reklama

Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

Zdravím všechny nákoláky a nákolačky.

Prosím o radu / doporučení:
Chci si do předního kola (20 palců, na lehokole) zabudovat nábojové dynamo shimano, jako zdroj pro osvětlení. Napadlo mě, že bych tam rovnou pořídil i bubnovou brzdu shimano (roller brake, válečková brzda). Při studiu dostupných materiálů jsem zjistil, že v nábojích shimano pro přimontování bubnové brzdy je zabudovaná jakási pojistná třecí spojka (modulátor brzdného účinku).

Máte někdo zkušenosti s bubnovými brzdami shimano?
Jsou dost účinné pro použití na předním kole (lehokola)?
Modulátor účinku brzdy pomáhá, nebo škodí (málo to brzdí)?

Předem děkuju za vaše příspěvky.
David

[ Zpět ]
Datum: 23.09.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (DRais ([email protected]))
  • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

         

    K dynamu ti toho moc neřeknu. Válečkovou brzdu mám na předním kole / klasickém/ už několik let. Ta třecí spojka má předcházet zablokování kola, což víceméně plní, ale normální /tedy i mírně zkušený/ cyklista by se bez toho klidně obešel. Jednu dobu jsem měl pouze přední brzdu, účinnost byla dostačující. Teď mám bzdu i vzadu / cantilever/, neriskuji a pro razantnější brždění byla ta přední přece jenom málo. Musíš myslet i na to, že tento typ brzdy musí mít vyřešený záchyt reakce - z bubnu jde rameno z plechu, v noze přední vidlice mám závit a to rameno je k němu přišroubované.Myslím, že se toho nemusíš bát, zvláště pokud prahneš po dynamu v nábě. Menší průměr kola by snad neměl vadit - vyšší otáčky snad dynamo snese?To nevím. Závěr - osobně bych se k válečkové brzdě už nevracel, mám rád věci jednoduché - např. při defektu je demontáž komplikovanější. Já mám na Azubu / dvacítka vpředu/ véčka a jsem spokojenej. Na srazu lehokoli jsem nicméně viděl borce, který dynamo používal.Já dávám přednost akumulátoru.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.09.2007
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

           

      Lepší je shimano s kotoučem,ale je to na konusech kdežto Sturmey Archer má prům.ložiska.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.09.2007
      Autor: Jarmes
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

             

        Koukal jsem na S-A dynamo. Jsou k mání varianty s ložiskama jak konus tak i průmyslová ložiska. Která volba ložisek je podle tebe lepší? A proč? Díky. David

        [ Zpět ]
        Datum: 30.09.2007
        Autor: DRais
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

           

      Já mám dynamo Shimano s kotoučovou brzdou a myslím si, že je to lepší varianta než válečková brzda, ale znamená to, že na vidlici musí být návarky na motáž třmenu. Pokud jde o to, zdy dynamo nebo akumulátor - nejlepší je kombinace obojího. Ideální je dynamo v náboji a akumulátorová svítilna Hella 2000, která umožňuje i napájení z dynama, po zastavení chvíli svítí na akumulátory a po několika minutách se vypne. Dokonce se umí sama rozsvítit, když klesne okolní osvětlení, třeba když vjedeš do tunelu. Ideální na lehokole, kde na svítilnu nedosáhneš.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.10.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaM)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

         

    Vracím se ke svému starému příspěvku, abych poreferoval o výsledku přestavby předního kola. Mám tedy vpředu nábojové dynamo Shimano DH-3R30 s přídavnou bubnovou (válečkovou) brzdou BR-IM75-F. Dynamo napájí 2 bílé LED (Cree XR-E warm white + LUXEON K2 cool white zapojené v sérii) v předním reflektoru. Svítí to opravdu dost, přičemž brždění způsobené dynamem je těžko postřehnutelné. Modulátor účinku brzdy jsem zatím nepocítil, a to jsem už málem při brždění přelítl přes řidítka (na lehokole!). Montáž brzdy nepřekáží při sundavání předního kola, lanko jde bez nástrojů vyháknout a páka, co zachycuje brzdný účinek je opřena o konzoli uchycenou na navárkách vidlice pro kotoučovou brzdu. Celá sestava je poměrně těžká, přední kolo váží odhadem asi dvě kila. Také brzdové páčky z V-brzd nejdou bez úpravy použít, je třeba kratší a silnější tah lanka. Nejlepší by byly brzdové páčky, které se mountují do konce řidítkové trubky, a současně je bowden veden tou trubkou. Zdravím, David

    [ Zpět ]
    Datum: 11.11.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (DRais-(bez registrace:/) ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

           

      Můžeš prozradit, kde se dá pořídit Cree XR-E warm white a schema zapojení světel? Díky.

      [ Zpět ]
      Datum: 11.11.2007
      Autor: Bin-Laďin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

             

        www.dealextreme.com/details.dx/sku.3393

        [ Zpět ]
        Datum: 12.11.2007
        Autor: Hector
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

               

          Děkuju za odpověď. Na internetu jsem to taky našel, ale myslel jsem, žes ji pořídil u nás. A to zapojení máš jak? Jenom přes odpor nebo přes tranzistor či jinak?

          [ Zpět ]
          Datum: 12.11.2007
          Autor: Bin-Laďin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

               

          ještě doplnění.... než se vyjádří DRais ;) ... U nás lze nakoupit na www.lightronic.cz . Jinak doporučuju stránky ledmania.ceskyblog.cz , obsáhlé info i s odkazy na stránky kde na zapojení určitě narazíš.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.11.2007
          Autor: Hector
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

             

        Tu LEDku jsem dostal jako "sample" od výrobce :). Měli nějakou promo akci nebo co. Má příjemné světlo, i když je trochu méně efektivní, tak pro požitek z jízdy v noci subjektivně vhodnější než cool white světlo. Zapojení je co nejjednodušší. LED jsou zapojeny do série, a jsou napájeny z dynama přes usměrňovací můstek složený ze čtyř schottkyho diod. Zadní světlo je B+M toplight flat, zapojené přímo na póly dynama. Zatím tam nemám ani vypínač, ale nejsem si jist, jestli je potřba. Zdravím, David

        [ Zpět ]
        Datum: 12.11.2007
        Autor: DRais
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední bubnová brzda a nábojové dynamo shimano

               

          Každý slušnější výrobce na vyžádání posílá "sample" ;-) Není to nic neobvyklého, ikdyž s tím poslední dobou někteří končí nebo už skončili. Především posílat z USA mimo jejich území...

          [ Zpět ]
          Datum: 13.11.2007
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

292 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024