reklama

Správná velikost rámu?

Dobrý den, potřebuju poradit s velikostí rámu kola - vybrala jsem si Author Reflex, měřím 175, výška nohy do rozkroku 86, a nevím, jestli zvolit 18 nebo 20 rám. Pán v obchodě doporučuje 18, ale já se líp cítím na 20, jemu se pro mně zdá už veliká. Co myslíte??

[ Zpět ]
Datum: 04.04.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (pavla)

Nejlépe hodnocené

1 hlas
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    Artur nebrat! At je jakkoliv velkej

    [ Zpět ]
    Datum: 04.04.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (des)
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    Nikdy jsem trekingové kolo neměl, ale obecně se kupuje větší velikost než u MTB. Mám stejnou výšku a všechna MTB kupuji ve velikosti 17,5". Trekinga bych si šel vyzkoušet s 20" rámem a dal bych hlavně na svůj pocit z kola. Projeď se na obou velikostech (nejlépe si půjč na nějakou dobu od kamarádů) a sama uvidíš, která ti bude víc vyhovovat.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.04.2007
    Autor: ckp13
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    Jednoduchou kontrolou je pravidlo, že při stání obkročmo kolem horní rámové trubky by při vodorovné trubce mělo být v rozkroku místo na 1/2 – celou dlaň na šířku. Zpravidla 4 – 6 cm. U silničních kol méně, u kol do terénu více.

    Protože nepíšete nic o seřízení výšky sedla a jeho vzdálenosti od řídítek, ani o jejich nastavení, mohu se domnívat, že pocit mohl být jiný i proto, že na obou kolech bylo jiné nastavení sedla a řídítek (stačí i jiné sedlo).

    [ Zpět ]
    Datum: 04.04.2007
    Autor: Bin-Laďin
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Správná velikost rámu?

           

      Ne, ne, kola byla stejně stejně či podobně nastavená, sedla úplně stejně a řidítka podobně, u 18 nešla dát tak daleko, jak jsem potřebovala, což by se dalo řešit jiným představcem. Rozdíl byl prývě v tom, že na té 20 jsem měla mezi rozkrokem a trubkou podstatně míň místa než u té 18, u které je navíc trubka skloněná dozadu. Já jsem se cítila líp na 20, protože jsem měla předtím velké kolo, a to právě pán mi v obchodě říkal, že to bylo špatně. Tak nevím, dát na subjektivní pocit a zvyk nebo zkusit změnu? S tím, že si zvyknu. Na té 18 musím mít sedlo tak min. 20 cm vysunuté, abych dobře dosáhla.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.04.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (pavla)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Správná velikost rámu?

             

        Zapomněl jsem ještě jednu důležitou věc, byť je možné, že tady se neuplatnila: různé pláště. Já mám 47–622 a ty dovedou kolo pořádně zvednout (obvod 224 cm).

        Můj trek má rám 20" (předchozí kolo mělo 21"; chtěl jsem 18, ale kamarád — majitel prodejny se servisem a závodní jezdec — mě přesvědčil na dvacítku), dost velký sklon horní trubky, takže mezi spodní lyžinou sedla (Fyzik Dolomiti) je víc než 23 cm (chtělo by to asi 25, ale odpružená sedlovka víc nedovolí). Mám 170 cm a na kole se cítím dobře, ale myslím, že bych přece jen snesl o 1 až 2" menší rám. Neměl jsem ale možnost zkoušky, protože kolo s tímto rámem jsem nikde neviděl a toto jsem si stavěl sám (jako vždy).

        Druhé kolo mám vyloženě silniční se 3/4 rámem. Má sice mnohem lepší manévrovací schopnosti, ale není tak pohodlné.

        Se zvykem na velikost kol jsme na tom,jak se zdá, stejně. Taky jsem většinou jezdil na obrech. Možná by to chtělo zkusit tu 18ku projet trochu víc. Délka vysunutí sedlovky je to poslední, co by mě trápilo.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.04.2007
        Autor: Bin-Laďin
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Správná velikost rámu?

           

      Naprosto souhlasím s pravidlem "obkročmo kolem horní rámové trubky". Ani pro dámu není nic příjemného se při rychlém sestupování s kola praštit do choulostivých míst. Délka "štangle" jde korigovat posuvem sedla a představcem. Nedávno jsem řešila stejný problém a vzala jsem menší velikost, mám hodně vysunutou sedlovku. Vše pochopitelně záleží na tvém subjektivním pocitu.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.04.2007
      Autor: Burajda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    Jseš přesně na tom rozhraní - u authoráckého krossu by Ti mohla vyhovovat jak ta 18", tak i 20". Zkus rozhodně sednout v krámě na obě, obecně si myslím, že Ti budou vyhovovat velikosti obě. To jsem Ti poradil, co :-))), ale vážně - cítíš-li se líp na té dvacítce, tak to máš rozhodnuté.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.04.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Správná velikost rámu?

           

      ahoj, díky za rady :-), zítra zajdu naposled do krámu a obě znova vyzkouším a rozhodnu se. Ale spíš to vidím na tu 20, je to síla zvyku.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (pavla)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    já měřím 173 a mám 20´´ rám na Author Classic, přítelkyně má taky 20´´, je menší, ale má trošku jinou geometrii rámu... a to moje se jí zdá moc dlouhé

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2007
    Autor: ozy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Správná velikost rámu?

           

      Já měřím 170 a mám rám 19", na moji výšku vychází 17".
      Mě se s větším rámem lépe manévruje.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2007
      Autor: kalimoco
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Správná velikost rámu?

             

        Tak to ti neverim. Vetsi ram je pro stabilnejsi jizdu (silnice, dalkove vylety), kratsi ram je pro technictejsi jizdu (teren, otaceni).
        Tvuj dojem muze ovlivnovat treba kratsi predstavec nebo vlastovky. To dela zataceni jednodussi.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.04.2007
        Autor: wewerka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Správná velikost rámu?

               

          Záleží na značce. Například některé starší rámy od Meridy byly o dost kratší než konkurence.

          [ Zpět ]
          Datum: 05.04.2007
          Autor: Petrun
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    záleží taky jak dlouhý máš pazoury. Já dlouhý je a to problém. Dá se to řešit delším představcem, ale to kolo je pak strašně neobratný. Už tu několikrát koloval link na stránku, která Ti spočítá idelální rozměry kola podle Tvé fyziologie. Snad to sem někdo přidá. Nebo zkus prohledat diskusi- bylo to opravdu dobré, za to hledání to stojí.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2007
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Správná velikost rámu?

         

    Jsem víceméně cyklistický začátečník, tak moc radit nemůžu... Loni jsem ale kupovala kolo (Author Stratos) a na mých 176 cm mi prodavač prakticky "vnutil" rám dvacítku. Dost jsem ho ukecávala na menší, protože jsem se tou dobou na kole šíleně bála (ne že by to teď bylo o moc lepší) a nedal se... Po tom roce ježdění musím uznat, že měl pravdu - je to pro mě správná velikost.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2007
    Autor: Ifča
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Správná velikost rámu?

           

      Ono je to slozitejsi, vazne nezalezi jenom na velikosti ramu udavanou delkou sedlove trubky ramu. Mnohem vic zalezi na delce kola (treba muj bike ma virtualni delku horni ramove trubky asi jako 21" ram u krose ci treka, o kterym asi pises). Takze muzeme rict, ze zalezi i na druhu kola, ktery si vybirame, krosy jsou turisticky kola s pohodlnym a kratkym posezem, kdyby mel tohle kolo clovek vzit ve velikosti jako MTB, co mu pasuje, jezdil by uz asi v zaklonu :o)))

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2007
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Poskytujeme finanční služby

Hledám: Poskytujeme finanční služby
dnes
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete…

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

426 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024