reklama

(Š)Kola – základ života

Možná se může zdát, že na cyklostránky tento článek nepatří. Týká se totiž školy. Naše škola je ale od té klasické trochu odlišná a nejvíce se děti naučí o prázdninách. To je totiž nejvhodnější čas, kdy si vyrazit na kolech.

Datum: 13.09.2006
Autor: Redakce
  • Re: (Š)Kola – základ života

         

    Pak napiste jak to deti zvladaji ve skole po navratu z cest :)))

    [ Zpět ]
    Datum: 13.09.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Hayes)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: (Š)Kola – základ života

           

      Z cest jsme už 14 dní doma a doma se také učíme. Asi jsem to v úvodu článku nenapsala dost srozumitelně, Individuální vzdělávání je oficiální název pro domácí školu. Tzn. že do skutečné školy chodí naše děti jen 2x do roka na přezkoušení. Šimon začal první třídu, tak ješte výsledky nemáme, ale Matěj má doposud stále samé jedničky a s žádným problémem jsme se zatím nesetkali. Naopak náramně si to všichni užíváme. Můžeme cestovat i během roku a nemusíme vstávat v šest.:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 13.09.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Kateřina Minková)
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: (Š)Kola – základ života

             

        A z ceho zijete kdyz se cely den s detmi ucite ???

        [ Zpět ]
        Datum: 14.09.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Hayes)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: (Š)Kola – základ života

               

          "Skolu" s detma cely den nedelame:) Pri domacim vzdelavani neni potreba "sedet v lavici" 4-5 hodin, tak jak jsme na to byli zvykli my. Potrebny cas je tak polovicni, takze nam zbyva dostatek casu i na jine aktivity.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.09.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Ali)
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            nechybí dětem kamarádi?

            [ Zpět ]
            Datum: 14.09.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (v)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            Takze normalne chodite do prace na 8 hodin????

            [ Zpět ]
            Datum: 15.09.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Hayes)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              Ne, to znamena, ze pracujeme "na volne noze" a muzeme svou praci i pracovni dobu prizpusobit rodine i nasi domaci skole.

              [ Zpět ]
              Datum: 16.09.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Ales)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: (Š)Kola – základ života

         

    Už Komenský propagoval "školu hrou" a děti určitě Vámi zavedený způsob učení baví, ALE...
    Při pobytu v kamenné škole není účelem se JEN učit. Děti si tu zvykají na kolektiv, učí se v něm obstát, učí se vzájemné komunikaci, učí se soustředit a udržet pozornost... Zkrátka učí se začlenit se do společnosti.
    Bohužel, tohle jim Vaše rodina a individuální výuka dát nedokáže...
    Já osobně si nedovedu představit, jak si budou Vaše děti zvykat na studium na 2. stupni, na střední škole atd. Nebo chcete děti držet v "rodinné" izolaci napořád?!?
    Cestování je krásná věc a věřím, že Vy i Vaše děti máte a budete mít nádherné vzpomínky, ale přece jenom jsem toho názoru, že všechno má své hranice a nic se nemá přehánět...
    Přeji Vám, abyste Vašeho rozhodnutí nikdy nelitovali...

    [ Zpět ]
    Datum: 15.09.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: (Š)Kola – základ života

           

      Mila Radko,
      dekujeme za Vas nazor, bohuzel, ale asi nevite o cem mluvite. Nez bylo loni domaci vzdelavani uzakoneno, probihal 6 let experiment, ktery mel za cil zhodnotit vyhody a nevyhody domaciho vzdelavani. Jednim z vysledku onoho experimentu bylo i zjisteni toho, jak se deti na druhem stupni nebo stredni skole prizpusobi kolektivu ve skole. Deti z domaci skoly se nejen bez problemu prizpusobuji, ale zpravidla se stavaji i jeho "tahouny". Jsou mnohem komunikativnejsi a kreativnejsi nez ostatni deti a stejne je to i s jejich pozornosti.
      Skolni kolektiv, ktery je umele utvorenou skupinou vrstevniku, a s kterym se clovek uz nikdy v zivote nesetka (vyjimkou byla do nedavna povinna vojenska sluzba) je kapitola sama pro sebe a bylo by to tema na sahodlouhy rozbor, ktery myslim na tyto stranky nepatri.
      S pozdravem

      [ Zpět ]
      Datum: 16.09.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Ales)
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: (Š)Kola – základ života

             

        Vím o těchto studiích a o jejich výsledcích a tím pádem také vím, že to prostě nemusí vyjít. Je to riziko, které hrajete se svými vlastními dětmi, ale jsou to Vaše děti. Mým dětem je již více jak 20 let a i zpětně musím říct, že bych s nimi toto riziko nikdy nepodstoupila. Mně osobně to přijde stejné jako když někteří rodiče odmítají pro své děti očkování, protože to vyvolá reakci.
        Můžete mě označit za přízemní, či za starou strukturu, ale jak už jsem jednou řekla - přeji Vám, abyste svého rozhodnutí nikdy nelitovali...

        [ Zpět ]
        Datum: 17.09.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: (Š)Kola – základ života

               

          Když se tu pozeptám po Bejbísovi, jsem mnohými přispěvateli ostouzen a odsouzen; vy exhumujete Komenskýho a je to O.K. ?
          A to sem Bejbís, kterého znám jen z fotek (zdravím), patří určitě víc !

          [ Zpět ]
          Datum: 21.09.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: (Š)Kola – základ života

             

        je to rozhodně zajímavej model. Vzhledem k tomu, že každej je individualita, je těžký dopředu (i dozadu) říct, kterej způsob výuky je pro něj lepší. Věnovat se svojim dětem je každopádně prospěšný. Je-li domácí škola efektivnější pro sociální schopnosti je neposouditelné, neb nikdy nebudeme mít 100% srovnání s jinou formou u stejného vzorku (osoba, společenská situace, zázemí...), takže je to stejná loterie jako škola normální.
        Nemyslím však, že by uměle vytvořený kolektiv dětí ve třídě byl poslední svého druhu v jejich životě. Ne každej může pracovat "na volné noze" (jednoduše z toho důvodu, že většina, pro chod společnosti našeho rozsahu důležitých činností probíhá koordinovaně v kolektivech), takže se zhruba 70% populace ve svém životě ocitne v kolektivu na jehož složení nebude mít nejmenší vliv. Je však otázkou, který model výuky připraví jedince lépe na takovou situaci - cestování a s ním spojená pokora vůči lidem kteří jsou doma tam, kde já jsem v danou chvíli hostem, může bejt možná prospěšnější než pobyt ve školním kolektivu....
        Jen ze svého pohledu pokládám za značně sebejisté předkládat svému dítěti jediný model chápání světa - ten u nás doma.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.09.2006
        Autor: alvp
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: (Š)Kola – základ života

               

          Jako "profík" sleduji se zájmem tuto diskuzi. Obě varianty vzdělávání dětí mají mnoho pozitivních i negativních stránek. V každém případě výše popsaný případ vyžaduje od rodičů velmi zodpovědný přístup, kterého zdaleka ne všichni jsou schopni. Ale v tomto případě to asi funguje dobře.
          P.S. Až na vaše dětičky přijde puberta, ještě rádi je dáte do školy. 8-)))))

          [ Zpět ]
          Datum: 18.09.2006
          Autor: Burajda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            hele nevyhrožuj, jo! Já se stále utěšuju tím, že si to teď vybíráme a v pubertě budou zlatý!

            [ Zpět ]
            Datum: 18.09.2006
            Autor: alvp
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              Noo--slyšela jsem o jednom takovém případu. Příšerné malé dítě, zlatá puberta a pak dvě vysoké školy... Ale myslím, že je to tak malá pravděpodobnost, že už se vyčerpala tím, že se to přihodilo jednou... :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 18.09.2006
              Autor: MM
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: (Š)Kola – základ života

                     

                Obě v Plzni :-))))
                P.S.:No já jen ,že posuzovat lidi podle počtu vysokých škol a u nás zvlášť, nepovažuju vůbec za relevantní

                [ Zpět ]
                Datum: 08.11.2009
                Autor: Old-Sam
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            Ano, každá mince má dvě strany. Podle mého názoru je individuální výuka obrovská výhoda pro děti, které nemůžou chodit do "kamenné školy" ze zdravotních důvodů nebo protože jsou s rodiči za hranicemi z jejich pracovních důvodů, protože bydlí na samotách, odkud je těžké se každodenně dopravit do školy apod. Tady je ale uváděn jiný případ - rodiče velmi rádi cestují a svému zájmu podřídili i život dětí. To ostatně děláme všichni, ovšem netváříme se, že je to to nejlepší, co můžeme svým dětem poskytnout a nevytrhujeme je z jejich přirozeného prostředí. Zkrátka a dobře, v tomto případě mi individuální výuka přijde naprosto zbytečná - jde jen o kratochvíli rodičů, ne o zájem dětí.
            Teď si sice rodiče na chvilku odskočili domů, aby se narodilo 4 dítě a je pravděpodobné, že obě školou povinné děti budou chodit do "kamenné" školy a učit se zde. Možná se mýlím, ale článek na mne působí tak, že jakmile to půjde, rodiče opět sbalí sebe a své ratolesti a vyjedou do světa. Zajímalo by mne, jestli se v tom okamžiku zeptají svých dětí, zda chtějí cestovat s nimi nebo chtějí zůstat se svými kamarády ve škole?!? Jasně, děti nechtějí být bez rodičů, takže je otázka, jak moc to bude pro děti "svobodná" volba...
            Samozřejmě je dobré dětem poskytnout i jiný pohled na život, ale nejsou k tomu nutné až takto radikální změny. Lze učinit kompromis mezi svými zájmy a dětmi a cestovat např. jen od května do září, kdy dítě ve škole již tolik nezamešká.
            Musím říct, že mne momentálně nezajímá již až tak názor rodičů, ale zajímá mě názor dětí za dalších 10, 20, 30 let. Současné výzkumy mají výsledky za posledních 6 let, kdy zřejmě žádné z dětí ještě nedosáhlo plnoletosti a jejich pohled na svět a život ve společnosti se teprve utváří. A názory rodičů i pedagogů jsou, bohužel, jednostranné.
            U rodičů by mne zajímala jen jedna věc - jak tohle dokážete ufinancovat?!? 3 (resp. 4) děti, cestování, zdravotní a sociální pojištění a držet si zázemí v ČR to je život poměrně finančně nákladný. Ne, neočekávám odpověď, chápu, že je to striktně soukromá věc a já to respektuji. Pokud ale na věc chceme nahlížet globálně, pak toto patří do sumáře, který je nutno vzít v úvahu...

            [ Zpět ]
            Datum: 18.09.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              souhlasím, také mě napadlo kde na to vzít peníze - i když mají - jak říkají - "svobodné povolání" - přece jen někdy musí snad makat, ne?

              [ Zpět ]
              Datum: 18.09.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (vod)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              hele Radko podívalas se na jejich stránky? Je na ně odkaz v článku. Z toho možná lze odečíst, že jejich způsob života není až tak nákladný. Myslím taky, že se v jejich případě nejedná o kratochvíli, ale o životní názor. Pokud to dokážou dělat dobře, pak klobouk dolů a nemáme právo soudit. Já bych sám sobě tolik nevěřil.

              [ Zpět ]
              Datum: 18.09.2006
              Autor: alvp
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: (Š)Kola – základ života

                     

                Jj,na stránky jsem se koukla - lze tam najít spoustu zajímavého.
                Rozhodně nechci autory článku a jejich způsob života soudit. Pokud to tak vyznělo, pak to nebylo úmyslem. Jejich život je jejich volba a jestli jsou takhle šťastni, pak jim mají mnozí co závidět. Můj "šálek čaje" to sice není (už kvůli tomu množství dětí), ale nemám důvod je za to jakkoli odsuzovat a ani to nehodlám činit.
                Já jsem jen vyjádřila svůj osobní názor a pohled na individuální školní výuku dětí a nutnost této volby v daném případě... Možná je to názor poněkud kategorický, ale já to tak cítím...
                Ono jde také o to, jak se co podá - tady byla jejich cesta podána z pohledu školní výuky a na to mám názor jaký mám. Pokud by ale své cestování podali z jiného pohledu, určitě by se dočkali pozitivnějších ohlasů.
                Ale vzhledem k tomu, že svoji cestu budou publikovat (tedy předpokládám), pak si myslím, že veškeré ohlasy a to jak pozitivní, tak i ty negativní, jim budou jen ku prospěchu...

                [ Zpět ]
                Datum: 18.09.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: (Š)Kola – základ života

                       

                  Každý má pochopitelně možnost vyjádřit svůj názor. Já osobně bych s jakýmkoliv hodnocením takto na dálku trochu váhala. V nižším školním věku může být tento způsob vzdělávání v rodině pro děti opravdu přínosem. Nehledě na to, že některé "takykolegyně" dokáží, podporovány dětským kolektivem, dětské dušičky pěkně zmasírovat (hlavně ty, které se odlišují). Ve vyšším školním věku (tj. 2. stupeň) už tento způsob vzdělávání není možný (a je to dobře).

                  [ Zpět ]
                  Datum: 18.09.2006
                  Autor: Burajda
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              Zcela a bez výhrad souhlasím s Radkou. Já bych šel ještě dál - dle mého názoru se jedná o absolutně sobecký přístup. Vše je podřízeno zájmům a zálibám rodičů, kteří nejsou schopni sehrát svoji roli a v žádném případě se nemíní nijak omezovat. Celé je to zabaleno do bla bla bla omáčky, jak je to pro děti lepší, výhodné a moderní (přece si to nebudou sami kritizovat, spíše naopak). Dle mého názoru jsou všechny pseudointelektuální a rádobymoderní schvalovací názory pouze snahou o vytvoření svého image - moderního,úspěšného a nezávislého jednince. Howgh

              [ Zpět ]
              Datum: 22.09.2006
              Autor: VickyCZ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            Ikdyž je tahle diskuze hodně stará, nedá mi to a musím na tohle s úsměvem odpovědět.
            Puberta už přišla, ale nedali jsme. Ikdyž někdy to stojí velké úsilí :)

            [ Zpět ]
            Datum: 08.11.2009
            Autor: Ali
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              Copak že přišla, ale napiš až odejde, jaké to bylo :)

              [ Zpět ]
              Datum: 08.11.2009
              Autor: petrp
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: (Š)Kola – základ života

               

          Jen několik poznámek:
          Uměle vytvořeným kolektivem je myšleno společenství úplně stejně starých jedinců. S tím se ve skutečném životě opravdu nikdy nesetkáte, alespoň já takový případ, kromě zmíněné vojny, neznám.
          Posuzování efektivity domácí školy také nevidím tak problematicky. Je jisté, že nemohu říct, zda by se stejné dítě chovalo nebo projevovalo jinak, kdyby chodilo do školy. Ale některé věci se poměřovat dají. Domácí školou v ČR již prošly stovky dětí, takže "vzorek" pro statistiky už tu je slušný. Děti vzdělávané doma mají např. větší procento úspěšnosti při přijímání na víceletá gymnázia,...
          A poslední. Jak se liší "model chápání světa - ten u nás doma" od "modelu - pouze ve škole"? Není stejně sebejisté dát své děti do školy? Jakou mají zde děti možnost volby?

          [ Zpět ]
          Datum: 18.09.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Kateřina Minková)
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: (Š)Kola – základ života

             

        Vždy mě děsí "absolutní pravdy", ve vašem příspěvku věta "Skolni kolektiv, ktery je umele utvorenou skupinou vrstevniku, a s kterym se clovek uz nikdy v zivote nesetka (vyjimkou byla do nedavna povinna vojenska sluzba) je kapitola sama pro sebe a bylo by to tema na sahodlouhy rozbor, ktery myslim na tyto stranky nepatri"
        Jaká umělá skupina vrstevníků? Jak nesetká? A proč téma umělého kolektivu na chat nepatří, když jste je sám použil jako "taký absurdný príspevek"?

        [ Zpět ]
        Datum: 09.11.2009
        Autor: újezďák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: (Š)Kola – základ života

         

    Osobně toto velmi obětuji. Chápu Hayese s jeho konzervativní představou toho, že někdo musí sedět 8 hodin denně v práci, aby se uživil, a taktéž velmi dobře chápu Radku a její komentář k začlenění se do společnosti. Osobně mi tato forma připadá pro 1. stupeň školy jako více než zajímavá a pokud je dobře zvládnutá (což ve svém článku prezentujete), tak ji lze jen těžko srovnávat s někdy dost úděsnou na základních školách. Důvodem pro moje tvrzení je fakt, že přibývá rodičů, kteří na děti nemají čas a kolikráte jim tolerují velmi nechutné zlozvyky, které tyto děti mnohdy úspěšně prosazují právě na prvním stupni vzdělávacích institucí, už proto že děti v tomto věku nemívají ještě příliš schopnosti se sami rozhodovat a soudit věci, které se okolo nich odehrávají.
    Takže vám držím palce, každé má své pro a proti, ale dle toho co jste napsali, tak těch pro snad bude většina.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.09.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: (Š)Kola – základ života

           

      *obětuji = obdivuji"

      [ Zpět ]
      Datum: 17.09.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: (Š)Kola – základ života

             

        Musí to být nádhera. Nevím Radko, ale já mám na školu v podstatě jen negativní vzpomínky. Kdybych to mohl vrátit a rozhodnout se tak raději zůstanu "blbej" a nebudu tam chodit vůbec. Drtivou většinu "vědomostí", které jsem vstřebal v základní a střední škole, jsem si mohl odpustit. Nepoužívám je a snažím se je zapomenout, což mi nejde. Fakt nevím, k čemu mi je znalost X básní zpaměti (hlavně těch ruských) a přiblblých komunistických písbí, včetně bývalé sovětské hymny v originále apod. Drtivou většinu toho, co pro život potřebuji a využívám jsem se naučil v mateřské škole (obstát a prosadit se v kolektivu apod.) a mimo školu, kdy jsem přečetl spoustu knih o tom, co mě skutečně zajímá. Takže zpětně hodnotím školu asi tak jako vojnu. Tedy naprosto zahoné roky života. Navíc až příliš mnoho informací, které jsem ve škole dostal bylo nepravdivých či zcela lživých. A nemyslím teď jen tvrzení, že Lenin byl největší a nejlepší člověk na světě. CO bych za to dal, kdybych mohl absolvovat podobnou školu života a užít si podobné dětství jako tyhle děti. Jednu ruku asi téměř bez přemýšlení.

        [ Zpět ]
        Datum: 21.09.2006
        Autor: Jirka-As
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: (Š)Kola – základ života

               

          Ale oni se musí naučit to, co se učí ostatní děti - jen se to učí jinou formou. Takže i kdyby si měl na výběr, stejně by si mnohému z tehdejších učebních osnov neunikl...

          [ Zpět ]
          Datum: 21.09.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: (Š)Kola – základ života

                 

            Omyl. Nastesti se legislativa neseho skolstvi za poslednich par let posunula o velky krok dopredu. Podle dnesniho ramcoveho vzdelavaciho programu (RVP) uz neni dulezite, aby se deti nabiflovaly vedomostmi, ktere pak v zivote nebudou potrebovat, ale skola by v nich mela rozvijet schopnost o vecech premyslet, komunikovat, byt kreativni atd. Takze rozdil mezi dnesni vyukou i tim, co v detech zustane a vyukou pred par lety (nebo desitkami let) muze byt obrovsky. V domaci skole je takova zmena v uceni jednoducha. Bohuzel, v klasickych zakladkach prijde opravdova zmena asi teprve s odchodem generace starych kantoru.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.09.2006
            Autor: Ali
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: (Š)Kola – základ života

                   

              Taky jsem neměla na mysli biflování básní apod. nesmysly. Základní kostra jako mluvnice, počty apod. jsou v obou typech školy shodné...

              [ Zpět ]
              Datum: 21.09.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: (Š)Kola – základ života

                     

                ... a děcka, jdoucí 2x ročně na přezkoušení musí tu základní kostru ? Co ? No nabiflovat ...

                [ Zpět ]
                Datum: 21.09.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (:.:)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: (Š)Kola – základ života

                       

                  No jasně, ale mluvnice je pohoda. Co se mluvy týče, tak to znáš a pravopis umíš za rok za dva. A z počtů teď taky nepoužívám nic víc než malou násobilku. K čemu mi jsou goniometrický funkce, soustavy několika rovnic o několika neznámých, faktorialy, zhovadilá filozofie pana Marxe apod. apod. K hovnu. Akorát to zabírá v mozku místo pro něco užitečnějšího. To už mi je k něčemu to, že ještě pořád umím zpaměti asi pět nebo šest slok Máje. Na to se daly aspoň balit holky při měsíčku. Ale hlavně nemají ty děcka, co se učí doma, od malička ten vojenskej dril. Sedět bez pohybu a bez jakýhokoli projevu celej den na zadku a nesmět se pomalu ani pohnout. Školu fakt doteď nenávidím. Považuju ji za jednoznačně represivní instituci. Z toho jakým způsobem s námi jednali, bylo jasný že v prvý řadě nejde o to se něco naučit, ale prostě z nás udělat dav. Dav, kterej se neptá, neklade otázky, ale tupě plní, co se mu nařídí a nedovolí se vzepřít a projevit vlastní názor. Kdykoli jsem projevil vlastní názor a úsudek, tak jsem si nesl poznámku a jako nejdůležitější věc do života jsme si odnášeli poznání, že máme držet hubu, dokud nejsme tázáni a i pak odpovídat tak, jak od nás autorita čeká. To byla přednáška, když jsem si dovolil zpochybnit Darwinovu teorii, a když jsem chtěl, aby mi vysvětlili ty šílené skoky mezi některými stádii vývoje. CO si myslet o kantorech, který dokážeš otázkama během deseti minut rozhodit tak, že začnou koktat, protože neznají odpovědi a chceš vědět nebo už víc víc než oni. Vždycky si tam oddrmolili to svoje a chtěli po mě jen abych se to naučil nazpaměť, aby mi za to mohli dát známku a rodiče byly doma spokojený, že mám jedničku. O svobodný vůli jsem si fakt mohl nechat jen zdát. Dneska je asúpoň internet, tehdy jsem strávil spoustu hodin pročesáváním katalogu v knihovně a člověk musel vyvinout sakra úsilí, aby konečně zjistil něco o tom, co ho zajímá. Fakt si myslím, že když tyhle děti mají šanci a možnost se učit nenásilnou formou, bez šikanování od profesorů a navíc od někoho koho mají rádi a můžou k němu mít důvěru, je to ideální stav. Nenapadá mne lepší, jednodušší a funkčnější způsob získávání znalostí.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 21.09.2006
                  Autor: Jirka-As
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: (Š)Kola – základ života

                         

                    Já bych to zas tak neodzuzoval, já mám základku ve velmi živé paměti! Já mě nevadila, ukažte mi dítě, který by se bez nucení něco učilo, ukažte mi středoškoláka, jak by vypadal bez školy. Já si za tim stát budu, viděl jsem se o prázdninách, měl hafo povinností a stejně nic nedělal a než budu zase schopen nějakáho denního vstávání, kvalitní práci v kolektivu a podobným věcem, tak mi to veme určtitě pár týdnů.
                    Domácí výuka je fajn, ale taky se může stát, že si domů vezmou rodiče, kteří jsou psychopatičtí(promiňte mi výraz), budou po dítěti chtí moc nebo naopak příliš šetřit, v tom je ten problém. On i ten kolektiv, kamarádi, přátelé a všechno podobný musí být, pak člověk získá nové zkušenosti apod. Jinak děti, které jsou pořád mezi dospělými přicházejí o dětství. Jo a být stále pod dohledem rodičů by se mi určitě nelíbilo... možná na těch kolech, kde není stereotyp...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 21.09.2006
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • A co děti??? Mají se kde hrát ???

         

    Obávám se, že dnešní „trendy-přístup“ i ve způsobu vzdělávání zapomíná na jednu důležitou věc. Lidé – potažmo děti – nejsou stroje, které by se daly naprogramovat tak, že systém bude produkovat jednoho kreativního extroverta se schopností přizpůsobit se čemukoli a kdykoli za všech okolností tak, že ho to bude vždy posunovat vpřed. MY JSME TOTIŽ LIDÉ !!!...a velkou část podstaty své osobnosti si přinášíme geneticky, takže z intelektuálně plachého a uzavřeného člověka snáze vychováte malíře, básníka, sochaře nebo truhláře než tiskového mluvčího na ministerstvu či pop. Zpěváka/ herce. A na to bohužel dnešní doba pozapomíná. Jednostranně preferuje ty aspekty osobnosti, které vedou rychle „k úspěchu“, jenž je častokráte měřen penězi a slávou. Tzn. Kdo je bohatý a slavný = je asi úpěšný = je ten správný člověk = tak a tam budu tlačit své děti ??!?!?. Ale je tomu skutečně tak ??? Můžeme být všichni bohatí a úspěšní extroverti se snadno ohebným hřbetem???? A kde pak zůstal člověk se svou bohatou a pestrou různorodostí osobnosti???? Stojí vůbec dnešní doba o bohatou různorodou společnost nebo stojí jen o „svůj typický produkt“ a „ osvědčený model“ ???? Nedivme se pak, že i spousta potencionelně duchovně velmi nadaných dětí končí na alkoholu a drogách, protože nejsou schopni ustát ten nepřirozený tlak společnosti, který je kamsi hrne a oni neví vůbec kam, či se jim tam vůbec nechce a nejsou schopni tak příp. naplnit nereálné představy, plány a cíle svých rodičů potažmo společnosti.....:-()

    [ Zpět ]
    Datum: 09.11.2009
    Autor: Martis
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: A co děti??? Mají se kde hrát ???

           

      Promiň, ale i když jsem Tvůj příspěvek přečetl několikrát, nějak jsem nepochopil jeho umístění tady. Vlastně nevím v jakém je vztahu k tématu. Pro? Proti? Či je to poznámka k věci, ale přeci jen troch mimo téma? Přitom zrovna domácí vzdělávání mě, byť je umístěno na webu o převodnících a přehazovačkách, velmi zajímá stejně jako i Tvůj názor na něj.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.11.2009
      Autor: petrp
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: A co děti??? Mají se kde hrát ???

             

        Proč ??? Věřím, že je to evidentní...někteří se zde dohadují, co je dobré pro dítě už od raného věku ve vzdělání a argumentují nejnověšími "trendy" poznatky a výzkumy ve vzdělávání. Ale zeptal se někdo těch dětí, jestli to je právě to, co chtějí ???? A tak je tomu ve výchově dětí se vším. Každý musí být pokrokový - "in", samé moderní metody a experimenty a ve výsledku vám roste před očima generace lidí, kteří nevědí, jak pořádně naložit se životem, trpí neúctou k čemukoli a komukoli, neumějí se chovat, kdekoho přehlížejí s pohrdáním jako krajinu kvůli tomu, že na sobě nemá značkové hadry apod...:-()

        [ Zpět ]
        Datum: 09.11.2009
        Autor: Martis
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • domácí vzdělávání

               

          Hele, většina mých dětí by domácí vzdělávání uvítala. Ono chodit ob den ze školy s tím, že "mě to zajímalo", ale kvůli těm druhým se pan učitel půlku hodiny věnoval něčemu jinému než výuce, taky to dítě moc pozitivně neovlivní. Značkové hadry neřešíme. Všechny školy, které znám řeší jak pracovat s různými dys..., ale ještě jsem v okolí nenarazil na školu, která nějak extra pracuje s nadanými dětmi.

          [ Zpět ]
          Datum: 09.11.2009
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Poskytujeme finanční služby

Hledám: Poskytujeme finanční služby
dnes
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete…

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

420 cyklistů (8 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024