reklama

Tlak v pneumatikách

Dodržujete doporučený tlak v pneumatikách? Co se může stát když se tlak překročí? Mají to vůbec výrobci nějak přesně spočítaný? Když jsem pneumatiky schwalbe marathon pumpoval na doporučených 7 barů, tak mi na nich praskal běhoun. Naopak některé pneumatiky s doporučeným tlakem 4 bary jsem pumpoval třeba na 5 a nezdálo se, že by jim to nějak vadilo. Má ten výrobcem udaný údaj vůbec nějakou relevantní vypovídací hodnotu, nebo to je jen tak střelené od boku?

[ Zpět ]
Datum: 02.03.2007
Autor: PavelŠ
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Nedodržuju. Rubeny jsem přefukoval běžně ke 400 kPa bez újmy na životnosti. Přefukováním mi spíš odešel běhoun u Ritchey Speedmax. Ale jezdil jsem z 90% silnici, terén jde s tvrdejma gumama blbě.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2007
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Na plastich nebyva doporuceny tlak, ale jeho rozmezi. Vyrobce to ma urcite spocitany, kvuli reklamacim.
    Pro bike foukam opravdu minimalni hodnotu, na silnicce spis bliz k te horni. Jestli ti praskal behoun i pri dodrzeni maximalniho uvedenyho tlaku, reklamoval bych to.
    Prekracovat maximalni tlak podle me nema vyznam. V terenu to nepodrzi a na silnici to odskakuje, nehlede na pohodli a ustrelovani a prokluzovani plaste i na tom asfaltu.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2007
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Překračovat jsem nikdy nepřekračoval. Nevážím moc a nejsem masochista :-)
    Ale zato čím dál častěji hustím pod minimální doporučený tlak. A protože jezdím 2,25 pláště, tak ani s nízkým tlakem žádný problém s cvakáním.

    Většina plášťů většinou vydrží lehké přefoukání přes horní limit.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Nedodržuju. Řídim se odhadem, zmáčknu a vidim. A ještě se mi nestalo, že bych něco procvaknul atp. Zato když sem to jednou nafouknul k horní hranici doporučené výrobcem (Tioga), tak sem si málem na kořenech rozbil držku. Takže bych to tipoval, že foukám pod doporučenou hranici, ale kolik to neřeknu, protože to fakt odhaduju pohmatem. :-(((

    [ Zpět ]
    Datum: 03.03.2007
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Jako odpružení lehocipedisti máme snahu tlakovat co nejvíc, pneumatiky nejsou to co se stará o pohodlí. Schwalbe Marathon jsem vždycky tlakoval na horní mez 7 barů a nikdy mi žádný nepraskl, všechny sešly stářím - mizející vzorek. A ani neznám nikoho krom tebe kdo by s nimi měl potíže. Buď jsi měl nějakou defektní sérii nebo ti kecá tlakoměr a ve skutečnosti jsi tam rval 8. To se snadno stane třeba s kompresory na benzínové pumpě, tam mají tlakoměry co měří plus mínus autobus.
    Přetlakovávání nějakého teréního Maxxisu, kde se mi tlak 35psi zdál moc malý, se projevilo rychlejším stárnutím hlavně na bocích pláště. Jezdil jsem s ním v zimě, čímž se to asi zhoršilo, ale v podstatě ty boky začly za chvíli být jako papír a dokonce se mi povedlo udělat defekt o obrubník když jsem zajel na kraj silnice "na doraz".

    [ Zpět ]
    Datum: 03.03.2007
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tlak v pneumatikách

           

      dvě jsou z jedné série asi, ale třetí těžko, kupovaná tak rok a půl po ní. Tlak měřím cyklistickou pumpou, mám dvě s tlakoměrem a obě měří stejně. A na všech třech těch pláštích vypadá ten defekt úplně stejně - prvně malá prasklinka ve směru jízdy, která se postupně rozevírá až se to rozevře až na tu tkaninu vevnitř a ta se pak rozedře o šutry. Tak nevím. Buď su extrémní smolař, nebo s tím nějak drsně zacházím (což je možný..) nebo jsou to šmejdy.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.03.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tlak v pneumatikách

             

        podobné praskliny mi zostávali po jazde v zimnej soli a odstavovaní bicykla v lete na slnku, vzorka zostávala celá, ale plášť praskal, výrobcu už neviem.

        [ Zpět ]
        Datum: 03.03.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (joci)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tlak v pneumatikách

               

          tak v zimě v soli i v létě na slunku jsem s nima jezdil..

          [ Zpět ]
          Datum: 04.03.2007
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tlak v pneumatikách

             

        Tu podélnou trhlinu jde udělat taky proříznutím o něco ostrýho. Pod gumou mají Marathony nějakou kevlarovou ochranu proti průrazu, ale myslím, že pokud to něčím nařízneš (sklo, ostrej plech, ostrej šutr) a pak jezdíš dál na plný tlak, může to postupně povolit právě tak jak píšeš.
        Docela by pomohlo, kdyby se tu ozval někdo další kdo Schwalbe Marathon zná. Ať už má jakoukoliv zkušenost, z jednoho člověka kterýmu ruply tří nevím z kolika a jednoho kterýmu nerupla ani jedna ze čtyř moc závěrů neuděláme.
        Ještě znám Schwalbe Hurricane a s těma bych nemohl být spokojenější. Na silnici prakticky stejně rychlý jako Marathon, ale drží i na nečistým nebo hrabatým povrchu. Už mám vzadu druhou, protože tatínkovi zbyla z Maxe po přestavbě na Mini míň jetá než ta moje původní. Jemu se líbily taky.
        Krom toho jsem na lowraceru vyzkoušel Schwalbe Stelvio a zjistil, že do českých podmínek nejsou. Jezdí nádherně, mají suprovou adhezi a minimální valivý odpor, ale na neodpruženým lehokole je člověk prorazí jedna dvě. A k tomu české silnice dávají hodně šancí. Takže stelviáky jedině na závody v NL, ale tam nikdy bez nich.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.03.2007
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tlak v pneumatikách

               

          úplně přesně stejná závada se objevila na všech třech těchto pláštích, které jsem kdy měl. Takže podíl zmetků 100 %*). Na žádných jiných pláštích se mi něco podobného nikdy nestalo (a to pláště nijak nešetřím a většinu z nich postupně sjedu až není vidět vzorek - ty moje marathonky mají najeto pouhých pár tisíc km a nebýt té díry vypadají skoro jako nové). Mám zkušenosti převážně s různýma levnýma MTB i silničníma pláštěma.

          *) Teď si teda vzpomínám, že úplně první ten plášť se takhle "rozbi"l poté, co byl propíchnut hřebíkem (takže ten bych nepočítal). Ty dva zbývající je klidně možné, že jsem s nima najel na nějakej střep, jasně. Je možný, že je to nějaká obecná vlastnot vysokotlakých pneumatik, guma s nízkým tlakem se na střepu spíš prohne, tvrdá s vysokým tlakem spíš propíchne (je to logický).

          [ Zpět ]
          Datum: 04.03.2007
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tlak v pneumatikách

               

          Mám maratonky na svým kole asi tři roky. V zimě do sněhu přezouvám na něco se vzorkem, ale jinak jezdím stále na nich. Začínají toho mít dost a letos je asi vyměním, ale jinak naprostá spokojenost a žádný defekt. A foukám je na horní hranici udávanou výrobcem.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.03.2007
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Maxxis Detonator má doporučený tlak 8,5 atmosfér. Vždy ho hustím na 9 a nic nepraská ani se neboulí. U ruben šíře 32 byl doporučený tlak 6 atmosfér. Nahustil jsem je přesně na doporučené maximum, okamžitě popraskala guma u patky po celém obvodu a po 500 km jedné povolil kord a udělala bouli. Záleží jedině a pouze na výrobci, na ničem jiném.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.03.2007
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tlak v pneumatikách

           

      takže chceš naznačit, že schwalbe jsou šmejdy. Já si to o nich myslím taky, ale nemálo lidí se mě snaží přesvědčit, že tomu tak není.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.03.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tlak v pneumatikách

             

        Proč Schwalbe ? Vždyť píše o Rubenách...

        [ Zpět ]
        Datum: 04.03.2007
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tlak v pneumatikách

               

          jo, ale já mám podobnou zkušenost se schwalbe.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.03.2007
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Tlak v pneumatikách

                 

            Aha, už to vidím... Nejdřív jsem se měl asi podívat kdo založil tohle téma ;-)

            A nebyly to třeba jen nějaké hodně staré zapomenuté ležáky na krámě ? Schwalbe nehájím, zatím jsem je neměl, ale připadá mi to prostě divné...

            [ Zpět ]
            Datum: 04.03.2007
            Autor: Jarda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tlak v pneumatikách

             

        Záleží na konkrétním typu. Marathon asi určitě nepraskne, ale nikdy si ho na kolo nedám. V rozměru který jsem chtěl váží 955 gramů! Jinak zatím nejhorší zkušenosti mám s Rubenou a Authorem. To je ten nejhorší brak na světě, ty už na kolo nedám ani kdyby mi je dal někdo zadarmo.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.03.2007
        Autor: Petrun
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tlak v pneumatikách

         

    Dříve jsem kupoval nejlevnější pláště(cca 160 kč) mám dost špatné zkušenosti nejhorší byla KENDA a při mojí postavě +/-100 kg a navíc jízdy většinou na těžko foukám na cca 4.5 atm.Teď mám sped max předek a author zadek
    a celkem spokojenost.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.03.2007
    Autor: rambousek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tlak v pneumatikách

           

      Mno, to bych nebral tak obecně. KENDA se od jiných renomovaných výrobců liší tím, že dělá i levné, takřka "shitové" lowendy. Ale jinak od KENDA existují i velmi kvalitní pláště, zvláště pak na cross/trek, které jsou sice drahé, ale rozhodně vysoce ceněné.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.03.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tlak v pneumatikách

             

        V Kendach s modrym pruhem na boku jsem si na crossu 2x lehla. Stacila troska vody a sla jsem :( Kendy fakt ne..

        [ Zpět ]
        Datum: 18.03.2007
        Autor: wewerka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

244 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024