reklama

Jak dobře vidět při noční jizdě?

Jezdím na leháči i v noci. Má sice celkem slušné světlo, ale pořád to není ono. Narazil jsem ale na tohle:
http://www.conrad.cz/bryle-pro-nocni-videni+dp76614/
http://www.conrad.cz/bryle-pro-nocni-videni+dp91380/
Napadlo mne toto - z brýli odmontovat všechny přebytečnosti (ať nejsou moc těžké) a nechat jen holé brýle. Ty "modré" (asi infra) LED diody dát normálně dopředu na leháče (zamontovat do nějakého klasického LEDkového světla) a "osvěcovat" s nimi cestu. Těmi brýlemi se pak na to infračervené světlo "dívat" (brýle stejně tak jako tak na nose vozím). Je ale samozřejmě otázka, jestli to "osvětlení" bude výkonnější, než klasické bílé LEDky. Je ale docela možné, že ty infraledky dávají při stejném napájení větší "světelný tok" (ale v "neviditelném" spektru). No ale aby mne viděli i ostatní, tak to stejně chce dopředu bílou blikačku.
Neměl ty brýle náhodou někdo v ruce? ¨Je to vůbec k něčemu? Já osobně jsem brýle pro noční vidění používal kdysi na vojně (30 let zpátky) a bylo s tím vidět výborně.

[ Zpět ]
Datum: 03.10.2006
Autor: Jihra
  • Re: Jak dobře vidět při noční jizdě?

         

    zdar
    do toho bych nesel. respektive bych neveril ze viditelnost bude za neco stat v te cenove kategorii.
    kdiz en vzpomenu kolik stoji kvalitnejsi nocni dalekohled....
    a s vojenskou technikou bych to uz asi vubec nesrovnaval.
    osobne mam 5diodovku od authoru sviti mi to celkem slusne cca 50m dopredu, jel jsem lesem a videl jsem. ale kdyby mi neco vlitlo pod kolo ze strany jsem bez sance :o))

    [ Zpět ]
    Datum: 03.10.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak dobře vidět při noční jizdě?

         

    O tohle bych se tedy nepokoušel. Neobtěžovali se napsat princip, na jakém to funguje, jak to má jako převádět infrák na viditelné spektrum. A podle ceny to nic takového ani nedělá, ta cena odpovídá zařízení s pár ledkama zabalenýma do fešácké hračky. Pravděpodobně s tím má člověk dojem, že vidí líp, ale v praxi venku se ukáže, že je to celkem jedno, jestli to máš na hlavě nebo ne.
    Za druhé: pokud to funguje jak říkáš, tj. osvětluje zobrazovaný prostor aktivním zdrojem světla (ať v jakémkoliv spektru), nenabízí to žádnou principielní výhodu oproti normálnímu osvětlení. Naopak vlivem nízkých účinností odrazu infrazáření zpět k tobě a jeho převodu na něco, co uvidíš, bys stejně prošustroval vyšší účinnost infradiod.
    Pokud chceš noční vidění, jsou dva základní systémy: zesilovač jasu a infrák. Jeden sbírá dopadající slabounké světlo a pomocí elektroniky ho zesiluje tak, abys viděl jako ve dne nebo za šera. Víceméně zachovává barvy a podobně, žere hodně energie a dost váží. Ten druhý snímá obraz v infračerveném spektru a převádí jej na škálu viditelných barev podle teploty. Teplokrevné živočichy tak uvidíš krásně na první pohled, proto to užívají pohraničníci, ale třeba auto na silnici by mohlo dokonce mít teplotu nižší než okolí. Asi bys zepředu viděl trochu chladiče jako teplejší flek a zezadu výfuk jako žhavou tečku, ale naučit se poznat auto by ti dost trvalo, svět vypadá úplně jinak v infračerveném spektru. A má zpoždění, pokud někde chvíli stojí auto se zapnutým motorem, ještě o deset minut později tam bude na první pohled vidět jeho tepelná stopa, hlavně pod výfukem. Měl jsem možnost se ve škole porozhlédnout infrakamerou za tři a půl milionu, byl to fascinující zážitek.
    Každopádně funkční systémy mají jedno společné: za méně než desítky tisíc nepořídíš ani ty nejlevnější. A spotřeba energie bude minimálně stejná jako u výkonného cyklosvětla.
    Kup si Luxeon a máš po problému. Když ho dáš na čumák, bude to protivné v prudkých zatáčkách, ale jinak vidíš skoro jak při noční jízdě autem - svítí to mnohem míň než auto, ale taky jedeš mnohem pomaleji.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2006
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak dobře vidět při noční jizdě?

         

    To je blbost, lepší je pořádný normální světlo (jestli teda z nějakýho důvodu nechceš být neviděn). Mám dva 1W luxeony, který jedou na poloviční výkon, na spodních řidítkách na koncích, takže vidím krásně i do ostré zatáčky. Kupodivu i toto svítí celkem dost, po silnicích se nebojím ani 40 km/h, přiměřeně pomalejc se dá jet i mimo silnice. Pokud by to jelo naplno a třeba ještě doplnilo nějakým dalším (dálkovým) světlem, není už vůbec problém.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2006
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak dobře vidět při noční jizdě?

         

    Jestli chces poradne svetlo, zeptej se tu Radka....ma kolo ovesene dokonale promakanejma el. vecickama. A svetlo ma uzasne...ve Sternberku jsme na to vsici cuceli...posvitil si na celej kemp.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal.)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak dobře vidět při noční jizdě?

         

    Dobré to bude ale iba deťom na hranie. V tom popise uvádzajú dosvit na vzdialenosť 8 m. To na bicykli perjdeš za tak krátky čas, že nemá význam to na bajk kupovať. Iba ak sa v noci za tmy chceš vlicť ako slimák.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.12.2006
    Autor: diviak
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

590 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024