reklama

AZUB Apus nebo 5 ?

info od AZUBu:
Apus je ekonomická verze Azubu 5.
Má upravenou zadní vidlici a levněji provedený rám.
Je u ní jiný způsob nastavování polohy sedadla (jakou u AZUB 4).

Co si mám jako začátečník, který na lehokole nejezdil, vybrat ? Rozdíl v ceně je (se spodním řízením) skoro devět tisíc ...
Babo raď :-)

[ Zpět ]
Datum: 28.04.2008
Autor: macikm
  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

         

    Ten Apus jsi našel kde? Jaké je přesně ta vidlice a rám? Na stránkách Azubu nic není.....Foto???Odkaz???

    [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (highlander)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

           

      Poslal jsem předběžnou poptávku na azubáčka.
      No a přišlo PDF s ceníkem - nevím, jestli ho můžu někam vystavit.
      Na jejich stránkách jsem doopravdy nic o APUSu nenašel.
      A to ještě existuje BUFO - alternativa k MINI a IBEX - alternativa k MAXovi.
      Odhadem to jsou starší rámy (modely) - když jsem APUSe viděl poprvé, hned mi blesklo hlavou, že je to čtyřka (nebo trojka) ...

      [ Zpět ]
      Datum: 28.04.2008
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

             

        Dejte si anglickou mutaci stránek a tam je najdete.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.04.2008
        Autor: Holfi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

               

          díky za info ;-)
          Apus se mi zdá hezčí ...
          asi jsem rozhodnutej :-))

          [ Zpět ]
          Datum: 28.04.2008
          Autor: macikm
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

         

    no koukám jako příslovečný Puk kolik se vynořilo od Azubu nových /staronových/ modelů, nikdy mně nenapadlo kouknout na cizojazyčnou mutaci stránek... moje první lehokolo je Azub 5 s horním řízením, mám ho třetí sezonu a chválím ho při každé příležitosti. ne kvůli servilnosti nebo loajalitě k výrobci, ale kvůli faktu, že jsem na něm ještě neobjevil nějaký nedostatek. i toto můžeš brát jako radu od "báby"

    [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2008
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

         

    Zrovna jsem strávil víkend jako pomocná síla na stánku Azubu na Spezi, tak konečně vím, co jsou ty nové modely zač.
    Není v nich použitého nic ze starších modelů jako Azub 4, jsou opravdu nové. Nicméně jistá jednoduchost těch starších modelů byla inspirací k jejich návrhu.
    V podstatě je Apus skutečně levnější verzí 5ky. Mají identickou křivku hlavní rámové trubky, ale Apus nemá všechny ty drahé supervychytávky. Třeba CNC obráběný drážkovaný box na spodní úchyt sedla, co umožňuje přenastavení bez vyndání rychloupínáku, drahnou zadní supervidlici na jakýchsi spešl čepech, kladku kterou si ta vidlice vynucovala atd.
    Jízdní vlastnosti jsou tedy stejné, protože geometrie je stejná. Zadní vidlice je jen jednoduchá jednoramenná, ale po vyzkoušení můžu říct, že mnohem tužší než měl Azub 4. Pro normální ježdění člověk nepozná rozdíl oproti té drahé trojúhelníkované, tu bych doporučil leda tak kdyby někdo plánoval expedice na těžko nebo závody v terénu.
    Jako člověk co na Azubu 4 najel 12000km můžu říct, že Apus ti nebude vyhovovat o nic méně než 5ka. Tu bych označil za něco pro pokročilé fajnšmekry, terénní dálkové nebo rychlostní maniaky a podobně.

    Totéž platí i pro Ibex a Bufo, vždycky jde o shodnou křivku rámu a prakticky identickou geometrii (drobné diference jsou jen v rozvoru, nikdo to neucítí), jen je to očesané o ty CNC vychytávky a podobné věci.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.04.2008
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

           

      To jsou velmi cenné (doslova) informace. Díky, máš bod - a já o čem přemýšlet.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.04.2008
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

           

      Přidávám taky hlas a velké poděkování za názor a vyčerpávající informace.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.04.2008
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

         

    kola uz jsou i na ceskem webu

    [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2008
    Autor: honzagalla
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

           

      A jak sou na tom nové modely cenově, nikde sem tam ceník ke stažení nenašel. Dřív tam myslím býval, ne ?

      [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2008
      Autor: Holfi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

             

        to je kvuli tomu, ze v zahranici jsou ceny vyssi a my s tim mivali problemy. Ceny uz jsou u kazdeho modelu napsane textove

        [ Zpět ]
        Datum: 20.05.2008
        Autor: honzagalla
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

               

          Aha , díky.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2008
          Autor: Holfi
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                 

            Mimochodem, nové modely jsou moc pěkné, alespoň mě se líbí asi ještě víc než předchozí, možná tou jednoduchostí zadní stavby . No třeba někdy ...... :o)))

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2008
            Autor: Holfi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                   

              to mě taky! A už mě kluci ujistili, že ta zadní vidle, by šla klidně dát na můj Azub 4 ... ;o)

              [ Zpět ]
              Datum: 20.05.2008
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

           

      Osobně bych "nové" modely vydával spíše za staronové modely. Protože celkové provedení s novou vidlí mi silně přípomíná modely AZUB4 a AZUB MAx tehdejší doby. Je fakt, že zadní vidle má použitý jiný profil a je celkově bytelněji zracovaná, zdá se, a důležitý pro domacího je tedy zejména tan fakt, že kola se zlevnila a měla by být vůči Mini a AZUB 5 a Max dostupnější. Líbí se mi rovněž uchycení zadního stojánku na předem navařeném komponentu vidle. Za velmi neštastné však považuji návrat k pevnému nepohyblivému uložení představce. Při případném pádu hrozí nejen nepříjemné ohnutí řídítek a tudíž další náklady a demontáže/ přestrojování ale zejména úraz jezdci, pokud se řídítka ulomí,což se , tuším, již někomu také stalo. Rovněž po případném pádu zůstavá kolo v tomto případě zřejmě nepojízdné. I já jsem již s AZUB 4 spadl, ale od podobného mě právě zachránilo otočné uložení řídítek v představci. To bych raději tedy pár set piřplatil než pak draze demntovat řídítka, shánět nová a přestrojovat jen kvůli jednomu nešt´astnému pádu, který se, dle mého nozoru a zkušeností, podaří každému lehokolistovi.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.05.2008
      Autor: Martis
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

             

        jo to já taky, ale to přece můžeš, stejně jako kdokoli jiný. Jaký komponenty na tom kole budou je jenom na tobě. Vždycky to tak bylo. Azub jen udělal tu nejlevnější variantu.... Dražší a lepší to může být vždycky. Záleží jenom na kupujícím....

        [ Zpět ]
        Datum: 21.05.2008
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

               

          OK! Souhlas. To jen taková má drobná výtka...:-))) Prostě bezpečnost by neměla být snižována v zájmu ceny. Raději bych to dělal a prezentoval obráceně:

          "Komponenty jsou použity v zájmu Vaší bezpečnosti a tohoto a tohoto důvodu tyto, ale pokud chcete za každou cenu ušetřit můžeme vám nabídnout tyto. Je jen na Vás, zda-li je Vaše bezpečnost pro vás důležitá či ne. Ale my jsme světová firma a Vaše zdraví a bezpečnost všech našich zákazníků je u nás na prvním místě. Je to kredo naší značky apod."

          Myslím, že každý by zvolil raději vyšší bezpečnost za pár stovek navíc než- li poškozené kolo či dokonce sebe. Vůbec si myslím, že renomovaná firma, která z důvodu prokazatelné nebezpečnosti toho či onoho dílce od něj jednuo již upustí, by se k němu ani v zájmu nižší ceny němela více vracet a už vůbec ho prezentovat na fotech jako přednost toho či onoho modelu.

          [ Zpět ]
          Datum: 21.05.2008
          Autor: Martis
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                 

            hele já to starý měl a nebezpečnýho na něm nebylo nic. Jen se to pádem poničilo a po jednom s naložneným kolem, jsem to musel vyměnit. Ale i tak jsem na tom ten zbývající týden dovolené dojel. To nový je lepší, s tím souhlasím.
            Nemůžu mluvit za Azub, protože do jejich uvažování nevidím, nejsem zaměstnanec, ale zákazník jako ty, ale to krásný, drahý a skvělý měli a chtěli mít taky nějakou levnější variantu. Tak udělali Apus apod. A protože v Český republice je každýmu HLAVNĚ o cenu, tak rozjíždějí to Eko nebo jak se to jmenuje, který je tuplem očesaný o všechny vychytávky, ale je levný. Pokud nechtějí prodávat vyloženě nějaký šunt z "másla" tak jim zbývá ušetřit jedině na jednoduchosti a na menší pracnosti při sestavování...

            [ Zpět ]
            Datum: 21.05.2008
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                   

              Naprostý souhlas, ale raději bych ušetřil na levnějším sedadle než-li na bezpečnosti/nebezpečnosti takovéhoto dílce navíc spojeného přímo s řízením kola. Je to, jako bych v autě měl vyhřívaná sedadla, ale chyběly by mi na nich opěrky hlavy. Prostě na některých navíc neosvědčených či z hlediska bezpečnosti potencionálně nebezpečných dílcích by se šetřit nemělo. Mám pocit že ani k plastovému uložení táhla řízení se Azub u této modelové řady nevrátil ani z důvodu možné nižší ceny nevrátil. A to je správné.

              [ Zpět ]
              Datum: 21.05.2008
              Autor: Martis
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                     

                Já nevím co se tady řeší....Každý ať si koupí co chce, nebo na co má....Když mi nabídka nevyhovuje, ať už z jakéhokoliv důvodu, tak si vyrobím nebo nechám vyrobit něco dle vlastního návrhu..jak prosté, milý Watsone...zase je pravda ta,že by v sekci lehokolo nikdo skoro o ničem nediskutoval nebýt těhle ptákovin.Kde jsou ty časy, kdy se tady nechaly najít dobrý rady....

                [ Zpět ]
                Datum: 21.05.2008
                Autor: Neregistrovaný uživatel (highlander)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                       

                  Tak myslím, že se to řeší i s ohledem na informovanost potencionálních budoucích zákazníků Azubu, aby věděli, že tu nějaké riziko na tomto levnějším modelu je. Řekl bych to asi takhle: Pro jejich větší informovanost. Ale troufl bych si i tvrdit, že sem občas chodí i Azubáci a přečtou si zkušenosti či názory svých zákazníků a i to může být mnohdy tou hybnou silou správným směrem.:-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.05.2008
                  Autor: Martis
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                         

                    Azub není jediným výrobcem lehokol, které je možné zakoupit....jsme v jedné Evropě...a při dnešním prům.platu...hlavně mě nekamenujte....jak jsem psal výše...kup si co chceš nebo na co máš....a já Azuba nechci....taky ho nemám..

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.05.2008
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (highlander)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                 

            Nevím kde bereš tu jistotu, že pevné horní řízení je nebezpečné. Já s ním jezdím a párkrát jsem spadl, jednou nepěkně s kolem naloženým na těžko v cca 40 Km, a řízení vždycky pád přežilo bez problémů, což se nedá říci o jiných částech kola.
            Tím úrazem myslíš co? Kastraci jezdce po nárazu do pevné překážky?
            Pokud se mi ulomí představec, tak mi z rámu zhruba zůstane trčet to co trčí z představce Azubu při sklopeném horním řízení, tudíž toto riziko není větší. Pokud řízení vydrží, kinetickou energii zachytí z části ruce a pak hrudník. Myslím že podobné to bude i Azubu s pevným představcem.
            Patrně s tím mají u Azubu nějaké zkušenosti a netroufli by si poškodit dobrou pověst pro pár ušetřených korun.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.05.2008
            Autor: Suchoj
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                   

              super prispevek, neni nad osoboni zkusenost. diky

              [ Zpět ]
              Datum: 21.05.2008
              Autor: Billicek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                     

                Tyhle zkušenosti je lepší nemít. :-)
                Jinak, aby nedošlo k omylu, nejezdím na žádném Azubu s pevným řízením, ale na vlastním homebuiltu.

                [ Zpět ]
                Datum: 21.05.2008
                Autor: Suchoj
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                       

                  já si právě udělal horní řízení s kloubem kvůli bezpečnosti. Ale přijde mi celkem subtilní tak bych to pravě možná předělal na pevné.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.05.2008
                  Autor: Billicek
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                         

                    No já pevné dělal z lenosti zdržovat se vyklápěcím. Teď bych už neměnil, protože musím denně dostávat kolo z paneláku a pevné řízení mi to v těsných prostorách usnadňuje.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.05.2008
                    Autor: Suchoj
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                         

                    sklopné horní taky usnadňuje nastupování a můžeš si nastavit průběžně vzdálenost řidítek od hrudní košatiny...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.05.2008
                    Autor: vladaza
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                           

                      to jo ale prijde mi to ze jakoby "plave"

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.05.2008
                      Autor: Billicek
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                           

                      Ono horní řízení na Azubu "plave"? Nebo plave hoummade improvizace? Mě se to moje řízení v "představci" giglá/vyklá především když jedu pomaličku a vystrčím řidítka dopředu - mám tam krátkou tyčku a zcela neergonomicky si kopu kolenama do řidítek, ruce musím mít natáhnuté jako pavián a enem z kopca se na řidítka můžu pověsit a spočnout.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.05.2008
                      Autor: šmudla
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                             

                        na azubu nevim, to moje domorobo to delalo. Od vcerejska uz nee :-) mouchy je proste potreba vychytat postupne

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.05.2008
                        Autor: Billicek
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                             

                        měl jsem na maxovi na horním řízení rovná krátká řidítka, a při šlapání řízení reagovalo na pohyb nohou, takže se mi to porad mrmlalo ze strany na stranu. dal jsem místo toho pořádný vlaštovky, a už je to dobrý

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.05.2008
                        Autor: Noch
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                   

              Sorry, omlouvám se, že jsem se ne zcela přesně vyjádřil, samozřejmě jsem hovořil pevné spodní řízení. Ale někteří mě pochopili i přesto správně. Takže ještě jednou, hovořil jsem výhradně o spodním řízení.:-)

              [ Zpět ]
              Datum: 22.05.2008
              Autor: Martis
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                     

                Aha, tak to nevím, nemohu soudit, nemám s tím zkušenosti. Asi by bylo nejlepší, kdyby se k tomu vyjádřil někdo z Azubu, tohle by mě zajímalo. :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 22.05.2008
                Autor: Suchoj
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                       

                  Bezpečnost pro jezdce na typu představce spodního řízení podle mě nezávisí. Rozdíl je v tom, že s tím sofistikovanějším představcem je možné mít řídítka tak pevně, aby se s tím normálně jezdilo, ale přitom se pořád mohla otočit kolem osy rovnoběžné se směrem jízdy v případě, že kolo spadne na bok. Tím se zabrání jejich zohnutí a případně zlomení.
                  Na druhou stranu pokud je to nastaveno na moc snadné otočení řídítek, tak se člověku někdy otočí nechtě, třeba když při podklouznutí na mokru chytá balanc. A to na bezpečnosti spíš ubere.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.05.2008
                  Autor: Jirka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                         

                    bať!

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.05.2008
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                         

                    Tož, přít se s Tebou, Jirko, nechci, ale můžeš mi tedy říci, proč tedy AZUB přešel na otočný představec od pevného, když ne kvůli bezpečnosti? Ostatně i v pořadu 12 odvážných zdůrazňoval pan Zemánek především bezpečnost lehokol. Tak Ti nevím, ale pevná řídítka jsou dle mne skutečně u tohoto typu řízení potencionálně nebezpečnější než-li špatně utažená otočná. Spadl jsem z toho na bok a vím, co to je z vlastní zkušenosti. Pokud vím, tys měl dokonce i nehodu????Vím i, že otočná řídítka mě uchránila před vážnějším úrazem a kolo zůstalo zcela bez poškození řízení i po pádu. S pevným představcem bych v lepším případě tlačil domů v horším by mi kolo padlo ještě celou svou i mou vahou na klouby rukou, pokud bych tam neměl chrániče rukou. Co se týče uklouznutí na mokru, uklouzneš stejně tak dobře s dotaženým otočným či neotočným, a balanc chytneš stejně ale pokud upadneš, bude to už jiná.(viz. výše). Už se mi stalo, že mi hrb v lese vyhodil nohy z pedálů a pak jsem vletěl přímo do bláta - s dobře utaženým otočným představcem jsem, jak říkáš balanc, chytil úplně v pohodě. Kdybych však býval spadl, tak s pevným představcem by to byla asi šlupka.:-(

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.05.2008
                    Autor: Martis
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                           

                      100% souhlas s Jirkou, mám dojem, žes smysl otočného představce nepochopil. Skutečně, pokud by se jednalo o bezpečnost, byl by představec pevný, protože je to tak bezpečnější pro jezdce. Otočný představec je trošičku bezpečnější pro kolo a proto tam je, kvůli zmenšení rizika ulomení řidítek _po_ pádu kola (tedy v momentě, kdy už se pilot válí po zemi a řitítka mu nijak nepomůžou). Naproti tomu se špatně seřízeným otočným představcem je riziko pádu (někdy i dost podstatně) vyšší.

                      Dalo by se říct, že pro toho, kdo jezdí rozumně a nepadá, je otočný představec absolutní zbytečnost pouze zvyšující hmotnost a složitost kola.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.05.2008
                      Autor: PavelŠ
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                           

                      ještě teda dodatek ohledně osobních zkušeností:
                      Spadl jsem párkrát i s pevným představcem (a ulomila se mi řidítka uprostřed), pak i s otočným (řidítka se ulomila až na konci), jednou i s plně naloženým kolem při rychlosti přes 50 km/h - uklouzl jsem na bahně. Jezdil jsem (nebo pokoušel se jezdit) s kolem po různě kluzkých površích (např. po zcela hladkém ledě brněnské přehrady) a z těchto zkušeností můžu říct, že tam, kde jsem s otočnými řidítky spadl, protože se mi přestavec otočil, bych to s pevnými možná vybral (teď mám otáčení představce utažené hodně nafest, otočí se opravdu až nárazem). Je možné, že pád, který popisuješ, by se ti s pevným představcem ani nestal a pokud ano, nejspíš bys řidítka pustil dříve, než dopadla na zem, takže by se ti taky nic nestalo, jen bys ulomil řidítka.

                      Myslím si, že existuje nemálo lidí, kteří si kolo kupují proto, aby na něm jezdili, ne proto, aby z něj padali, takovým můžou být úvahy o otočnosti přestavce zcela ukradené. Například já jsem při rozumné jízdě ještě nikdy nespadl (padám jen když dělám vylomeniny, a i tak celkem málo).

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.05.2008
                      Autor: PavelŠ
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                             

                        Myslím, že existuje i dost lidí, kteří si i auto kupují, aby v něm jezdili, ne aby v něm bourali. Přesto výrobci i zákazníci dnes požadují aktivní i pasivní bezpečnost. Já na kole jezdím a protože na něm jezdím, tak občas i padám. Přestože se snažím jezdit opatrně, je to součást mého ježdění, protože ne vždy lidský mozek vyhodnotí tu či onu situaci správně a v dostatečném předstihu či je to kolikrát i dílem náhody či drobné nepozornosti. A myslím, že spoustě začátečníků právě na lehokole je první pád takovým lehokolovým křestem. Samozřejmě, ted´jde o to, jak takový pád dopadne, aby je hned na počátku nefrustroval a od lehokola neodradil. A zde je tomu třeba trochu předcházet a jít naproti drobným opatřením, aby se daly škody a rizika maximálně zmírnit, obzvláště pokud takové opatření stojí pár stovek. A od toho je tu výrobce, aby svá kola vylepšoval drobnými - mnohdy i nenákladnými opatřeními - a pomohl tak zákazníkovi předejít úrazu dříve, než-li se tento stane, aniž by zákazník cokoli o tomto vůbec tušil či se v tom nějak sám vyznal. Zvláště, pokud je to ta přednost, kterou sám na svém výrobku vyzdvihuje.Takový zákazník pak jistě svému výrobci bude v případě nevyžádaného pádu velice vděčný, tak jako já jsem AZUBu vděčný za tento otočný představec, který mě uchránil úrazu či zlomených řídítek. Tot´ můj názor.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.05.2008
                        Autor: Martis
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                               

                          Automobilovy priklad je naprosto skvely. Je jasne ze sest nebo dokonce 12 airbagu je lepsich nez jeden. To same s ABS a EBD apod. Tak proc jsou nektera levna auta nabizena jen s jednim airbagem??? Pokud chce nekdo levne lehokolo, a ma obavu z bezpecnosti, at si poridi AZUBa s hornim rizenim. A nebo at si koupi drazsi radu. Nekde jednoduse musi byt rozdil...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 03.06.2008
                          Autor: honzagalla
                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                 

                            Proč kupovat dražší řadu..... kvůli lepšímu představci??? Ano rozdíl je třeba a někde je skutečně ten cenový rozdíl udělat, ale kolik se na takovém pevném představci ušetří???..to by mně jako laika docela zajímalo. Pokud mi v případě pádu prasknou řídítka, zraní mě a budu muset kolo navíc poté přestrojovat, shánět nová řídítka, platit je, tak raději snad rovnou zvážím ten lepší představec, jak tu již , myslím Jirka??? psal, ale proč hned kvůli tomu kupovat vyšší a podstatně dražší řadu??? To nechápu. Chápu, že levnější kola nemají rám z Duralu ale z chrom-molybdenu - zde je rozdíl v ceně materiálu více než patrný a jasný, chápu, že se ušetří na drahé sedačce či levnějším osazení. Ale nechápu proč šetřit tam, kde se horší potažmo levnější řešení neosvědčilo. Viz opět příklad z automobilů:
                            Nemám na hliníková kola???...tak mám plechová. Nemám na posilovač řízení či klima...jezdím a řídím bez nich. Ale nikdy nejezdím bez bezpečnostních pásů či spolehlivého řízení či kvalitních brzd. A spolehlivé a bezpečné řízení i brzdy jsou i u laciného kola naprosto nezbytné.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 03.06.2008
                            Autor: Martis
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                   

                              Já jsem s tím představcem najezdil pár tisíc kilometrů. Nebezpečný není! Ty řidítka jsou z hliníku a možnost, že je zlomíš si nedovedu představit. Ohnul a rovnal jsem je fakt mockrát. Zprasil jsem je tolik, že jsem je rovnal lešenovou trubkou navlečenou na řidítko, protože jinak jsem to nebyl schopen o tolik narovnat. Dělal jsem to asi patnáctkrát a nikdy se nezlomily. Ten Tebou kritizovaný představec podle mě nemá s bezpečností nic společnýho. Je to jenom starší varianta a dneska je podle mne ta varianta lepší. Ale když to hodím zpátky k autům, tak nezačnu prodávat starší auto proto, že už se vyrábí lepší nebo si nekoupím renaulta, ale nejnovější mercedes, protože ten má lepší vychytávky.
                              Mě se naopak, stejně jako Jirkov,i stalo, že s tím novým otočným představcem jsem spadl proto, že když jsem s tím blbnul v lese, tak ve chvíli, kdy bych to s tím neotočným udržel rukama, tak tady se mi při záběru protočili řidítka a ležel jsem na zemi a sunul se po kamenech ze svahu dolů.
                              Já souhlasím s Jirkovým tvrzením, že starší neotočný představec je bezpečnější pro kolo, ale nebezpečnější pro jezdce.

                              Když chtěli Azubáci udělat levnější kola, tak se podle mne snažili ušetřit na všem. A třeba tyhle představce prostě měli ještě na skladě. Nevím, je to jen moje domněnka. Každopádně, když budeš postupovat tak, že si u každýho možnýho zlevnění řekneš, že to je jen o kousek a ta dražší možnost je lepší a tedy to nestojí za to, tak si to řekneš u všeho a jsi přesně tam, kde na začátku..... :o)

                              [ Zpět ]
                              Datum: 03.06.2008
                              Autor: Jurimír
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                     

                                Rekneme to takhle. My mame svoje zkusenosti z testovani a take spoustu komentaru od spousty nasich zakazniku. podle toho pak vyvijime nase kola. Cokoliv co udelame, si poradne promyslime a temer kazdy detail ma svuj duvod. Jen tezko si dokazete predstavit kolik ruznych variant se da vymyslet, kdyz hledate vychodisko ze zadani: levne, pouzitelne, dostatecne kvalitni. A z tohoto duvodu ma Bufo a spol pevne rizeni a Mini a spol otocne. A jsme si moc dobre vedomi vsech pro a proti.

                                Mimochodem. Vyjmenujte vice jak dve zahranicni lehokola s podobnym otocnym systemem...


                                Nevite? Ani nemuzete. Vice jak dve nam nejsou znama...

                                [ Zpět ]
                                Datum: 03.06.2008
                                Autor: honzagalla
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                       

                                  A to je důvod, proč jsem právě zákazníkem Azubu a ne třeba Nazcy či Flevobiku. Právě pro vaše přednosti jsem u vaší firmy utratíl již nemalý balík peněz a další možná ještě utratím.:-)

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 03.06.2008
                                  Autor: Martis
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                     

                                Částečně s Tebou souhlasím, nicméně si zde stále nerozumíme. Já říkám, že nejvíc se dá ušetřit na použitém materiálu a pak na osazení. Tam bych zřejmě hledal první rezervy. Ten představec mi prostě připadá nešt´tastná volba k úsporám, podobně, jako kdyby sáhlli opět po plastovém táhlu řízení. Samozřejmě si Azub může šetřit na čem chce a kde chce, je to jejich výrobek a jejich volba i úspora. Sám za sebe bych však u tohoto konkrétního modelu jako zákazník zde nešetřil a to se zde snažím sdělit potencionálním zákazníkům.At´si raději za ten jiný představec připlatí a žádají ho i u této nižší řady. Vycházím zde ze svých zkušeností a co bych asi dělal já. Rozhodně bych však nekupoval vyšší a dražší řadu kvůli představci, jak píše Honza Galla.

                                [ Zpět ]
                                Datum: 03.06.2008
                                Autor: Martis
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                       

                                  Řekl bych, že když vyrábím komplikovaný díl, tak cena materiálu je třeba 10%, zbytek jsou člověkohodiny dělané kvalifikovanými lidmi a k tomu nějaké knowhow. Takže i když bych sehnal dvakrát levnější materiál, tak pokud z něj budu dělat to samé, snížím koncovou cenu o 5% a zaplatím za to výrazně horším materiálem. S tím mě přece zákazník pošle do háje. Ušetřit se dá naopak na tom, že se to udělá méň komplikovaný. Stáhni člověkohodiny z pěti na čtyři a máš to třeba o 15% levnější. Materiál podle mě nebude cesta k úsporám, je to ta technická komplikovanost. Jako dvoudílný nebo jednodílný představec.

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 04.06.2008
                                  Autor: Jirka
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                         

                                    Vidím, že zde, Jirko, máš stálé příznivce - vždy nejméně dva hlasy.:-)))) No nicméně nevěřím tvému tvrzení, že poukud na stavbu rámu kola použiji místo Duralu Chrom molybden, tak ušetřím pouze 5 % z celkové ceny. Co se týče materiálu, jsem nemyslel zrovna použitý materiál na představec nýbrž na celé kolo. Ale už mě to prostě nebaví neustále to rozebírat. Prostě jsem zde pouze napsal potencionálním zájemcům o Ibex, Bufo atd. - prostě ty levnější Azuby co nan nich oceňuji, ale že bych nebral ten pevný představec a že považuji za nešt´astné zde šetřit. Pak už se to rozeběhlo zbytečně někam, kam jsem to vůbec nechtěl.Tečka.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 04.06.2008
                                    Autor: Martis
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                           

                      Za prvé jsem přesvědčený, že otočení toho představce jen lehce pozmění způsob poranění těch kloubů, ale nemůže mu zabránit. Začne se to přece otáčet až když dojde k nárazu.
                      Hlavně si ale myslím, že takhle závažným způsobem si ruku k zemi nepřirazíš. Při dopadu kola řídítky na zem je náklon oproti zemi už nějakých 20°. Za jízdy si většina lidí nedovolí jít pod 55-60°, šílenci na správných pneumatikách a známém kvalitním povrchu jdou na 45°. Každý má svůj vlastní přepínač, kdy mozek dojde k závěru, že už to není jízda ale pád. K tomu závěru nedojdeš ty, to tvůj mozek rozhodne za tebe, protoži jsi potomkem nesčetných generací co dokázaly poznat tygra dřív, než mohli nad tím začít přemýšlet. Chceš mi vážně tvrdit, že se ti povede dopadnout na zem a ruku při tom mít stále na řídítku? Pustíš ho automaticky při náklonu okolo 40-45° a fyzikální zákony říkají, že máš víc než dost času strčit ruku do zábradlí, svodidla nebo křoví a zlomit si ji tam ještě před tím, že dopadnou řídítka na zem.
                      Mě se povedlo přilehnout si klouby ruky řídítkem, a ten otočný mechanismus tomu nijak nepomohl. Bylo to jednou když jsem blbnul v terénu a kolo dopadlo pravou stranou na mez když bylo nakloněné právě asi těch 45°. Tím pádem ta síla nárazu nemohla ani na suché hlíně napáchat škody, jen byla lehce zaprášená rukavic. Totéž pak v zimě na sněhu, musela tam vždycky být vysoká sněhová bariéra nebo tak, jinak má člověk v době nárazu ruku dávno někde jinde.

                      Krom toho pokud si pamatuju správně tak jsem měnil řídítka dvakrát na kolech s neotočným představcem (před jeho zavedením) během cca 7000km a jednou na kole s otočným představcem během dalších 5000km. Každý ať si rozhodne, za kolik peněz mu takový rozdíl stojí a podle toho nechť si koupí představec. Podotýkám, že jsem s tím mlátil o zem celkem často, protože občas jedu kam nemám abych viděl, jestli to projedu. A věci jako 10cm vysoký vlhký kořen šikmo pak většinou neprojedu :-).

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.05.2008
                      Autor: Jirka
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                             

                        Jirko, jak jsem psal kolegovi výše, já na kole jezdím, jezdím - i jako ty - občas padám. Já na kole nepřemýšlím, pod jakým úhlem budu asi v příští zatáčce padat. Ty jseš kolovědec, já běžný šlapálista pro radost. Když spadnu, tak ležím. Konec. Ale ne?!?!?!....to není vůbec žádný konec!!!!..... protože zde je úžasný vynález AZUBu - otočný představec!!!....+ můj drobný "zlepšováček" - chrániče rukou.Narovám řídítka, opráším sebe a jedu dál. V tom vidím úžasnou výhodu otočného přestavce. Na nic nemyslím, vím, že se na něj mohu spolehnout. Nemusím se bát upadnout. A přál bych totéž všem majitelům Azubů, aniž by nad tím museli přemýšlet či se toho obávat, je tu AZUB a AZUB už to za vás dotáhl a vymyslel...Takže vy už můžete jenom nasednout a jet!:-)))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.05.2008
                        Autor: Martis
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                               

                          Tož pokud ti ten představec vždycky pomohl tak gratuluju, mě už se stalo, že nepomohl. Asi směrem nárazu nebo co, různě ohnuté různé části řídítek pak byly výsledkem. A jednou mě rupnul i ten samotný představec, těsně pod spodním ložiskem hlavy. A naopak mě vždycky lezlo na nervy, že občas člověk v nějaké divočejší situaci nechtě zabere za řídítka a pak z té situace vyjíždí s řídítky šejdrem.
                          Pořád si myslím, že spodní řízení s tím otočným mechanismem je lepší než bez něj. Jen myslím, že to není lék na jakékoliv potíže ani nějaká nezbytnost. Je to jen upgrade, vymakanější verze, chytré vyšperkování.
                          Je pravda, že tohle všechno ví lidé, kteří už mají zkušenosti. Takže je diskutabilní, jestli začátečníkům vnutit tuhle věc i za vyšší cenu, protože ti se nemají na základě čeho rozhodovat, nebo jestli to nědělat. A pokud ne, tak jakým způsobem nabízet případný upgrade a jaké informace o jeho užitečnost k němu dávat. Má to větší význam než třeba lepší přední vidlice nebo lepší tlumič? To upřímně nevím. Ty evidentně máš zkušenosti, které říkají ano. Moje zkušenosti říkají, že možná ne. No a jak se má rozhodnout chudák začátečník? A jak to za něj má rozhodnout chudák výrobce? Tak jako tak to jeden nebo druhý z nás dvou do výrobce našije, že se rozhodnul blbě.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 23.05.2008
                          Autor: Jirka
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: AZUB Apus nebo 5 ?

                                 

                            Docela by mě zajímal cenový rozdíl mezi tím otočným a pevným představcem, zda- li by ten rozdíl byl tak markantní, že se na něm výrobce snažil šetřit. I když ty, říkáš, že je lepší pevný, stejně by mě to zajímalo....

                            [ Zpět ]
                            Datum: 23.05.2008
                            Autor: Martis
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

402 cyklistů (11 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024