reklama

používání vidlice

Poradíte mi jak správně používat odpružené vidlice. Myslím tím případné zamykání a odemykání. Nikde se nemohu dočíst návodu nebo praktických informací. Díky

[ Zpět ]
Datum: 23.03.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (Biker-PZ)
  • Re: používání vidlice

         

    Určitě Ti někdo odpoví odborněji, ale já zamykám vidlici, když jedu po slušném asfaltu a do kopce. V terénu, nebo v asfaltu po bombardování ji mám odemčenou.
    Což mě přivádí k otázce. Myslíte že když vidlici stlačím do dolní polohy a zamknu a nechám ji tak delší dobu, že nedojde k jejímu poškození, nebo částečné ztrátě funkce? Na leháči mám Suntour XCR a má dost vysoký zdvih a kolo je dost vysoké. Při zamknutí v dolní poloze se sníží asi o 7 cm a touž je znát. Tak bych rád věděl, jestli se tím vidla neničí.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2009
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: používání vidlice

           

      Díky za tvůj názor. Z technického hlediska by dlouhodobé stlačení nedělalo vidlicím dobře. Jako každá pružina by se unavila, ale za jak dlouho by se tohle unavení projevilo ti nepovím.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.03.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Biker-PZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: používání vidlice

           

      Tak mě napadlo, že by možná stálo za to zvážit výměnu předního kola s vidlicí za 20", jen si netroufám odhadovat do jaké míry ba se tím změnil úhel hlavové trubky. Kdysi jsem jezdil na předním 26" a popravdě mezi 26" a 20" pro mé ježdění není rozdíl.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.03.2009
      Autor: Papji
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: používání vidlice

         

    Jak uz je receno vyse- zamykani vidlice muze mit vyznam snad jenom tam, kde prestava mit smysl pouziti odpruzeni, nebo by bylo pohupovani vidlice zpusobene treba slapanim vylozene nevyhodne, napr. asfalt, stoupani na kvalitnim povrchu, slapani pri jizde ze sedla a spurty apod. . Zamyka se bud na vidlici nebo lepe dalkove- ovladacem z riditek. Existuje i spousta systemu, co zamykani resi automaticky- castecne nebo uplne resi za jezdce- tzv. inteligentni odpruzeni (TerraLogic, MotionControl apod.), nebo naopak umoznuji jet s "odemcenou" vidlici/tlumicem, ale snizuji tohle pohupovani na minimum (SSV, ProPedal apod.). Obecne- u kvalitni vidlice a pri spravnem slapani odpruzeni na hladkem povrchu prilis nepracuje, spouste lidi zamykani neschazi nebo jej nepouzivaji. S pribyvajicim zdvihem se ale vyznam zamykani aspon pro presun po asfaltu zvysuje, stejne tak vylozene sportovni jezdec bude zamykani nejcasteji uprednostnovat taky.
    Pokud se se zamcenim da soucasne i snizit vyska vidlice, jak pise Zden42, je to taky plus- pro aerodynamiku pri jizde po rovine nebo pro lepsi geometrii kola pri vyjezdu stoupani.
    U zamykani se musi davat pozor na vcasne odemceni vidlice pri najezdu do terenu, pokud nema vidlice ochranu proti prorazeni, mohla by se poskodit.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2009
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: používání vidlice

           

      Díky za komentář. Šlo mi hlavně se dozvědět jak používat vidlici kvůli zbytečnému plýtvání energie při tzv.pohupování.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.03.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Biker-PZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: používání vidlice

             

        šlapej do kulata. Nebude se pohupovat nic a převod energie je tak nejúčinnější...

        [ Zpět ]
        Datum: 26.03.2009
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: používání vidlice

               

          Díky :-) :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 26.03.2009
          Autor: Biker-PZ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: používání vidlice

         

    Ja zamykam jen pri jizde do hodne vyrazneho stoupani po rovnem povrchu (typ silnice na Lysou horu aj.). :) Tam by houpani zpusobene razantnim zaberem znamenalo ztratu energie... v mene extremnich podminkach se tomu houpani da jednoduseji vyhnout spravnym slapanim...

    [ Zpět ]
    Datum: 26.03.2009
    Autor: Andrej
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: používání vidlice

           

      Díky všem za rady.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.03.2009
      Autor: Biker-PZ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

359 cyklistů (10 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024