reklama

Podmínky pro cykloturistiku v ČR

Území České republiky má pro rozvoj cykloturistiky skvělé předpoklady. Nabízí malebnou krajinu s členitým reliéfem, nespočet přírodních krás i kulturně historických památek. Je ale Evropany vnímána jako země vhodná pro cykloturistiku?

Datum: 11.12.2006
Autor: Redakce
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Je škoda, že minulé vlády upřednostňovaly rozvoj průmyslu (aby krátkodobě uspokojily křik plebejského lidu) před rozvojem cestovního ruchu. Máme příležitost přetáhnout různé typy turistů z okolních zemí (poznávací, sport, koně, golf, lázenštví). Ale infrastruktura pokulhává.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Šlojíř)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Ano článek má pravdu.
    Ale nevím, jestli bych tu chtěl víc turistů, víc odpočívadel a stánků s buřtama. Já asi ne. Jsem rád, když se můžu kochat přírodou za absence davu pokřikujících (obzvláště s občany bývalé DDR mám v tomto ohledu špatné zkušeonosti) "takycykloturistů" R8d se toulám sám přírodou jak na kole tak pěšky a díky davům turistů některá místa už nenavštěvuji a některá jen turistům nepřejících obdobích roku. To že se nemůžu občerstvit každých 100 metrů mi nevadí a beru to jako daň za klid. Navíc mě baví hledat si tu svou cestu a případně bloudit než jezdit po vyznačených cestách, kdy člověk přesně ví, kde začne a kde skončí a co bude mezi tím. Mě tedy současný stav z větší části vyhovuje.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.12.2006
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Jasně, to chápu :-)
      Jen pro upřesnění - přesné téma diplomky zní - "Cykloturistika, fenomén v cestovním ruchu", což bylo samozřejmě v celé práci zohledněno (z článku není patrné).

      [ Zpět ]
      Datum: 11.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucie Hniková ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Jirko, jaká máš kola ? Lehokolo a ???? Jestli máš i horáka, tak to se nám to bude bloudit. Už se těším.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (kocour)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        jenom lehokolo. Já na "normálním" kole kvůli páteři jezdit nemůžu. A kvílu zadku nechci :o)) Ale bloudit se dá fajně i na lehokole a já rád :o))

        [ Zpět ]
        Datum: 12.12.2006
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Jaký terén v lese zvládneš ?

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (kocour)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            lesní cesta. Mimo cesty nejezdím, protže to podle mne ničíš les a to já nechci. Takže by to asi šlo, ale nedělám to.

            [ Zpět ]
            Datum: 13.12.2006
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      To je hezké, že tě baví bloudit; zdá se, že podobně založení lidé se zabývají rozvojem cykloturistiky v ČR. Ale cykloturistika NENÍ stánek s buřty "každých 100 metrů", opravdu ne, žiješ v bludu. Podívej se (pokud Ti to Tvá, pro hodně Čechů typická averze vůči Němcům dovolí) po Německu, jak jsou tam postavené cyklostezky pro "dělný lid", víkendové kolaře A cykloturisty, jak jsou označené, jak se tam chovají k hostům, jak se dá jet s kolem pohodlně vlakem, jak není vlastně nic problém. Dá se využít čas POZNÁVÁNÍM kraje a ne blouděním. V každém městě seženeš prospekty a informace zdarma, o možnostech přepravy zavazadel si v Česku může cykloturista nechat jen zdát. A pokřikující hluční turisté? Kamaráde, přemýšlel jsi někdy o tom, co si myslí například Norové o ORGANIZOVANÝCH skupinách českých cykloturistů, přenocujících na loukách u silnic (aby ušetřili za kemp - ale na černo se tam vysprchovat jdou, to ano).
      Chápu, že český smrádek a teploučko leckomu vyhovuje, to je prostě zvyk a pod kůží u mnoha, ale kvalitní cykloturistika se u nás provozovat nedá... teď mi ještě napadá otřesné chování na silnicích a vůbec přístup k cizincům. A jestli nemáš rád Němce a přeci by jsi chtěl okusit prefabrikovanou cykloturistiku: zkus Dánsko. Budeš v Jurimírově vidění :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Za minulého režimu mi při nalejvání komunismu ve škole říkali na mé argumenty, že žiju v bludu. Když se mě pokoušeli nacpat do SSm a KSČ také mi říkali, že žiju v bludu, když jsem nechtěl a a argumentoval proti. Když se mě Jehovisti a Scientologové pokoušeli zlanařit do své "církve" taky mi na mé argumenty říkali, že žiju v bludu.
        Takže ti chic říct: " Ano žiju v bludu! A jsem na to hrdý!"

        Nejsem pro organizaci v čemkoli natož při výletě. Jedno jestli na koel nebo pěšky. Toť vše. Nevyužívám kempy ani ty stánky s buřtama u cest. Jdu si na kolo a do lesa odpočinout a odreagovat se ne poslouchat "zábavu" davu lidí. Když si chci užít davu, jdu se projít na Václavák nebo Karlův most ne do lesa. Když nechci bloudit nepotřebuju na každým rozcestí směrovník. Koupím si mapu a mám buzolu. Jsem svéprávný a ZDŠ jsem absolvoval bez problémů, takže to umím používat. A když zabloudím, je mi to jedno. Nemám rád všechno nalajnované a odšktávat si, kde jsem byl a kam to do večera ještě musím stihnout. V německu se vyskytuju několikrát do roka. Jejich systém stánků, odpočívadel a davů je to co mi vadí a nerad bych, aby to tady vypadalo stejně. A řvoucí skupinky "turistů" tam potkávám vždycky. Nevím jaký by mohli mít problém turisti u nás. Že jsou názvy jen v češtině? No a? V německu je to totéž a nevadí mi to. Sice to asi neumím správně přečíst, ale dokážu poznat jestli ten název v mapě odpovídá názvu na ceduli a dovolím si totéž minimum inteligence přiznat i cizincům u nás:o)))
        Mě prostě nevyhovuje to co tobě. Já nemám tytéž potřeby co ty. Prfabrikovaná a pohodlná turistika pro mne prostě není. Ber to jako fakt. Lidé jsou zkrátka různí. Všechno co na cestě potřebuju mám s sebou (a do deseti kilo se vejdu vždycky) a jedu si tam od civilizace odpočinout a kochat se lesem a přírodou vůbec. Čím míň lidí a jejich "výdobytků civilizace" cestou potkám, tím lépe.

        [ Zpět ]
        Datum: 13.12.2006
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Já Tvoje zaměření chápu, v pohodě. Ale článek je o komerční cykloturistice, která je stále rozšířenější zábavou- a právě tato forma cestovního ruchu dokáže vytáhnout slabé regiony nahoru, protože věčně se v Česku auta a televize montovat nebudou... Myslím nemá cenu psát o významu příjmů z cestovního ruchu. Do Česka teď jezdí spíš nenároční turisté, připravení dělat kompromisy a pro cykloturisty, kteří by oživili právě jiné, než etablované atrakce typu Praha, Vary, Krumlov atd. se dělá málo, infrastruktura a úroveň služeb je slabá. Čili zahraniční cestovky u nás zájezdy dělat nebudou. Ty dělají zájezdy pro jinou klientelu než co jezdí k nám teď a jakkoli Ti připadá nevábná (protože je řvoucí), jsou perspektivnější než klienti autobusových zájezdů. A příjmy z cykloturistiky by mohly přispět i k tomu, že konečně vesnice a města budou upravenější a čistší a že to tu bude pěkné.A navíc, nedělejme si iluze, dost cykloturistů je i poněkud zhýčkalých, takže se rozhodují i podle profilu stezek, což při kopcovitosti Česka znamená, že davy se tady potkávat nebudou - tedy pokud tu bude skutečně síť stezek a ne nějaké "páteřní stezky" (podél Ohře se teď jedna bude dobudovávat), případně mikroregiony, jako sjou třeba Jizerky. Existuje velká skupina lidí, kteří jezdí na kole s tím co potřebují a nic jim nechybí, poradí si sami. OK, takoví jezdí i do Norska, přes Pyreneje, po Asii... ale jejich útrata je malá a tržně viděno, "nic z nich nekouká". Tenhle problém má právě Skandinávie, kde je navíc draho a lidé si tam všechno přivezou z domova a nechají tam maximálně prázdné obaly, max. natankují a vyspí se EV. v kempu, to se týká všech turistů, co tam jedou, nejenom minimalistických vlčáků. A na konec: já bych byl fakt rád, kdyby se ASPOŇ kvůli turistickému ruchu začalo stavět více cyklostezek (a né topit prachy v cedulkování okresek), když už ty cyklostezky nestaví kvůli nám, domácím cykloturistům, potažmo těm, co na kole jezdí do školy nebo do práce případně by na kolech jezdili, kdyby ty stezky byly. A jakýmsi ironizováním a fabulacím na téma "eurocykloturista" a "cyklodrom" a expresívním přirovnáním "nechci stánek na buřty každých 100metrů" se podle mého k problému vyjadřují lidé v této diskuzi způsobem, že mi skutečně nenapadlo lepší slovo než "blud". Že vidíte vy, rádibloudiči, domapkoukači a lesokochači (myslím to v dobrém!) situaci jinak je pochopitelné. Ale se lhaním a oblbováním ve stylu KSČ, SSM,Jehovisti atd. nemá můj pohled na věc nic společného. A na rozdíl od zemí, kde to je s cykloturistikou vyřešeno na vyšší úrovni,kde je možnost si jak zabloudit tak si projet nějakou okružní pamětihodnostní trasu (třeba Francie?), Česko tuhle alternativu nenabízí v dostatečné míře. A to je škoda.

          [ Zpět ]
          Datum: 13.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            ".. začalo stavět více cyklostezek (a né topit prachy v cedulkování okresek)"
            Trochu tě musím poopravit. Údržba značených cyklotras (nejen okresek) je pomětně levná, v řádu statisíců na okres. To aspoň říká KČT, zjistit by se to dalo z rozpočtů krajů. Jeden kilometr kvalitní cyklostezky stojí čtyři milióny, jak se zde kdysi na základě tiskové zprávy uvádělo. Tedy tyhle dvě aktivity tedy nejsou v rozporu, jak se domníváš. Rohodně se v "cedulkování" neutápějí žádné stovky miliónů na cyklostezky.

            [ Zpět ]
            Datum: 13.12.2006
            Autor: žofka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              Dobré by bylo, kdyby někde (kde?) bylo možné vidět, kolik stojí výroba jedné cedulky (mimochodem její provedení jí dvakrát levnou také nedělá), kolik stojí sloupek a jeho ukotvení, kolik se vynaložilo celkem a komu. V Cykloturistice jsem četl, že osazování dělá firma z Berouna po celé republice. TOHLE všechno stojí velké peníze... OK, statisíce co okres, čili kolik miliónů ročně dohromady? Fakt ale nevidím přínos v tabulkování okresek, dubluje se to se značením pro auta (od toho jsou teda ty mapy a cyklisté je umí používat, tudíž takové cedulky jsou k ničemu) a kdyby se teda ASPOŇ pomalu kilometr po kilometru něco stavělo! A také jsem si všimnul, že by se spousta stezek nemusela zbytečně asfaltovat případně nějak planýrovat a rozšiřovat (ale to se zase asi musí prostavět prostředky, určené na tento rok, že), aspoň jako provizórium, kde to stávající cesta umožní a asfaltovat tam, kde to fakt potřeba. Líbil se mi pojem "cyklostesky". No prostě si myslím, že celá ta akce je zbytečně drahá a profitují na tom hlavně dodavatelé. Ne že bych jim zisk nepřál, ale když je takhle údajně napnutý rozpočet, bylo by skromnější řešení víc než na místě.

              [ Zpět ]
              Datum: 13.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                     

                Značky jsou kvalitní, proč ne. Je to součást dopravního značení. Taková hodně orientační částka je 400 Kč za značku, 1000 Kč za nový sloupek (není vždy nutný). Výroba a umístění se zadává odborné firmě. Pokud takové značení je k něčemu, tak to vyhozené peníze nejsou. Turistické značení má u nás přece jen tradici víc než 150 let, tak to KČT (má na starosti údržbu) nemůže tak úplně flákat, trochu zápalu pro věc v tom je.

                Se značením pro auta se to tak úplně nedubluje, to není pravda. Cyklotrasy jsou (měly by být) vedeny po těch nejklidnějších komunikacích (III. a nižší cenové skupiny). U značení pro auta je cílem, dostat se co nejrychleji z bodu A do bodu B. Cyklotrasy jsou naopak běžně používány pro cestu z bodu A do bodu A. Bohužel, i ty páteřní cyklotrasy (1, 2, ..) mají někdy charakter takových rekreačních místních tras. Třeba z Prahy do Kralup prostě kus trasy chybí. Zřejmě zůstal jen na papíře a žádné náhradní řešení není na místě doporučeno. Tam ale ten cyklodrom bude hodně drahej. (Oni teda ti zahraniční cykloturisti tak hloupí nejsou a cestu si najdou. :')

                To je údržba. Jiná věc je návrh a realizace nových tras (co se tu psalo, tak třeba na Šumavě). To asi může stát dost peněz. Projekt, papírování a souhlasy všech majitelů pozemků a institucí, potřebné stavební úpravy a tak. Ale o tom se spíš jen domýšlím, stavař nejsem.

                [ Zpět ]
                Datum: 13.12.2006
                Autor: žofka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                       

                  Díky za čísla. V tom to právě je: to značení je k ničemu a tudíž to vyhozené peníze jsou. Víceméně masochisticky si dokumentuji ty nejfrapantnější případy, kdy jsou nápisy a směry na cyklotrasových značkách identické (vč. vzdáleností) s údaji pro automobilisty a navíc vše se koná 3krát (sloupek s 3 značkami je umístěn z každého směru u "T" křižovatky), takže to stálo 3 krát sloupek po 1000,- + 9 krát značka za 400 + 3 kopání jámy na patku.Odhaduji půlden práce 2 lidí minimálně. No a to tam to místo předtím musel ještě někdo ošacovat a zanést ho strategického plánu sloupků... Mohlo se to ovšem hodit na sloupek jeden (nebo nedejbože na strom)
                  a počet tabulek by také o 2/3 nižší (to jsem viděl někde za Bezdružicem). Stejné to je uprostřed lesů, kde se sejdou 3 pěšiny a z každého směru tam stojí sloupek a cedulky jak na krkonošském rozcestníku (opět bych mohl uvést kde). Identické směrníky auta/kola jsou na jedné křižovatce v jednom nejmenovaném městě na západě Čech.Mohl bych dodat skutečně spoustu příkladů.Zábavné by bylo, kdyby u nás existoval dozorčí orgán jako např. v Německu, tam je Svaz daňových poplatníků, ovšem něco takového chtít sledovat v Česku je iluze.
                  Zahraniční cykloturisté skutečně nejsou hloupí (inu, cyklisté), ale zrovna u těch Bezdružic jsem potkal jednu Holanďanku a ta byla doslova ZOUFALÁ: velké cíle na tabulkách uvedeny nebyly, místo toho buď nějaké miniosádečky po pár kilometrech (ty ale nenašla na mapě a měla jí DOBROU!) případně louskala čtyřmístná čísla a když se ptala, tak pochopitelně mluvila anglicky, německy a francouzsky, což je na Bezdružicko nestačí a navíc měla takové problémy i leccos jenom vyslovit, což někomu přijde zábavné, ale jí to moc nebavilo, stát na každém rozcestí a vyndavat mapu a louskat, kudy kam. A tohle fakt nebaví, to mi nikdo nevymluví. Mimochodem, já mám ve Francii také problémy (tam je mi A a N k ničemu).
                  Tohle jsem ochoten( někdy rád) podstupovat a hrát si na dobrdruha někde ve Vietnamu nebo Chile, , tam mi to je jedno, tam to je folklór. Taky se tam na kole (myslím turisty!) moc nejezdí.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 13.12.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                         

                    1. Rozumím-li ti dobře, chceš říct: "JENÍK cyklistické značení NEPOUŽÍVÁ, a proto JE K NIČEMU".
                    Ke svému prospěchu ho ale používají tisíce jiných cyklistů, nejsi jediný na světě. Jeník potřebuje asfaltový cyklodrom, někdo jiný zas chce něco jiného, jejich zájmy si neodporují. Jednoduché, a tvé náznaky typu "mohl bych uvést" jsou celkem nadbytečné. Konkrétní umístění každé značky je dost složitá procedura, začíná to ale u toho dobrovolného značkaře. Což tobě zřejmě nehrozí.

                    2. Cyklistické značky se NEUMISŤUJÍ NA STROMY. Ale u tvého postoje k cykloturistice takový nápad nepřekvapuje. Dáváš přednost vyhrazené asfaltce od hradu ke hradu, reklamní materiály zadarmo, odpočivadla. Myčky bicyklů a ubytování s klimatizací. Z tohoto pohledu je strom opravdu jen nějaký překážející kus klacku. Kdo má jiné potřeby a jiný názor, "žije v bludu", podle tebe.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 14.12.2006
                    Autor: žofka
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                           

                      cyklistické značení je pro mě tak trochu osobní záležitost, na který jsem si vylámal zuby. Tři roky (97-99) jsem fungoval jako dobrovolnej kontrolák již vyznačených tras (ze znalosti věci usuzuju, že to Žofla taky dělal nebo dělá). Šel jsem do toho právě s tím zápalem pro věc. Značení bylo v plenkách a já měl pocit, že to bude super. Pak se to trochu zlomilo. Tras bylo (alespoň v mém regionu) pomalu víc než cest a stále přibývaly. Na krytiku kterou jsem Markvartovi psal, nikdo nereagoval a tak mě časem přestalo bavit projíždět všechny okresky v kraji a kontrolovat žlutou značku pod modrou. v okolí ČB se nikdo podle tohoto značení nikam nedostane. Je samozřejmě pár vyjímek. Ty bych chtěl vyzvednout, protože podle mého názoru, to je ta cesta kterou by se mělo jít. Například 12 z Dvořiště přes ČK, ČB na Tábot. Ta vede po trase kterou by si v místě cizí člověk asi nevybral, a dovede cyklistu po příjemných vedlejškách a pěšinách po trase přes 50km. Dál tématická "řemeslo na řece" tuším 1018. nebo "Pamětí Vitorazka" k tý vyšla i knížka (99,-) popisující historii a zajímavosti v okolí. Jsou i další, ale bohužel přeznačkování téměř všech silniček žluté značení cyklotras degraduje.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 14.12.2006
                      Autor: alvp
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                             

                        Zrušení konkrétních jednotlivých cyklotras by se asi mělo řešit na úrovni kraje, pokud by to dělal někdo, kdo místním poměrům rozumí. Markvart (KČT) o tom nerozhoduje. Od doby, kdy ty jednotlivé trasy byly původně navrženy se také místní podmínky leckdy změnily. Otázka je, jakého cíle by mělo být změnami dosaženo.Tedy to, na co tu jsou různé názory. Někdo propaguje jasnou řídkou síť tras "odněkud někam". Jiný uvítá, když ho cyklotrasa dvede příjemnou sjízdnou cestou mimo civilizaci a zase ho bezpečně vrátí zpět. A chce si vybrat z různých možností.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 14.12.2006
                        Autor: žofka
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                           

                      Jeník cyklistické značení nepoužívá, PROTOŽE to značení je k ničemu, proto se řídím raději mapou. Tvé tisíce cyklistů, co značení používají vyvažují tisíce, kterým to nevyhovuje, přečti si pár článků třeba v CT nebo jinde... ale to je asi zbytečné... Mohl bych doložit, jak vypadá to značení tzv. cyklotras, které končí, nenavazují,nejsou označeny tam kde mají atd. z důvodu místa tak nečiním.Sktečně: síť značení není ucelená- leda tak na v nějakém manuálu.Možná jsi zaslechl, jak na jedné tzv. cyklostezce u Malé Ameriky lidi spadli a jeden se zabil... Proč píšeš, že "uvést náznaky je nadbytečné" nechápu. Máš něco proti konfrontaci s FAKTY? Nemilé to je, chápu...
                      Že je takové značení drahé jsem se pokusil naznačit, pro Tebe je důležitější vyvrátit argument "milióny" (mimochodem jsem napsal "topit prachy ve značení", o miliónech nepadlo ani slovo) korekturou "statisíce" : a to nejsou vyhozené peníze?. Na strom se značka dá připevnit i šetrně, to víme všichni i Ty - nechápu demagogickou invektivu s klackem... A levnější varianta upevnit značku na plot, patník, jiný sloup, zeď nebo nedejbože něco namalovat na chodník či stezku je podle Tebe taky nedobrá? Kde jsi přišel na to, že Jeník chce asfaltové cyklodromy "od hradu k hradu", myčky kol a ubytování bicyklů? Psal jsem o tom? Jak vypadá vlastně myčka bicyklů? Ty jsi ji viděl? Nežiješ v bludu náhodou Ty?Myčka na bicykly opravdu neexistuje!!! Ale můžu si ho umejt na dvorku hadicí nebo wapkou u pumpy (ekologičtější!), to jo...pokud bych tedy musel ausgerechnet na cestě si umývat kolo, to dělá hodně málo lidí, vlastně jsem to ještě neviděl.
                      Článek je o podmínkách pro cykloturistiku, Ty píšeš o ježdění na kole s minimálními požadavky, protože Ti to tak vyhovuje a kdo chce víc, je komerční mastňák. Podívej se na parametry "Cyklisté vítáni". A proč bych měl v našich zeměpisných podmínkách chtít klimatizaci, proboha? Hele, že Ty si myslíš, že praví cyklisti spí na palandách v roubenkách, poslouchají lidové zkazky horalů, broukají si folkové dumky a my industriálové se válíme ve Four Seasons s prospekty zadarmo, s řvoucími cizinci posloucháme pokleslé šlágry a páže nám sprchuje kolo, viď? Připadá mi to, že někdo, kdo si pochutnává na špekáčku o ohně příborem mě osočí jako zpupného buržuje, protože jím tříchodou večeři příborem. Na rozdíl od Tebe mám zkušenosti z obou "břehů" cykloturistiky: jezdím na těžko se spacákem a bivakuju kde se dá, žeru konzervy a čtu mapy ALE TAKÉ vím, jak se dá jezdit od hezkého hotelu po pěkné cyklostezce (bacha, jsou i písčité!!!) do jiného hotelu, cestou se mám kde napít a dozvědět se něco o navštívené končině a večer hodit sprchu v čistém a klimatizovaném pokoji (ve Španělsku se to hodí!) a najíst se v sedě za stolem. Mám znalosti i zkušenosti z obou konců, ty to máš jen z jednoho a doháníš to předsudky.Docela jsi mne pobavil, díky :-)
                      PS: poněkud méně razantněji se k tématu vyjádřili VR a PepíkW, líbí se mi to.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 14.12.2006
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Těší mě, že aspoň někdo pochopil, o čem můj článek a vůbec celá diplomová práce je :-)

            ... a ještě víc mě těší, že máme podobný názor :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 13.12.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucie Hniková ([email protected]))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              PS: Reaguju na "jeníka" .... (příspěvěk se mi zařadil trošku jinam, tak aby bylo jasno :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 13.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucie Hniková ([email protected]))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                     

                .. příspěvek se ti zařadil správně, nahoře je vidět stromová struktura reakcí. :')

                [ Zpět ]
                Datum: 14.12.2006
                Autor: žofka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Vidíš, a máš to, žiješ v bludu..
      Musíš přece poznávat kraj z prospektů a informačních příruček zdarma! Ne ztrácet drahocený čas potulováním po lese, zápecníku. Že tě nebaví pohybovat se v davu turistů po cyklostezkách pro dělný lid, víkendové kolaře a cykloturisty? Nebo dokonce nejsi schopen ocenit dokonalé značení a pohodlnou jízdu s kolem vlakem? Kde žiješ, copak představa přátelského pobesedování na odpočivadle tě vůbec neosloví? Máš smůlu, kola je pro tebe škoda, dostaneš černej puntík a za trest se na tebe nikdo nebude usmívat.

      Aspoň uznávám, že ty svou představu (kterou také sdílím) nikomu nevnucuješ. Na rozdíl od Jeníka, který má patent na to, rozhodnout co ta správná "kvalitní cykloturistika" je. A podobně založení lidé se chtějí věnovat rozvoji cyklosturistiky u nás. Jen doufám, že jejich prsty nebudou dostatečně dlouhé na to, aby mě našly všude.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Možná by stálo za to nejprve definovat, co si kdo pod pojmem "cykloturistika", "kvalitní" a "podmínky" představuje. Na kole se dá jezdit všude. Někoho baví ho přenášet přes potok a do kopce, OK. Mě osobně je líto ztrácet čas blouděním po kraji, který chci poznat, ať už to je Haná nebo Katalánsko. Ano, mohu sebou tahat balík průvodců, kde ovšem stejně není všechno, takže se dost dobře může stát, že při absenci informačních materiálů v místě se budu muset poptávat, kdeže je hrad XY, kudy se dostanu podél řeky do Z, co je to za kapli tam a tam atd. Oslovení místní obyvatelé ani nemusí odpovědi na mé relativně logické dotazy vědět... Mimochodem, netvrdil jsem, že se musí "poznávat kraj z prospektů a informačních příruček zdarma" - ty jsou dobré pro orientaci a poučení. Osobně nevydedukuji podle zdí opatství, kdo tam byl, co se tam událo a kdy to bylo...
        Existuje lepší náplň volného času, než se pídit po správném směru po vhodné komunikaci v sebekrásnějším lese či rázovité a malebné vesničce jenom proto, že tam někdo neumístil směrník.
        Článek je o cestovním ruchu, víceméně podchyceném- leč ledabyle. Zdá se, že turistům Vašeho ražení absence cyklostezek, zdá se, nevadí, místo u odpočívadel a mastňáckých lavičkách si dáte pauzu u pařezu nebo na kameni, to je normální, dělám to v horách také tak. Já ovšem myslím na model, jaký je třeba vidět podél Innu (Dunaje, Bornholmu atd.), v odlehčené formě v některých oblastech ve Velké Británii (Lake District třeba). Je to báječné. Lidé tam přijedou si zajezdit na kolech, z jejich zájmu o region a logické útratě v něm prosperují všichni (obchody, hotely, restaurace, pamětihodnosti atd.). Někde to je poněkud extrémní (Bodamské jezero) ale pořád je mi to milejší.A nebojte se Žofko, mé "dlouhé prsty" Vás nebudou vyhledávat :-) Vy a podobně orientovaní turisté vlastně ani ty zlepšené podmínky nepotřebujete, Vám je to vlastně jedno, stačí to, co je.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.12.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Vážná otázka je, jestlii jsme schopni svého současného potenciálu využít pro zvýšení příjmů z turistiky, nebo jestli nám lépe vyhovuje nadávání na poměry a dokazování, že něco nejde. Cykloturistika přece není jen jedna, stejně jako lidé nejsou všichni stejní (i když je to velmi nehospodárné, to uznávám). Nemusí být cílem každého cyklosturisty odškrtat si co nejvíc památek a co nejvíc cyklokilometrů za vynaložení co nejmenší námahy. Kdo hledá jistou míru neorganizovaného pohybu, může ji tady nalézt. Stačí mapa a kompas. Všechny okresky jsou tu cyklistům svobodně přístupné, kromě přísně chráněné oblasti je cyklistům přístupná každá lesní cesta. Uznávám, že soudruzi udělali trošku chybu s umisťováním hradů na kopce. To bylo z hlediska cykloruristiky velmi neprozíravé. Ale třeba to někomu nevadí a pár hradů si odpustí.

          Ale možná že má neznalost je naivní. Možná už je dávno definován standardní euroturista, a standradní eurocyklotrasa. Pokud možno všechny eurocyklotrasy jak vejce vejci podobné, aby euroturista netápal.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Možná by se to dalo říct tak, že tu nejsou ideální podmínky pro dálkovou cykloturistiku. Na hranici nastoupit na cyklodrom a co nejrychleji být pryč. :')

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        ;-)
        Já bych to zas tak černě neviděl. Ten kdo bude chtít "bloudit", tak klidně může, nikdo ho přeci nenutí se vyskytovat jen na oficiálních značených trasách. Pokud to pak tedy nedopadne tak, že "na kolo" se bude moci do přírody jen po těchto schválených cyklodálnicích ;-) Všude jinde zákaz...

        My tady co se známe jsme, svým způsobem, trochu jiná sorta než ?obyčejní? cykloturisté... Nám to zas tolik nevadí, že někde zakufrujeme, že někde musíme kolo poponést, že si s sebou vozíme skoro celou dílnu a jídelnu... Jsme poměrně dost soběstační. Každý ale určitě ne...
        Vezmi to z pohledu obyčejné rodinky, která si někam chce vyjet s dětmi. Za prvé těch tras opravdu zase pořád není tolik, aby byl výskyt jakžtakž rovnoměrně rozprostřen po celém území republiky. Jsou místa, kde je opravdu plno a jinde zase skoro nikdo. A bohužel, některé úseky vyznačených cyklotras jsou obtížně sjízdné i pro "opravdové bikery" ;-) To se z každé mapy také nedozvíš, teprve až na místě, což už může pro někoho být ale pozdě... Takovéto překvápko během rodinného výletu může dotyčné v nejhorším případě i odradit od dalšího zájmu o cyklistiku...
        Takže jsem za určité systémové změny k větší podpoře cyklistiky jako takové a s tím dalších souvisejících věcí. Občerstvovny, servisy, informační místa,............ Samozřejmě že všeho moc škodí, takže ale s rozumem.

        Ohledně averze k našim bývalým západním okupantům - mám ji vypěstovanou také ;-) Nevím kde žije Jeník, ale tady v Praze se s nimi setkávám dost často. Jak se tady chovají je prostě běs... Rozeřvaní, arogantní, jako by jim tu vše patřilo... Podobně se tu chovají i Angličané, ale ti to mají způsobené jen pěknou pivní opičkou, ve střízlivém stavu jsou celkem v pohodě...;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 12.12.2006
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Jak můžete napsat "západní okupanti"? To je symptomatické k tématu "vstřícnost Čechů vůči návštěvníkům". Mimochodem, myslíte, že ti rozeřvaní a arogantní turisté, co si jedou do Prahy (K.Varů, Č.Krumlova) povyrazit, jsou cykloturisté??? A víte, jak nedisciplinovaní jsou Španělé (megazápadní?)? A ještě "horší" jsou Japonci a Číňané:-) A všichni se chovají tak, jak jim to dovolíme, což zase souvisí s jazykovou "vybaveností" personálu a jeho leností si na place (muzeu, kempu atd.) zjednat pořádek.
          Mohl bych vyprávět, jak jsem zažil cykloturistické krajany ve Švédsku, Chorvatsku, Německu. Jo a jsem ze západních Čech a dělám v turistické branži.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            O zahraničních cykloturistech zatím žádné mínění nemám, přiznávám. Tam kde jsem se doposud vyskytoval jsem zatím nikoho takového nezaregistroval. Ono to asi bude tím, že do těch cyklisticky opravdu hodně navštěvovaných míst jezdí už moc lidí a z toho důvodu mne to tam neláká...

            Za tím, že se tu Němci většinou chovají jako zvěř si ale stojím, aspoň tedy v Praze a vůbec nezáleží na jejich věku... Každý den jezdím metrem a pokaždé když je někdo z cestujících hlučnější než by bylo záhodno, tak to jsou právě oni. Nejlépe přes celý vagon přeřvávat hluk samotného metra a dohadovat se kam vlastně jedou, jindy se smát nějakému vtipu apod. Na to opravdu nejsem zvědavý... Sorry.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.12.2006
            Autor: Jarda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              Já potkal pár akorát pod Prahou u Vltavy a pak v Novohradsku. A všichni byli milí a slušní. :')

              [ Zpět ]
              Datum: 12.12.2006
              Autor: žofka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              To chápu, že se Vám taková banda v metru nelíbí, na takové mám stejný názor... ale tady jsme na cykloturistickém portálu a píše se tu o cykloturistech a mohu Vás ubezpečit, že ti (ať už jsou odkudkoliv) se chovají tak, že nebýt značky kola, ani by jste nepoznal, odkud jsou... Češi také nejsou všude oblíbení, možná se nám někde přezdívá "smraďoši" (když si vezmu ty odéry z metra) :-) Do Česka jezdí cykloturistů málo, spíš individuálové, protože zahraniční cestovky tady nemají zázemí (malá výjimka je Šumava a Jižní Čechy). Downhillovce neznám, to jde mimo mě, takže nevím, jestli sem někam jezdí si zablbnout, ale pochybuji.

              [ Zpět ]
              Datum: 12.12.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                     

                Trochu se Vám pletou pojmy, dowhhill je i u nás naprosto minoritní skupina cyklistů a tím méně zahraničních návštěvníků, ale zato MTB XC, tedy moutainbike cross-country (horská kola pro projíždění krajinou) jezdců sem určitě jezdí dost. Od roku 1999 vím minimálně o desíti skupinách cizinců, kteří sem přijeli za krásami terénní cykloturistiky v klidu majestátu odlehlých míst.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.02.2007
                Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                       

                  Pojmy se mi nepletou, jen jsem napsal, že neznám situaci v downhillu.Podle mě je zcela podružné, jestli někdo jede v klidu majestátu odlehlých míst na xc mtb, crossu, freeridu či treku nebo silničně vybaveném mtb, ale 10 skupin za 17 let není dvakrát mnoho :-) Mě osobně cykloturistika a´la Lago Di Garda moc nebaví, ale pro někoho to svoje kouzlo má. Ale článek je o něčem jiném, budu se raději držet tématu ať se diskuze nezvrtne v kategorizaci trailů , značení polních cest, ochranářích, nebezpečích sjezdů, Camelbaku atd

                  [ Zpět ]
                  Datum: 27.02.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                         

                    Ale jen ať se sem pletou singletraily, patří svým podílem příznivců (odhaduji cca 5-10% z cykloturistů celkem ) také do cestovního ruchu. Přečtěte si výborný článek na http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=1972504 . Jestli děláte do cestovního ruchu profesionálně, měl byste také předložit objektivní sociologické průzkumy, co cykloturisité vlastně chtějí, kde chtějí jezdi a po čem. Teprve na na to by se mělo navázat s hodnocením, co se pro kterou skupinu cykloturistů u nás již udělalo a hodlá se ještě udělat. BTW 2006 - 1999 je podle mne 7 let, nikoliv 17 let.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.03.2007
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                           

                      Nevím, proč bych měl mít jako profesionál z cestovní branže "sociologické průzkumy o tom, co cyklisté chtějí" (kdo je dělá, pro koho a a kdo to platí?!?! nerozumím) a už vůbec nevím,proč bych je měl předkládat. Stačí se podívat do katalogů zahraničních cestovek, zda-li pak vůbec dělají zájezdy na kolech pro skupiny a kde. A vím, že kromě zájezdů v Jižních Čechách ev. marketingově vděčné Vltavy Praha-Č.B. a jakýchsi toulek po Šumavě se nejezdí nic.Pročpak asi?
                      Byl jsem mnohokrát poptáván, zda bych neudělal nějaké zájezdy pro zahraniční cyklisty, odmítl jsem. Není jak kudy vyjet z měst,ve městech jde o hubu a řidiči sprostě řvou případně aspoň mezinárodně gestikulují. Města/vesnice jsou nedostatečně propojena cyklostezkami (na málofrekventovaných cestách to je pohoda- než skupinu předjede v kopci těsně Avie a dá jim požrat zplodin a pocítit převahu 3,5 tuny), cestou je často dřina najít místo na piknik.Riziko pro cestovku (musí to řešit) jsou kolize na silnicích, krádeže, v západní Evropě toto na nižším stupni (výjimky Španělsko a Francie)
                      Nízká úroveň gastronomie a personálu, nízká jazyková vybavenost personálu, institucí všeobecně.Je problém si půjčit větší množství kol, stejně jako jejich transport do A a odvoz z B. A pochopitelně, slavný fenomén zde: kdokoliv zavětří cizince, osolí ceny (ale už nezvedne kvalitu), vše s mottem "Co to pro ně kurňa je 10 EUR". Jediná výhody Česka: není tu ultra draho a není to sem daleko, ale spíš si to užijí zvídavější otrlci, v pohodě. takhle si může zadovádět každý a skoro kdekoliv. Článek je o podmínkách pro cykloturistiku. Zapikované cyklotraily sice cykloturistika také jsou, 5-10% příznivců si jistě užívá. Ale v Česku nejsou cyklostezky a tam začíná a končí.PS: té aritmetiky jsem si všiml až teď... ale stejně to není mnoho. Viz například Mazurská jezera nebo docela populární Pobaltí.A nejsou tam žádné laviny řvoucích cizinců, jak tady někteří straší.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 05.03.2007
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                             

                        K jenikovi a nemoznosti organizovat cyklozajazdy. Chodime do Ciech pravidelne kazdy rok a organizujeme si tu svoje cyklozajazdy. Niekedy nas je 8 niekedy 18. Podla mna sa da zabezpecit aj ubytovanie aj cyklocesty (nie samozrejme vsade, ale daju sa najst) aj stravovanie. Napriklad od pramena Moravy az k Dunaju sme sli 12 clenna skupina a nemali sme problem ani s ubytovanim ani so stravou a to sme takemr nic nemali dopredu dohodnute. A s autami po ceste sme nemali ziadne problemy (ani si nepamatam, ci sme vobec sli po nejakej frekventovanejsej ceste, mozno v Kromerizi) Da sa urcite zohnat aj odvoz a dovoz bicyklov aj cestujucich

                        [ Zpět ]
                        Datum: 05.03.2007
                        Autor: Jaroslav
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                               

                          Jo, dovedu si to představit.Jenže když jste soukromá skupina, tak se dá zaimprovizovat. U komerčních zájezdů prostě musíš držet nějakou lajnu. Je čím dál tim míň lidí, co chtějí spát ve vícelůžkovém pokoji, s WC na chodbě, co chtějí vegeteránskou stravu a ne furt smažák...Problém je třeba udržet stejné složení pokojů (kdo se směje, ať si to vyzkouší jednou řešit, když si lidi něco zaplatí a každý den se prohazují mezi sebou!). Problém jsou storna zájezdů resp. počty osob a doplácení neobsazených a nevyužitelných lichých postelí.Na zájezdy na kolech, které mají poznávací charakter jezdí akademicky vzdělaní singlové, 60% ženy. Klasické lokality pro takové je Toskánsko, Francie, Andalusie, Severní Evropa. Další problém je ten, že hotely u nás fakt neumí jazyky, což jste vy tak necítili. A s auty to jde párkrát a pak je průser. Mám naježděno všude hodně km, srovnání mám podložená, věř mi. Půjčovny: už jsem řešil poptávky německých cestovek, co sháněly půjčit kola v Krkonoších: byl to problém!Nakonec tam přestaly jezdit, logicky.Ale kdyby byly aspoň ty stezky a komunikace ve městech, tak se to dá okecat. S tímhle matrošem to je ale pokaždé na malý průser, to nemá cenu dělat (taky je na tom málo peněz).

                          [ Zpět ]
                          Datum: 05.03.2007
                          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Myslim, ze nova edice cyklomap 1:60000 od Shocartu problem neznalosti povrchu dostatečně řeší. Jinak nevím o co se hádádte, článek Lucky je naprosto výstižný: "ČR je zhruba 500 km cyklostezek, v Maďarsku je to 6 000 km a v Holandsku kolem 19 000 km)". Co více dodat ? Až se tady vybuduje alespoň těch 5000 km cyklostezek mezi obcemi kde je větší provoz aut (ne v NP Šumava, kde žádná auta nejezdí) pro tzv. "poříční cyklisty" a alespoň 500 km speciálních úzkých cestiček - singletrail viz http://www.imba.com pro terénní cyklisty (a stavající lesní a polní cesty a pěšiny pro tereénní cyklisty vhodné se budou udržovat prostupné), bude tady ráj na zemi.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.02.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Nazdar, vím že jsi nějak provázaný na Shocart, ale myslim, že to zdaleka neřeší dostatečně. Vždyť znáš diskusi na B-Fku (a není první). Jejich chyba je myslim v tom, že příliš chvátají (za ziskem, za tím, být první, nebo za prestiží?), mapy chrlí jak na běžícím pásu (1:50,60,75,100, atlasy, cyklo, rybářské, vodácké, turistické, málem i houbařské), plus spousta map na zakázku. Z toho zákonitě plynou chyby, to sami přiznávají :

            "Cyklotrasu v NPSS v mape mame. Plnou linii. (ta by ale měla být přerušovaně, jeden úsek i tečkovaně - samozřejmě je to sublektivní, ale pro silničku to fakt není. pozn.Pepik) Zbyle dve chyby vznikly nepozornosti mapare pri priprave cistopisu pro vydavatele. To bohuzel nemuzeme ovlivnit, a pri tom velkem mnozstvi cest zmapovanem v kratkem case k drobnym chybam zakonite dojit muselo. Predpokladam, ze tyto chyby budou postupne odstraneny a dalsi vydani je nebudou obsahovat.
            Hezky den a diky za vsechny upozorneni Mgr. Ales Linhart c y k l o m a p y ".

            Tohle taky moc nechápu : " Usek byl zmapovan, ale na zaklade jednani se spravou CHKO vypusten." Proč něco zatajovat před veřejností, zákaz tam není ! Co za to cyklistům CHKO nabídne, že tam nebudou jezdit?
            Nebo nerozumim tomu, pokud pro někoho připravují cyklomapu a on má v zadání chyby, proč ho neinformují a klidně to vytisknou blbě. Vždyť tam mají své logo, a přeci jde hlavně o cyklisty (nebo jen o peníze?).

            Jinak s tebou souhlasim. Asfalt pro přepravu (ev.žiletkáře nebo bruslaře aj.) jako spojnice, nebo podél silnic. Udržované lesní (víceúčelové) cesty. Singliky pro nás i pěší.
            A Žofku (níž) ber s rezervou, ale myslí to dobře, jen si rád rýpne.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.02.2007
            Autor: PepikW
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Má to ještě jeden aspekt. Investice do turistického ruchu je investice do budoucnosti. To se o průmyslu nedá říci ani omylem. V časovém horizontu cca. 10-20 let, až zahraniční investoři vyždímají z našich kapes všechny možné investiční pobídky a jiné výhody, odejdou dál na východ. Nám po nich zůstanou vybydlené průmyslové zóny a obrovská nezaměstnanost. Turistický ruch v sousedním Rakousku zaměstnává velké množství lidí. Je potřeba se probudit co nejříve, je za 5 minut 12.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.12.2006
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    No tak pokud bych měl napsat jenom za sebe. Nevim jak z pohledu cizince, kterej přijede, nezná to tu a chce třeba bez nějaké větší námahy poznat co nejvíce zajímavostí za dovolenou. To nedovedu a netroufnu si posoudit.
    Pokud jde o to jak to vnímám já, tak já jsem spokojen. Spousty značenejch i neznačenejch cest, nějaké občerstvení,ubytování si člověk vždycky najde. Osobně nepatřím k těm, kteří proto aby si udělali výlet potřebují již nalinkovanou trasu osazenou značkama. Já si tu trasu nejraději udělám sám.Stačí mapa,mapoměřič a přinejhorším buzola a můžem drandit celej den.Od slunka do slunka se tomu řiká. Pokud po cestě jsou třeba nějaké informační cedule k zajímavostem,uvítám je. Ale pokud ne, najdu si to a info si seženu sám, třeba už dopředu. Cyklostezky nevyhledávám, používáme je pouze poté, co na ně narazíme a naše cesta vede souběžně. Turistické značení je u nás,myslim, na velice dobré úrovni,památky a zajímavosti na každym kroku.
    Prostě za sebe můžu říct, že jsem spokojen. Žádné velké nedostatky nespatřuju.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Oprava: místo "cyklostezky" má být "cyklotrasy"
      chyba není na vašem přijímači

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Zakarr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Preferoval bych "cyklodromy".

        [ Zpět ]
        Datum: 12.12.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Luboš2)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Ano, trefnej název.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: Zakarr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      V tom to právě je: "z pohledu cizince". Představte si, že naprostá většina cizinců se v Česku ani nedomluví, protože čeština je prostě obtížná. Ti lidé se tu motají jak vítr v bedně a přál bych Vám číst technické pokyny zahraničních cestovek pro zájezdy do Česka... Osobně nemám problém si po Česku zajezdit, byť mě pochopitelně štve, že málem na každém rozcestí musím rozbalovat mapu, protože tzv. "cyklotrasy" ignorují NÁZVY obcí a místo toho tam čtu nějaká čísla. Česko je dobrá končina pro ty, kdo se v něm vyznají případně mají v té či které oblasti kámoše, což je při velikosti naší země splnitelná podmínka :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        No tak jestli to značení těm cizincům připadá blbý tak z 10% jako nám značení v Bavorsku, tak to musí bejt hodně špatný.
        Tam než jsme se začali tak nějak horkotěžko orientovat, tak jsem si připadal jak poloslepej. Jojo, člověk je zhejčkanej těma našima značkama co 200m a najednou značka pouze na každý křižovatce. Nebo co mě dostalo, že některé cesty jsou značené čísly a jiné obrázky. Pohybovali jsme se po cestách v oblasti označených různýmy brouky které se v okolí různě proplétaly a křížily. Ubezpečuju vás, že po 2 km už jsem nevěděl, kterej ten brouk je kterej a po kterym hmyzákovy to vlastně máme jet. A do toho se ze strany ještě začala přidávat cesta s motýlem a druhá s mouchou, která ale byla velice podobná tomu motejlovi. Tak mám skušenost, že do Bavor ne s mapou, ale s atlasem hmyzu, nebo doporučuji alespoň knížku "Broučci", to by měl mít snad každý doma. :-)))))
        V každém případě, teď již bezesrandy, značení v Německu mi přišlo zmatený, nepřehledný, nesrozumitelný. Zlatý naše čtyři barvy.
        Tim chci říct, že jak je člověk jednou na něco naučenej, připadá mu to ostatní takový divný.
        A jak je to s kvalitou cykloznačení (cyklotras) ať řekne jinej, kdo to víc používá, to já těžko posoudim. Ale pokud jsme po nich párkrát jeli, tak nějaké renonci se našly.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.12.2006
        Autor: Zakarr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Problém německého značení je, že není jednotné, o cosi se snaží ADFC, ovšem někteří jejich trasaři jsou mimoňové. V Bavorsku mají vlastní systém, to s těmi brouky byla nejspíš nějaká regionální síť, z které bych vykvetl taky. Dobré ježdění/cykloturistika je v oblastech, kde má kolo tradici, buď díky rovinaté krajině (severní Německo, Meklenbursko, podél řek všude), nebo kde je univerzita (Kostnice, Heidelberg, Osnabrück). Naše značky mi barevně připadají jako velmi dobré (jaké 4 barvy? jen žlutá a černá, ne?),zato číslování je šílené, v praxi použitelné asi jenom jejich autory.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Barvy byly myšleny jakožto komplet u tur. značení, ne jen u cyklo.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.12.2006
            Autor: Zakarr
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Já jsem taky "mimoň", ale zdejší. Značky s číslem by měly být jen v průběhu trasy. Na křižovatkách tras a kdekoli jinde, kde to značkař uzná za vhodné, by měly být značky s vyznačenými cíly (blízkým a vzdáleným). Číslování je tedy obdobou číslování silnic, se kterým se snad všichni smířili. Ale v obou případech bych doporučil i mapu. Také jsi mohl narazit na ošizené značení z doby, kdy byl nedostatek peněz, nebo na práci nedbalého mimoně. Ale teď už peníze na značení prý jsou. Je to v řádu tak statisíců, problém je spíš v nedostatku mimoňů. :')

            Návrh koncepce značení dělala kdysi nějaká dopravní instituce, vybraná státem ve výběrovém řízení. Víc podrobností o tom nevím.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.12.2006
            Autor: žofka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Tak vem sebou příště Airlina, to je nákolácký entomolog, jistě ti rád poradí.

          [ Zpět ]
          Datum: 13.12.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (kocour)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Jo v Sasku je to podobné. Raději jsem dal 10 EUR do pořádné mapy než si pamatovat, podle kterého obrázku teď jedu.
          Nehledě na to, že existuje univerzální bílá plastová destička se šipkou a na ní se lepí obrázek jako samolepka. Takže jsou místy samolepky servané, případně vybledlé. Tak tudy ne, zlaté žluté české značky s čísly.

          [ Zpět ]
          Datum: 13.12.2006
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Tak ať si ti plynulé jízdy chtiví zahraniční cyklisté objednají průvodce. Chceme snížit nezaměstnanost ? Chceme. Dobré mapy pro spořivé, dobré cyklostezky podél rušných komunikací, dobří živí průvodci pro náročné a standardně kvalitní silniční značení i na cestách 3 třídy a místních komunikacích pro všechny.

        [ Zpět ]
        Datum: 23.02.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Zábavný názor... a komu vadí díry na silnicích, ať si sebou vozí asfalt, komu vadí randál z letadel, ať si koupí špunty do uší... Mimochodem, nevím, jestli víš, co a) obnáší práce průvodce b)kolik taková sranda stojí . Ale že by měli turisti snižovat nezaměstnanost najímaním si průvodců... jako sci fi dobrý.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.02.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Samozřejmě vím co obnáší práce cykloprůvodce i kolik asi ta práce stojí. Nevím ale, co Vám připadá divného na cykloprůvodci, když bežně existují průvodci po památkách ve městech i horští vůdci v horách...

            [ Zpět ]
            Datum: 03.03.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              Na cykloprůvodci mi nic diivného nic nepřipadá, na tom nápadu, že by si je zahraniční návštěvníci najímali a současně tak snižovali nezaměstnanost je toho divného dost. Průvodce po památkách: zpravidla placen provozovatelem památky, zpravidla paušálně. Horský průvodce: počet turistů v horách, vyžadujících služby horských průvodců jsem nižšší. V horách je průvodcem proto, že se musí znát cesta, je tam podstatně nebezpečněji. Nutit cykloturistům průvodce proto, že u nás bloudí proto, protože neexistuje značení je komické... Proto taková služba ve světě ani nikde neexistuje. To by jako čekali na hranicích v domečkách, vedle děvčat? Nebo by si je někdo objednal, třeba tříčlenná skupina, on by je převzal, vedl krajem a oni by mu zaplatili honorář případně ubytování a náklady na cestu do lokace a zpět? To jsem měl na mysli tím nevěděním. na takovéhle call bikeboys by nemělo peníze asi 99% cykloturistů a to 1% by byla 4% menšina :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 03.03.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                     

                Cylisticki sprievodcovia po svete existuju a neilen po svete, su aj v Cechach (v Juznych som aj takych sprievodcov s grupou nemecky hovoriacich turistov videl). V amsterdame sa da kupit jazda po okoli s cyklistickym sprievodcom (aj s pozicanim bicykla) . Minuly rok som stretol grupu postarsich rakusanov s madarskou sprievodkynou, ktora ich viedla z Viedne do Budapesti . Na bicykloch. Neviem ako sa ta madarka dostala k skupine, ale asi cely zajazd zorganizovala nejaka cestovka. so sprievodcom sa to asi organizuje inak, sprievodca si urobi program a da vediet nadejnym klientom, co im ponuka a pokusi sa ich ziskat. Viem o tom, ze podobne zajazdy robia ja na Slovesnku (ale problemy so stravou a ubytovanim maju samozrejme obrovske). Problemy s ubytovanim pre cykloturistov su aj v Rakusku. skus si objednat hotel v Rakusku pre 40 ludi na jednu noc, vsade bude plne, ked oslovis ten isty hotel a objednas cely tyzen zrazu je vsetko volne. Kazdy caka, ze chyti hosti na viacej noci. Je to rovnake v kazdej krajine.

                [ Zpět ]
                Datum: 06.03.2007
                Autor: Jaroslav
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                       

                  Já mluvím o problému sehnat bydlení u nás ve stejné kategorii pro 15 lidí,na trase dlouhé týden , ty oponuješ příkladem se 40 lidma v Rakousku na jednu noc...co dodat... Dále: POKUD má hotel volno (40 postelí už je dost velký barák, to nebývá všude a záleží taky na tom, jestli se náhodou někde nekoná veletrh, koncert ap.), tak takovou skupinu vezme, protože s tím je míň práce než s pasanty, co se trousí po 2, po 4 osobách a a každý chce něco jiného a všichni to samý.Pochopitelně, je lepší udržet lidi na déle, to je věc obchodní politiky. Stejně blbě se shánějí chatky ve Skandinávii, tam to právě dělají na týdny a teď se diví, že lidí k nim jezdí míň a míň případně že spí v karavanech a na divoko.Že průvodci existují vím velmi dobře :-)
                  V převážné většině si je sjednávají cestovky. Pokud průvodce zorganizuje program sám a nabízí ho "nadějným klientům" , dostává se dilematu, jak to budou platit, protože on může fakturovat pouze jednu službu (průvodcování). Cokoliv navíc je už "provozování cestovní kanceláře" (dvě a více služeb, např. ubytovací a dopravní služby) a je to na hraně, vlastně už za ní.O nájemných průvocích v Amsterdamu vím, jsou i jinde, ale mezi námi: takového průvodce potřebuje kdo? Na A. stačí každému cyklistovi plán města a případně knížka s popisem pamětihodností. Průvodce je určitě lepší, protáhne je MOŽNÁ speciálními zkratkami ale to mě v A. netrápí.Navíc průvodce v packagi "+ kolo" je placen jinak, než průvodce sjednaný cestovkou na zájezd případně ten, co to dělá ve vlastní režii. Původně tohle téma průvodci tady hodil zbartos ve smyslu, že by průvodci víceméně dělali to, co dělají cedulky na sloupkách a stromech, totiž VÉST cykloturistu odněkud někam přehledným a zajímavým způsobem (a ještě navíc by se snížila nezaměstnanost, což mne pobavilo). Perfektní to mají naši milí automobilisté, na křižovatkách mají cedule s názvy obcí a vzdáleností, tudíž nemusí čumět na každé odbočce do mapy případně se rovzpomínávat, jakéže číslo ta silnice měla.A o tom tady pořád mluvím. Že se toho někdo chytá a fabuluje o řvoucích cizácích a bufetech na každém kilometru a učesaném Bavorsku sleduji se zájmem ale nechápu.A nemáš pravdu, že je to všude stejné.Otázka je, s kterými zeměmi budeme Česko (Slovensko) srovnávat. Pro vlastence bych doporučoval Rumunsko, pak jsme v Česku a Slovensku cykloturisticky vážně kingové.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 06.03.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    V důsledku rozvěšení podivných cedulek po celé zemi, čemuž se všeobecně říká "budování cyklostezek", jsou jen omezována práva bikerů na svobodu pohybu. LAISSES NOUS FAIRE!!

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      To tě zatím trápit nemusí. Možná někdy ve vzdálené budoucnosti, až budeš bikerem, ale teď rozhodně ne :)

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Kominík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Je to složitější: Žlutými cedulkami jsou označeny "cyklotrasy" po těch většinou dá jezdit. Modré cedulky pak označují takzvané "cyklostesky" - místa, kam se cyklisté chodí vyplakat. Místa jsou volena tak obezřetně, že se většinou rozpláčí i cyklisté, kteří se mylně domnívají, že modře jsou vyznačeny "cyklostezky". Značení pravých "cyklostezek" je zvoleno s ohledem na tuzemskou přirozenost - jsou označeny červenou značkou s přeškrtnutým bicyklem. Ty jsou nejoblíbenější. :')

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Téměř každý rok absolvuju nějaké to cestování na kole po Rakousku. Líbí se mi jejich systém cyklotras vedených po úzkých ale kvalitních a dobře značených asfaltovaných stezkách mimo silniční provoz. To potom není divu že zhýčkaní zahraniční cykloturisté mají v Čechách problémy.Tady skutečně nic takového není.
    Na druhou stranu já osobně toho pro cykloturistiku moc nepotřebuju. Nepotřebuju vlastně ani ty s velkou slávou zřizované značené cyklotrasy protože stejně většinou nevedou mimo silnice. Ono by mi stačilo, kdyby se řidiči chovali jako lidé; nějaká odpočívadla a cyklohospody nepotřebuju, všechno si vezu s sebou.
    Na druhou stranu budování takových cyklostezek jako v Rakousku s sebou nese i nevýhody. Zatímco u nás musí být cykloturista nadšenec schopný se orientovat v mapě i v silničním provozu a vezoucí si všechno s sebou, na cyklotrasu a la Rakousko může vyjet s odpuštěním každý trouba takže to na ní vypadá jako někde ve městě na pěší zóně. A řeknu vám že když během hodiny potkáte potřetí houf výletníků na kolech z půjčovny roztažených přes celou šířku stezky tak začnete toužit po selekci jakou dělají ty naše drsnější podmínky ... :-)

    Ale ta napajedla u odpočívadel jsou dobrá věc. Na venkově je už všude vodovod takže láhev u pumpy na návsi nedoplníte.

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (VR)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Jedna věc je "pochopit" o čem článek je, jiná věc je "souhlasit" s ním. To rozlišuj, jinak to vyzní tak, že kdo s ním nesouhlasí, ten ho "nepochopil". To je dost ošklivá chyba. Pokud bych se na základě zběžného přečtení tohoto článku měl rozhodovat, zda si pořídím kolo, raději bych od takového nápadu upustil.


    Asi největší chybu vidím v tom, že tento výsek z celé práce není opřen o podrobná fakta, kerá v původní práci zřejmě jsou. Z takového souhrnu skutečností, který není běžně k dispozici, by pak měly vyplynout souvislosti a logické závěry. To se zřejmě do článku nevejde, a tak článek (u mě) vzbuzuje dojem, že byl postaven na metodě opačné: Nejdřív že je autorův intuitivní názor na věc pro který hledá mezi publikem podporu, a až poté jej autor podpořil několika ad hoc zvolenými tvrzeními. To ale snad není chyba té původní práce. Komu článek "mluví z duše", ten samozřejmě žádná fakta nepotřebuje, ten ho "pochopil".

    Příklad: "Kromě již zmíněné absence ucelené sítě cyklotras a nedostatečného rozsahu cyklostezek (pro srovnání: v ČR je zhruba 500 km cyklostezek, v Maďarsku je to 6 000 km a v Holandsku kolem 19 000 km), je největším problémem především neustále se zhoršující stav českých silnic, nevídaný nárůst aut a také bezohlednost a klesající schopnosti a snad i IQ jejich řidičů, zvláště bereme-li v úvahu fakt, že cyklotrasy jsou už vedeny téměř po všech možných komunikacích."

    1. Ucelená síť cyklotras tady právě je, nelze bez důkazu tvrdit, že není. Od páteřních cyklotras, přes cyklotrasy na úrovni krajů až po místní či účelové.
    2. V ČR je 500 km čehosi, v Maďarsku 6000 km. Srovnáváš nesrovnatelné. Významná (?) část toho "čehosi" u nás nemá s cykloturistikou nic společného. Naopak lze (žertem?) tvrdit, že v ČR jsou stovky kilometrů cyklostezek (= stezek vyhrazených pouze pro cyklisty a chodce) daných přímo zákonem. Všechny lesní cesty. Nevím, kolik takových stezek je v Maďarsku či Nizozemí.
    3. Bezohlednost, klesající schopnosti a snad IQ řidičů aut. No potěš pánbůh, snad po tobě nebudou chtít, abys dokládala trend IQ u řidičů automobilů v ČR. Ale pokud takové tvrzení předkládáš, měla bys být schopna je doložit, jako sociolog. Fakty, ne frází, že motoristé postupně blbnou. Dílčí pohled by mohly poskytnout statistiky dopravních nehod. Z těch ale vyplývají spíš opačné závěry, vzhledem k nárůstu cyklistů.
    4. Cyklotrasy nejsou vedeny "po všech možných komunikacích". Především cyklotrasy jsou vedeny výhradně po komunikacích, ve smyslu zákona o komunikacích. I lesní cesta je komunikace i stezka pro cyklisty. Ale po rušných silnicích např I. třídy vedeny nebývají, nejsou vedeny "po všech možných". Z tebou uvedené zmínky má zřejmě vyplynout, že jsou vedeny po komunikacích pro cyklistiku nevhodných. To by ale bylo třeba doložit.


    Těžko tvrdit, že samotný článek poskytuje nějaký nový pohled na "fenomén cykloturistiky". Pouze neslaně nemastně obíhá okolo myšlenky, že pro tvou definici cykloturistiky tady nejsou tak dokonalé podmínky, které jsou třeba někde jinde. Co se k tomu dá říct? Celá práce by byla zajímavější. A doufám, že snad věcně přijmeš i jiné názory, než nadšený souhlas. :')

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2006
    Autor: žofka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      No, vyznívá to možná drsně, ale snad to překousneš. Aspoň je vidět, že se někdo tvým článkem zabýval. :')

      A ta fakta, kerá tak postrádám, by měla sloužit právě nám, kteří o problematice chceme mít svůj nároz a tříbit ho v konfrontaci s ostatnímy názory. Jinak se běžně dostáváme do situace, že každý vycházíme jen ze svých dílčích zkušeností. Fakta o trendech tuzemské cykloturistiky mi tam třeba úplně chybí. Nejsou všechno jen "cizinci".

      [ Zpět ]
      Datum: 14.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Ahoj, díky za reakci na článek - vůbec nevadí, že je negativní - naopak pozitivní je fakt, že ses článkem skutečně zabýval. :-)

      Největší problémem je to, že článek je vlastně jen takový nic neříkající úvod z mé diplomové práce - abych pravdu řekla, trochu mě překvapilo, že se zde objevila zrovna tahle část. Jinak všechny "body" z tohoto článku jsou pak v práci rozepsány mnohem podrobněji (některé více, některé méně) - konkrétně problémem cyklotras a cyklostezek jsem se zabývala dle mého názoru poměrně dost ... co se týče například právě značení cyklotras, nejsem odborník, takže ty to vidíš možná trochu jinak :-)

      Určitě nemá cenu, abych to tu nějak podrobně rozebírala - jen zmíním pár věcí:
      1. "cyklotrasy jsou vedeny po všech možných komunikacích" - tím jsem měla na mysli především to, že v některých oblastech je těch cyklotras už tolik, že jen stěží najdeš nějakou silnici, po které cyklotrasa vlastně už ani nevede - a věř nebo ne, na vlastní oči jsem se přesvědčila, že někde jsou úseky cyklotras vedeny i po silnicích I. třídy, navíc nejde ani o to o jakou třídu se jedná - připadá mi, že často byla cyklotrasa vyznačena, aniž by se po ní vůbec kdokoliv na kole projel a tak zjistil, že to opravdu není to pravé ořechové ....Ale jak už jsem psala, v diplomce je téma rozebráno podrobněji. Já osobně zastávám názor, že kdyby na silnicích nevisela jediná cykloznačka, nikomu by to nevadilo - dle mého názoru je to zbytečné plýtvání peněz, které by se dalo využít mnohem smysluplněji (i na podporu cyklistiky).
      2. Co se týče bezohlednosti a klesajícího IQ řidičů aut: máš pravdu, že toto tvrzení bych těžko dokládala - navíc jak píšeš statistiky hovoří o nižším počtu dopravních nehod - na druhou stranu musíš uznat, že na tyto statistiky mají vliv i daleko lepší a kvalitnější auta. Jenže ono stačí vyjet na silnici a hned vidíš, jak to s tím IQ řidičů je - nebo, že bych měla jen já takové štěstí (tedy vlastně smůlu)?
      3. No a nakonec "pochopit versus souhlasit" - tím pochopit jsem myslela skutečně pochopit ... a to, že diplomka je zaměřená nejen na cykloturistiku ale také na cestovní ruch ... s ohledem na cestovní ruch je potřeba na určité věci nahlížet trošku jinak ..... to, že někdo nesouhlasí už je jiná věc a určitě na to má právo :-) Něco můžeš pochopit, a nemusíš s tím souhlasit - tak to bylo myšleno (asi jsem se špatně vyjádřila - no a jak na to koukám, tak teď asi taky :-)

      PS: Jinak diplomka už je tu teď ke stažení celá (odkaz pod článkem) - tak jestli budeš mít čas a chuť, můžeš se tím prokousat a pak mi napsat svůj názor :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 09.01.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucie Hniková ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Prokoušu se tím, díky. :'))) S tím zmatkem v množství překrývajících se sítí tras máš asi pravdu. V Praze teď přibývá síť značená "A"-něco. Jsou tu ty původní číselné, pak místní třeba BŘ-LI a teď tyhle. A jinde je to asi podobné, jak se tu už myslím Bananovník zmínil. Ale cyklisti je jednotlivě určitě projížděj, toho bych se nebál. Ale nikdo to pak možná nedá dohromady, nevím. Asi je snazší trasu vyznačit, než ji pak jako nepotřebnou zrušit.

        (A odborník nejsem, jen to nejposlednější značkařské kolečko. :')

        [ Zpět ]
        Datum: 09.01.2007
        Autor: žofka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Jen krátce k tomu mylnému názoru, že lesní cesty jsou cyklostezky. NEJSOU. Vedou tudy sice občas značené cyklotrasy, ale jde o účelové komunikace vybudované majitelem lesa kvůli přístupu do odlehlých lesních komplexů, kde má proběhnout těžba dřeva. Slouží především k odvozu dříví nákladními automobily, příjezdu lesnických strojů na pracoviště v lese k dopravě např. sazenic, postřiku, k dopravě lesních dělníků i k hasičů a sanitky. Platí zde téměř stejné dopravní předpisy jako na silnicích I-III třídy (kromě vjezdu motorových vozidel veřejnosti), takže kdo zde jezdí či chodí např. roztažen po celé šířce cesty, porušuje zákon.....

      [ Zpět ]
      Datum: 23.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      u nás je ucelená síť cyklotras akorát tak na papíře. A to ještě patrně značně zmatená.
      Do další diskuse na toto téma s demagogem Žofkou se nepoštím:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Cykloznačení

         

    Naše značení neni úplně špatný, ale raději bych ho viděl jinak. Tak jak jsou trasy vedený (většina po silnicích) a značený (čísla tras, občas rozcestník, na křižovatce několik sloupků s cedulkama) jsou vhodný asi jen pro dálkové rychlé cykloturisty, projíždějící stylem motoristů "od někud někam", bez zastavování na křižovatkách, co nejrychleji. Těm ale stačí silniční značení a autoatlas (ale ani jako motoristu mě čísla silnic moc mezajímají, to je důležité pro úředníky a silničáře). Já, a možná nás je většina, se rád toulám krajinou, nemám problém na každém rozcestí zastavit, podívat se do mapy a na rozcestník za všech stran, takže mi vyhovuje víc pěškoturistický styl rozcestníků, a protože jezdim i po neznačených cestách, tak i pásové značení na dohled (oproti žluté cedulce po několika km). Bral bych značení společné, jen s informací o sjízdnosti (lépeřečeno, s upozorněním na nesjízdnost). Vyhovuje mi víc i nedokonalé značení za hranicí v Sasku v lesích Labských pískovců - zelené, dřevěné cedulky na dřevěných rozcestnících, nějak míň to ruší v lese, než ty naše pozinkované silniční sloupky (když už jde o lesní cestu), německý (i švýcarský, co znám) malý cedulky na silnicích jsou taky na "prd". Líbí se mi, že se u nás začaly víc angažovat LesyČR a třeba v oblasti Sněžníku dělají "svoje" dřevěné rozcestníky, lavičky se stojany na kola (kláda se zářezy) a občas přístřešek.
    Chyba je tedy podle mě v tom, že cykloznačení je u nás pojato jako dopravní, nikoliv turistické, tím pádem vychází i drahé (speciální cedule, reflexní materiály, ocel, projekt, montáž odbornou firmou...).
    Vždyť ani ty cyklostezky nemusí být jen široké asfaltové rychlodráhy, i v zahraničí (západním) mají stezky úzké s jemným štěrkem, které určitě nestojí miliony na 1km. U nás mají "stesky" i obrubníky, dokonce udělané tak blbě, ža zadržují bahno na "stesce" (Dolnožlebská).

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2006
    Autor: PepikW
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cykloznačení

           

      Ono je to u nás vymyšlené dobře, silniční značení je na kovových tabulkách a směrovky jsou dobře čitelné za jízdy, turistické značení má být na tabulkách podobných jako pro pěší a doplněné pásovým značením podobným jako pro pěší. Problém je v tom, že někdo, kdo na tom chce vydělat prachy, nebo prostě z blbosti a neznalosti, cpe ty silniční tabulky i na rozblácené polňačky a tankodromoidní lesní cesty, kde nemají co dělat. Takže někdo, kdo se chce především dostat z města A do města B (a místo koukání se na každém rozcestí do mapy se radši cestou dívá po krajině a zastaví se radši třeba až v tom městě někde v parku nebo na náměstí a tam se teprv koukne do mapy, kam pojede dál), nebo někdo, kdo třeba jede za deště a není zvědavej na nějaký polňačky, nebo jede na těžko a je pro něj problém jezdit po rozbitých cestách, má smůlu a místo riskování (někdy i velmi fatálních) problémů na "silničních" cyklotrasách prostě musí jet po té silnici I. třídy, i když je třeba vedle krásná cyklostezka (ale to bohužel ani z mapy ani ze značení nelze poznat). A hlavně z tohoto důvodu (nespolehlivost) je podle mě české značení cyklotras úplně na prd.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Ja cykloturisticke znacenie v Cechach pouzivam a vyhovuje mne aj mojim kamaratom. Pouzivam samozrejme aj mapu. Jazdim po cyklocestach aj v Rakusku a nemyslmi si, ze maju vybavene cyklocesty ovela lepsie ako v cechach }myslim tym stoly lavoce informacne tabule) Mozno tie vychytene ako je Dunajska cesta su vybavene lepsie. Zase sa mi ale zda, ze sa informacne centra budovali spolu s priehradou na Dunaji, sice pre cyklistov ale z nejakych inych penazi. Co vsak maju v Rakusku a co nemaju v Cechach ( a ni na Slovensku) su asfaltove, udrziavane polne cesty (ano polne cesty). Na ne namaluju znacky (pouzivaju rozne druhy, podla regionu) a maju krasne cyklocesty. Ale tie nebuduju kvoli cyklistom, ale kvoli rolnikom, ktori pracuju na prilahlych pozemkoch, to je velky rozdiel. Takze vybudovat cyklocesty len pre cyklistov krizom krazom cez cele Cechy je podla mna nerealne. Ja by som vsak doplnil jednu specificku vec. Aspon na dvoch miestach v Cechach existuje nieco ako kufriky prvej pomoci (v okoli Ceskeho Raja a okolo Znojma) . Toto je sluzba, ktoru som v Rakusku nevidel a myslim, ze vydarena.

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlaseny Jaroslav)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      některé oblasti Rakouska jsou taky dost blbě značený. To ale není důvod, proč to u nás nedělat lépe;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Dotaz na Žofku

         

    Tak v našem městečku střediskovém začal magistrát řešit cyklodopravu. Při rekonstrukci silnice osadili nové značky např: zákaz vjezdu všech vozidel a pod tím žlutá "cyklotabulka" s textem MIMO a obrázkem kola. Je to správně, nebo tam měla být stadnartní bílá dodatková tabulka (není to číslovaná cyklotrasa)?

    [ Zpět ]
    Datum: 15.12.2006
    Autor: PepikW
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Dotaz na Žofku

           

      Je-li dodatková tabulka žlutá znamená to že tam je možné jezdit pouze na kolech z TchaiWanu.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Luboš2)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Dotaz na Žofku

             

        Nebo při prokázané hepatitidě typu B...

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2006
        Autor: ckp13
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Dotaz na Žofku

               

          Také alkoholici s pokročilou cirhózou jater bývají hezky žlutí. :')

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Dotaz na Žofku

           

      To netuším. U pěší zóny ve vyhlášce píšou, že "ve spodní části se vyznačuje vhodným nápisem nebo symbolem, kterým vozidlům je vjezd povolen". U zákazu vjezdu by tam výslovně měla být dodatková tabulka E 9 s vyznačeným druhem vozidla. Že by tam bílá nebyla závazná?

      Mě se ta žlutá tady moc nelíbí, žluté jsou cyklistické směrové tabule a tabulky (ty na stejném sloupku jako zákaz vjezdu bejt nesměj). Ale když to schválil dopravní odbor i policie, tak to snad je v pořádku. Vydrž. Třeba se jednou ráno probudíš a cedulky budou růžový. :')

      [ Zpět ]
      Datum: 15.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Dotaz na Žofku

             

        Odkedy nemozu byt zlte cyklosmerovky na stlpiku s dopravnou znackou? Este pred dvoma rokmi tam mohli byt.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlaseny jaroslav)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Dotaz na Žofku

               

          Zřejmě to upravuje technický pokyn "TP 65 Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích". Ale jeho znění se mi vygůglit nepodařilo, takže na tom, co jsem tvrdil netrvám. (Ale dodržovat to budu, samozřejmě, protože "nám to říkali na školení".) Jde asi o to, aby kombinace značky Zákaz vjezdu a nějaké jiné nesouvisející značky (třeba "jakési malé žluté cedulky") nebyla pro řidiče matoucí.

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Dotaz na Žofku

             

        Podle mě taky ty žluté nemůžou, jako směrovky, nic povolit, nebo zrušit zákaz.
        My máme totiž na magistrátu "specialisty". Šéf přes dopravu a veřejná prostranství posílá na naší novou a jedinou krátkou cyklostezku měšťáky, aby vyháněli pěší, bruslaře a kočárky. A ještě se tím chlubí v místním plátku. Přitom musí vědět, že tam nechali dát značk C 9a Stezka pro chodce a cyklisty.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2006
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

         

    Evropský cykloturista ať si klidně jede tam, kde mají dokonalou síť cyklostezek či cyklotras, které lemují dokonalá odpočívadla, dokonalé penziony, cedulky a perfektní informace. Já se nejlíp cítím tam, kde dokonalost chybí. Raději budu mít nedostatek informací o projížděném kraji, než dostatek lidí kolem sebe, kteří konzumují veškerý ten servis okolo. Mám větší radost z jízdy po trase, kterou si naplánuji sám podle mapy, než z trasy, na kterou mne chce někdo nasměrovat pomocí cedulek.
    Pokud chceme dál opěvovat naši malebnou krajinu, pak do ní ale nesmíme zasazovat nepatřičné objekty. A myslím, že je úplně jedno, že budeme zaostávat za evropskou unií. Proč je nutné neustále někoho dohánět, neustále něco vylepšovat? Proč si pořád myslíme, že vše co se děje na Západě je jediná možná správná cesta?

    [ Zpět ]
    Datum: 23.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (informator)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      máš můj hlas

      [ Zpět ]
      Datum: 24.02.2007
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Dík. Já jsem ti ho předtím taky dal. Myslím, že jsme asi stejná krevní skupina.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.02.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (informator)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Protože "to co se děje na Západě" je pro nás jediná možná cesta.
      Ale problém je jinde. Můj dojem je, že západní Evropa už přišla nebo přichází na to, že kromě perfektních cedulek, odpočívadel adtd. není důvodů bránit v jízdě na kole i mimo takové trasy. Proto dneska můžeš jezdit v Alpách hodně volně a naplánovat si tam trasu sám je fakt umění (kterým já trávím většinu volného času) V podstatě tam můžeš to na co stačí Tvé jezdecké umění. Zákazů už je míň než bývalo. U nás naopak - budování nesmyslných cyklostezek vede k tomu, že ostatní se zakáže. To ještě pod záminkou jedinečnosti naší krajiny. Mám tuhle krajinu rád, ale přiznejme si to ČR není přírodně ničím výjimečná, v podstatě banální poklidná zemička. Když pak k tomu přibudou zákazy ježdění, ta je opravdu lepší jet jinam.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        S těma Alpama máš naprostou pravdu, potkával jsem bikery na neuvěřitelných místech a o v ohromných výškách (na moje poměry:). Přitom je tam příroda minimálně stejně jedinečná jako u nás :) a nikde žádný zákaz, ani naštvaný pohledy pěších. Zato u nás v NP se nesmí ani na některé asfaltky. A zdůvodňují to možnýmy kolizemi s pěšími a erozí cest! Asfaltových a zpevněných štěrkem (vyjádření správy NPČS, o ochraně přírody nic).

        [ Zpět ]
        Datum: 24.02.2007
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Eroze a bicykl

               

          Ono to není tak nevinné, to ježdění na kole po horách. Jízda na kole je často výrazně erozivnější faktor než pěší chůze. Proto v některých zemích upravují cenné lokality tak,že na jednom místě je povolena jízda s kopce, ale v opačném směru je nařízení sesednout právě kvůli erozi. Při prudkých klesáních s nutností brzdit je rovněž nařízeno sesednutí. Ta eroze díky kolům je nebezpečná právě proto, že vytváří podmínky pro zvýšenou erozi povětrnostními vlivy. Ale abych nežehral jen na cyklisty, leckde se zavírají i pěší horské cesty rovněž kvůli erozi. Nemyslím, že by tato omezení byla špatně. Míra eroze souvisí s podporou turistiky a infrastruktury, takže i chůze začíná být pro přírodu v takovém množství devastující.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2007
          Autor: DanSed
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Eroze a bicykl

                 

            Na tu "erozi" jsem už skoro háklivý. Chtěl bych vidět závěry nějaký nezávislý studie. Zatim mi to přijde jak ochranářský "folklór". Tady u nás máme měkký pískovce a nějak nikde nevidim takový ty "zvláštní rýhy od kol cyklistů", jak uvádí správa NP. Možná tak od LaKaTošů, ale to je jiná, to nevadí. Ne, že bych si nedovedl představit na pěšině, co traverzuje svah, erozi, ale "ekoaktivisti" nás nechtěj pouštět ani na zpevněný cesty s tímhle argumentem :)
            A co sem viděl bikery v horách nad Davosem, ani desetkrát tolik by jich nezanechalo žádnou stopu na těch "zpevněných" hrubě kamenitých cestách. Škoda, že sem nejdou vložit fotky.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2007
            Autor: PepikW
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Eroze a bicykl

                   

              Samozřejmě zpevněné cesty tolik netrpí, záleží vždy na materiálu. Měl jsem ale na mysli přírodní nezpevněné povrchy. Že se to někde přehání, je jasné, ale na druhou stranu, raději trochu přehánění a silnější ochrana než volná ruka a nenapravitelné škody. Když pak vidíš vymleté cesty, odplavenou zeminu, šrámy na krajině viditelné zdaleka, není to pěkný pohled.

              [ Zpět ]
              Datum: 03.03.2007
              Autor: DanSed
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Eroze a bicykl

                     

                Budu s tebou polemizovat. Na kole asi oba jezdíme dlouho, viděls někdy takový škody evidentně způsobený cyklisty? pokud ano, jsem za zákaz cyklistiky v takovém místě. Já vidim nejčastěji rozrytý cesty od lesáků, kteří se nijak nezatěžují (není to ekonomické - potřebují co největší zisk) po těžbě třeba jen obnovit odvodňovací příčné strouhy u cest po spádnici - to je pak eroze jako prase i po letech od těžby. Jediný co občas dělaj je nasypat do rozbláceného místa (na rovině) hodně hrubý štěrk (i u nás v pískovcích), to je pak neschůdné i pro pěší :( . A těžba: to se veme 300m široký, kilometr dlouhý pruh. Co myslíš, který stromy se pri vichřici lámaly nejvíc?
                Samozřejmě neni to všude stejné, na některých místech se chovají k lesu citlivěji (dokonce jsem na Sněžníku viděl i nový traktor s nízkotlakýmy balonovýmy pneu) a i pro turisty udělaj "odpočívku" s rozcestníkem.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.03.2007
                Autor: PepikW
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Eroze a bicykl

                       

                  Dle našeho lesního zákona je maximální možná plocha holiny po těžbě 1 ha, což je 100 x 100 m. Mám Tě PepkuW rád, ale ohledně velikosti holin 30 ha mluvíš asi o USA a Kanadě, ne ?

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.03.2007
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (zbartos)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Eroze a bicykl

                         

                    No jo, možná sem to trochu přehnal, asi s sebou začnu vozit pásmo :)
                    Hele a co třeba v KRNAPU na severním svahu Kozích hřbetů, co si pamatuju, tak tam byly vykácené pásy od hranice klečeš až dolu k Bílému Labi. To mi přijde jako víc, než 100m (zbytka po lanovkách - rezavý lana a kramle můžeš obdivovat ještě dnes při cestě od Špindlerovky k Čertově strouze).

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.03.2007
                    Autor: PepikW
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Eroze a bicykl

                       

                  Můj příspěvek byl o erozi a bicyklech. Kdybych psal o erozi a těžbě, musel bych příspěvek vytečkovat, pokud bych se chtěl vyhnout sprostým slovům...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.03.2007
                  Autor: DanSed
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Kdyby se tehdaaaa cesti turiste (jako spolek) ridili dle tebe, nemeli bychom dnes asi nejlepsi (jak znaceni, tak i provedeni) sit znacenych turistickych tras. Snazili se, aby jimy byla "prospekovana" cela zeme a aby turista mohl objevit nejkrasnejsi kouty Cech. Toz dobra myslenka a povedlo se...opravdu svetovy unikat a tam nas muze EU dohanet.
      Proc by to nemohlo fungovat i v cykloturistice? Chapu tvuj pristup, i me je blizsi. Ale to si tenkrat mohli rict i turiste a dneska bychom chodili s buzolou a mapou po horach a bloudili. Znam to ze Skotska...tady to nemaj vubec domyslene...hrozne znaceni, znacej to jen na krizovatkach, cedulky mrnave (ikdyz ted je obnovuji prave z duvodu vzniku cyklotras...berou to jednim vrzem), v mapach maji prd. Opravdu, kdyz nekam jdem, musim mit buzolu, abych se zorientoval. A tolikrat, jako tady, jsem nikdy v CR nebloudil.
      Takze v tom vidim prinos cyklotras a cyklostezek. Ja taky kdyz planuju trasu, tak vetsinou na znacene trasy nekoukam. Je to ale spis kvuli tomu, ze nevedou ta, kde by mely...hold, to tu domyslene nemame. Vetsinou jen nekdo vytypuje nejakou trasu (casto i nevhodnou pro kolo) a mysli si, ze vyhral. Uz nekolikrat jsem planoval dle cyklotras a nekdy jsem byl spokojen a nekdy ne. Kez by nastal cas, kdy bych nemusel planovat a cyklotrasa by me vedla..stejne jako dnesni turisticke znaceni.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.02.2007
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Ve Skotsku je podstatně míň komunikací všeho druhu než u nás. Pokud nechceš bloudit, nešetři a kup si dobrou mapu (nevím, v "kterých je prd" , Landranger Series jsou super). Skotsko nelze srovnávat s Českem. Ale zajeď si Lake Districtu, budeš koukat! Další celkem slušná končina pro kolaře je Skye. A za srovnání stojí i brožury "Cycling in Scotland", k dostání v TI. Kreátoři cykloturistiky možná vědí, jak na tom vyrejžovat (ten model tabulek a číslování je běs), nějak ovšem soudruzi zapomněli na použitelnost pro cyklisty...

        [ Zpět ]
        Datum: 26.02.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          No...komunikaci je tu spousta...rek bych, ze minimalne stejne jako u nas...Spise vice...urcite tady u nas a v okoli...a ze to tu uz mame poradne projete.
          Problem s cyklotrasama je tu takovej (a i s turistikou), ze to neni znacene jako u nas. V CR muzes v Praze sedet u krbu a planovat trasu treba v Beskydech. Tady to nejde. Vse je tu regionalni, v OS mapach je vse znaceno divoce (nedavno jsme byli an jedne rozhledne a ta ani na petadvacitce nebyla vyznacena...). Takze planovat neco podle mapy...to tu moc nejde. Uz 2x se mi stalo, ze jsem planoval pesi turu v horach a ty cesty tam nebyly. Nebo teda byly, ale neschudne. Znacena trasa vedla samozrejme uplne nekde jinde...ale to clovek, sedici doma u krbu, nemohl vedet, protoze to neni jako u nas...turisticke trasy znacene barevne. Takze clovek tam prisel, zalezl do IC a nafasoval Regionalni mapu s regionalnim znacenim...a mohl planovat. Tady vidim obrovsky rozdil mezi Skotskym a Ceskym turistickym (a je to i v cykloturistice) znacenim. Proste je tu vse regionalni.
          Jinak znaceni cyklotras/turistickych tras je bida bidouci. Az tady jsem uveril, ze se da v Evrope zabloudit...v mapach se vyznam dobre, buzolu pouzivam od pionyra:-) Ale tady se proste nedari...mapy neprehledne, chybej na nich orientacni body (viz. rozhledna). Znamej Culbin les ma na regionalnich plancich uplne jine cesty nez v mapach OS a kdyz tam pak zajdes, ztratis se, protoze tech cest je tam 2x tolik:-) Navic je to znacene jen na krizovatkach a CISLY:-) A tyhle cisla nenajdes v zadne mape...jen v te regionalni.
          Jinak Skype planujem na jare...dedula tam ma nejakou chatu, tak to pujdem prubnout. Mam tam naplanovanej prechod (udajne nejtezsi "trek" v UK). Tak jsem zvedavej.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.02.2007
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Souhlasím, taky mám rád bloudění po neznámých místech, člověk se často dostane do míst, kam by se záměrně rozhodně nevydal, a často to tam bývá velice pěkné nebo zajímavé. Ale když už nám tu ty žluté tabulky hyzdí krajinu, bylo by pěkné, kdyby byly alespoň použitelné, což bohužel moc nejsou.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2007
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

           

      Jasně, smrádek ale teploučko. Ještě by bylo zajímavé vědět, když Ty a Tvoji souvěrci, kteří se tak vehementně bráníte "Západu", jaká používáte kola, počítače, mobily atd. Nikdo tady netvrdí, že "vše, co se děje na Západě" je správné; kvalitně značené cyklostezky a podchycená infrastruktura není nic zavrženíhodného a puristům jako Ty či Jurimír apod. nic nebrání se protloukat v tom hokeji komunikací bez značek či se značkami a vedoucích bůhví kam. Ale ten článek je o něčem jiném, než pro co vy horujete. A nemohu se ubránit dojmu, že o tom "Západu" ani moc nevíte... Takže: dejte si někde lančmít na pařezu případně klobásu z papíru a hurá na latrínu (czech tourism today).

      [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

             

        Děkuji za doporučení, ale když dovolíš tak si "landčmít" nebo klobásu nedám ani na pařezu ani nikde jinde.

        O "západu" myslím vím asi tolik, co kdokoli jiný, kdo má mozek v hlavě, čte noviny a zajede si tam na dovolenou. Tedy asi tolik, co drtivá většina populace.

        K tvé otázce: Mobil nepoužívám, počítač netuším, co je zač (je mi to jedno), kolo je Azub 4.

        Jinak nevadí mi kvalitně značené cyklostezky, ale ani je nijak zvlášť nepotřebuju. Máme skvělé turistické značení a to mě v kombinaci s mapou prostě stačí. Já jen nechci mít každých deset kilometrů hospodu nebo stánek a každých patnáct penzion a na cyklostezkách provoz jako na dálnici. Mě prostě vyhovuje být sám v lese a vnímat přírodu, protože jí mám rád a je mi v ní dobře. O hlahol a řev turistů nemám nijaký zájem. To je všechno.
        Vím, že se v tom neshodneme, to ale snad není důvod na sebe útočit. Mysli si o mě co chceš, ale prosím, nepodsouvej mi věci, které jsou pro mne nepřijatelné a nejsou pravdivé. Mám na mysli hlavně tu konzumaci svaloviny mrtvých živočichů.

        [ Zpět ]
        Datum: 26.02.2007
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

               

          Sorry za lančmít, to jsem použil jen jako příměr pro nenáročného turisty případně někoho, kdo se z jakýchkoliv důvodů nechce stravovat v bufíku, restauraci ap. To že se neshodujeme není nijak tragické, ale s Tvým názorem , že je u nás kvalitní značení (ty žluté cedulky) prostě souhlasit nelze. Ono kvalitní není. A dost mě vadí jeden Tvůj názor/předsudek, nevím, kde u Tebe vyrostl, totiž, že kvalitní cyklostezka=stánek/penzion každých 10/15 km a "řvoucí turisti".To je prostě dogma, kterého se držíš zuby nehty a to co popisuješ je prostě Tvoje utkvělá představa. Projel jsem si stezky, kde je fakt frmol (Bodamské jezero, Dunaj): tam nikdo neřve... prostě lidi jedou na kole. Jiné, rovněž cykloturisticky příjemné (pro Tebe: zprefabrikované) lokality by Tě možná překvapily: opravdu, zajeď si na Bornholm a nakocháš se v klidu přírody až až.A jestli máš lehokolo: projeď se Dánskem...o Holandsku ani nemluvě. Dtto severní Německo, některé ostrovy ve Skotsku, ještě si vybavuji jezera nad Berlínem, cyklostezku podél Labe nebo Wesery, Canal Du Midi, Loiru. Jsi proti něčemu, co neznáš a nezažil, to si troufám takhle na dálku tvrdit... jinak by jsi takhle nemluvil. A ten článek byl o podmínkách pro cykloturistiku a FAKT je to u nás bída a nemá to nic společného s kopírováním "Západu". Prostě postavit komunikace pro kolaře ať se nemotají mezi auty a ty komunikace přehledně a smysluplně označit. Kdo chce jet jinak a pikovat po kotárech, může z nich odbočit. Mě bloudění a študování mapy zdržuje, nebaví, radši ten čas proválím u vody, přípravou žrádla nebo v hospodě a rozmluvami s místními případně pozorováním námluv roháče obecného. A sorry, pokud vystupuji vehementněji, já jsem takový razantnější konzument mrtvé svaloviny :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 27.02.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Přesně tak.

            Já toho tolik projeto nemám, ale viděl jsem hodně hodně rozmanitých věcí: třeba loni Německo od východu na západ + Holandsko, pak Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko. Ve většině těchto zemí tápou, jen západ Německa a Holandsko má promyšlený a ucelený a hlavně použitelný systém cyklistické dopravy.
            Na tamních vysoce kvalitních cyklostezkách jsem často nikoho nepotkal desítky kilometrů (byl všední den..), řvoucího už vůbec ne. Ve středoevropských podmínkách pozoruhodná vlastnost např. holandského hlavního cykloznačení (nebo jak bych to nazval, prostě ty bílé cedulky s červeným písmem) je to, že když se podle něj vydám do nějakého města, tak tam bez jediného pohledu do mapy bez potíží dojedu, což jsem u českých cyklotras přes mnoho pokusů nikdy nezažil. Stačila mi velmi hrubá mapa 1:300 000, kterou jsem kvůli dešti ani moc nevytahoval. Prostě jsem si zapamatoval názvy měst 150 km dopředu a jel jsem. Stejně jako když jedu u nás někam autem, tak se kouknu do atlasu a zapamatuju si např: Pojedu po dálnici na Olomouc, pak směrem na Ostravu, v Hranicích odbočím na ValMez, ve ValMezu na Rožnov, pak směr Slovensko a u Zavadilky doleva (teda na Pustevnách jsem autem ještě nebyl:-) ). Celou cestu se do atlasu již nemusím dívat.
            Ale to přece vůbec neznamená, že jedu s klapkama na očích nafest rychle a nedívám se doleva ani doprava! Právě naopak! Tím, že nemusím tolik dávat pozor na to, abych nezabloudil, si cestu daleko víc užiju, můžu koukat po domech, po lidech, po přírodě, po krajině. U nás na cyklotrasách musím koukat na silnici a do každého křoví, jestli tam náhodou není tabulka navádějící mě z asfaltky někam do hnoje. Proto u nás (ale nijak moc ani třeba v Rakousku či Slovensku) cykloznačení většinou ignoruju. Zatím všechny pokusy o zjištění, jestli se to náhodou nezlepšilo, dopadly negativně.

            [ Zpět ]
            Datum: 27.02.2007
            Autor: PavelŠ
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              ještě dodatek: Taky se rád projíždím a jedu kam mě napadne nebo podle mapy si řeknu "tato cesta by mohla být hezká/zajímavá/s pěkným okolím" nebo si prostě jen tak bloudím neznámou krajinou. Na to ale nepotřebuju značení. Naopak když se chci někam dostat, značení potřebuju, ale ono žádné použitelné není. A peníze na nepoužitelné značení jsou vyhozené oknem. A pokud na to přispívají kraje, tak jsou to peníze "nás všech daňových poplatníků" jak říkávali v televizi, když jsem se na ni ještě díval.

              [ Zpět ]
              Datum: 27.02.2007
              Autor: PavelŠ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              Bohuzel v CR zvitezila Kvantita cyklostezek/cyklotras nad Kvalitou. Je jich tam hromada, skoro kazda silnice, cesta, polnacka je cyklostezka/cyklotrasa:-) Kdyby u toho nekdo vice premyslel, mohlo by byt mene cyklotras/cyklostezek, ale za to kvalitni a zakroucene na zajimava mista. Keeez by si vzali vzor u ceskych turistu:-)))

              [ Zpět ]
              Datum: 27.02.2007
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                 

            Omluva se přijímá, přijmi, prosím, i mou asi jsem reagoval také poněkud ostře. Prostě se mě to dotklo.
            Proti kvalitnější mu značení nic nemám, ale sám ho asi moc používat nebudu. Bohatě mi stačí to co je. Což jsem několikrát řekl výše. Můj názor či předsudek vyrostl z toho, co jsem si přečetl v článku. "Slabou stránkou je i absence doplňkové infrastruktury a nedostatečná nabídka doprovodných služeb podél cyklotras.
            Ubytovacích zařízení je na území České republiky poměrně dost, ale jejich kvalita neodpovídá rostoucímu zájmu o cestování. Také turistických ubytoven a nocleháren je málo, luxusních hotelů možná až příliš. O soukromých penzionech se často dozvíme až přímo na místě. Nemluvě o tom, že cykloturista vyžaduje speciální služby."
            Možná jsem to špatně pochopil. Co si tedy mám představit pod nedostatečnou nabídkou doprovodných služeb podél cyklotras? Já si představil ještě více hospod, stánků a kempů než už máme. Tedy něco jako Hřensko, Karlštejn, Železnou rudu apod. To nechci. CO se řvoucích turistů týče: Potkávám je. Můj asi nejoblíbenější kraj je Česko-Saské švýcarsko. Pamatuju jak to tam vypadalo kdysi a jaké je to teď. V létě se tam právě pro řvoucí davy turistů nedá jezdit ani chodit. Jezdím tam tedy už jen mimo sezonu, když prší nebo mrzne tak, že většina lidí prostě na výlet nejde a ti co jdou tam jdou kvůli té přírodě a chovají se tiše a k lesu ohleduplně.
            D9ky za tipy na lokality pro výlety. Moýná je využiju, ale spíše ne. Letos pojedu na kolech do Polska, protože je rovinanté a přítelkyně pojede se mnou po dlouhé době na kole navíc na nové, tak aby to pro ni bylo méně namáhavé. Příští rok se asi pojedu od nás na kole vykoupat do Benátek, nebo na Istrii. Kudy pojedu nemám ponětí a je mi v to celku jedno.

            [ Zpět ]
            Datum: 27.02.2007
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                   

              Zrovna nemám co dělat...Do Českosaského Švýcarska jezdí "klasičtí" turisté a nedělejme si iluze, intelektuálové to nebudou, zejména ti, co chtějí vidět něco, co znají z kalendářů a jako jeden z bodů programu se těší na levný (levnější než doma) oběd.Ale že by se takhle chovali kolaři, ať čeští nebo němečtí nevěřím. Kamarádka mi říkala, že byla na Pravčické bráně a už nikdy více, dovedu si to představit.To s těmi "doprovodnými službami" myslela autorka asi tak, že je možná málo opraven a prodejen kol,možná by mohlo být na řekách víc přívozů, nevím...Já osobně si někdy TAKY rád sednu na terásku a dám si nějakou baštu, pokud je tam příjemná atmosféra a neduní tam z magneťáku vysílač "Radio Pohoda". Nevím, jestli nebudeš zklamaný Benátkami a Istrijské pobřeží jsem si projel a nic moc (a vnitrozemí dost kopcovité). Mě osobně se líbí na kombinaci kola a lenošení u vody chorvatské ostrovy, z těch nejbližších asi Cres, ale jsou tam taky kopce...

              [ Zpět ]
              Datum: 27.02.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Podmínky pro cykloturistiku v ČR

                     

                Cres a Lošinj(velkej i malej) jsem si projel. NA iStrii jsem taky byl, v Benátkách taky. Ale nikdy nedojel na kole odsud tam. Ten cíl je pro mne nepodstatný. Důležité je být na cestě. Prostě mě napadlo, že bych se mohl sednou na kolo a jet se vykoupat k moři. Na jich je to nejkratší a když jsem vyndal mapu, tak mi to vyšlo někam mezi Benátky a Pulu. Ale když skončím uplně nekde jinde, bude mi to asi jedno. Ale kdo ví co bude. Tohle jsem si naplánoval na letošek, ale když Přítelka projevila ochotu jet na cyklistickou dovolenou se mnou, tak sjem to změnil. DO příštího roku mě ale napadne možná jiná zhovadilost. :o))
                Jinak do Českého švýcarska jezdí turisté i cykloturisté. Zrovna tady poznáš jejich národnost už z dálky a na tom jestli jedou na kole nebo jdou pěšky většinou nezáleží. Pokud je o deset minut dřív slyšíš než vidíš, jsou z 90% z druhé strany hranice:o( Čímž proboha nechci říct, že jsou takoví všichni! Jen jich je takových moc a já pak prostě raději jezdím jinam a dost bych nerad, kdyby podobně vypadala větší část republiky a přesně tak jsem ten článek pochopil. Čím víc bude těch podpůrných zařízení, tím víc turistů přijede a tím větší procento těch řvoucích idiotů mezi nimi bude :o(
                Jinak Pravčická brána je nádherná a rozhledy okolo krásné, ale v létě to nemá smysl. Od listopadu je otevřená jen o víkendech, ale je tam minimum lidí a vidět jí i ostatní skály zasněženou je stejně daleko krásnější. Ale i tak je v tom kraji po obou stranách hranice mnoho krásnějších míst. Ale jen malé procento je přístupné na kole.

                [ Zpět ]
                Datum: 27.02.2007
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                     

                Samozřejmě tady pročítám vaše příspěvky, jen mi nepřipadalo důležité reagovat. Ale ráda bych upřesnila můj pohled.

                Jurimíre, v každém případě akceptuju tvůj názor, že radši jezdíš podle mapy, jen tak objevovat nová místa, bez turistů - to samozřejmě chápu a rozumím. Lhala bych, kdybych zapírala, že se taky někdy na kole nevydám jen tak na blind (no ono u nás je to nakonec to nejvhodnější řešení).

                Ale už po několikáté opakuju, že práce byla na téma cykloturistika v cestovním ruchu, a cestovní ruch byl tudíž zohledněn v celé práci. Musíš uznat, že pokud bychom turistům nabídli, že mohou bloudit po lesích, moc by jich sem asi nepřijelo. Chápu, že některé oblasti jsou přeturistovány, takže je lepší se jim vyhnout. Ale pokud by byly přijatelné podmínky pro cykloturistiku, to především v těch méně navštěvovaných oblastech, přijeli by turisté na kolech i jinam a tudíž by se návštěvnost přijatelněji rozprostřela po celé ČR. To samozřejmě neplatí jen pro cykloturistiku, ale pro všechny aktivity cestovního ruchu, ale já se zabývala jen cykloturistikou, proto o ní mluvím. Navíc by to znamenalo příjmy i pro ty méně bohaté oblasti. Odmítat cestovní ruch a turisty úplně by mohla být velká chyba, protože může znamenat hodně velké příjmy do veřejných rozpočtů. A toho, že by to v celé republice za chvíli vypadalo jak na Karlštejně nebo v Česko-saském Švýcarsku, bych se opravdu nebála.

                Co se týče infrastruktury a doprovodných služeb, na mysli mám vlastně vše co s cykloturistikou souvisí - cyklostezky, ubytování, stravovací služby, opravny, ale i obyčejné odpočívky u cest apod. To se samozřejmě liší hodně podle oblastí, ale skutečně jsou regiony, kde je opravdu velký problém najít třeba jen obyčejný kemp, penzion, a pokud ho najdeš, tak ti zase nemají, kam uklidit kolo .... a tak podobně. U nás je třeba jen problém najít místo, kde by se mohl člověk posadit, odpočinout si a sníst si ten "lančmít" - pravda, můžeš se posadit na mez do trávy - někdy je to prima, ale ne vždy je to možné a věř mi, že jsem už mnohokrát čekala na takové vhodné místečko třeba i 30 kilometrů. A co třeba doplnit si při celodenním či několikadenním putování obyčejnou vodu? To je téměř nemožné bez toho, aniž bys musel škemrat u starousedlíků. To je jen pár příkladů.

                Jinak dopodrobna je všechno rozepsáno v jednotlivých kapitolách, problém značení cyklotras je taky řešen v poměrně obsáhlé kapitole (celá práce je ke stažení v odkazu pod článkem - nebo aspoň donedávna byla).

                [ Zpět ]
                Datum: 28.02.2007
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucie Hniková)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                       

                  Odkaz funguje, práci si přečtu.
                  Co se mé osoby týče, tak ale asi mám na turistický ruch rozdílný názor než Ty. Nemyslím si, že by byla chyba, když nebude narůstat.
                  K infrastruktuře: Sednout si můžu kdekoli, kde je alespoň 1 m2 trochu rovné plochy. To že není 30km odpočívadlo nebo hospoda považuji za zárak a nepamatuji si, že bych to u nás zažil moc často. Jeslti mi dáš tip, kde to bylo, pojedu tam na výlet. Ale určitě to musela být nějaká hřebenová tůra, protože běžně takovéhle vzdálenosti mezi vesnicema u nás prostě nejsou.Já si naopak myslím, že máme snad největší koncentraci hospod na m2 v celé evropě. Na kole jsem s vodou neměl problém nikdy. Vždycky se dá dojet do nějaké vsi. Kempů mi také přijde, že máme více než dost. Je tedy pravda, že si nejsem jist kvalitou, protože v nich nepřespávám, ale potkám jich za den často několik a když jsem vyrazil s přítelkyní a ta mne nocovat v kempu jednou za čas přesvědčila :o( s tím, že se potřebuje osprchovat, tak prostě nebyl problém do večera k nějakému dojet. Ale neznám podrobně celou ČR může to někde vypadat jinak. Opět bych v tom případě prosil o tip na výlet :o) A že to bude vypadat jako u Karlštejna všude se bojím. Česko saské švýcarsko byl tichý kraj, kde si člověk vychutnával přítomnost lesů a skal a Hřensko byla krásná vesnice, kde mohl člověk na ulici potkat i srnky. Běž se tam někdy v létě podívat teď. A podobně znehodnocených míst je spousta. Železnou Rudu znám také před a po. Na Karlův most se můžeš jít podívat tak mezi druhou a pátou ranní, jinak se prodíráš davem turistů a o tom, že bys pocítila jeho genius loci si v jiný čas můžeš jen nechat zdát. Mám pokračovat?
                  Jsem prostě asi jiný tip. V civilizaci žiju a když mám volno jezdím si od ní odpočinout. Kochat se přírodou. Nepotřebuju si jí táhnout sebou. To bych si vlezl na rotoped v posilovně a pak si skočil sednout na bar až budu potřebovat přestávku :o) Máme prostě jiné preference, jiný pohled na svět, jiný náhled na život. To není ani dobře ani špatně, ale rozhodně se nemůžeme shodnout :o)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 28.02.2007
                  Autor: Jurimír
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                         

                    Jsem prostě jiný typ . Pardon:o(

                    [ Zpět ]
                    Datum: 28.02.2007
                    Autor: Jurimír
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                         

                    Myslím, že tímto příspěvkem se to velmi dobře vysvětlilo. Já přihodím jen jednu takovou poznámku. Ty se obáváš, že podporou turismu (v tomto případě cyklistického) by se ti ještě více ukrojilo z tvého soukromého individualismu, respektive že bys při bydlení v civilizaci už před ní neměl kam utíkat. To je naprosto pochopitelné. Na druhou stranu sám dobře víš, že s tím nic nenaděláš, protože jsi se svým postojem v naprosto miniaturní menšině. Jenže, ještě horší věc než rozvoj turismu by bylo nemít turismus vůbec a přitom udělat z tvé menšiny většinu.
                    Vem si, že si tímto de facto nárokuješ až tisíce kilometrů čtverečních sám pro sebe, a to v zemi která má takto husté osídlení. Představ si, že by v ČR bydlely další 2000000 Jurimírů, a nebyl by tu turismus. Ano, spoustě míst by se ulevilo, protože by se lidé tolik neshromažďovali, ale zato by tu byly 2mio. nespokojených individualistů, kteří se marně snaží nalézt si hektárek jen pro sebe. Kamkoliv by se člověk vydal, všude nějaký Jurimír. Takže by z toho za chvilku "hráblo" i těm, kteří si takto "vyčistit" hlavu vyrazí jednou za rok či dva, zatímco zbytek času jsou klidně "centralizovaně řvoucími turisty".
                    Věř mi, podpora turismu je dobrá věc i pro tebe, narozdíl od většího výskytů jedinců jako jsi ty. Nic proti tobě, ale pro turisty je v ČR místo, tak že zbyde i na tebe, ale pro vícero Jurimírů už tu volná rozloha nezbývá.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 01.03.2007
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                           

                      Chtěl bych Jurimíra podpořit. Masový turismus má vždy a bez výjimky devastační účinek na krajinu. A krajina není spotřební zboží, které můžeme spotřebovat a to, co z ní zbude, pak recyklovat. Kdyby se díky individualistickým turistům turistický ruch rozptýlil, rozhodně by na sebe turisté nenaráželi v takové míře, jak se tu snažíš vykreslit, a krajina by to unesla.

                      Masový turismus dělá z kdysi skutečně zajímavých míst skanzeny bez života. Ani Praha nemá dnes tu atmosféru jako před dvaceti nebo více lety. V důsledku masového turismu se v pražské památkové zóně už nedá bydlet.

                      I v jiných, například přírodně zajímavých lokalitách se život zcela podřídil masovému turismu a zmizely přirozené činnosti místních lidí. Tím se místní obyvatelstvo stalo na turismu životně závislé. Až masový turismus takovou lokalitu zničí (což se jednou stane), turisté přestanou jezdit a region bude podstatně chudší než před začátkem éry masového turismu.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 01.03.2007
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                             

                        Tak tohle je základní problém turismu, máš můj hlas, protože si to vystihl skvěle....
                        Mě se třeba nikdy moc nelíbilo v Rakousku nebo Německu, právě díky tomu, že krajina je maximálně zkulturněná a kousek původní přírody a života lidí se těžko hledá, stejně jako u nás, je to škoda, ale je to vývoj, divočina se blbě hledá....

                        [ Zpět ]
                        Datum: 01.03.2007
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                               

                          Viz. můj příspěvek dole. Toto je velmi sobecký názor. Lidi nedonutíš sedět doma, a když nebudou jezdit k vám, budou jezdit o dům dál. Že má Německo či Rakousko procentuelně jinak využitou rozlohu (jsou prostě "roztahaní") je jejich věc. Zamítni turismus na kolech u nás, tak budou jezdit na Slovensku na terénních čtyřkolkách, jen proto že jim to tam povolí (jestli chápeš ten příměr).
                          Buďmě rádi za cykloturismus.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 02.03.2007
                          Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Pro Jurimíra, Jeníka (i ostatní) :-)

                           

                      Asi si nerozumíme. Rozhodně nenárokuju žádné území pouze pro sebe. Jen mám pocit, že je třeba přírodu před přílišnou devastatcí chránit. Tedy i tím, že se nebude přizpůsobovat lidské lenosti a lákat tam víc a víc lidí. Tak jak to je, je to podle mne už na hraně. Ale přesto si myslím, že by to mělo vyhovovat oběma skupinám. Tedy těm, co chodí do přírody kvůli přírodě, i těm ostatním. Funguje to tak desítky let a ačkoli by se našlo spousta a spousta detailů, které by bylo třeba změnit, jako celek bych to zachoval. Nechci zrušit národní parky nebo je nechat postihnout úpravou do parků městského typu s dokonale naplánovaným okolím, spoustou laviček a odpadkových košů jako ty. Ano pro zvýšení turistického ruchu to možná dobré je, ale já bych rád svým dětem někdy ukázal:" Podívej tohle je les a takhle vypadá." Rád bych, kdyby taková místa zůstala a rozhodně nejsem sám. Ačkoli se v mém okolí pohybují lidé z různými názory (např v zaměstnání) tak pro zachování přírody v alespoň tom omezeném množství jež zbývá jsou v podstatě všichni. Nejsem rozhodně osamocen, jak tvrdíš.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 01.03.2007
                      Autor: Jurimír
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Pro Medvěda a Jurimíra

                           

                      Jasně, máte oba pravdu, jenže to má drobný háček. Je nás tu hodně, zvláště v Evropě jsme poměrně hustě osídleni a lidé se prostě někde vyskytovat musí. A nejen to, lidi nebaví sedět doma v panelovém domě celoročně, a občas si rádi někam vyrazí. Cyklistický turismus, organizovaný touto takřka komerční formou, mi přijde mnohem lepší než většina jinak turisticky atraktivních aktivit.
                      Ale to podstatné je to, že dle mého je vcelku jedno, jestli se lidé budou potulovat individuálně ve volné krajině, kde se tím "zátěž" rozloží, nebo jestli se budou koncentrovat na menší prostory, které se po jejich "devastaci" budou měnit. První případ znamená rozloženou zátěž, druhý postupné přesuny, kdy je přírodě dán čas na regeneraci v dané lokalitě.
                      Netroufám si soudit, která z těch dvou výše uvedených alternativ je horší či lepší, na to nemám potřebné znalosti a podklady.
                      Vše co říkám je, že Jurimír skuhrá vůči rozvoji komerční podoby cyklistického turismu a argumentuje tím, že něco takového nepotřebuje, protože se lze toulat a jezdit na kole bez existence kempů, hospůdek, ukazatelů atd. Jenže přitom si neuvědomuje, že kdyby se takhle nechovala menšina, jako je on, ale většina, tak už se nebude toulat, spát pod širákem a užívat si klidu a samoty v přírodě, protože by za každým desátým bukem potkal jiného Jurimíra. Prostě by přišel o svou výsadu možnosti úniku od civilizace a formu relaxace.
                      Samozřejmě, lze argumentovat, že se to navzájem nevylučuje, protože nemusí být mnoho Jurimírů a přitom nemusí být turismus. Jenže to je čistý alibismus. Ti lidé, kteří nepřijedou na dovolenou v rámci komerční cykloturistiky, se vyskytnou jinde a budou dělat něco jiného. Jaká je pravděpodobnost, že to bude něco vůči přírodě a prostředí ohleduplnějšího ? Mizivá. Když se podíváte na současné způsoby trávení dovolené, tak vyjma koupání apod. jde o činnosti prostředí spíše neprospěšné (lyžování, motorové sporty obecně (skůtry, terénní motorky, vodní lyžování, motorové jachty/čluny, motorové létání atd. atd.), atd. atd.). Takže pokud by to bylo dle Jurimíra, tak by se sice ještě pár let toulal sám po lesích, a turistů na kole by vidět nebylo, ale celkový dopad na makroklima by se jen násobil.
                      Prostě buďme rádi za organizaci komerčního turismu. Tulákům jejich svobodu a vyhledávanou samotu neukousne, zanechá velkou část přírody nedotčenou a rozhodně je prospěšnější, než většina jiných alternativních aktivit.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.03.2007
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                             

                        Nesouhlasím, ale asi nemá smysl kvůli tomu psát další odpověď. Oba opakujeme, co už jsme předtím řekli, takže jen krátce. Napsals: "Vše co říkám je, že Jurimír skuhrá vůči rozvoji komerční podoby cyklistického turismu a argumentuje tím, že něco takového nepotřebuje, protože se lze toulat a jezdit na kole bez existence kempů, hospůdek, ukazatelů atd."
                        Neskuhrám. Nechci neexistenci kempů hospůdek apod i když je nepotřebuju. Jen si myslím, že současný stav stačí! Řekl jsem to i výše, ale pochopil jsi to nějak jinak:o( Přesně jak říkáš, jsme hustě osídleni. Vzdálenosti mezi vesnicemi jsou minimální, nějaký obchod a alespoň jedna hospoda jsou v téměř každé vsi. Kempů je podle mne také přehršel. Nemám prostě pocit, že to musíme ještě více zahustit. Mám pocit, že to takhle stačí jak pro ty, kdo potřebují každých pět kilometrů hospodu, tak pro ty, kteří se chtějí toulat a hospoda jim stačí nanejvýš jednou za den.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.03.2007
                        Autor: Jurimír
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                             

                        Hezky napsané, velmi souhlasím. Přitom jde hlavně o vybudování sítě použitelných cyklostezek, které by sloužily nejen cykloturistům ale i k normální dopravě lidí do práce a do škol, z čehož by měl mít např. Medvěd radost... A cykloturistika je skutečně šetrná k životnímu prostředí a pokud by byly sítě stezek, pravděpodobně by se i snížilo ježdění po lokacích a cestách, kde by měl být klid. A turistika jako zdroj příjmů: pro obyvatele mnoha regionů prakticky jediný zdroj příjmů. Lidé, kteří jsou proti rozvoji turistiky a cestovního ruchu by mohli navrhnout, čím se mají lidé např. v Jizerkách, Českomoravské vrchovině, Šumavě atd. živit? Dojíždět do měst (bacha: čím?A když budou jezdit autobusy nebo spíš auty, tak to bude znát zase na životním prostředí) a vyrábět obrazovky, plastové profily
                        nebo se věnovat tradičním řemeslům? Takže paličkovat, vyrábět korálky, foukat sklo případně pašovat...

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.03.2007
                        Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                               

                          Neměli bychom motat dvě věci dohromady. Něco jiného cykloturistika a něco jiného doprava do práce a do školy. Přestože se nepovažuju za cykloturistu, nejsem proti vytváření slušných podmínek pro tuto činnost. Nesmí se to ale s tou infrastrukturou přenhat natolik, že se z nějaké cyklotrasy či cyklostezky stane jakési přecpané cyklisticko-bruslařské korzo, jako například z modřanské cyklostezky v Praze.

                          Netvrdím, že by se místní lidé ve zmíněnýchlokalitách nemohli částečně živit turistickým ruchem. Ale je třeba znát zdravou míru. Obec nebo krajina tím nesmí přijít o svůj vlastní život a existenci. Nepřipadá mi správné, když se v určitých obcích v sezóně zmnohanásobí počet obyvatel a mimo sezónu tam chcíp pes. Ty obce by měly žít svým vlastním životem a turismus mít jako vítaný sezónní doplněk ke svým běžným celoročním aktivitám.

                          Co se týče dojíždění za prací, mnohokrát jsem tu vyjádřil názor, že práce by se měla stěhovat za lidmi a ne lidi za prací. Je třeba podporovat ekonomické aktivity v malých obcích a ne budovat gigantické provozy, kam budou lidi za prací dojíždět desítky kilometrů. Ekonomika by měla sloužit lidem a ne lidi ekonomice, jak je tomu dnes.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 02.03.2007
                          Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                 

                            Medvěde je od tebe hezké, že těm lidem dovolíš částečně se živit turistickým ruchem :-) Kdo bude určovat tu zdravou míru? Ty? Ty obce si žijí svým životem a myslím, že z toho obyvatelé mají mnohem menší problémy než ty. Některé státy jsou závislé hlavně na turistickém ruchu a vůbec jim to nevadí. Co to konkrétně je ekonomické aktivity v malých obcích? Přestěhuj se na malou obec a buduj tam ekonomické aktivity. Potom hovoř o vlastních zkušenostech a dávej návody. Jinak to jsou jenom plané řeči a teorie.Bydlet v Praze a poučovat lidi na vesnici jak mají správně žít je dobrá ceta k tomu dostat na té vesnici pár facek :-)

                            [ Zpět ]
                            Datum: 02.03.2007
                            Autor: Zden42
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Tu zdravou míru turistického ruchu určuje udržitelnost lidské činnosti pro danou krajinu a pro místní sociální vazby. Tady nejde to, že bych někomu něco dovoloval nebo zakazoval. Ale krajina rozhodně nevydrží všechno. A Pražáky, kteří si do těch míst jezdí rejžovat prachy a daně pak platí v Praze, takže obec z toho nic nemá, tak ty tam určitě hrozně milují. Tak přesně tam je ta hranice.

                              To, že místní obyvatelé s tím (možná) mají menší problémy než já, plyne z toho, že v těch obcích zůstali už jen takoví, které ten turistický ruch živí. Ostatní byli nuceni si hledat obživu ve městech a postupně tam zůstali. Nemyslím si, že by zrovna tohle byl zdravý vývoj.

                              Státům závislým na turistickém ruchu to možná nevadí teď. Ale perspektivní to rozhodně není. Postupující znečištění okrajových moří, zvláště v Evropě, dosahuje už takového stupně, že to začíná turistickou branži silně ovlivňovat. Nejvíc v Itálii. A degradovat obyvatelstvo jedné celé země na poskoky pro turisty není zrovna důstojné. Je to špatné jako každá jiná jednostrannost.

                              S malou vesnicí mám poměrně bohaté zkušenosti a právě ty mě vedou k těmto názorům. Stačí se podívat, kolik lidí sežene práci v místě a kolik jich musí za prací dojíždět. A zkus si tento parametr porovnat se situací třeba před třiceti lety. A problém vylidňování venkova Ti asi taky moc neříká.

                              O přestěhování na malou vesnici skutečně uvažuju. A to, že je tam dnes těžké budovat ekonomické aktivity dává za pravdu spíš mně. Pokud mohu soudit o náladách na vesnici, tak chuti dát někomu pár facek tam mají opravdu hodně - například za to, jak jim ubývá místní obchodní a dopravní infrastruktura.

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                 

                            Nemám pocit,že bych něco motal. Článek je o podmínkách. Primární podmínka (pominu-li atraktivitu země jako takové) jsou komunikace pro cyklisty. Tím, že by je využívali i "místní"
                            k normální přepravě na kole by se ta investice vyplatila (plus životní prostředí atd atd.). Tím, že je málo stezek logicky vznikají korza, nejenom v Modřanech (třeba K.Vary-Loket : a to tam nejsou bruslaři!!!). Když bude více stezek, budou mít cyklisté kudy jezdit a nebude přehuštěno. Mezi místními i turisté. To není žádné motání.
                            Pokud se nemají lidé stěhovat za prací a mají jí mít v obci: čím by se měli lidé živit například v Hraběticích v Jizerských horách aby nedojížděli? Čím konkrétně, jak se tam budou dopravovat suroviny a jak se otamtud budou vozit výrobky? A nakonec aby nevyšlo, že provozovat tam pár penziónů, půjčovnu a opravnu kol, vymyslet naučnou stezku a pár sezónních restaurací (bacha, je tam dobrá i zima) a návštěvníci se v pohodě rozptýlí po kraji a Hrabětice budou mít nějaké příjmy. Dnes je tam prd a lidi jezdí za prací do Jablonce, řekl bych. Další věta, která mi utkvěla v Tvém příspěvku: "Obec nebo krajina tím nesmí přijít o svůj vlastní život a existenci." Srovnám-li např. vesnice v Jeseníkách s vesnicemi v Dolním Bavorsku, nemám pocit, že by v Německu o svoji existenci nějak přicházeli: je tam jít kam a kudy, dtto na kole, bydlet mohu podle kapsy. V Jeseníkách je sice hezky ale chudo, pohled na neupravené vesnice skličující (kde taky na to mají vzít, že?) a tak se tam rozplývají blahem asi právě vědomí bloudilové, zříkající se mas, značení, cyklostezek pro TURISTY a dalších "komerčních" výdobytků. Taky tam málo utratí, protože spí pod širákem a jedí na mýtinkách domácí stravu. Takže zadarminko si užijí krásné krajiny, on se jim o ni někdo postará. Daně platí tyto low cost návštěvníci jinde a vesnice řeší, jak postavit chodník a opravit kostel."Podporovat ekonomické aktivity v malých obcích" je hezká fráze do politického programu. Nebo jako že se někde postaví výrobna parket, jinde budou vydlabávat ze dřeva figurky a jinde roubit židle a jinde (high tech village, Jizera Sillicon Valley) budou místní ženy letovat tištěné spoje?Dobrej nápad! A pak si lidi stejně koupí něco jinýho, protože Tebou propagované ekonomické aktivity budou produkovat výrobky, které budou prostě drahé... a pár vás vlasteneckých spotřebitelů s minimalizovanou spotřebou si stejně nic nekoupíte, tak co. To mi připadají cyklostezky, pár penziónů, čistý kemp a kvalitní informační zázemí smysluplnější a ekologicky méně zatěžující. Už jsem jednou říkal, že na Tvé příspěvky reagovat nebudu, sakra :-)

                            [ Zpět ]
                            Datum: 02.03.2007
                            Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Pokud reaguješ, tak reaguj na myšlenky nebo názory a ne na konkrétního člověka. Na Tvých názorech samozřejmě něco je, ale je potřeba to vyvážit. Vezmu to postupně.

                              Ty rušné cyklostezky budou realitou asi i v situaci, kdy jich bude celoplošně dostatek, protože určitá místa budou přitahovat těch návštěvníků víc, tedy i cyklistů.

                              Druhá věc: Podle mého přesvědčení i dosavadních zkušeností jsou potřeby cykloturistů a cyklistů využívajících kolo jako dopravní prostředek natolik odlišné, že se to opravdu nedá míchat. Zvlášť ve městech nikdy nemůže být síť cyklistických stezek tak hustá, aby se po nich dostali všichni, kteří o to budou stát, z místa bydliště do práce. A ve venkovském prostředí se vyplatí budovat cyklostezky snad jen podél silnic první třídy.

                              Život v malých obcích by neměl být na turistickém ruchu závislý stoprocentně a rozhodně by mu neměl být podřízen. Drobné výroby s využitím místních zdrojů (surovinových i lidských) úplně špatné řešení není. I když zesměšnit se dá všechno.

                              K tomu Bavorsku. Já bych tam žít nechtěl. Jejich lesy jsou v daleko větší míře než u nás využívány hospodářsky a podle toho to tam vypadá. Navíc zdaleka ne všechny jsou přístupné veřejnosti a tudíž turisticky atraktivní. Samý zákaz, samé soukromé lesy, soukromé cesty... Všude zákaz vstupu. Turistický ruch je tam tudíž soustřeďován do vymezených zón a je daleko více zaměřen právě na takový ten konzumní způsob (pivečko, dobré jídlo, veselá společnost...) Předností české krajiny je právě ta celková prostupnost a dostupnost. Bavorsko je proti tomu mrtvý skanzen. Když to přeženu, tak každý (neudržovaný) silniční příkop u nás má druhově rozmanitější flóru než bavorské pravidelně sečené louky. Važmě si toho, co tu máme, a nesnažme se slepě napodobovat cizí vzory. Vždyť Západoevropané sem jezdí právě proto, že doma si to už zničili (přecivilizovali) a udělali si z toho ten skanzen.

                              "Podporovat ekonomické aktivity v malých obcích" je možná fráze do politického programu, ale do DOBRÉHO politického programu. Zvláště pokud by se některé straně podařilo takovou "frázi" naplňovat v praxi, budu jejím voličem.

                              Peníze nejsou všechno. Pokud budeme na vše hledět jen přes ně, tak se samozřejmě každému vesničanovi dnes vyplatí prodat svou chalupu nějakému Pražákovi na rekreaci a přestěhovat se do města. Tohle bych ale rozhodně nenazval zdravým vývojem.

                              V trochu jiné podobě se toto "podařilo" už ve většině zemí Jižní Ameriky. Výsledkem jsou obrovská slumová chudinská předměstí velkoměst. Tak přesně tomuhle by ta "podpora ekonomických aktivit v malých obcích" zabránit.

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                             

                        Souhlasim s Matyxem, přestože se spíš řadim k Jurimírowi (takže wlastně budu reagowat spíš na něj).
                        Říkáš, že wíc hospůdek nepořebujeme, že to takhle stačí. To je přeci dneska už wěc nabídky a poptáwky.
                        We finále to může pomoct paradoxně i nám tulákum. Wyznawači masowého turismu se stáhnou tam, kde maji potřebné zázemí (hospůdky, kempy, odpočíwadla, wydlážděný cesty, odpadkowé koše), a nebudou nám špinit a dewastowat naše lesy.
                        Naprosto chápu, jestli Tě zasáhlo, pokud se z nějakého Twého oblíbeného místečka začíná stáwat "oblíbená turistická destinace". Taky mám "swoje" místa, kde by mi to hoooodně wadilo. ...ale celkowě si myslim, že je wěc prospěšná i pro nás.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.03.2007
                        Autor: Rigger
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                               

                          Kdyz clovek chce, tak se masove turistice vyhne....:-)I po cechach se da oulat aniz bys potkaval davy turistu. To, ze atraktivni mista budou plna turistu, tomu se clovek nevyhne a tak to je vsude. Patrej k tomu ty stanky, kempy, pivo... Tohle je delane pro lidi, co sednou do auta, prijedou az pred branu, kouknou na neco, co videli v prospektech, daj parek a jedou domu. Dobre jim tak. Ale mi si pak muzeme uzivat volnosti mezi temahle "turistickejma" destinacema.
                          A sakra...co by to bylo za turistiku a cykloturistiku bez hospod:-)))

                          [ Zpět ]
                          Datum: 02.03.2007
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                             

                        Masový turismus je (jako mnohé z našeho konzumního života) dočasnou záležitostí. Někdo někde objeví zajímavé místo a začne na tom vydělávat tím, že tam začne vozit davy turistů. V místě se začne budovat turistická infrastruktura, která přitáhne další turisty. Tím vším ztratí dané místo svůj svéráz a atraktivitu a navštívit takové místo se stane už jen "povinností", aby se tím člověk mohl pochlubit mezi známými a ukázat, že na to taky má. Lační turisté zatouží po dalších místech, která ještě nejsou zaplavena jinými turisty. A proces se opakuje. Když to shrnu, tak se daná atraktivní lokalita "spotřebuje" a zničí a hledá se další. Týká se to jak městské turistiky (vylidnění a skanzenizace centra Prahy, Benátek a dalších měst), pobytů u moře (přecpané a špinavé pláže), tak i zájezdů do panenské přírody, která pak záhy přestává být panenskou.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 02.03.2007
                        Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                               

                          Souhlasím. Recept se nazýwá "udržitelný rozwoj". Četl jsem před pár lety o jakémsi projektu pro Šumawu. Newím, w jakém je to teď stádiu, ale docela se mi to líbilo. Myslím, že si u nás tahle fakta lidé kupodiwu začínají uwědomowat. Wědí, že nejwětší dewizou pro takowá místa je práwě jejich atmosféra, a tu se budou snažit udržet, podpořit, ale ne zničit.
                          Např. práwě krásné jihočeské wesničky. Chátrají, lidé se stěhují do měst. Turistika může pomoci wesničkám wdechout znowu žiwot (a peníze), pomoci zachowat kulturu, architekturu i přírodu. Samozřejmě se musí postupowat moudře a uwědoměle. Turistickou infrastrukturu rozložit po wětší ploše (nikoli zřídit jeden megakomplex)

                          [ Zpět ]
                          Datum: 02.03.2007
                          Autor: Rigger
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                 

                            Ty jihočeské vesničky turismus nezachrání. Bude z nich skanzen. O svůj vlastní život už většinou dávno přišly. Peníze z turistiky nejsou všechno. Autentickou atmosféru si za peníze koupit nelze.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 02.03.2007
                            Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Rozhodně nejsem přehnanej optimista, ale takhle černě bych to wážně newiděl :-)
                              A i kdybych na něj přistoupil, tak je podle mě lepší skanzen než ruiny, ale možná se pletu.
                              Na to by měl odpowědět skutečně někdo, kdo w takowé oblasti žije, nejlépe, proběhl-li tam pokus o tento způsob "ožiwení".

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: Rigger
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Nojo, skanzeny - to je hnusná, zbytečná komerce. Něco jako středověký hrady, který taky o svůj život přišly, teď jen hyzdí krajinu, fuj !

                              Teda Medvěde, mít tvůj pohled na společnost a budoucnost, to bych asi vzal provaz a šel se zastřelit do rybníka.
                              :)))

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: PepikW
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              taky myslím, že pro některé objekty existují v dnešní době pouze dvě možnosti: buď se z nich stane skanzen/muzeum nebo spadnou. Bohužel velkoprovozy jsou ekonomicky výhodnější a tendence ke kumulaci výroby jsou už odpradávna (nejdřív dělali všichni všechno, pak se objevili na jednu činnost specializovaní jedinci - řemeslníci, pak se začali sdružovat do manufaktur, pak přišla pásová výroba a továrny, teď je trend, že jednoduché masové zboží se vyrábí v Číně atd. je to pořád stejný trend už po staletí. Takže jediný způsob, jak zachovat tradiční řemesla a výrobu je udělat z toho skanzen, který budou dotovat ti turisti (jinak si to na sebe nevydělá).

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: PavelŠ
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Myslím, že je zachrání aby alespoň nezmizely z mapy.
                              Občas navštívím Fukov abych poslal chemický pozdrav městu Berlínu a pak se tam courám po hřbitově, protože místo vsi jsou pole (vesnice byla srovnána se zemí v 50letech).
                              A pak si uvědomuji, že nebýt chalupářů a turistů, takových zmizelých vesnic by mohlo být daleko víc. Když se podívám do svého nejbližšího okolí, vím minimálně o 5 obcích, kde je počet stálých rodin spočitatelný na prstech jedné ruky.
                              Taky mě irituje, když projíždím davy turistů v okolí Jetřichovic, ale mám pocit, že je to pro ty vesnice poslední šance. Pak zbyde jen ten zarůstající hřibov.

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: petrp
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                 

                            Je to v takovém stadiu, že Šumava je těsně před ekologickou a následně společenskou katastrofou a to díky Vám udržitelnýmrozvojářům. Za pár let nebude na Šumavě normální les.

                            Za socialismu k žádnýmu rozvoji nedocházelo a příroda byla těžce poškozována, teď, když rozvoj nastal, tak je vše v přírodě podstatně lepší. To samé platí o jihočeských vesničkách, rok od roku se zlepšují. Jedině rozvoj kapitalismu, neviditelná ruka trhu a pevná vlastnická práva mohou přírodu skutečně ochránit.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 02.03.2007
                            Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Rozvoj kapitalismu a neviditelná ruka trhu přírodu sama od sebe nezachrání. Jde o to, že třeba drobná příroda nikoho nezajímá a když v rámci výstavby kapitalismu zničím jediné české naleziště pydláka povidlového, nikomu to nebude vadit, je to jen blbý motýl a chránit ho je ekologický terorismus.

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: petrp
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Asi máš pravdu...
                              Ale s tím kapitalismem trochu opatrně. Aby to zde nedopadlo jako např. v Austrálii, kde jsou skoro všechny louky a jiné pozemky za vysokým plotem nebo neprůhlednou ohradou. To samé s lesy. Zatím se zde oficiálně nesmí prodávat pozemky, lesy a ani pole cizincům. Až to ale povolí, tak se také jednou může stát, že si vyjedeme do lesa a ten bude pěkně oplocený se zákazem vstupu a pěkným nápisem "Private Property" a vice versa...
                              Pak nám cyklistům nezbude než se rozčilovat na přeplněných cyklostezkách, kteréžto jako jediné budou řešením ;-)

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: Jarda
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                   

                              Máš pravdu - neviditelná ruka trhu je to pravé - obzvlášt´v ekologii:-)))))))
                              U nás jsme měli krásný zatopený lom , kde se točilo i pár nočních scén do Nesmrtelné tety. Komunisti již asi před 30-ti lety usoudili, že těžit tady dál nemá smysl, že kvalita kamene je již příliš nízká. Lom zatopili a za pár let to zarostlo stromy a byla to prostě nádhera.(o čem svědčí i chut´filmařů tu natáčet pohádku). Pak přišla tvoje neviditelná ruka trhu, němec koupil lom a začal těžit dál. Na podřadný dlažky někde v reichu prý kamen ještě stačí....A jak to tam vypadá dnes????Katastrofa, naprostá devastace všeho, nejen přírody. Ty neviditelná ruko trhu....Dneska by tam mohli tak točit "Návštěvníky II" aneb české země po jaderné válce!:-(((((((( Věřím, že se najde mnoho těch, kdo s tou tvojí neviditelnou rukou trhu mají podobnou zkušenost přímo ve svém okolí, stejně jako já....Ono i ta dálnice, která má vést přes Česká Ráj, je taky taková splodina neviditelné ruky trhu... aut všude jak nasr.... a tak je potřeba ještě víc dálnic a proč je nevést rovnou středem chráněné oblasti. Na německé straně se to takhle nepostaví ale u nás... u nás máme tu tvoji neviditelnou ruku trhu:-(((((((

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: Martis
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                     

                                Zrovna včera mi vyprávěl syn, jak v rámci nějaké extrémního nočního pochodu potřebovali překonat oplocenou dálnici D11 a dlouho hledali až nakonec našli klaustrofobický propustek zaplněný bahnem, kterým prošli na druhou stranu. (Jsem radši, než kdybych měl slyšet, jak dálnici přebíhali)
                                A tak jsem si uvědomil, že zvířata jsou zbavena možnosti migrovat. Nejsem přírodovědec, ale možná to má na jejich populaci nějaký vliv.

                                [ Zpět ]
                                Datum: 02.03.2007
                                Autor: petrp
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                     

                                A proč sis ten lom nekoupil Ty, když se Ti tak líbil?

                                Anebo co jako navrhuješ, že by se mělo jiného dělat?
                                Nejde tady vůbec o tzv. ekologii (šarlatánskou pavědu živící haldy profesorů a intelektuálů) a její „boj za životní prostředí“, ale jde o seriózní analýzu toho, jaký skutečný vliv má ekonomický růst na různé aspekty životního prostředí a jaké společenské instituce jsou nejlepší zárukou udržení rovnovážné interakce člověka a přírody.
                                A já tvrdím, že nejlepší institucí k udržení té interakce je kapitalismus, neviditelná ruka trhu a pevné zakotvení vlastnických práv.
                                Nic lepšího nevymyslíš.

                                [ Zpět ]
                                Datum: 02.03.2007
                                Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                       

                                  A proč mnozí Pražané řvali jak pominutí, když na Karlově mostě chtěla fa Versace udělat mejdan a řádně to chtěla zaplatit? Netušil jsem, co je v Praze odpůrců neviditelné ruky trhu. Ještě ke všemu ten starej most není ani moc použitelný pro normální chod města když se tam nedá jezdit auty ani tramvají.

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 02.03.2007
                                  Autor: petrp
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    A co jako:o))) My vidláci, kdyby ten most byl náš, bychom chvíli dělali okolky, že to jako nejde, protože máme lepší nabídky od Hugo Bosee a jak by Versáži zvedli cenu byl by buzines .

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirekbik)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Protože v Praze existuje naprosto neuvěřitelně silné zastoupení alternativy ekoteroristů, a říká se jim památkáři. A výsledky jejich snažení myslím známe z praxe, stejně jako u těch ekoteroristů.
                                    Souhlasím s Mirekbikem, jen bych dodal to, že je třeba rozumně a rozvážně určit, do jaké míry je možné novými vlastníky měnit (nebo nechat chátrat) jejich současný majetek, pokud je jeho zachování v zájmu státu a společnosti. Lomu se to netýká, Karlova mostu ano. A propo, největší procento vzácných nemovitostí, které v posledních desítkách let spadly a zmizely ze světa, padlo právě kvůli památkářům. Paradoxní, ale je to tak, prostě ty objekty zatěžují takovou byrokracií a nemají sebemenší flexibilitu ohledně možné dobové rekonstrukce tak, aby byla budova po rekonstrukci i použitelná, že to lidé raději nechají spadnout a mají klid.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Pro MirkaBik: Vzdávám to, s Hugo Bossem jsi mě dostal :)

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: petrp
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro Matyxe

                                         

                                    Památkáři mnohonásobně víc objektů zachránili než nechali zpustnout. Je pravda, že je to neuvěřitelná byrokracie, ale alternativou už je jen absence kontroly, což by bylo smrtící. Praha je obdivována turisty právě proto, že památkáři nedovolili stovky a možná tisíce necitlivých stavebních zásahů. Existuje dokonce sbírka nápadů, které bohudík neprošly přes památkáře. To je opravdu chuťovka. Z těsně poválečné doby třeba návrh Josefa Gočára na dostavbu Staroměstské radnice a spousta dalších. Z okolí svého bydliště můžu uvést záchranu kostelíka sv. Pankráce, který měl být v šedesátých letech zbourán v souvislosti se zahájením výstavby pražského metra.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Dá se na tom mostě chodit. Ale chození už asi ve Tvém vidění nepatří do městských činností?

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: DanSed
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro Petra P.

                                         

                                    Chápu, jak jsi to myslel. Ale Karlův most je kulturní památka a jako taková je veřejným statkem. Až si budou pro změnu nějací zahraniční zazobanci udělat nějakou diskotéku v katedrále sv. Víta, taky jim to za nějaký ten bakšiš umožníme? Jako by nestačilo, jak tento chrám znesvěcuje samotná katolická církev vybíráním vstupného.

                                    Co se týče odpůrců neviditelné ruky trhu - je v Praze poměrně specifická situace. Hodně polarizovaná. Zastánci neviditelné ruky trhu tu už druhé desetiletí ovládají všechny místní radnice. Proto jsou (menšinoví) odpůrci této strany v Praze poměrně radikální.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro Mirkabika

                                         

                                    Podle Tvého přístupu bychom měli dražit využití Pravčické brány pro happeningy, na louce proti Karlštejnu vybudovat Aquapark, udělat okruh pro Formuli 1 Lednicko-Valtickým areálem, závodiště pro vodní skútry na novomlýnských nádržích, bungee jumping z kokořínských pokliček, moderní areál sjezdovek na Boubíně, v Koněpruských jeskyních exkluzivní meeting rooms a na hambáče budeme chodit do mekáče na dno Macochy? Tohle všechno už by tu bylo, kdyby vše ovládala jen ta Tvá pazoura trhu. V jednom kuse musí dostávat přes prsty, aby vše nezdevastovala.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: DanSed
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Reaguji na Medvěda 21:53
                                    Alternativou nemusí být absence kontroly (jdeš ode zdi ke zdi), ale třeba jen použití těch malých šedivých buněk.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: PepikW
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro PepikaW

                                         

                                    Tak se nakonec shodneme. Absence kontroly by byla smrtící. Takže památkáři ano, ale inteligentnější a pružnější výkon jejich poslání. Tím slovem "pružnější" ale nemyslím korupci.

                                    Jejich byrokratické počínání je dáno nedostatkem finančních prostředků na údržbu památkově chráněných objektů. Ten je způsoben tlakem "neviditelné ruky trhu" na snižování daní a vůbec míry přerozdělování. Takže by si liberálně smýšlející osoby neměly stěžovat na situaci, kterou pomáhají vytvářet.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 02.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Medvěde, Medvěde, chceš se shodnout ale hned do toho "podsuneš" zmínku o korupci. ještě vraždu a znásilnění a máš to komplet :)))
                                    A že by arogance a tupost úředníků byla nepřímo (v matematickém smyslu) úměrná finančním zdrojům ?!
                                    Zase jsi mě pobavil. Podobně jako s těmi "pařáty" volného trhu. Já mám zafixováno, že pařáty maj zlí američtí militantní a imperialističtí Jestřábi. Na tohle mi sedí víc nitky, co vedou od toho tlustýho buržuy v cilindru, co sedí na Wall Streetu. Jednou vedou přes Vatikán do Číhoště, jindy přes Německo a Brno do Přerova a nebo přes Holandsko k Landštejnu.
                                    Dávám si na tohle téma značku "medvídka". Čus.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 03.03.2007
                                    Autor: PepikW
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro Medvěda a PepikaW

                                         

                                    Musím souhlasit s Pepíkemw ! Tady není třeba mluvit o nějaké korupci, ta by existovala i nyní. Potíž je s rigidním přístupem k současným normám a poučkám ze strany památkářů.
                                    Pro tvou informaci, Medvěde, památkáři skutečně nechali více budov spadnout, než zachránili. Ty to v Praze nevidíš, protože tady jsou skutečně děsně aktivní, ale především je tady většina památkově chráněných objektů ve vlastnictví státu či městských úřadů. Samozřejmě se jedná o ty nejvzácnější památky a za to našim památkářům můžeme být vděčni. To, že nedokázali zabránit stavbě tančícího domu a přetvoření Václavského náměstí na takový malý jarmark v historickém centru jim nelze vyčítat, tam zasáhla vůle zeshora (o těchto kauzách vím takřka vše, ale raději se mě neptej jak).
                                    A dokonce jim nemám za zlé ani ty hrady a zámky, tam to bylo přesně jak říkáš ty ... prostě na to stát neměl peníze. Posledních pár let se to již lepší a mnoho těchto památek se po celé ČR začíná rekonstruovat.
                                    Ale to co památkářům vyčítám je v oblasti budov soukromě vlastněných (restituce, privatizace, prodej nemovitostí obcemi). Po celé ČR jsou tisíce, ne-li desítky tisíc budov, které jsou památkově chráněny. A teď přichází to nejhorší. Nikdo nechce být vlastníkem nemovitosti, která nemůže užívat/obývat. A zároveň to není budova, která by se otevírala pro vstup veřejnosti. To je asi logické. Její další prodej je též problematický, protože je takto zatížená. Jde o staročeské usedlosti, statky, měšťanské domy atd. atd. atd.
                                    Takže existovalo a existuje strašně moc případů, kdy soukromý vlastník příjde s návrhem dobové rekonstrukce budovy tak, že by její vnější podoba byla identická s tou v době jejího postavení, ale vnitřek by se předělal tak, aby byl obyvatelný/použitelný. Bavíme se o věcech jako je kanalizace, elektřina (mnoho těchto budov elektřinu nemá, nebo má ještě 110V elektronistalaci, do které 220V nepustíš, tím bys založil požár.), vodovod, vcelku prostě inženýrské sítě. Další častou věcí je třeba předělání podkroví na obytnou/užitnou prostoru, existující stropy jsou často dimenzovány pouze na sušení a uložení sena/slámy. A opravdu bych mohl pokračovat s dlouhým seznamem úprav interiéru, který by vlastníkovi budovy umožnil ji užívat/obývat, a přitom by tento vlastník byl ochoten investovat nemalé prostředky do zachování externí podoby dle požadavků památkářů. Ti však svým rigidním přístupem takřka vždy vyžadují i dobovou rekonstrukci interiéru (do kterého ale stejně nemá přístup nikdo jiný, než vlastník, takže proč ???) a tím donutí vlastníka k jednoduchému kroku .... stagnaci. Nikomu se nechce investovat do něčeho, na co se pak může jezdit leda tak dívat. Lidé chtějí bydlet. Takže vlastník čeká a čeká, budova chátrá, a v drtivé většině případů se dostane do stavu, kdy je třeba provést její demolici, protože začíná být pro okolí nebezpečná (padající zdi, střechy atd.).
                                    A pak tam nový vlastník zvesela postaví klasickou "krabici" či modelový rodinný domek a všichni vesele žijí dál.
                                    Tak už chápeš, o čem mluvím ? Jen v pěti malých obcích dál za Újezdem nad Černými lesy jsme takto za posledních 15 let přišli o 34 dobových budov, byly to nádherné statky a usedlosti z druhé poloviny osmnáctého století. Dnes jsou tam vily s bazény, autosalony, řadové rodinné domky, nebo ještě ruiny.
                                    Tak teď už chápeš, kde bych chtěl, aby památkáři změnili přístup ? Na údržbu všech těchto budov nemá stát peníze ani náhodou. Takže se prostě musí památkáři naučit vycházet lidem vstříc, jinak za pár desítek let nenajdeš v ČR jedinou zachovalou vesničku či statek.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 03.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Pro Matyxe

                                         

                                    Chápu, co popisuješ, ale tohle chátrání nemůžeš připsat na vrub památkářům. Nejsou to oni, kdo rozhodli, že památka zchátrá. To rozhodnutí je na vlastníkovi objektu. Je to jeho forma protestu proti víceméně oprávněným požadavkům památkářů: "Když vy takhle, tak já vám ukážu!"

                                    Myslím, že chyba je v jejich vzájemné komunikaci. Nebo si myslíš, že je správné, aby památkáři kývli na každý projekt přestavby, který ponechá jen vnější obvodové zdivo jako kulisu pro oko a uvnitř postaví supermoderní objekt s využitím posledních výkřiků techniky? Tady u investorů prostě chybí ochota ke kompromisům. Určitě památkáři nikomu neříkají:"Nesmíte s tím vůbec nic udělat". Je tu pouze neochota majitelů podřídit se společenskému zájmu na zachování historické hodnoty objektu.

                                    Věřím, že by bylo třeba více ústupků na obou stranách. Mám pocit, že by mohl stát v případě prosazení svých představ investorovi přiznat nějakou dotaci jako kompenzaci zvýšených nákladů na rekonstrukci a určitých překážek v užívání objektu.

                                    Na to Václavské náměstí nemám žádný silný názor – vnímám to prostě jako součást širšího procesu, který přetváří celé centrum Prahy na jeden obrovský jarmark v historických kulisách. Pokud víš nějaké podrobnosti, klidně mi je napiš. Rád se nechám poučit.

                                    Jiná otázka je stavba "Tančícího domu". To je skutečně obrovské selhání památkářů, a kdyby bylo po mém, tak se ještě dnes odpoledne začne bourat. Takováhle stavba se hodí možná někam na Jižní Město nebo na jiné sídliště, ale na Jiráskově náměstí nemá co dělat.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 03.03.2007
                                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                       

                                  To je velmi zajímavý argument - proč sis ho nekoupil Ty...? Na všechno koukat jen přes peníze a soukromé vlastnictví. Znáš definici soukromého vlastnictví? Je definováno negativně: Soukromé vlastnictví je "vyloučení ostatních osob z používání určité věci".

                                  Skrývá to v sobě obrovské nebezpečí, pokud nebude soukromé vlastnictví omezeno povinností se o danou věc starat a nedopustit její zničení. Jenže na tohle ultraliberálové neslyší. Skupují věci, které nepotřebují a nepoužívají, pouze spekulativně za účelem tvorby zisku a tím brání těm, kteří by věc potřebovali, v jejím nabytí a používání. Nezřídka je ze spekulativních důvodů i zničí.

                                  Neznám větší nebezpečí pro historické památky a přírodu, než je "neviditelná ruka trhu". Nic horšího nevymyslíš.

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 02.03.2007
                                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: Pro Medvěda a Jurimíra

                                         

                                    Ne každé soukromé vlastnictví je vyloučení ostatních osob. Třeba lesy, občas cesty, které majitel musí udržovat a jiní je devastují, nájemní byty s nájemníky... Tak černobílé to fakt není.

                                    Dost často přemýšlím nad tím, že třeba pozemky, lesy, zásoby nerostných surovin, zemědělská půda, památky apod. by měly být vyjmuty z institutu soukromého vlastnictví, to nemůže být osobní majetek, ten maximálně může být pronajat, třeba bezplatně nebo i placeně, pokud se o něj stará v souladu s odpovědností za svěřený prostor. Je to samozřejmě v současné politické situaci neúnosné a neprosaditelné, ale podle mě správné. Tady by stát jako regulátor (a jediný vlastník) - a bez přerozdělování - mohl sehrát velmi pozitivní roli. Kolik pozemků teď leží ze spekulativních důvodů ladem a zarůstá úhorem, nikdo se o ně nestará, plevel zamořuje okolí, o vzhlednosti nemluvě (sám nějaké takové mám a kdyby nade mnou byl bič vypovězení nájmu, asi bych se o pozemky staral lépe nebo je uvolnil jinému, ale sám také trpím podobnými okolními pozemky). Kolik památek chátrá a okolo bezmocně chodí lidé, kteří mají peníze i chuť takovou památku zvelebit.
                                    Já vím, liberálové namítnou, že je to prostor pro korupci, omezování soukromého vlastnictví apod, ale je to i prostor pro občanská sdružení. Jistě, ale institut soukromého vlastnictví je zejména u pozemků a památek velmi pochybný.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 03.03.2007
                                    Autor: DanSed
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Pro Danseda

                                       

                                  U lesů se u nás naštěstí jedná o omezené soukromé vlastnictví. To je přesně rozdíl mězi našimi lesy a většinou bavorských. Proto pro potřeby cykloturistiky je naše krajina podstatně vhodnější než tamní.

                                  U těch nájemních domů na to mám taky trošku jiný pohled. U nás se z nájemního vztahu k bytu stává novodobé nevolnictví. Nájemník má čím dál méně práv. Už jsme s tou neviditelnou rukou trhu papežštější než papež. Například v Německu je nájemní bydlení velmi přísně regulováno a nemyslím si, že by se jednalo o nějaký totalitní nebo komunistický režim. Oni prostě vědí, kde končí svoboda pronajímatele a začíná svoboda nájemce.

                                  Ze soukromého držení by měly být vyjmuty všechny věci, kterých není dost pro všechny, zvláště neobnovitelné zdroje.

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 03.03.2007
                                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                • Re: mirekbik

                                       

                                  Tobě se to opravdu trochu v té hlavě motá a zvláštně hýbe....Nezlob se na mě, ale to jsem povinnen si koupit všechno to, co se mi u nás líbí, pokud to chci používat společně s ostatními a těm ostaním to pak pronajímat za poplatek, nebo co ???...např. koupit krasný starý zatopený lom a vybírat tam vstupné???? Pokud se budu chtít jet projet na Šumvau či do jižních Čech, mám si tam koupit kus lesa a chalupu???? Ty tvoje argumetny zní jak přednáška sjezdu ultrapravice....:-) Opravdu.....u tebe už není co řešit. Ani se mi nechce na takové názory reagovat, ale nevím, kam chodíš na tyhle myšlenky, mohl bys nám říci nějaký srovnatelný přístup podobný tvému v zahraničí???? Já všude vidím snahu ochránit to poslední, co nám zde ještě z té nádherné božské přírody zbývá. Jdi se ráno podívat na východ slunce, stuj uprostřed probouzející se přírody a pak si představ, že by místo toho všeho byla jen hluboká tma, jak bys v tom dlouho asi přežil???....Já vím, ty jsi neviditelný...V důsledku stejných názorů, jako máš ty, je devastován Amazonský prales, díky němuž ty můžeš ještě dýchat aspoň nějaký vzduch na této planetě. Nebo máš snad doma zásobu plnynových masek či někde tam nahoře zakoupeno kus atmosféry k soukromé potřebě, až dojdou společné zásoby, jichž jseš takovým odpůrcem?????Podobný přístup je vidět a znám ze severní Ameriky a....příroda už začíná všem takovým oplácet stejnou mincí...bohužel to často odnesou ti zcela nevinní, zatímco ti, co za to skutečně mohou, se skrývají za populistickými hesly tvého ražení:-(((((( My přírodu nepotřebujeme chránit, my si ji když tak naklonujeme! Cha,cha.cha.....

                                  [ Zpět ]
                                  Datum: 06.03.2007
                                  Autor: Martis
                                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                                  • Re: mirekbik

                                         

                                    Moc ho neprovokuj, nebo si to slunko koupí a nechá si ho vycházet jen u sebe doma na zahradě.

                                    [ Zpět ]
                                    Datum: 06.03.2007
                                    Autor: PavelŠ
                                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Mirku,

                                   

                              rozhodně nemám pocit, že by za dílčími úspěchy v ochraně přírody byla neviditelná ruka trhu, ale spíše nerovný boj občanských sdružení proti drancování přírody neviditelnou rukou trhu. Snad i kultivace veřejného mínění pomalu ale jistě postupuje ve prospěch vážení si přírody nejen jako zdroje surovin. Pak své sehrály regulace, kdyby těch nebylo, je třeba Šumava již zcela poničená novou zástavbou rekreačního průmyslu stejně jako jiné kouty naší země. A i přes ty regulace je zástavba tímto druhem nemovitostí až příliš silná.

                              [ Zpět ]
                              Datum: 02.03.2007
                              Autor: DanSed
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Cyklo a jiná turistika v ČR

         

    No to jste se tu zase rozepsali:-)) To ani nejde prostudovat. Myslím, že jsou tu dva tábory diskutujících, jeden zastánci rozvoje komerční turistiky, s podporou infrastruktury a druhý, který sází více na osobní prožitky bez investiční podpory. Nemyslím si, že podpora turistiky nutně povede k jejímu útlumu, jak tu kdosi tvrdil, protože lidé nebudou mít šanci jezdit jinam, tak se spokojí i s těmi přelidněnými lokalitami. Problém spatřuji v tom, že se investuje do zjednodušení přístupu k opravdu cenným lokalitám a tím se zatěžují mnohonásobně větším provozem i líných lidí. Jsem zastáncem názoru, že skutečně hodnotné lokality by měly mít nulovou investiční podporu pro zpřístupnění, aby se do těchto lokalit dostávali pouze ti, kteří jsou pro to ochotni vyvinout potřebné úsilí, prožít nepohodlí a fyzicky se vyčerpat. Tím zůstane možnost pro každého, kdo má skutečný zájem, se na ta místa podívat, aniž by musel rozhrnovat davy takyturistů. A díky obtížnému přístupu bude ekologická zátěž způsobená masovostí výrazně nižší. Méně hodnotné lokality (z hlediska jejich přírodní jedinečnosti) ať jsou klidně vystaveny působení trhu, devastovány investicemi do infrastruktury a následnou invazí otylých turistů.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2007
    Autor: DanSed
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklo a jiná turistika v ČR

           

      Hezký! Má to bohužel ale jednu vadu - zdaleka ne všechny skutečně hodnotné lokality se nacházejí v nepřístupném terénu. Takže jejich komerční využití (tedy zničení) je neodvratné.

      Jedno takové zvěrstvo se v poslední době naštěstí podařilo odvrátit v oblasti České Kanady poblíž staroslavného hradu Landštejna, kde holandští investoři chtěli postavit nějaký neuvěřitelně necitlivý masově turistický lunapark. Neviditelná ruka trhu naštěstí dostala přes prsty - tedy přes pařáty.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.03.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • To nemá cenu!

         

    Tak se tu zase rozjela diskuze... ten závěr se už zvrhává v komedii, snad nějaký scénář o Kocourkově? Řeč tady byla o podmínkách pro cykloturistiku. Je jasné, že vesnice na venkově nezachrání žádné místní manufaktury (nikdo z těch, co proto horují se k tomu nijak konkrétně nevyjádřili a odvádějí pozornost povídáním o Gočárovi, Tančícím domu...), peníze do rozpočtu přivede podpora cestovního ruchu, v našem případě stavba cyklostezek. Bloumači a odmítači civilizace ať si jdou bloumat kamsi, ti těm lidem ve vesnicích kromě keců nic nedají. Ale zamontovat do debaty i slumizaci jihoamerických měst, to už je fakt moc.A ještě pro Medvěda: Tobě se nelíbí Bavorsko, je moc učesané... Tak se jeď podívat do Jeseníků, do Starého Města či dále do Kunčiny. Srovnej si ten humus kolem baráků, tu neuvěřitelnou odpudivost těch neskanzenovitých shluků, pokochej se bohatou flórou v příkopech (zavalených odpadky). Pokud se Ti tohle líbí, tak si tam jdi bydlet a zkus tam vydělat nějakou zlatku a pak nám zase napiš. Tvoje názory jsou fakt neskutečný.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.03.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: To nemá cenu!

           

      Pokud odmítnu jeden extrém, neznamená to, že jsem zastáncem extrému opačného. Pokud mi připadá Bavorsko moc učesané, neznamená to, že toužím žít na smetišti. Neskutečné nejsou moje názory, ale to, jak si je vykládáš. :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 03.03.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: To nemá cenu!

             

        Jenže Ty to učesané Bavorsko komentuješ právě ze smetiště, takže to působí poněkud zvláštně. Na co přiznat, že to někde je hezký, ne? Vlastně ne, ty milióny turistů, co jezdí do Tyrol, do Bavorska, kde je čistý vzduch a pěkná krajina bez komínů a s čističkama vod a domy, co tam udržují z generace po generaci (blbci rakouský, oni neví, že si zaskanzenovali vesnici!), to jsou všechno krátozrací konzumenti... Ty jsi fakt exot.Tak hurá na Temelín!Založ si prosím tě někde nějaký blog, něco jako D-Fens,to mi připadá pro Tebe lepší.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (jeník)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: To nemá cenu!

               

          Ano, někdy určitá místa naší republiky smetiště skutečně připomínají. Na druhou stranu mi připadá snazší uklidit to naše smetiště než z překultivované a v podstatě sterilní bavorské krajiny učinit krajinu skutečně přírodní.

          Skončeme tedy tuto asi už neplodnou vzájemnou diskusi konstatováním, že každý z nás má jiné preference. Možná jsem v Tvých očích exot (asi nebudeš jediný, kdo mě takto vnímá), ale neznamená to, že bych nutně musel přijmout Tvůj pohled.

          Útok na Temelín nepatří do mého repertoáru - to sis ke mně přimyslel jen ve své fantazii. D-Fens mi nevyhovuje svým zaměřením ani tónem a obsahem příspěvků. A co je či není pro mě lepší, s dovolením posoudím sám.

          [ Zpět ]
          Datum: 05.03.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

295 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024