reklama

nové kliky

Vlastním horáka Apache Tanka Tate model 2002 a jak už to u Apache bývá poměrně solidní rám,kvalitní ráfky Mavic,průměrná přehazovačka Alivio a podprůměrné kliky a přesmykač Acera.Buhužel kliky odešly já bych potřeboval poradit jaké koupit.Nechce se mi do takto průměrné výbavy investovat vysokou čásku,ale jezdím dost(letos 3300km).Uvažoval jsem koupit kliky Alivio,ale mají jenom 42 zubů.Jsou ty dva zuby při jízdě až tak znát,nebo mi poraďte něco jiného,ale rád bych nechal součastný zapouzdřený střed,který je zatím v pohodě.Díky

[ Zpět ]
Datum: 06.10.2006
Autor: Páťa
  • Re: nové kliky

         

    Nevím co chceš slyšet?Kliky Alivio zase tak špatné nejsou a vzhledem k ostatnímu vybavení plně postačí-jediné kliky se 44mi zuby jsou pak tzv. mimosadové SH-M 440,určené pro 9ti kola,ale lze je použít i pro 8mi kolečka.Rozdíl v zubech bych neviděl zase až tak zásadní,zejm. pokud ti to doposud vyhovovalo.Osa-to je otázka,někdy není nutná výměna,někdy ano-to se fakt nedá říct.Ani tabulkové předpisy SH nesedí,záleží na typu rámu a typu přesmyku-TOP SWINGy vyžadují delší osy nežli TOP PULLy.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: nové kliky

           

      Díky za odpověď,potvrdil jste mi to co jsem si myslel.Ještě byste mi mohl poradit jaký přesmykač.Stávající(acera) měl poměrně brzo značnou vůli v nýtech.dík

      [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2006
      Autor: Páťa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: nové kliky

         

    Ohledne tech klik, kdyz si vemes k ruce kalkulacku tak velmi rychle zjistis, ze rozdil prevodniku 42-44 zubu ma mnohem mensi vliv nez rozdil, ktery by byl pripadne zpusoben zmenou pastorku na kazete z 12 na 13 zubu. Rekl bych, ze to ani nepoznas.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2006
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: nové kliky

           

      To mqt:jsou věci,které neuvádím,protože předpokládám,že jsou samozřejmé pro lidi co trochu jezdí-ale pravda je,že to není vždy tak samozřejmé.Jsou lidi,že jim není možné vysvětlit,že nebudou používat všechny převodníky ke všem pastorkům jak je napadne,pojem křížení řetězu jim neříká nic a že jsou některé převody vícekrát nechápou už vůbec:-)))))Co se týká přesmyku-nejlepší poměr cena výkon je staré Alivio-FD-MC 17,dnes už není tuším jako Alivio,ale to označení je přesné-leží přede mnou.Je to právě starý typ označovaný TOP PULL-čili má horní objímku-tady je uni pro prům. 34.9 nebo 31.8 a má výhodu,že ho lze použít jak pro horní tak i pro dolní tah.Vlastně pamětníci vědí,že tak kdysi vypadal STX,ale bez té univerzality-teď je tuším v katalogu veden jako "mimosadový".Cena je nějak do 450Kč.Nové Alivio nejen hrozně vypadá,ale i ta konstrukce je diskutabilní-nevím že se těch TOP SWINGŮ u SH tak drží.No a pak už jedině DEORE,ale opět v provedení s horní objímkou-dělají i jiné.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.10.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: nové kliky

             

        Co se týká převodů, tak asi cyba bude u výrobců nebo spíše prodejcu. Ti inzerují, že dané kolo ná 21,24 nebo 27 převodů. A začátečník je pak používá než mu to někdo vysvětlí.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.10.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Navara.)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: nové kliky

               

          Ale prakticky se na to prehodit da, minimalne treba pri "ustajeni". Kdyz neberu v potaz stejny pomer u ruznych kombinaci tak vylozene lez to neni, jen proste marketing.

          [ Zpět ]
          Datum: 07.10.2006
          Autor: wewerka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: nové kliky

                 

            Jasně že to přehodíš, dokonce na tom můžeš i jet pokud ti nebudou vadit ty zvuky,(ale to zrovna tobě nemusím psát:))))) ) . Lež to asi opravdu není ale zavádějící určitě.

            [ Zpět ]
            Datum: 07.10.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Navara.)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: nové kliky

                   

              Dokud jsem jezdil maratony, taky jsem řadil jako prase. Důvod nebyla neznalost, ale adrenalin (člověk má víc odvahy než rozumu). Rozdíl je nejlépe vidět na životnosti řetězu. Nyní mi vydrží řetěz 2000 km, tenkrát jsem byl schopný ten samý typ zrakvit za 200 km.

              [ Zpět ]
              Datum: 07.10.2006
              Autor: Petrun
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: nové kliky

                     

                Samo-kluci co závodí to běžně vědomě jezdí,ale ví,že to odejde dříve,že to občas někde spadne nebo se to zamotá atd.Prostě to ničí vědomě a trochu víc to stojí,protože životnost všeho jde rapidně dolů.Mně by to ale utrhlo nejdřív uši a pak bikerské srdce...:-))))))))))

                [ Zpět ]
                Datum: 07.10.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: nové kliky

                     

                Zapoměl jsem na to hlavní. Před měsícem jsem dělal update zimáka (starý cross předělaný na 29" MTB). Kliky SH M-440 (ocelové převodníky=velká životnost), přesmykač SH Deore-04 (dual-pull+2 průměry)

                [ Zpět ]
                Datum: 07.10.2006
                Autor: Petrun
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: nové kliky

                       

                  Podivej se i na jine diskuze. Nektery prevodniky Shimano jsou mekci, ale je to spis kus od kusu. Lidi, co jezdi ocelove prevodniky taky netvrdi, ze by se zivotnost nejak lisila. Rovnez prevodniky treba zminovaneho Truvativu, ale treba i FSA spousta lidi dava na kvalitativni uroven Shimana. Gebhardt- taky to uz pry zdaleka neni to, co byvalo. Ach jo, moc jsem v diskuzi neporadil, co? :o)
                  Sam mam jeste puvodni Shimano XT, nesetrim ho, na tomhle kole mam pres 5 tis.km a krome trochy rachotu na stredni placce jsou zatim prevodniky OK. Babo rad :o)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 08.10.2006
                  Autor: vasek
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: nové kliky

                         

                    Beru to podle SH M-445. Ty jsou s octallink a hollowtech ale převodníky mají identické s M-440. Přehodil jsem je sice už na druhé kolo ale drží se pořád fantasticky. (lépe než předchozí hliníkové).

                    [ Zpět ]
                    Datum: 09.10.2006
                    Autor: Petrun
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: nové kliky

         

    asi bude jedno jaké pořídíš kliky, ten počet zubů není až tak rozhodující. Určitě máš vzadu jedenáctku, a tam to nepoznáš, ostatně, kdy tam zařadíš 44/11? Při průměrné kadenci 90ot/min to nejde utlačit ani z mírného kopce. Vezmi papír, tužku a spočítej si převodové poměry, rychlost jízdy na daném převodu atd. a zjistíš co vlastně potřebuješ.
    Aliviem nic nepokazíš, nebo se podívej po něčem cenově odpovídajícím, Truvativ, FSA(něco z těch levnějších), Point atd.
    Co na klikách odešlo? Čtyřhran, ozubení?

    [ Zpět ]
    Datum: 07.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Toman)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: nové kliky

           

      To Toman:předěláváš nenápadně Shimanisty na pořádný materiál :-D?

      [ Zpět ]
      Datum: 07.10.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: nové kliky

             

        trefa do černého, osobně Shimano mít nemusím vůbec, sice jsem se ( otázka ceny, např. vyhoď funkčí silniční dualy nebo horákové řazení jen pro ten pocit) nevyhnul použití dílů této firmy, na obou kolech pouze řazení. Jinak to lze s úspěchem i větší parádou řešit jinými značkami.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.10.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Toman)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: nové kliky

               

          Já blbnul už za Sachse a to mi zůstalo a teď jsem SRAM,AVID,CODA a TRUVATIV.Nemám problém-pohon jako víno:-D-nakonec Merida to neřeší jinak-já si to tam ale skládám podle svého,všechna kola jsem si stavěl a jiné to asi nebude.Teď přibudou ty MAVICy a místo BLACKa nastupuje RS-SID.Jen na to nějak není čas-přeci jen něco na tom přísloví o kovářově kobyle něco bude....:-))))

          [ Zpět ]
          Datum: 07.10.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: nové kliky

                 

            Děkuji za odpovědi.Samozřejmě křížení řetězu se vyhýbám už mnoho let,ještě z dob kola silničního.Otázka tech dvou zubů byla na těžký převod z kopce a vy jste mi na ní odpověděli.
            Ještě k mému problému(proč vlastně chci měnit kliky).
            Občas si mi stane když přehodim z malého převodníku na střední nebo naopak,přesmymač(ač má vůli) spolehlivě přehodí,ale zespoda se řetěz jako přilepí stále na původním převodníku,přehazovačka dostane náraz a řetěz se dostane zespoda mezi rám a přesmykač.Stává se to velice zřídka,ale rám to ošklivě poškrábe a ničí.Řetězy měrkou měřím a měním,ale ostatní je původní a celkem km už mám najeto dost.
            Nakonec to bude TRUVATIV nebo to ALIVIO a přesmykač hlavně z horní objímkou. Syn chtěl crosse tak jsem mu včera koupil http://www.acstar.cz/kola-doplnky-2006/acstar... za 13 tisíc se mi to zdála docela dobrá cena. Proti komponentům u mne trochu jiná káva,ale několikrát na vlastní oči(naposledy letos na Šumavě jsem se přesvědčil,že i podstatně dražší sady než je Alivio mohou totálně odejít.
            Ještě poradťe nějakou šikovnou a levnou osobu na okr.Jičín nebo Semily,která by mi to mohla udělat.Já určitý tip mám.
            Jinak si myslím,že Apache by mohl dělat vyváženější sestavy,i když jsem s kolem nakonec docela spokojenej.

            [ Zpět ]
            Datum: 08.10.2006
            Autor: Páťa
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: nové kliky

                   

              Nemáš zač.
              Ale asi nejlepší řešení je si kolo zcela poskládat sám.
              Ono to sice vyjde dráž, ale jen na první zdání. Na konfekci po ujetí určitého počtu kiláků ti začne chrastit to, tlačí tam, řidítko je třeba šiřší, nevyhovuje skladba ozubení atd. Takže v konečném součtu je výhodnější samostavba. Také když u jednoho obchodníka pořídíš téměř všechny tajly, tak se dá s cenou také něco udělat.

              [ Zpět ]
              Datum: 08.10.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Toman)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: nové kliky

           

      S tim ze 44/11 je az tak tezky prevod si troufam nesouhlasit.
      Casto na silnici jezdim na rovinkach a z mirnych kopecku, kdyz uz na 13 nestacim slapat 52/11 rychlosti 35 az 40 km/h (samozrejme s "vetrem v zadech") a nejsem nejak zvlast trenovany.

      Misto te tuzky a papiru muzu doporucit si udelat v excelu formular s grafy se vsemi prevody (prevod, silu, ujetou drahu na 1 slapnuti atd.) a je tam pak krasne videt, co ma jaky vliv, jak se kryji prevody na nekterych tacech (a kdy radeji preradit, aby se treba nekrizil retez a je videt, jestli je prevod stejny, nebo vychazi "mezi" a pod.)
      Opravdu to ma vetsi vliv vzadu, protoze jsem take touzil dopredu po 53 misto 52 (az ted jsem si dole precetl, ze se vyrabi i tacy vetsi) a v tom excelu jsem treba zjiztil, ze zatimco kdyz jsem driv nemel 11, tak jsem na 52/13 jel na jedno slapnuti tusim 8.5m (nemam to tu), na 52/11 ted jedu neco pres 10m a 53/11 prida asi jen 20cm, zatimco u lehcich prevodu jeste mene, takze opravdu to ma vetsi vliv ubrat zuby vzadu...

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2006
      Autor: VladaS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: nové kliky

             

        Tohle se už tady také mnohokrát řešilo. Já vycházím z obecně platného a odborníky doporučovaného modelu kadence kolem 90ot/min. Tvých 35-40 km na silničním kole točím převod 52/16 až 52/17. Při převodu 52/11 už to jede skoro sedmdesát, takže proto se bavím o jízdě z mírného kopce.
        Nemáš v sobě zažité správné návyky, ale nelze ti zřejmě nic vyčítat, prostě ti to takto vyhovuje. Já kdysi na kole závodil a nyní působím jako trenér cyklistiky, takže své svěřence učím tomu správnému, efektivnímu a nutnému k absolvování dlouhých závodů ( natrénovaná vyšší kadence se promítne do metabolismu, čili do čerpání energetických zdrojů, do odplavování laktátu, čili do samotných schopností jakými jsou rychlost, síla i vytrvalost a jejich kombinace, jízda na vyšší frekvenci umožňuje okamžité zrychlení, což na hrubou asi nejde roztočit atd.) Bez kadence to prostě nejde, kdo neroztočí lehký převod ten neutočí ani těžký převod a tedy nemůže konkurovat v pelotonu borcům naučeným na vyšší kadenci.
        Mládežníci smí používat omezené převody, např. 15-16 letý kadet má jen 52/16 a věř mi, že by ti ujel i z kopce.
        Takže to není jen o převodu jaký používáš ale i o nacvičené technice šlapání a jízdího projevu vůbec.
        S těmi zadními zuby souhlasím, je jasné, že jeden zub vepředu téměř nic neznamená ( čím větší pila, tím nulovější rozdíl) ale jden zub vzadu je již v nohou poznat.
        Nyní jezdím hodně hory, ale i s dětma na tréninky a na horáku mám kazetu 13-32 na klikách 22/32/42, na silničce k 52/38 mám vzadu 14-26. Vyjedu vše co stojí v cestě (kromě trialových extrémů) a v balíku s vyšvihanci nemám potíže ani z kopce.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Toman)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: nové kliky

               

          Jo, jak jsem asi psal, jsem spis "cykloturista", nikdy jsem nezavodil a jezdim takovym "kochacim stylem", takze nepotrebuju moc zrychlovat a spis mi vyhovuji tezsi prevody. Ta 17 mi ale chybi a je to tim, ze mam prehazku na starem Favoritu, kdyz jsem ted konecne nechal preplest na 11 vzadu (driv bylo jen do 13 coz mi nestacilo), tak vyslo 7-mi kolo jen 11,13,15,18,21,24,28. Nekdy, kdyz se to vyplati (tedy jedu na ten prevod dele), tak nahrazuju tu 17 pomoci 42/13, coz je asi skoro jako 16 a pak 42/15 vychazi jako 19 a doufam, ze tim moc netrapim retez ;-(, protoze ten skok mezi 15 a 18 je dost velky a jinde ty skoky uz tak nevadi ... Jinak jsem o tom nikdy nic necetl, takze samozrejme nezbyva, nez souhlasit s tim, co doporucuji odbornici...
          Jinak do beznych kopcu v krusnych horach mi take vsede staci 42/24 (nekdy i 21), ale protoze jsem liny a pak uz muc neubyva rychlost a privyva sila, tak nez jedu treba zkoumat do nemecka, tak radeji setim energii a flakam se na 30/18(21), coz je prevod jeste o neco lehci a kdyz nikam nespecham a nechci se unavit, abych pres ty kopecky jeste doslapal zpatky ;-)...

          [ Zpět ]
          Datum: 10.10.2006
          Autor: VladaS
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: nové kliky

                 

            Samozřejmě musím respektovat tvé pojetí jízdy.
            Jen chci říci, že při mírně vyšší kadenci se jezdí lépe. I moje žena léta točila pomaleji, ale postupně a pomalu přidávala na frekvenci a dneska vždy potěší její styl, žádné klování, jen nožičky pěkně kmitají, na rovině nebo do kopce.
            Také se mnou tráví hodně času ježděním po horách, letos např. cyklistuika v Kals am Grossglockner a okolí a na Zillertalu. Mimi jiné stojí za zmínku etapa z Kals na Staller Sattel, tedy z 1350 sjet do 800 a potom vyjet na sedlo staller do 2052m a zpět do Kals. Nebo na Zillertalu jsme spolu ve dvou přejeli Geiseljoch ve 2292m, začali jsme ve Fügen 500m.
            A pomáhá nám k tréninku tělocvična, běhání a horská (raději tu atraktivnější vysokohorskou)turistika. Na další sport aktivity už ostatně není čas.
            Přeji mnoho šťastných km.

            [ Zpět ]
            Datum: 10.10.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Toman)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: nové kliky

         

    Jestliže máš dobrý čtyřhran, a neporušené kliky a převodníky máš uchycené šrouby, tak proč kupovat celé kliky, když stačí vyměnit jen převodníky např. od firmy Gebhard www.gebhardt.cz a můžeš si objednat počet zubů jaký potřebuješ

    [ Zpět ]
    Datum: 08.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (ferda)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: nové kliky

           

      A už jsi viděl náhradní převodníky na Aceru?rResp. aby šly vyměnit?Oni jdou rozebrat,to ano,to je ale taky vše:-DVelký a střední jsou většinou snýtovány k sobě a pak vždy vyjdou levněji nové kliky.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Merida)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Poskytujeme finanční služby

Hledám: Poskytujeme finanční služby
dnes
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete…

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

407 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024