reklama

Laktáty a ruční přídavný pohon.

Laktáty a ruční přídavný pohon.

V červenci jsem zde prezentoval svou ruční páku pro přídavný pohon jízdního kola, viz též filtr: Co chci vylepšit Na kole.cz (Obrázek je zde: http://www.ukazto.com/?img=koloposlat003…
http://www.ukazto.com/?img=kolopokus002_…
Z následné diskuse vyplynulo, že musím podstoupit laktátové testy, abychom si celou záležitost ujasnili. Tak jsem se objednal do Ostravy k MUDr. Pažickému, který má vybavení pro měření laktátu na vlastním kole cyklisty a skvělý sofware od fy Ergonizer, který výsledky zpracoval. Podstoupil jsem dva testy, 4.9. a 6.9., poprvé bez páky, podruhé s pákou. K naměřeným výkonům jen uvedu, že mám 57 let a jsem pouze rekreační cyklista.
Výsledky testů:

Datum měření: 4.9.07 : 6.9.07 : Změna : Změna v %
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Aerobní práh (AP) – výkon : 90,5 W : 102,3 W : +11,8 W : +13 %

Koncentrace laktátu na AP : 2,1mmol/L : 1,74 : - 0,36 mmol/L

Tepová frekvence na AP : 117 / min : 123 : + 6 /min

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Individ. anaer. práh (ANP) : 116,6W : 146,7 W : + 30,1W : +25,8 %

Konc. laktátu na ANP : 3,1 : 2,74 : -0,37mmol/L

Tepová frekvence na ANP : 135/ min : 140 : + 5 / min

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Výkon při 2 mmol/L laktátu : 85 W : 117 W : +32 W : +37,7%

Tep. frekvence při 2 mmol/L : 113/min : 129 : + 16 /min

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Výkon při 3 mmol/L laktátu : 115 W : 156,3 W : +41,3 W : +36%

Tep. frekvence při 3 mmol/L : 134/min : 144 /min : + 10 /min


Těmito výsledky se tedy potvrzuje to, co jsem již dříve tvrdil, že tento přidaný ruční pohon zvyšuje výkon rekreačního cyklisty, aniž by se zvýšila jeho námaha /kterou lze objektivně měřit pomocí laktátu/. Přitom se zvýší jeho tepová frekvence, která ovšem na rozdíl od nohou nebolí. Současně mohu zodpovědně prohlásit, že jsem před testy nepožil žádné povzbuzující prostředky, ani alkohol, kávu nebo Colu.
Mé vysvětlení pro tyto výsledky je celkem jednoduché: je to tím, že nárůst laktátu není lineární, a když nohám pomáhají ruce, nepřetěžují se, a pracují blíže k aerobnímu pásmu.
Když jsem např. při prvním testu / bez páky/ šlapal na výkon 150W, byl mi naměřen laktát 6,2 . Jestliže však tento výkon mají dělat ruce i nohy společně, pak na nohy připadne asi tak 120W, 30W udělají paže. A pro 120 W byl v témže testu naměřen laktát 3,3. Když potom ruce pracují v aerobním pásmu, neprodukují prakticky žádný laktát a navíc je známo, že svaly, které jsou mírně namáhány spalují laktát lépe než ty, které jsou úplně v klidu. A zde jsou mírně namáhány také svaly břišní, prsní a zádové. / k tomu pozn.: vyjetí cyklisty v mírném tempu po vyčerpávající zátěži je lepší pro odbourání laktátu než úplný klid /.
MUDr. Pažický k tomu testu řekl, že mu to připomnělo Lance Armstronga, jehož úspěch byl založen na tom, že odlehčil nohy, ale na druhé straně zvýšil zátěž srdce tím, že zvýšil frekvenci šlapání. Jeho srdce na to ovšem muselo být vytrénované, jinak by to mohl udělat každý. A také řekl, že bude uvažovat o tom, zda by se tato páka nedala využít pro trénink závodních cyklistů.

[ Zpět ]
Datum: 10.09.2007
Autor: fanatik
  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

         

    Ty odkazy mi nefungujou.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.09.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (nemokleff)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

           

      Nevím, proč odkazy nefungují, ale když najedeš na původní stať Ruční přídavný pohon ve fitru Co chci vylepšit NaKole.cz, tak tam fungují.
      Jinak to budu předvádět v Brně na Sport Life 8.-11.11.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.09.2007
      Autor: fanatik
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

             

        Tak na ty odkazy už nemám jaksi páru, ale v Brně se na to určitě přijdu kouknout. Zapojení rukou je logické a žádoucí, proto se taky člověk při jízdě ze sedla do kopce přitahuje ještě k řidítkám a tak zvyšuje záběr nohou. Zvláště si to uvědomuji na singlu, kdy člověk v každém větším stoupání musí pracovat doslova celým tělem, aby ho zvládnul. Ostatně i při turistice už několik let používám hůlky, tak proč si nepomoci i na kole. Kdo to první zvládne, ten posune cyklistiku a její výkony o pěknej kousek dál. Držím Ti palce.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.10.2007
        Autor: vladaza
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

           

      Zde jsou funkční odkazy:
      http://www.ukazto.com/?img=koloposlat003resiz...
      http://www.ukazto.com/?img=kolopokus002_resize.jpg

      [ Zpět ]
      Datum: 10.09.2007
      Autor: Kejml
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

             

        Díky!

        [ Zpět ]
        Datum: 11.09.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (nemokleff)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

         

    Výsledky zajímavé. Ještě by mě k tomu zajímala jedna věc, tedy pokud byla měřena a to kadence šlapání během testu.
    Pokud byla kadence aspoň na nějaké slušné úrovni, tzn. alespoň nějakých 70-80ot./min (ideálně by chtělo pro ještě lepší objektivnost nejprve nalézt ideální kadenci pro testovaného a na té chvíli jezdit a zvyknout si na ní), tak uznávám, že s pákou je možno dosáhnout efektivnějšího výkonu s menší produkcí laktátu (což je podstatné).
    Pokud by ale kadence šlapání byla příliš nízká, tak je problém už tam.
    To samozřejmě nemění nic na praktičnosti a nebezpečnosti páky samotné (to už se ale řešilo v původním threadu).

    [ Zpět ]
    Datum: 10.09.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

           

      Kadence šlapání při tomto testu se neměří. Dr. Pažický mi řekl, že mám šlapat, jak mi to vyhovuje a řadit takový převod, abych stíhal zadaný výkon. Takže při nižších výkonech byla nižší, a při těch maximální těch 75 být mohla.
      Co se týče bezpečnosti, pak si myslím, že např. sjezd a skoky na lyžích či na kole, akrobacie na ultralightech, paragliding, rafting, canyoining, horolezectví, jezdectví atd. jsou daleko horší. A to nemluvím o zničených zádech z veslování, o vřetenových zlomeninách ze skatebordu ( v době kdy to bylo v módě). Takové sporty bych nedělal, ani kdyby mě za to platili. Zato na svém kole jezdím zadarmo a rád.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.09.2007
      Autor: fanatik
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

             

        Dokud tě zadarmo nezabije první bezohledný řidič. :-))

        Ale teď vážně - zajímavý nápad, nicméně si neumím představit, že bych jednou rukou ovládala páku, a jen jednou rukou držela řidítka. Souhlasím s tím, že bez páky se dřou jen nohy, ale asi bych měla pocit, že ztrácím jistotu v ovládání kola, což je pro mě větší riziko, než dřít jen nohy. Nicméně diskutuji o něčem, co jsem viděla jen na obrázku a neměla možnost vyzkoušet, což je jen plýtvání časem mým i čtenářů. A proto by bylo dobré, kdybys přicestoval s tímto vynálezem na sraz nakoláků, který bude na konci září v Hranicích na Moravě. Pak by to jistě mnoho přítomných ozkoušelo - a pak by bylo možno hodnotit, aniž by se naprázdno plkalo. Pokud přijeseš, zkusím to! :-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 10.09.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (švestka)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

               

          Díky za pozvání, určitě do Hranic přijedu. Pak zjistíte, že to vůbec není taková hrůza, jak to zde mnozí líčili.

          [ Zpět ]
          Datum: 10.09.2007
          Autor: fanatik
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                 

            se těším, až to uvidím. Vypadá to zajímavě, ale .... :o)

            [ Zpět ]
            Datum: 10.09.2007
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                   

              A co takhle přidat na lehokolo pohon ve stylu handbike. :) Pedály třeba na zadní, ruční na přední kolo. Sice by to bylo konstrukčně také šílené, ale přišlo by mi to takové "uhlazenější" než tohle. :) Nicméně po vyzkoušení handbiku si stejně zcela subjektivně myslím, že výkon rukama je oproti tomu nohama bez pořádného tréningu zanedbatelný. :)

              [ Zpět ]
              Datum: 11.09.2007
              Autor: Marble
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                     

                jo handbike jsem si taky vyzkoušel a nechápu jak s tím můžou dosahovat nějakých použitelných výsledků:o) Byla to děsná dřina a ručičky na to nejsou zvyklý. Ale zvyknout a natrénovat by se určitě dalo. Možná by to bylo dost funkčí to, co navrhuješ, nevím. určitě bych se na tom svezl, mít možnost to zkusit, ale rozhodně to nebudu vyrábět. Mě ta výroba nebaví a volného času mám tak málo, že ho věnuju tomu, co mě baví. Nebo se alespoň snažím:o)

                [ Zpět ]
                Datum: 11.09.2007
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                       

                  Kdybys neměl nohy, nic jiného by Ti nezbylo :)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.09.2007
                  Autor: Hrabosh
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                     

                Kdyby se ruční pohon dal na přední kolo, musel by mít své měniče převodů a řazení, takto je to vše v jednom.
                Výkon rukou je zanedbatelný v případě, že trénovaný borec má výkon o 150% vyšší než já. Ale 30% znamená, že stejně zdatnému jako ty ujíždíš v kopci o 30m po každých 100 metrech.

                [ Zpět ]
                Datum: 11.09.2007
                Autor: fanatik
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                       

                  to co popisuješ není o 30% větší výkon, ale o 30% větší rychlost. Na dosažení o 30 %větší rychlosti je zpravidla potřeba více než o 30 % větší výkon.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 11.09.2007
                  Autor: PavelŠ
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

                         

                    To máš pravdu, ale proto říkám "do kopce", protože v tom případě je odpor vzduchu celkem zanedbatelná položka a ostatní odpory a účinnosti jsou už v laktátovém testu zahrnuty, s výjimkou váhy té přidané páky, která činí 2,1% z celkové hmotnosti soustavy kolo+jezdec. Takže tyto 2% je třeba odečíst z toho zvýšeného výkonu.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 11.09.2007
                    Autor: fanatik
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

         

    Ale j někdo musí být ten průkopních slepých uliček, aby řekl světu: " Tudy ne, přátelé." :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 11.09.2007
    Autor: Nehas
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

         

    Až teď jsem narazila na tuto diskuzi - v září jsem byla mimo republiku.
    Tímto srdečně zdravím "muže s klikou" - jen škoda, že mi nevyšel čas, abych se na to tvoje kolo podívala o víkendu blížeji. Ale třebas to vyjde někdy příště :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 01.10.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

         

    Omlouvám se, vím je to od tématu, ale kde se sežene MUDr. Pažický, nebo někdo podobný a kolik takový laktátový testíi stojí? dík

    [ Zpět ]
    Datum: 01.10.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Michala)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Laktáty a sádlo

           

      Dr. Pažický je v Ostravě, 500,-Kč, Dr. Vojtěchovský v Praze, 750,-Kč. Tito to dělají na vlastním kole cyklisty, ostatní na trenažeru. Je to bezvadná věc, už jenom to měření tuku: stoupl jsem si na takovou váhu, bosýma nohama na kovové plošky, a to mě ukázalo 22% tuku, což znamená, že sebou neustále nosím 18 kg sádla!!!!

      [ Zpět ]
      Datum: 02.10.2007
      Autor: fanatik
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Laktáty a sádlo

             

        Tohle mereni tuku je jenom orientacni a byva to i na osobnich vahach. My mame doma taky jednu takovou. For je v tom, ze mereni tuku je zalozeno na elektrickem odporu, v tomhle pripade jenom ve spodni casti tela a je zohlednena tel. vyska a vek.
        Mereni tuku, co ma nejakou vypovidajici hodnotu, se dela jinak, ale tohle je dobra vec, pokud jde cloveku o to, aby poznal, jestli ztraci nebo pribira tuk. Jenom podle telesne hmotnosti totiz nepozname, jestli hubneme doopravdy (napr. svaly vazi vic, nez podkozni tuk).
        U muzu- sportovcu v sezone byva tak cca kolem 8% tuku, u sportujicich zen byva vyborna hodnota pod 15%. Ja jsem mel k 8% na zacatku sezony, ted tak 12% :o/

        [ Zpět ]
        Datum: 02.10.2007
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Laktáty a sádlo

               

          Šmarjá panno, to na srazu kolem Vánoc budeš baba?

          [ Zpět ]
          Datum: 02.10.2007
          Autor: AV
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Laktáty a sádlo

                 

            Udelame neco, ale zase az hned po Vanocich, jestli to pujde. Driv nemuzeme prijet.
            Zhruba od listopadu- prosince pro me zacina nova sezona= hubnuti :o) Ja byvam nejhubenejsi na jare, "nejtlustejsi" pred zimou. A po dovolene :o)))

            [ Zpět ]
            Datum: 02.10.2007
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Laktáty a ruční přídavný pohon.

           

      V Praze to dělá také Casri - Dr. Martínek - http://www.casri.cz/
      Loni jsem za to platila asi 700 nebo 900, protože to bylo poprvé. Pokud bych si nechala dělat test pravidelně po půl roce, měla bych slevu, ale nemám potřebu to opakovat...

      [ Zpět ]
      Datum: 02.10.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

268 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024