reklama

Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

Mám takové dilema. Chci si postavit celoodpružený leháč a teď přemýšlím, kde uchytit nosič na bagáž.
Když jej uchytím na hlavní rám třeba někde za sedadlo (jak to má třeba Azub), tak bych musel při různém naložení nosiče vždycky seštelovat zadní pružení (podle váhy bagáže) aby optimálně pružilo.
Když uchytím nosič na zadní kyvnou vildici, tak - ať na nosič naložím jakoukoliv váhu - nebudu muset štelovat zadní pružení (jedině že bych si dal nějaký hodně vydatný oběd). Na druhou stranu ale vetší váha na nosiči asi zvýší "setrvačnost" zadní kyvné vidlice a ta pak bude hůř reagovat na nerovnosti.
Co vy na to? Jaké máte praktické zkušenosti či teoretické zdůvodnění toho či onoho řešení?
Dík za názory.

[ Zpět ]
Datum: 18.02.2007
Autor: Jihra
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Hernajs, 3x jsem to po sobě četl a stejně mám chybu hned v nadpisu. Holt nesmím psát tak pozdě večer.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.02.2007
    Autor: Jihra
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Odpruzene a neodpruzene hmoty...toz hantyrka z konstrukce aut. Pri konstrukci aut je snaha co nejvice snizit hmotu toho, co pruzi (tlumice, naprava, kola...).
    Takze ja bych to moc na tu vidly nedaval...
    Jde o to, ze pruzeni ma "pochytat" nerovnosti. Kdyz budes mit tu vidli tezkou, tak v nejlepsim to nepochyta nic a ty se na tom budes jen houpat...v horsim muze dojit v urcitych situacich k rezonanci...coz by mohlo byt neprijemne zvlaste pri rezonanci kolme na smer jizdy (do stran)...pak bys taky mohl ztratit rizeni a pekne si to posupajdit do prikopu.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.02.2007
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

           

      :-) Hele...taky tam mam chyby:-) Ale ja si to po sobe neprecet:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 18.02.2007
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

           

      No asi máš pravdu. Taky se spíše přikláním k tomu upevnit nosič na hlavní rám.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.02.2007
      Autor: Jihra
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

           

      "...snizit hmotu toho, co pruzi" je taky asi chyba. Sorry :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.02.2007
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

             

        Urcite ne!

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2007
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

             

        Spis je to spatne napsane...jde o pomer mezi odpruzenou a neodpruzenou hmotou, kde neodpruzena hmota je vse, co je pod pruzinami perovani a odpruzena hmota je vse nad pruzinami perovani. Takze samozrejme "snizovani hmotnosti toho, co peruje je blbost":-) Perko od hodinek nas bohuzel neuveze.
        Kazdopadne se snazime zajistit co nejlepsi styk kola s vozovkou (abychom dosahli stabilitu a spravneho vedeni kola)...a kvalitni perovani lze zajistit jen dobrym pomerem odpruzenych a neodpruzenych hmot. No a uz ve starych ucebnicich pro automechaniky je psano, ze pro zajisteni dobreho styku kola s vozovkou je treba snizovat hmotnost neodpruzenych hmot (vse, co je pod pruzinami...v nasem pripade zadni stavba s batohama).

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (nM)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          "snižování hmotnosti toho, co pruží" není až taková blbost jak by se mohlo zdát. Pružicí jednotka (je jedno, zda to bude listové pero nebo vinutá pružina) se z poloviny bere jako hmotnost neodpérovaná a z poloviny jako odpérovaná.
          Leč dotaz směřoval trochu jinam. Kam chytit nosič? Lepší bude jistě na rám za sedačku - u pérování se nechat inspirovat pružením motocyklů. Některé mají na zadních pružicích jednotkách excentr, kterým lze zvětšit předpětí pružiny ("ztvrdit" pérování) - to když mám vézt vypasenou kočku nebo Budulínka. B-)

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2007
          Autor: AV
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          Jinymi slovy- predevsim hmotnost neodpruzene hmoty ma byt co nejnizsi. Zlepsuje to jizdni vlastnosti. Kdyby to bylo opacne, nebyl by duvod vyrabet cim dal lehci hlinikova kola u aut apod. Hmotnost samotnych pruzicich jednotek jsem nehodlal zminovat vubec :o)

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2007
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

             

        To vasek: hmotnost zadní vidlice nijak snižovat nebudu, prostě bude to zadní odpružená vidlice jako na ostatních ležácích.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2007
        Autor: Jihra
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Systém azub (teda on to asi nevymyslel, stejně to dělá myslím většina jiných výrobců) je z hlediska odpružení bagáže podle mě nejlepší, co je možno vymyslet. Pokud chceš, aby ti to stejně pružilo i bez zatížení, neobejdeš se bez vyměňování pružiny nebo nějakého jiného většího štelování, ale za ten komfort za jízdy to stojí (já teda to mám trvale seštelováno na "zatíženo", takže naprázdno jezdím dost natvrdo). Komfort jízdy po hrbolatých cestách na naloženém kole je znatelně větší než na prázdném, i když je seřízeno na měkko. Teoreticky je to samozřejmě taky lepší varianta (minimum neodpružené hmoty).
    Jediné, co bych tomuto systému vytknul je to, že většina zatížení z bagáže se soustřeďuje pouze na zadní kolo, přední kolo si pak jede zbytečně nalehko a zadní kolo je přetížený. Má to ale i výhody (např. při vyjíždění na vysoké obrubníky). To ale nijak nesouvisí s odpružením, jde jen o rozložení hmotnosti. Na některých fotkách jsem viděl na highracerech s horním řízením i různé střední nosiče mezi kola - to je ale zase blbý kvůli aerodynamice.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2007
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Rozhodně bych to nedával na vidlici, každopádně na odpruženou část rámu. Štelování pružiny je přijatelná cena za to, co získáš.
    Azub má opravdu zátěž hodně vzadu. Trochu to kompenzuje jejich vlastní systém brašen, ale když naložíš nějaké obyčejné, může snadno i víc jak polovina jejich váhy být až za osou zadního kola (možná na nových modelech už ne, znám jen ty se starším typem zadní vidle). To je jediná vada jinak dobrého nosiče s vynikající nosností.
    Moje doporučení je udělat to jako Azub, ale snažit se náklad nacpat co nejvíc dopředu. Pokud máš horní řízení, můžeš něco dát i pod sebe. Sice to zhoršuje aerodynamiku, ale zase je to vůbec nejlepší místo na umístění velké zátěže. Měl jsem na Azubu 4 asi 20kg daných pod střední částí sedla po stranách vidlice, hned za řídítky (trochu to omezilo rejd) a kolo se chovalo z hlediska zatáčení a hrbolů jak kdybych jel na lehko, akorát se mu nechtělo zrychlovat a do kopce, ale na jízdních vlastnostech se to narozdíl od nákladu vzadu nahoře nepodepsalo. Takže za ideální bych považoval kombinaci jednoho nosiče pro běžné každodenní použití za sedadlem a jednoho pro velké náklady pod sedadlem. Pro rozměrný náklad (třeba roli skelné tkaniny:-) ) se pak hodí kombinace obou, přivázat to k nim z boku zešikma.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2007
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Ono asi bude nejdůležitější si uvědomit o jaké zátěži kdo hovoří. Zadní odpružená vidlice na ležáku je dle mého názoru proto, aby maximálně zvýšila komfort jízdy v terénu a na spoustě naších cest. Pokud na odpruženou vidlici dám nosič, tak zátěž na nosiči se chová stejně, jako na neodpruženém kole, proto já nemusím nic seřizovat a pružení zadní vidlice respektive rámu na zadní vidlici zůstává stále stejné. Pokud dám nosič na rám, mění se síla působící na pružinu a já musím v rámci zachování stejného pohodlí seřídit předpětí pružiny. Pochopitelně pokud pojedu na delší dobu a povezu si veškerou výbavu na kole, tak se jedná pouze o jedno seřízení, ale pokud denně budu vozit jinou zátěž, komu by se chtělo v tom pořá šťárat. Jirka píše o zátěži převážně na zadním kole. Myslím, že Azub hardcore již tohle vyřešil a že zátěž je větší na přední kolo bez zavazadel a přidáním zavazadel se těžiště posune víc dozadu.Pochopitelně vycházím z originálních brašen azub.
    Podle mně by bylo ideálním řešením zatížit nosičem a zavazadly jak zadní kolo, tak využít prostoru pod sedadlem, ale není nad vlastní zkušenost. Udělej obojí a dej nám vědět jak ta zkouška dopadla.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2007
    Autor: Papji
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

           

      Přidělat nosič k odpružené vidlici je podlě mě velmi špatný nápad. Odpružená vidlic nemá tuhost klasické zadní stavby trojůhelníkované ve všech směrech. Viděl jsem jak to dopadne, když se na odpruženou vidlic připojí jednostopý přívěs. A ten měl mnohem menší páku než by měl nostič zavazadel nad vrcholem kola. Pokud člověk netouží mermomocí rozbít kolo a natlouct si čumák, tak ať na vidlici nic nepřidělává.
      Leda by ji od začátku navrhl právě na tohle, ale to by musela vidlic i její čepy být tak robustní, že při jízdě bez bagáže by s sebou zase tahal dvě kila navíc, ještě ke všemu na neodpružené části. Ne, opravdu není náhoda, že takhle nosiče nikdo z výrobců lehokol nedělá.
      Krom toho mám ověřeno, že když svů Azub nastavím tak, aby byl spíš tvrdší když nic nevezu (kridické hrboly jako obrubníky nebo kanály to pořád ještě odtlumí), není to vlastně žádná velká změna v pohodlí jízdy, a můžu nakládat i 15kg (a to už je setsakra hodně bagáže) aniž bych ten tlumič poštelovával. A to vážím 62kg, pokud někdo váží třeba 80kg, tak těch 15kg báglů je procentuelně menší změna zatížení, takže to už bude teprv v pohodě.
      Já bych nevymýšlel žádné divokosti, a prostě přidělal náklad co nejblíž za sedačku na odpruženou část kola. Je to léty prověřená metoda, navíc konstrukčně nenáročná.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.02.2007
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

             

        Nedokážu si představit, co může udělat jednostopý přívěs za paseku, ale byl jsem na přednášce Honzy Gally, který s tímto přívěsem zapřaženým na odpružené vidli projel Albánii a Kosovo. Pochopitelně, že jízda s přívěsem vyžaduje určitou zkušenost, ale po tom co jsem viděl na přednášce, bych jízdu s jednostopým přívěsem na odpružené vidli, neviděl tak tragicky. Pochopitelně, pokud bych chtěl instalovat nosič na odpruženou vidlici, musí mít trojúhelníkovou stavbu, jinak si na ní nedovedu nosič ani představit.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.02.2007
        Autor: Papji
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          Zkus to rozkmitat...a ze to treba ve sjezdu muzes nechtic rozkmitat....kdyz budes mit stesti, nic se ti nestane...kdyz budes mit smulu, uleti ti celej zadek:-) Ta vidlice neni natolik tuha, aby to tahala donekonecna. Uz jsem videl tri pripady, kdyz prives poskodil zadni stavbu...neodpruzenou!!!

          [ Zpět ]
          Datum: 20.02.2007
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          No ted na to kolo koukam a vypada to, ze tam je ta zadni tentononc docela mala...ono cele lehokolo je celkove nizsi.
          Ale ja bych to stejne resil jinak...urcite bych to pripevnil na telo lehokola. To proste neurves. Kdyz si vylomis patku, nebo zkroutis zadni vidli, tak mas problem.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.02.2007
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          Starší verze Azubu s jednodušší vidlí zvládla 25km/h se středně naloženým přívěsem, ale to už ot začínalo kmitat.
          Novější vidlic je lepší, ale o tolik to zas nebude. Ptal jsem se na to Honzy Gally právě po shlédnutí videa z Albánie. Něčím takovým se samozřejmě nechlubí, ale na přímý dotaz přiznal, že jet s tím víc jak (tuším) 20km/h bylo o hubu. Měli to naložené hodně, takže ani tužší vidlic nepomohla. Naštěstí se takovou závratnou rychlostí jako je 20km/h v Albánii stejně nešlo pohybovat prakticky nikdy.
          Jinak to kolo je fakt neřiditelný v momentě, kdy se to rozkmitá. Jak to chytne rezonanci, pohne ti to zadním kolem smykem do boku klidně o 20cm. Postav něco takového co se bude ještě při 35km/h tvářit, že to jde, a dřív nebo později se někde zabiješ. Nikdy nevíš, jaký kámen/díra/štěrk se trefí tak blbě, že ti to rozkmitá do rezonance.
          Jediné, co by podle mě sneslo nosič na vidlici, by byla nějaká čtyřčepová konstrukce, jak mají ta horská kola co na první pohled vypadají jako hardtail. I i tak jen s omezeným nákladem.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.02.2007
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč

                 

            Kolo přívěsu se, říkal Honza, rozkmitávalo doprava - doleva, zvlášť na špatné cestě (a tich v Albánii bylo). Taky říkal, že bude muset připojení trajleru předělat a uchytit ho k rámu. Nebo použít dvoustopý přívěs.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.02.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč

                   

              Jo, přesně tak. Co možná neřekl (a možná ani nevyzkoušel) je, že s rostoucí rychlostí se ta souprava stává opravdu, ale opravdu neřiditelnou. Je jedno jestli držíš řízení rovně nebo zkoušíš korigovat výkyvy, prostě tě to z toho kola sundá. Mezní rychlost závisí právě na hmotnosti, s lehkým vozíkem jde jet i velmi rychle i na Azubu se starší vidlicí, ale na lehký náklad zase člověk potřebuje vozík leda když je to balík polystyrenu nebo tak něco.

              [ Zpět ]
              Datum: 21.02.2007
              Autor: Jirka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč

                     

                Ono to trošku bude i o tom, že ten jeho přívěs má základní plošinu (dno) typu "žebřík" a ten se nakrucuje vžny (inu jako žebřík). Pokud by měl diagonální výztuhy (tesaři tomu říkají "zavětrování"), určitě by byl vozík tužší a líp by držel stopu.
                Jednokolák je potvora, u dvoukoláku musí být vymakaná geometrie postavení kol; pak je to O.K. (negativní odklon, sbíhavost)

                [ Zpět ]
                Datum: 21.02.2007
                Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

         

    Zdarvím, Jihra, co takhle?
    http://www.azub.cz/cz/lehokola/img/max/max-09.jpg

    [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2007
    Autor: stan-pilot
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

           

      Jo asi tak nějak. Ale každopádně bych dal něco i dospodu pod rám mezi kola - já budu mít horní řízení, takže tam bude místo.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.02.2007
      Autor: Jihra
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

             

        ...to plánuješ dlouhou cestu.(?)
        Včera jsem si poprvé prohlídnul www.azub, určitě bych si to chtěl vyzkoušet. (Ty moje záda...)
        Ještě jeden:
        http://www.azub.cz/cz/lehokola/img/img_6293_600...

        [ Zpět ]
        Datum: 23.02.2007
        Autor: stan-pilot
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kde upevnit nocič zavazadel na odpružený leháč?

               

          A nejenom zada....cim dal vic se mi to libi a docela o tom uvazuju. Proc mit doma dve horska kola (jedno klasicke a druhe na cestovani), kdyz muzu mit doma jedno horske a lehace na cestovani. Skoda, ze me nekdo vic nepostouchl pred dvema roky, kdyz jsem kupoval druhe horske kolo na cestovani. Dneska by asi vyhral lehac....:-)

          [ Zpět ]
          Datum: 23.02.2007
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

375 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024