno a nemusel tuto furt přendavat, přece...;-))))

                [ Zpět ]
                Datum: 02.09.2009
                Autor: Martis
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            mám to taky tak. Brýle mi sedí přesně na místě, kde mám od skinheadů přeražený nos a se zrcátkem je to těžší a mě je to strašně nepříjemný! Navíc mi vadí i to, že je to težší na jedný straně, ale na to by se asi nechalo zvyknout...

            [ Zpět ]
            Datum: 02.09.2009
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              Já vozím zrcátko na helmě přesně ze stejných důvodů - zrcátko tlačí na brýle.

              [ Zpět ]
              Datum: 03.09.2009
              Autor: Noch
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                to by u mě nešlo :o)))

                [ Zpět ]
                Datum: 03.09.2009
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  Na tohle by mohly stačit dva nerezové vruty, ale zase je zde riziko bolestí hlavy.:-))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 04.09.2009
                  Autor: Papji
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    fuj potvoro! Uplně to cítím ve spánku....:o(
                    Počkej přístí týden! :o))

                    [ Zpět ]
                    Datum: 04.09.2009
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Otazky na lehokolo

                           

                      Příští týden bohužel, to bych musel vyhrát pořádný balík peněz, aby tu základovou desku za mě udělal někdo jiný.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 04.09.2009
                      Autor: Papji
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Otazky na lehokolo

                             

                        chceš říct, že nepřijedeš na sraz? :-O :-O

                        [ Zpět ]
                        Datum: 04.09.2009
                        Autor: Jurimír
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              ?????? Ty pocituješ, že jsou brýle těžší na jedný straně???? To zrcátko je tak lehonký, že ho necítím ani při poryvech větru...

              [ Zpět ]
              Datum: 03.09.2009
              Autor: Martis
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                jo pociťuju. Jak říkám, mě vadí i ty brýle...
                Prostě je ten frňák nějk blbě srostlej a je to tam dost citlivý.... :o(

                [ Zpět ]
                Datum: 03.09.2009
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                jo, protože jsem si dělal zrcátko sám a pravděpodobně je těžší. navíc mám poměrně drahý brejle, a nechci je mršit zrcátkem. Na helmě mi to vyhovuje maximálně, mám je chycený na kšiltu.

                [ Zpět ]
                Datum: 04.09.2009
                Autor: Noch
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          K té přílbě - já na rozdíl od Tebe jezdím vždycky v přílbě. Tuhle na Šumavě jedu podle Schw. kanálu a protože bylo horko a výjezdem z Nové Pece jsem se trochu zapotil, přílbu jsem zcela mimořádně sundal, abych trošku odvětral. Než jsem ale stačil vychladnout, dostal jsem padajícím žaludem takovou pumelenici přesně na budku, že jsem málem spadnul z kola. Asi padal hodně z vysoka ! V první chvíli jsem si myslel, že mě někdo trefil kamenem, pak jsem ale viděl opodál spadnout další a došlo mi, že to nebyl žádný atentát ! Hezky rychle jsem si přilbu zase nandal !

          [ Zpět ]
          Datum: 05.09.2009
          Autor: cyklo-mz
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahojky...
    Tak na nejakou dobu zrejme muj posledni prispevek k lehokolu. Dneska jsem Azub Max vratil a rozhodnuty stale nejsem...
    Predpokladam, ze spoustu rozdilu si uvedomim pristi tyden, az zase budu moct jet do prace akorat na starem trekinku, co mame doma... :)

    Na Maxu jsem stihl najezdit pres 400 km, nemel jsem tachometr, tak jsem to zjistil az ted, kdyz jsem postahoval a poscital track logy z GPS, kterou jsem sebou vozil.

    Po sklopeni sedadla vic nalezato, posunuti o stupinek nahoru a mirnem vypodlozeni uz zada nebolely. Tezko rict, zda pomohl jiny sklon, vypodlozeni nebo si jen zada zvykla, hlavni je, ze existuje nastaveni, kdy pri jizde (a hlavne po ni) netrpim, byt k te pohode, o ktere vsichni pisou, jeste kousek chybi.

    Co ale muzu potvrdit je vetsi rozhled. Ze zacatku jsem si to neuvedomoval, doslo mi to, az kdyz jsem si vsiml novych veci, v mistech kudy casto jezdim - cedule se jmeny ulic vysoko nad dopravnimi znackami, nektere malby na zdi, nepodstatne drobnosti dokazujici, ze na klasickem kole se vyse nez jsou znacky dobrovolne nepodivam. Samozrejme tvrzeni o ctverci asfaltu pred prednim kolem klasiky je prehnane.

    Za ten tyden, co jsem na lehokole jezdil se postupne zlepsily rozjezdy i stabilita. Do rozumneho kopce se mi ted uz rozjizdet celkem darilo, i kdyz pokud to slo, stejne jsem zbytecne nezastavovat. Do kopce uz dokazu pouzit i nejlehci prevod a rychlost okolo 7 km/h (dle GPS) mi pripada pouzitelna, coz by na zacatku rozhodne neslo. Samozrejme, kdyz bych jezdil dal, uricete by se to postupne zlepsovalo.

    Zkousel jsem jezdit i mimo asfaltky. Sterkova / kamenita cesta se ukazala byt narocnejsi nez jsem cekal, hlavne ze zacatku me kazde poskoceni nebo prohrabnuti kola dost rozhodilo, takze jsem jel radsi pomalu. Problem bylo hlavne prudci stoupani, kde stacilo vyraznejsi prohrabnuti zadniho kola, abych ztratil rychlost, nasledne rovnovahu a musel zastavit. Sjezd po takove ceste smerem dolu byl snazsi, ale nemel jsem pocit, ze mam kolo pod kontrolou, takze jsem radsi jel pomalinku, kolo by to urcite zvladlo, pokud bych uz vedel, co si muzu dovolit.

    Od odpruzeni zadniho kola jsem cekal trochu vic. Na favoritu zadne odpruzeni nebylo, jenze tam jsem pri kazdem hrbolu nedostaval ranu do zad, stacilo to odpruzit nohama. Nakonec jsem zjistil, ze pred prujezdem vetsi nerovnosti se staci trochu predklonit, aby se zada nedotykala operadla, nevim zda je to spravny postup, ale bylo to prijemnejsi nez naraz na operadlo.
    Mozna byl tlumic nastaveny na vetsi hmotnost, ale nemam s odpruzenim zadne zkusenosti, treba jsem jen precitlively a vse fungovalo spravne. Kazdopadne Jurimirovu tricitku pres koreny si moc neumim predstavit, byt pujceny Max mel pevnou predni vidlici.

    Po hline s trochou blata jelo kolo docela stabilne, libilo se mi, ze mi voda nestrika do bot, ale zkusil jsem jen projet nekolik kaluzi, nehledal jsem limity kola ani svoje.
    Na uzkych pesinkach mi trochu chybel prostor, ale hlavne se zde ukazala zakernost spodniho rizeni. Clovek sleduje cestu, smeruje tam predni kolo a nepremysli o trase pro ruce. Takhle jsem si postupne obe ruce spalil o koprivy a poskrabal o trni, to se mi na favoritu nikdy nestalo... :)

    Za celou dobu jsem ani jednou nespadl, takze v tomhle ohledu budu rad verit zkusenejsim. Nejblize k padu jsem mel, kdyz jsem zastavil, dal nohy na zem a noha se sklouzla po mokre care na asfaltu. Parkrat jsem teda musel zastavit, protoze jsem jel nekam, kam jsem vubec nechtel a nestihl bych uz zatocit.

    Nekolikrat jsem narazil na to, ze bych potreboval vetsi rejd. Pro otoceni kola je potreba vic mista a narazil jsem na rozcesti, kde se mi tolik zatocit nepovedlo. Vetsinou ale driv nez na limit riditek narazim na problem, ze predni kolo pri slapani skrtne o nohu. Zvyk z favoritu pri zataceni skrcit nohu na strane, kam zatacim, aby se pedal neodrel o asfalt, pusobi na lehokole dost komplikace, to bych se mel rozhodne odnaucit... :)

    Trochu komplikovane je taky dostat kolo ven a dovnitr, pokud jsou dvere o 10 cm uzsi nez riditka a otvirat obe kridla zdrzuje. Da se to, ale v kombinaci se schodem prede dvermi je to slozity manevr, kdy opet casto resim otazku, za co vlastne kolo chytit? Docela by se hodilo nejake drzadlo zezadu na operadle, protoze sedadlo klouze a vse ostatni uz je ve vysce teziste kola. Nicmene jak jsem pochopil, jsou taci, co lehokolo dostanou do vytahu, takze asi to chce prijit na tu fintu a pak uz by to slo snadno.

    Uplne na zacatku diskuze me zajimalo, zda se na sedadle poti zada, ted uz si muzu sam odpovedet, ze poti a docela dost. Na normalnim kole se poceni tykalo jen mist, dotykajicich se sedla a pokud jsem si cas od casu na chvili stoupl do pedalu, nebyl to problem. Na lehokole pokud bylo venku horko a chtel jsem se jet svizne, bylo tricko na zadech propocene a radsi jsem cas od casu udelal zastavku, aby tricko a potah mohli uschnout, protoze to neni prijemny pocit.
    Nicmene pry nejsem prvni, kdo se ptal, zda by slo sedlo z Eco dat na bezne lehokolo, takze to snad Azub vyzkousi. Poceni by to sice nezabranilo, ale verim ze by to bylo mnohem prijemnejsi.

    Na zacatku me take zajimala rychlost, prumernou rychlost, jakou jsem ted jezdil zatim nevim (musim necim spocitat z GPX souboru), ale zatim mam dojem, ze to bude o 10 az 20% mene nez jsem byl zvykly, coz by s vyhlidkou na zlepsovani nebylo spatne. Rozhodne nehrozilo, ze by me predjela nejaka babka s nakupem ani do kopce.
    Co jsem tu zkousel kopecky v okoli, tak jsem na Maxu vyjel vsechno, tlacit jsem musel akorat do drive zminenych najezdu k zeleznicnimu prejezdu a pak kousek sterkove cesty. Zadny poradny kopec jsem nezkusil, ale verim, ze na co stacili prevody favoritu bych uz na Maxu po asfaltu vyjel taky, i kdyz znatelne pomaleji.
    Pri jizde s kopce jsem zadne rychlostni rekordy netrhal, prislo mi to tak srovnatelne s favoritem, na vic nez necelych 60 km/h se mi to rozjet nepovedlo, ale tam kde by se dalo jet rychle mi to kazil protivitr a do zatacek jsem jezdil hodne opatrne. Ono se taky tezko muzu divit, kdyz Max mel mnohem sirsi plaste nez favorit.

    Samozrejme vse, co tu pisu je subjektivni a pokud bych si lehokolo koupil, muze mi pripadat vse za pul roku uplne jinak.
    U me nejak neprisla zadna ze zminovanych 3 fazi. Na zacatku jsem nepocitoval nejake enormni nadceni nebo pocit, ze to kolo rozhodne chci, ale ani jsem nenasel duvod nebo pocit, proc bych lehokolo rozhodne nechtel. Pokud jsem na zacatku mel pro ano 30%, ted jsem okolo 50%.
    Lehokolo nejezdi spatne a jizdni vlastnosti mi pripadaji srovnatelne s normalnim kolem (urcite neni horsi, ale ani extremne lepsi), ma spoustu vyhod, ale i nevyhod z nichz jako nejvetsi zustava to, ze na to stale lidi koukaji jako na mimozemstana v lepsim, na invalidu v horsim pripade.
    No a ja se ted budu muset rozhodnout, jestli koupit lehokolo nebo nejake normalni....

    Kazdopadne nelituju, ze jsem si Maxe na vyzkouseni pujcil, i kdyz jak jeden clovek poznamenal, za stejne penize jsem si mohl pujcit i auto. No ja auta stejne nemam rad, a je mozne ze nez se dokazu rozhodnout, tak si pojedu jeste neco pujcit. :)

    [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Jinak jeste muzes zkusit horni rizeni u leha,tim by ti odpadli problemy s dverma,ja projdu jednim kridlem vchodovych dveri,kvuli tomuhle sem chtel horni,a ruce nebudes mit spaleny od kopriv,a rejd je taky vetsi, kolegove se spodnim mi to potvrdili.
      taky se lip kolo tlaci,a mas i malinko lepsi aerodynamiku
      a i s hornim vydrzis hodiny a hodiny jizdy bez problemu,stejne jako se spodnim...

      [ Zpět ]
      Datum: 05.09.2009
      Autor: lassserman
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Ano, to je pravda, nicmene uplne prvni lehokolo, ktere jsem vyzkousel byl apus s hornim rizeni a pomerne brzo (hned jak jsem dokazal prestat drzet riditka krecovite) jsem zjistil, ze ruce na riditkach vlastne jen neprilis pohodlne visi.
        Spodni rizeni mi vyhovuje vice, takze pokud se rozhodnu pro lehokolo, asi budu vahat mezi apusem a ibexem, ale urcite spodni rizeni, brat horni jen kvuli pruchodu dvermi by byl prilis velky kompromis a je tu take trochu riziko pri narazu. S tema koprivama to bylo spis pro zasmati, to neni zasadni problem...
        Nicmene to jsem nenapsal, takze to je opravnena pripominka. :)

        Jeste me napadlo, pokud se posune na riditkach to tahlo smerem k citlivejsimu rizeni, nezlepsi se rejd?

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          rejd bude stejný. Změníš jen citlivost.

          [ Zpět ]
          Datum: 06.09.2009
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Jurimír kecá, zlepší se rejd. Pokud ti nestačí výběr "továrních" dírek, dá se ten plech ještě prodloužit (nebo teda já mám našroubovanej jinej plech na objímce přímo na trubce řidítek, ten originální by se v této délce už moc ohýbal). Dá se zlepšit rejd tak, že se otočíš skoro všude (uděláš v pohodě kolečko v jednom jízdním pruhu pro auto). Trochu nechápu, proč to tak Azub nevyrábí normáně. Na 90° dosažitelných s horním řízením se ale ani takto nikdy nedostaneš. (na klasice se mi kdysi podařilo ustát i více, než 90°, tedy stav, kdy přední kolo jede dopředu, ale zadní trochu couvá:-) )

          [ Zpět ]
          Datum: 07.09.2009
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            no dobře, tak kecám :o))
            O trochu se zlepší, zkoušel jsem to, ale bylo to celkem bezvýznamný. posuneš to o ždibíček. Na rejd to nemělo tolik vliv jako cvik se to naučit. ALe ta změna citlivosti pro mě naopak byla strašná.

            [ Zpět ]
            Datum: 07.09.2009
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Jurimír nekecá, rejd se opravdu nezmění, pouze se zvětší citlivost řízení. Změnil by se, pokud by bylo možno posunout čep u vidlice předního kola, dále od osy vidlice, ale pozor na to, aby to zase pobrala řidítka.

            [ Zpět ]
            Datum: 08.09.2009
            Autor: Papji
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              z principu je úplně jedno, jestli se posune čep na vidlici _blíže_ osy vidlice nebo čep na řidítkách dále od osy řízení, v obou případech se zvětší rozsah rejdu. Stačí mít trochu geometrickou představivost;-)
              A nezvikláte mě, mám to prakticky ověřeno na vlastním kole:-)

              [ Zpět ]
              Datum: 08.09.2009
              Autor: PavelŠ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Otazky na lehokolo

                     

                Předpokládám, že se tady jednalo o rejd předního kola a né řidítek. Rejd předního kola je při zatáčení doprava (za předpokladu, že máš řidící tyč vlevo) omezen opřením řídicí tyče o hlavovou trubku, popř. ložisko, popř. vidlici, tudíž pokud změníš vzdálenost jen na řidítkách, tak sice zvětšíš vzdálšnost řídicí tyče od části kola, kde se opře, ale tak nepatrně, že to na rejd nemá téměř vliv.
                A promiň, ale právě z principu rozhodně není jedno, jestli posunu čep na řidítkách, nebo u vidlice. Jen si zkus dát u vidlice čep co nejdále od osy vidlice (pokud vůbec tuto možnost máš) a na řidítkách naopak. Jsem zvědav, jestli se budeš moci otočit na parkovišti, natož na cestě. Geometrická představivost je pěkná věc, ale praxe je holt praxe.
                Já jezdím na dlouhém kole, a tam je navíc řízení omezeno ještě klikou, tudíž se s řídicí tyčí musím dostat do ideální polohy mezi tři body a při širší sedačce dokonce mezi řtyři. Dovol abych toto vysvětlení zakončil stejně: A nezvikláš mě, mám to prakticky ověřeno na vlastním kole:-) i na těch dalších které již u nás jezdí.

                [ Zpět ]
                Datum: 10.09.2009
                Autor: Papji
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Otazky na lehokolo

                       

                  já se nebavím o tvém lwb ale o kolech azub max, tam je v drtivé většině (prakticky u všech, co jsem viděl, a u nižších citlivostí zvlášť) rejd omezen otáčením řídítek, nikoliv narážením táhla do hlavové trubky vidlice. Kdyby to tak bylo, nebylo by co řešit, rejd by byl dostatečný:-)
                  Taky jsem netvrdil, že se rejd zvětší snížením citlivosti, jak to popisuješ ty, ale přesně naopak, tedy ještě jednou: zvětší se tím, když dáš čep blíže k ose vidlice a/nebo čep na řidítkách naopak dále od osy. To skutečně vychází z čisté geometrie, stačí si to představit nebo nakreslit, To, že občas něco někde zavazí už je věc konkrétního stroje a nedá se zobecňovat, na kažedém to může být jinak a na každém může být výhodné něco jiného.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 10.09.2009
                  Autor: PavelŠ
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Otazky na lehokolo

                         

                    Jo, máš pravdu, nějak jsem se příliš orientoval na své kolo a neuvědomil si, že u azubů je řízení omezováno pouze jeho nastavením.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 10.09.2009
                    Autor: Papji
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            Udelas kolecko v jednom jizdnim pruhu? Tolik bych snad ani nepotreboval, netouzim po 90°, ale moct otocit se na silnici bez couvani by mi pripadalo primerene.
            Predpokladam ale, ze takove nastaveni ma nejakou zasadni nevyhodu, jako ze se to neda ridit na rovine, protoze je to moc citlive?

            [ Zpět ]
            Datum: 09.09.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Otazky na lehokolo

                   

              dá se to řídit úplně v pohodě i rychle na rovině samozřejmě.

              [ Zpět ]
              Datum: 10.09.2009
              Autor: PavelŠ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Pěkně popsané zkušenosti. Rozesmálo mě to, jak píšeš, že největší nevýhodou zůstává to"že na to stale lidi koukaji jako na mimozemstana v lepsim, na invalidu v horsim pripade" To není nevýhoda, to je přednost. A myslím to upřímě. Na pohledy okolí jsem si rychle zvykl a nespornou výhodou je ,že řidič, který neví co to před ním jede, jede opatrněnji a raději objíždí ve větší vzdálenosti. Dokonce se mnohdy vyplatí v předstihu zavrávorat. To si pak každý rozmyslí, v jaké vzdálenosti tě objede. Bohužel už i mnoho řidičů poznalo lehokolo a mnozí z nich vzdálenost prostě neřeší.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2009
      Autor: Papji
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Pěkně shrnuté zkušenosti, díky za ně. Jak píšeš má to výhody i nevýhody, záleží na zvážení výhod obou proti nevýhodám obou co se ti bude hodit víc. Pokud se rozhodneš koupit lehokolo, budeš ho dřív nebo později mít hodně přizpůsobené na sebe a taky si víc zvykneš, takže všechny dobré vlastnosti se o něco prohloubí a některé nevýhody se o něco zmírní.
      Zaujaly mě ty ruce v kopřivách na spodním řízení. Nedávno jsem projížděl nějaké zarostlé pěšinky na Apusu a taky jsem se tam nevešel. Zjistil jsem, že aniž bych se pro to vědomě rozhodl, tak vždycky jednou rukou pouštím řídítka a tou stranou zajíždím tak hluboko do kopřiv, aby ruka na druhé straně byla mimo, a dost často střídám strany. Samotného mě překvapilo, že jsem si to uvědomil až dodatečně a jak samozřejmě a snadno jsem to prováděl. Kdysi mě takhle dostalo zjištění jak jedu po kluzkém nebo kamenitém povrchu a balancuju rameny a nohama, nebo když jsem poprvé zastavil pád dupnutím na zem a vrácením nohy na pedál dřív než mi došlo, co dělám. Řekl bych, že se takové věci na lehokole stanou po čase podobně automaticky jako třeba na klasice jsi zvyklý odpružit věci nohama nadlehčením se v sedle a nemusíš o tom přemýšlet, na hrbolech to tělo udělá samo.
      Ať už se rozhodneš jakkoliv, máš teď k dispozici víc údajů a zkušeností než měla většina z nás v době svého prvního lehokola. I když se rozhodněš pro vzpřímené, budeš mít jistotu, že jsi lehokolo zvážil důkladně a nezavrhnul ho zbytečně. To rozhodování ti nezávidím, ale ať koupíš cokoliv, hlavně ať si to potom užiješ.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2009
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        to s těma kopřivama dělám taky tak A taky automaticky :o))) Ale dneska jsem jel trním a tam to bylo jedo :o))) Odřel jsem i tuce obě. Ale je fakt, že to prostě bylo proto, že se totálně ztratila ta cestička po který jsme jel (asi byla jen od zvířátek) a já jel dál i když tam cesta nebyla :o)

        [ Zpět ]
        Datum: 06.09.2009
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          ...asi ne nadarmo mě lassserman na mém Mini se spodním říizením nazval sekačkou na trávu :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 06.09.2009
          Autor: RadekB
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Otazky na lehokolo

                 

            tak to lassserman ještě neviděl kolegu na GT5, to je teprv sekačka.

            [ Zpět ]
            Datum: 06.09.2009
            Autor: Jirka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Jedno riditko do zelene - uz jsem se nachytal, ty klacky byly tuzsi, nez jsem cekal... No nastesti jsem to ustal ;)

        [ Zpět ]
        Datum: 06.09.2009
        Autor: E-Ryc
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Vy jste mě těma řídítkama nahlodali, zrovna sem začal přemýšlet o spodním řízení, že to bude jednodušší na výrobu...

        [ Zpět ]
        Datum: 10.09.2009
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otazky na lehokolo

               

          Když budeš jezdit po první seči a po otavách, problémy mít nebudeš.

          [ Zpět ]
          Datum: 10.09.2009
          Autor: pavka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otazky na lehokolo

         

    Ahojky,
    Tak si rikam, ze tomuhle vlaknu chybi nejaka pointa nebo mozna stastny konec.... ;)

    Takze tady je. Po vraceni Maxe jsem zase do prace musel jezdit na pujcenem trekinku (z meho pohledu strasne pomaly, ale lepsi nez nic) a rozdily jsem najednou pocitoval mnohem vic. Pak nasledovala druha navsteva Azubu za ucelem vyreseni dilema Ibex versus Apus, pak dlouhe cekani a dneska mi privezli muj Ibex!

    Kolo byla v krabici dukladne zabalene, takze vsechno vyndat, vybalit a smontovat trvalo dele nez jsem cekal, ale o vanocich se vsichni na vybalovani darku tesi, takze mam vlastne vanoce uz v rijnu. :)

    Zatim jsem neprisel na jednu vec - jak se pridelava vlajecka? Na konci nosice je svisla trubicka, kam by sla tycka strcit, ale jak se zajisti, aby nepropadla az dolu? Mozna jsem v krabici prehledl nejakou dulezitou soucastku, ale v pytiku byla tycka s vlajkou, tycka se spojkou a nic dalsiho. No uvidim, co poradi Azub. :)

    Zatim jediny objednany doplnek, ke kteremu mam pripominky je drzak tachometru. Prodlouzene okraje mozna opravdu chrani tachometr pred poskozenim, ale ja jsem trochu sobec a ty hrany se mi proste nelibili (nerad bych si neco roztrhl). Zkusil jsem drzak vic naklopit dopredu, jenze pak se pri uplnem zatoceni zachytavaly bovdeny riditek. Tachometr jsem dal k prednimu svetlu (drat vysel opravdu tesne) a drzak sundal. No v cene kola se tenhle zbytecny kousek zeleza ztrati. :)

    Ted by se mi jeste libilo nejake sikovne zrcatko na riditka, mate najaky tip? Skoda, ze Azub nabizi jen to na bryle.

    [ Zpět ]
    Datum: 08.10.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jrr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Gratuluji,mam taky....A zkousel si se kouknout skrz tu trubicku?ja tam vlajecku mam a nepropadava mi.......

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: lassserman
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      S vlajkou sice nejezdím, ale pokud na to není nějaký sofistikovaný trik, tak bych omotal konec tyčky nějakou izolačkou, lehnounce pokrčenou izolepou nebo něčím podobným co poskytne lehce stlačitelný povrch a půjde tam ztuha nasunout. Za jízdy klade vlaječka tak velký odpor, že se v tom nosiči vlastně vzpříčí a potřebuje se celkem málo tření na to, aby se tam udržela. Takhle to navíc půjde snadno vyndavat, prostě za to škubneš.
      Zrcátko vozím na brýlích už leta, takže na řídítka poradit neumím.
      Jinak teda gratuluju a přeju hodně šťastných km.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      U me je ta trubicka dole trochu zmacknuta, takze tycka nepropadne. (tohle se da udelat i klestema, pokud cinan zapomel ;)

      Ja mam jeste konec tycky omotany lepici paskou, aby se neprotacela (mam na ni blikacku).

      Tak at to jezdi :)

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: E-Ryc
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Taky tak, jednoduše je spodní část trubičky zmáčklá. Jestli to zapomněli, lehce to napravíš cvikovkama.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.10.2009
        Autor: Juras
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Odpoveď bola zaslaná na Váš e-mail.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: mozimy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • vlaječka

             

        A nějaký návod pro ECO?

        [ Zpět ]
        Datum: 09.10.2009
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otazky na lehokolo

           

      Blahopřeji a přeji mnoho spokojených kilometrů.
      Nyní již chybí jen shrnutí toho všeho do článku "Jak a proč jsem začal jezdit na lehokole" a zveřejnit to na Lehokolo.cz

      [ Zpět ]
      Datum: 09.10.2009
      Autor: Papji
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        "Máš, synu, mé požehnání!"
        (Můžeš se do teho pustit ...
        8-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 09.10.2009
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otazky na lehokolo

             

        Mě už napadlo dřív, že bych mohl něco sepsat (zatím jen na svůj web). Bohužel nechuť se k tomu donutit a lenost zatím vítězí :( Jinak by ale rozhodně mohla bejt zajímavá série článků, kde by každej popsal jak se ke svýmu lehu vůbec dostal a proč...

        [ Zpět ]
        Datum: 09.10.2009
        Autor: RadekB
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

606 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024