reklama

Postavit krose

Rád bych pořídil nového krose s trochou úpravy. Nejvíc se tomu blíží rám Merida Crossway TFS. Ale nezdá se mi to spodní vedení lanek na přesmykač a přehazku pod rámem (stejně jako u KTM). Přeci jen tam to nejvíc dostává od kamínků a je tam nejvíc špíny. V tom se mi víc líbí řešení od Authora - vede všechno horem. Jaké máte v tomhle zkušenosti?

[ Zpět ]
Datum: 14.05.2007
Autor: Danda
  • Re: Postavit krose

         

    Mám Meridu s horní vedením lanek a problém čistotou lanek jsem měl pouze jednou, u přehazovačky. To jsem vyřešil prachovkama na konce bowdenu. Na přesmykač se působí větší silou na delší dráze, takže tam není problém.
    Pokud si můžeš vybrat doporučuji raději horní vedení lanek.

    [ Zpět ]
    Datum: 14.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Gard)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Postavit krose

           

      Díky, já si také myslím, že horní vedení je asi lepší.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2007
      Autor: Danda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    Na starém Treku-trekingu jsem měl vedení lanek spodem přes takové plastové lůžko pod šlap. středem. Fungovalo to bez problémů celých 4,5 roku. Ale jezdím víc po silnicích než terénem.
    Výhoda je, že se pak dají lépe vozit slečny na rámu (netlačí je to a dá se přehazovat :).

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Pernath)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Postavit krose

           

      Díky, slečny nevozím, naposledy synka, když byl o dost menší, a skončil jsem na chirurgii (synek naštěstí poté, co mi strčil podrážku do drátů, jen sesedl a nic se mu nestlo).

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2007
      Autor: Danda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    Pokud nutně netrváš na bezproblémové "montáži" brašny do rámu, pak rozhodně horní vedení. Když už z nějakého důvodu spodní, pak nešetřit každý gram a celou kritickou oblast táhnout jedním kusem bowdenu, bez přerušení. To zamezí problémům s nabíráním nečistot (kterým v těchto místech kolikrát nezabrání ani slušná prachovka), ale zase budeš bojovat s uchycením, protože pak jsou ti kalíšky na koncovky bowdenu k ničemu a musíš najít alternativu.
    Takže osobně bych do spodního vedení nešel, dokonce i u městského kola, které si stavím z Favoriťáckého rámu to vše kromě přesmykače táhnu horem, i když to znamená bowdeny na rám přichytit např. páskou. A i o tom přesmykači jsem přemýšlel, že bych to táhnul horem, ale tam bych to pak nevybral s uchycením lanka, protože ten přesmykač je stavěný na přívod lanka zespodu.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    U Meridy mám také lanka vedená spodem (bez bowdenu) a nikdy s nimi nebyl problém ani v největším shitu.
    Jinak krose stavím pravidelně, většinou na zadní :)

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Kominík
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    Na silnicích je dolní vedení lanek standartem a na zimáku mi lanka vydržely 6 roků intenzivního provozu bez nějakých problémů. Podle mě je to fuk ( a to jsem nejezdil jenom v létě ale i v zimě a dešti). Na řazení to nemělo větší vliv. Za těch 6 leti jsem s těma lankama mohl najezdit kolem 18 000km...

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: nooski
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Postavit krose

           

      Na ziletce mam vedeni lanek pochopitelne taky spodem. Po skoro dennim jezdeni celou zimu se ale znatelne zhorsilo vraceni brzdovych pak a hlavne presnost funkce prehazovacky. Nesoli se tu tolik jako v CR, ale ta voda se do bowdenu dostane vzdycky, po rozebrani bylo vsechno ucpany soli. V opravdu intenzivnim zimnim provozu proste na jare menis lanka i s bowdeny, at jde o jakoukoli sadu. Pokud ne, jezdil jsi malo a s ohledem na pocasi, nebo mas blatniky az na zem :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2007
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Postavit krose

             

        Blatníky mám kvalitní, ale ten střed je stejně dost špinavý.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.05.2007
        Autor: Danda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    Mám lanka vedená spodem a nelíbí se mi velké tření o ty plastové žlábky naspodu, hlavně u přesmykače. To tření se pořád mění, snad podle teploty, vlhkosti a nevím čeho, promazání na to nemá až tak vliv. Plánuju dát si tam nějaké uděláko s kladkama, i když ten původní plast se nijak zvlášť neopotřebovává. Lanka jsem měnil asi po 2,5 roku - asi 30 tis. km v každém počasí. Lanko na přesmyk se prodřelo o ten plast a lanko od přehazky prasklo vzadu v bowdenu. O vedení horem budu uvažovat, až budu kupovat nové kolo.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Radek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Postavit krose

         

    myslim ze mezi hornim a dolnim vedenim neni az tak rozdil...

    nevyhody dolniho tu vypsali snad vsichni, ale podivejte se na horni vedeni... vedeni k presmyku je po cele delce sedlove trubky vedeno bez bovdenu, tudiz chyta bordel pekne primo od zadniho kola... vedeni na prehazku je po velke casti zadni stavby taktez bez bovdenu tudiz chyta taky bordel od zadniho... takze myslimz e z tohohle pohledu je vedeni spodem nebo horem uplne nastejno, Jedine cemu bych venoval pozornost je treni v ohybu kolem stredu viz prispevek vyse...

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: pb
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Postavit krose

           

      Jenomze to holy lanko, co vede po sedlove trubce dolu, uz nezaliza do zadnyho bowdenu a konci rovnou na presmyku, takze muze byt v techhle mistech klidne obaleny bahnem, aniz by to melo jakykoli vliv na funkci. Smerem nahoru zpatky do bowdenu nic proti fyzikalnim zakonum nepotece. S vedenim lanka po zadni stavbe k saltru mas pravdu, ale treba na biku ho mam uz od horni ramovy trubky komplet v bowdenu az po saltr, takze do toho kritickyho mista- zakroucenyho kousku bowdenu tesne pred saltrem- taky nic zatect nemuze. Nejvetsi problem byva prave tam.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2007
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Postavit krose

             

        přesně tak ... "gramaření" v případě konfliktu "s bowdenem" bebo "bez" se nevyplácí, ale pokud jde o poslední úsek vedoucí svisle dolů ke koncovému úchytu, pak je to jedno (viz. de facto všechny nové přesmykače, tam bych se spíš bál bordelu, co se na ně nabalí od zadního kola, sehnat kryt na tyhle místa je takřka nemožné a bordel je tam permanentně).
        Ostatní popisuji výše, ale zkráceně řečeno ...
        .. samozřejmě pokud se to celé táhne v bowdenu, pak je jedno, jestli spodem nebo horem. Problém nastává pouze v případě vstupu/výstupu lanka z bowdenu v místě, kde se na kole vyskytují nečistoty v hojné míře. Proto je právě tažení horem mnohem lepší, než to spodní. Osobně by mi to bylo "u zadele", protože metr bowdenu stojí pár kaček a neváží tolik, aby mělo smysl na tom "gramařit", ale ta skutečná potíž je v tom, jak potom bowden prakticky a efektivně uchytit na rám, protože de facto všichni výrobci počítají s jeho přerušením v jistých místech a rámy na to nejsou připraveny. U "městského" kola jsem to vyřešil lepící páskou, kterou přetřu, stejně jako rám, hammeritem a nazdar. Ale to je hnus, a právě proto, že nelze rozumně táhnout všechny bowdeny na celou délku lanka z důvodu chybějících "vaniček", je třeba volit variantu "nejmenšího zla", tzn. horní vedení.
        A toto vše platí pouze o MTB. U silničky bych na to s klidem "prděl", protože tam je míra znečištění taková, že tažení lanek spodem způsobí jen velmi občasnou potřebu jejich výměny.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.05.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Postavit krose

               

          Přátelé, všem moc děkuji za názory a postřehy, zdá se, že jste to probrali horem dolem.
          Výsledek pro mě je, že se budu snažit sehnat na treka rám, který mě potěší a bude mít horní vedení, tedy asi toho Authora... Je ale dražší než Merida :-( a také se mi Merida líbí o něco víc ... dilema.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.05.2007
          Autor: Danda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Postavit krose

                 

            Informace máš, teď už záleží na tvém vkusu vs. získané informace, přeji mnoho štěstí při výběru!!

            [ Zpět ]
            Datum: 16.05.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Postavit krose

                 

            No ja nevim, ale pokud je ta Merida hezčí a levnější tak bych ji s klidem vzal. Pokud teda neplanujes s krosem nejaky bahení koupele :)
            Já mám sice krosovou Meridu jen od srpna (cca 1500 km), ale jako jí, ani většina lidi v diskuzi výše s tím problémy neměla.
            Ovšem volba je samo na tobě :)

            [ Zpět ]
            Datum: 16.05.2007
            Autor: Kejml
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

315 cyklistů (17 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024