reklama

shimano 105 údržba

Ahoj,
koupil jsem si kolo. Jsem nadšený, o dost lepší než favorit, na němž jsem jezdil předtím. Všechno tam je shimano 105. Ale nepřišel jsem na to, jak promazat střed a ráfky. Všechno je tam nějak zadělané a vůbec jsem se nedostal ke kuličkám jako u favorita. Jak to mažete?
Případně nějaké zkušenosti s údržbou či na co si dát pozor u těchto komponentů.

[ Zpět ]
Datum: 30.04.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (Filip ([email protected]))
  • Re: shimano 105 údržba

         

    Tak středy už se hodně dlouho nemažou. Nejdřív byly samotné středové osy, které už hodně dlouho jsou zapouzdřené a nerozebíratelné a tedy se s nimi nedá dělat nic, pouze vyměnit až odejdou.
    Pokud dobře koukám, tak 105-ka už má také integrovanou osu jako Ultegra, tzn. osa je součást pravé kliky. Ložiska jsou vně rámu součástí misek. A jsou tam naklepané a jdou blbě ven. A ani když je vyklepneš, tak úplně ke kuličkám se nedostaneš, jen k celému ležisku.

    Tady je pro představu návod na výměnu ložisek pro XT kliky (je to stejný systém, jen tam nemusí být stejný rozměr ložiska):
    http://www.bajk.cz/web/data/clanek.asp?id...

    A s ráfky ti neporadím, ty jsem tedy v životě na žádném kole nemazal. Mě nikdy brzdy nebrzdily tak přehnaně, abych to musel mazat :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 30.04.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: shimano 105 údržba

           

      A podle Shimana se mají rovnou měnit celé misky s ložisky, ale ty jsou drahé (u XT stojí cca 800Kč) a ještě ty origoš ložisko nejsou nic moc (tedy u XT, nevim, zda na 105-ce nejsou lepší ale pochybuju).

      [ Zpět ]
      Datum: 30.04.2007
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: shimano 105 údržba

             

        Pred nedavnem jsem kupoval kompakt prevodniky (s klikama) Shimano FC-R600, coz je na urovni rady rady Sh. 105, rozdil v cene proti "Ultegrove" rade FC-R 700 by byl aspon v tomhle obchode par €, kdyby je teda zrovna meli. Takze ani materialove bych nevidel nejaky rozdil. Proste az bude po loziskach, tak se vymeni za nejaky poradny. Kazdopadne po nekolika tisicich km v letosni "zime", soli, ale hlavne porad v desti na rozdil od jinych komponentu je stred v pohode.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.04.2007
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: shimano 105 údržba

               

          Aha, oprava, asi pulku a v tech nejvetsich sr...ach jsem toho najel jeste s puvodnim stredem Truvativ (Rouleur, stejny princip s lozisky vne ramu jako u toho Shimana), pochopitelne, kdyz to Sh. jezdim teprve asi 2 mesice.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.04.2007
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: shimano 105 údržba

         

    Střed se nemaže, je tam myslím integrovaná osa a do ložisek se člověk nedostane. Nevím co znamená promazat ráfky. Pokud jde o náboje tak je možná lepší svěřit tuto práci servisu. A stejně na náboje u svých kol (Mavic Aksium) jsem dosud nemusel ani sáhnout. Moderní kola jsou složená spíše z jednotlivých celků komponentů, takže když odejdou ložiska u středu, tak se vymění celý. Jediná věc, kterou je dobré občas rozebrat a vyčistit je hlavové složení. Pokud ovšem člověk přesně neví jak se seřizuje a skládá je opět lepší přenechat tuto práci servisu. Varuju před rozebíráním řadícího mechanizmu u pák Shimano. /dajně je to složitější jak hodinky a když se něco pokazí je na světě velký problém.

    [ Zpět ]
    Datum: 30.04.2007
    Autor: nooski
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: shimano 105 údržba

           

      Díky za okamžité reakce.
      Samozřejmě jsem myslel náboje a ne ráfky. Mám trochu problémy s terminologií.
      Všechno mi tam funguje jak má. Takže nic snad mazat nepotřebuju po jednom roce. U favorita jsem byl zvyklý dát každý rok vazelinu na kuličky. A docela se to i hodilo.

      Jak se zdá mám ještě na několik let o práci méně. Pak to bude jen o něco dražší.
      Za lepší jízdu se platí. :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 30.04.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Filip ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

224 cyklistů (5 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024