reklama

Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

Zkusil jsem přítelce na kolo dát odpruženou sedlovku pružinovku od authora KL-252, tuto: http://www.cykloexpert.cz/preview?img=1852699 http://www.cykloexpert.cz/sedlovky-horska-kola... Na její váhu je to ale moc tvrdé a fukce takřka nula. V popisu je psáno, že by měla jít tvrdost - tuhost pružení regulovat, ale nepochopil jsem jak. Na závitu zespoda se píše, že by měl být vždy nadoraz zašroubovaný, když to povolím seshora, tak chytá vakl do strany... Tak mi pls zkuste poradit, než to zase vyhodím nebo přítelka mě :)

[ Zpět ]
Datum: 17.06.2008
Autor: Neregistrovaný uživatel (Jose_77)
  • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

         

    Nechci nějak "hanět" tuhle sedlovku, ale říct to prostě musím:-) - tyhle levné teleskopické odpružené sedlovky zrovna nějak extra nefungují. Kdysi jsem dvě zkoušel (jedna cca 400,-, druhá cca 800,-) - prostě nefunkční. Rovněž když jsem se ptal kamarádů, kteří ji mají - nějaké "zvýšení" komfortu nějak nepociťovali, takže ji obvykle mají zamčenou = pevnou. Kdysi se u nás dala sehnat teleskopka od rock shoku, tu si lidi chválili - já ji na krámě nikdy neviděl.
    Takže k té Tvé: dole na konci trubky by mohl být imbus, kterým se nastavuje ta tuhost pružiny. U některých sedlovek se dají vyměnit pružiny za měkčí - tvrdší. Já bych to viděl tak, že gró je tuhost vlastní pružiny - aby odpovídala váze jezdce - potom až doladit nějakým šroubem.
    Jinak FUNKČNÍ odpružená sedlovka určitě zvýší pohodlí, ale na našem trhu bych jako funkční viděl pouze ty paralelogramové - buď levnější sentůrky (jsou ve dvou variantách - paralelogram buď ocelový nebo nějaký hliníkový, dají se k nim koupit pružiny o různé tvrdosti - na sedlovku potřebuješ dvě pružiny, pak se doladí právě tím imbusem, cena cca 800,-, jedna pružina stojí 100,-) nebo vynikající !!! cane creek, ta je na dvou elastomerech (možno osadit kombinacemi elastomerů vpodstatě pro libovolnou váhu jezdce - takže můžeš vážit 40 kilo nabo tunu, tahle to zvládá, jediné mínus = její cena cca 3600,-). Obě tyhle paralelogramové sedlovky mohu doporučit z vlastní zkušenosti, sentůrku mám na krosu, cane creka na HT).

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2008
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

           

      Se vším souhlas, jen dodám, že třeba ta Suntourka jak má ty pružiny hodně dlouhé (přes celou sedlovku), tak regulací předpětí pružiny se to dá poštelovat opravdu v dost velkém rozsahu. Na 65kg co má manželka ji má ještě mírně předepnutou, takže bez výměny pružiny se to dá i na lehčí váhu a ten interval co uvádí tedy opravdu docela sedí (jestli si to dobře pamatuju, tak uvádí 60-100kg).
      Ta Cane creek je pak opravdu vynikajicí a ještě znatelně lepší než ta Suntourka, ale ta cena už asi dost lidí odradí.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.06.2008
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

             

        zkusil jsem rozdělat obě naše nedlovky, jestli by ta pružina nešla prohodit, ale já mám 300mm navíc s krátkou pružinou a author má 350mm s pružinou přes celou sedlovku, tak doufám, že se to povede poštelovat na potřebné..když se ten závit povolí tak o třetinu až polovinu ven z trubky, tak to jde krásně lehce, tak to kdyžtak jistí drobné zkrácení te vložené trubky mezi zívitem a pružinou ad níže... ještě jednou díky za rady

        [ Zpět ]
        Datum: 18.06.2008
        Autor: Pepa-77
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

         

    Tuto konkrétní neznám, takže nemůžu poradit. Používám několik sezón tuto.
    http://www.vseprokolo.cz/jizdni-kola/Sedla+a+sedlovky/Sedlovky/TRANZ-X/1306-TRANZ-X%20JD-515.1.html
    a naprostá spokojenost. Snad ti to nějak pomůže k "poštelování".
    Takže i laciné odpružené sedlovky obstojně fungují.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2008
    Autor: mrcek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

         

    Já mám na crossu tuhle
    http://www.bike-eshop.cz/sedlovky/odpruzena...

    a jsem z její funkce nadšenej.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2008
    Autor: Žulda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

         

    Horní převlečnou maticí se vymezuje jen vakl do stran. Moc to neutahuj jinak to bude drhnout. Dolním imbusem se nastavuje předpětí pružiny, čímž se dá mírně přizpůsobit váze jezdce. Nastavuju to tak, aby při normálním posezu zajela sedlovka asi o jeden centimetr (ta moje má celkový zdvih 40 mm). Asi jtam máš nějakou rysku, která určuje jak nejvíc se dá imbus vyšroubovat, aby ještě "nevystřelil". Že pružina pruží zkontroluješ když na sedlo nalehneš loktem.
    Pokud se ani v této poloze (imbus vyšroubovaný na min.) sedlovka pod přítelkou nehne tak je v ní pružina na vyšší váhovou kategorii a pomůže jen výměna. Výměnné pružiny mi onehdá nabízeli v Cyklo Adamovi v Suchdole (tom v Praze). Jinak souhlasím co napsali ostatní, že za málo peněz je málo muziky.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Luboš2)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pružinová sedlovka - nastavení tvrdosti???

         

    Dík všem za reakce. Naprosto jsem počítal s tím, že jako první uslyším, že něco takového tam nemám vůbec dávat :-)... Já mam obyčejnou pružinovku na meridě crossway 8800 5 let a jsem spokojený. Ten author je holt taky starší kolo s průměrem sedlovky 26,4mm, a tam moc jiný výber není - nebo jsem neviděl (ještě tranz-x ve stejné ceně).

    Zkusil jsem to dole povolit - kouká jeden závit tak uvidíme. Teď takto sedlovku zacpu tak o čtvrtinu výšky jen silou ruky, což je cca tak jak to mám na svém. To povolení nahoře opravdu vede jen k vaklu do stran. Takhle mi přijde, že to musí stačit, uvidiíme, co řekne majitelka.

    Mě tam jen zmátlo, že dole je bezpečnostní nálepka, že ten závit nemá v žádném případě koukat... jde zašroubovat hodně dovnitř do trubky, ale zjevně když to nechám zašroubované byť na krají tak je předpětí moc velké. Ještě jsem koukal že dole to je poskládané pružina, podložka, kus trubky :), šroubovací imbus, takže kdyžtak udělám to, že o nějaký ten milimetr uříznu tu vloženou trubku a bude po čouhání závitu...

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2008
    Autor: Pepa-77
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

včera
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

včera
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

230 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | včera

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024