reklama

Preventivní výměna lanek :-)

Řeknu vám, co se mi stalo teď o víkendu: byl jsem ty tři dny pojezdit po Krkonoších, a hned v pátek mi při akci prasklo lanko smyku na dost špatným místě - přímo v řazení (mám páčkové XT, co se montovalo v roce 2004). Lanka vozím s sebou, takže jsem si řekl, že to vyměním a jede se dál - ale ani náhodou. Pro zbytek jízdy jsem nakonec fixoval řetěz na středním převodníku a dojel.
V sobotu ráno jsem se doslova vecpal do servisu - ten zbytek lanka s koncovkou totiž nešel vyndat. Rozebrali řazení, celý ten vnitřní plastový bazmek upnuli do svěráku, pak museli půlmilimetrovým vrtáčkem opatrně odvrtat trochu těch roztřepených drátků, které zůstaly u koncovky lanka, pak tam strčit ocelový drát, trochu povyrazit koncovku z jejího lůžka (víc to nešlo a pořád ani nešla uchopit do kleští), koncovku trochu opatrně příčně naříznout pilkou na železo - aby v ní vznikl žlábek, do toho pak vložil břit ostrého šroubováku, do toho klepnul kladívkem - a koncovku se zbytky lanka vyrazil ven. Pak už pohoda.
Lanko se mi přetrhlo poněkolikáté za dobu, co jezdím, ale poprvé tak nešťastně. Vrtačku s sebou přeci jenom nevozím a tahle závada v horském terénu by mohla znamenat konec tůry i pro další dny - servisy v sezóně bývaj tak našláplí, že na počkání vůbec nemusí brát.
Takže doporučuji aspoň jednou za rok povolit řadící lanka a zkontrolovat jejich stav v řazení, event. rovnou preventivně vyměnit !
Tak ať vám to šlape ! :-)

[ Zpět ]
Datum: 04.05.2009
Autor: Airline
  • Re: Preventivní výměna lanek :-)

         

    Přesně z toho důvodu měním řetěz, lanka a špalíky každý rok, a při náznaku opotřebení i bovdeny a posouvám pláště (obchod->přední->zadní->popelnice).
    Je to spotřební materiál za pár stovek, rok bez starostí a bez problémů za to stojí...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2009
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Preventivní výměna lanek :-)

         

    Je XT z 2004 špatné, nebo měl Ai smůlu na kus? Stalo se to někomu - jakou udělal úpravu?
    Dík, Pavka

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2009
    Autor: pavka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Preventivní výměna lanek :-)

           

      No smůla to zrovna nebyla - na tom lanku bylo najeto min. 35 tis. km, takže mělo nárok odejít :-)
      A úprava nového lanka - než se tam nastrčí, tak do zakončovací hlavičky - pro jistotu - vyříznout drážku (kolmo na lanko), aby se to potom lépe vytahovalo. Přece jenom je lepší tu drážku dělat předem v klídku u svěráku než pak opatrně hlídat, aby pilka nesjela do vnitřku řadícího mechanismu a neudělala tam nějakou paseku.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2009
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Preventivní výměna lanek :-)

         

    Když jsem dával nová teflonová lanka, tak šlo zcela hladce. Ale je pravda, že nebylo přetržené. Mám též řazení XT 04.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2009
    Autor: Kominík
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Preventivní výměna lanek :-)

         

    Pravidelné měnění bowdenů a lanek považuju za samozřejmost. A nejde vůbec jen o prevenci přetržení, ale hlavně o to, že se postupně zhoršuje, jak to řadí, jak se dostane bordel do bowdenů.
    Měním 1x za rok až za dva roky dle toho jak moc jsem jezdil v bordelu a kolik jsem najel.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2009
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Preventivní výměna lanek :-)

         

    Synkovi se stalo něco podobnýho na hřebeni Krušnejch hor, ale protože má AXU, přiletěl k němu během čtvrthodiny servisní vrtulník. Šetřit na nesprávným místě se nemá.;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2009
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Preventivní výměna lanek :-)

           

      Kolik ti za to platí? Že bych sekla se školstvím a šla do reklamy. 8-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2009
      Autor: Burajda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Preventivní výměna lanek :-)

             

        Dělíme se napůl. Čím víc utratíme, tím víc ušetříme, říkám to dobře?

        [ Zpět ]
        Datum: 04.05.2009
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Preventivní výměna lanek :-)

           

      Tak o tom budu uvažovat. Minule v Hinterhermsdorfu jsem se nějak lekl německý turistky-důchodkyně a tak mocně zabral za brzdy, že nevydrželo lanko od zadní (pravda, bylo od nedávné výměny špalků trochu roztřepené). Půl hodiny mi trvalo za pomoci armádního nože zkrátit bowden a brzdu zprovoznit. Ta AXA by to zvládla líp a neumazal bych se.
      Jo, to mi připomělo, že bych to lanko měl preventivně vyměnit :o)))

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2009
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

320 cyklistů (9 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024