reklama

Jakou vidlice na MTB

Prave se poohlizim po nove vidlici na MTB (10let stara Marzocchi je jiz v panu). Jezdim hlavne vylety, rodinka, ale kdyz jsem sam, tak si dam rad ostrejsi sjezdik, terenek. Potrebuji vidlu, ktera bude jedte pruzit i pri prudkem sjezdu, kdy je velka vaha na riditkach. Cena? Nejaky rozumny kompromis 10 -15 tkc. Poradite?

[ Zpět ]
Datum: 14.07.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (beatle)
  • Re: Jakou vidlice na MTB

         

    Ja bych v uvedene cenove relaci volil Rock Shox Reba (SL, Race, Team). Jsou to supr vidle a perfektne servsiovatelne!

    [ Zpět ]
    Datum: 15.07.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Schwinn)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou vidlice na MTB

           

      Reba s DualAirem taky neni spasna vec. Pokud tazatel jezdi sportovne az zavodne, muze mu jeji progresivni chod vyhovovat, ale pro vsechny Reba rozhodne neni, za tu cenu se daji sehnat vetsi "zehlicky". Mozna castecne Reba s pruzinovym U-Turnem, viz vyhledavani, probiralo se to tu az az.
      Ad perfektni servisovatelnost- ano, v servise to jde perfektne :o) Vazne, dneska aby se v tom hrabal asi opravdu uz jenom hroznej setrilek nebo kutil z presvedceni, jinak se to pri tom mnozstvi specialniho naradi, tesneni, oleju (a vlozenyho casu) asi nevyplati. Navic, pokud otevres vidlici sam v zaruce, prijdes o ni.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.07.2007
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakou vidlice na MTB

         

    Mno, ještě pár stováčů přitlačit a máš luxusní žehličku (dá se sehnat i levněji, tenhle web je docela drahý):
    http://www.cykloexpert.cz/odpruzene-vidlice/fox...
    nebo za méně peněz:
    http://www.cykloexpert.cz/odpruzene-vidlice...

    Nepíšeš ale nic o zdvihu, aby ti to nenakoplo geometrii rámu. Také nepíšeš, jestli ti záleží na váze a kolik sám vážíš. Pokud ti sejde i na váze té vidle a máš radši větší progresivitu, pak co radí schwinn určitě platí, s Rebou nemůžeš šlápnout vedle. Pokud jsi spíš chrt a sjezdy zvládáš technikou, pak ještě třeba SID:
    http://www.cykloexpert.cz/odpruzene-vidlice...

    .. ale obecně ti dobrou práci za podstatně méně peněz odvede např. RS Recon nebo SR Epicon.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.07.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou vidlice na MTB

           

      Kristova noho! Kam chodíš na ty ceny.
      http://www.global-sport.cz/cyklo/vidlice-na...
      Je to žehlička ale jen pro kotoučkovku.
      Mně se moc a moc líbí tohle :
      http://www.global-sport.cz/cyklo/vidlice-na...

      [ Zpět ]
      Datum: 16.07.2007
      Autor: Petrun
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou vidlice na MTB

             

        Detaily, i když mohlo by jich být víc.
        http://www.zemebajku.cz/good.php?goodId:971...

        [ Zpět ]
        Datum: 16.07.2007
        Autor: Petrun
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou vidlice na MTB

             

        Menju jsem ještě nejel, ale co je k dispozi graf z mountainbike magazinu, tak je na tom s citlivosti katastrofálně, odtrh přes 20kg.
        Jakmile má vidlice odtrh přes 10kg, tak se o ni už ani dále nezajímám, to je prostě bída s nouzí u vidlice přes 10tis Kč.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.07.2007
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou vidlice na MTB

               

          Taky jsem chtel napsat neco k temhle vidlicim, resp. k hodnoceni Magur z Bike nebo Mountain Bike Magazine (nic jinyho tu az tak moc nectu).
          Co me zarazi, je, ze je vyrobci davaji i na docela dost drahy kola, ale vsechno na sportovni XC modely.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.07.2007
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou vidlice na MTB

               

          Slysel jsi uz o odkoupeni Pace firmou DT Swiss? Prohlizeji a upravuji funkce vsech Pace vidlic, takze se muzeme tesit na dobry predni pruzeni uz i od DT Swiss.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.07.2007
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou vidlice na MTB

               

          No tak to je blbé. Black mi pomalu ale jistě chytá vakl od hydry, a já začínám přemýšlet o něčem do 9000,- . Potřebuju ale něco opravdu bytelného do 100 mm zdvihu a max. 1,8 kg. Mám možnost koupit repasovaného Foxe. Je to dobrý nápad?

          [ Zpět ]
          Datum: 17.07.2007
          Autor: Petrun
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jakou vidlice na MTB

                 

            Tak záleží co přesně za Foxku to bude a za kolik přesně bude. Pokud to bude za slušnou cenu, tak bych klidně koupil.
            Ale i Foxky mají nejedno negativum.
            Výrazně dražší servis, v záruce pouze v Cyklošvec a nikde jinde jinak padá záruka (ale na druhou stranu jsou tam poměrně rychlí a i v sezóně do 3 dnů vidlici odservisují).

            Dále obecně Foxky často lehounce pouští olej, což u nich v podstatě není chyba, ale vlastnost a má to dva důvody. Jednak je tam olej pod tlakem až ke stírákům a jednak mají nepatrně větší výrobní vůle pouzder.
            Zase díky tomu mají menší pasivní odpory a díky tomu mají tu skvělou citlivost.

            Tuhostí bych se vůbec nezabýval, ta je u všech 32mm vidlic zhruba stejná a rozdíly velmi malé. Samozřejmě bych vybíral tedy pouze 32mm vidlice, což jsou dnes ale z těch lepších vlastně všechny.

            Pak hodně záleží jak chceš progresivní vidlici. Pokud hodně, tak určitě do výběru přidej dual air Rebu. Já osobně bych ji kvůli té progresivitě nechtěl. U-turn Reba která je progresivní výrazně méně je pro mě maximum, co by vidlice progresivní měla být. Ale trošku je to taky dané tím, že vidlice jezdím už jen na fullech, kde třeba při skoku relativně velkou část energie pohltí tlumič a na vidlice tolik nezbyde (samozřejmě při projetí díry tam je to fuk, jestli je to full nebo ne).
            Škoda že U-turn Reba nepadá kvůli ceně v úvahu. Pak to samozřejmě může obejít tím, že koupíš U-turn RVL, tam je cena ok, ale zase když chceš 100mm, tak je RVL trošku zbytečný a váha je tam navíc úplně zbytečně když nebudeš jezdit na 130mm.

            Foxky F100 jsou progresivitou někde mezi Rebou dual air a Rebou U-Turn, takže na muj vkus ještě stále moc, ale už bych to překousnul (narozdíl od dual air Reby).
            Ale jak říkám, třeba někomu ta progresivita sedne, zvlášť třeba na závody je dobrá.

            Pak je tu možnost upravený Axon od Milana, ten vyjde na něco kolem 7-7,5tis. teď nevim přesně. Chodem bude o chlup lepší než Reba U-turn (progresivita bude cca stejná a citlivost o malinko lepší). Axon má nemá ani ten vizuální problém s loupáním barvy z nohou jako má Epicon (i když ani u Epicona to nemá na funkci žádný vliv, je to ale hnusný než se to časem úplně sedře).

            A co konkrétně je to za Foxku a koli by tě stála?

            [ Zpět ]
            Datum: 17.07.2007
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jakou vidlice na MTB

                   

              To pouštění oleje kolem stíráku u těch Foxek je ale minimální. Pokud to je něco výraznějšího, tak už je někde chyba.

              [ Zpět ]
              Datum: 17.07.2007
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jakou vidlice na MTB

                   

              Nevím přesně typ, nějaká jednu sezónu jetá XC 100 mm s vyměněným vnitřkem. Servis mám 5 minut od baráku a ze všemi se tam znám.

              [ Zpět ]
              Datum: 17.07.2007
              Autor: Petrun
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jakou vidlice na MTB

                     

                Servis máš tím pádem v pohodě a příští servis stejně budeš dělat někdy koncem záruky, takže to už je pak fuk kde.

                Můžou být 4 typy té vidlice. R, RL, RLC a X.
                Xko je s terralogicem a ta je hodně specifická a u ní si musíš být jistý, že ti terralogic sedí. Mě třeba ani trošku a nikdy bych si Xkovou vidlici od Foxe nepořídil. A přitom Xko je z těch modelů nejdražší.
                RLC je pak plná verze standardní, kde R je rebound, L je lockout a C je low speed compresion + lockout force.
                Co z toho potřebuješ je čistě na tobě, Rko je nejlevnější a normálně pouze OEM.
                Já bych bral klidně i jen Rko, lockout osobně nepotřebuju (stejně je u Foxek jen na korunce), když už něco z těch dalších věcí, tak low speed compression, to není vůbec špatné mít možnost nastavovat, ale také není nutné.

                [ Zpět ]
                Datum: 17.07.2007
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jakou vidlice na MTB

                       

                  Tak to bude asi X. Ten člověk je nas..nej že mu to málo pruží. Chce vanilku poseroutka. Já naopak tvrdší vidli uvítám. Black mně při výjezdech pěkně štve, musím používat pořád lock-out.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 17.07.2007
                  Autor: Petrun
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jakou vidlice na MTB

                   

              Jak tady pořád mluvíme o té progresivitě .. mě nějak nenapadá jediný důvod, proč jít do progresivní vidle, vyjma eliminace ztráty výkonu. Mýlím se nebo ne ? Já jen že když svého Recona vyšroubuju na 130mm, tak jsem se ještě nikdy i se svými 95kg (dnes již "jen" 88 :o)) i po hodně nešikovném doskodu nedostal ani náhodou blízko dorazu, a to tam mám pružinu pro 80kg a tím pádem solidní SAG. Myslel jsem, že by si to mohlo "cinknout" při těch 85mm, tedy sešroubované dolů, ale ani to ne, pak vidlice docela rapidně ztvrdne, takže i tak dopad naplocho z odhadem 50cm (nikoliv drop, ale "hup") s většinou váhu vpředu (šetřím subtilní zadní stavbu a riskuju držkopád :o) si necvaknul. Takže nějak nevidím, vyjma závodů, kde už bych šel možná spíš do pevné vidle, jediný důvod pro to, aby člověk volil do terénu jinou vidli než se skoro lineárním průběhem. Ale s radostí se opět nechám poučit, asi se jako vždy mýlím :o)))

              [ Zpět ]
              Datum: 17.07.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jakou vidlice na MTB

                     

                Tady je spousta faktorů, které to ovlivňují. Úplně lineární vidlce jako většina pružinovek taky spoustě lidí nemusí sedět (třeba mě na moje kolo vůbec) a třeba tohle je jeden ze dvou důvodů, proč bych nešel do Vanilly nebo pružinového Pika místo Talase (a proč jsem odmítnul Canyona ESX8-čku, kterého mě nabízeli místo ES8-čky). Druhý důvod byla chybějící rychlá změna zdvihu.

                První důležitý faktor je geometrie kola. Pokud na fullu je např. malý hlavový úhel + krátký představec + výše položená řídítka, tak je pak hned sag výrazně menší. Ale ani ten sag není rozhodující, protože jak popíšu na příkladu níže, ten vůbec na progresivnějsí vidlici nemusí být větší.

                A teď když vemu můj konkrétní případ pro mojí kostku a Canyona ESko (obě mají velmi podobnou geometrii a na obou budu mít stejný představec a stejně vysoko řídítka).
                Na Talasu mám sag přesně jaký chci a to téměř 25%, i na ještě nepatrně větším sagu bych klidně jezdil a byl spokojený.
                Vidlici dávám běžně 13cm ze 14cm a ten poslední 1cm ojediněle taky až téměř k dorazu. To je pro mě ideální stav využítí zdvihu.
                A teď když to srovnám s lineární pružinovkou, která by měla pružinu o tvrdosti, abych chodil k maximu zdvihu srovnatelně (což je ideální stav).
                Sag bude na rovině téměř totožný, protože na počátku zdvihu Talas naopak potřebuje větší sílu k zanoření.

                Vše je krásně vidět z grafu Talas x pružinový Pike, který Milan dával v tomto threadu:
                http://www.bike-forum.cz/forum/zivotnost...

                A teď srovnám to nejdůležitější, chod vidlice při přejezdu různých překážek. Obě začnou na stejném sagu, u té progresivnější vidlice ale bude stačit menší síla k tomu, aby šla více do zdvihu a to až někam ke 110-120mm zdvihu. Tzn. v reálu při běžných překážkách bude progresivnější vidlice pracovat ve větším rozsahu a bude více žehlit a chodit do zdvihu. Až při extra velké ráně v posledních dvou centimetrech potřebuje výrazně větší sílu aby šla k dorazu.
                Ve výsledku tedy při běžných menší a středních překážkách, které jsou při jízdě v drtivé většině bude vidlice pracovat více. Konkrétně při nejčastějších překážkách kdy je náraz do cca 100-120kg mi jde Talas do zdvihu o 2cm více než by šel pružinový Pike (a na tom Piku bych samozřejmě už nemohl mít měkčí pružinu, to by chodil pak často na doraz).

                Samozřejmě je tu pak druhý extrém a to právě příliš progresivní vidlice. Tam už většinou k využití celého zdvihu je příliš velký sag a i když není, tak v prvních dvou třetinách zdvihu jde pak moc snadno do zdvihu a to co jsem popisoval jako výhodu lehce progresivních se stane najednou nevýhodou nebo spíš tak nejde ani jezdit. Tzn. vidlice v prudkém sjezdu jde příliš do zdvihu jen větším přenesením váhy na přední kolo a z této polohy pak na žehlení zbývá už hrozně málo zdvihu a navíc to negativně ovlivní geometrii ve sjezdu. A ještě při brždění na krev půjde taky do zdvihu už moc.
                Takže to skončí tím, že se vidlice musí lehce přihustit a pak tam zbyde nevyužitý zdvih na konci.

                Ten sag se pak s menším rozdíly v progresivitě chodu vlastně vůbec moc neliší, protože na počátku zdvihu jsou ty rozdíly při stejném zatížení malé.

                Takže je to hodně individuální komu co bude sedět. Pro mě je ideální průběh jako má letošní Talas, to je pro mě progresivní přesně akorát.

                A k tvojemu Reconu, si myslím, že tvůj současný stav není vůbec ideální. Sneslo by to klidně měkčí pružinu. S takhle tvrdší pružinou když se ani u lineárního průběhu nedostaneš ani blízko k dorazu to pak znamená, že u menších a středních překážek vidlice chodí do zdvihu dost málo a nemůže je pořádně vyžehlit.

                [ Zpět ]
                Datum: 17.07.2007
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jakou vidlice na MTB

                       

                  Nejlíp je to vidět v tom grafu v tom odkazu v příspěvku od Milana. Tam je právě ve srovnání Talas x Pike, kdy je Talas nahuštěný tak aby přesně odpovídal pružině u Pika (tzn. aby obě potřebovaly stejnou sílu pro chod na doraz).

                  No a když už nejlepší vzduchovky už dohánějí i ten handicap, co měly dříve a to horší citlivost.
                  Samozřejmě u totožně provedených vidlic na tom je pružina stále o chlup lépe, ale rozdíly už jsou velice malé.
                  Pro příklad, Talas má odtrh 5-6kg (rozhodující hodnota pro citlivost vidlice). Vanilla někde kolem 2-3kg.
                  A např. pružinové RS vidlice mají od 5kg do cca 10kg, dle konkrétní vidlice a konkrétního kusu. U pružinových RS je ale stále prostor ke zlepšení, u pružinového Pike se Milan po úpravě dokázal dostat také na ty špičkové 3kg.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 17.07.2007
                  Autor: Mlok
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jakou vidlice na MTB

                       

                  Jasně, už to chápu. Asi jsem se trošku seknul v tom zadání dotazu, to jest nedošlo mi, že nelze srovnávat progresivní chrťáckou XC vidli s pružinou s vyšším zdvihem. A hlavně mi vůbec nedocvaklo, že u hodně progresivní vidle s vyšším zdvihem bude SAG jak blázen.
                  Což mi mimochodem připomíná, že ten Recon není také tak úplně lineární, respektive je ale jen při tom nízkém zdvihu, jak se vyšroubuje nahoru, tak mi přijde, že progresivita stoupá a tím začíná lépe žehlit (a i polykat výkon :((].
                  Tak jako tak díky za vysvětlení ! Jen mě jenom napadá, jak je to potom u tlumičů zadní stavby. Ještě se nad tím zamyslím, abych tě zbytečně neotravoval a až stmelím smysluplný dotaz, tak se ozvu :o)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 17.07.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Jakou vidlice na MTB

                         

                    U zadní stavby je to mnohem složitější, protože jsou tam dva nezávislé vlivy a to tlumič a zadní stavba.
                    A k tomu ještě grafy tlumičů nejsou téměř k mání, samotné zadní stavby se pak dají porovnávat v Linkage.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 17.07.2007
                    Autor: Mlok
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Jakou vidlice na MTB

                           

                      Jo jo, vím, proto také doufám v možnost testovací jízdy.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 17.07.2007
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jakou vidlice na MTB

                       

                  Já tenhle správný výklad doplním ještě čerstbou praktickou zkušeností.
                  Díky přímkovému průběhu v grafu ocelové pružiny je třeba použít vždy tvrdší pružinu, než je ve variantě vzduchové pružiny.
                  Ten praktický případ se týká staršího FOXu Vanila na 100 mm a průběh pružiny odpovídápřibližně tomu Piku z ukázky, na kterou jsi dal odkaz.
                  Jezdec na této vidlici si vyloženě stěžoval, že vidlice nejde do zdvihu a že je NEKOMFORTNÍ , váha jezdce pod 70 kg.
                  Přitom se XC jízdou dostával až téměř k dorazu.
                  Vidlice samozřejmě vykazovala perfektní chod, tlumič byl v pořádku a jediný problém byl akorátt v pružině. Bohužel, měkčí pružina už zřejmě půjde na doraz.
                  Tohle je právě výrazné negativum ocelových pružin na nižších zdvizích, bez jiného zajištění koncového dorazu, než toho, kterého je schopna samotná pružina.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 17.07.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (tuning-test)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jakou vidlice na MTB

                     

                Jedna vec je progresivita, druha vyska zdvihu. Existuji i vidlice s vyssim zdvihem, co jsou planovite progresivni a pritom by s nima XC prave kvuli ztrate vykonu jezdit neslo. Progresivni chod se hodi v zasade jako urcita rezerva pro drsny zachazeni s kolem, aby se vidlice neposkodila pri chodu nadoraz. Takze treba i pri FR nebo dirtu, ale jestli je tady jedna z techhle kategorii navic, omlouvam se, tyhle discipliny nejsou moje domena.
                Sam mam Rebu Race Dual Air na 85 mm a mymu jezdeni vyhovuje. Na doraz uz jsem sel taky, a docela solidne to cvaklo (necekana terenni vlna :o) ). Divil jsem se, ze mi pri te prde tenkrat neprasknul ram, mozna, ze kdyby nebyl upecenej, ale z duralu, odnesl by to. Pevna vidlice je spis jenom takovy hmotnostni lakadlo, ale jinde nez na asfaltu nebo opravdu nenarocnym terenu bych ji nechtel ani za nic. Potrebuju vidlici s nizkym zdvihem prave kvuli efektivite slapani, relativne citlivou ze zacatku, ale s rezervou pro rychly tvrdy sjezdy. Zadni odpruzeni mam taky cca 90 mm (a mj. taky hodne progresivni), pasuje to k sobe. Vic nez odpruzenim to zkratka musim vynahrazovat technikou jizdy, ale porad se da rict o XC fullu neco jako ze je to rychly terenni kolo, u kteryho clovek nema po jakekoli vyjizdce pocit nakopane pr..le :o)
                Ad U-turn- kazda kvalitni vidlice s nastavitelnou vyskou zdvihu by si mela zachovavat + - stejny vlastnosti, jenom na jinych mili(centi)metrech. Proc se ale neblizis ani pri drsnejsich dopadech dorazu netusim. Pises, ze pruzinu mas vhodnou- tak mozna kvuli nevhodnymu nastaveni vidlice nebo ty dopady nejsou tak drsny? :o)

                [ Zpět ]
                Datum: 17.07.2007
                Autor: vasek
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jakou vidlice na MTB

                       

                  Díky za odpověď. Většinu už stihnul vysvětlit Mlok výš. A jinak osobně dám přednost před adhezí na předku, než svým jezdeckým "schopnostem", takže jsem rád že to za mě vidle pobere a mohu se soustředit na přežití. 85mm s progresivním průběhem by pro mě dneska v prvním sjezdu skončilo špitálem, protože v kombinaci s malinko živějším odskokem mi těch 130mm pomáhá se udržet na cestě :o)) A ty dopady určitě nejsou tak drsný, docela se bojím o rám, přeci jen ta 7005ka, 3x zeslabovaná, má hodně, ale hodně subtilní stavbu. Takže předem jedu podle toho, že můžu dopadnout i dost nešikovně na zadek. A předek zase 100% nezatížím, protože při tom zanoření bych šel na kušňu a nechávat si od zubaře vydolovat hlavové složení ze spodní čelisti nehodlám :o))
                  Ale tím pádem pro mě vychází ten Marin (full, co se mi líbí víc než I-Drive :o)) naprosto ideálně. Vepředu spíš lineární žehlička kvůli adhezi na stopě a vzadu raději progresivní stavba díky které se nebudu bát nechat skoro plnou váhu na sedle. Na rovinkách přitlumit vidli a do výjezdů vidli zamknout .... no, uvidíme jak dopadne na jaře zkušební jízda (doufám že mě nechají si to před koupí projet) a pak případně padne definitivum-....

                  [ Zpět ]
                  Datum: 17.07.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Jakou vidlice na MTB

                         

                    (dám přednost adhezi na předku před svými jezdeckými "schopnostmi")

                    [ Zpět ]
                    Datum: 17.07.2007
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Jakou vidlice na MTB

                         

                    Zadní odpružení se chová trošku jinak než vidlice. Máš tam větší množství váhy než na předním kole a ve sjezdu se to zatížení nezvýší ale naopak sníží. U vidlice je maximální rána ve srovnání se zatížením v klidu na rovině vícenásobně větší než u zadní stavby a navíc ve sjezdu se zatížení vidlice zvyšuje.
                    Obecně by tedy zadní stavba nebyla potřeba vůbec tak progresivní jako vidlice, ale jedna věc ten požadavek na progresivitu zvětšuje a to dropy, protože tam se téměř vždy dopadá napřed na zadní kolo (nebo napřední a pak na držku :-) ), takže zadek při dropu pobere větší část energie.
                    A pokud je zadní stavba v kombinaci s tlumičem hodně progresivní a jezdí se pak třeba s o něco větším sagem, tak to pak ve výjezdech má značně větší negativní vliv na geometrii kola (větším zatížením ve výjezdu se pak sag vzadu zvýší více než u méně progresivní stavby).

                    Pokud na kolech nebudeš provozovat větší dropy, tak je v zadu větší progresivita určitě nežádoucí a mírná bude vždy, protože se na tyhle kola dávají vzduchové tlumiče, které nejsou nikdy úplně lineární.

                    A zamykání vidlice na fullu do výjezdu, to je asi to nejhorší co můžeš udělat. Hlavní věc, co tím docílíš je ještě zvýšení se negativního vlivu geometrii fullu pro výjezd (tedy snížení sagu na vidlici a zvýšení na tlumiči).
                    Na vidlici je ve výjezdu ideální snížit zdvih a nechat odemčenou.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 17.07.2007
                    Autor: Mlok
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Jakou vidlice na MTB

                           

                      Ve větší dropy doufám, aneb pokud se přestanu bát o zadní stavbu, tak počítám s tím, že to full vydrží, i když třeba z metru + spadnu takřka natvrdo. Jinak spíš komfort a adheze, takže ta progresivita na zadku fakt sedí.
                      A jinak jsem se překlepnul, chtěl jsem napsat že do výjezdu zamknu nikoliv vidli, ale tlumič .... respektive asi vidli i tlumič :o)) .. já "dokopce" moc nemusím, nejsme kamarádi, na mírném táhlém stoupání je to jedno, do prudkého kompletní "lock" a do hodně extra prudkého to většinou tlačím :o))) .... ale jinak to sedí, mimo asfalt na výjezdy snižuji zdvih vidle, a na asfaltu to samé + lock

                      [ Zpět ]
                      Datum: 17.07.2007
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Jakou vidlice na MTB

                             

                        Pokud hodláš dávat dropy z metru, tak tam už opravdu větší progresitu oceníš. U mě takové dropy nehrozí, už i půl metru je na mě většinou moc.
                        Předpokládám, že umíš jezdit po zadním a zvládáš bunny hop, to jsou dvě nutné podmínky pro dobré zvládnutí větších dropů. Pokud ne, tak při dropech kolem 1m se dřív nebo později přizabiješ.

                        Jen proč tolik zamykání v terénu? Jakmile je technický prudký výjezd, na který mám tak akorát fyzicky, tak jediná šance jako ho vyjet je vše odemčené a snížená vidlice. Když cokoliv zamkneš, tak sice něco malinko ušetříš, že se to nebude houpat (ale moc velký rozdíl to není), ale ty starosti, co ti způsobí odskakující obě kola při tom vyšším tepu ve výjezdu nepořešíš (nebo minimálně já ne).
                        S odemčenou zadní stavbou a vidlicí toho vyjedu mnohem víc.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 17.07.2007
                        Autor: Mlok
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Jakou vidlice na MTB

                               

                          Ad výjezdy .. možná je to tím, že fulla ještě nemám. Na HT do výjezdů vidli většinou alespoň shodím na nejnižší zdvih, ale často i úplně zamknu, protože pokud jdu potom ze sedla, tak to děsně polyká a vzápětí vycvakávám, protože to nejede ;) No uvidíme, tohle posoudím až u fulla.
                          A jinak bunny hop ani manual ještě neumím. Manual jsem ani nezkoušel, bunny hop sice jo, ale netuším jak poznám rozdíl mezi tím, jestli to tahám nášlapama nebo ne. Spíš bych řekl že nášlapama. Na HT dropy moc nedávám, ale s radostí se občas nechám vyhodit nějakým hupem, když je místo dopadu rozumně vypadající, a nejvíc zatím tak odhadem mezi 30-40cm. Proto jsem psal ten 1 metr, protože tohle by mi podle mě strach ještě umožnil, a právě full už umožnil.
                          Nicméně co je podstatné je, že chci napřed najezdit mnohem víc km, protože ta jistota a šikovnost přichází právě až praxí. Ale toho fulla nebudu kupovat na rok či dva, ale spíš tak na 4-6 let, a nechci pak za 3 roky zjistit, že už sice umím skákat a baví mě to, ale nemám na to kolo.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 18.07.2007
                          Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou vidlice na MTB

             

        mám za to, že jsem tam psal, že ten web je drahý :o))

        [ Zpět ]
        Datum: 16.07.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou vidlice na MTB

               

          Sorry :-))

          [ Zpět ]
          Datum: 17.07.2007
          Autor: Petrun
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakou vidlice na MTB

         

    Nepíšeš zcela základní informace a to jaký má mít přibližně zdvih a na jaké má přijít kolo.
    Zkusím jen hádat dle té 10let staré Marzocchi, nečekám, že bys tedy potřeboval více než 115mm zdvihu.

    V první řadě si musíš rozmyslet, zda pružinu nebo vzduch. Pohledej v historii, napsáno toho tu bylo k tomu hodně.
    A do úvahy za tyhle prachy toho přichází opravdu hodně:
    - Reba dual air, podle mě na pohodovný ježdění nejméně vhodná ze všech co budu uvádět, příliš progresivní. Super vidle na závody.
    - Reba U-turn, chodí stejně jako dual air s tím, že není tak progresivní, na pohodové ježdění super, ale díky tomu o kolik je dražší než dual air podle mě vhodná není
    - pružinový Recon: velmi dobrá volba pokud bude sedět ten lineární průběh, na 100mm zdvihu je ho ale skoro škoda, na 130chodí lépe
    - upravený Epicon/Axon od Milana podle zdvihu. Axon pouze do 100mm a je o něco dražší, ale zase je také z těch lehkých vidlic jako Reba; chod je za ty peníze zcela bezkonkureční (chod o malinko lepší než U-turn Reba) oproti všem ostatním vypsaným vidlicím
    - Revelation pružinový: to samé co pružinový Recon jen o něco lehčí váha a o něco vyšší cena, při tom limitu cenovém tedy klidně rovnou RVL
    - U-turn air Revelation, chodem to samé co U-turn Reba, ale možnost zdvihu i 130mm, zase o něco vyšší váha, ale v u-turn verzi dobrá cena (narozdíl od u-turn Reby)
    - Talas: super vidle ale už vyšší zdvih, takže pokud to má být na 100 zdvihu tak určitě ne a pak do 15tis. se asi nesežene (dá se kolem 17-18tis. RL verze sehnat). Ty peníze jsou ale za tu vidlici trošku moc
    - Vanilla: taky super vidlice, pokud budeš chtít pružinu, asi nejcitlivější verze, která se dá rovnou koupit (Milan ovšem dokáže např. u pružinových RS vidlic také vykouzlit tak skvělou citlivost, ale to už je pak jedině varianta vidlice za 10tis. a přesto hned nechat poladit), vhodná ale také hlavně pro vyšší zdvih 140mm, cenově by se měla dát do limitu sehnat
    - Foxky F100kové řady, ty jsou dost podobné s Rebou, progresivita někde mezi dual air Rebou a U-turn Rebou, takže stále laděné spíš na závody, citlivost nepatrně lepší než Reba, cena ale zase vyšší

    [ Zpět ]
    Datum: 16.07.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou vidlice na MTB

           

      Pika jsem nezmiňoval, odhaduju, že to už nebude to pravé pro dané pohužití. Jinak pro zaměření kam je Pike určený taky super vidle.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.07.2007
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou vidlice na MTB

           

      No ona ta stara Marzocchi mela jen 8 cm :) Po pravde pomalu nevim, co od novych vidli cekat. Starou vidlici jsem mel vzdy nafoukanou tak, ze drobne nerovnosti temer nebrala, a vyuzil jsem ji pouze pri nejakych skocich, zjezdech atd. Pokud jsem ji dal jemneji tak jsem ji casto pri sjezdu dorazil na konec a pokracoval na pevne vidle. Jo to jak se pak postavi do cesty nejaky kamen, tak nic moc. Proto chci vidlu, u ktere se mi to nestane. Zdvih bych si predstavoval 100mm. Vazim 80kg.
      Vzycky jsem mel za to, ze vzduch - olej je lepsi nez pruzina - perfektni tlumeni, neodskakuje dobra citlivost. Mylim se?
      V cem je lepsi U-Turn oproti Olej Vzduch?

      Jinak diky moc za Vase rady a zkusenosti!

      [ Zpět ]
      Datum: 17.07.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (beatle)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou vidlice na MTB

             

        No je vidět, že v tom máš dobrý chaos.

        Tak předně dnes jsou všechny slušné vidlice vzduch/olej nebo pružina/olej, případně i vzduch/pružina/olej. Tlumení je tedy vždy olejem a s pružením není nijak svázané.
        Takže tlumení neřeš, to mají všechny vyjmenované vidlice dobré, Foxky tam mají ještě v tlumení něco navíc, ale to už bychom to moc komplikovali.

        U-Turn není systém pružení ani tlumení, ale je to pouze název pro změnu zdvihu u RS vidlic, kde točíš kolečkem dokola a měníš tím zdvih vidlice.

        U-Turn Reba je pak vzduchová úplně stejně jako dual air Reba a má úplně stejný systém pružení.
        Rozdíl je v tom, že ten systém je u obou jinak nastavený (U-Turn verze má větší pozitivní komoru) a tím se chovají trošku jinak, právě se liší tou progresivitou.

        To se ti nelíbilo na té Maruně, tak takhle blbě se nebude chovat žádná z těch vidlic.

        Jak moc progresivní vidlici potřebuješ, ale to netušim, to záleží co u znamená u tebe skok a jak ty sjezdy jezdíš.

        Citlivost pak bude oproti té Maruně u všech vyjmenovaných vidlic o několik tříd lepší.

        [ Zpět ]
        Datum: 17.07.2007
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

317 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024