reklama

Česká a evropská mentalita předjíždění cyklisty

Byl jsem s kolem na delším treku z Česka do Německa, Alp a Rakouska a zpět. Bylo neuveřitelné, jak mě ohleduplně velkým obloukem předjížděla auta i náladní vozy a jak přátelští byli místní bavoráci ve vesničkách okolo Alp a nic se nezměnilo, když poznali při řeči, že jsem cizinec. Z obličeje jim byla vidět přízeň, klid, a sympatie. Dvakrát se stalo, že se mě přátelsky dotkli na rameno či ruku, cítil jsem se tam velmi dobře. Když jsem v hluboké Šumavě překonával kopce a jednou narazi někde přes 1000 metru osamělého na dělníka, co svážel stromy, odvrátil hlavu, aby mě nemusel zdravit a dělal, že mě nevidí - jako často i jiní při ostatních setkáních v lesích a hájích českých.

Když jsem byl již po cestě zpět na poměrně rušné silnici z Bernau v Rakousku, polozasněně jsem si liboval, jak jsou skutečně všchni skoro bez vyjimky ohleduplní při předjížění - jak se již výše zmiňuji - jak raději zastaví a jedou pomalu za mnou, když se v protisměru přibližuje auto, jak zpomalí a někdy přátelsky kynou nebo zdvihnou prst nahoru na obdiv, že se v tom vedru s plným vybavením a potu snažím a objedou velkým oblokem po lévem straně silnice, jak u nás nevídáno.
V tomto vnitřním rozjímání a chvále řidičů, což jsem dělal vnitřně často mě najednou těsně - několik centimetrů podél kola předjede červená velká dodávka. O jé, takže přece jen se najdou i bezohlední, pomyslel jsem si dost zklamaný - podotýkám na cestě zpět po více než 1000 km......když dodávka celá přejela, zahlédnu číslo - byla to česká SPZ.

[ Zpět ]
Datum: 24.07.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (neregistrovaný)
  • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklisty

         

    Nezbyva nez souhlasit, ale neni to jenom o predjizdeni cyklistu, ale o chovani v provozu vubec a nejspis o normalnim mezilidskem chovani, ohleduplnosti, respektu - a zabednenosti- celkove. Kdyz dojedu do CR, vzdycky me nekdo malem prejede nebo jinak zabije, jenom kvuli tomu, ze ma chovani zamindrakovaneho hovada. Ale na druhou stranu zase potkam vzdycky i spoustu tak bajecnych a milych lidi, ze nijak nezahorknu :) . Ono se chovani lidi urcite casem zmeni, kdyz ne brzo, tak az ty nejvetsi hovada proste vymrou :).

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2006
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklisty

           

      Abys prohlédl ze svého bludu o české mentalitě, doporučuju ti přečíst Haškův Reelní podnik, Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona nebo Švejka. Nebo něco od Borovskýho. Myslím, že oba psali nadčasově, že jejich klasifikace "elity" tohoto národa bude platit mnohem dýl, než "ty největší hovada prostě vymřou". Toho se rozhodně nedočkají ani naši pravnuci. :-(((

      [ Zpět ]
      Datum: 25.07.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklisty

             

        No, cetl jsem ruzne ceske klasiky. A cetl jsem taky treba clanky, jak hodnoti Italove, Francouzi nebo i jine narody sami sebe. Bylo to legracni, sebekriticky si prisvojovali ty stejne negativni vlastnosti jiko Cesi :).
        Mam takove dve teorie: ta prvni je, ze je neco pravdy na tom, ze "vlky z lesa zene hlad". Az budou mit i Cesi vic jistot, mene stresu a strachu o hole zivobyti, spousta z nich se prestane chovat jako vynervovana hovada. Ona se meni i lidska mentalita, moznosti srovnani s jinymi, vychovou (a sebevychovou) v jine dobe apod.
        S tim souvisi i ta druha teorie: nejen spatne priklady tahnou, ale i ty dobre. Treba kdyz si lidi uvedomi, ze je to v konecnem dusledku dobre i pro ne samotne. Koho by treba v CR jeste pred par lety napadlo na dalnicni pripojce uhybat nekomu, kdo na dalnici teprve najizdi? Nebo pustit nekoho jen tak, i kdyz nema prednost, ale uz na te vedlejsce musi stat aspon ctvrt hodiny? A treba to prejde i na vztah k cyklistum. Na kole jezdi cim dal vic lidi a treba si uvedomi, ze muzou prejet i sve dite, manzela(-lku), pribuzneho, sebe, ...)
        Nechte me v me mozna naivite, ale ja zacinam u sebe a klidne se vsichni pripojte :)

        [ Zpět ]
        Datum: 25.07.2006
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklisty

           

      Souhlasím s tebou že je to problém českého vzájemného chování obecně a souhlasím s abernathym že vymření tohoto chování se nedočkají ani naši pravnuci. Pravnuci našich pravnuků snad, až český národ zanikne a budem evropani všichni. Sorry za ta malá písmena.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.07.2006
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklist

         

    Casto jazdime v Rakusku a naozaj su tam vodici k cyklistom ohladuplnejsi. Naposledy sme sli asi 7-mi cyklisti v malej dedinke a chceli sme prejst z vedlajsej cez hlavnu cestu. Tak sme na vedlasjej ceste zastavili a cakali kym budem moct prejst.Na hlavnej zastavilo auto a stalo az kym niekto nezastavil aj v protismere a pustilo nas.
    Ina prihoda, ideme po polnej (ale asfaltovej ceste) oproti nam nakladne auto. Nakladiak sa nam vyhol velkym oblukom tak, z e asi polovicou auta isiel uplne mimo cesty .
    Podobne to je aj v Holadnsku. Na uzkej ceste slo za mnou auto pomaly az dovtedy, kym neodbocilo.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.07.2006
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklist

         

    S rakouskými řidiči mám jenom ty nejlepší zkušenosti, neexistovalo že by mne někdo nějak ohrozil. Stalo se mi, že mi za zády do kopce supěl autobus a počkal s předjetím až jsme přejeli přes horizont.
    Rozporuplné pocity jsem měl z Francouzů. Hned prvního dne byly dva pokusy o moji likvidaci (vytlačení z kruháku, předjetí bez ohledu na protijedoucího cyklistu) ale zbytek čtyřdenního cestování byl v naprosté pohodě.
    V Čechách je auto pořád předmětem prestiže, kdo sedí za volantem je pán, kdo za volantem velkého auta (nejlépe BMW) je ještě větší pán. Za hranicemi je auto předmětem denní potřeby a jeho vlastnictvím si nikdo nic nedokazuje - ani to že je něco víc než ti chudáci na kolech.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (VR)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklist

           

      Ale omyl, auto je predmetem prestize i v zahranici. Jen tu lidem staci, ze se predvedou, v cem jezdi, ale nemaji uz tu potrebu svoje mindraky lecit prasackou jizdou. Luxusni auto tu funguje jako status, ale ne jako predmet povysovani se nad ostatni.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.07.2006
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Česká a evropská mentalita předjíždění cyklist

         

    Bohužel mám stejnou zkušenost. Pokud jezdím na kole, pak v podstatě si vždy poodjedu těch 5 km do Německa (je to jako v nějaké té pohádce co si hlavní hrdina přes hranici běhal zazpívat), takže ten rozdíl vnímám každodenně. Ale tak trochu si myslím, že je v tom také strach z německé policie, u nás se mi ti Němci tak výrazně ohleduplnější nezdají.

    [ Zpět ]
    Datum: 30.07.2006
    Autor: petrp
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

235 cyklistů (9 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024