reklama

Běžky se šupinami nebo bez ?

Řešim upgrade svého běžkařského vybavení a chtěl bych nahradit svoje 25 let staré běžky. Protože nejsem žádný výkonnostní běžkař , na hory se dostanu párkrát za zimu a u nás v Polabí poslední dobou moc sněhu nebývá uvažoval jsem o běžkách s šupinami neboli protismykem. Máte s nimi někdo zkušenost ? Myslím tím osobní zkušenost tj. zajímá mě názor někoho kdo na nich skutečně jel a ne zprávy typu "Franta slyšel že..".

[ Zpět ]
Datum: 15.01.2008
Autor: Marcel
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Bude to trošku mimo, ale v sobotu jsem byl na kole na kopci Zvičina a dva kolemjdoucí běžkaři se po mě zamračeně koukali, když kličkovali mezi drny a krtincemi... Šupiny řešit nemuseli, po hlíně jim to stoupalo stejně jako mě. :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      kam chceš jezdit? Kolik dní v roce?

      [ Zpět ]
      Datum: 15.01.2008
      Autor: Hrabosh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Taky jsem v nedeli vyuzival toho , ze se do kopce nemusi mazat pokud jde clovek po trave.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.01.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Pavelm)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Dcera je má, takže můžu trochu porovnat, navíc jsem si to s nima kousek zkusil. když jsem třeba blbě namazal, nebo se změnil sníh, tak jsem ve stoupání jen záviděl. Pokud na běžkách spíš chodíš, navíc třeba mimo stopu, nebo ve špatných stopách, tak je to výhoda, nutnost mazání se sníží (ale neodstraní). Šupiny se ale po čase trochu ojedou a ztrácí účinnost.
    Při rychlejší jízdě - využití skluzu a z kopce, to přeci jen trochu brzdí. Zabruslit si, třeba jen kousek, nejde vůbec.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: PepikW
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Trošku bych Ti oponoval v tom bruslení. Jak jsem tu již uvedl nepocítil jsem většího rozdílu. Co je pravda, tak za 16 let se šupinky opravdu opotřebovali, přesto si zanechali schopnost brzdit při sjezdu. Určitě bych si je už nekupoval.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.01.2008
      Autor: Tano
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Běžky se šupinami rozhodně není vítěztví. Tyto běžky jsou vhodné tak do půjčoven pro sváteční běžkaře, kteří o tom nic nevědí.

    Šupiny jistě odvedou určitou práci při stoupání, ale schopnost mazacích vosků udržet lyži je určitě vyšší. To co ušetříš při mazání to ztratíš v ostatních částech výletu, jelikož tě ty šupiny budou brzdit všude, na rovinách, z kopce, v kopci, kde se dá normálně ještě klouzat. Vzít s s ebou dva stoupací vosky pro domazání, či přemazání není taková zátěž.

    Pokud jsi turista, který to spíše odejde, než odběhá, tak ti to vadit nebude.

    Když přijedeš do nějakého střediska, tak si určitě budeš moci běžky se šupinami půjčit a vyzkoušet, což bych ti určitě doporučoval. Jestliže to zkusíš, tak bych ti také doporučil vyzkoušet bruslařské boty a lyže. Možná zjistíš, že je lepší vyměnit nejen náčiní, ale i techniku a problém s mazáním stoupací zóny je také vyřešen.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: pro_pa
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Souhlas, mám stejnou zkušenost. Šupiny brzdí. Do kopce stačí trochu tvrdší stopa a podkluzují. Takže je nutno mazat. S tím bruslením na sváteční vyjížďky asi ne.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.01.2008
      Autor: hasan
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        To není o svátečních vyjížďkách, to je o tom, že to může více vyhovovat. Já jsem si koupl běžky klasiky a v průběhu doby jsem se na nich snažil bruslit a moc mi to nešlo. Koupil jsem si tedy bruslařské a na první vajížďce se trápil (i když výrazně méně, než s těmi klasikami), druhá už byla lepší a na třetí jsem měl to štěstí, že jsem jel s někým, kdo věděl jak na to. Poradil mi co dělám špatně, chvíli kritizoval a chválil a najednou je to mnohem jednodušší. Vůbec jsem nedoufal, že na třetí vyjíždce dám 25 km bruslařsky. Samozřejmě, že jsem to nejel bez krátkých přestávek. Také jsem si nepředstavil, že bych mohl dát 6 km bruslením bez zastavení.

        Bruslení má výhodu, že je proti klasice nesrovnatelně zábavnější, rychlejší, nemusí se mazat, jenom ta technika je náročnější na koordinaci, ale i to se dá zvládnout během několika vyjížděk do podoby, že to člověka začne více bavit, než odrazovat. A pak už jsou pouze samá pozitiva a sociální jistoty :-))

        [ Zpět ]
        Datum: 15.01.2008
        Autor: pro_pa
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          No já se s chotí u nás pohybujem po dost úzkých stezkách a holt s ní jsou to spíš chodky než běžky :-)
          Ale aspoň jsme spolu venku.

          [ Zpět ]
          Datum: 15.01.2008
          Autor: hasan
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            To mě se zatím nedaří přesvědčit, aby šla Monča se mnou :-(( a přitom bych se klidně také změnil na chodkaře :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 15.01.2008
            Autor: pro_pa
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Jestli jí přesvědčíš na kolo, tak buď rád. To stačí ne?
              Mě se někdy nedaří ani to:o(
              :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 15.01.2008
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Kolo se občas zadaří :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 15.01.2008
                Autor: pro_pa
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Já si myslím, že by si tu ty naše sluníčka zasloužili vlastní diskuzní sloupek. Ono je to od toho vytáhnout ji do bazénu {problém bývají údajně plavky}. Vyrazit si s nimi na běžky {chce se naučit bruslit a to očas končí hádkou byť je člověk opravdu trpělivý}. Vyrazit si s ní na kole?... {nesluší jí helma}. Hloupější výmluvu bych ani nečekal. No a tak by to mohlo jít dál...

            [ Zpět ]
            Datum: 22.01.2008
            Autor: Tano
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Měl jsem běžky se šupinami i když pak už byli teměř bez šupin. A zanm lidi co šupiny maji. Z kopce jsou opravdu o něco pomalejši - což muže byt pro lidi kteři si nevěři ve sjezdu a nepotřebujou hnat i vyhoda.
    V dobre stope nepodkluzuji.
    Problem je ze nekdy na supiny namrzne snih a vice brzdi.
    Myslim ze pro rekreacni vyjizdky to muze byt v pohode.
    Ted mam bezky bez supin a jak byly nove nemoh jsem si zvyknout jak moc podkluzuji, ale casem se na kamenech, korenech apd. zdrsnili.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Pavelm)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Měl jsem je a dokonce jsem na nich odjel jednu Jizerskou 50sátku,ale moc bych to nedoporučoval.Z kopce je to pomalé-nejvíc je to znát z mírných kopečků,kdy se ostatní vezou a na šupinách musíš píchat,aby jsi jim stačil.Ve tvrdé stopě jsou šupiny stejně dost málo účinné a je potřeba mazat-navíc ve sjezdech vydávají zvuk jako když přistává tryskáč.Ale Atomic vyvinul nový systém šupin,které jsou rychlejší a nedělají takový rachot.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Miki70)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Ja bych je nedoporucoval. Namazat neni takovy problem a je to univerzalnejsi.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.01.2008
    Autor: lester
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Jednoznacne s supinami, usetri ti to kopec sil pri bezkovani a otravovania sa s voskami. Ja tusim doma ani ziadny vosk nemam, iba vezmem lyze a idem. A kamarati maju v 70% vzdy zle namazane(hlavne ked je okolo nuly). Do priemerne strmych kopcov chodim ako na pasoch, ludia s hladkymi sklznicami stromcekuju. V zjazdoch nejake brzdenie necitim(mozno pri pretekoch sa to nejakymi stotinkami prejavi, ale pri turistiskom jazdeni to nepoznat). A co tu pisu ludia ze sa s tym neda korculovat to teda nechapem preco, nie je s tym najmensi problem. Sam by som si ine uz nekupil. Akurat jedno upresnenie ohladom supin, mam take celkom hrube(asi tak zo 2-3mm na hrane to moze byt, este to doma zmeriam). Co som pozeral v obchodoch, vsade teraz maju tie jemne supiny( co maju hranu asi 1 mm alebo tak), to asi bude k nicomu a hned sa to asi zjazdi.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (o..)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    jezdil jsem šupiny i bez. Na horách trávím každou sezonu (na běžkách) cca 40 dní.
    Největší výhoda šupin je v prudkém stoupání (nemusí se stromečkovat tam kde ostatní musí (zejména v neupraveném terénu to ušetří hooooodně moc sil nebo s těžkým batohem). Jejich největší nevýhoda je v mírném klesání, kde s normálními lyžemi akorát stojiš a jedeš- se šupinama musíš pořádně makat. Šupiny jsou dobré pro někoho kdo nemá dobrou techniku a hlavně má slabé ruce. Šupiny se nemažou (nemusí), takže nehrozí špatná máza. Jejich velká výhoda je, že drží i na firnu (přemrzlý sníh, vosky se rychle odřou, je potřeba mazat klistr, zažehlit... no pruda)
    Jestli chceš jezdit po Jizerské magistrále a Jizerkách všeobecně (upravený terén, žádné prudké stoupání, spíše roviny) jsou backcountry na nic. Nesklouzneš se a to že máš šupiny nevyužiješ.
    Jestli chceš dobývat hřebeny Krkonoš, nebo třeba Šumavy, backcountry nemusí být špatná volba.
    Mnohem důležitější než vyměnit běžky je, IHMO, vyměnit vázání. NNN či SNS v porovnání s NN poskytuje mnohem větší komfort. Sice musíš koupit i boty, ale vyplatí se to. Já už nejeden kousek vybavení (pro sebe i pro kamarády) koupil v bazaru harfasport.cz vyjde to levněji a vybavení je ve slušném stavu (mají na bazaru věci z jejich půjčovny- jeté 1-2sezony)- klidně za půlku původní ceny. Jen si vyber nějakou vhodnou hodinu (já to nezažil, ale kamarádka tam byla v pátek v šest večer a měli hodně narváno :) )

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    tak ne Franta, ale Laďa /pisatel příspěvku/ má doma Sporteny, široký, těžký s hranama a šupinama, k tomu pořádný kožený boty, co vypadají spíš jak pohorky, výbava na kterou je spolehnutí, pozor - šupiny se mažou tekutým voskem, aby nenamrzaly a dobře se zakusovaly při odrazu. vyhovuje mi to maximálně pro běžné podmínky, nic neřeším a jedu. jasně, že jsou pomalejší, ale pro moje pojetí tkzv. back country jsou ideální / a to jsem se vždycky díval na šupiny s úšklebkem, mám doma kopu vosků, žehličku atd./ model se jmenuje Forester

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Se šupinama jsem nikdy nejezdi, ale nekupoval bych je. V kopci asi podrží, ale přijdeš o ten krásný pocit sklouznutí se. Raději kup nějaké měkčí a širší turistické běžky. Na některém typu sněhu ani šupiny moc nepomůžou a musíš to stejně urvat rukama.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.01.2008
    Autor: Zbyněk
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      A prosímtě na kterém nepomůžou? Jediné co se musí rvát rukama jsou prudké kopce (když člověk furt ještě nechce stromečkovat).

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2008
      Autor: Hrabosh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Třeba v ledové stopě nebo na firnovým poli, kde se dá jen bruslit - tam spíš překáží. Výhoda šupin bude v těch prudkých kopcích, jak píšeš, a pak na čerstvém mokrém sněhu, na který se nedá namazat.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2008
        Autor: Zbyněk
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          když bude led takový jako minulou sezónu kolem Vánoc, nepomůžou ani šupiny. A to bruslení taky nic moc. Leda v kombi nebo skatových botech. Což je docela pálka a stejně to byl opruz.
          Na Firnu (pokud není takový jako třeba před 2mi týdny- po částečné oblevě hodně natátý ledovatý a ještě navíc v -5) jsou šupiny docela funkční. Čím tepleji tím lépe. Když je jen firnová krusta, taky to jde.
          Na čerstvý mokrý sníh (pokud to není vysloveně vodové) zkus někdy modrý Swix extra.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2008
          Autor: Hrabosh
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Tak konecne muzu porovnat oboji a muzu rict, ze kdyby to slo, tak bych s sebou nejradeji vozil oboji (na zadech) a za jizdy menil "podle situace" ;-).
            Safra sama elektronika a ze uz take nekdo konecne nevymysli supinky, ktere by se daly za jizdy vyklapet z hulek dalkove ;-) ...

            Kdyz jsem mel supinky tak se (na vlhcim snehu) krasne stoupalo, ale na ledu to prokluzovalo take, zato se na tom nedalo poradne sklouznout a jen jsem zavidel tem, co se jen odpichovali a predjizdeli me, zatim co ja jsem "makal i z kopcu" a porad byl pomalejsi a zvlast to vadilo, pokud jsem vedel ze mam jeste velky kus cesty pred sebou (zato jsem je zas pak predjizdel do kopcu, pokud meli blbe namazano).
            Jinak bych nespechal a rad se kocham (i mimo stopu), takze tam jsou supinky dobre a hlavne se tak nebori.

            Napred jsem si vloni koupil ty supinky, ze jsem dlouho na lyzich nestal a z velkych kopcu chtel jezdit radeji pomaleji, ale ono se to z tech velkych kopcu (zvlast pokud byly namrzle) rozjelo stejne "moc rychle" a jeste s "desivym zvukem" a naopak to nejelo z tech mensich kopcu, kde bych se klouzat chtel ;-( ...

            Zacalo mne to tahout k brusleni, ale na tehle (navic moc dlouhych a spatne klouzajicich) lyzich to slo opravdu spatne, tak jsem neodolal a koupil si pred tydnem jeste na brusleni.
            Tedy chtrel jsem spis "Combi", ale mely stejne Sporteny a ty me "Skate" jsou asi zrejme jen tvrdsi, takze zatim nevim, jestli jsem udelal dobre, protoze zatim nemam velke zkusenosti s mazanim a nikdo mi neukazal jak na to.
            I kdyz jsem si tedy v sobotu spis "zaplaval" ;-( (bylo to hodne mokre a borilo se to, takze nekde se i blbe bruslilo, na coz jsem se nejvic tesil), tak to opravdu byla ve sope oproti starym lyzim balada a i z mensich kopecku (kde jsem se drive drel) to krasne jelo, ale nopak se mi po supinkach styskalo ve stoupanich, protoze kde jsem drive sel normalne, jsem ted casto musel stromeckem a nevim, jestli jsem dobre namazal (jeste musim nasbirat zkusenosti...).
            Nevim tedy pokud chci i bruslit jestli vubec mazat (aby mne to nebrzdilo a i do mirnych kopecku, kde jsem videl stopy po brusleni, mi to v tom mokrem snehu opravdu neslo...), ale namazal jsem cervenym stoupaci (universal na mokro) asi tak v prostredni tretine, vzadu zaroven s patou a vepredu asi 10 cm pred vazanim (stare bezky mely supinky jeste vic dopredu), ale dost to do kopcu klouzalo, takze zatim nevim, jestli jsem nekoupil lyze moc tvrde (nemel radeji vzit ty Combi, i kdyz mne prodavac za stejnou cenu na brusleni premluvil na Skate, kdy bych casem rad hlavne bruslil, ale alespon zatim to rad stridam).

            Takze z kopcu je to zatim "nebe a dudy" a "chrochtam blahem", ale do kopcu a v hlubokem snehu zase vzpominam na supinky a vyssi spicku lyze, takze kazde ma opravdu "sve pro i proti" a jen doufam, ze jeste ziskam ty zkusenosti s mazanim.

            Jinak jsem si po 28km "plavani v mokrem snehu" na tech novych bezkach vcera dal alespon 63km na svem starem Favoritu s blatniky (na nove kolo Kellys s nizkou karbonovou vidli jsem zatim bohuzel zadne blatniky nenapasoval) ze uz mi kolo chybelo asi 2 mesice (vloni jsem jezdil celou zimu, ale letos tu bylo zatim precejen mokrejsi a klouzavejsi), az na mirny protivitr docela parada a jsem zvedavy, jestli pristi tyden do Krusnych hor opet na bezky (abych je pak zas nenesl pesky dolu), anebo radeji vyrazit jen na kolo.
            Nove bezky, na kterych jsem zatim jel jen jednou, lakaji vyzkouset i na normalnim snehu (nejen na mokrem), ale precejen bych se rad projel zase uz i na kole novem, co mam (po havarii Favorita opraveneho na zimu, ktera ted stejne byla oproti lonsku spatna) teprve od zari ...

            [ Zpět ]
            Datum: 21.01.2008
            Autor: VladaS
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              a kde jsi byl?
              Já taky chtěl vyrazit, ale když jsem slyšel předpověď, vybodl jsem se na to.
              Kombíky se od skatových lyží liší a to zásadně! Skatové lyže jsou "rovné"- nemají mazací komoru, takže se mazat ani nedají (fyzicky to samozřejmě jde, ale nemá to smysl, akorát to brzdí). Kombíky jsou měkkčí než lyže na bruslení a tvrdší než na klasiku. Ale mají cosi čemu se dá říct mazací komora.
              Když se mažou lyže na bruslení (jakékoliv) maže se pouze glídr (základový, skluzový vosk) a to po celé délce lyže. Je vhodné ho zažehlit a po vychladnutí stáhnout zbytky škrabkou, aby vosk zůstal jen v pórech.

              [ Zpět ]
              Datum: 21.01.2008
              Autor: Hrabosh
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Chtel jsem to prozkoumat od Nemeckeho Jiretina dolu k Neuhausenu po zlute a pak zas zpet nahoru.
                Napred jsem si nadaval, kdyz jsem videl kolik je snehu na Klinech, ze jsem nevystoupil z autobusu uz tam.
                Pak jsem myslel, ze to bude vychazka pesky, nez jsem se na kopci po zelene v Nemecku, kde konci baraky, radoval, ze precejen nasadim bezky (ty nove jsem nechtel hned odrit, ale precejen se to trochu podarilo ;-(...), uz jsem sundal batoh, polozil lyze na snih, ze je nasadim, a najednou "jak z blbeho filmu" ;-( slysim asi 100m pred sebou zvuk a jel proti nemecky traktor s pluhem a tu cestu, ktera uz tala a bylo videt ze ji celou dobu neprotahovali proti mne prohrnul.
                Sel jsem tedy dalsich nekolik km pesky a ze tam jednu stranu "trochu odbyl" uz jsem chtel opet nasadit bezky ze alespon pujdu opatrne (bez brusleni) a najednou ten smejd opet zezadu a tu "odbytou stranu opravil" - zkratka "klasicke stesti" ;-( ...
                Nakonec jsem nesel po zlute dolu ze tam bylo hodne mokreho hlubokeho snehu a na tyhle lyze to moc nebylo a jel smerem k Neuhausenu az po zelene jakoby smerem od Cerneho rybnika, az se to zmenilo "v klopitani mezi bukvicemi" a musel jsem se radeji vratit, ale pak nahore kolem Klinu uz to docela slo a smerem k Mnisku take snih zmizel skoro uplne, tak ze jsem radeji nebehal "dokola" na tech Klinech a pak jsem opet jel az dolu, co snih dovolil a na novych lyzich to opet zanechalo topy ;-(.
                Ach jo, ale kdyz mne to vzdy neda a jedu az tam, kde uz to skoro nejde :-(.

                Prave jsem take chtel spis ty kombiky, protoze pokud je pekna stopa, tak se v ni rad sklouznu (z kopce to v ni jede rychleji, ale pokud se to rozjede moc, tak je zase lepsi vcas vyskocit, aby se to dalo upluzit a jinak nez pluzenim a "nedustojne" se mi zatim na bezkach brzdit nedari ;-(...) a ted jak jsem zjistil (alespon v tom mokrem snehu a jestli take nebyla blbost to namazani stoupacim voskem) ze do kopce mi moc bruslit neslo, ale spis "preslapovat" jako na tech supinkach ;-(.
                Meli v tom krame ty kombiky, ktere byly stejne velke jako ja (chtel jsem po zkusenostech s temi dost dlouhymi supinovymi radeji co nejkratsi), ale aby to zas nebylo moc kratke a jelo z kopce.
                Prodavaci jsem rikal, ze budu asi spis bruslit (a ze chci tedy "pravy opak" tech mych dost dlouhych lyzi se supinkami), ale chci obcas i klasiku, ale ze pry jsou lepsi ty tvrdsi. Cena byla stejna, tak nevim, jestli mel nejaky "soukromy duvod" se zbavit tech skatovych, nebo jestli nesly na odbyt :-(.
                V krame to bohuzel bylo zabalene v igelitu, tak se ani nedalo podivat, jak vypada ta komora (jestli tam vubec nejaka je), nebo jestli treba nejsou lyze dokonce zkroucene a nevim, jestli jsem tedy neudelal blbost :-(.
                Mel jsem za to, ze kdyz jsou ty lyze "prohnute", tak ze tam take "cosi jako komora je", ale ted nevim, jestli treba nema "jiny tvar" a jestli se treba ty tvrde "malo neprohnou" a jestli by treba nepomohlo je na klasiku namazat vic dopredu i dozadu ?
                Zpocatku to po rovinkach docela slo, ale pak se ten stoupaci dost zanesl svinstvem, ze jsem jeste primazal asi 10cm dopredu pred vazani, ale brzy jsem mel sjizdet z Klinu dolu, takze uz jsem pak radeji znovu nemazal (uz by se to asi odrelo a dolu jen zbytecne brzdilo), ale v te mokre stope to pak bylo opravdu dost velka drina rukama a misty jsem musel radeji vystoupit a jit stromeckem a tam se mi opravdu po supinkach styskalo.
                Jak jsem ale tak videl, neklouzal jsem zdaleka sam a ne vsichni tam urcite meli skatove lyze a asi meli blbe, nebo spis vubec namazano, takze jsme na tom nejspis byli stejne.
                Akorat jsem se pak docela stydel, kdyz jsem do kopce jen stezi dohanel nejake starsi (nejspis manzele) a vzpominal na supinky, ale zas jsem si to vynahradil z kopce, kde by ty supinky urcite nejely, takze zatim nevim, jestli se to ve vysledku na ty vylety tak kolem 30km, ktere vetsinou jezdim vyrovna, nebo jestli si (do kopcu) alespon zlepsim kondicku jeste vic, nez na tech supinkach ;-) ...

                [ Zpět ]
                Datum: 21.01.2008
                Autor: VladaS
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Tak mi to nedalo a zkusil jsem ty scate Sporteny postavit na (doufam rovnou) chodbu, stoupnout na ne jednou nohou a zasunout pod ne papir, jak se nekde radi.
                  (vim, ze tohle by bylo idealni uz v krame, ale to bych asi musel do jineho mesta ;-(...).

                  Vypada to, ze tam nejaka ta komora precejen je a to asi tak od puli chodidla (vazani) a vepredu asi 15 az 20cm pred vazani jde papir volne prostrcit, i kdyz vim, ze by asi mel jit spis ztuha (zkratka jsou asi tvrde, ale ja chtel spis tvrdsi, aby to z kopce opet nebrzdilo, jako ty supiny...)

                  Ze by tedy precejen i na tu klasiku namazat sly a neslo by to kompenzovat, ze zkratka namazu tu komoru "sirsi" a mazat spis vic dopredu, nebo dozadu, anebo "doprostred" ???

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.01.2008
                  Autor: VladaS
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Zkusil jsem s tim papirem i ty lyze se supinami a papir tam sel take volne, a komora je dokonce jeste delsi, i kdyz jsem myslel, ze jsou spis "moc mekke" (kdyz to vrci z kopce i na umrzlem tvrem rovnem podkladu), ale to asi bude u vsech supin, ze z kopce asi budou vzdy "trochu drhnout" a asi supiny z kopce nikdy poradne nepojedou ;-( ...

                    Nebo nebylo by lepsi na tu klasiku (ze prave obcas jdu i mimo stopu a vim, ze tak universalni lyze bohuzel opravdu neexistuji...) lepsi treba trochu zbrousit ty supiny, aby tak nedrhly ve sjezdech ?

                    Zase ale mam obavy, abych tim ty lyze nevratne neznicil a jen pak nezacaly klouzat do kopce, uplne vyhladit ty supiny (pokud by to slo) by asi zase bylo skoda a mazat pres mirne zbrousene supiny by asi take byla blbost a uz bych z toho to svinstvo (stoupaci vosk) mozna ani nemusel dostat ven ;-( ...

                    Zkratka bych asi potreboval spis troje lyze, ale ale 3. uz se mi zrovna moc kupovat neche ;-( ...

                    Takze mazat na obcasnou klasiku ty skatove a jak (proslapne se vubec ta asi kratsi a tvrda komora a da se to vykompenzovt, kdyz ji namazu delsi?), anebo zkusit neco provest s temi supinami a co ? Dik...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.01.2008
                    Autor: VladaS
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      brousit šupiny je bastl, v tom Ti fakt neporadím. Určitě to bude drhnout míň a taky budou míň držet. Ale o kolik, to netuším. Nicméně pokud se pro to rozhodneš, doporučuji šmirgl 100 a brousit pouze po směru jízdy. Dostat vix ze šupin jde poměrně snadno.
                      Asi nejjednodušší bude, když zaběhneš do bazaru, za pár stovek si koupíš Polary nebo tak něco (bacha, musíš je odzkoušet, můžou být různě vymlácené až produpnuté), párkrát přejedeš skluznici šmirglem a máš vystaráno. Mám přesně takové lyže (kameňačky-škvárovky) na ježdění po Brdech a na prvním a posledním sněhu.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.01.2008
                      Autor: Hrabosh
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Mno ja uz (i kdyz nerad) udelal "kamenacky skvarovky" s tech supinek, jak bylo vetsinou mimo stopu malo snehu a pak na tom jedu po lesnich cestach dolu, dokud skoro nekonci snih (casto mam "stesti" na lesaky a ostre kameny pod snehem). Ted se obavam, aby tak nedopadly i lyze nove a uz maji prvni male skrabance hned po prvnim (mokrem) vyletu, i kdyz jsem se snazil byt opatrny, ale uz jsem byl nedockavy je vyzkouset :-( ....

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.01.2008
                        Autor: VladaS
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    lyže s časem změknou ;)
                    Mazat skatový lyže je pitomost, ještě se rozepíšu (dofám), teď nemám čas.
                    Obchod, kde by mi nedovolili se na lyži postavit, bych promptně opustil a vydal se ke konkurenci.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.01.2008
                    Autor: Hrabosh
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Ja mam obavu jestli take nepisu "trochu moc dlouze" (jak je mym neprijemnym zvykem) a jestli pak mas vubec naladu to tak dlouhe (a asi neprehledne) cist ;-( ...

                      Jasne rad pockam az budes mit cas a naladu a moc rad se dozvim neco od nekoho zkuseneho, protoze ty "supinky" byly vloni v listopadu me prvni bezky (tazkze vysly zbytecne draho, navic bylo vloni malo snehu a podle toho, ze rad chodim i mino stopu a pak jedu na nich z hor dolu bohuzel uz i vypadaji ;-(...)

                      Jel jsem pro ne do Chomutova, ze jsem nevedel, ze mame precejen jeden kram i v Litvinove, ale take mi je tam nenechali zkusit a o zadnem dobrem kseftu v okoli nevim :-(.
                      Na "brouzdani ve vysokem snehu" jsou dobre, ale jak mne zacalo lakat brusleni, tak to jsou opravdu moc dlouhe a hlavne neklouzou.

                      Ted jsem chtel tedy lyze hlavne kratsi a aby klouzaly i po rovine (ty supinky se stejne z velkych kopcu rozjedou, kdyz nejksem dobry lyzar a z malych kopcu naopak jet nechteji) ze bych chtel hlavne bruslit, ale pokud je dobra stopa, tak i klasiku na ni.
                      Co mely ty kombiky, tak byly stejne velke jako ja (porad premyslim, jestli jsem nemel vzit radeji je...), ale jestli zas nebyly uz moc kratke, i kdyz jsem chtel co nejkratsi, protoze si pri tom brusleni i ted obcas skrtnu spickou o snih (asi to jeste moc neumim a na supinkach se opravdu bruslit nedalo skoro vubec).
                      Tyhle lyze jsou asi o 12cm vyssi nez ja, takze by snad delka mela byt na brusleni tak nejak v norme.

                      Akorat co byl ted problem, ze jsem chtel stejne vazani jako mam (ten Solomon na "vypinani hulkou" mi vyhovuje), ale ted ho asi nejak "vylepsili" (asi setrili umelou hmotu), takze to ma po patou trochu zebra a na tom hodne mokrem snehu jsem casto slapl zlabkem jakoby mirne mimo vazani, coz bylo dost neprijemne a na starych lyzich se mi to nikdy nestalo :-(.
                      Nevim, jestli to nenamrzalo kvuli tem "zebrum navic" a jestli tam nepujde prehodit samotna pata za stareho vazani, nebo nedela se ta pata k vazani i samotna a radeji trochu vyssi, abych mene skrtal spickou lyze pri brusleni o snih, anebo se musim naucit bruslit lepe ?

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.01.2008
                      Autor: VladaS
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        To škrtání špičky o sníh bych viděl problém techniky, měl jsem podobný. V tomto ohledu je nejlepší vyjet s někým, kdo to umí, ihned ti poradí a tvoje technika se zlepší neuvěřitelně.
                        Největší chybou začátečníků je, že jezdí v předklonu a přitom je potřeba se narovnat a držet pánev jakoby vepředu, potom ty lyže kloužou mnohem lépe, nebrzdí se a je to mnohem snažší i do kopce.

                        To že ti vypadává bota do strany může být způsobeno tím, že tam máš vázání na klasiku. Nyní jsou tři druhy vázání SNS:
                        Klasika - dá se vypnout stlačením hůlky
                        Skate - musí se vypínat ručně, je nutné překlapnout ve špičce upínák
                        Skate - je to novější vázání, které má ještě jeden úchyt asi ve třetině boty od špičky a udržuje nohu rovnoběžně s lyží, čímž nemůže dojít k tomu, že se pata netrefí do žlábku.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 22.01.2008
                        Autor: pro_pa
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          Ja take myslim, ze to skrtani bude spis technikou, ale jezdim bohuzel sam :-(.

                          Jo v predklonu trochu jezdim, ze vozim vzdy batoh (jedu vzdy "od nekud nekam"), takze se tedy pokusim vic narovnat.

                          Ta bota prave vyjizdi i kdyz na nich jdu klasicky (tedy nebruslim) a na starych lyzich mi stejny system vazani (ta klasika na vypinani hulkou) nikdy problem nedelal, takze tu asi bude neco spatne a nevim, jestli to vic namrzalo vlivem toho zebrovani navic v hodne mokrem snehu, nebo kde je problem :-( .

                          Precejen obcas asi pujdu i klasicky (i kdyz se asi nadru trochu rukama), tak tady by mi asi to vazani s "uchytem ve tretine" mohlo prekazet ...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 22.01.2008
                          Autor: VladaS
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Jestli jsi kupoval běžky bez toho, aby ti pořádně poradili a uměli je změřit je opravdu nešťastné.

                    Běžky je potřeba kupovat nejenom podle délky, ale i podle hmotnosti, aby jejich tvrdost té hmotnosti odpovídala.

                    Skatové běžky se mažou pouze zažehlovacími parafíny, aby lépe klouzali, namazat na ně stoupací vosk je hřích, na to nejsou svou povahou určeny a pokud je máš koupené správně, tak ani není kam mazat, protože mazací komora jednoduše neexistuje.

                    Kombi lyže, jsou vyráběny jako poptávka od zákazníků a kombi lyže nikdy nemůžou fungovat dobře a v žádné situaci.

                    Jestliže chce někdo jezdit při jednom výletu oba druhy, tak řešení není žádné. Nejlepší je koupit si lyže 2 a vždy před vyjížďkou se rozhodnout co pojedu, skate, nebo klasiku?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.01.2008
                    Autor: pro_pa
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Ja vim, ze jsem koupil opravdu "nestastne" a jeste ze jsem si vloni pred temi prvnimi bezkami koupil knizku, kde jsem si to teoreticky precetl a letos udela stejnou blbost :-(.

                      Vloni jsem asi koupil draze (uz v listopadu a pak nebyl snih), letos jsem chtel pockat na slevy (zas by ale nemusel byt snih) a ze v Litvinove mame jen jeden kram a sel jsem nahodou kolem a uz jsem tak moc chtel neco jineho, nez ty supinky a chtel aby se na tom dalo i (co nejlepe) bruslit, tak jsem udelal tu blbost, ze jsem zkratka neodolal :-( ...

                      O te delce a tvrdosti jsem si to v te knizce take precetl (a ze je to zavisle i na me hmotnosti) a tak opravdu nevim, jestli by nebyly lepsi spis ty kombiky (ktere asi zas budou horsi na to brusleni), kdyz jsem prodavaci rikal, ze obcas chci jit i klasicky a tak nevim, proc mne presvedcoval, ze ty skatove tvrdsi budou lepsi, i kdyz jsem vedel, ze muzou pri klasice prokluzovat :-(.
                      (cena obou lyzi byla stejna a nevim, jestli tedy ty jedny nesly hur na odbyt...)

                      Tak ted mi nezbyva, nez schvalne tentokrat (jestli jeste v sobotu bude v krusnych horach nejaky snih) zkusit nenamazat a prevazne bruslit (i kdyz na to asi vsude vhodne cesty nebudou) a zkusit zda to do tech kopcu opet utahnu jen rukama a stromeckem (jestli se mi nepodari naucit i do kopcu konecne bruslit) a pak bud opet zkusit primazat a trochu vic (i kdyz to na mokre lyze asi pujde blbe) a pak uvidim, jestli na nich budu muset opravdu jen bruslit (kdyz mi to radite, tak to asi tak bude...), anebo jestli se mi podari v kopcich dostat do kondice i ruce ;-) ...

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.01.2008
                      Autor: VladaS
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Jinak pokud chci obas i klasicky (vim, ze by byly nejlepsi jeste jedny lyze, ale to uz se mi opravdu nechce ;-(...) a ze na tech skatovych, jak jsem zatim videl, to asi bude do kopcu opravdu vetsi drina (i kdyz by to na kondici na jednu stranu mohla byt i vyhoda, ale kdyz uz toho ma jeden po delsi ceste dost, tak uz to byva horsi ;-(...), tak nebylo by vhodne na klasiku radeji neco provest s temi supinkami ?

                      Uplne se mi je sundat zrovna nechce, protoze pokud bych pak zjistil, ze by mi chybely, kdyz se vydam i mimo stopu (a to ja take docela rad) a nerad bych pak kupoval nove lyze opet se supinkami ;-( ...

                      Ze by zkusit trochu zbrousit, aby to vic jelo i z kopcu, nebo to pak bude hodne znat do kopcu a mohl bych litovat, az bude pozde ?

                      Ten pripadny stoupaci vosk pres castecne zbrousene supiny se mi precejen zda jako "tezko odstranitelna cunicarna", ktera z nich uz asi nepujde ven ;-( ...

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.01.2008
                      Autor: VladaS
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        S těmi šupinkami ti neporadím, zkoušel jsem je svého času a ihned jsem na ně zanevřel, to raději věnovat něco peněz do vosků.

                        Určitě bych ti doporučil investovat do někoho, kdo ti v tom bruslení pomůže. Pokus se najít nějakého trenéra, hodina, maximálně dvě a budeš úplně někde jinde, mohu doporučit z vlastní zkušenosti.

                        Loni jsem si koupil skatové běžky, protože jsem zkoušel bruslit na klasikách co jsem měl a šlo to špatně, nejenom kvůli délce, ale také kvůli tomu stoupacímu vosku a v neposlední řadě kvůli technice. První jízda byla taková nijaká, hrozně jsem se natrápl, kopečky vycházel a na rovinách nevydržel bruslit moc dlouho, myslel jsem, že srdce mi vyskočí z hrudníku. Jediné z čeho jsem měl dobrý pocit byly ty lyže, které se mi zdáli mnohem lepší. Podruhé už to bylo lepší, rovinky šly, do kopce stále k ničemu. Za další dva dny jsme jeli na běžky se známými, kteří bruslit umí a chlapík nám poradil, řekl, co děláme špatně. Poté jel za námi a každý odpich komentoval. Ukazoval nám a zkoušeli jsme si techniku do kopců. Uprostřed výletu jsme jeli v Jizerkách od Kristiánova nahoru směrem k rozcestí Holubníku, což je dost průdký kopec a já jsem nevěřil, že jsem schopen do takovéhoto kopce bruslit a zároveň mít tep relativně pod kontrolou. Nevybruslil jsem to zatím celé, na určitých částech jsem si ulevil, ale ten kopec je slušný. Poté jsme pokračovali dále na Hřebínek a Novou louku. Toto jsou úseky více rovinaté, žádné prudké kopce, chvíli kousek mírně dolů, potom mírně nahoru a toto jsem na tři zastávky, abychom se všichni srazili odbruslil celé.

                        Proč jsem to ale psal. Proto, abych ti ukázal, že všechno je technikou, proto ti doporučuji sehnat a věnovat něco do trenéra, který ti poradí a tím tě nastartuje. Jakmile přijdeš jak na to, tak si vystačíš s tím, co máš nyní. Šupinky na klasiku a terén bez stopy a ty skaty na zbytek. Jediné co asi bude proti tvé mysli je, že se budeš muset před jízdou rozhodnout co chceš jet.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 22.01.2008
                        Autor: pro_pa
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          Jo presne me pocity ;-) ...
                          Obcas take mam po chvilce brusleni pocit, ze mi to "srdce vyskoci z hruniku" (i kdyz je to na tech skatech uz mnohem lepsi, nez na tech navic delsich supinach) a doufam, ze na tom v 41 letech jeste nejsem s dechem tak spatne (alespon na kole zatim ne), takze na te technice bude opravdu porad neco spatne.
                          Ten trener (nebo kdo by mne sledoval zezadu by opravdu moc pomohl, ale bohuzel nikoho takoveho neznam - skoda :-(...)

                          Zatim (pokud nihoho nesezenu a obavam se, ze asi ne, protoze nikoho neznam a proto beham sam...) zkusim tedy alespon nenamazat a zkouset se v tom brusleni drzet (cennych) rad, kterych se mi tu dostalo a zkouset to zdokonalovat a budu opravdu moc rad, kdyz si vystacim na brusleni a se supinkami hlavne mimo stopu. Klasika (ve stope) se ale obavam, ze bude s obema myma soucasnyma lyzema asi trochu horsi...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 23.01.2008
                          Autor: VladaS
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            Ty šupinky na klasiku jsou hold něco za něco. Nemusíš mazat, ale je to vykoupeno vyšší námahou na rovinách a z kopců.

                            To že nikoho neznáš, nevěš hlavu, poohlídni se na internetu. Jsou lyžařské školy, které mají i výuku běžeckého lyžování


                            Konkrétní nabídka v Bedřichov v JH http://www.skolabezky.cz/ibezky/view.php...

                            A určitě se najdou i v jiných lyžařských lokalitách: http://search.seznam.cz/?q=%C5%A1kola+b%C4%9B...

                            http://search.seznam.cz/?q=%C5%A1kola+b%C4%9B...

                            [ Zpět ]
                            Datum: 23.01.2008
                            Autor: pro_pa
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                   

                              Dik - narychlo jsem tam sice kolem Litvinova nic nenasel, ale budu to muset prohlednout dukladne, nebo si nekam zajet autem, i kdyz davam na lyzich pred precpanymi parkovisti (a strachem, ze mi tam auto nekdo vybere) prednost autobusu nebo vlaku a pak radeji "frcim dolu po svych" - podle toho pak take ty me lyze dopadaji ;-( ...

                              [ Zpět ]
                              Datum: 23.01.2008
                              Autor: VladaS
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                     

                                Tady můžeš prověřit Krušné hory:

                                http://www.krusnohorci.net/cist.php?clanek=148

                                [ Zpět ]
                                Datum: 23.01.2008
                                Autor: pro_pa
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                       

                                  Dik - tak jsem tam nasel nekolik kontaktu na lyzarske skoly, nejbliz na Klinech, ale i na Bournaku a v Ceskem Jiretine. Bohuzel to vetsinou vypada na sjezdovky a o bezkach nepisi nikde nic, takze je jedine budu muset zkusit kontaktovat, jestli nekdo neuci i brusleni a pak uz jedine doufat, ze narazim na nekohoho, kdo tomu opravdu rozumi a nenauci mne jen to, co mohu sam odkoukat od ostatnich ...

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 23.01.2008
                                  Autor: VladaS
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Nove bezky na brusleni

                                         

                                    Tak nevim, jestli to neni chyba, ze jsem jeste tu skolu nevyhledal, nebo jestli se to naucim sam, ale zatim mi nove bezky "na brusleni" moc radosti neprinasi ;-(

                                    Koupil jsem ty "tvrde skatove" v lednu a uz byl hodne mokry snih, ze se to v nem borilo.

                                    O Velikonocich jsem byl v Jesenicich, ale pritelkyne bohuzel nebeha (bylo by mi hloupe nekam vyrazit sam, kdyz jsem tam ted byl po 3 mesicich), takze az vcera odpoledne jsem konecne vyrazil na novych bezkach podruhe u nas v Krusnych Horach.

                                    Paradni stopa na asi 30cm hlubokem snehu jaka uz u nas dlouho nebyla ani v zime a bylo to spis zmrzle s takovym "neklouzavym prasanem na povrchu".

                                    Nicim jsem tentokrat radeji nemazal (kdyz jsem chtel hlavne bruslit a jsou to lyze bez komory), ale jedna vec co mi vadilo, ze jsem casto slapl patou jakoby mimo vazani (je to na reklamaci?) a pritom mi skoro stejne vazani, akorat s mene zebrovanou patou u bezek se supinkami takto nezlobi, cimz jsem jako zacatecnik obcas neprijemne ztratil stabilitu a jen tak tak to srovnal.

                                    Nevim, jestli treba "spatne pouzivam hrany" a tak zmrzle to zas nebylo, ale obcas mi hlavne do kopecku lyze podsmekly jakoby vubec nemely hrany a zlabek (ustrelila spicka a pak pata anebo opacne do boku).

                                    Co ale bylo nejhorsi, ze mne zkuseni uplne hladce predjeli bruslenim do kopcu, kde mi to ani trochu nechtelo bruslit (klouzat), takze neco delam asi opravdu spatne :-(.

                                    Mam hulky od starych supinek asi nekde zaroven s rameny a mel jsem pocit, ze nemuzu do kopce poradne zabrat a obcas jsem mel tendenci si vzadu pichnout do lyzi a musel radeji "vic ze siroka", cimz jsem obcas take pekne "vravoral" a pokud mne nekdo sledoval, tak se asi musel bavit, co to "jede" za "nemotoru" ;-( ...
                                    Ze by pomohly delsi hulky abych dokazal bruslit i do kopcu, nebo to musi jit i bez hulek a delam neco opravdu spatne ? :-(

                                    Jinak to bylo asi jen 14km za 2,5h (na supinkach jsem byl nejdale 37km a nove lyze si vzit na takovyto vylet, tak asi nedojedu ;-(...), protoze do kopcu mi to opravdu neslo, takze jsem musel klasicky v klouzave namrzle stope, kde jsem mel pocit ze jsou hulky opravdu kratke i na to, takze jsem si toho brusleni (na ktere jsem se tak tesil) moc neuzil, ale "zatrenoval si" jakobych asi ujel nejmene 2x tolik, coz nebylo zamerem, protoze bych rad opet i na vylety delsi, alespon do 30km ;-( ...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Takhle na dálku těžko hledat chybu...
                                    1) Co máš za lyže (model, délka vs. výška a váha), za vázání (norma, model, varianta) a za boty (výrobce, model)?
                                    2) Kdo, jak často a jak se Ti o lyže stará? Především po kolika km a čím jsou parafínovány?
                                    3) Kolik km jsi nabruslil po dobře upravené trati po rovině? Kolik z toho bez hůlek?
                                    Délka hůlek je pro začátek akorát, časem zjistíš, co je pro Tebe nejlepší. Sprinteři a na krátké tratě se berou hůlky na výšku postavy, na dlouhé tratě včetně skiatlonu má spousta závodníků stejné hůlky jako na klasiku.
                                    Bruslení je (podobně jako plavání) pro člověka náročné na zvládnutí, odraz z pohybující se lyže je nezvyklý, při chůzi i běhu se odrážíš z pevného podkladu. Ide o složitou rovnováhu sil a rychlostí. Proto je třeba nabruslit desítky kilometrů za dobrých podmínek (mj. dobře jedoucí lyže) co nejlepší technikou (=co nejmenší námahou) pro zafixování správných návyků. Běžkařskou školu má tuším Nyč v Liberci, ale neznám ji. Nejvíc ti pomůže zkušenější kamarád, který tě natočí a ukáže Ti na videu chyby.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: Joe-CUBE
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    1) Sporten Skate
                                    http://www.sporten.cz/html-cz/produkt.php...
                                    priblizne o 15cm vyssi nez ja (merim asi 173cm a vazim bez vystroje 68kg) a tenkrat jsem docela vahal, jestli by nebyly lepsi Combi, ale v tom obchode bohuzel asi nemeri komoru a jedine hledat obchod v jinem meste - pro brusleni doufejme tvrdsi lyze nevadi.
                                    Vazani Solomon na vypinani "hulkou", typ ted nevim, ale je to asi novejsi nez mam na tech supinkach (kde nikdy nezlobilo a proto jsem chtel stejne) a bohuzel "vylepseny" zebrovanim pod patou, tak nevim, jestli se tam chyta snih, nebo to proste ma "velkou vuli do boku".
                                    Boty mam Botas vysoke a pevne v kotnicich, takze by snad mely byt na brusleni vhodne.

                                    2) O lyze se nestara nikdo, koupil jsem je v lednu (na tusirtiku mimo stoupu i do stopy mam supinky a chel jsem i bruslit i kdyz nevim, jestli by nebyly pro mne lepsi Combi).
                                    Nebyly ani naparafinovane, jen jsem porve namazal "komoru" (kterou samozrejme nemaji...) stoupacim voskem, tak to trochu slo i ve stope, nez se vosk osoupal, ale byl to opravdu hodne mokry snih a oak dlouho snih nebyl a az ted konecne poradny tvrdy.
                                    Ted mi bylo lito ze jsem nemohl v tech Jesenicich, jak jsem jel domu z prace bylo krasne modro, tak jsem to narychlo vyjimecne nahazel do kufru auta (jinak jezdim vlakem a dolu na lyzich kam az to jede), kdyz nevim, jak bude v sobotu a jestli to na lyze jeste vyjde (vaham, ze mne asi budou bez treningu bolet nohy a jestli to nebude bez deste radeji na kolo) a vyrazil jsem jen s v lednu umytou skluznici od toho stoupaciho vosku a asi by to urcite bylo lepsi, kdybych alespon stihl "nasucho" nanest skluzovy, kdyz uz ne za tepla a ani parafin tam zatim nebyl.

                                    3) V lednu uz bylo hodne mokro a moc se to borilo, tak jsem take spis "drel klasiku na podkluzujicich skatech" ;-( a ted byl podruhe na konecne tvrdsim snehu, bylo to upravene rolbou, ale ne az uplne rovne (misty trochu "vypoukle" nebo "prohnute") - z kopce to jakz takz slo, po rovine horsi (nevim, jestli jsem na tom tak spatne s dechem, ale na kole v 41 letech problemy nemam a mozna dela hodne i ta technika), ale do kopce lyze nechtely bruslenim vubec "klouzat", ze jsem byl hned vyrizeny a hulky mi prisly na odraz kratke (navic jsem mel povolena poutka jak jsem tam v zime nemohl se silnejsimi rukavicemi a ted to se slabymi bylo take neprijemne, jakoby byly hulky alespon o 3cm kratsi, i kdyz to uz asi takovou roli nehraje - zkratka jsem se ale nemel do kopce moc do ceho "oprit" a nevim, jestli by ty ruce take pomohly...)

                                    Tak jsem premyslel, jestli dnes nezabehnout do kramu, co mi reknou k tomu "smajdavemu vazani", jestli se to da nejak resit a jestli rovnou nezkusit i koupit delsi hulky (i kdyz vaham, jestli ted v sobotu unaveny zase na lyze a to bych rad ted uz zase vlakem a jinam, i kdyz na trening by mozna stacilo zas tech 14km s kopecky, co jsem byl ted, pokud bych to jeste jednou za sebou vydrzel ;-(...l) a ted nevim, co pises, jestli by ty hulky nebyly ukvapene a jestli je to opravdu tou technikou a nepomohly by navoskovane lyze, i kdyz nevim, jestli uz to v sobotu nebude mokre, pokud vubec jeste snih bude a stacilo by navoskovat alespon rucne rovnou na horach podle teploty...

                                    V Liberci mame dokonce pribuzne, ale letos tam uz asi ten snih nestihnu a opravdu by to chtelo nekoho, kdo mne upozorni, co delam spatne, ale bohuzel beham sam a nikoho na bezky neznam :-(.

                                    Jak jsem zjistil, lepe se mi brusli ze se odrazim pri pichani levou nohou a pravou jedu dopredu a pak jsem zkousel pichat i pri obou odrazech, ale to mi dela jeste o neco vetsi problemy - obcas mam tendenci slapat si na paty a jeste do nich zapichnout hulky a musi to na mne byt asi "uchvatny pohled" ;-D ...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Tak se omlouvam, ale budou to ty z
                                    http://www.sporten.cz/html-cz/produkt.php...
                                    a pri mych 173cm odhaduju ze asi ty skate 187cm.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Jen stručně - Sporten Bohemia rozhodně nejsou špatné lyže a zaslouží si patřičnou péči. Vysolíš tři litry za grafitovou skluznici a pak ji vysušíš a odřeš ježděním bez parafínu?! Bohemky se combi nedělají a combi lyže zcela jistě nejsou na bruslení lepší než skate.
                                    Vázání je zřejmě turistické, to není na bruslení nejlepší varianta, zkus se poradit v obchodě, zda lze a zda pomůže výměna flextoru (té gumičky vpředu) - nevím, já mám Rottefellu; s reklamací asi oba tušíme, kam Tě pošlou:-/ Jestli neumíš parafínovat, ve slušném obchodě ti je rovněž naparafínují, což vřele doporučuji, ale není to žádná věda (http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107340-pece...
                                    Jako nouzovka tuhý F4 s korkem od Swixu - někde jsem je nafasoval, tak jsem je vyzkoušel a příjemně mě překvapil (http://www.swixsport.com/eway/default.aspx?pid...
                                    Většina lidí píchá na jednu nohu líp, v zájmu nedeformování stylu se doporučuje vědomě střídat bruslení na obě strany. Jednodobý styl (odraz oběma rukama na každou nohu) je technicky i fyzicky velmi náročný, tím se zpočátku vůbec netrap.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: Joe-CUBE
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Takže Sprinty? Ty mají poměrně mizernou skluznici, ale i tak jim parafín určo pomůže...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: Joe-CUBE
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    To že ti to nejde do kopců je ze začátku normální, hůlky jsou z počátku také jenom pro pocit. Nejlepší je učit se bruslit bez hůlek, i kopce se dají jezdit bez hůlek. Hůlky tě jenom zrychlují.

                                    Když tě člověk nevidí, tak těžko radit, nejlepší je vytrvat, já jsem z počátku také vrávoral. POdle mého je ten vtip právě v tom jezdit rovně a snažit se mít boky vpředu. Něco jako kdyby jsi chtěl spadnout dozadu. Je to podobné jako na bruslích, tam když se mírně zakloníš, tak začneš mrskat nohama a nakonec spadneš na zadek. Rozdíl v běžkách je ten, že ti ta lyže uklouzne dopředu a tou druhou nohou se jenom odrazíš.

                                    Skluznici bych rozhodně doporučil parafínovat, nebo vyschne a začne šupinaťet. Stačí koupit parafín a vzít na to domácí žehličku, akorát pozor na teplotu, aby se skluznice nespálila.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 27.03.2008
                                    Autor: pro_pa
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Jo dival jsem se vcera a je to opravdu pekne vysusene ;-(.
                                    Radeji jezdim nahoru vlakem a pak dolu na lyzich kam az to jde (a pak mne mrzi, jak je samozrejme casto poskrabu :-(...), ale zitra kdovi kolik snehu jeste bude, tak asi zas udelam vyjimku autem (navic mne jeste boli nohy od stredy, coz neni dobre na trenovani brusleni, ale bude to asi letos u nas posledni prilezitost) a alespon rucne navoskuju, i kdyz by to urcite chtelo ten parafin.
                                    Jsou to ty Sprinty a Combi jsem myslel, ze mne to bavi i v te stope pokud je vedle zrovna hezka, ale treba pokud se jednou (doufam) naucim poradne bruslit, tak uz mne ta stopa tak lakat nebude ;-) ...
                                    Do stopy pak asi jedine 3. lyze, ale to uz bych si nekde opravdu nechal poradne zmerit tu komoru, ale je to precejen drahe, takze mimo stopu lyze mam a ted se budu snazit spis ucit bruslit.

                                    Vcera jsem se z prace narychlo stavil v tom kramu, ale byla tam bohuzel jen stara prodavacka, ktera mi navic radila voskovat stoupacim skatove lyze, takze s ni asi nema cenu se moc bavit :-( ...
                                    Sefa ma bohuzel do pristiho tydne na zavodech (skoda, zkusil bych si to nechat poradne navoskovat na zitrek, i kdyz tezko rict, zda to bude jeste zmrzle, nebo zda nejaky snih bude, nebo jestli jen ten parafin?).
                                    Co se tyka toho "slapani botou vedle zlabku" mi take tvrdila ze to ma souvislost s vyskou lyze (coz mi prijde jako blbost a dela to obcas i kdyz na nich jdu klasicky, i kdyz tezko rict, jestli se to nejak "nepodvrkne cele", coz mi ale neprijde).
                                    Vim, ze na reklamaci to asi nebude a jestli se neda treba koupit jiny samostatny "bakelitovy bazmek pod patou bez zebrovani" ;-) protoze ma trochu jiny tvar nez ten stary a skoda, ze nemeli uplne presne stejne bezproblemove vazani, jako mam a jake jsem tedy chtel znovu, ci jej nejak posunout a muze to samozrejme byt i mym spatnym stylem, takze nevim, jestli jejich si t tim ten sef nejak poradi, ci se bude spis snazit prodat jine vazani. Kdybych vedel, ze to pomuze, tak to vazani koupim (i kdyz nerad...), ale jak to vedet predem :-( a jestli prohodit z etch supinkovych lyzi se zas potom bojim, ze uz by take nemuselo tak drzet, pokud nejsou diry na srouby uplne vedle a sam do toho radeji nehrabu :-(.

                                    Ty hulky mam konec asi tak u spodku brady, kdyz jsem bos (merim 173cm a hulky 150cm).
                                    Asi opravdu nejak spatne "prenasim vahu do toho kopce" a zkousel jsem se i trochu "zaklanet" (jak jste mi tu uz jednou radili), ale vetsinou tak dost ztracim stabilitu, takze to zitra jeste (doufam) zkusim "pilovat" a myslet na to ...

                                    V nedeli by to doufejme melo byt pekne na kolo (i kdyz posledni dobou ty predpovedi moc nevychazi), ale jeste dnes mne boli nohy od stredy, zitra to (doufam) asi "dorazim naposledy na bezkach" a v nedeli abych na tom kole asi radeji moc daleko nejezdil ;-( ...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 28.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Combi nejsou dobré ani na klasiku ani na bruslení. Přiznal bych jim výhodu, že na stejnou váhu lyžníka jsou kratší než klasiky, takže lépe ovladatelné v divokých sjezdech a mimo stopu, a pak když někam dojedeš a není to projetý rolbou, můžeš je přemazat na klasiku a ne dřít dvacítku v hlubokým sněhu bruslením jako já na velikonoční pondělí, grrr!!!
                                    Zatáhni boty i s vázáním na lyžích někam, kde tomu rozuměj. Jestli ty šupiny používáš a vázání funguje jak má, tak bych na to vůbec nesahal a řešil jen to, co nefunguje...
                                    Hůlky by měly být OK, něco mezi klasikou a bruslením, +-5cm prakticky nepoznáš. Já používám jediné hůlky, tak po nos, na vše, od výletů po bruslení.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 28.03.2008
                                    Autor: Joe-CUBE
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Hůlky máš v pohodě, také mám jako Cube jenom jedni na obojí.
                                    To vázání je divné, ale jestli jsem to pochopil, tak máš na skatech vázání vypinatelné hůlkou, což je vázání na klasiku, ale ani to nemůže vadit tomu, že to nesedí.

                                    Při bruslení jedeš po jedné lyži s patou na lyži, v momentě, kdy přenášíš váhu na druhou lyži a tou první se odrázíš, tak máš stále patu na lyží, takže při odrazu není možné, aby se vyhnula, protože pevně sedí v drážce. Paty se od lyže odpoutá až v momentě, kdy přisunuješ lyži k sobě na další sklus, který začíná tak, že je lyže celou šířkou skluznice na sněhu, takže opět nemůže docházet k tomu, že si pata sedne mimo žlábek.

                                    Někde nejspíše musíš pokládat patu na lyži v momentě, kdy je lyže na hraně a potom dojde k tomu, že se pata netrefí do drážky, protože dochází k tlaku do boku.

                                    Když upneš botu do vázání a ta bota nemá vůli v uchycení, tak musí být chyba v té technice.

                                    Nevím jak tobě, ale mě kolikrát pomáhá sledovat nějaký sport na videu a dost z toho jsem schopen pochytit, zkus to také, třeba ti to pomůže.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 28.03.2008
                                    Autor: pro_pa
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    "Někde nejspíše musíš pokládat patu na lyži v momentě, kdy je lyže na hraně a potom dojde k tomu, že se pata netrefí do drážky, protože dochází k tlaku do boku."
                                    To bude ono! Jezdí se po skluznici, ne po hranách. Došlapuješ na celou skluznici, sklouzneš se po skluznici, odrážíš se z celé skluznice (resp. zezačátku se ani neodrážíš, jen přešlapuješ), jen do prudkého kopce zatlačíš při odrazu na hranu, aby to nedriftovalo do boku.
                                    Spousta začátečníků dělá tu chybu, že jezdí po hraně, lyže se pak zařezává a brzdí a šikmým došlapováním možná proto šlapeš patou mimo lyži...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 28.03.2008
                                    Autor: Joe-CUBE
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    Jo je to mozne, ze se mi nedari klouzat po plose a az pak pretocit na hranu (snazil jsem se pozorovat jak brusli do kopce ti, co mne predjeli, ale bohuzel to bylo tak rychle, ze jsem nestacil vypozorovat vubec nic a ani kdy vlastne pichaji atd. :-(...), ale zase mi nekdy cela lyze ustrelila pro zaberu do strany, tak nevim, jestli tam jsem zas naopak nejel po hrane malo a do kopce asi mam tendenci jet spis po hranach obou lyzi a ze by to proto neklouzalo ?
                                    Jinak ale ta pata mi obcas (jen na tech novych lyzich) "slape ve vazani vedle" i pri klasice (v hodne mokrem a ted naposledy zas ve zmrzlem snehu), tak nevim, jestli to nedela snih.
                                    Kdyz dam ale botu do vazani samotnou, tak mi prijde oproti satrym lyzim jakovy "vic zkroucena do oblouku nahoru", takze na tom zlabku nesedi takovou plochou a ze zaroven ma ta vodici lista na lyzich kulatejsi hrany a vepredu mi prijde jakoby trochu nizsi a s jinym tvarem (nemeril jsem to, ale prijde mi to tak "od oka").
                                    Uvidim, co mi pristi tyden rekne ten jejich sef v krame a doufam, ze nedoporuci koupit jine vazani, ktere by to treba delalo take ;-(.

                                    Uz musim bezet domu, tak doufam, ze mi zitra jeste bolave nohy a snih dovoli to jeste vyzkouset.
                                    Tak zatim ahoj v pondeli a jeste jednou dik za rady ...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 28.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                         

                                    V patek jeste po strede bolely nohy, ale v sobotu uz konecne ne, tak jsem jeste vyrazil (bohuzel uz asi opravdu letos naposledy, protoze uz to bylo hodne mokre a v tydnu uz asi snih nebude:-(...).
                                    Alespon rucne jsem korkem vyhladil cerveny vosk a je pravda, ze po brusleni na lyzich po nem nezustala ani stopa (asi to opravdu chtelo radeji za tepla), ale prislo mi, ze to klouzalo precejen lepe a ze uz se mi konecne darilo trochu bruslit i do kopecku, do jakych by to ve stredu jeste neslo a po rovinkach to alespo jelo pekne "plynule", ze jsem mel cas soustredit se na techniku a "hypochondricky pozorovat, co se mi tak uplne nedari" ;-)

                                    Jak jsem zjistil, tak do tech kopecku mi pomaha, kdyz mam trochu vic pokrcene nohy v kolenou a pokazde prenesu vahu na lyzi, po ktere se prave "klouzu" (zaklanet mi opravdu nejde a ztracim pak rovnovahu a doufam, ze se tim do kopce nebrzim).
                                    Delsi kopecky jsem zatim samozrejme bohuzel nevyjel najednou, ale musel vzdy zastavit, abych "neumrel" ;-( (zkratka pokud jsem uz nemohl s dechem anebo zacal "divocet" a mit pocit, ze "ztracim techniku", tak jsem radeji chvili zastavil a pak zase vyrazil a snazil se soustredit na tu techniku a pozorovat ty, co mne predjizdeli, i kdyz se bohuzel neda moc odpozorovat, protoze je to moc rychly pohyb :-(...).
                                    Vybral jsem si vylet s docela dost kopecky pro zacatek (take mi daly prekne zabrat), ale bylo to umyslne, abych se mohl prave ucit do tech kopcu.

                                    Co mi vadi do kopcu, ze casto skrtnu vnitrkem spicek o snih, ale kdyzbych se zaklanel, tak uz opravdu ztracim stabilitu a take je problem porad ty spicky "drzet nasilim nahore" i kdyz pokud zastavim a zdvihnu nohy, tak lyze drzi normalne vodorovne a asi to bude opravdu v technice :-(.

                                    Hulky jsem trochu pritahl na ty slabsi rukavice, tak ta delka asi pujde (i kdyz v knizce doporucuji asi o 5 az 10 cm delsi, nez mam ja k brade) a obcas si v kopci take slapnu na paty (doufam, ze nejdu moc ze siroka a snazil jsem se podle stopy tech predemnou) a kde to slo (po rovinkach a z kopecku) jsem se snazil o brusleni proste (bez hulek) a misty docela slo, tedy nez se lyze hodne rozjely z kopce a to jeste asi musim take trenovat rovnovahu.

                                    Jinak jak si "slapu mimo to vazani", tak jsem zjistil, ze i kdyz normalne stojim, tak neni problem patami na obe strany slapnout cca 3mm nad ten zlabek (na hranu) a casto tam salapu pri odrazu, coz je docela nepreijemne :-(.
                                    Doma jsem zkusil to same se starymi lyzemi, a tam se mi podari "slapnout na zlabek" u obou lyzi jen na jednu stranu a da to mnohem vic prace, nez u lyzi novych, tak nevim, jestli je neco opravdu spatne, anebo jen ja tak "smajdam" ;-(.

                                    Nasel jsem (pricne) pekne rovnou silnici, coz to take usnadnilo a i kdyz to bylo uz hone mokre, tak to klozalo lepe, nez ve stredu po tom namrzlem prasanu s vychlou skluznici.

                                    Mno a v nedeli jsem si dal po sobotnich lyzich jeste alespon 92km na kole v Ceskem Stredohori a nohy jsou dnes kupodivu v pohode - po lyzich, na ktere jsem letosni zimu nebyl moc zvykly (jak jsem mel namozene nohy od stredy az do patku) jsem se kupodivu docela rozhybal (nohy dnes neboli) a ani nebyla krize, ktere jsem se obaval (jak byl ten snih, tak jsem ted ani nejezdil moc na kole) a skoda, ze uz asi dnes, anebo radeji az tak ve stredu (abych byl odpocaty a mohl se soustredit na techniku) opravdu snih uz u nas na bezky nebude :-(...

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 31.03.2008
                                    Autor: VladaS
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    mazací komora je na to, že když stojíš na obou nohách, tak lyže klouže po špičce a patce a mazací komora je ve vzduchu. Ve chvíli kdy jednu nohu odlehčíš (=druhou zatížíš), lyže se "přilepí" stoupacím voskem ke sněhu a můžeš se odrazit. Když namažeš lyži bez mazacího oka, lepíš se furt. Což má dva důsledky- nikdy se nesklouzneš a vix rychle sjedeš.
                    Komoře nevěř, lezl jsi na ty lyže kompletně ustrojený, nebo jen v trenýrkách? Lyže časem opravdu ztrácí tuhost.
                    Jednou jsi se dal na válku (koupil skatové lyže), tak musíš válčit (bruslit). Když na to budeš patlat nějaké stoupací vosky, bruslení Tě bavit nebude a klasiku s tím taky nepředvedeš. Bez nich máš šanci alespoň na to bruslení.
                    A jak jsi někde psal že mažeš špičky- to nedělej, maže se jen okolo vázání...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.01.2008
                    Autor: Hrabosh
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Hm, tak jsem to opravdu zkousel blbe (svleceny na jedne lyzi celou vahou), jinak jezdim s batohem, lyzaky take neco vazi atd., takze pak se to prohne mozna o neco vic a uz to tak tvrde nebude a mozna casem jeste zmekne.
                      Mazal jsem hlavne pod vazanim a asi 10cm pred, ale urcite mate pravdu a zkusim pilovat to brusleni a to by v tom byl cert, ze by to casem take neslo poradne ;-) ...

                      Ted se jen obavam, jak to bude v sobotu v Krusnych horach se snehem. Zatim jsem to vzdy s kolem i lyzemi odhadl spravne, ale ted se ten snih bude odhadovat opravdu spatne a na kolo take asi zas bude mokro a mozna navic kluzko ;-( ...

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.01.2008
                      Autor: VladaS
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        mazací komora se zjišťuje tak, že váhu máš rovnoměrně rozloženou na obě lyže. (tehdy se prostrkuje ten papír).

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.01.2008
                        Autor: Hrabosh
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Mazací komoru zjistíš jak píše Hrabosh tak, že stojíš oběma nohama na lyžích a někdo ti papírkem zjistí tu komoru. Musí to tak být právě proto, aby ti lyže z kopce jely a nebrzdily se o vosk. Pokud by si zjišťoval mazací komoru tím, že si stoupneš na jednu lyži celou hmotností tvého těla, tak by si nedosáhl při jízdě toho, aby si tu lyži promáčkul a mohl se od ní odrazit. V této chvíli totiž tím, že na tu lyži přeneseš celou hmotnost těla dojde k tomu, že se mazací komora sníží, dojde ke kontaktu se sněhem a ty se můžeš od od té nohy odrazit do dalšího skluzu. Ty vosky nejsou pomocníkem pouze při stoupání, ale i při běhu po rovině.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.01.2008
                        Autor: pro_pa
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          Dik - ted uz je to konecne jasne. Kazdopadne mam ty lyze tvrde, coz je ale urcite na brusleni zamer a vyhoda a na klasiku, kdyz se to uz vic nepromackne, by potom to namazani asi take brzdilo bud vubec (kdyz by se namazala moc kratka zona) anebo porad a nejen pri odrazu, kdyby se namazala "sirsi zona", takze jsem asi opravdu vymyslel nesmysly a na klasiku radeji vyuzivat jen ty sve supinky, pripadne to risknout a zkusit je trochu snizit, ze bych pak propadne musel domazavat pokud by do kopcu smekaly ...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 23.01.2008
                          Autor: VladaS
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            tak tak, pravdu díš.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 23.01.2008
                            Autor: pro_pa
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            S lyžema na bruslení se při normální jízdě (klasice) asi budeš dost trápit, ale s s lyžema na klasiku (bez šupin) se dá, pokud to nebereš vyloženě sportovně a závodně, docela dobře bruslit.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 23.01.2008
                            Autor: Zbyněk
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      vyzkouším, hodnotím

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2008
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Ahoj, já měl dřvěné běžky. Teď mám nevím co za značku, ale mají silikonovou skluznici se šupinkama. Nevím, jestli jsem si uvědomil, že by se mi na nich jezdilo výrazneji lépe. Jde podle mého názoru spíš jen o turistickou módu. Nevšiml jsem si, že Neumanová měla na skluznici šupinky. Asi by pro závodní ježdění nebyli žádoucí. Myslím si, že je to spíš o stylu a voskování. Pak je ti jedno jestli máš šupinky, nebo né.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.01.2008
    Autor: Tano
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      No vyhodu do kopcu urcite maji, pokud je vlhky snih (na zmrzlem je asi urcite lepsi ten vosk) a ze nic nemusis voskovat, ale alespon ja jsem narazil na to, ze tu energii, co tak usetris do kopce, naopak vyplytvas na rovinkach z kopce, ale jak jsem psal vys, neni jiste, jestli mam i spravnou tvrdost lyzi a jestli to treba nekomu nejezdi lepe...

      Myslim, ze jedno to ale urcite neni a ze do kopce jsou znat nenavoskovane, nebo moc tvrde lyze (muzu to ted srovnavat...) a ze z kopce je to take uplne o necem jinem.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.01.2008
      Autor: VladaS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Po letech jsem minulou vyzkoušel běžky s protismykem. Jedná se o fischer rcc crown 210 cm stiff na mých 80kg. Po výměně skluznice, změření a praktickém ověření mazací komory na mě vychází zcela ideální tuhost, takže nesprávnou tuhostí to nebude.
    Z kopce drhly tak, že jsem přepadával na hubu, do kopce byl odraz velmi nejistý, nevypočitatelně ustřelovaly. Teď je na nich grafitová skluznice (imho stejná jako na sporten bohemia) a vyrovnají se přinejmenším středně drahým závodním modelům.
    Kdo nemaže, nejede. Šupiny patří na hypermarketové lyže. Hypermarketové kolo taky nemusí byt nutně špatné. Jak pro koho, že.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      já bych ty šupiny tak nepodceňoval, pro koho teda ty závodní běžky / RCS CROWN/ s protismykem Fisher vyrábí? pro stréca, který si lyže za osmičku přihodí do košíku v Kauflandu?

      [ Zpět ]
      Datum: 22.01.2008
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        IMHO si to koupí spousta Helmutů, co jim 3-4 kila Éček nerozervou peněženku a marketing jim řekne to co slyšet chtějí: s našimi běžkami budeš king, i když si neumíš namazat.
        Já je nepodceňuju, já jen píšu svou osobní zkušenost. Jestli ji někdo vezme v úvahu nebo ne, je jeho věc.

        [ Zpět ]
        Datum: 23.01.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Ještě přidám pár nikým nevyžádaných rad, jestli někomu pomůžu, budu rád:
    1) Učte se bruslit bez hůlek.
    2) Učte se klasiku bez hůlek.
    3) Hůlky jsou na udržování rovnováhy, pracovat rukama je až poslední možnost, jako vždy v životě.
    4) S mazáním si nechte poradit od chytřejších, ale používejte především vlastní hlavu.
    5) Mazací komoru zjistíte nejlíp tak, že naparafinujete celé lyže včetně středu pod vázáním, namažete evidentně moc dlouhou komoru (skoro celou skluznici) a celý den s tím jezdíte, nejlíp po starším přemrzlém sněhu (na novém to moc nefunguje). Kde se to smaže, tam potřebujete skluz, kde zůstane vosk je mazací komora. Označte si to nesmazatelnou fixou. Pro klistry se mazací komora určí obdobně a měla by vyjít o kus kratší. Papírková metoda je velmi nouzová v obchodě, flexometr v lyžařských obchodech je orientační. Tato metoda odráží Vaši aktuální váhu i s batohem, styl běhu a opotřebení (měknutí) lyží, není od věci ji čas od času zopakovat.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Souhlasím. Lyžovat se člověk asi opravdu nejlépe naučí bez hůlek. Ty já, přiznám se, používám taky hlavně k udržení rovnováhy (pokud nejedu do kopce nebo po sněhu ze kterého se dá otížně odrazit). U bruslení se zapojují ruce a nohy rovnoměrněji, ale třeba už v hodně mírném klesání je bruslení bez hůlek efektivnější. S tím, jak velkou část lyže mazat, bych se moc netrápil. Je to hodně individální. Záleží taky na podmínkách a hlavně na tom, jak kdo umí lyžovat. Dobří lyžaři mažou málo, ti horší (třeba já) víc. Nejlépe je prakticky vyzkoušet - každý si časem najde to své optimum, co mu vyhovuje.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2008
      Autor: Zbyněk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Tady http://www.kalimera.cz/stoupaci_pasy_na_bezky.html jsem narazil jeste na jedno "reseni", ale pokud jsem dobre pochopil, ze se to lepi na celou skluznici (asi opravdu jen pro stoupani), tak to asi moc klouzat nebude ;-) ...

        Safra nalepim na ty skaty kobercovku a bude ze mne "king" i v klasice ;-D ...

        [ Zpět ]
        Datum: 24.01.2008
        Autor: VladaS
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Ano, běžně se používají dodnes na skialpech, někdy na backcountry, ještě před 50 lety se doporučovali začáetčníkům. Pokud jdeš jen dlouho proudce do kopce, tam zastavíš, sundáš a vezeš se z kopce, je to nejpohodlnější. Pokud bys takto chtěl sundávat a nandávat pásy na Šumavě či Vysočině, brzy by tě přestalo běžkování bavit;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 24.01.2008
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Mno u nas v Krusnych horach by mne to take asi moc nebavilo porad nandavat a sundavat ;-).
            Skoda, ze se nedalaji i nejake nalepovaci nizke supinky jen pod komoru (ale aby se porad neodlepovaly) - to by pro mne asi bylo idealni a hned bych mel lyze podle svych predstav (na brusleni, i na "pomalejsi" klasiku na jednom vyletu soucasne, i kdyz asi ne do moc hlubokeho snehu).

            [ Zpět ]
            Datum: 24.01.2008
            Autor: VladaS
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Nemohu souhlasit.
        Závodníci mažou na klasiku i 6-8 vrstev u tvrdších vosků. Jde o to vytvořit rovnoměrnou vrstvu, do které se otisknou krystaly sněhu, avšak nebude se na ni sníh lepit. Turista dá 2-3 vrstvy měkčího vosku, neb ho netrápí, že to bude maličko drhnout (dokud se sníh nelepí) a neznám masochistu, kterýho baví šudlat korkem...
        Mimoto na výlet mažu méně, protože a) pojedu mnohem dýl než třeba pan Bauer patnáctku a za tu dobu se mohou změnit podmínky b) nemám servismana, který by za mne ty lyže čistil;-)
        Optimální využití mazací komory je víc než žádoucí, ani turista by si neměl dobrovolně zhoršovat podmínky.

        [ Zpět ]
        Datum: 24.01.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Máš pravdu, myslel jsem spíš rozsah než počet vrstev. Pokud namažeš "na krátko" musíš už být sakra dobrej lyžař, aby jsi se přesně trefil do odrazu. Proto jsou hodně tvrdé lyže dobré pro závodníky nebo lyžaře, co to opravdu umí. Prvotně je teda nejdůležitěší vhodná lyže pro toho kterého člověka. Mazání a vosky jsou (v oblasti turistického lyžování) už jen detail. Ještě jak zmiňuješ ty pásky jako oporu v kopci - já, když vím, že pojedu zpočátku hodně do kopce, namažu lyže právě i přes tu mazací komoru. Lyže v kopci podrží, mezitím se vosk na skluzové části odře, takže pak lyže v následných méně exponovaných úsecích pěkně kloužou. Těm hodně měkkým voskům se raději vyhýbám.

          [ Zpět ]
          Datum: 24.01.2008
          Autor: Zbyněk
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            "Na krátko" jak píšeš se de facto mažou klistry. Tam je kritické, aby ani na terénních nerovnostech nebrzdily ve skluzu a naopak poskytují jistotu odrazu i na malé ploše.
            Mazání "na delší komoru" taky používám když lezu z údolí na hřeben, vosk z naparafinované části zmizí při prvním rychlejším skluzu. Myslel jsem, že je to můj nápad;-)))
            ---
            S výběrem vhodných lyží máš naprostou pravdu, kamarádovi tohle všechno vysvětluju, ukážu mu na webu Fischeru a Sportenu tabulky pro správný výběr lyží, s lyžema co jsem mu doporučil je spokojen. Pak za mnou přijde, že se přítuli smazává stoupací vosk, co s tím má dělat. Když se ho zeptám co jí koupil, vyleze z něj, že nějaké dětské evidentně krátké a měkké - prý řekli mi, že to bude dobrý a dali mi slevu. Blb. Doufám že to čte.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.01.2008
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Mám běžky klasické hladké, manželka má teď se šupinami. V mírném klesání u šupin sice je poznat jak brzdí, ale v kopci a při horším a proměnlivém sněhu (což je u nás většinou) se chovají líp, zvlášť když se nevěnuju velkou péči mazání. Šupinaté jsem kupoval s mírnou skepsí, ale osvědčily se, hlavně ubylo vzteku z podkluzujících běžek nebo naopak nalepeného sněhu, což se v minulosti krom psychické nepohody projevilo např. i zlomenou hůlkou :). Taky si půjčuju ty šupinaté při tažení kočárku, ve stoupání už na ně taky nedám dopustit.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2008
    Autor: vrrt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Letos v zime jsem mel moznost zkusit bezule se supinama a moc nadseny jsem nebyl. Sam jezdim bez supin. Prijde mi, ze je to pro lidi, co se chteji povozit po horach a nechteji resit mazani. Ono mazani je nekdy pekna veda a cloveku obcas trva, nez zjisti nejake figle.
    Supiny te v terenu podrzi. Nemusis nic resit. Zadne mazani, nic. Ale na jizde to poznas. Rozdil mezi dobre namazanou lyzi bez supin a lyzi se supinama je obrovsky.
    Dle meho zalezi na tobe. Jestli chces bezudrzbova prkynka, ktere odvezes na hory nasadis a pojedes, tak ber supiny.
    Pokavad jsi hracicka, beres bezkareni jako konicka, kteremu se chces trosku venovat, tak ber urcite bez supin.

    Vetsi problem bych videl ve vyberu klasika/skate:-)

    Ale proc to pisu? Vzdyt uz je zima fuc:-)))

    [ Zpět ]
    Datum: 31.03.2008
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      No, konečně vám to došlo ;-) Dejte s tou zimou už pokoj, jo ? :-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 31.03.2008
      Autor: Jarda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Aaa...ze by ses probouzel ze zimniho spanku?:-)))))

        [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Ještě ne, neboj :-))) Chvilku si ještě počkám ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 31.03.2008
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            :-) Tak at nezaspis:-) Ono po lete je zas podzim a jak te tak znam, to uz je pro tebe skoro zima a cas jit spat:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 31.03.2008
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              To se také může stát ;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 31.03.2008
              Autor: Jarda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Jak zima fuč? Na Pradědu metr sněhu, všechny stopy projeté, o víkendu jsem tam byl a paráda!!! Ale dnes to vypadá, že fak' finýto...

      [ Zpět ]
      Datum: 31.03.2008
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Mno a ja po jedu do Jeseniku za pritelkyni (ktera ale bohuzel nebeha, takze je mi hloupe byt nekde dlouho sam, kdyz se vidime 1x za mesic) asi tak kolem 8. kvetna a ted "trpim" ze u nas u Litvinova uz to asi nema ted v tydnu na hory smysl ;-( ...

        [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2008
        Autor: VladaS
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Tak letos jsem mel bezky pres Vanoce do Jeseniku konecne "povolene" a ze jsem nechtel nekde "hledat misto na parkovani autem", ale jen "prozkoumat okoli Jeseniku", tak jsem vzal samozrejme stare bezky supinkove.
          Bohuzel bylo malo snehu, takze dostaly pekne zabrat "posledni zbytky skluznice" a v supinkach jsem po "dojezdu" mel zamrzlou slamu a blato z poli (mno "kazda sranda neco stoji" ;-(...) a samozrejme mi bezek bylo lito, ale prave do terenu je mam, takze jsem to alespon koncene prozkoumal kolem Vavrince za Svornosti a po Ceste svobody a bylo tam opravdu nadherne.

          U nas v Krusnych horach ale jinak porad letos "pokousim skate", na zadnem kurzu jsem zatim (bohuzel) nebyl a ucim se sam a konecne alespon trochu zacinaji jit i ty kopecky, i kdyz do trech vetsich jeste porad bohuzel musim odpocivat a obdivuju ty, co to zvladnou "vcelku" ;-( ...
          Mno asi by pomohlo, kdybych mel nekoho, kdo by se podival, co zrejme delam spatne ....

          Jinak na ne alespon zehlim ten parafin, ale porad si nejsem jisty - to se to ma na konci opravdu kartacem "vylestit az skoro vsechen vosk osoupu", anebo tam mam nejaka vrstvicka zustat ?
          Bylo kolem nuly, tak jsem pouzival "fialove Skivo", ale ze asi bude chladneji, tak premyslim, jestli radeji nezkusit modre, protoze ted bylo bohuzel dost "navateho snehu na zmrzlem podkladu" a to se mi zdalo, ze moc nejelo.

          Jinak voskuje se i zlabek tou zehlickou jak ?
          (kdyz mi tam nejaky vosk zustal, tak lyze dost "ustrelovaly" a kdyz to vezmu lesticim (bilym Skivo umelym kartacem), tak se mi zda, ze vsechen vosk zmizi (mozna je to dobre), ale zustanou "sramy", co se mi podarily na kamincich udelat a nejdou dost dobre srovnat ani smirglem :-(

          Jestli bude zase to "namrzle sypke", tak predpokladam, ze asi bude lepsi modre Skivo, nez stribrne, ktere jsem vzal, abych nekdy zkusil jak pojede az treba bude tepleji - voskuju zehlickou doma, tak je potom "sazka do loterie", jak na horach vlastne bude ;-( ....

          Hlavni problem je, ze prijedu na hory rano po rozedneni, ze se jeste dobre parkuje a hlavne se porad nerad nekomu pri brusleni vyhybam, ale je to jeste namrzle a odpoledne uz to casto byva nekdy i mokre, ale tem "univerzalnim voskum" uz moc neverim a zvlast ne tem "drahym v tube, co smrdi po nafte".
          Asi maji take poradne zaschnout a vylestit, ale na tom mohrem snehu bych rekl, ze to melo mozna vliv ne moc dlouho (pokud vubec nejaky) a ted kdyz jsem to zkusil na tom namrzlem (bohuzel nelestil a nevim, jestli to dostatecne zaschlo), tak jsem mel pocit, ze jsem si cele skaty "namazal klistrem", takze tudy asi "cesta nevede" a nevim, jak je to s tim "universalnim stribrnym Skivem", nebo jestli radeji rano (kdyz je to jeste zmrzle) to namazat jen tim modrym, abych s namazanim "co nejlepe vystacil na cely rozsah teplot" ?

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Autor: VladaS
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Jestli tomu dobře rozumím, chceš se naučit bruslit.
            1) zapomeň na šupiny
            2) pořiď si skateové lyže. Pokud máš vázání SNS, tak jsou jich plné bazary z Německa, Rakouska a Švýcarska i s vázáním za pár korun.
            3) parafínuj klidně doma. Modrý skivo je OK. Minulý víkend jsem jezdil na univerzálním F4 od Swixu - a jako univerzál na kvalitní skluznici je super. Pokud nezávodíš a nezajímá tě rozdíl do 30 sekund na 15 km, tak nic složitějšího nepotřebuješ. Před parafínováním přejeď skluznici párkrát bronzovým kartáčem.
            4) zažehli. Co nateče do drážky, to tam nateče. Vůbec není chyba, když je celá zalitá. Nech lyže min. půl hodiny (ale klidně přes noc či přes léto odstát). Já parafinuju hned jak to jde, stahuju vosk až těsně před jízdou - lyže je chráněna při přepravě proti škrábnutí třeba hrotem hůlky.
            5) Stáhni drážku. Do hladka plastovou škrabkou. Škrabka má kulatý roh nebo přímo výstupek na stahování drážky. Čistota drážky je rozhodující pro rychlost a držení směru lyže, jak jsi správně poznal. Drážka se stahuje nejprve, vrstva vosku chrání skluznici pro případ, že ti škrabka vyskočí.
            6) Stáhni skluznici. Plastovou škrabkou, několikrát dokola, až budeš mít pocit, že na ní nic nezůstalo. Je to jen pocit. Když přejedeš palcem po naparafinované skluznici, ucítíš navoskovaný povrch. Zřetelně poznáš od suchého plastu.
            7) Můžeš vyleštit nylonovým kartáčem. Já na to dlabu, protože stahuju na sněhu, je mi kosa, a sníh je nejlepší kartáč;-) Na závody bych leštil, nanesl fluorocarbonový urychlovač, leštil hadýrkou atd.
            8) Vše, co potřebuješ:
            www.swixschool.com
            Nodric / Sport / Glide waxing / New Skis a ... / Glide Waxing
            Glide zone je na skateových lyžích celá skluznice.
            9) Lyže se šupinama je nejlépe udržovat stejně, jen je třeba nějak vyčistit šupiny (nehtem? kartáčem?).

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2009
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              ja myslel, ze chce jezdit a ne se venovat domackemu odlevani voskovych artefaktu :)

              [ Zpět ]
              Datum: 19.02.2009
              Autor: jirka77
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Když nebudeš parafínovat, skluznice ti vyschne a odejde. To co bylo popsáno je práce na maximálně 30 minut i s úklidem.

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Autor: pro_pa
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Jo jde mi ted hlavne o voskovani tech sketovych lizi (ktere od lonska mam, akorat bohuzel s klasickym Solomon vazanim, ze nechci kupovat jeste druhe boty, kdyz obcas rad vyrazim i na supinkach mimio stopu) i kdyz skluznou cast supinkovych jsem uz naparafinoval take, ze zacala byt "vysusena" a asi to chtelo i do supinek, protoze pri mem prvnim "supinkovani" v listopadu mi namrzly supinky a trhal jsem 10cm vrstvu snehu i s listim, ze to nejelo ani z kopce - to uz bych si nechtel zopakovat ;-) ...

              Takze ted na sobotu to tedy asi zkusim na ty skatove s tim modrym Skivem (kdyz uz jsem jej koupil) oproti fialovemu, ktere mi dochazi a asi ted bude spis chladneji.
              Doufam, ze je "mensi zlo", kdyz to vezmu modrym a pak se otepli, nez fialovym, ktery je na -2 az +2 a moc na tom zmrzlem navatem prasanu minulou sobotu neklouzalo, protoze premazavat to (kdyz se otepli) rucne (bez zelhlicky) a navic mokre by to asi stejne na lyzich nedrzelo.

              Nebo radeji ten "stribrny univerzal", i kdyz si myslim, ze ten asi bude spis pro vyssi teploty a je lepsi modry tvrdsi ?

              Rozdil sekund mne samozrejme nezajima, ale jsem v brusleni porad zacatecnik a do toho kopce to brusli precejen lepe, kdyz to hezky klouze, nez kdyz to "drhne" (tedy alespon jak jsem zjistil), tak tedy kdyz uz jsem se tim voskovanim zacal "patlat" (protoze jsem samozrejme zjistil, ze to jede mnohem lepe, nez vyschla skluznice, ale take se to spatnym voskem naopak zbrzdit), tak tedy taham "moudrosti od zkusenejsich", at to nedelam zbytecne, anebo naopak ten zkluz jeste nezhorsuji a jeste jednou tedy dik za ten pekny popis i co se tyka drazky, kolik vosku by melo "zustat" atd. ...

              Prave jsem napred koupil jen ten silonovy bily kartac na lesteni (ze byl mnohem levnejsi ;-(...), ale ted jsem videl ty opet vyschlou skluznici, tak jsem koupil i ten "neprijemne drazsi" ;-( medeny, protoze kdyz jsem to zkousel smirglem, tak se mi zdalo, ze skluznice "neprijemne ubyva", hlubohe skrabance stejne neodrstranim a ze mozna i dost znicim (smirglem) tu puvodni strukturu, ktera pro dobre odtekani vody asi nemam takovy tvar "jen tak pro legraci" ...

              Plastovou skrabku mam, ale kdyz s ni projedu du drazku, ve ktere pak asi nezustane opravdu nic a kdyz jsem to napoprve "zalil moc dukladne", tak byl malem problem tu drazku opet vyskrabat ;-) ....

              Prave jsem take napoprve premyslel, jestli to nechat "vyhladit jen o snih", ale velka vrstva vosku asi opravdu jela spatne, tak jestli to misto lesticiho kartace neseskrabnout take jen tou skrabkou, at to zustane jen ve strukture (i kdyz je uz misty bohuzel hladka) - mno uvidime, akorat skoda, ze se na hory nedostanu casteji, nez jen v sobotu, tak uz se tesim "jak to pojede ted", tedy jestli zase budou ty pitome zaveje, co bylo minuly tyden a na brusleni nebyly zrovna "to prave" ;-) ...

              [ Zpět ]
              Datum: 19.02.2009
              Autor: VladaS
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Kartace, parafiny, zehlicka, skrabky....tohle si vsechno kup. Budes vic mazat, nez jezdit. Pak zjistis, ze je ti to na prd. Jestli to nemyslis joooo vazne a jezdis jen obcas si pro radost, tak to proboha neres!!! Zelenej, voranzovej, sedej parafin. Kasli na to.
                Ja to davam do servisu, kde mi to kluci naparafinuji zakladnim parafinem (zlutej???). Je to ten lepsi s nejakym fosforem, ci co. Vydrzi to dele. A s timhle ja vystacim klidne celej tejden. Ted jsem na tom najezdil nejakych 140km.
                Kdyz prijedu, dam to znova naparafinovat. A mam klid.

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Moc to řešíš, já koupil dva parafíny jeden od 0 do - 4 a druhej od - 5 nížeji a nemám problém. Zjistím co se očekává o víkendu a jeden z nich tam nanesu a tím to hasne :-))

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Autor: pro_pa
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Když nevíš, za jakých podmínek budeš lyžovat, používej modré skivo. Je levné a není špatné. Měkčí vosk (včetně univerzalu) na měkčím či vlhčím sněhu jede trošku rychleji, ale na ostřejším sněhu se velmi rychle sjede a trpí skluznice (i lyžař).
                Pokud alespoň podle předpovědi počasí odhadneš, za jakých podmínek budeš lyžovat, vyzkoušej levnější fluorcarbonové vosky (např. Swix řada LF) na příslušnou teplotu. Pokud máš lyže s grafitovou skluznicí, měl bys rozdíl poznat.
                Rozdíly dané teplotou, sněhem a vlastní kondicí ovlivňují subjektivní vnímání toho, "jak to jede", daleko více, než rozdíl mezi fialovým a modrým skivem...

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Nak nakonec to modre skivo jelo celkem dobre, i kdyz byly takove "zradne podminky" kolem 0 a rolbu nejspis "pujcili do Liberce" protoze bylo navato asi tak 5 az 8 cm, coz zas moc prijemne nebylo, protoze mi to tim porad namrzalo pod vazanim a zase jsem (nevim, proc jen levou nohou) casto slapal vedle zlabku vazani, ale byl jsem na tom tentokrat urcitre mnohem lepe, nez nekteri hlavne se supinkami, protoze uz vim, co "namrzajici supinky" dokazou...

                  Mam SNS Solomon (jak jsem vycetl spis "turisticky" ale ten presny typ nikde na netu ted nevidim a je tam napsano tusim neco "105") a porad se mi tvoril led v "zebrech" toho vazani a pod patou, kde navic kdyz mi v krame pridelavali vazani nedali krytky na srouby, jako to mam na druhych lyzich, takze i na sroubku porad byl "spunt" a bota slapala obcas vedle :-( ...
                  Jinak uz se mi to posledni dobou nestavalo, ale ted jak byl ten snih hlubohy a namrzal.
                  Co prosim s tim ? Striknout botu i vazani nejakym glycerinem, anebo nejak zacpat ta zebra, anebo nepomuze nic jineho, nez jine vazani, coz se mi tedy zatim zrovna moc nechce ? ;-( Dekuju ...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.02.2009
                  Autor: VladaS
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Na ještě turističtějším NNN se mi to stává taky - pokud zajedu bo hlubokého - když už je toho moc, vyšťouchnu to hůlkou a jede se dál :o)
                    Ale namazání těch plastů by třeba pomohlo, počkáme na rady zkušených.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 23.02.2009
                    Autor: PepikW
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Jo ja to take porad "vystuchoval" a musel radeji vzdy zastavit a sundat lyzi (ze jen zboku hulkou to poradne neslo, jak to drzelo a hlavne jsem se nedostal do celeho zlabku boty), ale jen jsem se rozjel, tak to za chvili bylo zas, ze uz jsem to "vystuchovani" vzdal.
                      Vera jsem byl v drogerii, jestli treba nemaji nejaky "glycerin ve spreji" (aby to zateklo i do tech "zeber ve vazani", co mi tam prijdou jen na zlost), ale meli jen nejakou "tycinku".
                      Mno budu to muset zkusit a ty sroubky take necim zacpat, kdyz mi tam (nevim proc) nedali ty krytky a ja si vcas ani neuvedomil, a kdyz to nepomuze, tak s tim namazu alespon ty dvere u auta, na ktere je to puvodne urceno, protoze jsem letos jednou take mel problem je otevrit.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 24.02.2009
                      Autor: VladaS
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Hlubší "šrámy" ve skluznici se dají zakápnout zapálenou tyčinkou z téže hmoty, jako skluznice. Přebytek se zarovná hrubým pilníkem (smirkem, nožem).

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2009
            Autor: henry
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              u skluznice bez grafitu se používá kofixová svíčka
              http://www.kubistasport.com/Doplnky/8479...

              U grafitu existuje nějaký opravný prášek, co se do toho rozpouští horkovzdušnou pistolí. Pokud nemáš s horkovzdušnou pistolí zkušenosti, svěř to schopnému běžkařskému servisu.

              Zarovnání se provádí ostrým nožem, pečlivým přebroušením hrubým a pak jemným smirkem. Doporučuji nepodceňovat, protože mizerná oprava vadí víc, než samotný šrám.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.02.2009
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Ja vim. Ale pro mne uz skoncila:-( Letos jsem dal snehu papa. Ale uzil jsem si ho az hamba....:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    mam bezky se supinami a rikam nekompromisni ANO supinam. jsem usetren bizarnich ritualu, kdy bezkari umistuji teplomery do snehove pokryvky v pentagramovych ornamentech, obetovavaji gaie drobne hlodavce a venuji se klistyru a rejdeni zehlickou, dle nekterych pramenu zvanou "pc mys pro zeny". kdyz spatne obetuji, nebo ma gaia vrtochy, ritual se po nekolika stech ujetych metrech opakuje, predchazi mu vsak sprejovani skluznice redidlem a jeji lesteni kreditnimi kartami.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2009
    Autor: jirka77
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Nevím co popisuješ, nic takového nedělám :-)))


      Tedy kromě toho parafínování doma, ale to se nevztahuje k tomu, jestli šupiny máš, nebo nemáš, ale k tomu, jestli ti na lyžích záleží, nebo nezáleží :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.02.2009
      Autor: pro_pa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Ja taky nic takoveho nedelam:-) Jednou za cas to odnesu k nam do servisu. Vycisti, napusti Tam mi to kluci sfrnknou za stofku a par drobnych. A vydrzi to v klidku celou dovolenou. A na horach uz nemazu. Mam bezule na brusleni.
      Pritelkyne ma bezule na klasiku. Te to taky necham klukum naparafinovat. A pak si uz jen mazne pred jizdou (nebo behem jizdy). Jestli ji to trva minutu, dve? Navic to pro ni neni vubec otrava. Naopak. Nekdy zazitek. Uz na to ma figle.
      Kdezto supiny? Starat se o to musis taky (jinak ti skluznice vyschne). A hlavni nevyhoda je, ze to nejede. Osobne letos vyzkousene.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.02.2009
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        muzete mi oba rict, jak muze vyschnout UMELA HMOTA?

        brusleni bych nechal stranou, tam vskutku nemaji supiny smysl, cela debata o supinach ma smysl jen pri jizde v kolejich.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2009
        Autor: jirka77
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Jelikož skluznice lyže je porézní, takže může vysychat a rozhodně jí to škodí. Vyschlou skluznici poznáš podle toho, že začne bělat.

          Jeden z mnoha odkazů na webu:
          http://www.nyc-sport.cz/eshop/parafinovani...

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Autor: pro_pa
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Oblibeny odkaz:-))))

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2009
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            zajimave... ja mam ovsem bezky jeste z pocatku 90. let a tam nejsou supiny vytvarovane v materialu skluznice, ale jsou na samostatnem bloku z tvrde vypadajiciho plastu, ktery je prizmatickym tvarem do skuznice vlozen a asi nejak prilepen. uvazoval jsem, ze by slo takto supiny "vyrobit" do lacinych drevenych bezek nasroubovanim mnoha tech sikmych(zkosenych) hranatych kovovych podlozek :) ty by byly imunni i proti kameni na trase.

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2009
            Autor: jirka77
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              imunní asi ano, ale co tvé nohy, když by měly na sobě navíc kilo železa :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 19.02.2009
              Autor: pro_pa
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Sežeň si někde tulení kožešinu :-) Polárníci a možná i Eskymáci si tím polepovali skluznice :-) Dopředu to jede slušně a naopak dozadu by to mělo i pěkně brzdit :-)))

              [ Zpět ]
              Datum: 19.02.2009
              Autor: Jarda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                To uz si muze rovnou koupit skialpy:-)

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                no někde jsem viděl/četl, že by měla stačit místo kožešiny kobercová izolačka ;-)

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Autor: macikm
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Tady to berou sice moc vedecky, ale odpoved tam najdes (prvni a druhy clanek):
          http://www.nyc-sport.cz/eshop/navody-rady-t-1.html

          Je to jako lidska kuze. Material je porovity. A pokavad ho "nepromazes", tak ti vyschne a material pujde do pekel. Zkus nemazat a uvidis, jak ti zkluznice zesedivi. Pak jsou bezule na vyhozeni, kdyz je vcas nezachranis. Parafinovat by se mely vsechny bezky....!!!

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Neopisuj, jóóó :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2009
            Autor: pro_pa
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              chacha :) jo jinak jsem ten clanek cetl a je to pekna pruda, po kazdem vyletu bezky tak slozite udrzovat :( to kolu staci projet retez prackou a je hotovo. uz aby to roztalo a dalo se jezdit na kole.

              [ Zpět ]
              Datum: 19.02.2009
              Autor: jirka77
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Ono to zase tolik času nesežere a záleží také na sněhu a kolik toho ujedeš, já to pokaždé také nedělám :-))

                Ono se nedá jezdit na kole? Co tomu brání :-)?

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2009
                Autor: pro_pa
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  sul a auta :(

                  [ Zpět ]
                  Datum: 19.02.2009
                  Autor: jirka77
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Jako že auta v létě nejezdí?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 19.02.2009
                    Autor: pro_pa
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      jo, ale neklouzou tak casto a jsou obecne ovladatelnejsi a i ja jedu jisteji a nehrozi mi, ze chytim smyk zrovna pod nejake.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 19.02.2009
                      Autor: jirka77
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Tak jezdi terénem, tam auta nejsou, ani sůl :-)) Nebo se bojíš, že tvé kolo není pro terén :-)))))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 19.02.2009
                        Autor: pro_pa
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          :)))))) jakkoli mam na kole mnoho vyspelych technologii, dosud nekterymi staromilci nedocenenymi, tak teleport tam jeste nemam :(

                          [ Zpět ]
                          Datum: 19.02.2009
                          Autor: jirka77
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            Tak si dej trojboj: běh s břemenem, jízdu na kole a na závěr opět běh z břemenem. :-)))

                            [ Zpět ]
                            Datum: 19.02.2009
                            Autor: pro_pa
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Cože to vlastně máš, nějaké vysoké kola, to bude asi krosové :-))))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 19.02.2009
                        Autor: pro_pa
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Jsem byl letos na horach (opravdu:-) ) a jeden vecer jsem v lyzarne potkal kolegu. Usmevavy a spravnacky pan. Ale ten vecer byl zpocenej a ufunenej. Lyze na stolici a brousil to tam nejakou skrabkou. Ale docela drsne. Tak se ho ptam, co to dela. A on, ze ho ty supiny stvou a ze se jich zbavuje:-))) Leta pry jezdil na starych prknech a loni se nechal ukecat na nove bezky se supinama. A pry to neni vubec ono....

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2009
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Šupiny má Meduza a musím ti říci, že jsem si s ním cestou nemohl pokecat i když jsme jeli vedle sebe. Od těch jeho prken šel takový hluk, jako když turbína vyrábí proud :-))).

      [ Zpět ]
      Datum: 19.02.2009
      Autor: pro_pa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Jak s ním chceš pokecat, když má pořád sluchátka na uších? 8-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2009
        Autor: Burajda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          A on opravdu porad neco posloucha? Ja jsem si myslel, ze jsem na hlavu, protoze ja mam taky skoro porad na usich sluchatka:-) Ale sundavam je, kdyz jdu spat:-)))

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Přes sluchátka to jde, ale přes šupiny nee :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Autor: pro_pa
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        A pak nemaji byt ty stopy tak hluboke, kdyz je takhle brousi:-)))
        Ja mel letos moznost supiny zkusit. Jen na chvilku. Nic moc. Nikdy bych to nechtel.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2009
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          to jsou takový nekonečný diskuze - šupiny, nešupiny, kolo krosový, MTB, lehokolo, apod. jak se říká - každá liška chválí svůj OCAS a já třeba chválím ten svůj, pardon :-)), ty svoje šupiny na lyžích /o kterých jsem si ještě před pár roky myslel, že jsou úplně, ale vopravdu, na dvě věci/

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2009
          Autor: vladaza
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Já v nich zatím žádný velký rozdíl nevidím. Běžky bez šupin jsem rozštípnul hned při první jízdě a ty se šupinama jsem si koupil v sekáči a ještě jsem je neměl na nohách... :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2009
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

         

    Bez šupin a dokonce bez mazání ;-)

    http://sport.idnes.cz/preriznute-bezky-ktere...

    [ Zpět ]
    Datum: 08.01.2011
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Tak nevím, ale mě lyže celou cestu klapat, tak by mi to asi v hlavě nedělalo moc dobře...

      [ Zpět ]
      Datum: 08.01.2011
      Autor: radka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        To máš jako s klapajícím a vrzajícím kolem - mp3 přehrávač to řeší :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 08.01.2011
        Autor: ronda
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      super !
      Já jsem nějakou dobu uvažoval o nějaké výklopné západce ve spodní části lyže pod patou - nejlépe ovládanou tím pohybem při odrazu. Ale nemám 16 let čas na vývoj a představa kolik bych přitom zničil lyží je hrozná :-))

      [ Zpět ]
      Datum: 08.01.2011
      Autor: Radius
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Tohle mi ovšem přijde příliš komplikované, navíc, když se to za.ere sněhem.....
        To, co popisuješ, by bylo určitě jednodušší, než půlit lyže. Co třeba něco jako brzdičky na sjezdovkách?

        [ Zpět ]
        Datum: 08.01.2011
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Něco jako tohle ?

          [ Zpět ]
          Datum: 08.01.2011
          Autor: Radius
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Jo, jenže u tohohle i u brzdiček zboku by vadilo, že se to zasune pozdě, ne? Myslim, že do skluzu jdeš ještě než ti dosedne pata na lyži. Alespoň teda tušim, na běžkách jsem byl naposled dneska po poledni, ale tohle jsem fakt nesledoval :o)))

            A každej mechanismus bude choulostivý na o/za-mrznutí. Přitom šupiny fungujou docela v pohodě.

            [ Zpět ]
            Datum: 08.01.2011
            Autor: PepikW
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              šupiny nejedou... jsem zvyklej hodně odbruslit a odmakat rukama a fakt to bylo poznat - takže buď vznikne něco na mechanický bázi a nebo se budu muset naučit mazat :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 09.01.2011
              Autor: Radius
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Lyze na brusleni maz parafinem - jako sjezdovky, na ty stoupak nepatri! 8-)
                A na stoupani Ti krome ledu a vody zvladne http://www.sprintcz.cz/Lyzarske-vosky/N10-Grip... vsechno a nic se nemusis ucit.
                Ja u biatlonistu leccos pochytil a okoukal, pomahal jsem pri mazani. Ale abych si takhle vyhral s vlastnimi lyzemi, kupoval drahe sady vosku, ... Na tehle pasce jsem odjezdil uz par sezon a Alici jsem ji musel aplikovat i na supinky, protoze proste nezabraly a nezabraly.

                Zaverem: Supinky patri na rybicky, ne na lyze! 8-)

                [ Zpět ]
                Datum: 09.01.2011
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Já mám rád rybičky bez šupinek :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 09.01.2011
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    A cim je mazes?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 09.01.2011
                    Autor: Murphy
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Používám kombinovanou mazu, trochu oleje a máslo, je to takové univerzální, ale ohromně mě vyhovuje

                      [ Zpět ]
                      Datum: 09.01.2011
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Já si zase šupináče nemůžu vynachválit :o) Samozřejmě na "turistiku", takovou možná sportovnější (jako na kole)? Tanhle víkend všichni mazali tím červeným tekutým mazlavým svinstvem a já mám lyže i po návratu krásně čistý (i hovňousům se mi podařilo vyhnout - zdravím běžkující pejskaře :o)). Jehličí, ani větvičky se nenalepovaly a kde ostatní stromečkovali, mohl jsem většinou rovně.

                  A že by to jelo pomaleji, než moje starý lyže - ani náhodou, takže spokojenost. Zítra jdu koupit druhý pro tu mojí....

                  [ Zpět ]
                  Datum: 09.01.2011
                  Autor: PepikW
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  nemam skate ale klasiku (ale klidne si na ni bruslim, casem mozna poridim neco extra na brusleni). Dik za info.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 09.01.2011
                  Autor: Radius
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Ty pásky vypadají zajímavě, už jsem na ně slyšel chválu z více stran, asi si ji na vyzkoušení objednám...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 10.01.2011
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Martin na tom taky nejakou dobu jezdil pri trenovani omladiny. Jen je dobre se v nich neprojit jehlicim. Usetris tim penize, cas a nervy. 8-)
                    A kdyz je led, nebo to uplne tece, tak si alespon posilis ruce.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 10.01.2011
                    Autor: Murphy
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Jak dlouho to vydrží? Jak to jezdí? Dá se to srovnat se skialpovými pásy?

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.01.2011
                  Autor: Hrabosh
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Pasy jsem nikdy netestoval, ale jak vidam skialpinisty na svazich, tak ne. Je to spis srovnatelne se slusne maznutou klasickou.
                    Vydrz podle podkladu. Na slusnem snehu to na popochazeni s rodinou muze vydrzet klidne sezonu. V krabicce za cca 300,- je materialu tak na 3 pary.
                    Ja to navic pres ten ochranny papir mirne prezehlil. Sice to pak malilinko ztratilo na odrazu, ale vydrz se zvedla.

                    Dulezite je nezahodit ty ochranne papiry a to futralu je nalepit. Asi by stacil i mikrotenak. Hlavne aby se na to nenachytal verejny dum.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.01.2011
                    Autor: Murphy
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Včetně skluzu? Když si dám na běžky skialpový pásy, vyběhnu kopec od Špindlerovky s půlkama u sebe, ale skluz stojí za houby.

                      Na jednu sezonu vystačí krabička nebo třetina krabičky? Ne že by to nebylo jedno, je to pakatel ale spíš pro zajímavost.

                      Dá se přes to namazat guma? V sobotu to byl v Krkonoších hnus, nedrželo prakticky nic (včetně klistru na 0+) a mít běžky "máznuté" obdobou pevného vosku, tak pěkně poděkuju.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 12.01.2011
                      Autor: Hrabosh
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Klistr jsem na to nedaval. Nevim, jestli by se Ti to podarilo stahnout bez soucasneho sundani te pasky. Ale pri trose opatrnosti asi ano.
                        S tou vydrzi vazne tezko rict. Kazdy jezdi jinak a najede jine km. Ja davam prednost brusleni, takze klasicky vytahuju malo. Po 3 letech jsem to z nich smyl pri predzimni udrzbe (stare praskacky) a zaroven koupil nove atomicke bety, ktere maji za sebou jen jednu sezonu a maximalne 200 km (slaby rok). A vypadalo to celkem pouzitelne i po sezone. Je to proste takovy trvanlivejsi univerzalni stoupak.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 12.01.2011
                        Autor: Murphy
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Šupiny se dělají pouze na klasiku, tak do toho nemůžeš tahat bruslení (to na nich nejde a taky jít nemá).
                Když chceš bruslit, tak stejně potřebuješ skatevé lyže, i na hladkých klasikách je bruslení zcela o ničem.
                A i když budeš mít kombíky, tak i potom buď namažeš stoupací vosk a jedeš klasiku nebo nenamažeš stoupací vosk a jdeš bruslit.

                A když poujižeš šupiny k tomu, k čemu jsou určené a jsou správně vybrané na váhu jezdce, tak jedou a teď už mi to po 150km na Fischerech Superlight Crown nikdo nevyvrátí.

                [ Zpět ]
                Datum: 09.01.2011
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Hle Mloku, ja si klidne zabruslim i na klasice bez ohledu na Tvoje teorie - ze to na skatech pujde lip je bez diskuze (zkousel jsem). Supiny mi nevyhovuji ani pro klasicky styl.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 09.01.2011
                  Autor: Radius
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Jezdil jsem kdysi hladkou klasiku dlouho, bruslit se na tom nějaká dá, ale stojí to zcela za prd, zvlášť když jsou namazené stoupacím voskem.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 10.01.2011
                    Autor: Mlok
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

           

      Nehledě na ten mechanismus stejně nejsou zcela bez mazání. Parafínovat se taky musí.

      Zcela bez mazání existuje toto:
      http://www.peltonen-katalog.cz/bezecke-lyze...
      Tady
      http://www.bike-forum.cz/forum/bezky-peltonen...
      se to trochu řešilo a je tam aspoň výtah z testu německého běžkového časopisu.
      Nevypadá to tak špatně. Cituji z toho vlákna:
      "Ve srovnání s klasickými, mají skluz spíš pod průměrem těch zařazených do kategotie závodních, ale nad průměrem kategorie sportovních. Odraz mají spíš pod průměrem i v těch sportovních, ale jen lehce. Ovladatelnost zase cca mezi závodními a sportovními."
      A tohle se nemaže opravdu vůbec.
      Kamarád je asi bude kupovat, tak jsem zvědav. On to má jednoduché, na svojí váhu šupiny mít nemůže v žádném případě a hladké také do 5tis. nemůže sehnat. Teď má nejdtvrdší hladké Sporteny co se vyrábí a jsou na něj hrozně měkké (váží hodně přes 100kg).
      A ty s nanogripem co píšou, tak se mají vozit o něco měkčí, takže tam by to s nejtvrdšími, co se prodávají už mohlo celkem jít. A když by byly pořád o trošku měkčí než mají být, tak by to u toho nanogripu nemuselo vadit tolik jako u namazaných hladkých nebo šupin.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.01.2011
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        To je pěkný, jestli to bude mít dostatečnou životnost, tak to nemá chybu. Jen škoda, že už jsem letos koupil šupináče :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 09.01.2011
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Já jsem právě moc zvědav jaké budou ve srovnání s šupináči.
          S šupináči po 150km maximální spokojenost.

          Můj tip z těch něco málo informací, co jsem četl je, že pojedou hodně podobně jako ty moje šupináče, ale že budou mít o chlup horší záběr (třeba to ale bude rozdíl minimální). Na druhou stranu s nimi půjde určitě o trošku lépe bruslit než s šupináči.
          Mohl bych konečně kašlat i na parafínování.

          A i když těm 2000km rozhodně nevěřím, tak kdyby daly polovinu, tedy 1000km, tak by to šlo v pohodě. To je u mě aspoň na dva roky a po dvou letech jim to klidně hodím na obnovení té vrstvy.

          [ Zpět ]
          Datum: 09.01.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Třeba by ta vrstva, když je to jako "tekutý vosk" šla nanést na starý lyže - to abych je nezahazoval!

            [ Zpět ]
            Datum: 09.01.2011
            Autor: PepikW
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Ta nanogrip vrstva by nanést jít měla i na stávající lyže. Má to několik ale:
              - není to levné, někde jsem tuším zahlédnul cenu 1500Kč (za přesnou cenu neručím, nemůžu to teď znovu najít) za nanešení té vrstvy (doma to nepůjde, musíš to poslat k nim), takže by to mělo smysl jen na slušné lyže a to ještě ve slušném stavu
              - mají se vozit o něco měkčí lyže, takže kdo má stávající hladké správně vybrané na váhu, tak to asi nebude sedět

              A já tu mám teď třeba ve slušném stavu jen ty nové šupinkové.

              [ Zpět ]
              Datum: 09.01.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Samozřejmě to nebylo myšleno vážně. Kdybych jim poslal ty moje starý prkýnka, asi by upadli....

                Ale zase jsou za ty roky určitě o hodně měkčí :o)

                [ Zpět ]
                Datum: 09.01.2011
                Autor: PepikW
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Dobře naskarované dřevěné lyže mají taky skluz o 5-10% (nebo jiné marketingové hausnumero) kratší a jen nepatrně horší odraz než závodní lyže i bez mazání. A vrstva skare se dá nanést na libovolné dřevěné skluznice asi za 10Kč starou žehličkou. Lyže vhodné délky a tvrdosti se prodávají na Aukru kolem 200 korun včetně dopravy. Jelikož mám doma jedno přebytečné vázání, furt mě svrbí prst, abych si tam taky nějaké odklepnul. Jen proto, abych Tě naštval, že Ti na nich ujedu:-)))

        Ne, skutečně nemusíš naprosto seriozně argumentovat, že dřevo skarovat musíš častěji než po 1000 km :-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2011
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Oproti čemu ale mají horší skluz o 5-10%? V tom testu jim vyšlo, že mají s tím nanogripem nadprůměrný skluz v kategorii sportovních běžek. Oproti závodním dražším modelům, které jsou perfektně naparafínované mírně horší skluz je myslím taky pořád dobré.
          A když stejně tu hodně lidí bude mít jen sportovní nebo dokonce ještě pomalejší širší turistické, které budou se skluzem pravděpodobně horší (jestli to opravdu tak v reálu bude, co psali v tom testu) ...

          Klidně by bylo zajímavé ty dřevěné srovnat. Můj tip je, že budou horší o hodně. Ale až test by to mohl prokázat.

          Nanogrip pořádně zhodnotím až to v praxi uvidím, informací je zatím příliš málo.

          [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Co to jsou sportovní běžky? Co to je skluz kratší o 5-10%? Co to je perfektně naparafínované (na dané podmínky)?
            Vhodným výběrem testovacího kopce (dostatečně prudký), "sportovních" běžek (např. prohlásím, že Sporten Vega jsou etalonem sportovních běžek, protože výrobce je mezi sportovní řadí) a kombinace perfektního parafínu (řada CH od Swixu je svým způsobem perfektní) a sněhu (měkký mokrý nebo naopak "písek" - prašan při -10 a níže) zajistím, že nepojedou ani špičkové závodní lyže. Výsledkem testu pak bude, že nanogrip (a klidně i dřevěné lyže) jsou skoro prakticky stejně dobré jako závodní při odrazu i skluzu.
            To co píšou u technologie nanogrip je marketingové sdělení. Tedy, má to stejnou hodnotu, jako tvrzení, že Jar vydrží až o 30% déle než druhý nejprodávanější výrobek na trhu.

            * * *

            Ani v nejmenším neodsuzuji nanogrip. Naopak, při turistice je odraz z celé plochy skluznice velice výhodný i za cenu mírně horšího skluzu. Jenže, čím máš lepší skluz (skluznější vosk, např. s příměsí fluoru), tím méně vydrží na skluznici. Na ostrém sněhu, když mázneš stoupací vosk mimo mazací komoru, tak zmizí během třeba 2km...
            Ještě koncem 80. let (tedy doba, kterou jako lyžník dobře pamatuji) víc než polovina turistických běžek neměla mazací komoru, a mazaly se po celé délce (!!!). A zmíněné pouze skarované a nenamazané dřevěné lyže se rovněž používaly. Dodnes potkávám turisty, kteří mají na ně měkké, prošlápnuté, deset let neparafinované, tedy vysušené skluznice s černými vrstvami vosků, a jsou tak schopni jet za den 30km.
            Jen upozorňuji, že je to s velkou slávou znovu objevený princip odrazu z celé plochy skluznice. Tak už to v životě chodí. Tuším v 70. letech pár nadšenců v Americe "objevilo" jízdu v terénu na balonových pláštích, že.
            Takže opět se jen nové technologie aplikují na znovuobjevený princip.

            [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2011
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Z toho reklamího textu nevycházím vůbec, zatím výcházím jen z toho testu z německého časopisu a dle toho očekávám, že by to nemuselo být špatné. Ale jak už jsem psal, dokud to v praxi nevyzkouším nebo aspoň neuvidím u někoho a s ním srovnám svoje lyže, tak závěr dělat nebudu.

              U toho testu očekávám, že porovnávali na nějakém slušném sněhu a ne za mizerných podmínek. A že testováno bylo ve výjezdech, na rovině i ve sjezdech a to různých.
              A pak očekávám, že se používal stejný parafín pro všechny testované lyže.
              A co je to sportovní lyže je tam jasné, modely jsou tam vyjmenované a srovnané, to by se dalo zjistit.

              Sám jsem test nečetl, tak přesné podmínky netuším.

              Jinak horší staré lyže taky občas podkám, ale to jsou pak situace, kdy takové běžkaře i se šupinami předjíždím ve sjezdech obrovským rozdílem rychlostí (třeba mi to jede i více než 2x rychleji).

              A nikde nikdo netvrdí, že odraz z celé skluznice je novinka. Spíš bych řekl, že konečně technologie by mohla umožnit dobrý poměr skluzu a odrazu, aby to bylo už rozumně použitelné.

              V každém případě jsem na ně zvědav a doufám, že je kamarád koupí, abych je v reálu mohl srovnat.

              [ Zpět ]
              Datum: 10.01.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Jinak tady cituji jednu praktickou zkušenost čerstvého majitele (kupoval na konci prosince):
        "Včera jsem se byl poprvé projet na nových nemazazacích běžkách Peltonen Nanogrip. Jsou to běžky se speciální skluznicí s nějakou nano úpravou po celé její délce, takže se ani nemažou na stoupání, ani neparafinují pro skluz a údržbu. Při včerejších podmínkách mi to přišlo jako malý zázrak. Jely docela slušně, asi tak jak moje hodně odřené tréninkové běžky. Takže takové pomalejší sportovní a rychlejší turistické běžky. Odraz byl vemi dobrý, ne tutový, ale jako na docela dobře namazaných běžkách. Musím říct, že jsem je zkoušel za dost ideálních podmínek - pevná stopa s rychlým sněhem při mínus osmi stupních Celsia. Vyzkouším je za různých podmínek a určitě bude recenze."

        Dle tohoto ten skluz je mírně horší než bych čekal dle toho testu toho časopisu.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Můžu se zeptat, kdo je tím majitelem?

          [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2011
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            To určitě můžeš, neznám majitele. Je to převzaté odsud:
            http://www.vodak-sport.cz/bezky/
            někde pod PFkem níže to psal. Má nejspíš nějakou souvislost s prodejcem těch běžek, ale přijde mi popsaná zkušenost celkem rozumným způsobem. Nemyslím, že by to byl cílený nepravdivý popis jen kvůli reklamě.

            [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2011
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              No právě. Sem píšou dva lidé: Jirka Šťastný a Tomáš Telecký (zvaný Momo), dva majitelé Vodák Sportu. S oběma se znám od žákovských let (Jirka - orienťák a Momo - lyžování).

              S Jirkou jsem se viděl naposled včera na bazéně, a Momo mi byl svědkem na svatbě. Troufám si tedy tvrdit, že znám oba dobře. Na Silvestra (27.12.) byl podle mne na Třech studních Jirka.

              Jirka je charakteristický tím, že chválí všechno, co prodává;-) To není škarohlídský kec, mohl bych to doložit na konkrétních lodích, kde s ním zásadně nesouhlasím.

              Ale i tak to je cenná informace, protože jestli jsou to Jirkovy lyže, tak mi budou (měříme a vážíme úplně stejně), a navíc jezdí na stejném vázání. Hned volám do Vodáku;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 10.01.2011
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Jenom škoda, že jsem to nevěděl dřív (já ten jejich blog a běžkařskou sekci vůbec moc nečtu).
                Zrovna včera jsem měl naplánované běžky a dva lidi, co měli jet se mnou mi to odřekli. Ale tyhle lyže bych jel vyzkoušet i sám;-)

                [ Zpět ]
                Datum: 10.01.2011
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          BTW při -8 se odrazím klasicky i skateových. To už se sníh pod lyží nenataví ani málo, a jede se na suché tření.

          [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2011
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Na skateovych? I pri -8 se odrazim maximalne kolmo vzhuru. 8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2011
            Autor: Murphy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              No, to už je ze sněhu suchý písek, který moc neklouže.
              Odraz samozřejmě není tak tutový, jako s mázou, ale dá se tak jezdit.

              [ Zpět ]
              Datum: 10.01.2011
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                Tak nějak se dá jezdit ne lecčem. Kdysi jsem měl období, kdy jsem hladké nemazal stoupacím voskem a případně jsem jen nadával jak to klouže :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 10.01.2011
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Takže:
        Jirka testoval při na Třech studních mezi svátky. Podle něj je odraz horší než z dobře namazaných běžek, ale lepší než ze šupin, a jede to o kus líp něž šupiny, skoro jako trochu odřené tréninkové běžky.
        Momo testoval týden v Norsku před Vasákem. Pořád -8/-10, na modrý Swix. Podle něj je odraz tutový, skoro jako ze slušně namazaných běžek, ale jede to fakt zoufale, takže Vasák na tom nejel (a to není žádný závodník, dnes spíše bafuňář a servisman dětského oddílu). Podle něj je to pro lidi, co nikam nespěchají.
        Takže se neshodnou, ale testovali to za rozdílných podmínek. No a já je doufám brzy pojedu vyzkoušet;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2011
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Chtělo by to testnout v přímém srovnání v mírném sjezdu bez pomoci rukou oproti nějakým dejme tomu sportovním hladkým (tím myslím třeba toto http://www.fischer-ski.cz/bezecke-lyze-fischer... )

          [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Skluz se testuje tak, že máš mírný kopec a rovinku s najetou stopou. Ze značky startu se pustíš bez odrazu několikrát, označíš si střední hodnotu kam dojedeš na jedněch a na druhých (jezdíš střídavě všemi testovanými lyžemi, protože projížděním, větrem či sluncem se můžou vlastnosti testovací dráhy měnit i během několika minut, co tam šaškuješ).
            Jezdí samozřejmě pokaždé ten samý člověk (váha a postoj).
            Přesně takto vybírají servismani lyže na klasiku i na bruslení před závody. Na klasiku se pak ještě u nejlepších lyží testují varianty odrazu (ty si testuje samozřejmě závodník sám; nejskluznější vosk a strukturu lze vybrat na nějakých testovacích lyžích pro všechny stejný).
            Jestli najdu na Vysočině vhodný kopec, tak to zkusím otestovat seriozně, oproti našim sportovně turistickým lyžím, a zkusím na to vypůjčit i nějaké závodní.

            [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2011
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Tohle je mi jasné. Ale řekněme si na rovinu, kdo by se takovým testem chtěl tak podrobně věnovat (pokud se Ti bude chtít, tak to bude super). Je jasné, že pro drobné rozdíly to bez toho nejde, ale větší rozdíly se odhalí i jednoduchým testem typu:
              - dva ne příliš odlišně vážící jezdci jedou vedle sebe ze stejného mírného kopce jen s tím, že na kopci se rozjedou bez odrazu ze stejného místa a pak ani jeden nezabírá a oba jedou aspoň +- stejně ve stoje (asi lepší než když oba dřepnou, ve dřepu bude větší rozídl jak kdo zadřepne; ve stoje taky nějaký rozdíl v aerodynamice bude, ale když to je v mírnějším sjezdu pro menší rychlosti, tak to neovlivní až tolik)
              - tím jsou zajištěné podmínky, že se nemění během času (sluníčko, vítr, teplota atd.), protože se jede současně
              - třeba na Silberhütte jsou obě stopy vedle sebe na tom vždy +- stejně, používají se hojně obě (jezdí tam dost lidí), takže vliv, že jedna by byla dlouho neprojetá a druhá ano je tam eliminován
              - a když se tomu přidá srovnání ve více okruzích (a třeba s prohozením stop), tak je to vypovídající poměrně slušně

              [ Zpět ]
              Datum: 10.01.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                No právě v tom dřepu může mít jeden váhu víc na špičkách, druhý na patách. Jeden díky maličko vyšší váze může znevýhodnit lyže, které mají namazanou delší vrstvu stoupacím voskem (a přitom to můžou být celkově lepší lyže). A tak dále. Zdá se to jako maličkost, ale přesně to dělá drobný rozdíl mezi dvěma lyžaři ve stopě.
                Proto by měl lyže na klasiku testovat vždy jeden jezdec, a jen naparafinované, bez nanesení stoupacího vosku (ale to by zas neodpovídalo realitě v konkurenci s nowax lyžemi, absence stoupacího vosku by v tomto testu zvýhodnila lyže, které se stoupacím voskem jinak mažou).

                Ještě update: teď jsem mluvil s Jirkou, lyže mám nachystané. Ještě mi říkal nějaké postřehy, ale nebudu předbíhat. Otestuju, napíšem společnou recenzi.

                [ Zpět ]
                Datum: 10.01.2011
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

               

          Tak tady ty dražší Peltoneny s nangripem s dlouhodbějšího a podrobnějšího testování:
          http://www.bike-forum.cz/forum/bezky-peltonen...

          Zajímavé to přímé srovnání (na každé noze jiná lyže) s dobře namazanými Fishery RCS.

          Začíná to vypadat, že nanogrip je lepší než šupináče.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.01.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                 

            Jo, to jsem četl včera (na BF je nějaký odkaz na prohlížení el. verze toho časáku, hádám, že odtam je i Tvůj screenshot;-)).
            Všichni (Vodák i časák) to ale testovali při relativně nízkých teplotách, a všichni říkají, že odraz není bůhvíjaká tutovka. Jsem tedy moc zvědav, jak to bude fungovat při vyšších teplotách a vlhkém sněhu...

            [ Zpět ]
            Datum: 11.01.2011
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              Jo, je to z toho. Ono tam ještě nedávno nebylo právě zveřejněno to číslo 15 toho časopisu.

              [ Zpět ]
              Datum: 11.01.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                   

              V tom časáku píše "na každý druh a kvalitu sněhu, které mi letošní jaro na Lesné a Božím Daru nabídlo", takže tady bylo testováno určitě za rozlišných podmínek.

              Odraz je tam jasně ohodnocen známkou 2-3, což tam samozřejmě mají některé lyže lepší.
              Když ale koukám na konkrétní modely jaké mají hodnocení odrazu, tak těch 2-3 není tak špatné.

              [ Zpět ]
              Datum: 11.01.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                     

                To hodnocení odrazu je imho strašně subjektivní. já bych na to vůbec nebral ohled.
                Máza, váha a technika (nota bene která se mění s rozcvičením, únavou, náladou) jezdce dělá daleko víc než rozdíl mezi lyžemi. To by musel mít každý jezdec připravené lyže na sebe, a i tak, jednomu to bude líp fungovat za tepla, jinému za studena apod.

                [ Zpět ]
                Datum: 11.01.2011
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Taky jsem s udivem poslouchal, ze nektera skluznice je tepla a nektera studena. A sledoval vyber vhodnych paru lyzi na svetak.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.01.2011
                  Autor: Murphy
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Nejen skluznice. Čím měkčí sníh, tím měkčí celá lyže (warm, cold + většinou intermediate). S výjimkou vodních lyží (to jsou naopak tvrdé lyže s tvrdou skluznicí, hrubou strukturou na mokrý sníh). K tomu "Zero" - místo mazací komory PE plocha na vybroušení mikrostruktury.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.01.2011
                    Autor: Joe-CUBE
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      Takze snowbike s moznosti zmeny tlaku v pneu je vlastne tak za 1/4 ceny te hromady lyzi. 8-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 11.01.2011
                      Autor: Murphy
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        To sice jo, ale mě zas stačí lyže, vázání, hůlky, boty, to celé kolem 6 litrů. Za to už moc luxusní kolo není, co:-D

                        [ Zpět ]
                        Datum: 11.01.2011
                        Autor: Joe-CUBE
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          V tom pripade to vybaveni taky neni prilis luxusni, ne? Cervene skate Alpiny jsem kupoval za 5,5 kKc. Pak boty na klasiku, dvoje lyze, hulky, vazani, ... A ted kdybych mel na kazdou disciplinu lyze ve variante zima, stred a teplo... A pak taky "A" (zavodni) a "B" (trenink).

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.01.2011
                          Autor: Murphy
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            Nooo, kdybych započítal čas ztrávený po bazarech, cesty, telefonáty, atd., tak jsem na ceně luxusní výbavy:-D
                            Víc lyží jako amatér zpravidla nejsi schopen otestovat. To bys musel být na sněhu nejméně 1x denně, tedy bydlet na dohled od upravovaných tratí.
                            Spousta lidí, co jezdí závodně amatérsky, tedy za svý, má jedny závodní (typicky RCS z bazaru a uni strukturu od Nyče nebo vlastní ruční strukturovač) a jedny tréninkové. A to i na úrovni MR a první vlny na Jizerské padesátce. Však znáš biatlonisty...
                            Řádově desetitisíce je pořád lepší investovat do dovolené, soustředění, a cestování po zahraničních závodech, než do lyží...

                            [ Zpět ]
                            Datum: 11.01.2011
                            Autor: Joe-CUBE
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                   

                              Co jsem tak postrehl, tak snad vsichni maji A a B klasiku i brusle, alespon SKR.
                              Setri se jinde. Treba maloktery klub ma vysokoskolsky vzdelane skoro vsechny mazace, rozhodci, ridice, kucharky, ... 8-)

                              Osobne na strukturu kaslu - proc si oskrabovat skluznici? Strukturu si udelam, kdyz dochazi snih na kousku vystoupleho asfaltu u strelnice, nebo tak nejak. 8-)

                              [ Zpět ]
                              Datum: 11.01.2011
                              Autor: Murphy
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                       

                  Souhlas. V každém případě odraz není to, z čeho bych u toho měl strach.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.01.2011
                  Autor: Mlok
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                         

                    Konec koncu se urcite i ty nano daji primaznout stoupakem, kdyby bylo nejhur. 8-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.01.2011
                    Autor: Murphy
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                           

                      To právě moc ne. Třeba v tom článku píšou, že se naopak nesmí ničím mazat, smirkovat, drážkovat ani jinak upravovat.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 11.01.2011
                      Autor: Mlok
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Vzhledem k tomu, že to jde smývat prý i normálním smývačem, tak by máza neměla být problém.
                        Jenže, s ohledem na odraz z celé plochy, jsou ty lyže měkčí (resp. ideálně by měly být bez mazací komory a rozkládat váhu jezdce na celou plochu přijatelně s polovičním i plným zatížením, podobně jako skate lyže), takže konvenční máza bude asi hodně rychle ubývat, a k tomu ještě víc brzdit.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 11.01.2011
                        Autor: Joe-CUBE
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          To je fakt, na to jsem zapomnel. Tak to bych asi bral spis ty klapajici mechanicke...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.01.2011
                          Autor: Murphy
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                                 

                            To je taky zajímavá myšlenka. Neřešit zvednutí šupin pouhým průhybem lyže (což v reálu (údajně) funguje pouze těm, co si už šupiny za nehorázný prachy koupili;-)), ale oddělením celé části a zvednutím resp. přimáčknutím na sníh.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 11.01.2011
                            Autor: Joe-CUBE
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                             

                        Proc ne? Kdyz to s tim nepojede, vzal bych smirek, placnul tam tu pasku, spicku a patu polil nejakym klouzavym universalem a bylo by. 8-)

                        [ Zpět ]
                        Datum: 11.01.2011
                        Autor: Murphy
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          Tak pokud chceš dobrovolně zlikvidovat ne tak úplně levné lyže (ty dražší lepší Peltoneny s nanogripem, co byly v testu stojí skoro 6tis.), tak proč ne...

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.01.2011
                          Autor: Mlok
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

                               

                          Ten šmirgl asi né, nanogrip je tekutina, co zaleze nanometry do pórů skluznice bych řek. Když toho mikrometr ubrousíš, tak máš po nanogripu;-)
                          Pásku asi taky né, to už by nejelo vůbec.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 11.01.2011
                          Autor: Joe-CUBE
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Běžky se šupinami nebo bez ?

             

        Tak jsem otestoval nanogrip. Nakonec jsem z časových důvodů nebral jiné lyže, a s nanogripem udělal kolečko asi 20km.
        Sníh byl 3 dny starý, v lesním stínu byla teplota celou dobu bezpečně pod nulou, ale na polích byl sníh přeměněný. Začínal jsem ráno při -8, odpoledne byla teplota těsně pod nulou. Sníh byl na hřebeni suchý, v údolích u potoka lehce vlhký. Zdaleka jsem tedy nevyzkoušel všechny druhy sněhu, ale zase jsem jich za jeden výlet vyzkoušel docela dost;-)

        Největší překvapení bylo, že to opravdu docela funguje:-) Tak jak jsem lyže přinesl "suché", jsem je pohodil na sníh, a celou dobu se z nich dalo s různou mírou jistoty odrazit, a nikde úplně nedrhly.
        Odraz byl občas trochu méně jistý. Asi jako když se ti smaže vosk, a máš to už jen 5km, tak si říkáš: to už dojedu, nebudu přemazávat". Nepovedlo se mi vypozorovat, kdy to střílí víc, jestli na vlhčím, přemrzlém nebo na jakém sněhu.
        Skluz - no lepší než neudržované turistické lyže, ale podstatně horší než jakékoliv trochu slušně naparafínované.

        Já si je nekoupím, protože na běžky se jezdím kochat festovním odrazem a dlouhým skluzem při klasice. Nekoupí si je ani rekreační sportovec, protože k tomuto sportu patří připravit si dobře jedoucí lyže - a tyhle prostě líp nejedou.
        Na druhou stranu, když se podívám na běžky před hospodou - lyže s černými šmouhami zbytků snad 10 let starých, skluznice "pokreslená" nerozkorkovanou voskovkou, skluznice vysušené doběla - a na různé umělce ve stopě, kteří lezou stromečkem snad i po rovině - tak si říkám, že pro dobrou polovinu turistů by to bylo velmi slušné řešení.
        Prvotní investice není malá, ale když započítám cenu dnešních vosků, smývačů, škrabek, klistrů, parafínování, vozit to s sebou, řešit čištění od klistrů a následné nutné parafínování někde na chatě bez elektřiny, změny sněhových podmínek během celodenní túry, na$rání ze špatné mázy - a proti tomu ta lehkost vzít lyže, bez jakékoliv přípravy je dát na sníh a jet, a po tom bez čištění je dát do sklepa. Jednou za 2000km je poslat do fabriky k obnovení NG. To nezní zas tak špatně.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.02.2011
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

295 cyklistů (1 přihlášený)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024