reklama

Horní řízení - jak na to

Vymýšlím jak vyrobit řidítka pro horní řízení a na fotkách jsem viděl elegantní řešení kdy přímo v prodloužení "krku" přední vidlice pokračuje trubka řidítek. Například nějak takhle:
http://www.pokryti.wz.cz/foto/30.jpg
http://www.pokryti.wz.cz/foto/107.jpg
Jak se to dá udělat? Jediné co mne napadlo je nechat z kupovaného představce jenom spodní část, horní část uříznout a místo ní na tupo navařit kus trubky a původní šroub nahradit dlouhou závitovou tyčí na jejímž konci bude navařena hlava šroubu. Celé tohle řešení mi ale připadá hodně těžkopádné, nehledě na to že někde (Blaženka pana Najvara nebo Azub Cé) je to dělané evidentně jinak.

[ Zpět ]
Datum: 11.07.2009
Autor: Aviatik
  • Re: Horní řízení - jak na to

         

    Podle mě máš dvě možnosti, v obou případech ti musí krk vidlice vyčnívat dostatečně nad hlavové složení. I když možná jen tolik co by musel na přestavec co objímá krk zvenku, takové 4-5cm.
    Můžeš použít vidlici se závitem a závitovou hlavu. Pak normálně sesadíš hlavu a doáhneš její matice jako obvykle, je tomu úplně fuk co bude nad tím. Stačí mít jen trubku co je dole podélně naříznutá tak o centimetr dál než vyčujhuje krk vidle. Trubka musí velice přesně pasovat průměrem na ten krk. nasadíš ji tam a dole těsně nad hlavou stáhneš objímkou, třeba tou co je určená na sedlovku klasického kola a dá se normálně koupit.
    Druhá možnost je Ahead hlava, ta co používá ježka vraženého v krku vidlice a stahuje se šroubem. Zas musí vyčuhovat krk a zas na něj nasadíš ten sloupek stažený objímkou, ale tentokrát ještě potřebuješ dlouý šroub. Buď navaříš šroub na závitovou tyč nebo je spoujíš takovou tou dlouhou maticí. Tak to mám na Oceláči. Hlavu pak seřídíš úplně jako na dnešních horských kolech, akorát podložka pod šroubem netllačí proti hlavě představec ale ten dlouhý sloupek. Proti protočení řídítek je to stažené dole tou objímkou ze sedlovky.
    V obou verzích pak musíš mít na spodku sloupku vnitřní průměr přesně na průměr krku vidlice aby se to neviklalo a na horním konci potřebuješ vnější průměr takový, aby ti tam pasoval představec. Pokud neseženeš trubku co by dokázala obojí zaráz nebo není možné ji osoustružit na obou koncích nebo něco, tak jde vzít dole vnitřek o chlup větší, nahoře ji osoustružit na ten představec a dole do ní vložit vysoustruženou vložku která to vymezí proti tomu krku vidlice aby to pasovalo na těsno. Tak to mám na Oceláči. Ten má 1" krk vidlice a ahead hlavu, nahoře se na sloupek nasazuje představec rozměru 1 a 1/8". Udělané je to z trubky 30x3mm.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2009
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní řízení - jak na to

           

      Ten závit mám přesně 4cm dlouhý, jak to mám potom udělat já?

      [ Zpět ]
      Datum: 12.07.2009
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Horní řízení - jak na to

             

        No pak to jde taky, ale složitěji. V podstatě musíš tu vidlici nějak nadstavit. Normálně se do krku vidlice se závitovou hlavou dává ten představec co jde dovnitř a má dlouhý šroub se zkosenou maticí na konci. Můžeš použít ten samý princip - vezmeš trubku co pasuje dovnitř vidlice, seřízneš ji na konci šikmo pod stejným úhlem jako má ta matice z představce, dáš do ní dostatečně dlouhý šroub co se na konci opře nějakou podložkou o opačný konec trubky, vsuneš to do vidlice a dotáhneš. Takhle ti bude z vidlice vyčuhovat trubka délky kterou si zvolíš. Je na tobě, jestli na to budeš nasunovat nějakou vložku a tlustší sloupek, který pak bude dole stažený objímkou proti protočení a nahoře ponese představec, nebo jestli zkusíš z téhle tenší vnitřní trubky udělat přímo ten sloupek a na jeho horní konec nějak dostat představec. Já bych šel do té první varianty, aby to bylo tužší. Přece jen vnitřní průměr krku vidle je nějakých 22mm nebo tak, takže by to bylo hodně tenké. Můj oceláč původně měl takovouhle složitost - závitovou hlavu, trn uvnitř vidlice a na tom nasazený sloupek. Teprv letos na jaře jsem to předělal na ahead složení a na zbývajících 40mm závitu jsem nasadil sloupek přes novou vložku, funguje to. Ale pod 35mm závitu vyčnívajícího nad hlavové složení bych to asi nedělal, to potřebuješ ten nadstavovací trn. Možná by šel vysoustružit takový, že dole by byl řekněme 35mm plus ta šikmina úzký dovnitř krku vidlice a nad tím by měl průměr větší, na vnější průměr vidlice. Tím by se zjednodušilo jak na to dostat ten sloupek a bylo by to pěkně tuhé.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.07.2009
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Horní řízení - jak na to

               

          Kurňa, já se s Tebou asi domluvím na předváděčce. :-) Normálně sem to ještě nepobral, musím se nad tím zamyslet.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.07.2009
          Autor: Arnošt905
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Horní řízení - jak na to

                 

            A kdyby ta tenká trubka 22mm byla tlustostěnná nad 3mm?

            [ Zpět ]
            Datum: 12.07.2009
            Autor: Arnošt905
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Horní řízení - jak na to

                   

              Hele, Arnošte, proč se rovnou neobrátíš na ty kluky, kteří to na svých strojích vozí? Najdeš je na:
              http://pokryti.wz.cz/

              [ Zpět ]
              Datum: 12.07.2009
              Autor: AV
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Horní řízení - jak na to

                     

                To v podstatě udělal, vozil jsem to víc jak rok, teď vozím podobný...

                [ Zpět ]
                Datum: 12.07.2009
                Autor: Jirka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Horní řízení - jak na to

                     

                Šak Jirka je z Brna, ne? Právě to dělám.

                [ Zpět ]
                Datum: 12.07.2009
                Autor: Arnošt905
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Horní řízení - jak na to

               

          Takže to vypadá že se celá věc komplikuje, protože mám vidlici která ze závitové hlavy nevykukuje vůbec takže to vypadá že nezbyde než vyrobit celý představec nový. Případně mne napadlo z představce uříznout vršek a na vzniklý cca 5-7cm dlouhý pahýl nasadit nějakou trubku. Jde o to jestli taková trubka na konci podélně naříznutá a stažená objímkou bude dostatečně tuhá a aby se to při případném pádu celé nevyvrátilo.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.07.2009
          Autor: Aviatik
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Horní řízení - jak na to

                 

            namiesto predstavca z horskeho kola je lepsie pouzit trubku bez predstavca z kol typu skladacka eska a pod. je dos dlha aj na zasunutie do trubky vidly a dost jej ostane trcat na uchytenie zbytku vrchneho riadenia.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.07.2009
            Autor: miso-BA
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Horní řízení - jak na to

                 

            Nejsem si jistý, že vím o čem mluví miso-BA, ale podle mě pokud zasuneš do vidlice něco s tou šikmou maticí na konci a dotáhneš a pak na ten pahýl nasadíš sloupek stažený objímkou, bude to držet. Sloupek musí na pahýl pasovat hodně na těsno, aby jej objímka nemusela zmenšovat, jen jej přitiskne proti tomu, aby se protočil. Sám mám sloupek nasunutý na asi 40mm závitu vidle a už to několik pádů absolvovalo zcela bez potíží. Pokud bude vnitřní díl vražený ve vidlici nějakých pět a víc centimetrů a sloupek na něm taky tak, nemáš to podle mě šanci jakkoliv vyvrátit nebo něco. Jediná možnost jak to zrušit by byla jednu z těch trubek prostě přelomit.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.07.2009
            Autor: Jirka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Horní řízení - jak na to

                   

              mas pravdu, ako "medzikus" staci 10cm predstavec z horaka, 5cm dnu, 5 von. ta riditkova rura z esky (ma mozno 40cm) by bola mozno na tie superman riditka z tych odkazov na zaciatku vlakna. na ake leho to vlastne ma byt? je to tu, alebo som to prehliadol? by sa lepsie radilo...

              [ Zpět ]
              Datum: 12.07.2009
              Autor: miso-BA
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Horní řízení - jak na to

                     

                Má to být klon Ninkova oceláče, viz
                http://pokryti.wz.cz/foto/47.jpg

                [ Zpět ]
                Datum: 13.07.2009
                Autor: Aviatik
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Horní řízení - jak na to

                       

                  Takže stavíš stejná řídítka jako má Oceláč, máš závitovou vidlici a závitovou hlavu 1" a krk vidlice nevyčnívá ven z vršku hlavy, je to tak? Jak dlouhý ti vychází ten sloupek? Pokud by se mi nějak vešel do soustruhu, mohl bych možná pomoct.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 13.07.2009
                  Autor: Jirka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Horní řízení - jak na to

                         

                    Tak jsem to přeměřil, vnější průměr představce je 22,2mm takže to vypadá že na to bude potřeba nasunout trubku 25x1,5mm která by měla mít 22mm vnitřní průměr.Teď ještě jestli to je nějaký běžný rozměr, kdybych přišel do hutního materiálu že potřebuju 30cm trubky tak by to asi považovali za humor typu "Mrázek ústředna" :-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 13.07.2009
                    Autor: Aviatik
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Horní řízení - jak na to

                           

                      Hliníkovou ji mají v Brně v ALMS a uříznou ti třeba deset cm, když si řekneš. Akorát z hliníku by asi stěna 1,5 mohla být celkem slabá.
                      Pořád je tu možnost vysoustružit ten trn tak, aby měl větší průměr, a pak použít větší trubku. Nahoru by pak šel dát třeba ten oversize představec 1 a 1/8". Šlo by udělat trn s co by nad vidlicí měl průměr třeba 24mm a na něj dát sloupek z trubky 28x2mm. Ta by se už soustružit nemusela a ten představec by na ni měl jít stáhnout, je dělaný na průměr 28,4mm.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 13.07.2009
                      Autor: Jirka
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní řízení - jak na to

         

    no a co to koupit přímo v AZUBu? Ikdyž, kdo si hraje nezlobí... :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 13.07.2009
    Autor: Noch
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní řízení - jak na to

           

      Jednak to není tak úplně to co bych chtěl, druhak jsem prolezl stránky AZUBu aniž bych našel jakoukýkoliv ceník nebo bližší informace. Nebo máš nějaký odkaz kde se dozvím na kolik mne takové horní řízení přijde a na jaký průměr hlavového složení to je?

      [ Zpět ]
      Datum: 13.07.2009
      Autor: Aviatik
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Horní řízení - jak na to

             

        "jakoukýkoliv" je pěkný novotvar, asi si ho nechám patentovat :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 13.07.2009
        Autor: Aviatik
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní řízení - jak na to

         

    Myslím, že dobře to má vyřešené Holfi. Tuším to děla s použitím standardního představce s nastavitelným úhlem.

    http://holfi.pohoda.com/gallery.php?modul...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2009
    Autor: MirekS
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní řízení - jak na to

         

    Zeptám se na to horní řízení od lesa, od cyklocomputeru. Mám ECO, že, ale cyklocomputery mají krátké kabely od čidla, budu muset nastavovat kábl, máte nějaký vhodný tip, jaký koupit?

    [ Zpět ]
    Datum: 17.10.2009
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní řízení - jak na to

           

      Kup Sigmu, prodávají o kabel na zadní kolo, tím pádem dostatečně dlouhý.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.10.2009
      Autor: Holfi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní řízení - jak na to

           

      Pokud myslis jaky drat na prodlouzeni, tak to je uplne jedno, jakakoliv dvojlinka vyhovi...

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2009
      Autor: E-Ryc
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

349 cyklistů (17 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024