reklama

Lupání v převodníku

Před rokem jsem kupoval nové kolo s tím, že na něm budu jezdit fakt hodně a že některé díly budu muset měnit sám kvůli opotřebení za lepší, záruka-nezáruka. Jelikož se nestarám, co za kola/komponenty je právě v módě, bral jsem hned co měli, je to GT Nomad LTD. Osazení asi nic moc, ale v porovnání s mým vytuněným favoritem jsem spokojen. Ale např. zadní ráfek musím co 14 dní různě dotahovat, aby se bočně nevlnil. Zadní plášť byl křivý, ale co - po půl roce byl stejně na vyhození. Veškerý servis nejradši dělám sám, ale když už to je v záruce, nechal jsem po 6000km zkontrolovat aspoň samotná kola kvůli výpletu a tak. Po převzetí kol ze servisu hrkala osa přední náby, tak mi narychlo vyměnili jeden (!) vadný přední kónus, na záruku to neuznali.
Po 10 000km se začalo objevovat lupání při šlapání. Říkali mi, čím vším to může být, ale já jsem věděl svoje - lupání se totiž ozývalo naprosto identicky při záběru jak levou tak pravou klikou. Pro jistotu jsem ale sundal kliky, při tom jsem zjistil, že střed jde točit dost těžko, je samá vazelína a do průmyslových ložisek má dost daleko. Dal jsem tam teda lepší, nasadil kliky, všechno dotáhl a podle očekávání - lupání se ozývá naprosto stejně. Jak jsem předpokládal, je to ve spoji mezi hliníkovou klikou a železným plechem převodníku. Tam se totiž přenáší veškerá síla, ať šlápnu levou nebo pravou nohou. Říkám si - aspoň něco by mohli uznat v záruce, ale smůla. Pokud to není vyloženě vůle, tak prý hlučnost není závada. Pro úplnost - je to Shimano Nexave 201 nebo tak nějak, už se to smazalo. Nezbývá než to nechat tak a asi brzo vyměnit vše za lepší, ale co ta záruka? Váš názor?

[ Zpět ]
Datum: 17.05.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Radek ([email protected]))
  • Re: Lupání v převodníku

         

    Tak já ti povím, že ty máš nějakého zvláštního prodejce, když neuznává záruky. Problém je, že na kole máš již 6000 km, což nejradši každý prodejce shodí takové závady na opotřebení, na což se žádné záruky nevztahují. Doporučím ti vyměnit tu kazetu předvodníku ( trojtalíř), protože tam bude nejspíš vymačkané lůžko uložení - tj. spoj na který se nasazuje celý talíř s klikou na osu náboje. Zřejmě to bylo z laciného materiálu, když říkáš, žes to kupoval jako laciné kolo. Jinak, pokud nemáš prasklý rám nebo nemáš povolený šlapací střed (píšeš, žes ho měnil-tak asi ne), to nemůže být žádná jiná závada, než právě tato. Možná, než bych tu kazetu zcela vyměnil, pokusil bych se ji gumovou paličkou více narazit na osu šlapacího středu - pozor - podložit dostatečně z druhé strany, tak, abys nevyrazil celý nový střed!!!:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Marty ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lupání v převodníku

         

    Ještě zkontroluj závyt na obou pedálech,vytřít do sucha a namazat teflonovou vazelínou nebo něčím podobným.Hodně pazvuků pochází právě odtud.Stačí malé množství prachu v závitech a už to vrže!Echologie kola je zapeklitá.Kola GT jsou velmi dobrá jak geometrií tak jízdními vlastnostmia to i ta střední třídy.Rozcentrování kol je záležitost váhy jezdce,stylu jízdy,terénu.Ohledně záruky tak ta se vztahuje na rám a netočivé díly.Kola,náby pastorky převodník kliky přesmyk šaltr do záruky nezpadá.Je to bohužel tak.Střed je zapouzdřený výměna za komplet nový,opravovat ho je hloupost nevydrží a klasika čtyřhran stoji od 300kč Kinex výborné kvality.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (bike)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lupání v převodníku

         

    Já ti povím čím to je! Měl jsem s tím taky dlouho problémy, neustále nějaké zvuky, lupání, křupání, klapání, ale na funkčnost to nemělo žádný vliv. Několikrát jsem to rozebíral, čistil a promazával a zase složil a mocně dotáhl. Jenže v tom to právě je, bylo to moc dotažené. Zkus o 1/4 otáčky povolit to zubatý kolečko, který střed přitahuje k rámu. Uvidíš.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (informator ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lupání v převodníku

         

    Mě to dělalo taky.Myslím to lupání.Nebudeš tomu věřit,ale potom jsem zjistil,že mi to dělalo zadní kolo.Stačilo to jen trochu víc přitáhnout.Přesně když jsem šlápl talk to luplo.Poradily mi to v jednom obchodě.Hliníkový rám prý přenáší všechny zvuky do středu.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Čmelda ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lupání v převodníku

           

      Je to sice už přes rok stará záležitost, ale když už jsi to našel, tak dlužím vysvětlení, že už to přestalo. Že to dělal převodník, o tom nebylo pochyb. Ale stačilo mu 20 tisíc km a zaběhl se dokonale - už ani nelupne. (Že už zas vrže všechno ostatní, to je jiná věc.)

      [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2006
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lupání v převodníku

           

      Me se taky ozývá lupání a praskání jakoby od převodníků a vždy při záběru(zvuky horší než na staré ukrajině)- mám celokarbon rám a kliky. Myslel jsem, že to asi dělá ten materiál, ale koukám, dle vašich odpovědí, že problém bude asi jinde. Jsem z těch zvuků vyřízený a začínám pomalu šílet. Zkusím to rozebrat, očistit styčné plochy a když to nepomůže, tak kupuju koloběžku.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2006
      Autor: Hermida
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

322 cyklistů (14 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024