reklama

Povolujici se sedlo

Ahoj, mam od zari "levnejsi" silnicni kolo se sedlovkou Ritchey.
Napred jsem myslel, ze mi vyhovuje (hlavne do kopcu) mit sedlo posunute uplne nadoraz dopredu (a to jsem si musel misto puvodniho predstavce 120 koupit 100, protoze puvodni 120na mne byl opravdu moc dlouhy) a celou zimu tak drzelo.
Ted se mi ale uz sedlo 2x povolilo (ten sroub nahore v tom "oblouku" jak se v nem posouva sedlo dopredu) a zjistil jsem, ze se mi mozna precejen lepe slape, kdyz sedlo posunu asi tak doprostred (vodorovne) kdyz tak navic i mene krcim ruce v loktech a muzu se oprit i rukama do pak
(jak se tedy mimochodem lepe slape do kopcu - se sedlem spis vepredu anebo vzadu, i kdyz vim, ze je to asi u kazdeho trochu jine?).
Jde o to, ze jak jsem to mel uplne vepredu, tak to opravdu sedelo blbe a nedivim se, ze se to mohlo povolit, ale ted mam sedlo asi tak uprostred, vypada, ze to hezky "zapadlo do zubu" ze je akorat tak vodorovne, ale povolilo se mi 2x behem cca 250-ti km, i kdyz jsem utahl opravdu vsi silou a mel obavy, jestli uz neco neutrhnu ;-(.
Netusite prosim nejakou fintu co s tim, aby se to porad nepovolovalo, protoze mam obavy, ze se to povoli zas, i kdyz je to v celkem "optimalni poloze uprostred a vodorovne" ?

Mozna je to tim, ze u nas jsou i hodne derave silnice a ted se mi to povolilo v kopcich (kolem Kostomlat a zjistil jsem to az pri vyjezdu na kopec Lovos) Dik ...

[ Zpět ]
Datum: 28.04.2008
Autor: VladaS
  • Re: Povolujici se sedlo

         

    Záleží co znamená povolilo. Pokud se skutečně povolí šrouby co to drží, tak na ně dej locktite. Pokud se ovšem šroub nepovolí vůbec a jen povolí sedlo a posune se nebo změní úhel a šroub stále drží a je dotažený dost, tak je to špatná konstrukce sedlovky a nic moc s tím neuděláš.

    A sedlo má být předozadně tak, aby bylo akorát vůči pedálům, což závisí na geomtrii kola a také hodně na tvoji proporcích (hlavně na poměru délky lýtkové a stehení části - pro různý tento poměr a stejně dlouhé nohy je potřeba sedlo posunout výrazně jinak).
    Jinak obecně sedlo více vepředu je lepší na silový záběr a jezdí se hodně vepředu na dráze a na časovky. A trošku víc v zádu je lepší na frekveční šlapání.

    Začal bych dle klasické poučky kolmice z kolene procházející osou pedálu a pak podle pocitů z jízdy doupravil.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2008
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Povolujici se sedlo

           

      Prave asi blba konstrukce te sedlovky, ktera je nahore "ohnuta do oblouku" a drzi to tam jednim imbusem a kupovat jinou se mi moc nechce, i kdyz jestli by treba nepomohla s podobnou konstrukci, jako mel Favorit.
      Vzdy je imbus volny a sedlo se posune dopredu a zaroven sklopi spickou nahoru.
      Poprve se mi to stalo asi 70km od domova a bylo to volne uplne (predstava, ze bych jel domu 70km vestoje byla opravdu "desiva" ;-)...), protoze s sebou vozim vsechny imbusy, ale tenhle velky (ktery je jen na te sedlovce) nevozim, protoze se mi nezdalo pravdepodobne, ze bych jej nekde potreboval.
      Nastesti jsem jeste na miste ten imbus vyzebral od nejakeho chatare, ale nez jsem prijel domu, tak se to povolilo znovu a pripadal jsem si "jak na kole na kolovou" ;-D.
      Nastesti se na tom da dojet (i kdyz blbe), tak ten imbus porad nevozim (ze se mi kvuli tomu nechce vybalovat cele naradi, ktere vozim az vespod v podramove brasnicce), takze se to da dotahnout az doma (snad se tam neda neco "moc vycvachtat") a ted to ani nebylo volne uplne i kdyz to opet popojelo dopredu, ale zkratka to prece musi jit utahnout tak, aby se to porad nepovolovalo ;-( ...

      [ Zpět ]
      Datum: 28.04.2008
      Autor: VladaS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Povolujici se sedlo

         

    Vypada to, ze pujde asi o stejnou vec, co se tu uz jednou probirala: http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=5927...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2008
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Povolujici se sedlo

           

      Dik, ten obrazek uz tam neni, ale podle popisu to vypada opravdu na to same.
      Nemel jsem ten imbus jeste uplne vyndany, ale vypada, ze je to pod tim mastne a kdyz to mam povolene, tak citim, ze tam mozna nejake ty zoubky jsou, ale moc velke asi ne a jak bych potreboval (opravdu jen mirne) sklopit spiscku to nevychazi a musim mit vic vodorovne, nez by mi to vyhovovalo..
      Az se to zase povoli (a pocitam, ze urcite ano :-(...), tak to rozeberu cele a podivam se na to.

      Jinak ten "Loctite" to se da jeste nekdy povolit, pokud se s tim rozhodnu hybat, nebo to vyjde nastejno, jako treba Epoxy ?

      O Loctite zatim neuvazuju, ale koupil jsem kolo nekdy v zari, takze asi spis zajet do kramu a zkusit jestli si s tim poradi, nebo jako tu reklamaci, i kdyz mi tam asi doporuci spis take koupit jinou sedlovku, ze tohle je asi opravdu "blby system" ;-( ...

      [ Zpět ]
      Datum: 29.04.2008
      Autor: VladaS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Povolujici se sedlo

             

        Locktitu je spousta druhů. Na kole se používá výhradně ten na povolitelné spoje, tedy šroub drží, ale povolit lze bez problémů kdykoliv.
        Konkrétně nejčastěji se na kole používá tenhle:
        http://www.loctite.as/?p=productsMore&...

        On se pak hodí na více spojů. Používá se především u kotoučů, třmenu brzdy a šroubů u čepů u fullů.
        A ta 10ml lahvička vydrží možná věčně, takže to není velká investice, ono se ho moc nedává na jeden šroub.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.04.2008
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

261 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024