reklama

Jak si vybrat tlumič

Zdravím, plánuji stavbu lehokola a narazil jsem na problém jak si vybrat zadní tlumič. Vůbec totiž netuším podle čeho vybírat. Plánuji použít DNM DV28, ale je na výběr z těchto modelů 165mm/350lbs, 165mm/650lbs, 150mm/450lbs a 150mm/550lbs. A já nevím co pro je lepší. Díky

[ Zpět ]
Datum: 24.05.2007
Autor: V-l-K
  • Re: Jak si vybrat tlumič

         

    No to si musíš spočítat pákový poměry té zadní stavby co hodláš stavět a z toho odhadnout tuhost pružiny. Délka tlumiče pak je na výběr taková, jaká se sežene s touhle tuhostí.

    [ Zpět ]
    Datum: 24.05.2007
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak si vybrat tlumič

           

      Přesně tak. To první číslo je délka "tlumiče" v mm (patrně od šroubu ke šroubu v klidové poloze) - tedy nejzákladnější údaj.
      Druhé číslo je tuhost pružiny v librách na palec (lbs/in) (neboli kolik liber je třeba na stlačení pružiny o jeden palec). Takže v rámci těchto hodnot neexistuje univerzálně "lepší" nebo "horší" ale jen "optimální", "ještě jakž takž vyhovující" a "nepoužitelný" (nepoužitelný zpravidla kvůli délce) - tyto hodnoty se budou s geometrií vidlice a rámu měnit.
      Další věc je způsob a tvrdost tlumení. Mám nastavitelné DNM a občas s tím i kroutím (zvlášť když měním pružinu za tvrdší). Protože jsem pohodlný, mám to nastavené na "co nejvíc naměkko aby to ještě neskákalo".

      [ Zpět ]
      Datum: 24.05.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak si vybrat tlumič

             

        Díky za odpovědi, je nějaká stránka s návodem/radou jak bych to mohl spočítat ?
        A co stránka s rozměry "standardizovaných částí kol? Myslím třeba jak daleko je umístěné uchycení na kotoučovky, případně jak a kam umístit uchycení na "V", šířka vidlice na "V". A podobně.
        Omlouvám se za takhle "lamerské" dotazy. Díky

        [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2007
        Autor: V-l-K
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak si vybrat tlumič

               

          Stránku s normami na koutoučovky jsem nedávno hledal neúspěšně, nakonec jsem šel cestou změření šuplérou na klasickém kole v obchodě. Totéž pro V-čka.
          Na http://www.kreuzotter.de/ se myslím dalo najít nějaké jednoduché malovátko, kde člověk mohl hýbat polohou čepu vidle a tlumiče a ono to nějak počítalo, jak se to bude chovat. Nevím, jak moc to bude užitečné, ale můžeš to zkusit.

          [ Zpět ]
          Datum: 25.05.2007
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak si vybrat tlumič

               

          Rozměry kotoučovek najdeš např. na stránkách shimana v katalogu kotoučovek (montážní návod).
          A návod/rada: Nikdy jsem to nepočítal, ale čistě laicky bych řekl, že spočítáš předpokládané zatížení kola (celková hmotnost kola, posádky a nákladu * % zatížení kola (závisí na předpokládané poloze těžiště)) a nastavíš to tak, aby při tomto zatížení vidlice poklesla o nějakých 20-30 % (tedy při předpokládaném zdvihu třeba 8 cm to znamená 2 cm) - z toho ti jednoznačně vyjde tuhost pružiny (kg/cm převedeš na lbs/in a je to).

          [ Zpět ]
          Datum: 25.05.2007
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

302 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024