reklama

Otáčení kola front vs. rear

Zdárec, možná budu vypadat jako blbec :-), protože už pár let na MTB rekreačně jezdím, ale stejně se radši zeptám. Do dneška jsem žil v domnění, že když obouvám pláště na kolo, tak přední i zadní kolo obouvám stejně, a to tak, aby se šipka front otáčela ve směru jízdy. Dneska jsem se ale při koupi nových plášťů setkal s jiným náhledem na věc a sice, že přední kolo se má otáčet ve směru šipky front a zadní ve směru šipky rear, tzn. přední a zadní kolo jsou nazutý obráceně. Obojí má svou logiku, ale co je dobře? Přijde mi, že při tom opačném nazouvání sice zadní guma bude líp zabírat v terénu ( což byl hlavní argument prodejce), ale zase ztratí vlastnosti týkající se hlavně rychlosti a odvalování a kdoví čeho ještě. To by se pak přece musely vyrábět speciálně gumy na přední nebo zadní kolo, ne? Můžete mi někdo potvrdit, jak je to správně? Díky, MiK

[ Zpět ]
Datum: 12.08.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (MiK ([email protected]))
  • Re: Otáčení kola front vs. rear

         

    Je to přesně tak jak píšeš, musíš si vybrat. Otáčení front je, kdy má plíšt nejmenší valivý odpor, ale na druhou stranu moc nezanbírá. Rear je naopak když zabírá, ale má o něco větši odpor. Záleží na tobě, kde jezdíš, jestli se ti občas stane že ti při akceleraci podklozne zadní kolo atd.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.08.2006
    Autor: Kelib
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otáčení kola front vs. rear

         

    Taky jsem to zjistil pred tydnem. Na prednim kole se musi pneumatika odvalovat va smeru front a na zadnim ve smeru rear.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.08.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jendys)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otáčení kola front vs. rear

         

    Co já vím, tak pláště s označením front a rear se prodávají v párech, přičemž front se obouvá na přední kolo a rear na zadní. Samozřejmě rotace musí odpovídat směru šipky. Prohozením předního a zadního pláště (při ojetí jednoho) se údajně podstatně mění jízdní vlastnosti kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.08.2006
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Otáčení kola front vs. rear

           

      Obecně jsou 4 varianty:

      1) Pláště bez označení, viděl jsem například u nejlevnějších trekových plášťů, tam je úplně jedno jak se to nasadí.

      2) Varianta s jednou šipkou, stejné pláště vpředu i vzadu. To je asi nejčastější plášť. Tzn. obouvá se na přední i zadní shodně dle šipky ve směru jízdy.

      3) Varinta páru, kde je jeden plášť označen jako front a druhý jako rear a každý má šipku značící směr otáčení. Velmi neobvyklé, viděl jsem zatím jen někde v katalogu, tuším fa Kenda.

      4) Pláště stejné pro zadek i předek, na obou je však napsáno <- front = rear ->, tzn. obouvají se dle šipky ve směru otáčení opačně na předním, než na zadním. To se začíná v poslední době hodně objevovat.

      Hádám že zakladatel příspěvku se dostal k variantě číslo 4. V zásadě se u těchto plášťů až tak rapidně nemění valivý odpor dle směru nazutí, ale jsou spíše designovány za účelem změny jízdních vlastností. Konkrétně na lepší brždění vpředu a lepší záběr vzadu. Asi největší nevýhodou tohoto systému je horší adheze zadního kola při brždění, což normálně nevadí (protože většina brzdného účinku je na předku), ale třeba při sjezdu v členitém terénu to může být na překážku. Důvodem je zásed jezdce, kdy se těžiště přenáší více dozadu a přední kolo zároveň vidlí žehlí nerovnosti. V tom okamžiku je velmi nevhodné sahat na přední brzdu a lepší brzdný účinek na zadním kole by se rozhodně hodil. Výhody ale převažují.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otáčení kola front vs. rear

             

        ad 3)
        Např. Maxxis dělá pláště Calibos a Kraken a pak MOFO XC front a MOFO XC rear. Jsou to dvě různě vypadající gumy, jedna na předek a druhá dozadu.

        [ Zpět ]
        Datum: 03.09.2006
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otáčení kola front vs. rear

             

        3) zas tak neobvyklé to není, mám takový jakýsi micheliny a viděl jsem to i na jiných gumách.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2006
        Autor: PavelŠ
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Otáčení kola front vs. rear

             

        Na novým kole jsem měl Ritchey Speedmax, přední označenej jako alfa, zadní jako omega. Samozřejmě že i šipkou směru rotace.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2006
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otáčení kola front vs. rear

               

          To je varianta 3, mají rozdílný vzorek. Taky jsem je měl na novým kole...

          [ Zpět ]
          Datum: 05.09.2006
          Autor: Sector
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Otáčení kola front vs. rear

               

          Také je mám a na MTB, se kterým se jezdí víc po silnici než v terénu se mi zdají výborné. Do těžšího terénu se tolik nehodí, mají hodně měkké boky a při doskoku už jsem párkrát procvaknul zadní duši. Ale sebevražedné sjezdy přes kameny už mě nějak opustily :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 08.09.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Agent)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Otáčení kola front vs. rear

         

    http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=3235

    [ Zpět ]
    Datum: 04.09.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (:-))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

327 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024