reklama

Jak často měníte vazelínu v nábách

Mám najeto na novém kole okolo 6000 km a nedávno jsem musel dotahovat kónusy zadní osy. Napadlo mne vyměnit vazelínu v ložiscích, ale pak jsem si z lenosti řekl, že to ještě počká. Jak často, tedy po jaké době to děláte vy?

[ Zpět ]
Datum: 12.02.2007
Autor: tlamsa
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    V životě jsem vazelínu v nábě neměnil. Nikdy jsem ji ani nerozdělával nebo nějak seřizoval. Všechno co jezdím je Shimano XT a nikdy to žádnou údržbu nepotřebovalo. Nikdy žádný vakl, žádné divné zvuky - vždy jen perfektní chod. Po cca čtyřech pěti sezónách ty náby preventivně vyhodím a koupím si nové.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.02.2007
    Autor: ckp13
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    Tohle hrozně záleží na podmínkách, kde jezdíš. Pokud pouze ve slušných (tzn. málo bahna, vody s pískem, apod.), tak klidně může vydržet náboj v perfektním stavu několik let.
    Na druhou stranu při extrémních podmínkách se může stát, že je budeš muset rozebrat po jedné akci.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.02.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    já měním když čistím (třeba když tam je slyšet písek) nebo když z nějakého důvodu musím vyndávat kuličky (třeba při výměně konusu). V podstatě pokaždé, když mám rozdělaný náboj. Ale náboje preventivně nikdy nerozebírám, jen když je něco v nepořádku. Staré náboje (třeba torpedo) je třeba rozebírat častějc - snadno se tam dostane prach, nové s gumovým těsněním spíš vyjímečně.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.02.2007
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    U kola „letního”, které mně ukradli, jsem měl vpředu i vzadu Hügi (průmyslová ložiska) a protože jsem nejezdil v extrémních podmínkách ani neumýval kolo tlakovou vodou, vůbec jsem na to nechytal. Typický zvuk těchto nábojů, podle kterého se na závodech dali identifikovat dokonce i konkrétní jezdci, se v mírné podobě začal projevovat až kolem 10 000 km.

    Na novém „letním” kole dokud nebudu muset, také na to chytat nebudu. Náboje jsou totiž velice citlivé nejen na seřízení, ale i na množství vazeliny na konkrétních místech. Obvyklé je přemazání.

    Na „zimním” kole jezdím na sněhu (spíš v té břečce, co z něj bývá). Tam mám stařičké Shimano STX (kuličky). Kvůli výměně původní osy s rychloupínákem (proti zlodějům) za šroubovací došlo podle všeho k tomu, že čas od času se zvětšoval odpor při otáčení na volno, takže bylo potřeba čistit, mazat a seřizovat. Od výměny za nový náboj (také STX) s rychloupínákem jsem už několik let na něj nepotřeboval chytnout a přes jízdy v solance se stále točí lehce.

    Jinak tomu ale bylo s duralovým pastorkem 24 z. Tomu sůl po několika sezónách rozežrala zuby. Prostřední a největší, také duralové, kupodivu vydržely.

    Jestli ´s náboj zatím nemazal a neseřizoval, zajdi do nějakého (dobrého) servisu a nech si ukázat, čím a jak mažou a jak seřizují. Pravděpodobně budeš překvapen, jak málo vazeliny stačí.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.02.2007
    Autor: Bin-Laďin
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      Ačkoliv jsem jezdil už na mnoha typech kol a některé jsem dočista odjezdil, po začátcích s mazáním u závodniček jsem od toho upustil a zdá se, že to nevadí ani při extrémní zátěži 40 kg na nosičích horáků v terénu po 40000 km.
      Problémy se vyskytují ubýváním materiálu jen u domácích vesnických kol, které se parkují na dešti na dvoře po celé roky a mažou se pár kapkami vyjetého oleje pouze tam, kde to právě vrže. A jede se dál.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jurda)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    v prumeru jednou za 2 sezony...

    [ Zpět ]
    Datum: 13.02.2007
    Autor: Hrabe-X
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      ....ale u levnych nab bez prachovek je i jednou za sezonu malo...

      [ Zpět ]
      Datum: 13.02.2007
      Autor: Hrabe-X
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    Kdysi, kdyz jsem mel jeste stare naboje bez tesneni,tak jednou za tri, ctyri mesice. Kdyz jsem mel Sh Deore, tak jsem to udelal asi tak po dvou letech (cca 8kkm) a bylo to zjevne zbytecne. Ted mam DT Onyx a nehodlam se tim zabyvat vubec. Uvidim jak mne technika presvedci o vyhodnosti investice :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 13.02.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      Díky za odpovědi. Mám 1 1/2 roku starou Meridu Matts s nábama Sh Deore a nedávno, asi po 5 000km jsem zjistil poměrně velkou vůli ložiska osy na zadním kole. Tak jsem to seřídil a drží to, jen jsem si říkal, jestli to nemám, když už na tom pracuju celé rozebrat a namazat novou vazelínou. Z vašich odpovědí je jasné, že zatím ne, z čehož mám radost neb jsem lenoch.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.02.2007
      Autor: tlamsa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

             

        Tyhle náby mají gumový prachovky, takže není třeba se obávat nečistot. Já je čistil a mazal dvě sezóny, ale brzo mě to přešlo, protože po kontrolním rozhození (dal jsem do nich vodoodpudivou vazelínu) byly jako nový. Stejný to mám i s nezapouzdřeným šlapacím středem a pedály. Dokud není vakl, netřeba zásahu.:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 14.02.2007
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

               

          Asi tak.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.02.2007
          Autor: Peldy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

               

          mám taky tyhle náby a i přes gumu se tam trocha smetí dostala. Ale, pravda, rozebíral jsem to spíš kvůli rozpadenýmu konusu.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.02.2007
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

             

        No ale kdyz uz jsi to mel rozdelany a klice v rukach, to uz jsi to mohl i namazat. To ja jsem taky velkej lenoch, ale asi by mi to nedalo. Alespon bys zkontroloval loziskove drahy na konusech a take zda se nerozpadla nejaka kulicka. Sama od sebe prece vule najednou nevznikne. Ale jestli to jezdi ted dobre.... tak je to asi jedno :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 14.02.2007
        Autor: mgt
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

               

          Jo, jezdí to dobře. Když teď to kolo vyndám a chytnu na každé straně náby konec rychloupínáku a kolo roztočím, tak se tiše otáčí kolem duté osy, nemá tendenci osu ložiskem zachytávat a dotočí se zcela plynule dokud se nezastaví v těžišti kola. a vakl se už neobjevil.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.02.2007
          Autor: tlamsa
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

         

    To jsem moc rád, že tady vlastně všichni doporuřujete mou oblíbenou strategii. Funguje to? Nechmatej na to! :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 14.02.2007
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      Už Jerome Klapka Jerome ve "Třech mužích na kole" psal, že na kole můžeme buď jezdit, nebo ho opravovat, ale s jedním kolem se oba sporty dělat nedají.

      [ Zpět ]
      Datum: 14.02.2007
      Autor: tlamsa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      JJ, neco jako tri pravidla administratora:
      1. Když to funguje, nešahej na to.
      2. Nešahej na to ani když víš, že to vylepšíš.
      3. Já jsem ti to říkal....
      :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.02.2007
      Autor: mgt
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měníte vazelínu v nábách

           

      Vidím, že tvoje cesta k poznání proběhla rychleji než moje. Zatím jsem pořád ve stadiu, kdy se k návodu k použití uchyluju, až když s tím opravdu nehnu.:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.02.2007
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

252 cyklistů (15 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024