reklama

V Česku vznikl první singltrek

V Jablonci postavili dobrovolníci sdružení ČEMBA 160 metrů dlouhý singltrek. Tato cesta bude sloužit jako ukázka pro seminář o cyklistice v lesích.

Datum: 17.05.2008
Autor: Redakce
  • Re: V Česku vznikl první singltrek

         

    To zní podobně jako zpráva, že v Mongolsku postavili 400m železnice...

    Singletracků je spousta ... jen je objevit...

    [ Zpět ]
    Datum: 19.05.2008
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      Singeltracků, které splňují všechny potřebné technické parametry, které jsou nutné jednak pro dlouhodobou udržitelnost a pro bezpečnost v ČR není spousta, ale v podstatě žádné. Maximálně vždy sem tam nějaký krátký nesouvislý úsek z delší trasy.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.05.2008
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        Takže už musí být v souladu s nějakou normou i pěšinky v lese, které tam jsou dlouhý léta,kolikrát je utvořila sama příroda nebo zvěř nebo jsou to staré cesty našich předků, někdy třeba nemusí být bezpečné,když se po nich jede moc rychle nebo jsou na okraji skály atd
        Můj názor je,že kdo chce, si cestu krajinou najde sám. Někdo nesjede z asfaltu a vše ostatní je pro něj terén, někdo jede po lesní cestě,někdo po lesní pěšině anebo přímo lesem nebo přes pole či louku, dá se jet tak abych toho moc nepoškodil (zvláště když tudy vede stopa od traktoru) To budeme rozkopávat les a stavět stezky, abychom si mohli zajezdit v terénu??? Ale jo. Má to něco do sebe. Ale například výbornou stezku máte z Berouna na svahu Talichova údolí. Je úzká, klikatá, houpavá , bezpečná (pro toho , kdo jede tak rychle aby byl schopen zastavit na vzdálenost,na kterou má rozhled...)
        Ta stezka tam prostě je, nemusí se na ní vůbec ani šáhnout. A takových stezek musí být všude dost,jen nejsou značené a nikdo mimo místních o nich neví (kolikrát naštěstí...) Stavět singletracky nepotřebuju. Cestu si umím najít sám a pokaždé jinou...Jediné, za co bych se přimlouval, je domluvit se a nějakou tu stezky vyčistit od ležících klád, popřípadě zpevnit podklad a tak. Ale stavět nové na zelené louce... Nechcete si tam rovnou postavit fitko?

        [ Zpět ]
        Datum: 30.05.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Co víš o singletracku, o erozi, stojící vodě v lese na cestě, o vrstevnicových cestách, o spádnicových cestách, o udržitelnosti cest?

          [ Zpět ]
          Datum: 30.05.2008
          Autor: pro_pa
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            K tomu bych ještě doplnil otázky na řešení většího provozu na stezce, sdíleného provozu cyklistů a pěších, o možných zákazech pro cyklisty v souvislosti s těmito přechozími tématy.

            Pokud ale může napsat větu o tom fitku, tak se mi z toho zdá, že o singletracku neví vůbec nic.

            Pořád dokola to tu už ale probírat nehodlám.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.05.2008
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Tak tak, pravdu díš.

              To máš jako boj s větrnými mlýny....

              [ Zpět ]
              Datum: 30.05.2008
              Autor: pro_pa
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Já se s Váma tedy kluci hádat nechci, ale jeden z těch hlasů u Krušnohoráka je můj. Podle mne je to taky zbytečné. Neberu Vám, ale nechápu to. Argumentů jsem si přečetl už dost, takže víc informací už mi sdělovat nemusíš! Prostě mám jiný názor než ty a tomu tvýmu nerozumím, ale těším se na společnou projížďku ;o)

                [ Zpět ]
                Datum: 30.05.2008
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  A jeden je muj:-) Ac s klukama souhlasim, jde mi strasne proti srsti tvorba neceho, ceho tu mame dostatek.

                  Vemte si kola a prijedte sem do Walesu. Zarucuji vam, ze zde si nezabajkujete. Bude to pro vas vopruz. Kazdou chvilku prelejzat ploty nebo dvoumetrove zdi (jsou tam schudky). Najdete jednu cestu a ni vic. Mozna najdete druhou, kterou vyslapala ovce, ale po 2km zmizi kdesi v mocalu. Vezmete kolo na zada a pujdete hledat jinou. Objevite, ale ta bude koncit pod kopcem na kterou vede cesta tvorena suti (tezko se po ni jde i pezky). To same Skotsko.

                  Zde nove singltreky vznikat musi. Neni je z ceho stavet. A hlavne neni kde poradne bikovat. Ale v Cehach? Kde je tisice a tisice km cest a cesticek. A ze jsou pro zviratka nebo pro houbare? Sakra. Kolik houbaru tam projde?

                  Jsem pro opravu, cisteni cest. Jsem pro prizpusobeni cest cyklistum. Ale jsem proti, aby se tvorili nove cesty jen kvuli tomu, aby vedli po vrstevnici (chudak Radka)...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 30.05.2008
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Mě trochu mrzí, že všichni mluví pouze o tom, že se musí stavět něco nového, vždyť existuje i možnost úpravy stávajících a cyklisticky nevyhovujících. Tento víkend jsme byli ve Slavkovském lese a tam byly pouze 4metrové lesní dálnice, zarůstající cesty s polomy, promáčené nejetelné cesty. Přitom mnoho cest by stačilo pouze upravit, aby byly jezditelné a nestávali se z nich po dešti močály. Ještě jsem zapoměl, že tato CHKO je protkána cestami od lesnch traktorů, které jsou absolutně nejetelné. Pokud se tam nic nezmění, tak tam již nepojedu. Kdyby se tam ty cesty upravili, tak celý kraj na tom vidělá novým cestovním ruchem a pro cyklisty by to bylo hezké místo, kde by se dalo krásně jezdit, ale několik 4metrových cest a asaltky mě tam již znovu nepřitáhnou.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 01.06.2008
                  Autor: pro_pa
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Nebude to tím, že se ČEMBA tady právě tou stavbou nové singletreku prezentuje? A ještě dvakrát...

                    CHápu. Rozoraný cesty od traktorů taky nemám rád. To asi nikdo :o(((

                    [ Zpět ]
                    Datum: 02.06.2008
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      Prezentuje, myslím si, že právě proto, že je to první ucelený kus, na kterém se dá prezentovat jak to má vypadat. Pokud by přišli za majiteli lesa, třeba zrovna v tom Slavkovském, tak je mnohem lepší, když jim mohou říci: "Přijeďte, my vám vše ukážeme na funkčním kusu, kde je možné vám ukázat konkrétní výhody", než to s někým probírat podle nějakých fotek a prospektů. Ten single v Jablonci je postaven primárně jako ukázkový.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.06.2008
                      Autor: pro_pa
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      P.S. jestli dvakrát. Je to o tom, že nejdříve bya první klasická diskuze a druhé to je diskuse k článku, která je automatická. Přece se nebudou články psát podle toho, jestli diskuse na to téma již proběhla, nebo probíhá.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.06.2008
                      Autor: pro_pa
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            ...A proč myslíš,že si říkám Krušnohorák... ???

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Ty nejsi z Krušné hory u Berouna?

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Autor: pavka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Krušnohorsko

                     

                Pocházím od Kraslic,pak jsem 6let dělal Pražáka, ted už jsem 3roky Berouňák...ale doma je doma... Je tam nádherně ,taková malá Šumava, klid, pláně, lesy,kopce, rašelinišťata... Čůristi se tam skoro nevyskytujou, ochranář to už vůbec nevím co to je, jezdit si můžu kudy chci... takže tam určitě nějakej singletrack budovat nepotřebuju,Dá se celej den jezdit a vůbec nikoho za tu dobu nepotkat, tam jsem kolikrát vděčnej, když se dostanu zpátky do pidlivizace. A když se řehtám nad tím, jak tady v Praze a okolí někdo zvolá - jakým projel strašně náročným terénem...víme svoje :-)
                Na víkend tam zrovna teďka jedu. krasličáci jedou v neděli Kraslickou stovku (nezávodní silniční jízda z Kraslic na Klínovec a zpátky) kdyby se chtěl někdo přidat... :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Krušnohorsko

                       

                  Mě bude stačit umřít na sešlost věkem, proč to urychlovat?
                  8-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Autor: pavka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Krušnohorsko

                       

                  Na Klínovec je krásný stoupáníčko taky ze strany od Ohře. Kousek od Kraslic jsme vyjížděli a vrchem se vraceli. Na poježdění je to tam nádherný, většinou klid a samá příroda. Znám sice jen asfalt, ale při pohledu do těch hlubokých lesů si ten terén dovedu asi i představit. Bez GPS bych tam ale nevjel... :-))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: V Česku vznikl první singltrek

         

    Jj, dobrý dílo :-) A jako vlákno se to tu bude zakládat každý den jednou?? O několik řádek níž už to tu bylo konstatováno :-)) Ale ať jen nekritizuju, dobrá kapka, jen hustčí déšť :-))

    [ Zpět ]
    Datum: 19.05.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      Nadšencům a apoštolům se dá přehlédnutí prominout.;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.05.2008
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        Nemyslel jsem to zle :-) fakt promíjím :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 19.05.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          nebylo by od veci, se obcas zamyslet a nekritizovat okamzite, kdyz to clovek zjisti, ze se objevila dve podobna vlakna. Ne kazdy je tak chytry jako ty, aby presne vedel jak funguje, ktery redakcni system. Myslel jsem, ze tak rypes jen v lehokolech, ale vidim, ze delas, kde muzes. Radeji diskutuj o vecech, ne o pitomostech, jak po tom tak volas. Nekonecne debaty o dvojich vlaknech opravdu jen zbytecne plni kB teto diskuze

          [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2008
          Autor: honzagalla
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Hm..asi jo. Mozna bys mel trosku pochopit, ze ty smailici na konci vet neco znamenaji. A mozna bys mel pochopit, ze zrovna wert je zdejsi nejvetsi prudic a rejpal:-) Jo k nemu to fakt sedi:-))) Vetsina ho tu zna osobne a asi jako toho nejvetsiho rejpala a prudice:-)
            A pak...mozna lehokolistum vysvetli (kdyz uz mluvis o te chytrosti), ze je tu vic sekci, ktere se objevuji na hlavni strance diskuze. Oni totiz asi o tehle strance vubec nevedi a delaji ze me blba (a nejen ze mne), ze furt lezu do sekce lehokola...nelezu:-) Ja tam nikdy nebyl. Jen se ty inzeraty tak nejak objevuji na hlavni strance:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Promiň honzogallo, největší prudič se opravdu bude snažit do žádného vlákna nerýpat a svou "chytrost" si nechávat na jindy. Lehokolisty nechám v klidu ležet a dvě stejná vlákna mi fakt vadit nebudou. Pro mě za mě, ať je to tu klidně samej bazar :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Ještě bych měl jednu věc, když jsi tak moudrý a víš jak funguje redakční systém, neporadil by jsi mi, jak do filtru zadat to, aby se mi zobrazovaly témata téměř všechny, krom jednoho či dvou?? Myslím, že když by to šlo, tak prudit nebudu, protože by jsem je neviděl :-))) Vidíš sám, že i když o mě tvrdíš, že jsem chytrej, tak jsem vlastně uplně blbej... Njn, nikdo není dokonalej :-(

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Hele prudič, až ti řeknou jek se to dělá, poradíš mi? Nenecháš si to pro sebe, žene :-)))

              [ Zpět ]
              Datum: 20.05.2008
              Autor: Zakarr
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Koukam, ze ho vubec neznas:-) On je nejenom prudic a neuveritelnej rejpal, ale i hamout:-)))) Takze ti akorat....:-)))))

                [ Zpět ]
                Datum: 20.05.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Hele, mlaďoši, jak to mluvíte s PR ředitelem AZUBu? Chcete dostat od "padlistů" na budku?
              8-)

              [ Zpět ]
              Datum: 20.05.2008
              Autor: AV
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              a fakt musíš číst všechno co vidíš??? ;o)
              To máš teda blbý, to čteš i hroznou spoustu nesmyslů a někdy i debilit:o(( To tě lituju:o(( Já čtu jenom to, co mě zajímá. Ať se mi zobrazuje, co chce. A nedělá mi takovej problém kouknout se nejenom na nadpis toho vlákna, ale posunout od něj zrak i o pár milimetrů dál a přečíst si z jaký to je sekce. Já primárně nejdřív čtu právě ty, co jsou v lehokolový a pak teprve ten zbytek. Zkus to dělat stejně akorát obráceně a ty ty lehokolový nečti nakonec, ale vůbec. Zkus to a pak mi napiš, jestli ti to šlo. A hlavně se nenaštvi, až to budeš číst! Znáš mě, tak si to vem jako takový hnusný, ale zároveň miloučký rejpnutí od kamaráda a věř mi, že se u toho celou dobu usmívám ;o)

              [ Zpět ]
              Datum: 21.05.2008
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Nikdy jsem tuším neřekl, že si rád nepřečtu některý lehokolový témata. Lehokola jako takový si rád prohlédnu, přečtu si zajímavosti, prohlédnu odkazy. Sere mě pouze lehokolová inzerce, a nejen lehokolová. Prudil bych zrovnatak, kdyby tu nabízel někdo svoje málo jeté HT, či treka. Na prodej je bazar. Nebo ještě už založený vlákno, kam se nechá prodej zmínit A ne na každou ojetinu zakládat nový vlákno. Toť vsjo, myslím, že tohle se tu řešilo už stokrát.

                [ Zpět ]
                Datum: 21.05.2008
                Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      Jednou jsem založil vlákno o singltreku já, v diskusích, druhé vzniklo zveřejněním naší tiskové zprávy, jako diskuse k článku.

      Asi nebude nutné, aby každý psal svoje příspěvky do obou diskusí ...

      [ Zpět ]
      Datum: 19.05.2008
      Autor: kolombo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo...

        V Janově máte krásný singltrek, má trvanlivý povrch z nerezového plechu, proč nejezdíte tam? :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 20.05.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Díky Fénixi, konečně tvuj příspěvek, který je k něčemu :o))). O téhle bobovce jsem nevěděl, je dobře, že děláš reklamu solidním podnikatelům.
          Koukl jsem na jejich stránky a dráha je delší a cena výrazně nižší než v Harachově, nebo Špindlu (ani se naplatí za děti do 4 let - na klíně, tim mě v Krkonoších nas-ali).
          http://www.bobovadrahajanov.cz/

          [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2008
          Autor: PepikW
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Tuto dráhu znám a je super. S dětmi nedělají problémy, pokud je vezeš s sebou na jednom vozíku.

            Úplně úžasná je ta dvojitá zatáčka, tuším 720°, tam to pustit je skvělé, na jednom místě mají takový blbý zlom, že když to máš rozjeté, tak úplně nadskočíš.

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Autor: pro_pa
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Protože cyklisté si pro sebe zabrali bobovou dráhu v Tanvaldu :-D
          100x za trest opíšu: "Nemám reagovat na Fenixe ..." :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2008
          Autor: kolombo
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            To je malo pane, to je malo pane:-) Ja uz to opsal 347x a koukej se...porat jsem stejny trouba:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: V Česku vznikl první singltrek

         

    Mě nějaký singtreky celkem nezajímají. Když chci do lesa, využívám stávající cesty, kterých je v našem okolí dost a zatím bez nějakých vjezdových omezení. Může bejt, že stavba singltreků je bohulibá činnost, mně připadá zbytečná. Ale to je asi názor zpozdilcův.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.06.2008
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: V Česku vznikl první singltrek

         

    Při probírání papírů na vyhození jsem narazil na článek v Cykloservisu 5/2008: "ČeMBA zastánce bikerů sílí a ukazuje první výsledky". V článku mě zaujala věta, která, dle mého, by měla vystihovat snažení ČeMBA-y (a která je pro kritiky jejího snažení lépe skousnutelná):
    "Cestou je navázání na nejlepší tradice českého turistického hnutí první republiky, kdy byly v Čechách a na Moravě budovány turistické chodníky, které nejen bajkeři s radostí využívají často dodnes".
    Mr. Davis zaváděl ve Walesu něco, co v ČR existuje 70-80 let (minimálně). Jak jsem už uvedl jinde, "hlava mi nebere, proč musíme s velkou pompou přijímat z ciziny něco, v čem máme tradici".
    Ono v GB je všechno něčí, platí tedy zákaz vstupu, vjezdu ... A cesty a cestičky? Ty tam až dosud (ani pro turisty) nebyly. V pojímání lesů jsou "Angláni" daleko za námi - vycházejí z jiných tradic ( z našeho pohledu jsou "sto let za opicemi"...).

    Aby nedošlo k omylu: Nejsem odpůrce, ale kritcký sympatizant.

    Pavel

    [ Zpět ]
    Datum: 10.06.2008
    Autor: pavka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      To je vskutku pěkně napsáno a je to myslím dost výstižné. Chybí snad jen dodat, že rozdíl je v metodice stavby stezky, kde single-track narozdíl od původních turistických chodníků řeší věci jako je ochrana přírody (eroze půdy) a ochrana lidí (limitování rychlosti členitostí).

      [ Zpět ]
      Datum: 11.06.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      Cesty a cesticky ve Skotsku a Walesu. Ono je tam spousta cest a cesticek, ale ne zrovna kazda je vytvorena clovekem a vhodna pro turistiku a cyklistiku. Vetsinu cest si tu vytvori ovce, ktere se tu volne pasou. Mnoho zdejsich horalu je vyuziva, protoze vedi, ze ovce nejsou az zas tak blbe a vedi kudy kam:-) Bohuzel takove cesty obcas nahle nekde konci. Vetsinou na pastve nebo u vody. Pak musi clovek jit bud tak nejak jak to jde a casem narazi na dalsi ovci cestu. Kvalita techto cest je hrozna. Kdyz je sucho, tak to jde. Kdyz je vlhko, tak to krasne houpe a obcas se clovek objevi po kotniky v raseline. Pro cyklistiku absolutne nevhodne. Uprave dle meho nemozna (navic vedou pres soukrome pastviny)
      Pak jsou tu turisticke trasy, ktere jsou znacene. Je jich tu ale tak strasne malo, ze kdyby po nich clovek sel, nepozna nic. Vedou prevazne jen udolim. Nejsou moc dobre znacene (vetsinou jen na krizovatkach). Ale maji pevny povrh. Pro cyklistiku celkem vhodne. Ale jak pisu....clovek nic neuvidi.
      Pak jsou tu cesty a cesticky, ktere si lide tvori sami tim, ze chodi do hor. Bohuzel. Treba na vrcholy oficialne znacene trasy skoro vubec nevedou. Jsou to jen cesty vyslapane ve svahu s mizivym znacenim (jen tam, kde je spatna orientace). Ikdyz v posledni dobe se to meni a v horach obcas clovek potka i partu lidi, co ty cesty nejak davaji dohromady. Kazdopadne se znacenou siti turistickych cest v CR se to neda vubec srovnavat. Jsou mozna vhodne pro drsne bikery, ale pro cykloturistiku absolutne nevhodne (misty jsou i slozite i pro chuzi).
      A pak jsou tu parky, lesy a jak ja riam "turisticke rezervace". Zde se tvori umele cesty pro anglanske turisty v kosilich a polobotkach. V techto parcich vznikaji prave i ty singly. Sem chodi prevazna cast anglanu. Pro ne je to uzasny zazitek. Jsou v prirode, neco malo vidi a zvladnou to i v polobotkach (videl jsem i damu v bikinach a v botech na podpadku). Kdyz takovemu klasickemu anglanovi vypravis, ze se da jit i na ty kopce nahore, co na ne kouka, tak se divi a vidi v tom silene dobrodruzstvi (spousta firem si tu na tom zalozila docela vynosnou zivnost).
      Co tim chci rict? Spousta lidi zde vidi cyklistiku, turistiku uplne jinak, nez Cech. Prijde mi to, ze se tu tvori rezervace plne tras a singlu a lavicek na svaciny. Takove rezervace jsou celkem plne, propagovane a mistnimi oblibene. V horach clovek potka malo lidi. Cyklistu (bikera) jsem za ty tri mesice nepotkal ani jednoho...ani nekde v dali (na tech pastvinach clovek vidi hodne daleko). Kdyz jdu do hor na cely den, potkam tak maximalne pet lidi. Nekdy vubec nikoho, nebo jen nekoho na protejsim svahu. Ale kdyz jsem byl v nejake te turisticke rezervaci, tak jsem potkaval nekolik desitek, mozna stovek lidi.
      Chceme tu tvorit rezervace pro cyklisty? Jestli jo, tak to delejme po vzoru Welsanu. Me to osobne prijde smutne, kdyz tu mame spoustu cest v horach. Spoustu cest vhodnych na predelani pro trasu pro cyklisty. Spousta takovych cest je i ted hojne cyklisty vyuzivana. Tak proc jim je nezpravit? Proc zas delat neco extra? Proc delat pro cyklistu nejakou extra trasu? Proc si berem priklad tam, kde to funguje uplne jinak a kde lide maji uplne jiny pristup k cylklistice? Jak uz pavka napsal: "z našeho pohledu jsou "sto let za opicemi"...". A ma pravdu. Vemte si kolo a zkuste se do toho Walesu podivat. Nezabajkujete si tu, jako v CR. Ja bych osobne rad do tech hor na kole vyrazil. Nejde to. Neni kde. A ty zpevnene trasy cloveka casem omrzi. I ma pritelkyne nadava, ze to tu je v tomhle smeru na prd (a kdo ji zna, tak potvrdi, ze bez pohybu nemuze zit....). Doma jezdi na kole v prirode bezne. Tady to nejde:-( A singly ji opravdu nejak nelakaji...neuvidi tam to, co by mohla videt v horach.
      Me osobne je jedno, zda pojedu po singlu nebo ne. Chci ale jet po ceste, ktera bude kvalitni. A dle meho je tu spousta cest, ktere by po oprave a prizpusobeni byly jako singly pouzitelne. Ja osobne cyklisticke rezervace navstevovat nebudu....

      [ Zpět ]
      Datum: 11.06.2008
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        A jeste neco. On za to dostal tusim Davis nejake vyznamenani. Ja se nedivim.
        Kdyby v CR byly podminky pro MTB a cykloturistiku takove, jake jsou ve Walesu a nekdo mi postavil trasu, abych se vubec na tom MTB mohl projet, tak mu budu taky vdecny a nominuji ho treba na rytirsky rad. Ale v CR? Proc? Tady se da jezdit na kole skoro vsude. Jen je treba cesty nejakym zpusobem obcas udrzovat...

        [ Zpět ]
        Datum: 11.06.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          No a právě na tu údržbu se dá použít metodika stavby singlů.:-)

          [ Zpět ]
          Datum: 11.06.2008
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Jenze ty neustale pises, ze singl musi vest skoro po vrstevnici. To je pro bikera a milovnika hor nejak pritazlive? To je tak mozna pritazlive pro mestaka, co chce byt v nejake te prirode o ktere slysel v televizi. Pro mestaka, ktery se osype, kdyz slysi slovo "kopec".

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Hele, neprihlasenej Michale, co kdybys tam, co teď jsi, začal s pásovým značením turistických cest (jako znáš z domova)? Třeba by tě za to královna povýšila do šlechtického stavu (a Angličani by se divili, jak to, že to někoho z nich už dávno nenapadlo, vždyť je to tak jednoduché ...)
              8-)

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Autor: pavka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Ja myslim, ze si vystaci. A ani bych to nechtel. Zdejsi hory jsou uzasne prave tim, ze tam je malo lidi.
                At si ti polobotkari zustanou v tech parcich. Ono jim to opravdu staci. A milovnici hor si cestu vdy najdou (mapa, kompas, busola, GPS).
                Ani bys neveril, jak se tu turismem lide zivi. Hlavene tim, ze spousta anglanu vylet do hor bere opravdu jako velkou vypravu.
                A ver mi, ze to tak je. Delam v ubytovacim zarizeni ve Snowdonu. A sem chodej but ti horalove (prevazne cizinci, obcas i anglani...uzasna skupina lidi) a nebo mistni polobotkari, co miri za dobrodruzstvim. A tech je tak 90%. Neuveritelny nemelhla. Diky nim vim o Snowdonu snad vic, nez zdejsi informacni centrum:-)
                Zrovna vcera prisel chlap a zda bych mu nerekl, kam ma jit (oni vubec neplanuji...jen nekam prijedou a myslej si, ze tu je nejaka organizace, co jim vejlet naplanuje). Tak jsem mu rekl Snowdon (neuveritelne komercni kopec, na ktery vede i vlak). Tak jsem vytahl padesatku mapu. To na me zacal koukat jak na vola. A pry, zda bych mu to neukazal na mape, co mame na chodbe....byla to mapa Evropy:-) Hele a to je kazdy den:-)

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Přečteš-li si Dějiny trampingu od Boba Hurikána, dozvíš se, že ve 20tých letech vyráželi trampové do divočiny na Kocábě, že na letní byt se jezdilo "až do Unhoště" ...
                  Takže to co je v GB dnes, bylo u nás už před 100 lety ...
                  8-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Autor: pavka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Ale ze ja to mam tedka brouka v hlave:-) Nekdy na to tema hodim svoji polamanou anglictinou rec se sefem....horal jak vemeno:-)

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  A co Ti táhne hlavou?Ten singltrek nebo povýšení do šlechtického stavu??

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Autor: jinec
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Jenže důvod proč singl vede po vrstevnici není kvůli obtížnosti ale kvůi vlivu na přírodu. Podívej se na starý turistický chodníky (hodně starý, předválečný) a uvidíš že jsou taky po vrstevnici. Když máš jakoukoliv cestu po spádnici tak se z ní dřív nebo později stane koryto.

              Jasně že to neznamená že se najednou všechny cesty přestaví na singltreky nebo asfaltový stezky, ale tam kde je velkej pohyb a velká koncentrace cyklsitů a turistů máš v zásadě dvě možnosti - udělat cestu tak aby neničila přírodu (eroze) a nebo tam nemít cestu resp. přístup vůbec.

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Takze udelat rezervace....
                Tim padem ja singly pouzivat nebudu. Mrzi mne, ze to jen nechcete aplikovat na nase podminky a nosite sem neco noveho. Davis "vymyslel" neco, co je vhodne do podminek v jeho zemi. Taky to tak vypada. Na kole se zde jezdi jen v tech cyklorezervacich. Nechtelo by to treba zapracovat na tom, jak zpravovat cesty, co vedou nahoru a dolu? A pak to treba Davisovi ukazat? Vis kolik bikeru by jsi tim ve Walesu potesil?:-)
                Kupoval jsem si horske kolo kvuli tomu, abych jezdil nahoru a dolu. Kupoval jsem si cykloturisticke kolo kvuli tomu, abych jezdil vsude...a klidne i nahoru a dolu. Tak nechapu, proc bych mel pouzivat singly. To jsem si mohl opravdu koupit kolo z Tesca a kazdou soboru se odvezt autem na nejaky ten singl...stejne jako se to dela tady:-) Ale muzu ti rict, ze je na to osklivy pohled...spousta aut, spousta cykloistu na jednom miste, spousta pikniku. Ma to vsak jednu vyhodu. HORY jsou prazdne:-)

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Máš pravdu v té odlišnosti mezi tvojí starou a novou domovinou. Vtip je v tom, že co na ostrově vedlo ke vzniku "rezervací" může být u nás záchrana, aby takové právě nevznikaly. Za mořem to vypadá, že je problém ty pojídače brambor a klobásek na 50 způsobů vůbec nějak dostat do lesa a bez lavičky si ani neuprdnou. Ale trošku zapomínáš, co se děje tady. Tady chce do přírody čím dál víc lidí, a ta česká příroda postrádá rozlohu skotské vysočiny.
                  A tendence jsou jasné - postavit rezervace v podobě asfaltových pásů s odpočívadly, občerstvením, parkovišti, a v momentě kdy je toto odškrtnuto, tak se na zbylé cesty v oblasti hodí zákaz vjezdu, aby byla příroda ochráněna. Pokud se s tímto přístupem nezačne něco dělat, může se v nové verzi lesního zákona naprosto klidně objevit závazná norma, která pro cyklisty znepřístupní např. celou sít stezek KČT apod.
                  A svým způsobem by to byl krok vcelku logický, protože pěších turistů značně ubylo, cyklistů masivně přibývá. Díky MTB se dá jet tam, kde to dřív nešlo, nebo to prostě jen nemělo smysl na nějaké Esce. Problém pro přírodu není kolo, ale jejich množství. Stezky, které by zarostly protože nejsou užívány, jsou stále na svém místě, pod zátěží trpí a následky eroze jsou vidět čím dál víc.

                  Jsem velmi urputným zastáncem bajkování v přírodě, ale chápu i druhou stranu. A pokud existuje způsob, jak zachovat možnost bajkování v těch ohrožených částech a vyhnout se "asfaltovým rezervacím", pak jsem všemi deseti pro. A s takovým řešením zatím přišla jen jedna skupina - Čemba. Proto jsem také jejím členem.

                  Tvůj přístup - mám MTB a projedu všude, nic mi tu nestavte, já to nepotřebuju, je upřímně řečeno VELMI neohleduplný. To že kdyby se tak choval každý, tak by ty tvoje hory rozhodně vypadaly jinak, to už v potaz nebereš ? Jednou budeš mít děti a zjistíš, že to co ty projedeš na kole ony rozhodně ve vozíku drncajícím ti za zadkem neustojí.

                  Doporučuji ti vrátit se na nějakou dobu zpátky na rodnou hroudu a projet se po těch tvých cestách a cestičkách, co tu tak vychvaluješ. Možná budeš (nemile) překvapen, jaká je realita.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 12.06.2008
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Mas pravdu. Staveji se tu rezervace a v nich ty singly:-) Delaji se tu rezervace pro lenochy, pro ktere je vrcholem cyklo snazeni, vubec sednout na kolo. A to budem kopirovat i tohle? Sam jsi priznal, ze zde je jina kultura a i jiny pristup k cyklistice. A o to mi prave jde! Dokonce to i dal sam popisujes. Ale nemuzem aplikovak to, co je zde. Lokalni staveni singlu v parku. Cesi potrebuji neco uplne jineho. Oni potrebuji kvalitni cesty vsude. Ne jen v nejakem lese...a pak o 100km dal v dalsim lese.
                    Ja nechci, aby se to jmenovalo singl. Je mi jedno, jak se to jmenuje. Ja to beru jako technologii staveni cest. Idalni by pro mne bylo, kdyby zmizel veskery asfalt a misto nich by vsude byly cesty, postavene technologii, ktera by odolavala...klidne tu, co prinesl Davis. Proto si myslim, ze je vhodne hledat stavajici cesty a opravit je. Nemuzeme preci chtit po cele CR vytvaret nove a nove trasy a ty stare ignorovat! To preci nejde. To muze delat Davis tady v tech parcich. Cesi potrebuji rozsahlejsi projekt.

                    Me ale prijde, ze vy chcete v CR stavet prave jen ty parky. Ano, za mestem je to dobry napad, ale v horach? To ne. A proc si to myslim? Prave treba kvuli tomu, ze mi neustale (a nejen mne) do hlavy vkladate, ze existujici cesty jsou nevhodne pro technologii singlu. Dokonce jsi to nekde psal i ty. Dokonce jsi nekde psal, ze muzem opravit cestu, ale co kdyz bude nekde vetsi sesup... A jako co proboha? Tak tam to nejak pocestim, sesup upravim a pokracuji dal. Ale tak jak jsi to napsal ty, tak jsem to chapal nasledovne....: Cesta je vhodna, ale je tam sesup...takze to nejde. Musime postavit vedle jinou. Promin, ale takhle ja ten vyklad chapu a podle reakci jsem nebyl sam. A tohle mi opravdu nesedi.

                    "Tvůj přístup - mám MTB a projedu všude, nic mi tu nestavte, já to nepotřebuju, je upřímně řečeno VELMI neohleduplný." Tohle ale neni muj pristup. Kde jsi na nej prisel? Muj pristup je uplne jiny:-))) Ja naopak pro opravu cest jsem. Ja naopak potrebuji cesty opravit, upravit. Podivej se na prvni odstavec. Ja jsem nikdy nic nerek o tom, ze nic nechci. Ja naopak neustale opakuji, ze chci! Chci opravovat stavajici cesty!

                    A to, ze jsem psal, ze nechapu, proc bych mel pouzivat singly. Kdyz ten singl bude jedinej v Krkonosich, tak ho opravdu vyhledavat nebudu. Vezmu mapu a bohuzel pojedu jinudy. Ale kdyz ty Krkonose budou singlama prospekovane, tak budu nejstastnejsi na svete. Splni se to, co tu zadam....budeme mit kvalitni cyklotrasy.

                    Jinak v CR jsem byl. Neboj. Ted na jare a loni na podzim. A na kole jsem sedel. Ja narozdil mam tu moznost porovnavat. Porovnavat podminky v CR a zde. Ja to nemam jen z casopisu a obrazku. Ale to si nechcete priznat. Proto ty narazky, abych se vratil do CR:-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 12.06.2008
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      No tak vidíš ! OK, abych tě zbytečně neprovokoval, nazývejme tedy metodiku stavby odolné, nenákladné, hravé a přírodně-šetrné stezky třeba bajkochodník, ať to má pro tebe snesitelnější název :-))))))

                      Zkusím to napsat nějak polopaticky, aby jsme se v tom už nemuseli nimrat -> současné cesty a cestičky v českých lesích mají mnoho úseků, které nejsou odolné vůči erozi a jejich zvýšeným užíváním (a o to nám jde, ne ? mít kde jezdit !) může dojít k erozi, sesuvům, odkryvu kořenů atd. Reakce Lesy Č.R., S.N.P. atd. je klasická - zákaz vjezdu (v případě N.P. klidně i zákaz vstupu). Samozřejmě nelze toto provést bez "náhrady", protože lesy jsou všech a vyhnat z nich lidi aby se na ně dívali jen v dokumentárních pořadech, to by neprošlo ani v tom našem absurdistánu. No tak se vezmou peníze z dotací na rozvoj cyklistiky, a udělá se jedna cyklodálnice, tam se všichni naženou do té "přírody", náklaďáky se tudy dostanou pro dřevo a všichni jsou děsně happy, že jo ? :-(*

                      V praxi tedy tímto trpí právě cykloturisté, dopravní cyklisté (dálkaři), a "bikeři". První dvě skupiny absencí financí na dálkové cyklotrasy, protože ty už zahučely ve stavbě "rekreačních cyklodálnic". Poslední tím, že jezdit na MTB tam a zpátky po pár kilometrech asfaltu mezi davy lidí na bruslích apod. .... ehm, no comment.

                      Jasně, vím že trochu přeháním, ale přesně tyhle tendence tady panují.
                      Vtip je v tom, že "bajkochodník" vyjde na člověko-metr (tedy i vzhledem k možnosti zatížení) pořád mnohonásobně levněji než ten asfalt. Zbylé peníze pak mohou jít do další potřebné cyklo-dopravní infrastruktury, kterou ocení i jiné skupiny cyklistů.
                      Dále pak příroda nebude více zatížena či poškozována, ba naopak. Vetší rozložení záteže je pro ní mnohem vhodnější. Takže není potřeba se obávat v tomto směru nějakých restrikcí a vytváření "rezervací".

                      A co se týče toho tvého zatvrzelého přístupu typu "proč stavět nový, když už to tam je", tak opět odpovídám - NE, NENÍ. Nenajdeš v celé ČR jednu jedinou stezku dlouhou alespoň 10-15km, která by po celé svojí délce odpovídala náročným požadavkům ochranářů přírody.

                      To, o co se Čemba snaží je přesně to, co popisuješ v závěru svého příspěvku. Tedy "Ale kdyz ty Krkonose budou singlama prospekovane, tak budu nejstastnejsi na svete. Splni se to, co tu zadam....budeme mit kvalitni cyklotrasy." Ano, přesně o to jde.

                      Tím řešením je individuální přístup ke každé jednotlivé cestě a stezce. Jen tak namátkou různé příklady:

                      - Někde se dá použít větší část stávající cesty a jen mírně upravit podklad či povrch.
                      - Jinde už se dá použít jen menší úsek, větší se musí přetrasovat a postavit od nuly.
                      - Někde je stávající stezka natolik nepoužitelná, že se postaví nová a stará se nechá přirozeně zarůst.
                      - Někde je lepší skutečně umístit zákaz vjezdu cyklistům, protože neexistuje rozumné řešení.
                      - Někde bude zase lepší přeci jen dát ten asfalt, vzhledem k povaze lokality a požadavkům rekreantů.
                      - A někde se stezka nechá jak je, protože ačkoliv to není "bajkochodník", plní tam nějaký účel kterému vyhovuje, a cyklista jí může využít, nebo se jí vyhnout oblikou. Rozhodně bych to neviděl na "dublování" ve stylu vedle současné lesácké cesty povede chodníček. To opravdu ne.

                      Vidíš to moc černobíle a hodně tě ovlivňují předsudky. Jak jsi psal o té cestě, co je super jen kousek je tam sešup, tak proč to tak nenechat, vždyť MTB to sjede. A o tom to právě celé je. Pár takových cest v okolí mám a již několik let mohu sledovat jak vypadají díky bajkerům. Původní mírně kamenitý úsek, lehce zarostlý travinou, byl minimálně používán, pro chodce to bylo daleko a ti tam chodili kvůli vyhlídce, která je o kus vedle. Pro bajkery ale ideální stopa, kterou si prodloužili okruh a přidali nějaký ten "adrenalin". Postupně se z té cesty odrala (prudké klesání - časté zablokování zadního kola) část hliněného pokryvu i s travinami. Pár dešťů a stala se z toho v podstatě čistě kamenitá cesta s korytem uprostřed. Po dalších dvou letech je slušné množství těch kamenů dole "pod kopcem" a do té cesty čouhají kořeny stromů. Některé ty stromy se začínají docela naklánět. Nechci vidět jak to bude vypadat za pár let, protože jestli pár těch stromů lehne, vznikne lysina přímo na návětrné straně a za nějakých 10 let po pár silnějších větrech tam může být jen kamenitá stráň, nic víc.

                      Kdyby se ale do toho svahu zasadil hadovitě se vinoucí "bajkochodník", tak k tomu vůbec nemuselo dojít a navíc by se tam fakt krásně jezdilo. Teď už je pozdě, v současné fázi je ten proces nevratný. Klidně to ale může být popud pro záměnu značky "zákaz vjezdu motorových vozidel" za "zákaz vjezdu" u vstupních bodů do této části lesa.

                      Takže proto "bajkochodník" ano, a nějací obtloustlí angláni ať si tam doma u sebe dělají co chtějí. Metodika od nich dovežená je funkční a u nás je potřeba. Víc vědět nepotřebuju.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 12.06.2008
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: V Česku vznikl první singltrek

                             

                        Promin, ale ctes vubec pozorne, co ja tady pisu? Zkus to prosim jeste jednou. To co jsi napsal tady ja porad zduraznuji. Znam problematiku debilniho asfaltu (bojuji proti nemu), znam problem nevhodnych cest (volam po jejich oprave), vim co je to singl, znam jeho technologii. Me prijde, ze jsi me prispevky vubec necetl. Promin.

                        Zkus se podivat dolu. Myslim, ze to druhej Michal rozlousknul. A myslim, ze jsme dospeli k nazoru, ze oba na to mame stejny nazor, jen jsme se spatne pochopili (verim ze u piva by bylo vysvetlene vse behem par minut).

                        "Jak jsi psal o té cestě, co je super jen kousek je tam sešup, tak proč to tak nenechat, vždyť MTB to sjede." Kde?
                        Ja jsem psal o tom, ze je treba na to vymyslet nejakou technologii, aby k sesuvu nedoslo. Neznamena to, ze kdyz ted na to nemame technologii, ze nemuze existovat! Jedna moznost je pretrasovat, druha moznost je najit technologii.
                        Jasne, MTB to sjede, ale to neni reseni. Ale reseni taky neni to, aby se kvuli tomuhle jednomu useku zavrhla cela trasa. A tak jsi mi to tenkrat vysvetlil. Hledat to nebudu, ale od te chvile ma jednoduse pocit, ze kdyz na stavajici trase najdes nejaky sesup, ze tu cestu ihned zavrhnes a chces vedle stavet novou.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 12.06.2008
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: V Česku vznikl první singltrek

                               

                          Buďme trošku realisti. Samozřejmě technologie, která by vyřešila i ten prudký sjezd by byla hezká, ale rozhodně je to v dohledné době nereálné, pokud to má být jednoduše realizovatelné a nestát strašné peníze.
                          Prostě to, že by někdo tohle v dohledné vyřešil je utopie.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 12.06.2008
                          Autor: Mlok
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                 

                            Prave proto jsem realista!

                            Samozrejme, ze nemluvim o drzkopadu, ktery sjede malo kdo. Jde mi o to preklenout mista, ktera nejsou tolik exponovana. A myslim, ze bychom radeji meli byt optimiste a hledat reseni, nez prohlasit, ze jsme realiste a ze to neni mozne.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 12.06.2008
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                   

                              Na druhou stranu největší problémy jsou právě v těch nejvíce exponovaných místech... je to začarovaný kruh:-)

                              [ Zpět ]
                              Datum: 12.06.2008
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                     

                                Gratuluju "100" :o)))
                                nechcete už končit?

                                [ Zpět ]
                                Datum: 12.06.2008
                                Autor: PepikW
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                       

                                  Souhlas:-))
                                  Myslim, ze zas tak jine nazory nemam. Jen jsme si s Michalem asi moc nerozumeli. Jeden mluvil o tom, druhy o tamtom a dohromady nam slo o to same:-) Vono je to tady taky na foru na prd, kdyz clovek neco vysvetluje. Sam to znas:-). U piva by se o tom kecalo lip:-)
                                  Tak treba nekdy....

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 12.06.2008
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: V Česku vznikl první singltrek

           

      No máme v tom tradici, ale nikdo ty stezky už stavět neumí. Takže buˇ%d by se to muselo vymyslet znova a nebo použít to co už někdo vynmyslel (David). On taky nic nevy,yslel nic převratně novýho, oprášil starý metody, přizpůsobil je moderní době (např. použití strojů tak aby se nezplundrovalo široký okolí) a několika letou praxí to ještě vybrousil.

      To co dělá on dělali např. i v Americe, tam často postupovali metopsou pokus - omyl. někde něco opravili, vzala jim to voda tak to postavili znova a tak aby to vydrželo.

      To je právě výhoda že můžeme navázat na to co už někdo vymyslel a nemusíme to vymýšlet znova.

      Popravdě řečeno moc nechápu proč někomu vadí že něco "s velkou pompou přejímáme z ciciny". kdyby to samý co David udělal třeba Franta Vopršálek z Litoměřicka tak by to bylo v něčem jiný?

      Ještě vysvětlení - technologie a psotupy pro stavbu singltreku se dají úplně stejně použít i na opravy těch pěšin a stezek co už existují, nejde o nic jinýho než jak postavit nebo opravit cestu s co nejmenší zásahem do přírody a tak aby vydržela s co nejmenší údržbou.

      [ Zpět ]
      Datum: 11.06.2008
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        Nemyslim, ze nekomu vadi to, ze se to prebira nekde ze zapadu. Lidem vadi to, ze tam jsou jine podminky a to co se aplikuje tam se snazime aplikovat na nase podminky.
        Neustale omylani, ze singl musi vest po vrstevnici. Co to je? To uz budou bikeri jezdit jen po rovine a z mirneho kopecka? Jako ti anglani v polobotkach a na kole z Tesca? Promin, ale to mi prijde opravdu divne. Kdyz jedu do hor, chci jezdit v horach. Nahoru a dolu. A ne jen udolim a kochat se. Hory vlastne ani nepoznat....

        Ja ti doporucuji jedno. Vem kolo a zajed do Walesu....

        [ Zpět ]
        Datum: 11.06.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          A já ti doporučuju aby sis našel nějaký příklady singlů abys věděl o čem tady vlastně píšeš.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.06.2008
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Dva singly jsem pravdepodobne videl ve Skotsku. Tenkrat jsem jeste nevedel, ze je to singl. Ale ted uz vim, ze podle popisu na strankach CEMBY to singl byl.
            Minuly tyden jsem prekracoval singl Coed Y Bremin pri svych toulkach horama (bohuzel tomu komercnimu mistu se nedalo vyhnout...na bus se nejak dostat musim)

            Takze ja vim o cem mluvim. Navic ziju tam, kde ma singl tradici a vidim, proc tu ma tradici:-) Ted je rada na tobe. Vem kolo a prijed si zabikovat do Walesu. Garantuju ti, ze budes na Cechy vzpominat se slzama v ocich az budes po ste projizdet singl:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            To,že nechápeš,že něco přejímáme s velkou pompou z ciziny?Já to dodnes nepochopil.Původně(po revoluci)jsem to bral jako alibismus,nyní je to nějaká setrvačnost.Moje zkušenost-když přijdu do firmy jako Jiří z Brna,abych nalejval rozumy,80%lidí bude nedůvěřivých.Když se obrátí na zahraničí,přijedu tam zase já(jako "ten zahraniční expert")a 90%personálů bude nadšeno,jaké rozumy jim přinášíme.A to připouštím,že ten Franta Vopršálek tomu rozumí více nežli já,s tím rozdílem,že on firmu nákladově přijde na 400,-Kč/hod.,ale za mě zaplatí stejnou sumu v eurech.

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Autor: jinec
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              No ale tím že něco odmítáš jenom proto že to přichází z ciziny se chováš úplně stejně jako ten co o všem co přichází z ciziny říká že je to lepší protože je to z ciziny. Akorát tam máš opačný znamínko.

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Špatně jsi to pochopil:Neodmítám něco jenom proto,že je to z ciziny,ale nemohu akceptovat důvod,že je to perfektní proto,že je to z ciziny.Nevybírám podle původu,ale dle kvality a hlavně,že ten výběr mám.A navíc,můj předchozí příspěvek nebyl o nějakém odmítání(zahraniční pomoc je můj job),ale o pochlebování něčemu,co za každou cenu nemusí být lepší, než je české.

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Autor: jinec
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Byl´s v tom Walesu? Říkal ti o něm někdo něco? Nebo sis něco přečetl? Znáš souvislosti? Zajímal ses někdy o historii pozemních komunikací?
            A teď, Michale (promiň že užívám jen křestní jméno, ale jsem zde, bych řekl, nejstarší ...), to vezmi z druhé strany. Není vaše snažení kontraproduktivní? Tím, že zpřístupníte pro větší počet cyklistů hezká místa, nedojde k jejich devastaci, k převálcování turismem, k jejich zničení?
            V+W zpívali v jedné písni " ... že přišel spásonosný osel, už věříme oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví ..." (oni to tedy mysleli na Hitlera) Mr. Davis objevil něco, co má u nás tradici a my padáme na zadek, jaký on je nápaditý, na to by u nás nikdo nepřišel ...
            8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Autor: pavka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Nejde o zpřístupnění hezkých míst pro víc cyklistů, jde o to aby nás z těch míst kam teď můžeme nevyhodili.

              Nemá smysl stavět singl někde kde projede pět lidí za den, ale tam kde je te´d velká koncentrace lidí se to momentálně řeší buď zákazem cyklistů (ničí nám cestu , zakažme je) a nebo vyasfaltováním. Singltrek je další možnost.

              Já už se asi opakuju, ale smysl singlu je hlavně:
              - v místech kde je velká koncentrace lidí a dochází tam ke střetům a ničení cest
              - v blízkosti měst (prostě si člověk může po práci jít na hoďku zajezdit, leckde staví singly třeba pod dálničníma mostama atd)
              - tam kde se např, obec rozhodne že chce vydělávat na turistickém ruchu a jako dobrý způsob se jim zdá udělat si tam teréní cyklsité trasy, to jsou ty kritizované rezervace a bikeparky. Nikdo tě samozřejmě nenutí tam jezdit

              Momentálně se "cykloturistuika" v ČR podporuje tak že se staví obludný asfaltový silnice v lese (cyklostezka Gerlova Huť, cykliostezka u Vlkavy) a nezbývjí peníze na normální dopravní stezky od vesnice k vesnici.

              A znova, ty stezky u nás mají tradici. Ale k čemu je ti tradice když už takovou stezku dneska nikdo neumí postavit? není to tak že Davis vymyslel stezku, on "vymyslel" způsob jak jí v současný době se současnou technologií co nejsnáž, nejlevněni a nejtrvanlivěji postavit.

              Ty starý stezky např. neřešili problém existence pomalých a rychlejších (pěších a cyklistů) na jedný stezce, to je to co si k tomu přidal.

              "Mr. Davis objevil něco, co má u nás tradici a my padáme na zadek, jaký on je nápaditý, na to by u nás nikdo nepřišel" - proč to teda u nás někdo už dávno nedělá? proč se neopravují stezky a když se opravují tak stylem "sem zvrhneme nákladˇák, tady uděláme betonový mostek atd)?

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                "proč to teda u nás někdo už dávno nedělá? proč se neopravují stezky a když se opravují tak stylem "sem zvrhneme nákladˇák, tady uděláme betonový mostek atd)? "

                To je ale preci uplne jiny problem! To neni o tom, ze to neumime, ale o tom, ze jsme tak blbi, ze to nedelame....

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                ... - proč to teda u nás už dávno nedělá? proč se neopravují stezky ...
                K čemu tedy ta ČeMBA vlastně je? Aby importovala ty nejlepší zkušenosti z (SSSR, USA, GB, Japonska, Tramtárie*)?
                *nehodící se škrtněte

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Autor: pavka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Když jsem studoval investice,které byly zdůvodňovány zájmem obyvatelstva,sportovců či jakýchkoliv skupin,ve většině případů jsem jako autora těchto "prospěšných projektů"objevil realizátora,který měl z této akce finanční prospěch.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Autor: jinec
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Me tak nejak prekvapuje jedno. Obhajujete si tu singly a jejich nutnost, protoze jste to videli nekde na videu a fotkach. Jo, bezva. Venku to funguje, u nas to taky bude fungovat. Ale byl nekdo z vas s kolem v tom Skotsku nebo Walesu? Zjistoval nekdo z vas, proc tady museli zacit premyslet, jak na to, aby se bikeri konecne projeli? Nikdo. Jen jste to videli na videu a hltali na prednasce Davise. jenze Davis taky nezil delsi dobu v CR a tak nemohl dobre poznat, jak to u nas funguje.
            Ja tady ziju uz skoro druhy rok. Pro praci si vybiram takova mista, abych byl blizko k horam, protoze je mam rad. Do hor se snazim chodit casto a vim, jak to v nich vypada. Vim, jak vypadaji cesty, vim, ze kdyz nekam jdu, tak imrvere lezu pres zidky, ploty, pastviny. Kazdou chvilku jsem u nekoho na zahrade, protoze zde je spousta pudy soukroma.... Zazemi pro cyklisty a turisty je tu uplne jine. Ale to z CR bohuzel videt nemuzes. To ani nepoznas, kdyz sem pojedes na tyden na dovolenou...
            Jako milovnik cyklistiky se samozrejme zajimam, jak to tady s kolama je. A to, co tady pisu je dvoulete pozorovani. Ja to nemam z vypraveni, jako vy. Me na to nikdo nelakal pomoci videa a fotek. Ja to videl na vlastni oci. A opravdu zdejsi lidi chapu, proc singly stavi. O to vic nechapu, proc by se meli stavet u nas, kdyz tam mame uplne jine prostredi a hlavne uplne jine zazemi pro cyklisty (100x lepsi nez v UK).
            Jeste jednou ti pisu. Vem kolo a zajed tam. Nejaky ten mesic tam zij, hory si projed (neprojedes, neni kde) a projdi a uvidis ten zatraceny rozdil.

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              No máš trochu rozpor v tom že na jednu stranu tvrdíš že nic neni třeba stavět a přitom se dole rozčiluješ že se staví jenom asfaltky...

              Zkus pochopit že to není jenom buď singl všude nebo nikde, je to prostě další alternativa.

              U nás nemáš jenom místa kde za den potkáš pár lidí, máš taky místa kde je velký provoz (u měst, u turistických středisek atd) a tam se to musí nějak řešit. Můžeme to řešit jako doteď, tj. nedělat nic a pak si tady nadávat na webu že je zase o zákaz víc a nebo se to pokusuit změnit a něco nabídnout.

              Konkrétně ten 160 metrový úsek o kterém je článek vznikl proto aby úředníci a lesníci viděli že se dá udělat i cyklostezka která není z asfaltu a pět metrů široká.

              V čem je problém? V tom že metodiku jak to postavit nevymyslel Čech? Ti výše zmiňovaný stavaři co se učili ve škole jak stavět nějaký stezky je ale nikdy opravdu nestavěli, Davis má praktický zkušenosti.

              A znova, dole nadáváte že se staví jenom asfaltky. Co je lepší, pokusit se aby se místo některých nesmyslných postavili šetrnější a zábavnější cesty a nebo to nechat být a nadávat si někde na nějakém foru?

              Jinak singly nejsou jenom Wales...

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Jasne ze nadavam na asfaltky. To neni rozpor. Taky jsem tam poznamenal, ze misto toho asfaltu by se dala pouzit metoda singlu!!! To jsi nejak prehledl! Po stavajicich trasach, ktere i ted pouzivaji cykliste...a ze tam ty trasy uz jsou. Ja bych byl stastnej, kdyby misto asfaltu byla trasa podobna te na singlu. Jestli sis vsiml, tak ja jsem odpurce asfaltu v prirode a kdyz uz nejakou trasu, tak jsem alespon prosazoval uvalcovanou sotolinu (to jsem jeste neznal singl).

                Ja proti parkum kolem mest nic nemam. Ja reaguji na to, ze chcete porad neco stavet v horach. Ja jsem nabadal, ze je u nas v horach treba hledat a ze se najdou vhodne useky na opravu (cest je tam strasne moc). Ale v tu chvili jsem byl nabodnut, ze staci maly kopecek a uz to nejde:-) Promin, ale to mi prijde hrozne. Kvuli tomu, ze na singlu nesmi byt maly kopecek radeji postavime zbrusu novou trasu? Zas budem rejpat do zeme? Jen kvuli tomu kopecku?:-)))

                A nechapu, proc porad narazis na to, ze nekomu vadi, ze metodiku nevymyslel cech? To nam porad davas do ust ty. Alespon mne. Jde o to, ze tu metodiku vymyslel teda Welsan, ale on ho vymyslel a aplikoval na welske cyklisticke prostredi (zazemi tu maji opravdu na prd). A vy ten samy system chcete aplikovat na Cechy, kde je zazemi velice dobre a stacilo by mnohem mene, nez ve walesu...ty cesty spravit. Jenze vam vadi ten kopecek, vid. A proc? Protoze to rikal Davis?:-) Tohle opravdu nejak nerozchodim.

                Singly nejsou jen Wales. Ale Wales a Skotsko davate vsude za priklad (kdyz neberu USA). Tak neuhybej a drz se toho, co hlasate. Ja ti jen rikam, jake to tady je...bohuzel tobe se to nelibi a mozna bys to ani radeji neslysel.

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              michale me uz nebavi cist jak ty jsi to videl a vsichni ostatni to maji jen z fotek.

              tom kvasnicka, predseda cemby, studoval v anglii - kazdou volnou chvli byl na bajku.
              ja byl 2krat 3mesice v Coloradu - kazdou volnou chvili jsem byl na bajku.
              andrzej byl pul roku na novem zelandu - delal v cykloservisu a kazdou volnou chvili byl na bajku...

              tak nejak si myslim, ze nejsi jediny clovek, ktery ma zkusenosti ze zahranici. navic ty mas zkusnosti pouze z walesu, zatimco singltrek dle davise se stavi od walesu, pres irsko, japonsko, novy zeland az po britskou kolumbii. v kazde zemi jsou uplne jine geograficke,demograficke a sociokulturni podminky a vsude je singltrek uspesny. takze pokus se na celou vec divat v objektivnich souvislostech...

              [ Zpět ]
              Datum: 12.06.2008
              Autor: Neregistrovaný uživatel (petr slavik)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Takze muj nazor je asi blbej. Ja tu ziju dva roky (Wales, Skotsko).

                A uz sakra pochopte, ze mi nejde o nejakou technologii. Me jde o to, aby se vyuzivali k oprave dosavadni cesty s tim, ze se blbe useky bud pretrasuji, pripadne se casem na to vymysli nejaka nova technologie.
                Tak proc porad pisete, ze mam neco proti technologii, ze odmitam pretrasovani, ze...ze...???

                Taky me porad nebavi reagovat, protoze mi prijde, ze spousta cembistu ma pred ocima jen to svoje (novy, krasny singl, postaveny na nove louce...presne tak jak se to dela vsude v zahranici). Stejne jako maji papalasi pred ocima jen asfalt. Jakmile vam na to nekdo sahne, je zle.
                Jsem clovek, ktery CEMBe fandi. Je skvele, co dela. Jsem rad, ze se konecne objevili lide, ktery maji rozum a bojuji proti asfaltu.
                Jen tu porad dokola pisu, aby se pri planovani singlu braly pri vyberu v potaz stavajici cesty, cesticky. Nic vic, nic min. Bohuzel to nikdo ze zdejsich Cembistu, az na Michala Jandu, nepochopil a strkaji mi do ust neco, co neni pravda.

                [ Zpět ]
                Datum: 13.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Nevím o tom, že by někdo z Čembistů psal, že v případě že na stávající cestě bude nějaký úsek nevhodný, bude se stavět celá nová souběžně. To je IMHO pěkná kravina :-)

                  Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že singl se od klasického českého lesního chodníku výrazně liší. Konkrétně mám na mysli to, že ty současné chodníky a stezky jsou v podstatě jen proklestěné od porostu, ušlapaná hlína, případně odstraněny největší překážky typu balvan apod. Singl má upravené podloží i povrch a zpevněné bočnice. V tom je právě třeba ten rozdíl, že když na klasickou stezku KČT vjedeš po dešti, tak i na rovných úsecích po vrstevnici, které za sucha vypadají na pohled jako ten singl, tak po dešti na nich bude povrch promáčený (bahno). Prožene se tam peloton, vzniknou drobné výmoly, naplní se vodou, atd. .. no a za chvíli z toho máš tankodrom.

                  V praxi to pak skutečně může (ALE NEMUSÍ) vést ke stavbě nové, soubežné stezky s tím, že ta stará se nechá zarůst. Ono je totiž mnohdy snazší vytvořit novou cestu v měkké půdě, než v té udusané. Zrovna tak může k tomuto rozhodnutí vést fakt, že původní pěšina odhalila kořeny stromů, a bude šetrnější vést novou cestu okolo a starou nechat zarůst, traviny pak začnou opět při deštích zachytávat půdu a kořeny se v ideálním případě opět zakryjí i bez lidské pomoci.

                  Dává to už konečně smysl ? :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 13.06.2008
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Ja mam takovej pocit, zes mi to tenkrat psal i ty. Ale opravdu nevim, nerad bych ti to hodil na zada:-)!!!
                    Tenkrat jsem se tu s nekym bavil o tom, ze je treba vyuzivat puvodni cesty. A nekdo mi napsal, ze pokavad budou na teto trase nevhodne useky, ze ta trasa je nevhodna cela a ze je lepsi udelat celou novou. Od te doby to spousta lidi (ver mi, obalkuji a komunikuji i jinak nez pres nakole) vidi tak, ze kluci z Cemby chteji mermomoci stavet nove trasy paralerni s existujicima. Proto ten muj boj (on to neni boj, jen nazor, poznamka):-)

                    To co jsi ted napsal...souhlasim a podepsal bych se pod to. Ne vzdy je trasa vhodna. Musi se posoudit. Ale kdybych ja byl v nejake "porote" kladl bych maximalni duraz na vyuziti stavajicich tras. Ona takova cesta, ktera se pouziva mozna i staleti jen tak nezaroste. Bude v te krajine videt pekne dlouho. A pokavad 30m vedle povede jina trasa, bude to vypadat osklive. Ktajina bude mit docela osklivy sram. Me osobne tohle vadi. Krajina by mela byt co nejmene od cloveka porusena.

                    A zas. Proc mi porad predkladas to, ze trasy KCT jsou spatne vytvorene. Ja to VIM! Vzdyt ja bojuji za jejich opravu. A myslim si, ze technologie singlu by byla aplikovatelna a spoustu cest by to zachranilo.

                    Ono je to mozna o tom, ze ja tohle cele vidim asi tak, ze neberu pouziti tehle technologie jen lokalne. Jen treba na singl 20km dlouhy nekde v Krkonosich. Ja mam predstavu, ze tahle technologie by se mohla v budoucnu pouzit pro opravu vsech cest....cyklo, turisticke...(proc ne....jsem realista:-) ) Tady je mozna problem. V pohledu na pouziti... Jako turista, cyklista bych rad v budoucnu chodil (jezdil) po cestach, upravenych touto technologii. Nebyla by to jen nejaka rarita, oznacena v pruvodci, ze nekde tamhle a pak tamhle je sing. Bylo by to bezne...na vsech cestach. Umis si predstavit, ze by se desetitisice tras duplikovaly? Hruza.

                    Pokavad se nekde postavi jen jeden singl (20km v Krkonosich), tak je mi v podstate jedno, zda se postavy novy, nebo se vyuziji stare cesty. Na krajine to az zas tolik videt nebude. Ale pokavad by se tahle technologie v budoucnu pouzivala hojneji a byla by pro tvurce tras technologii zcela beznou, tak by to bylo silene vse pretrasovavat. Tam je jedina moznost...pouzit a opravit stavajici cesty s tim, ze slozite useky pretrasovat, pripadne pracovat na objeveni nejake novejsi a lepsi technologie pro poradne kopce.

                    Uz je to jasne, jak to myslim?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 13.06.2008
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      Jo, uz je mi to jasne :-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 17.06.2008
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: V Česku vznikl první singltrek

                             

                        Kecas:-)

                        [ Zpět ]
                        Datum: 17.06.2008
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: V Česku vznikl první singltrek

                               

                          Nekecam, fakt, už chápu jak to myslíš. Máš často hodně drastické a zjednodušené formulace, takže někdy prostě nevím, co jsi tím chtěl napsat. Teď už tvůj pohled na singl chápu a v podstatě souhlasím. Jen si neodpustím reakci -> kéž by to bylo tak jednoduché. Ale s individuálním přístupem ke každé jednotlivé stezce to půjde.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 17.06.2008
                          Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                 

                            Kdyz ono.....tohle bych opravdu probiral radeji nekde u piva..nebo i u te lopaty. Preci jen se clovek vyjadri lepe nez na diskuzi. Priznavam, ze mne v posledni dobe uz moc nebavi psat a rozvadet myslenku. Nejak me to prestalo bavit diky medvedovi:-))))

                            A souhlasim....nic neni jednoduche a keeeez by to bylo tak jednoduche. Ale kdyz se budem snazit a tahat za jeden provaz, tak to snad bude videt....

                            [ Zpět ]
                            Datum: 17.06.2008
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                   

                              Tak tak ...

                              [ Zpět ]
                              Datum: 17.06.2008
                              Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                   

                              Ono vůbec nad pivem se všechno řeší tak nějak lehčeji a snadněji...;-)

                              [ Zpět ]
                              Datum: 17.06.2008
                              Autor: hekynen
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                     

                                ... to pěna se nám v hlavě usadí ...
                                8-)

                                [ Zpět ]
                                Datum: 17.06.2008
                                Autor: AV
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  michale proc hned tak podrazdene??? ja se nebavim ani o technologii ani jestli je tvuj nazor blbej nebo ne. bavim se o tom, ze ostatni napadas za to ze neziji ve walesu jako ty...pouzils to tu nekolikrat a je to podpasovka. ja se ti snazim jen ukazat ze nejsi jediny kdo ma zkusenosti ze zahranici a ze zkusenost z jedne zeme jeste neni univerzalni vedeni.

                  to ze se ostatni cembiste nebavi o tom ze singl je jen doplneni stavajici site cest, na mnoha mistech provedene upravou stavajicich cest (ktere uz na nekolika mistech probiha) je proto, ze to vsichni berou automaticky, protoze je to napsano snad v kazdem materialu o singltreku...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 13.06.2008
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (petr slavik)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Promin, ale ani jeden ze zdejsi diskutujicich ve Walesu, Skotsku, USA....nebyl. Alespon se tam nebyl podivat na singly. Singl znaji jen z obrazku a z fotek. Z toho ja tu vychazim. Je na tom neco divneho?

                    I ja nevim, jake jsou podminky v USA, jake jsou podminky v Japonsku....a taky je nemusu komentovat Ja jen popisuji (jediny, co muzu, kdyz tu ziju), jake jsou podminky pro cyklistiku zde a hlavne, jake mel vstupni podminky zdejsi stavitel (Davis). Ty vstupni podminky mel Davis radikalne odlisne. Nemel CO opravovat.

                    Navic, ja tu zase nemluvim o tom, ze je to u nas nepouzitelne! Je...a zatracene pouzitelne (kez by vsude!). Jen trosku jinak nez treba tady ve Walesu. Uz jsem tu zduraznoval, ze zde neni CO opravovat. Zde Davis bohuzel nemel jinou moznost nez postavit novou trasu. V tom ja vidim zasadni rozdil. U nas je CO opravovat. A ze toho je... nekolik desitek tisic kilometru. Proto chci, aby se nepouzivala v CR metoda ala urobme nove, ale abychom pouzili stavajici cesty jak jen to je mozne.

                    Bohuzel to, ze to lide berou automaticky je i diky tomu, jak o tom spousta cembistu mluvi a prosazuje to... Neni-li trasa v cele jeji delce pouzitelna, je treba udelat zcela novou. Bohuzel lide to pak tak chapou. Spousta lidi s cembou sympatizuji, ale tohle jim jde proti srsti. Chteji opravovat a ne budovat dalsi cary do krajiny.
                    Dokonce jsem na jinych forech videl, jak par bikeru si tyhle singly privlastnuji a vidi v tom neco, co se postavi jen pro ne na nove louce...neco jako krasna nova bobova draha:-) Ale toho by si clovek asi moc vsimat nemel a mel by vychazet z nazoru lidi z cemby. Ale spousta lidi to bere bohuzel vazne.
                    Jo a o opravach tras vim! Prvni, co mne na cembistech opravdu zaujalo...zadny kecy, vzali lopaty a sli. Tim si mne cemba tak nejak ziskala:-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 13.06.2008
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Myslím si, že fyzikální zákony platí stejně jako ve Wallesu, takže třeba vazby sklonu cesty a sklonu svahu bude určitě platit stejně.
          Stejně bude asi platit vztah mezi sklonem a jetelností cesty.
          Mimochodem, polovina spádnice není po vrstevnici, v Jablonci je kus 12% stoupání !!!

          [ Zpět ]
          Datum: 11.06.2008
          Autor: kolombo
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            12%? Tak ted mi vysvetli, proc teda nevyhovuji ty cesty s kopeckama, ktere uz v CR pekne dlouho mame? Pro mne uz tohle je docela kopec:-)

            Jinak vubec nejde o fyzikalni zakony. Jde o to, ze chceme budovat v CR neco, co uz tam desitky let je. Jen musime chtit to najit a opravit. Tady to desitky let nemaji, tak museji dost casto stavet na "ciste louce".

            [ Zpět ]
            Datum: 12.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              A ty seš nějakej chytrej. Kolik si toho už opravil? Máš nějaký zkušenosti? Víš jak opravit cestu aby vydržela? Pochopil jsem že právě tyto zkušenosti má Davis a oni je chtějí použít.

              Já tady čtu o singleracku poprvé, ale podíval jsem se na jejich web a kdybys to udělal taky tak tady nebudeš tak hloupě prudit.

              Když jsi tak chytrý tak to dělej po svým, ukaž že tvůj přístup je lepší. Jenom kritizovat a nic nedělat je tak typicky české....

              [ Zpět ]
              Datum: 12.06.2008
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Peter)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Ale ty jses mi nejakej chytrej.
                Opravdu jsi tu asi poprve, vid. Tak si nejdrive precti, jaky na to vse mam nazor.
                Myslim, ze stranky CEMBY jsem prolezl mnohem drive nez ty. Narozdil od tebe o singlech vim uz docela dlouho a dost a snazim se o nich co nejvice zjistit. Dokonce jsem jich uz i par videl na vlastni oci, narozdil od tebe.
                Mozna bys zjistil, ze vubec nic proti singlum nemam. Naopak kluky z CEMBy podporuji a to co delaji je uzasne. A nemyslim si, ze by mezi mnou a treba kolombem byla nejaka valka. Jen tu pisu jen svuj nazor. Dokonce jsem tu nekolikrat zduraznil, ze klidne ruce k dilu pridam. A az budu moct, tak rad klukum pomuzu a klidne s nima o tom pokecam.
                Mam na to holt jiny pohled, protoze ziju v mistech, kde Davis ty trasy tvori. Vim, jake jsou tu podminky pro cyklisty.
                Takove prudice, jako jsi ty tu mame radi. Z dvou vet si udelaji o cloveku nazor:-) Co ty vis o singlech? Kolik jsi toho opravil? Kolik odpadku jsi nasbiral na svych vyjizdkach? Videl jsi nekdy singl? Byl jsi se nekdy na ne podivat???
                Lituji te....

                [ Zpět ]
                Datum: 12.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: V Česku vznikl první singltrek

             

        "... ale nikdo ty stezky už stavět neumí ..." před léty jsem učil v kvalifikačním kurzu pro traťové (ČSD) dělníky. A tam se probírala konstrukce cest od římské doby po současnost, pravda, letem-světem.
        Kamarád stavař (Pozemní stavitelství) mi potvrdil, že jeho kolegové, kteří studovali pozemní komunikace, museli zvládnout i stavbu takových stezek. Nejen VŠ, ale i SPŠS to musí zvládnout.
        ČeMBA vznikla kdy? Vloni, předloni, nebo ještě dřív? Na křivoklátsku se tyto stezky opravovaly osvědčenými postupy (zvládl prostý, vyučený zedník) už před sedmi a více lety ...
        8-)

        [ Zpět ]
        Datum: 11.06.2008
        Autor: pavka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Ja myslim, ze vime, jak to stavet. Jen se nam nechce. Spise tem nahore se nechce. Staci se podivat, kam strkaji penize...do asfaltu. A nemyslim si, ze nase cesty v horach jsou na tom nejak hrozne. I ty cesty, ktere pouzivaji cykliste jsou velice slusne. Jen by to obcas nekde chtelo neco dotento.
          A at mi nikdo nerika, ze se postavi singl a pak se na nej nebude muset nekolik let sahnout. Ja se schvalne pojedu podivat na ten slavny Coed Y Bremin a jestli tam nekde na ceste uvidim louzi.....

          [ Zpět ]
          Datum: 11.06.2008
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Nechce se jim stavět/upravovat jednoduché a relativně levné cesty proto, že z takto malých částek jim toho moc nekápne...;-) Možná ani slavná EU, která na cyklistické projekty nabízí dotace, nemá tak malou rozlišovací schopnost... Ale když se za pár km asfaltu může vypláznout kolik desítek milionů, tak to je jiná, to už stojí za to se tím zabývat... A mám takové tušení, že tímto přístupem může do statistik růstu průmyslu či stavebnictví v ČR přibýt i nějaká ta desetinka procenta k dobru :-)

            Každopádně ale nejsem zastáncem moc "přeorganizovaných" a "schválených" cest přírodou. Bylo by dobré najít tu správnou míru. Protože se také může stát, že jednou někoho náramně inteligentního napadne, že už toho cyklisté mají pro sebe dost a zakáže se jim pohybovat jinudy než jen po těchto oficiálních cestách... A bude jedno jestli jde o ty proklínané asfaltové cyklodálnice skrz les nebo i třeba o už zbytečně velké množství povolených singletracků.

            [ Zpět ]
            Datum: 11.06.2008
            Autor: Jarda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              Nedavno se tu diskutovala planovana pojizerska trasa. Vetteho to zvedalo ze zidle, protoze vsude chteli dat hnusnej asfalt. A pritom zde by se dle meho "technologie singlu" krasne uplatnila. Na co asfalt? Na cyklotrase? Nebude ten asfalt spis pro rybare, chatare, kocarky, bruslare....? To pak ale neni dotace na cyklotrasu, ale normalni komunikaci pro vsechny:-) Z tohodle se mi fakt nekdy dela fyzicky blbe:-)

              [ Zpět ]
              Datum: 11.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                A funguje to tady snad jinak ? Zatím skoro všechno co bylo nazváno "pro cyklisty", mělo ještě hromadu dalších vedlejších funkcí. No spíše teda hlavních, cyklisté tam jsou stejně víceméně jen trpěni... "Cyklo" v názvu je jen maškarádou pro EU, protože by na to jinak peníze nedostali...

                Nad tímhle se nemá cenu moc rozčilovat :-(

                [ Zpět ]
                Datum: 11.06.2008
                Autor: Jarda
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Vazeni, potrebujeme postavit silnici podel reky z nasi Lhoty do Lhotky. Penize nemame. Tak co ted. Postavme teda silnici, nazveme ji cyklotrasou a oni nam to panove z EU zaplati. Samozrejme tuto "cyklotrasu" chceme asfaltovou, aby neco vydrzela a dostatecne sirokou, aby se na ni pripadne vesla sanitka....nebo radeji hned dve vedle sebe.:-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.06.2008
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Bingo ! :-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.06.2008
                    Autor: Jarda
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      Vyhral jsem neco?:-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 11.06.2008
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: V Česku vznikl první singltrek

                             

                        Pche, Tobě snad nestačí krásný hřejivý pocit, že jsi na přišel ? :-)))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 11.06.2008
                        Autor: Jarda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: V Česku vznikl první singltrek

                               

                          ...že jsi na to přišel...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.06.2008
                          Autor: Jarda
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: V Česku vznikl první singltrek

                               

                          A ja myslel, ze to vedi vsici:-)))

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.06.2008
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: V Česku vznikl první singltrek

               

          Jeden pojektant cyklostezek mi tvrdil, že zkoušel navrhnout úzkou cestu z přírodního mateiálu, stavební firmě dodal i technologický postup z cestářské příručky ze 30-tých let. Firma jí ovšem vysypala jen zcela čistým (bez pojiva - jílu) štěrkem, a po prvním větším dešti se to spláchlo.
          Úplně stejně dopadly cestičky vysypané jemnými oblázky (jako v zámeckém parku) v lesoparku, který u nás ve městě vloni magistrát nechal zrekonstuovat. Nikomu nějak nedošlo, že park je v kopci a tak v cestičkách po spádnici jsou už 20cm hluboký koryta. Už to slyšim : kdybysme to vyasfaltovali.....

          Takže možná se to učí, ale NEUMÍ a to rozhoduje!

          [ Zpět ]
          Datum: 12.06.2008
          Autor: PepikW
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                 

            Ja si myslim, ze tady jde spis o to, zda ta firma mela skutecny zajem udelat skutecnou a kvalitni cestu... Ne kazda firma fandi turistice a cykloturistice. Hlavne to nejak rychle udelat a schrabnout penize.

            Muzes najit malire pokoju, ktery ma svoji praci rad a zalezi mu na tom. Pak muzes najit malire, ktery to odflakne, protoze to dela jen pro prachy. Oba muzou pouzit stejne barvy, stejnou technologii, ale po tom prvnim ti bude malba drzet a po tom druhem ti bude padat do polivky, kdyz zapnes sporak....

            Ja si spis myslim, ze by mela existovat firma, ktera by se na tohle vylozene specializovala:-) Je to sen, ale takova firma, slozena z nadsencu....to by byly cesticky:-)

            Ja si myslim, ze cesi nejsou vubec blbi (svuj nazor na anglany mam....jsem rad, ze jsem cech). Takze si vubec nemyslim, ze bychom to nejak neprizpusobili nasim podminkam. Vzit Davisuvu technologii a trosku ji napasovat na ty nase kopce. Napasovat ji na upravu nasich cest.... Tak trosku ji pocestit:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 12.06.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                   

              No to je to co se ti celou dobu snažím vysvětlit.:-)

              Jiinak on staví cesty i jinde - v Kanadě, Irsku, Izraeli, Japonsku například, takže tvrdit že to má napasovaný jenom na wales dost dobře nejde.

              [ Zpět ]
              Datum: 12.06.2008
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                     

                Z Cemby bude sro?:-)))) Kez by!

                A tys byl v Kanade, Irsku, Izraeli, Japonsku....? Znas tamni podminky pro cyklistiku? Ja myslim, ze ne. Jak muzes tedy vedet, ze singly maximalne vyhovuji? Jak muzes vedet, ze walesky princip aplikovany na jine podminky funguje? Kazda zemne ma jine podminky pro cyklistiku. A v kazde zemi by se melo premyslet nad tim, jak urcite vyhody vyuzit. A ne slepe prevzit technologii a principy a vse od zakladu zmenit. Zacit budovat neco, co uz tu je jen s tim rozdilem, ze to bude trosku jine.

                Abychom si ale rozumneli. Ja nemam nic proti technologii. Tu vubec neodsuzuji. Naopak. Vidim, ze zdejsi cestari si v minulosti dost uzili....je tu vsude vlhko jak v pradelne:-) Ani neodsuzuji to, ze tahle technologie se pouzije na fungl novy singl postaveny na zelene louce v CR. Tam nepochybuji, ze technologie pouzita ve Walesu by nesla aplikovat v CR (nebo jinde ve svete).
                Me jde jen o to, ze v CR mame moznost vyuzit stavajicich cest. Mame oproti Welshanum obrovskou vyhodu (uplne jine podminky, uplne jine vstupni podminky...). Zde to tolik nejde. Zde je opravdu asi snadnejsi udelat funglovku, nez odvodnovat ovci trasy:-)
                Me jde jen o jedine...snazit se maximalne vyuzit stavajici trasy a opravit je. Vyuzit Davisovu technologii a trosku ji pocestit na opravu cest. Nic vic, nic min.

                [ Zpět ]
                Datum: 12.06.2008
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                       

                  Podle mně je problém že každý chápeme jinak tu metodiku. já už poněkolikátý opakuju že v tý metodice/technologii jde o to jak postavit cestu aby vydržela. Je jedno jestli jde o stavbu nový nebo opravu starý, důležitý je jak se to udělá. takže je úplně jedno jestli někde je milión cest nebo žádná, pořád jde o to že musíš cestu buď opravit nebo postavit.

                  zatímco ty asi bereš tu metodiku ajko něco co naplánuje že tady bude jeden 5 km okruh, a tady 20 km a tady je propojíme.

                  To u nás nikdo neumí (jestli jo tak se někde schovává a tají to), zatímco DD už to dělá pár let takže má zkušenosti.

                  Já se do týhle diskuse nechtěl vůbec pouštět, chtěl jsem jenom vysvětlit proč nám radí DD a ne někdo z Čech. kdo chtěl tak to pochopil, kdo nechce tak to nepochopí.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 12.06.2008
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                         

                    Tak to se strasne mylis!
                    Oba se schodnem v tom, ze je treba budovat a opravovat:
                    Nove singly:
                    V blizkosti mest. Jako parky, kam muze mestak odbehnout z mesta, aniz by musel jet nekam autem daleko do hor to beru.

                    Opravovat stavajici trasy:
                    Nejlepe nekde v horach, dal od civilizace (nebrat to jako budovani parku, ale jako klasicke budovani tras pro cyklisty). Nechci vzit kousek tady, kousek tady a spojit. Chci vzit existujici trasu (z bodu A do bodu B) a celou ji opravit. Nechci vedle ni stavet paralerne nejaky novy singl!

                    A nerikej mi, ze podobnych cest u nas neni dostatek. Nahore kolombo psal, ze ta ukazkova trasa ma 12% klesani (stoupani). Ja nevim, ale pro mne uz je to docela kopec. Nevidim teda duvod v tom, ze by to na nasich kopeckovych cestach neslo. Zas tak silene kopce vsude nejsou.

                    A proc porad places nad tim, ze ti nekdo saha na metodu z Walesu. Me je uplne jedno kdo tu technologii prinesl. Zda je to nemec, ital, japonec, Davis nebo Venca z horni dolni. Tady jde o aplikaci te technologie.

                    Davis nemel z ceho stavet. Tak tu technologii aplikoval na budovani novych cest. Cesi cesty maji, tak by se meli snazit tu technologii aplikovat na existujici cesty. A ne slepe prevzit technologii i jeji aplikaci a stavet paralerne nove trasy, kdyz 100m od ni je krasna lesni cesta, ktera ceka na opravu.

                    Prijde mi uplne hloupe a slepe se po nekom opicit. Nekoho kopirovat. Jo. Vezmeme jeho techologii a aplikujme ji na nase podminky....

                    [ Zpět ]
                    Datum: 12.06.2008
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: V Česku vznikl první singltrek

                           

                      No protoze ty porad opakujes ze to nebude fungovat protoze je to z Walesu a ja se ti snazim vysvetlit ze je jedno odkud to je a ze to funguje vsude, protoze fyzikalni zakony plati vsude stejny .

                      Dokonce s tebou nejsem ani ve sporu v tom kde stavet novy singly a ze se daji opravovat cesty.

                      jediny v cem s tebou nesouhalsim je ze ty bys chtel vymyslet neco jinyho a ja tvrdim ze neni nic spatnyho pouzit to co je vyzkouseny a funguje to.

                      To je cely, nic na tom prece neni.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 12.06.2008
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: V Česku vznikl první singltrek

                             

                        Promin, ale ty mne vubec nechapes:-)

                        Imrvere si hajite, ze ta technologie nejde aplikovat na stavajici cesty. Bylo mi to nekolikrat dokola zduraznovano. Proto reaguji tak, aby se teda trosku upravila a aplikovala na nase podminky.

                        A pak. Rozlisuj dve veci. Technologii a jeji aplikaci. Dva rozdilne terminy. Proti techologii nic nemam. Vubec nic. Mam jen pripominky k jeji aplikaci.

                        Na jednu stranu mi porad pisete, ze tahle technologie nejde aplikovat na opravu cest. A ted. Sam pises, ze je treba stavet nove a opravovat. Tak kde je sakra pravda? Jde to aplikovat, nebo nejde? Udelejte si v tom poradek.
                        Pokavad jde, tak pak nechapu, proc si porad prosazujete tvorbu novych singlu. Pokavad nejde aplikovat, prizpusobme ji....

                        [ Zpět ]
                        Datum: 12.06.2008
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: V Česku vznikl první singltrek

                               

                          Už chápu v čem je problém. Tobě leží v žaludku to stoupání. je to jednoduchý, nepostavíš udržiotelnou cestu která vede po spádnici, aby byla udržitelná nesmí mít velké klesání/stoupání.

                          Takže ti pravděpodobně někdo řekl že se nedá opravit cesta jen tak, ale že se musí problematický místa přetrasovat. A to je pravda. Spousta cest je u nas spatne zalozena od zacatku, takove opravdu nema cenu opravovat.

                          Ty to porad stavis ze existuje jenom oprava a nebo nova cesta, casto jde ale pouzit kompromis - opravit a problematicky mista pretrasovat.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 12.06.2008
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                 

                            Mozna jsi trefil hlavicku:-) Presne tohle myslim!

                            Ale ten kompromis jsem taky bral v uvahu. Dle meho asi nejlepsi cesta ke kvalitni trase. Ale bohuzel ze zacatku mi tu bylo zdeleno, ze ceske cesty nejsou vhodne.

                            Dokonce mi tu nekdo v tom minulem vlaknu napsal, ze kdyz je nekde sesup, tak uz je cela cesta nevhodna a je lepsi postavit celou novou. V tu chvili cloveka napadlo jen jedine (a co vim, tak to nenapadlo jen mne): oni chteji stavet jen nove cesty.

                            Moje predstava je takova, ze se proleze okoli a do mapy se vyznaceji vhodne cesty k oprave. Vyznaci se problematicka mista. Pak se zamyslet, zda jdou pretrasovat. Pokavad jo, tak se pretrasuji. Pokavad ne, tak se po te vhodne trase vratit zpet a hledat vhodne misto, kde by mohlo pretrasovani zacit.
                            Vim, ze je to slozitejsi, nez vytipovat novou trasu, ale myslim si, ze pro ceske prostredi idealni.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 12.06.2008
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                   

                              Presne tak to je. jeste jedno vysvetleni - to ze na singlu nejsou "sešupy" není kvůli tomu aby to nebylo obtížný, je to kvůli erozi.

                              "ze kdyz je nekde sesup, tak uz je cela cesta nevhodna a je lepsi postavit celou novou"

                              ne, jde o problematicky mista, ty nema cenu opravovat ale musi se pretrasovat.

                              Je tu ale jeste jeden paradox - protoze vetsina cest v nasich lesich je postavena kvuli tezbe tak ti vetsinou majitel lesa nepovoli ji opravit protoze by mu tim vznikly další naklady a problemy (nemohl by ji pouzivat pro tezbu nebo by ji pak musel opravit).

                              [ Zpět ]
                              Datum: 12.06.2008
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                     

                                Tak vidis. O zadnou technologii mi nejde:-) Jde mi opravdu jen o aplikaci. A bohuzel tu asi par lidi z cemby spatne vysvetlili. A spousta lidi to asi i tak pochopila (viz bajne vlakno ptaka Felixe ala MTB na rovine:-) ).

                                Ty sesupy chapu. O singlech jsem si precetl dost. Chapu, ze nejde o to tvorit trasy pro MTB na rovine, ale o soucast technologie. A mozna o tyhle problematicka mista mi slo. Jedna z moznosti je to pretrasovat a pak je druha moznost (ta moje)...najit nejaky jiny zpusob. Pocestit:-) Zkoumat, zda by neslo v tech sesupech vytvorit nejakou technologii udrzitelne cesty. Jsem cech tak verim, ze by to slo....:-) Prece jen si dokazeme s nekterejma vecma poradit. Narozdil od anglanu (problem?=dvacet odborniku:-) )

                                A tezari. Problem v CR. Bud chce kraj rozvoj turismu nebo ne. Jestli jo, tak at pro to sakra neco dela:-) Ja porad nechapu, ze je strasny problem nekde vytvorit trasu tak, aby tam vydrzela. Furt si ty urady hledaji nejake problemy. Tak preci reknu, sakra tady je cyklotrasa, ktera nam prilaka cyklisty (to bude penez do kasy) a lesaci se ji budou vyhejbat...basta:-)) Jenze...cesky ourednik je...:-)

                                [ Zpět ]
                                Datum: 12.06.2008
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                       

                                  Myslím, že tohle je docela charakteristická lesní cesta v ČR
                                  http://www.kolombo.cz/fotky/koryto.jpg

                                  Zkus mi vysvětlit, jak hodláš poměrně levně a rychle vyřešit její odvodnění, vyřešit erozi a zabránit tomu, aby se koryto neprohlubovalo a cesta byla bezpečně jetelná. Když tedy říkáš, že přetrasování je nepřijatelné.

                                  My předkládáme nějaké řešení a ty ho nechceš akceptovat. Tak předlož nějaké svoje ...

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 12.06.2008
                                  Autor: kolombo
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                         

                                    Sakra, ctes ty vubec co pisu? Kde jsem psal neco o tom, ze "přetrasování je nepřijatelné"???????
                                    "My předkládáme nějaké řešení a ty ho nechceš akceptovat" A kde jsem zase napsal tohle?????

                                    Ja jsem pretrasovani pripustil a vubec neodsoudil, naopak! Dokonce jsem napsal, ze vyuzitim stare trasy a pretrasovanim spatnych useku na teto trase se dojde asi k nejlepsim vysledkum.
                                    Ja odsuzuji jen jedno...pretrasovani CELE trasy s tim, ze by vznikla paralerni trasa podel stare trasy a to i podel useku, ktere se daly vyuzit. Nekolikrat mi tu bylo zdeleno, ze pokavad se na nejake trase (z bodu A do bodu B) najde spatny usek, je uz tato CELA trasa nepouzitelna a musi se CELA pretrasovat. Tydny to tu bylo psano a kde kdo to tak pochopil (podle reakci v obalkach). Nikdo tu nepsal, ze tato CELA trasa je pouzitelna, ale ze se ty blbe useky museji pretrasovat. To napsal az ted Michal a myslim, ze pochopil, co ja tim svym psanim tady myslim.

                                    Jak chces diskutovat, kdyz mi tu do ust cpes neco, co jsem nikdy nenapsal! Koukni se o cca tri prispevky nahoru! Cti laskave pozorne!

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 13.06.2008
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                         

                                    Poměrně levně to rozhodně nepůjde. Proto tuto cestu taky tak hned majitel dobrovolně nepřetrasuje (pravděpodobně ji nepřetrasuje nikdy !).
                                    Odhaduji, že ta vyfocená přibližovací linka má více než 12% podélného sklonu, který se normou Lesní dopravní síť připouští jako maximum pro odvozní cesty, takže pro přibližovací cesty by logicky měla platit tím více !

                                    V tomto případě je pro komfortní cyklistiku nejlevnější řešení alternativní cyklostezka (singl) vedená v serpentinách podél vyfocené přibližovcí linky.

                                    Otázka ale je, zda máme morální právo požadovat vybudování komfortní souběžné cyklotrasy i tam, kde to někteří JEN nejsme schopni sjet či vyjet, když je zřejmé, že o ochranu přírody (půdy proti erozi) v tomto případě rozhodně nepůjde. Erozi zde totiž nezpůsobují primárně cyklisté, ale lesáci svými traktory a po zemi taženým dřívím....

                                    Myslím, že jsi Mirku použil nevhodný příklad neudržitelné cyklotrasy. Na té Tvojí fotce měla být úzká vyšlapaná cestička vedoucí po spádnici (či napříč svahem pod velkým podélným sklonem). Tam by mělo přetrasování do serpentin a zalesnění/zatravnění stávající svažité cestičky kladný protierozní efekt !

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 16.06.2008
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                       

                                  Ten ůředník je v práci,jako miliony dalších lidí. Proč by dělal cokoli navíc?
                                  Pokud chceš pomoci,opravdu pomoci,v čemba nabídni,co umíš,a práce se pro tebe najde.
                                  Já umím jen kopat ty singly,tak se hrabu v hlíně.

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 13.06.2008
                                  Autor: Black
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                         

                                    Obcas si rikam, ze by se par lidi melo vrhnout do politiky...a ne se hrabat v hline:-)))) Mit par lidi na spravnych mistech, tak by se tuuurismu darilo lepe.

                                    Ja nejsem cestar, nejsem stavar. Jsem jen strojar se sklonama k umeni (fotografie, grafika), zajimajici se o interior design:-)))) Muzu vas tam treba umelecky fotit:-) Nebo vyzdobit kancl:-)) Ne, az budu v CR, rad se nekde pridam k tomu hrabani v hline.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 14.06.2008
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: V Česku vznikl první singltrek

                                         

                                    Když budeš v čr,přihláška je na stránkách. www.cemba.cz
                                    Pak se na čemba foru dozvíš,co je potřeba,jak můžeš nabídnout cokoli,co chceš dělat,nebo umíš.
                                    Já jsem taky strojař,či přímo něco,jako nástrojář. Tak vymýšlím nářadí na singly,a dodávám je lidem na traily. Jednu moji motyku už má ve Walesu DD. Dělám toho víc. tohle jsou moje webovky. www.black-knives.com
                                    Bohužel,nemůžu ničím přispět v papírové ofenzívě s ůřady,tak dělám,co umím.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 14.06.2008
                                    Autor: Black
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: V Česku vznikl první singltrek

         

    No tak myšlenka hezká, ale takových cest aspoň u nás máme hodně, mluvit o 160 metrech :-) je to hezký, pro mě má trasa lesem smysl když je dlouhá aspoň 20km

    [ Zpět ]
    Datum: 11.06.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Petros)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

466 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024