reklama

Vrzání středu

Ahoj, ahoj...
Dneska, když jsem jel do práce, jsem si všiml, že mi začal vrzat střed u klik. Ne nijak moc, ale občas to vrzne. Tak jsem se chtěl zeptat, zda je to normální a jestli ne, tak jak se tomu dá předejít? Podotýkám, že kolo mám cca 3 dny a nepatřilo mezi nejlevnější...

Díky

[ Zpět ]
Datum: 03.06.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Ukutys)
  • Re: Vrzání středu

         

    Je to normální. Sudej kliky a namazej ctverhran grafitovou vazelínou. :-)
    Praská to, protože to je suché.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (HoHo ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Ok, zkusím to po víkendu udělat...

      Díky

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Ukutys)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      A pokud ti to bude dělat dál, což by ale snad nemělo, asi by bylo vhodné máznout i misky středové osy.
      Před nějakým časem mi kolo taky začalo vrzat, což mi bylo velice záhadné, protože asi týden před tím jsem úplně vyměnil a promazal celé středové složení. A víš co? Kamarád mi máznul sedlovku a WDčkem vystříkal šrouby na sedle a bylo po vrzání. Tohle strašně rády dělají duralové rámy - dobře vedou zvuk a poťouchle nechávají člověka, aby si noc rozškubal...

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Andy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Shodou okolností se mi to stalo u mého nového kola - také cca po 3 dnech - někdy v roce 2003. V rámci garančky - tehdy jsem si to ještě sám udělat neuměl - to přede mnou rozebrali, vyčistili, mázli, nandali - od té doby perfektní.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Zdravim, mam ten samy problem. Mam Meridu Matts sport 300V (model 2005) asi mesic starou a najednou se zacalo ozyvat praskani kdesi ve stredu. Ozyva se to pri slapani, pri velkem tlaku na pedaly ale ne.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Chorche)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Přesně to samé dělá střed mě. Při šlapání v sedě vrže tak, že se až stydím a když stoupnu do pedálů, tak to přestane.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.05.2006
      Autor: Biker65
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Do středu bych se teda moc nepouštěl, nejsi-li odborník. Ten musí u dražšího kola vydržet bez údržby několik let, prý. Ale jistě se na to v rámci garančky podívají. Hledej v sedle, běžně vržou nášlapný pedály, suchej řetěz dělá divy, případně dotyk řetězu a přesmykače, sedlo-li si lanko. Jednou dokonce bylo příčinou záhadnéího pískání šoupání bowdenu od brzdy o blatník, při jízdě do kopce. Odborník teda nejsem, ale vrzalo mi už kde co, ale střed ne. I když se to tak třeba zdálo.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2006
    Autor: žofka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Tak mě už teda střed vrzal a nepomohlo ani namzání misek, čtyřhranu a ani výměna ložiska a ani jeho maximální utažení.
      Odstranil jsem to povolením misky a jejím postupným utahováním, protože při maximálním utažení to vrzalo stále a nedotažené misky bylo to jediné, co jsem ještě mohl udělat.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.05.2006
      Autor: Bejbís
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        Mně koupili v Macy's odvrzávač s malým odcvakávačem a mám pokoj. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2006
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání středu

               

          To se tak někdo má, když má bony ...

          [ Zpět ]
          Datum: 25.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vrzání středu

                 

            Ale musíš mít taky klajdy, jinak ti jsou k ničemu. :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 25.05.2006
            Autor: abernathy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    včera jsem to řešil, po sundání klik a promazání středu mě to začalo vrzat. Vyměnil jsem šlapky a pak jsem zjistil, že to dělali špatně naražené kliky na kuželu a neutažené. Mám trochu starší silničku a tak kužel u klik není ideální. Sundal jsem to, kužel jsem očistil od nečistot a znovu narazil a dobře utáhl a snad to bude v poho.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (bida.ml)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Taky jsem řešila vrzání ve středu. Nic nepomáhalo ,šlapky, kufry, kliky, misky vše vyčistěno namazáno a vrzání se neodstranilo. Až jsem nakonec přišla na to že mi drhne gumová prachovka na zadním náboji. Stačilo pár kapek oleje a bylo po problému.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Navara.)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      mě se ze středu ozývalo takové praskání nebo lupání, pravidelně 2x na otáčku. Docela to trvalo dlouho. Tak jsem měl už strach že odcházejí ložiska, objednal jsem se do servisu, ale v den kdy jsem to měl odvézt, to samo přestalo a od té doby je klid. :-) Nechápu to. Myslíte že to byla podobná závada jako ty tady popisované?
      Jirka

      [ Zpět ]
      Datum: 21.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka M. ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        V pátek mi začalo něco podobnýho, na každý šlápnutí pár lupnutí, ve stoje trochu lepší. Dotahoval jsem kliky (octalink - prý často vrže) a včera už hrůza. Dneska sem kolo otočil, zatočil klikama a bylo jasno. Ono to de zezadu - vůle v kazetě, přitom bych se vsadil, že je to střed! Zítra to zanesu do servisu (nemám na todle klíče), pak poreferuju.

        [ Zpět ]
        Datum: 21.05.2006
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání středu

               

          Zpátky na stromy! kazeta dotažená, vrzalo dál, kliky dotažený, vrzalo dál. Nakonec jsem sundal pedály, závity máznul grafitovou vazelínou, pořádně dotahnul a po 60km zatím ticho.
          Snad to vydrží.

          [ Zpět ]
          Datum: 24.05.2006
          Autor: PepikW
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Ve většině výše popsaných případů se jedná o nečistoty na závitech pedálů nebo středového složení. Vždy je třeba pedály odšroubovat od klik a u sředu vyšroubovat misky, vnější závity očistit drátěným kartáčem, vnitřní závity hadrem popř. silnější jehlou závit projet, vše namazat vazelínou a vše složit. Pak by to mělo být OK.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Roman70)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Jestli je to novy kolo jak pises, tak bych s tim rozhodne zajel na garančku aby se ne to podivali.

    Jinak trochu mimo tema. Me ted taky zacalo cosi "vrzat". Ozyvalo se to od riditek, ale sondovanim sem zjistil ze to dela jen kdyz sedim. A fakt ze jo. Sedlo :-) Rozsroubil jsem ho, maznul ty sroubky co ho nahore drzi a je klid :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 25.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Zephy)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      já totéž vrzání sedla mě zmátlo tak, že jsem hledal všude jinde ..
      až namazání uchytů sedlovky pomohlo !!!

      [ Zpět ]
      Datum: 25.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        Já, když slyším vrzat sedlovku, tak vím, že musím zhubnout, jinak ohnu sedlouvku a rám. 300kg je prostě na to kolo moc

        [ Zpět ]
        Datum: 26.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (kk)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání středu

               

          To si děláš kozy, že máš 300 kilo a sedneš na kolo. Jestli ne, tak tě obdivuji.

          [ Zpět ]
          Datum: 26.05.2006
          Autor: Biker65
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        Tohle znám. Mě to také vrzalo, a ženě taktéž. Namazání úchytů sedlovky pomohlo, ale jen trochu. Do toho jsem zjistil, že ženě vrzalo dokonce i sedlo samotné a to je to twiggina :o) Takže pohoda, výměna sedla a ok.
        Já to měl horší. Po sedlovce přišla na řadu kazeta, kde naštěstí našli po zimě ještě nějaké nečistotu a vodu, díky které občas vznikalo protočení při šlápnutí po volnoběhu. Ale pořád to vrzalo a šlo to jakoby od vidle, no a nakonec to byla hlava řidítek. Zkusil jsem dotáhnout, ale přehnal jsem to a ukroutil šroub. Tak jsem skočil pro nový šroub a hodil pod to tenounký filc a od té doby pohoda, snad jen na tácech to trochu chřoupe, ale to je tím že do pedálů hamtám nějak nakřivo a vychyluje to střed. Na MTB už to snad bude lepší, s nacvakávačkama mě to snad udrží ve správném kruhu ;o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 02.06.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Tak mi to někde vrže a proto se chci zeptat, jestli mám něčím namazat i sedlovku když jí vyndám a budu zkoušet kde to vrže.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.06.2006
    Autor: Biker65
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Jo, vazelínou. Aby "nesrostla" se sedlovou trubkou. Jen karbonová sedlovka se nemaže.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.06.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        Řešil jsem stejný problém vrzal střed po dotažení pedálu.klik........to byly volné špice a je klid.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.06.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Maco)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Jestli je ale střed zapouzdřený, tak tam nepromažeš nic - tam je jediným řešením výměna.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.06.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání středu

         

    Pozoruju, ze se to tady uz z vrzani stredu zvrhlo v debatu o vrzani celkove :-). Tak jo, jak na vrzani, par tipu:
    odkud to vrze? je potreba zvuk izolovat, tj. zaprit se treba prednim kolem proti stene a zatlacit, slapnout v ruznych polohach kliky, zhoupnout se proti riditkum, proti sedlu apod. . Kdyz najdete pribliznou polohu "vrzalka", jdeo urceni presnejsi, nejcasteji vrze hlinik x hlinik, takze rozsroubovat, poradne ocistit a vazelina, jak uz tu bylo zmineno. Vetsinou jde o mini smitko prachu, co ulpi pod nejakou treci plochou.
    Nejcasteji vrze prave zminovany ctyrhran (nebo x-hran- isis drive), sedlovka v ramu, uchyceni sedla v zamku sedlovky, zavit slapatek v klikach, uchyceni predstavce na trubce rizeni, uchyceni riditek v predstavci. A jina tajna mista, odkud neco obcas vrze a pak uz zase ne a tak... :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 02.06.2006
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Dobrá rada. Mě to vrže při šlpání v sedle. Když stoupnu do šlapek tak to přestane.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.06.2006
      Autor: Biker65
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Taky vrstvy sedla mezi sebou. Nebo styčná ploška rámečku pedálu v uchycení k jeho náboji. Je to nepřeberně možností a blbě se to hledá. Mazání sedlovky se mi neosvědčilo, pomalu se zasouvala i při úplně dotaženým upínáku.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.06.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání středu

             

        To jo, zena si koupila Fizik, a ono ji to taky obcas vrzne. Ta sedlovka se ma mazat v kazdem pripade!!! Teda v pripade kombinace hlinik x hlinik, jak je ram nebo sedlovka z karbonu, tak ne. Ona sedlovka docela rada do ramu "zaroste", pozor na to.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.06.2006
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání středu

           

      Když už jsem tu ... k vrzání, fakt vrže kde co, jako onehdy já a jedna pohledná bikerka ... :-D Ale vážně, nejhorší bylo vrzání lanka ve vnitřním teflonovém vedení, které se přenášelo na celý rám a co hůř, nepomohlo vyčištění, namazání, prostě nic, až to jednou samo přestalo.A chlapi (a holky), co lupání v pedálech, máte? Úžasnej zvuk, ale jen při jízdě ze sedla ... jinak nic moc. :-( Sedlovka a představec to už je rutina, ale pořád dokola sundávat pedály a mazat a mazat .... Nemluvě o tom, že to nějaký hovado minule dotáhlo a teď to jde ještě hůř povolit než minule. :-) Útěchou mi jest, že nejsem sám, koho tyto zvuky deptají při \"poklidné\" jízdě krajinou.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Obelix ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

341 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024