reklama

vybočování kolen k rámové trubce

Mám tretry Taho a pedály SPD 520. Při šlapání nemohu udržet nohy v ose. Koleno v horní pozici vždy kmitne směrem k rámové trubce.Bojím se, že si tím můžu odrovnat nohy.Čím to může být (špatně seřízené kufry, posed,technika šlapání) ?

[ Zpět ]
Datum: 19.04.2008
Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
  • Re: vybočování kolen k rámové trubce

         

    Podle me nejspis spatnou technikou slapani. Kufrem ani vyskou sedla v podstate neovlivnis podelnou osu chodidla v zaberu. Sam jsem kdysi trosku kvedlal koleny do stran pri slapani, spolehlive mne z toho "vylecilo" silnicni kolo, spravilo se to samo.
    Nakolik to muze mit vliv na kolenni klouby netusim, kazdopadne presne v horni uvrati neni noha v zaberu, tak to snad nebude tak hrozny (zalezi taky na dobe stravene v sedle a az jak moc ten pohyb kolen do stran je).
    SPD a tretry v kazdym pripade udrzi nohu v lepsi poloze, nez pedaly bez naslapnyho systemu a obycejny boty.
    Napada me- nemas na svou postavu moc dlouhy kliky? Nejezdis moc silove?- Jakou frekvenci za minutu? Tohle muze byt taky jedna z pricin.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.04.2008
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vybočování kolen k rámové trubce

           

      Měřím 182 cm a jestli mám kliky moc dlouhé neumím posoudit. Kolo mám crossové Pells comp velikost 21". Myslím, že silově moc nejezdím, ale asi budu muset začít abych stačil přítelkyni, která si koupila dost dobré silniční kolo. Frekvenci šlapání jsem si neměřil. Ani nevím jak se to dělá.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.04.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: vybočování kolen k rámové trubce

         

    Hm, odpověz si na ty své otázky - kufry : http://www.ivelo.cz/domaci-dilna/nastaveni...
    posed :http://www.ivelo.cz/domaci-dilna/vymena-sedla...
    O technice šlapání se tu mluvilo. Z mé zkušenosti - pokud držím kufrem pedál stále v záběru ( dopředu i dozadu) tak necvaká a a kolena se " neviklají ". A pak jezdit, jezdit a myslet si na to.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.04.2008
    Autor: hasan
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vybočování kolen k rámové trubce

           

      Díky za odkazy.Našel jsem si ještě jeden a přišel jsem na rozpor.Ivelo doporučuje mít tretry patou mírně k rámu ( ne rovnoběžně). Na tomto odkazu uvádějí, že to musí být rovnoběžně.
      http://cykl.cz/item/spravny-posed-na-kole...

      A pak si vyber.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.04.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: vybočování kolen k rámové trubce

             

        Natočení kufru a tedy pak jestli je pata mírně k rámu nebo ne, tady obecné poučky moc neplatí a je to velmi individuální a musíš to nastavit tak, jak je přirozená poloha tvojí nohy, jinak bude problém.

        Tedy z těch pouček je to jen orientační výchozí stav, který je třeba upravit.

        Já mám třeba jen dost velký rozdíl mezi nastavením pravé a levé nohy, pravou mám patu o více než 1cm blíže k rámu.

        Dá se vyjít přibližně s přirozeného postavení nohou, tedy zkus si stoupnout přirozeně na místě a sledovat jak máš vytočené nohy nebo to samé při chůzi.

        A znám lidi, co mají paty až tak k rámu (a tak je mít potřebujou), že mají u některých rámů problém se škrtáním paty o rám (zvlášť když mají současně velké nohy).

        [ Zpět ]
        Datum: 20.04.2008
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vybočování kolen k rámové trubce

           

      Tak jsem si s tím dal práci. Vyrobil olovnici a po měření jsem zjistil, že mám asi špatnou velikost kola. Při prodeji jsem chtěl 19" ale prodavač mě utvrdil, že je pro mě lepší 21". Dobře mně tak neměl jsem se nechat. Výšku sedla mám dobrou ale sedlo mám moc vzadu a už se nedá posunout.Podle měření olovnicí od středu mám špičku sedla cca 85 mm (má být cca 55 mm ?). Nevychází to ani když si spustím olovnici z čéšky kolene k ose pedálu.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.04.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: vybočování kolen k rámové trubce

             

        Špička sedla vůči středu, to vůbec nemá cenu měřit, protože je to zcela nesmyslný údaj. Jednak jsou sedla různě dlouhá a pak pro stejný posez je špička úplně jinde a hlavně to každý potřebuje zcela jinak. A pak vlastně pro různou výšku sedla a různě velkého jezdce to bude opět úplně jinak. Znám lidi, co mají špičku sedla při větší výšce klidně skoro 15cm za středem a naopak extrémy opačné, kdy je až k těm 5cm.

        A třeba manželka má stejně dlouhé nohy jako já a stejně vysoko sedlo a přitom ho má o 4cm více vzadu než já. Je to dané jinými proporcemi, já mám krátkou stehení část nohy, takže sedlo potřebuju hodně vepředu.

        Velikost rámu neovlivní předozadní posun sedla, na té nezávisí vůbec. Tohle ovlivní pouze sedlový úhel, tedy závisi na konkrétní konstrukci rámu.
        Velikost ti udělá pouze rozdíl jak je vysunutá sedlovka, ale pořád při stejném sedlovém úhlu bude předozadně stejně.

        Pokud nejde sedlo více dopředu a potřebuješ ho tak, tak jeslti máš hokejku sedlovku, tak vyměnit za rovnou. Tím získáš cca 2,5cm posunu dopředu.
        Pokud už máš rovnou a stále to nestačí, tak máš buď hodně atypickou postavu nebo hodně atypický rám s velmi malým sedlovým úhlem.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.04.2008
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: vybočování kolen k rámové trubce

               

          Jak poznám sedlovku hokejku od rovné?Mám tuto :
          http://pells.cz/default.asp?lang='CZ'...

          Říkáš, že na vzdálenosti sedla od středu nezáleží. S tím, že má být kolmice olovnice z čéšky kolena k ose pedálu tedy souhlasíš? Jak toho tedy dosáhnout ? Ta kolmice u mně je asi 5 cm před osou pedálu. Kliky mám Truativ iso flow 175 mm.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.04.2008
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: vybočování kolen k rámové trubce

                 

            To je hokejka (poznáš dle toho, že zámek sedlovky má zahnutý).
            Svislice z kolene procházející osou pedálu je dobrý výchozí bod jak začít nastavovat, ale také to tak nemusí vyhovat každému.

            Pokud máš kolmici z kolene 5cm před osou pedálu, tak potřebuješ naopak sedlo posunout hodně dozadu a ne dopředu.

            Důležité je také jak to měříš, ono stačí při měření lehce natočit pedál a koleno se celkem výrazně posune. Je nutné držet noho v poloze jako bys šlapal.

            [ Zpět ]
            Datum: 20.04.2008
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: vybočování kolen k rámové trubce

                   

              To je věda, kterou nemůže normální laik zvládnout. Normální by bylo, aby to zvládli prodavači při prodeji kola. Když jim něco takového řeknete, tak se na Vás podívají, jako by jste spadl z Marsu.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.04.2008
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: vybočování kolen k rámové trubce

                     

                Ale není. Nejdřív nastav výšku sedla podle obecné poučky, kdy je noha v dolní úvrati s patou na pedálu mírně pokrčená (nanapnutá). Pak zkontroluj svislici koleno - osa pedálu při vodorovné poloze klik a s nohou samozřejmě vepředu. Jestli je koleno 5cm před pedálem, což je nějak moc, musíš posunout sedlo dozadu.
                Pak můžeš jemně dolaďovat výšku i polohu sedla a kufrů. Já mám Taho od září loňského roku a doteď upravuju kufry, protože mám problém s levým kolenem.

                [ Zpět ]
                Datum: 20.04.2008
                Autor: Neregistrovaný uživatel (IvošII)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: vybočování kolen k rámové trubce

                       

                  Ale je.Když už půl roku upravuješ kufry.Těch možností čím by to mohlo být, že tě bolí koleno je mnoho.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 20.04.2008
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: vybočování kolen k rámové trubce

                         

                    Na mě se teď vykašli, řeší se tvoje kolena :-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 20.04.2008
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (IvošII)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: vybočování kolen k rámové trubce

             

        Hele ono taky záleží na poměru horní části těla a délce nohou, nejen na celkové výšce. Každý jsme ruzní . . .
        Já měřím 178 a s úspěchem a pohodlím jezdím na treku 21. Horáka mám 19 a taky pohoda.
        Myslím, že je dobře, že ses nechal ukecat.

        Jestli ono to vybočování kolen nebude spíš fyziologický. Někde jsem četl, že se tím nemáš trápit. Nic nehrozí.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.04.2008
        Autor: Bejbís
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: vybočování kolen k rámové trubce

         

    A kdy sis toho všiml, že Ti koleno kmitá k rámové trubce? Třeba to tak děláš odjakživa a teprve teď sis toho všiml.
    Taky je možné, že vnímáš jen druhou půlku toho pohybu. Že Ti jde nejdřív koleno od rámu a v horní pozici se k tomu rámu vrací. A dělají Ti to obě kolena stejně?

    [ Zpět ]
    Datum: 20.04.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vybočování kolen k rámové trubce

           

      Dělá mně to hlavně pravá noha. Včera jsem si upravil sedlo tak aby mně seděla ta kolmice z čéšky kolena na osu pedálu. Byl jsem se projet. Kolenní úpon nebolel, ale ráno mně bolel pravý palec. Všiml jsem si, že špičkou levé nohy můžu mírně pohybovat na obě strany. U pravé nohy můžu špičku vytočit jen k rámu. Do prava od rámu je to natvrdo a trochu mně to při šlapání táhne. Nevím jak nastavit kufry nebo zámek pedálu SPD 520 tak, abych mohl špičkou mírně zakvedlat na obě strany.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.04.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: vybočování kolen k rámové trubce

             

        Ten pravej kufr by snad mělo jít nastavit víc šikmo tak, abys měl vůli na obě strany - při nastavení je potřeba najít tu střední polohu.
        Jestli máš u pravé nohy koleno blíž k rámu než u levé, měl bys mít i pravé chodidlo víc našikmo,(než levé) - špičku k rámu, patu od rámu. A jestli máš u pravé boty kufr nadoraz a nestačí to, nejspíš sedíš na kole nakřivo.

        [ Zpět ]
        Datum: 21.04.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: vybočování kolen k rámové trubce

               

          Díky za radu. Stoupl jsem si přirozeně na zem a zjistil jsem, že mně skutečně špička pravé nohy směřuje trochu do prava. Zkusím ten kufr nastavit ikdyž si myslím, že tam té postranní vůle mnoho není. Taky se bojím, že je podrážka od šroubku vymačkaná a že to sklouzne při dotahování do původní polohy.Když tak posunu kufr o půl centimetru zpátky a budu doufat, že to nebude vadit.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.04.2008
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Svaťa)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

292 cyklistů (9 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024